Rhodesië- overleg op breekpunt aangeland Honderdduizenden stakers in Spanje Brezjnjew bezoekt Tito Beperking Japanse invoer noodsprong Jaar cel voor leider van radio Mi Amigo Engelse minister eist afschaffing van het Hogerhuis Israël boos op VS Italiaans parlement aanvaardt noodplan ZATERDAG 13 NOVEMBER 1976 Europa wil liever meer uitvoeren BRUSSEL (ANP) - De Europese Gemeenschap behoudt zich het recht voor beperkende bepalin gen op te leggen op de Japanse uitvoer naar de Gemeenschap. Ze ziet dat echter als een nood sprong. Veel meer denkt de EG te winnen bij een sterkere uitvoer uit de gemeenschap naar Japan. De handel tussen de EG en Japan is, vooral de laatste tijd, geweldig uit balans geraakt. Hoge EG- functionarissen zullen trachten de situatie ten gunste van Europa te beïnvloeden tijdens een ge sprek dat maandag en dinsdag, volgende week, in Brussel zal plaatsvinden. Het tekort op de Europese han delsbalans met Japan heeft een enorme omvang gekregen. Het is gestegen van 276 miljoen dollar in 1970 tot 1.915 miljoen dollar in 1974 en 3.218 miljoen dollar in 1975. Van 1974 op 1975 nam de Europese uitvoer naar de EG met 16 pet. af. De Japanse export naar de EG steeg tegelijkertijd met 15 pet. Het Europese handelstekort is nu al met ruim 68 pet gestegen. Dat de Europese uitvoer naar Ja pan zo achterblijft wijt men in Europa aan Japanse tegenwer king. Weliswaar legt Japan de Europese goederen geen impor trestricties op, maar wel, aldus de mening van EG-deskundigen, werkt Japan de import uit Eu ropa tegen door middel van ad ministratieve regelingen. Nu en dan halen Europese protes ten wel eens wat uit. Zo heeft Ja pan b.v. ingestemd met een vrij willige exportbeperking van Ja panse textiel. De zes grote Ja panse staalbedrijven zijn bereid hun export naar Europa dit jaar tot 1,22 miljoen ton te beperken en de Japanners schijnen er voor te voelen die regeling voor vol gend jaar te continueren. Vandaag plenaire zitting GENEVE - De in een impasse geraakte bespre kingen over de Rhodesische machtsoverdracht, welke momenteel in Genève worden gehouden! zijn gisteren op een mogelijk breekpunt aange land. LONDEN (Reuter) - De Britse Labourminister van energie, Tony Benn, heeft gisteravond in een radio-uitzending opge roepen tot "volledige afschaf fing" van het Britse Hogerhuis (Eerste Kamer) omdat het een "ondemocratisch" element vormt van de Britse grondwet. De oproep komt op een tijdstip dat de Britse regering enkele wetsvoorstellen voor de tweede maal aan het Hogerhuis heeft voorgelegd. De eerste maal dat dit gebeurde wijzigden de "lords" de voorstellen op een groot aantal ppnten wat veel kwaad bloed zette bij de Labour-afgevaardigden in het Lagerhuis en bij de regering. Slechts met de grootste moeite slaagde de regering er deze week in, in het Lagerhuis een groot aantal van de wijzigingen ongedaan te maken. Alleen een wetsvoorstel over de arbeids rechten van de havenarbeiders werd danig verzwakt. Wanneer Labour er niet in slaagt de voorstellen binnen een week door het parlement te loodsen vervallen automatisch alle niet afgehandelde wets voorstellen omdat dan het hui dige zittingsjaar van het parle ment eindigt. Volgens Benn is het in stand houden van het Hogerhuis één van Engelands grootste zwak heden en mede oorzaak van de economische zwakte van het land. Benn staat niet alleen met zijn kritiek. Jack Jones, de alge meen secretaris van de grootste Britse vakbond, zei gisteren in een toespraak dat de industriële atmosfeer in Engeland ver slechterd is door "het onve rantwoordelijke gedrag van het Hogerhuis". Ook onder de Labourleden van het Lagerhuis is er een toene mende tendens om aan te drin gen op verdere beperkingen van de macht van het Hoger huis. r MADRID - Stakende arbeiders van de Chrjisler-fabriek in Madrid. Een woordvoerder van het "pa triottisch front" van Robert Moe- gabe en Josjoea Nkomo verklaarde dat deze zwarte delegatie vandaag om uitstel van de conferentie zal vragen als de Britse organisatoren van de conferentie geen concessies doen in de kwestie van de onafhan kelijkheidsdatum van "Zimbab we" onder een zwart meerder- heidsbestuur. De Britse voorzitter van de Rhodesië-conferentie, Ivor Ri chard, heeft voor vandaag een ple naire vergadering van de conferen tie belegd, in een nieuwe poging de impasse over de datum van onaf hankelijkheid te doorbreken. De nationalisten houden vast aan de datum van 1 december 1977, terwijl de blanke minderheidsrege ring de overgangsperiode twee jaar wil laten duren. Als compromis heeft Engeland onafhankelijkheid over 15 maanden vastgesteld, met de mogelijkheid de onafhanke- lijksdatum te vervroegen of te ver tragen al naar gelang de voortgang bij het opstellen van de grondwet. In Salisbury heeft het legerhoofd- kwartier de dood van 12 guerrilla strijders gemeld, en van "twee die bij een terroristen bende waren". Donderdag, terwijl blank Rhodesië de elfde verjaardag van de eenzijdige onafhankelijk heid vierde, zijn Rhodesische troe pen bij de grenspost Vila Salazar vanuit Mozambique met mortieren bestookt. Een legerwoordvoerder zei dat er kennelijk een nieuw of fensief van de guerrillastrijders gaande is. Tot dusver zouden zo'n 1600 a 2000 guerrillastrijders in Rhodesië geïnfiltreerd zijn, en er zijn nog meer onder weg. In het oosten van Rhodesië ondernemen Zanu-strijders vanuit Mozambique acties, en in het westen infiltreren Zapuleden, aldus de legerwoord voerder. De guerrillastrijders zijn er volgens hem in geslaagd veel nieuwe leden te recruteren in Rhodesië. Zo'n 15.000 Afrikanen zijn naar Mozam bique vertrokken. De legerwoord voerder gaf toe dat er sprake is van "zware militaire druk", maar "we vertrouwen erop dat de we de situa tie in de hand kunnen houden, met de noodzakelijke steun van de wes terse wereld, niet alleen materiële steun, maar ook een beetje morele steun zou ons helpen". MADRID (UPI/AFP) - In Spanje heeft gisteren slechts een deel van de naar schatting ongeveer acht miljoen werknemers gevolg gege ven aan de oproep van de onder gronds werkende linkse vakbon den tot een staking van 24 uur. Terwijl de regering sprak van circa 200.000 stakers, noemde de com munistische vakbondsleider Mar- celino Camacho een aantal van twee miljoen, dat naar zijn zeggen zijn verwachtingen had overtrof fen. De staking was uitgeroepen om kracht bij te zetten aan eisen voor een algemene loonsverhoging van 6.000 peseta (ongeveer f210) per maand en om te protesteren tegen de bezuinigingsmaatregelen die de regering vorige maand heeft afge kondigd. De protestactie werd vooral be schouwd als een krachtmeting tus sen de linkse partijen en de rege ring op een ogenblik, dat het demo cratiseringsproces in een beslis sende fase komt. De regering maakte gisteren bijzonderheden bekend betreffende het debat dat de Cortes dinsdag begint over het kernwetsvoorstel inzake de vol gend jaar te houden verkiezingen. De autoriteiten hadden de gehele politiemacht van ruim 100.000 man gemobiliseerd om aan eventuele onrust op straat het hoofd te kun nen bieden. Er werden ongeveer 200 postende stakers aangehouden. Hoewel de politie in het centrum van Madrid, op het universiteitster rein en in de industriële voorsteden met rookbommen en gummiknup pels samenscholingen van stakers uiteendreef, vielen er geen ernstig gewonden. Aan de stakingsopgroep werd het meeste gehoor gegeven in Barcelo na, waar zeker 100.000 werknemers niet op het werk verschenen, de mijnstreek van Asturië in het noorden, het industriegebied ron dom Madrid en op de scheepswer ven in het noordwestelijke Galicië. In Baskenland werd daarentegen vrijwel niet gestaakt. In Madrid en Barcelona functio neerde het openbaar vervoer nor maal - oproerpolitie bewaakte daar bushaltes en patrouilleerde bij de ondergrondse. De Spaanse regering heeft de sta king "anti-democratisch" genoemd en de politie opgedragen tegen de monstraties op te treden en straat geweld te voorkomen. Kantoren, winkels en scholen zijn gisteren gewoon opengegaan. BRUSSEL (ANP) - De 42-jarige Sylvain Tack, de voornaamste man van de illegale commerciële zender radio Mi Amigo, is gisteren door een rechtbank in Brussël tot een jaar gevangenisstraf en vier miljoen franken (ongeveer 280.000 gulden) boete veroordeeld. Tack, diefcvoont in het Spaanse Playa de Aro, van waar hij de uitzendingen van Mi Amigo leidt, kreeg nog eens zes maanden gevangenisstraf omdat hij bezittingen van een Neder landse televisieploeg (van de AVRO) vernielde, toen die ploeg opnamen bij hem kwam maken. Verder werd hem een gevangenis straf van drie maanden opgelegd wegens afpersing. Tack was ervan beschuldigd een bepaald bedrijf bedreigd hebben met het maken van anti-reclame, via zijn zender, als dat bedrijf niet met geld over de brug kwam. De 28-jarige Christiaan Hendrickx, een public relations adviseur uit Halle kreeg zes maanden gevange nisstraf omdat hij aan de uitzen dingen van Mi Amigo zijn mede- werking verleend had. Hij moet bovendien een boete betalen van ongeveer 140.000 gulden. Nog eens een maand gevangenisstraf kreeg Hendrickx omdat hij meegewerkt zou hebben aan de afpersingspo ging van Tack. 18 andere medewerkers van Mi Amigo kregen elk drie maanden gevangenisstraf, hetzij voorwaar delijk hetzij onvoorwaardelijk (af hankelijk van hun strafregister). Elk van hen moet bovendien een boete van ongeveer 5.500 gulden betalen. een miljoen gulden aan prijzen Een frisse keuken zonder kook luchtjes en toch niet dat irrite rende lawaai! Daalderop afzuig kappen hebben iets unieks. Een bijzondere hoge afzuigcapaciteit, gecombineerd met zéér weinig geluid (eigenlijk slechts een zacht geruis). Waarde ƒ.320,—. TEL A VIV AP/UPI) - Israël is boos op de Verenigde Staten, omdat de VS gestemd heeft vóór de resolutie in de Veiligheidsraad waarin kri tiek werd geuit op de bezetting door Israël van de Arabische ge bieden. De Veiligheidsraad verklaarde unaniem "zeer bezorgd te zijn over de huidige situatie in de bezette ge bieden als gevolg van de gehand haafde Israëlische bezetting". De Israëli's, die erop rekenen dat Washington over in dergelijke be- woordigen gestelde resoluties een veto uitspreekt, zijn verrast en ge schokt door de Amerikaanse steun aan de veroordeling. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken, Yigal Allon (links op de foto), heeft gisteren openlijk de Amerikaanse ambassadeur in Is raël, Malcolm Toon, verweten dat de V.S. voor de resolutie heeft ge stemd. Dit ongebruikelijke diplomatieke voorval speelde zich af voor de con ferentiezaal van het Besarabiehuis in Tel Aviv, voor de verwelkoming van de delegatie van Amerikaanse congreslieden die een bezoek, brengen aan Israël. een miljoen gulden aan prijzen o t Een AEG vaatwasmachine type Favorit Deluxe elec tronic, met 6 programma's waaronder 1 intensief pro gramma en 2 fijn program ma's voor glaswerk. Een geschenk van N.V. Electri- citeits Mij. AEG, Amster dam. BELGRADO (UPI) - De Russische leider Leonid Brezjnjew komt maandag in Belgrado aan voor zijn eerste officiële bezoek aan Joego slavië sinds vijfjaar. Brezjnjew zal in Belgrado besprekingen voeren met maarschalk Josip Broz Tito over een groot aantal problemen. Het Joegoslavische ministerie van Buitenlandse Zaken en Russische kringen zeiden dat de Russische leider maandagmorgen in Joego slavië aankomt en dat hij woens dagmiddag naar Moskou terug keert. Zijn gehele bezoek zal hij doorbrengen in de Joegoslavische hoofdstad. Brezjnjew wordt naar het onafhankelijke communisti sche land begeleid door minister van Buitenlandse Zaken Andrej Grom.yko. Een ministerieel woord voerder in Belgrado zei dat de ge sprekken tussen de twee leiders "openhartig en open zullen zijn". Hij beklemtoonde bij herhaling dat de komst van Brezjnjew een tegen bezoek is, een diplomatieke vrien delijkheid om te zeggen dat hij een bezoek aan Tito verschuldigd is. De leider van het Kremlin was eer der in Joego-Slavië in september 1971.TitÓontmoettehem sindsdien tweemaal in de Sowjet-Unie, de eerste keer in juni 1972 in Moskou en vervolgens in november 1973 in Kiev. Volgens de woordvoerder zullen Tito en Brezjnjew, respec tievelijk 84 en 69 jaar, "een breed scala van standpunten uitwisse len", waarbij waarschijnlijk geen belangrijk kernprobleem wordt aangesneden. "Wij hechten veel be tekenis aan het bezoek", aldus de woordvoerder. Joego-Slavië ge looft dat de gesprekken tussen de twee leiders "een neiuwe impuls zullen geven aan de ontwikkeling van de wederzijdse betrekkingen, waarbij beide partijen belang heb ben. De bilaterale betrekkingen zijn over een groot aantal jaren in opwaartse richting ontwikkeld". Leonid Brezjnjew annulèerde in de lente van dit jaar een voorgenomen In juni van dit jaar troffen de twee leiders t Europese, communistische topconferentie i in de Sowjet-Unie en Joego-Slavië, Brezjnejew en Tito elkaar op de Oost-Berlijn. bezoek aan Joego-Slavië. Diploma tieke kringen meenden toen dat Brezjnjew het tijdstip niet geschikt achtte door de meningsverschillen tussen de Russen en de Joegosla- ven over wat de rol van Moskou zou moeten zijn binnen de Europese communistische wereld. In juni van dit jaar troffen de twee leiders elkaar in Oost-Berlijn tijdens de topconferentie van Europese communistische partijen waarop een document werd aangenomen waarin werd vastgelegd dat het Kremlin niet het recht heeft andere communistische partijen zijn wil op te leggen. Joegoslavische functionarissen zien het document van Berlijn als een overwinning voor Tito, maar ze leggen niettemin meer nadruk op het Russisch-Joegoslavisch docu ment van 1955 waarin wordt uitge sproken dat Belgrado's sqeverein- iteit, onafhankelijkheid en niet- gebonden politieke positie wordt geëerbiedigd. Maarschalk Tito brak in 1948 met de Sowjet-Unie, een ketter die het verkoos zijn land een onafhanke lijke communistische koers te laten varen. Het bracht Josef Stalin tot opperste woede maar de onder linge betrekkingen ontdooiden weer toen Nikita Chroesjtsjow aan de macht kwam. De laatste maan den hebben de Russen plaats inge ruimd in hun perskolommen voor de niet-gebonden politiek en voor het unieke Joegoslavische systeem van arbeiderszelfbestuur, een stap die in Belgrado wordt opgevat als een gunstige wijziging in de be trekkingen tussen de twee landen. Brezjnjew keert woensdag naar Moskou terug en gaat vervolgens, hoogstwaarschijnlijk op 22 no vember, naar Boekarest voor een officieel bezoek aan Roemenië. Hij blijft dan in Roemenië om enkele dagen later deel te nemen aan een topconferentie van het Warschau pact. Joego-Slavië is geen lid van het Warschau-pact. ROME (DPA) - Het Italiaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren zonder wezenlijke bezwaren zijn goedkeuring gehecht aan het noodprogram, dat de christen democratische minderheidsrege ring onder Giulio Andreotti heeft opgesteld om de economische cri sis het hoofd te bieden. De crisis wordt o.a. gekenmerkt door een in flatie van ruim 20 pet en een buiten landse schuld van 13 miljard dollar. Intussen werd op vele gebieden in het land gestaakt uit protest tegen de stijging van de kosten van het levensonderhoud en de weigering van de regering om met het oog daarop de lonen te verhogen. Bij de spoorwegen en de posterijen lag gisteren het werk vrijwel geheel stil als gevolg van een 24-uursstaking van de drie grote vakcentrales. Het noodprogram houdt talrijke ta riefsverhogingen in, zoals voor de spoorwegen, posterijen, telefoon, gas en elektriciteit en verscheidene andere overheidsdiensten. Door accijnsverhoging kost een liter be nzine nu circa fl,50, de hoogste prijs die daarvoor in Europa wordt betaald. Ook andere olieprodukten zijn in prijs gestegen, zoals huis brandolie. Eigenaars van persone nauto's met dieselmotor moeten een bedrag ineens gaan betalen, omdat de overheid met het oog op het vrachtautoverkeer de prijs van dieselolie laag wil houden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9