Moord niet bewezen Moeilijkheden nog niet opgelost dat werkt. Winst-maken uitbannen in de bejaardenzorg BINNENDOOR Wethouder Tesselaar over schouwburgcrisis (2) (3) (4) (5) (6) to i i 6 BUITENOM 071-12.57.41 Vrijspraak gevraagd in proces Frans H. Ontslagen bij Etna ZATERDAG 13 NOVEMBER 1976 BINNENLAND PAGINA 7 Dobbelstenen Toen ik verleden week het pro bleem van de twee teerlingen aan de orde stelde, heb ik nau welijks kunnen bevroeden wat voor een volk van dobbelaars we zijn. Misschien moet ik het nog wat nauwkeuriger formule ren: wat voor een volk van we tenschappelijke dobbelaars we zijn. U weet nog wel dat er een aca demische controverse op de re dactie was ontstaan over de vraag, wat de kans was om met twee dobbelstenen een worp te gooien van gelijke ogen. Dus twee enen, twee tweeen, enzo voorts. Wetenschapsredacteur Piet Bok hield die kans op 1 op 21 en ik op mijn beurt kwam op 1 op 36. Het antwoord op de klem mende vraag werd vervolgens voorgelegd aan de lezers van dit blad. Het verschijnt tenslotte niet voor niets in een regio die een universiteit herbergt: Er kwamen zes reacties op. Stuk voor stuk doorwrochte verhandelingen. Dobbelstenen Ik hou er nog even de spanning in over de uitkomst van deze vluchtige enquête. Een zeer koel wetenschappelijk referaat produceerden de heren N. P. Boiten en G. A. Terpstra uit Leiden. Zij schreven: "on dergetekenden hebben met veel plezier kennis genomen van de academische tweekamp te uwer redactie. N.P.B., fysi cus, heeft de quantummechani- sche aspecten van de onder scheidbaarheid van de dobbel stenen bestudeerd en de mate riele onderscheidbaarheid ge constateerd. G.A.T., wiskundi ge, heeft de logische aspecten van het onderhavige probleem bestudeerd en bepaald dat on derscheidbaarheid niet van in vloed is op de oplossing van het probleem, evenmin als de vol- ^gorde waarin wordt gegooid. Laten we het probleem eens be spreken. Stel u heeft met twee dobbelstenen gegooid. Als ze op tafel liggen en er ligt een 4 en een 6, dan is dit een mogelijke combinatie, die tóch anders is dan het geval waarin de dobbel steen die nil op 4 ligt op 6 wordt gelegd, en die van 6 op 4. We moeten dus twee mogelijkhe den tellen. Vergelijken we dit met de situatie 3-3, dan kan niet door de dobbelstenen anders te -leggen dezelfde combinatie worden verkregen; één combi natie dus! Kortom, de heer Mulder heeft gelijk". Dobbelstenen De heren A. W. Prins en Pieter C. N. Hoogstraten, beiden uit Leiden, zonden los van elkaar een zogenaamd kansvierkant voor éen worp met twee dob belstenen in. Ik druk hierbij één van die vier kanten af: Hier zou men op een dwaals poor kunnen worden gebracht omdat het vierkant zelf niet de kansverdeling per dobbelsteen geeft, maar het totaal aantal ge scoorde ogen. De score "7" komt zes keer voor. Dat klopt ook, wanneer wordt bedacht dat men die som op zes manie ren kan bereiken: 1-6, 2-5, 3-4, 4-3, 5-2 en 6-1. De score "6" op vijf maniere: 1-5, 2-4, 3-3, 5-1, 4-2. De proef van de pudding in het vierkant zijn de scores "2" en "12", die kunnen namelijk maar op éen manier worden ge componeerd (1-1 en 6-6). In derdaad levert het kansvierkant hierbij het theoretische mate riaal: in de 36 hokjes komt maar éénmaal een "2" of een "12" Dobbelstenen Op dezelfde lijn zit Fred Rohde uit Leiden ("doctrine-Mulder is juist! Proficiat"). Heel interessant is de proef van de heer G. Seisveld. Hij heeft niet een theoretisch model ge kozen. doch is uitgegaan van de praktijk. Hij heeft 600 keer met twee dobbelstenen gegooid en' alle resultaten genoteerd. Vol gens onze hypothese moeten de scores van gelijke ogen 1 op 36. dat is 2.77 procent (repeterende breuk) van het totaal zijn. De heer Seisveld vond 13 keer 1-1 (2.16 procent), 19 ker 2-2 (3.16)7" 21 keer 3-3 (3.5), 16 keer 4-4 (2.67), 12 keer 5-5 (2), 14 keer 6-6 (2.33). De ongelijke ogen wer den per gegroepeerde combina tie (dus 3-4, 4-3, enzovoorts) gemiddeld 35 keer gegooid, met uitschieters naar beneden (23 keer) en naar boven (42 keer). Dat is ruim het dubbele van de 16.83 keer van de gelijke ogen. De methode-Seisveld lijkt me (voorlopige conclusie) juist en het enige dat mijn hypothese nog in gevaar kan brengen zou het geval zijn dat Seisveld on deugdelijke dobbelstenen zou hebben gebruikt. Dobbelstenen Tot slot: de heer J. A. Berk uit Zoeterwoude kiest voor Piet Bok. Hij zegt: "Mulder stelt dat "er 36 combinaties mogelijk zijn. zonder dat de dobbelstenen na der beschreven zijn en heeft dus volgens de binomiale kansver deling ongelijk. Doch wanneer Mulder praat over dobbelsteen A en dobbelsteen B (wat hij niet deed) dan zijn er 36 combina ties, zo is dan A6B4 anders dan A4B6" Met die tweede zin van Berk ben ik het helemaal En wat er in de eerste zin heb ik, dacht ik, verleden 1 niet beweerd. In elk geval worden alle 1 hartelijk bedankt. Zo ziet men maa geestelijke nood hoog men zelden tevergeefs roep op de medemens. HAN MULDER Aon la/ ogen Ssrf/e s/een kans 1 8 y /O /i e, f 8 9 /O f 6 1 8 9 4 f 6 f 8 3 3 V f 6 9 8 l J 4 f 6 r T^eecda steen X 3 y s 6 /oir o on dopen Toenemende werkloosheid in onderwijs DEN HAAG - Tot 1982 voltooien 22.500 jongeren een opleiding tot kleuterleidster en 53.500 een on derwijzersopleiding. Van hen krij gen er respectievelijk 10.500 en 23.500 geen werk (in beide gevallen 45 procent). Dat heeft de commissie kleuter- en basisonderwijs bere kend. Deze terugloop in arbeidsplaatsen is het gevolg van het dalende leer- hngental in de toekomst. Per 1 ja nuari 1982 is het aantal kleuters af genomen van 514.000 in 1975 tot 348.000 (25 procent). Bij het lager onderwijs verwacht de commissie een terugloop van 15 procent: 1.446.500 begin dit jaar, 1.226.700 in 1982. Sinds 1972 treedt een daling op van het aantal kinderen dat lager on derwijs volgt. ZEILEN - De internationale feder atie van watersportbonden heeft gisteren tijdens een algemene ver gadering besloten de Star opnieuw toe te laten tot de Olympische Spe len. In Montreal was dit boottvpe voor de eerste maal sinds 1932 niet op het programma verschenen en vervanger door de tempest. De Tempest is nu weer afgevoerd. LEIDEN - De fusie tussen volksuniversiteit K. en O. en de Leidse Schouwburg gaat voorlopig niet door, zo is gisteren bekend ge worden. B. en W. hebben dit besluit in september, vlak voor de opening van de gerestaureerde schouwburg genomen en de raadscommissie cul tuur tijdens een besloten zitting van een en ander in kennis gesteld. De crisis binnen de schouwburg is nog niet bezworen en uit een gesprek met de we thouders blijkt dat het col lege er naast de huidige moeilijkheden nog niet eens, die van een fusie bij wilde hebben. Door Ton van Brussel De problemen op de schouwburg dateren al vanaf het moment dat de schouwburg, vroeger eigen dom van de schouwburgvereni ging, werd overgedragen aan de gemeente, nu zeven jaar geleden. Er werd een directeur benoemd: Hans van Dam, maar de vroegere bedrijfsleider Kees Hoogeveen bleef. Tot een goede samenwer king tussen die twee is het nooit gekomen. Nu zijn er evenwel ook moeilijkheden geweest tussen de personeelsleden onderling en in ten we de fouten zien op te lossen en naar een goede structuur voor de toekomst zoeken". De te veel door de schouwburg ge programmeerde voorstellingen zouden door de schouwburg commissie worden afgezegd of worden overgedragen aan an dere theaters. Er zou contact worden opgenomen met het LAK om voorstellingen over te Tesselaar "Informeel heb ik dat gehoord. Formeel ben ik nog niet ingelicht, dus geef ik nog geen oordeel. Echt, we doen alleen maar wat als de schouwburg commissie ons op de hoogte brengt. Dat is de afspraak die is gemaakt en waar men akkoord mee is gegaan". Wethouder Tesselaar vertelde over igens ook dat de schouwburg binnenkort een eigen telefoon nummer krijgt en niet meer op de centrale staat van K en O. Daar over waren problemen, omdat als de schouwburg werd gebeld K en O aan de lijn kwam en dat gal verwarring. Ook wordt begin ja nuari duidelijk wie de schouw burg gaat verpachten. De restau rateur van de Stadsgehoorzaal doet dat nu op proef, maar houdt daar straks weer mee op, na ge rapporteerd te hebben over zijn ervaringen. De pachter, de heer Milikan, heeft overigens de pach ter van het afgebrande Burcht complex, de heer Plasmeijer in dienst genomen voor de schouw burg. Tesselaar wilde het niet uitsluiten, dat Plasmeijer eventueel na ja nuari de verpachting op zich neemt. Zaak tegen Eindhovense dokters weer aangehouden DEN BOSCH - De zaak tegen de Eindhovense röntengenologen, de dokters Van Z. en K. is door de rechtbank te 's-Hertogenbosch op nieuw aangehouden, nadat de offi cier van justitie, mr. J. Peynenburg, had geantwoord op de pleidooien van beide raadsleden, mr. Polak voor dokter Van Z. en mr. Ten Be rge voor dokter K. Dezen vroegen na de repliek van de officier enkele dagen tijd voor beraad, waarop de president van de rechtbank, mr. Th. Geense, de voortzetting van de be handeling vaststelde op dinsdag. Officier mr. Peynenburg conclu deerde in zijn repliek, dat de beide v röntgenologen geen slachtoffer zijn geworden van de slechte controle en administratie bij de ziekenfond sen, zoals de raadslieden dat in hun pleidooi hebben gesteld, maar dat zij daar welbewust gebruik c.q. misbruik van hebben gemaakt. De hoge verwachtingen die aan de medische stand worden gesteld, hebben ze daarmee teleurgesteld, aldus mr. Peynenburg. Bij het stel len van de eis is er terdege rekening mee gehouden dat de strafvervol ging voor beide verdachten al hard is aangekomen, aldus de officier. Tegen beide artsen heeft de officier op 1 november negen maanden ge vangenisstraf geëist, waarvan zes maanden, voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Hij achtte het mede plegen van valsheid in ge schrifte, meermalen gepleegd, in beide gevallen bewezen. BAS StudentenWerkbureau Leiden Kort Rapenburg 14 DEN BOSCH - Hartchirurgie. Het Groot Ziekengasthuis in Den Bosch heeft zich kandidaat gesteld bij staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid voor een hartchi- rurgisch centrum. Men wil streven naar 1000 open hartoperaties per jaar. Gehoopt wordt dat dat cijfer van 1980 af na een aanloopperiode van rond vier jaar kan worden be reikt. Het Bossche ziekenhuis komt niet voor in de planning van de betrok ken ministeries om de capaciteit van de hartchirurgie op te voeren tot 4500 operaties per jaar (nu: 2000) voor het hele land. Het bestuur zegt echter te verwachten dat de staats secretaris akkoord zal gaan met het plan dat, aldus het bestuur, uit nood is geboren. relatie tot de directeur en de schouwburgcommissie. De schouwburgcommissie, is door de gemeenteraad ingesteld bij de overname en heeft een aantal be voegdheden, waardoor zij ver antwoordelijk is geworden voor het beleid. De gemeente geeft aan hoeveel geld er voor de schouw burg beschikbaar is, de commis sie is dan verantwoordelijk voor de besteding van het geld. Er ontstonden problemen tussen Hans van Dam en de commissie, omdat de eerste eigenmachtig zou optreden en regelmatig fou ten zou maken. Zo was er finan cieel de ruimte om dit seizoen honderdtien voorstellingen te geven, maar programmeerde Van Dam er honderdvijftig. Volgens Tesselaar en Oosterman, we thouders welzij nbevordering, deed Van Dam tegenover de commissie de uitlating dat hij 150 voorstellingen voor de prijs van 110 kon maken. Eén van de pro blemen, die daardoor ontstond is dat er te weinig personeel is om alle avonden, dat er voorstellin gen zijn, te bemannen. Er moet overwerk worden gedaan, het geen meer geld kost, en het per soneel is in mineurstemming omdat er zoveel en zovaak ge werkt moet worden. Tesselaar en Oosterman hebben gesteld, na afloop van een reeks besprekingen met betrokkenen, formeel te willen zijn en nu voor lopig alleen maar in te willen grijpen als de schouwburgcom missie hen meedeelt dat er moei lijkheden zijn. Ook hebben ze ge steld dat als de schouwburgbe groting wordt overschreden, er op de begroting voor het volgend seizoen gekort zal worden. De vraag is nu of de problemen niet naar de toekomst worden ver schoven en er volgend jaar zomer ook geen oplossing is. Tesselaar: "We hebben bewust ge zegd daternu geen fusie kan zijn. We hebben een halfjaar de tijd om te kijken of we een formule kun nen vinden, waarmee het perso neel wel kan samenwerken. Alle gesprekken die er zijn en die er nog komen worden genotuleerd en op de band vastgelegd. Zodat we in juli goed weten waar we staan. Gaat het dan nog niet goed, dan moeten er maatregelen wor den genomen in de personele sfeer". Betekent dat dat de directeur dan eventueel moet verdwijnen? Tesselaar. "Het gaat niet alleen om de directeur, er zijn meer perso neelsleden bij betrokken. We sluiten het niet' uit, dat als wij straks moeten zeggen: we zien binnen deze bezetting geen op lossing, er personeel weg moet. Of dat nodig is en wie dan weg moet. daar kan ik nog niets over zeggen". Wethouder Oosterman zit in de schouwburgcommissie. De pro blemen spelen al lang. Is er niet te laat ingegrepen? Oosterman: "Ik zit daar in een moeilijke positie, met verschil lende petten op. Ik heb dat al va ker gezegd. Vaak vielen verga deringen samen met andere voor mij belangrijke besprekingen. Ik ben er nu ook uitgestapt tot nader order". Als Van Dam fouten maakt en te- Tesselaar: Misschien moet er per soneel weg veel programmeert, is het wel de schouwburgcommissie die hem de ruimte geeft om dat te doen en die verantwoordelijk is. Tesselaar. Er zijn in die commissie ook fouten gemaakt. Bij de fusie wilden we een commissie met le den van het bestuur van K en O, met een vertegenwoordiging van de schouwburg en met raadsle den. Die commissie krijgt ook dan weer de verantwoordelijk heid. Nu is dat uitgesteld en moe- zijn minst elegant om de geleerden in de gelegenheid te stellen hun aangevochten stellingen nader toe te lichten. De heer Hermans vond het rapport van de zenuwarts en de psycholoog onhanteerbaar. De conclusies ken schetste hij als „ongenuanceerd" en „rechtlijnig". Bovendien hecht hij weinig waarde aan de objectivi teit van de beide onderzoekers. Of schoon zij hun onderzoek afzonder lijk hadden verricht, leken hun ver slagen als twee druppels water, op elkaar. Het gezamenlijk rapport heeft in de ogen van de raadsman een te snelle basis. De deskundigen zijn uitgegaan van de lichamelijke gebreken van de verdachte, die een hazelip heeft en een abnormaal grote omvang, en van de situatie, vroeger bij hem thuis. Zijn vader was erg autoritair. Hieruit ver klaarden zij de bij verdachte gecon stateerde verdrongen agressies, die zich uitten in een overdreven en onechte braafheid en dienstbaar heid aan de medemens. Een wolfin een schaapspak, die zijn prooi vindt in zijn vrienden, collega's en pa tiënten. „In drie halve dagen wisten de deskundigen feilloos te consta teren wat anderen in veertig jaar niet hebben ontdekt". Frans heeft volgens de raadsman, helemaal geen opgekropte agres sies. Zijn oprechte goedheid en opofferingsgezindheid - en daar zijn tal van getuigenissen van col lega's voor aanwezig - komen voort uit de persoon van verdachte zelf. In feite was Frans een hoofdverple ger die alles voor zijn patiënten over had en blij was met. elk herstel van de zieken. „Hij was geen sadist. Er is hem een groot onrecht aange daan door alles verkeerd uit te leg gen", zei de heer Hermans. De heer Booster verweet de verde diger dat hij zijn sterke twijfels tij dens het verhoor van de getuigen niet kenbaar had gemaakt toen zij voor de rechtbank stonden. Het ge volg is. dat de rechtszitting, die nu al in totaal zes weken in beslag heeft genomen, nog niet beëindigd kan worden. De officier vroeg om schorsing. De president van de rechtbank, mr. F. Eliens, bepaalde, dat de rechtszaak donderdag wordt voortgezet. UTRECHT - De directie van Etna BV in Breda, onderdeel van Inter- natio Muller, heeft de vakbonden opnieuw een reorganisatieplan voorgelegd. Ditmaal moeten vol gens de directie 129 werknemers afvloeien. Eerder dit jaar werd de afdeling ij zergieterij van Etna gesloten, waardoor werkgelegenheid voor 195 mensen verloren is gegaan. BRINK Luchtverwarming/ /g -sRMüsfihs». Uw installateur: H LUCOTHERM B.V. - ALPHEN a/d RIJN Kalkovenweg 58. Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00 LEIDSCHENDAM - Slachting. Is lamieten in ons land mogen ter ge legenheid van het Islamitische of ferfeest slachtdieren slachten vol gens eigen ritus. Het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne heeft dit bekend gemaakt. MAASTRICHT - Advocaat mr. J. Hermans heeft giste ren voor de rechtbank in Maastricht vrijspraak ge vraagd voor zijn cliënt Frans H., dieervan wordt verdacht bejaarde patiënten door middel van insuline- injecties om het leven te hebben gebracht. De raadsman achtte negen ten laste gelegde moorden niet bewezen. De heer Hermans zei ervan af te zien de rechtbank om onmiddel lijke invrijheidstelling van de ver dachte te vragen. De zaak is volgens hem te gecompliceerd, dat de rech ters in staat zouden zijn daarin raadkamer over te beslissen. De officier van justitie mr. J. Boos ter, eiste echter een nieuw onder zoek naar de verklaringen van de getuige-deskundigen prof. Ariëns, de zenuwarts D. Mulder en de psy choloog J. Dorpmans. In zijn plei dooi had de raadsman de deskun digheid van deze mensen in twijfel getrokken. De officier vond het op ENKHUIZEN - Staatssecretaris Meijer van CRM wil het bejaardenoorden op korte termijn onmogelijk maken winst te maken. Hoe hij dit precies moet bereiken is nog niet duidelijk. Hij denkt aan een wetswijziging waardoor voor nieuw op te richten bejaardenoorden geen verklaring van "geen bezwaar" meer kan worden afgegeven als met de beheers- en exploitatievorm winst kan worden behaald. De bewindsman heeft dit plan gis teren aangekondigd bij de opening van "De Herfstzon", een complex bejaardenwoningen bij een bejaar denoord in Enkhuizen. Hij had ook gedacht aan een stelsel van ver gunningen. Voor verpleeginrich tingen en inrichtingen voor thuis-' lozen bestaat al zoiets. Exploitatie op commerciële basis betekent winst willen maken en dat hoort volgens staatssecretaris Meijer in het welzijnswerk niet thuis. Het bejaardenwerk bijvoor beeld consumeert dit jaar 2.5 mil jard gulden aan algemene, door alle Nederlanders met elkaar opge brachte middelen, en het wilde er bij hem niet in, dat daarin winst voor particulieren verdisconteerd moet zijn. Ook de béstaande bejaardenoord en, die een verklaring van "geen bezwaar" hebben maar wel winst beogen, denkt de bewindsman aan te pakken. Deze oorden moeten als de plannen van de staatssecretaris worden uitgevoerd, binnen een na der vast te stellen termijn, bijvoor beeld driejaren, zich omvormen tot instellingen zonder winstoogmerk. Bovendien, als een bejaardenoord een andere exploitant krijgt, wil de staatssecretaris voorwaarden kun nen stellen. De rechtsopvolger mag dan geen winst meer beogen. Ter overbrugging kan zo'n inrichting misschien een tijdje in handen van de gemeente komen die dan kan bepalen welke beheersvorm voor de verdere exploitatie moet worden gekozen, aldus de bewindsman. De heer Meijer verwacht, dat zo doende niet alleen het ongepast winst maken uit deze sector van het welzijnswerk wordt verbannen, maar dat het ook gemakkelijker wordt de zevenprocent-norm te be reiken in de periode 1980-1985. In ons land woont nu méér dan zeven procent van de bejaarden in be jaardenoorden, en dat wordt te veel gevonden. LELYSTAD - Bij graafwerk zaamheden in het centrum van Lelystad is men op het wrak van een 18de-eeuwse tjalk gestoten. In de resten van het schip wer den kalken pijpjes, aarden pot ten, een koperen passer een slof aangetroffen. Op de voorgrond de resten van het roer.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7