De zaak is alarmerend Ds. Catsburg teleurgesteld Vertrouwen V) ZATERDAG. 13 NOVEMBER 1976 KATWIJK - Dominee J. Catsburg (47) te Katwijk aan Zee - een hervormd man die op het politieke vlak het heil van de natie zoekt in een hartelijke toepassing van de beginselen der Staatkundig Gereformeerde Partij en die daarvan in woord en geschrift ongehinderd blijk geeft - is teleurges teld, ja bedroefd. Als voorzitter van het be stuur dat zich geroepen voelt in Katwijk te komen tot de stichting van een "re formatorische" mavo, heeft hij opnieuw moeten onder vinden ,-,dat het reformato risch onderwijs door het huidige kabinet de weg wordt afgesneden". Zelfs in de hervormde kerk bode van Katwijk aan Zee - een blad dat toch voor ker kelijke informatie is be doeld - giet hij hierover zijn gramschap uit. "De zaak is alarmerend", zo schrijft hij, "zodat de minister in de ka mer hierover gehoord zal worden". En verden "De verdraagzaamheid wordt gepredikt, doch niet in prak tijk gebracht. Wij vragen plaats, doch ons wordt geen plaats gegund". Onze kijk op bepaalde gebeur tenissen en omstandigheden kan vaak heel verschillend zijn. De één ziet een geval al spoedig somber in, terwijl de ander nog lichtpunten ont dekt. De één zit tegen de dingen aan te kijken, terwijl de ander er gemakkelijker overheen kan zien. Bij de één overwegen de moeilijkheden en de bezwaren terwijl de ander meer oog heeft voor nieuwe mogelijk heden. Verschil De één let meer op de negatieve kanten van een zaak, terwijl de ander meer naar de posi tieve kijkt. En zoals onze kijk op de dingen kan verschillen, zo verschilt ook onze stem ming: we zijn vol bange vrees of we zijn vol goede hoop. Zo kan het ook gebeuren dat de één ziet wat de ander niet ziet. Je kunt door bepaalde dingen die je ziet, zo worden vastge houden, dat je geen oog hebt voor andere dingen, die, al zie je ze niet, er wel degelijk zijn. Je kunt zó bang zijn, dat je vol komen blind bent voor wat je. kan geruststellen en bemoedi gen. Je kunt zó verdrietig zijn dat je helemaal geen aan dacht hebt voor wat je kan troosten en sterkenOnze ogen moeten vaak op een nadruk kelijke wijze worden geopend voor wat we anders niet zou den zien. Van Elisa.één van Israels profe ten, vertelt de bijbel ons dat hijtoen hij zich in het door het Syrische leger omsingelde stadje Dothan bevond, hele maal niet bang was voor wat hem stond te wachten. Vrees niet De situatie waarin hij met zijn knecht verkeerde, was anders angstwekkend genoeg. Elisa's knecht was dan ook de wan hoop nabij. Ach meneer, zei hij tot zijn meester, wat moe ten we doen? Elisa ant woordde hem: vrees niet, want zij die bij ons zijn, zijn talrijker dan zij die bij hen zijn. Hoe kon Elisa zo spreken? Was dat bravour? Was hij een roe- Meer Nee, hij zag wat zijn knecht niet zag. Zijn knecht zag alleen maar het vijandelijke Syri-~ sche leger. Hij zag meer. Hij zag hoger. Hij zag hoe God er ook was, machtiger dan welk vijandelijk leger ook. Zo staan hier twee mensen tegenovet aande ene kant een angstige mens, die alleen maar om zich heen ziet, en aan de andere kant een rustig mens, oog die God in.het houdt en op Hem zijn vertrouwen stelt. Machten Aan welke kant staan wij? Wat zien wij? Ja, wij zien allerlei vijandelijke machten bezig, om ons heen en vlak bij ons, machten die oris vrees aanja gen en waartegen we ons niet opgewassen voelen Maar wij mogen meer zien. Wij mogen zien, hoe God er ook is. God die sterker is dan alle vijanden bij elkaar. God, die Koning is en die Zijn rijk doet zegevieren. Catsburg, de voorvech ter: "Op school moeten de kinderen geen andere din gen horen". Reformatorische mavo Katwijk weer afgewezen: De gezagsgetrouwheid die een SGP-er zich verschuldigd weet tegenover de overheid als diena resse Gods, verlaagt haar dragers niet tot steriele berusting wanneer principiële waarden in het geding zijn. Dan wijken ze geen duim breed. Strijden Ds. Catsburg trekt dan ook alle re gisters van zijn strijdbaarheid open als hij de vraag wat nü te doen beantwoordt. "Verder gaan. En strijden. In biddend opzien tot de Heere, aan Wie gegeven is alle macht in hemel en op aarde". Hij kondigt ook aan, contacten op hoog niveau te gaan zoeken om tot een "landelijk proteèt" te komen. "Sa menbundeling is nodig, opdat het reformatorische geluid der Schrif ten mag doorklinken ook op onze scholen". Ds. Catsburg (vier kinderen) was zo vriendelijk - want dat is hij ook - mij zijn toorn te verklaren. "De oorsprong van deze reformato rische mavo ligt in Den Haag. En kele heren sloegen de handen ineen met de bedoeling dat de school bij Den Haag zou verrijzen. Uit een en quête onder de ouders bleek echter dat verreweg de meeste belangstel ling in Katwijk en omgeving ligt In Katwijk zelf ongeveer tachtig pro cent Enige jaren geleden al hebben wij daarom de minister te kennen gegeven, dat we graag toestem ming zouden ontvangen om de school in Katwijk te vestigen. He laas werd de aanvrage afgewezen. En dat is nu voor de derde keer ge beurd. Beklemmend Het is zonneklaar, datje als bestuur niets kunt bedingen als het aantal kinderen dat zo'n school zou gaan bezoeken, niet klopt met de wette lijke norm. Maar wij voldoen daar aan ruimschoots, en dat maakt deze zaak juist zo beklemmend". Vrijzinnig "Van de heer M. van der Meij, secre taris van het schoolbestuur, hoorde ik, dat de school op basis van het aantal SGP-stemmers in de Kat- wijkse regio ongeveer 300 leerlin gen mag verwachten, terwijl er mi nimaal 230 nodig zijn. Het ministerie meent, dat de refor matorische mavo's in Gouda, Rot terdam en Lisse voorlopig in de be hoefte kunnen voorzien. Boven dien heeft Katwijk al twee christe lijke mavo's. Voor beide argumenten is het be stuur ongevoelig. Het vindt de af stand tot de dichtstbijzijnde school (Lisse) voor zijn kinderen te groot - op z'n minst 20 kilometer - en mist aan de bestaande Katwijkse mavo's het voluit reformatorische karakter zoals het dat zelf meent te moeten interpreteren. Ds. Catsburg typeert de religieuze instelling van de be- "Tolerantie wordt niet in praktijk gebracht staande mavo's als "algemeen christelijk" en de heer Van der Meij laat, als hij deze scholen principieel wil plaatsen, zélfs het woord "vrij zinnig" vallen, wat in een Kat wijkse situatie-wel heel ongeloof waardig klinkt. Ter nadere verkla ring wijst hij dan op de invloed van "de gereformeerden". En "gewo ne" gereformeerden, behorende tot de Geref. Kerken in Nederland, zijn in de beoordeling van rechts tot zeer rechts hervormden en ander soortige gereformeerden in theolo gische zin vaak "licht". Het mooiste Op onderwijsgebied spant het volksdeel dat zich legitimeert met h$t predikaat "reformatorisch" - ter onderscheiding van de veel vormige aanduiding "christelijk" - zijn krachten om het opgroeiende geslacht te vrijwaren voor de geest des tijds. Met een regelmaat die in strakheid niet onderdoet voor de betrouwbare grondslag waarop dit onderwijs rust, worden her en der in het land de eigen scholen opge richt. Maar toch in een tempo dat de besturen te traag vinden. Van de 600 tot 700 aanvragen om ruimte heeft de minister er ruim 100 geho noreerd, wat, naar ds. Catsburg ons meedeelde, het SGP-kamerlid do minee Abma al deed besluiten, de minister over één én ander te inter pelleren. Bloedarmoede Wat de Katwijkse situatie betreft, bestaat de vrees dat als er zo'n mavo komt, één van de twee bestaande christelijke scholen door bloedar moede gevaar loopt te verdwijnen. Ds. Catsburg; "Wij zijn in gesprek met het bestuur van de beide ma vo's om mogelijk tot een integratie te geraken. Het mooiste zou zijn als wij ruimte kregen in één van deze scholen. Eén school zou dan alge meen christelijk zijn en de ander sterk reformatorisch getint. Dat kan onder hetzelfde bestuur, maar dan zou het huidige bestuur wel aangevuld moeten worden met mensen van onze kant. Je voor komt dan een splitsing. Wij zijn niet uit op een scheuring. De gesprek-, ken over één en ander zijn tot dus ver nogal moeizaam geweest, maar' ze zijn nog niet afgekapt. Wij van onze kant zullen deze gesprekken, ook niet beëindigen". Zoet einde Intussen gaat het reformatorische mavo-bestuur doelbewust door met zijn pogingen. "Als het moet tot het bittere einde", verzekert ds. Catsburg. "Wat zegt u nou, domi nee, tot het bittere einde?" "Nou ja, we hopen natuurlijk dat het einde zoet zal zijn voor onze kinderen. Het is niet helemaal duidelijk waarop de medewerking van over- heidszijde vastzit. Opmerkelijk is toch, dat de reformatorische scho len overal bloeien". Het Katwijkse bestuur heeft con tact opgenomen met de Geref. Scholenbond, die de belangen van dit onderwijs ook bij de overheid behartigt. Het overweegt tevens het gesprek met het bestuur van de plaatselijke mavo's nog te intensi veren, en beraadt zich nog over an dere argumenten om een nieuwe aanvrage kracht bij te zetten. Een beroep op de kroon ziet het als een uiterste mogelijkheid, omdat bij afwijzing de laatste kans is verke ken. Verwacht ds. Catsburg meer me dewerking van een rechts kabinet? Zijn antwoord is verrassend, omdat het strijdig lijkt te zijn met zijn ver wijt dat de huidige regering het re- "Als het moet gaan we door tot het bittere eind" formatorisch onderwijs de pas af snijdt. "Ik verwacht eerder mede werking van een socialistische mi nister dan van iemand die vlakbij ons staat en dan toch niet van ons is". En ter illustratie uit eigen erva ring: "Met een vrijzinnige collega kan ik soms beter overweg dan met anderen, omdat zij van het stand punt uitgaan; geef ook hem de ruimte, terwijl mensen die dicht bij je staan soms door concurrentie of anderszins gehinderd worden ie mand die ruimte te gunnen". Ds. Catsburg verzonk in gepeins toen ik hem vroeg naar het diepste motief van reformatorisch onderijs.4 In die stilte vond hij de juiste be woordingen voor een gedegen ant woord. Onjuist "Het is ontstaan omdat op het brede vlak van het christelijk on derwijs het beeld van God, van on szelf, van de wereld en van de toe komst in het geding is. Er is een onjuist beeld gegroeid, sinds het historisch-kritisch onderzoek, met' alle nieuwe theologische inzichten van dien, zo'n grote rol speelt. Wij wensen op onze scholen een theo logische benadering van het kind in de zin van de Reformatie en in overeenstemming met de drie be lijdenisgeschriften waarin immers een samenvatting van de leer der Reformatie gevonden wordt. Het voorwerpelijk dogmatiseren mag geen eindpunt zijn. We dienen te beogen de hartelijke doorleving van de heilshistorische daden v,an Jezus Christus. Noem dat maar "bevinding". Gezin, school en kerk' moeten een eenheid vormen. Op school moeten de kinderen geen andere dingen horen. Die aanslui ting laat in toenemende mate te I De werkgroep "Doelstelling" aan de Vrije Universiteit ii een door de universiteitsraad ingestelde commissie die e* opgesteld voor de universiteitsraad over "doelstelling verkiesbaarheid" - meent, dat een diepgaande studie tussen Evangelie en ideologieën dringend nodig is, in tussen Evangelie i Amsterdam - in advies heeft ran de VU en iver de relatie het bijzonder Wat de werkgroep aan de orde stelt, heeft een bijzonder accent gekregen vanwege de vraag of ondertekening van de bereidverklaring van de VU (om naar vermogen in de geest van de doelstelling te werken in het besturen van de universiteit) verenigbaar is met het lidmaatschap van de Communistische Partij Nederland. •r, de volgende vijf punten te an het Evangelie richten op het de universiteit doordringen en Het huidige christelijke onderwijs ondergraaft door het natuurweten schappelijke en geseculariseerde denken nieer en meer zijn oor spronkelijke karakter. Niet de visie van de onderwijzer is beslissend - zet u onder "visie" maar een streep - maar het woord van Samuel: Spreek, Heere, want uw dienstk necht hoort". "Humor" Ds. Catsburg wil daarmee het "al gemeen christelijk" onderwijs zijn waarde niet ontzeggen. Zo ruim en tolerant is hij nog wel. "Ik bedoel met dit alles niet dat met een kromme stok geen rechte slag ge geven kan worden. Maar de roeping blijft om een kromme stok recht te maken". Dat zeggend, streek er een brede glimlach over zijn gemoedelijk ge laat. "Laten we maar met een beetje humor besluiten". S.J. DE GROOT De werkgroep stelt de universiteitsraad^ overwegen: 1. De VU wil zich in gehoorzaamheid aa dienen van God en Zijn wereld; 2. Dit dienen moet ook het besturen beheersen; 3. Van iemand die de bereidverklaring aflegt mag worden verondersteld dat hij zich gebonden acht aan de verwachting dat hij in de geest van de doelstelling zijn plaats in de universitaire gemeenschap inneemt; 4. Men blijft aanspreekbaar op zijn verklaringen; 5. Naast de bereidverklaring en de verklaring dat de kandidaat een even tuele verkiezing in een bestuurlijke functie zal aanvaarden behoeven geen andere voorwaarden te worden gesteld aan de kandidaatstelling voor de universiteitsraad en andere, nader te bepalen bestuursorganen. De werkgroep handhaaft onverkort de christelijke signatuur van de VU, waarbij rekening moet worden gehouden met rechten die voortvloeien uit een gedemocratiseerde bestuursstructuur. Van hen die bestuurstaken vervullen mag de bereidheid worden ge vraagd, al hebben zij persoonlijk moeite met de doelstelling, in te stem men met en mee te werken aan een beleid dat de doelstelling gestalte geeft. Wie dat niet kan opbrengen of de doelstelling zelfs zou willen bestrijden, kan geen bestuursverantwoordelijkheid worden toevertrouwd. Wie echter de bereidverklaring ondertekent, heeft recht op vertrouwen, zonder nadere voorwaarden. De universiteitsraad zal het advies van de werkgroep op 23 november behandelen. "Wat christenen nodig hebben, is niet een "ethisch reveil", maar een ontwaken van godsdienstig besef, dat leidt tot navolging van Christus". Daarmee besluit het hóofdartikel in het Algemeen Doopsgezind Weekblad van deze week. Met de introductie van de heer Van Agt als lijsttrekker van het Christen Democratisch Appel (CDA) is in ons land ook het begrip "ethisch reveil" ingevoerd. "Een ongemakkelijk begrip", meent deze schrijver. Hij vreest, dat velen de term zullen opvattei\ als een terugkeer naar ae veilige regels van vroeger, toen het gezag nog aanvaard kon worden zonder zich te hoeven verantwoorden. Regels niet als hulp en richtlijn, maar als wetten die men niet ongestraft kan overtreden. De laatste jaren zijn er heel wat regels terzijde geschoven. De schrijver is er bang voor, dat allerlei mensen die deze onzekerheid niet aankunnen nu bescherming zoeken onder dit ethisch reveil, beschermende regels niet alleen voor zichzelf, maar opgelegd aan de gehele samenleving. Vrijheid, aldus het Algemeen Doopsgezind Weekblad, is voor christenen een prachtige uitdaging om het goede te doen zonder dat er gevraagd wordt om regels. LEIDEN - Herv. Gem. Hooglandse Kerk 10 ds. Meijers, 11.45 oec. studenten- dienst, 5 ds. Pannekoek, Marekerk 10 ds. Hemmes, 5 ds. Meijers, Maranathakerk 10 ds. Eekhof, Bethlehemkerk 10 ds. Pannekoek, Bevrijdingskerk 9 ds. Wa genvoorde, Vredeskerk 10 dr. Lamping en ds. Steenstra, Waalse kerk 10.30 ds. Ribs, Acad. Ziekenhuis 10 ds. Bakker, Diac. huis 10.30 ds. Den Tonkelaar, Warmond, eoc. werkplaats, Plantage 16, 11.30, Merenwijk 10 en 11.30 pastoor Van Well, Jeugdkapel Vredeskerk 10 hr. Bal kenende, Geref. Kerk Zuiderkerk 10 ds. Koolstra, 5 ds. Sijtsma, Petrakerk 10 ds. Hortensius, 5 ds. Koolstra, Oude Vest 10 dr. Wind, 5 ds. Hortensius, Mar. Kerk 10 ds. Eekhof, 5 ds. Pouwels Hillegom, Be vrijdingskerk 10.30 ds. Pouwels, 5 dr. Wind, Groenhoven 10 ds. Sijtsma, De Mirt 10 hr. Kroon, Mierennest 10 hr. Boe- lee, Merenwijk 10 en 11.30 pastoor Van Well, Dolerende Noodgem. Groot Lei den (Herengr. 70): 8.30 en 7 dr. Zeegers, Amsterdam, Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5 ds. Gootjes, Chr. Geref. Kerk 10 prof. Boertien, 5 dienst, Geref. Gem. 10 en 4.30 ds. Boogaard, Geref. Gem. in Ned. 11.30 en 5.30, Evang. Luth. Gem. 10.15 ds. Wa genvoorde, Remstr. Doopsgez. Gem. 10.15 prof. dr. Heering, Baptistengem. 10 ds. v. Mameren, Evang. Christengem. (Middelstegr. 3) 10 hr. Dikkes, Zen dingswerk Middernachtsroep (Zoeterw. singel 21) 5 hr. v. Duuren, Evang. cen trum Zijlsingel 2 10 hr. Zylstra, di. 8 hr. Foster, Pinkstergem (O. Rijn 3) 3 hr. Ei kerbout, Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24) 9.30 en 4, wo. 8, Leger des HeUs, Hooigr. 10 en 7.30, Christian Science (Steenschuur 6) 10.30, Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen d. Laatste Dagen (Steen- schuur 6) 10.15, Oud Kath. Kerk 10 h. dienst, Vrij Kath. Kerk 10.30 hoogmis, Vreewijkstr. 19, RK Kerken Haagweg zat. 7, zo. 9,10.45,12 en 6.30, Steenschuur zat. 7, zo. 10, 11.30, 6 en 7, Lammen schans zat. 7, zo. 9. 10.30, 12 en 6, Haar lemmerstraat zat. 7. zo. 9, 10.30, 12 en 6.30, Ryndijk 281, zat. 7, zo. 9.30 en 11.30, Boshuizerlaan zat. 7, zo. 9.30,11 en 12.15, Herensingel zat. 7, zo. 8.30, 9.30 en 11. 9.30 ds. Den AARLANDERVEEN - Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus, 7 ds. Pannekoek Leiden, Geref. Kerk 10 ds. Vree, 6.30 hr. Tenyen- huis, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4 ds. De Graaf's Gravenzande, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30 en 10.30 ALPHEN AAN DEN RIJN*- Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Bogers, 6.30 ds. v. Harmeien, interk. dienst met en voor geestelijk gehandicapten Kruiskerk 10 ds. Hanemaayer, Opst. kerk 10 ds. Fok- kema, HA, 6.30 ds. V. Roon Zeist, Nabij 10 jeugdkapel, G. Herderkerk 10.30 dr. v. Santen, De Bron 9 ds. Verploeg, 5 dr. v. Santen, Driehoorne 7, Oudshoornseweg 10 ds. Oort, Sionskerk 10.30 ds. Ver- ploeg, 6.30 ds. Droogers Bodegraven, Geref. Kerk. Mar. kerk 10 hr. Tenyen- huis, 6.30 drs. v. Dam, Salv. kerk 10 ds. v. Dam, 6.30 ds. Vree, G. Herderkerk 9 ds. De Ruiter, 6.30 ds. Schneider, De Bron 9.30 ds. Verheul, 10.30 ds. De Ruiter, 6.30 ds. Verheul, Adventskerk 6.30 ds. v. Harmeien, Geref. Kerk Vrijg. 8.45 dienst, 2.30 ds. v.d. Haar in kapel Martha-St., Geref. Kerk Vrijg. Buiten Verband 9.30 en 4.30 ds. v.d. Berg, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.30 ds. v.d. Ent Katwyk, Oud Geref. Gem. 9.30 én 4, Baptisten gem. 10 ds. Koekoek, 6.30 ds. De Winkel, Gem. Noord (Sportlaan) 10 ds. Reiling, Leger des Heils 10 en 6.30, Vollè Evang. gem. (geb. Kindervreugd) 10 hr. v. Leeuwen, Moluks Evang. Kerk 11 ds. Sl- tanala, Moluks Prot. Kerk 9.30 ds. Molle Den Bosch, RK Kerken Bonifacius zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30,Piuskerkzat.7,zo. 9. 10.30 en 11.45, De Bron zat. 6.30, zo. 8.30 en 11. BENTHUIZEN - Herv. Gem. 9.30 en 6. ds. Den Dikken, Geref. Gem. 9.30 lees- dienst, 7 ds. Boogaard Leiden. BODEGRAVEN - Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Poot Nieuw-Loosdrecht, 6.30 kand. Talsma Den Haag, Salcatorkerk 10 ds. Droogers, 6.30 ds. Warners Zeist jeugddienst, Bethlehemkerk 9.30 dr. Haitsma Woerden, 6.30 ds. De Vreugd, Geref. Kerk 10 ds. Weerman Harderwijk, 6.30 ds. v. Dijk Amersfoort. BOSKOOP - Herv. Gem. 9.30 en 6.30, Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Dijkstra, De Stek 9.30 ds. Omta, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4 ds. Brandsma Ermelo, Geref. Gem. Concordia) 9.30 Gelovigen (Nieuwstr.) 9.30 en 5, RK Kerk kerk zat. 7, zo. 8.45, 10 en 11.30, Ontmoeting zat. 5.30, zo. 10.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Geertsema, Geref. Kerk 10 en 5 ds.. Prins Den Haag, RK Kerken Mi- chaelkerk zat. 7, zo. 9, Bernardus 10.30, zat. 7, Ridderhof 10.30, dorp Haz. zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem. 10 ds. Boon stra, 7 ds. v. Bruggen, Geref. Kerk 10 ds. Stoker Amsterdam, 5 ds. De Wit Lisse, RK Kerk Martinus zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30 en 12.45, Jozef zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem. 10 dr. v. Vliet HA, RK Kerk zat. 7. zo. 8 en 10.30. DE KAAG-Herv. Gem. 10 ds. Carstens, RK Kerk zat. 7, zo. 8, 10 en 7. Vrijg. Buiten Verband 8.45 en 7 ds. Rou- kema, Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v.d. Ent, 3 ds. Rebel Sassenheim, dienst met geestelijk gehandicapten, Geref. Gem. 10 en 5 leesdienst, 17 nov. 3 en 7.30 ds. Boogaard Leiden, dankdag, Volle Evang, gem. (Voorstraat 100) 9.45, Soefle-beweging wo. 8.30 nam. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. 10 ds. v.d. Linden, 4.45 hr. Goed hart Nieuwkoop, jeugddienst, Geref. .Kerk 10 en 7 ds. Smit Heemstede. LEIDERDORP - Heiv. Gem. en Geref. Kerk Dorpskerk 1U ds. Geursen, Hoofd- straatkerk 10 ds. Meynen Den Haag, 6.30 ds. Geursen, Scheppingskerk 9 en 10.30 ds. Knorth, 5 mevr. Sysling, Baptisten gem. 10 hr. Lourens, 5 hr. De Vries, RK Kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. LEIMUIDEN - Herv. Gem. 9.30 ds. De Vree, 7 dr. v. Vliet, Hoogmade, Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. Vegh Aalsmeer, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. NIEUWVEEN - Herv Gem. 9.30 ds. v. Ieperen Bergschenhoek, 6.30 ds. Kaai, Geref. Kerk 9.30 ds. v. Wijk te Nieuw koop, 7.309 ds. Fokkema Laren, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW VENNEP - Herv. Gem. 9.30 ds. Goverts, 7 ds. Den Harder, Geref. Kerk 8.30, 10.30 en 6.30 ds. Wijngaarden HA, n 3 ds. Baars Urk, .9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem. 9.30 hr. De Haan Bodegraven, 7 kand. Immink Utrecht, Geref. Kerk 10 en 7 ds. Noot- eboom HA, RK Kerk zat. 7.30, zo. 7.30,9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gem. Binnen 10 kand. Ritchi Valkenburg, 7 dr. Jansen .zangdienst. Zee Hoofdstraat 10 dr. Jan sen, De Rank 10 kand. v.d. Ploeg Rotter dam, 7 ds. Koudstaal Ridderkerk, 5.30 ds. Overgaauw Valkenburg. Geref. Kerk ref. Kerk Vrijg. 8-30 ds. Schreuder, 3 ds. Gootjes, Geref. Kerk Vrijg. Buiten Ver band, 8.45 ds. Janse, 4 hr. Broek, Volle Evang. Gem. gem. centrum 4 hr. v.d. Brugge, RK Kerk Willibrordkerk zat. 7, zo. 10 en 12, Bonaventurakapel zat. 6.30, KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Teygeler, 6 ds. Bouman te Katwijk aan Zee, Ontm. kerk 10 ds. De Vries, Scheveningen, 6.30 DS. Steenstra, Leiden, jeugddienst, Geref. Kerk 9.30 ds. v. Halsema, 5 ds. De Vries, RK Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem. N. Kerk.10 ds. Kool, 6 ds. Catsburg, O. Kerk 10 ds. Vroegindewey, 6 vie. Dee, 5.45 sa menzang vóór jeugddienst, Ichtuskerk 10 ds. Hovius, 5 ds. De Vos. Pniêlkerk 9.30 ds. Juckema Scheveningen, 6 ds. Vroegindewey, Gr. v. Pr. school, 10 hr. Matze Hazerswoude, De Hoeksteen 10 dovendienst, Overduin 2 ds. Baas, Geref. Kerk Vredeskerk 10 hr. Brouwer, 5 ds. v. Halsema, Triumfatorkerk 10 ds. De Vries. 5 ds. Wigboldus, Geref. Kerk Vryg. 10.15 en 3.30 ds. Hoff. Geref. Kérk LISSE - Herv. Gem. grote kerk 10 vic. Bronkhorst Warmond, Pauluskerk 10 ds. v.d. Velden, 7 ds. Roos Amsterdam, Geref. Kerk 10 en 7 ds. De Wit. Geref. Kerk Vrijg. 10 dienst, 5 ds. Simpelaar, Geref. Kerk Vryg. Buiten Verband 9 en 5' ds. Schuurman, Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. Westerink Nunspeet, Geref. Gem. 10 en 4 leesdienst, Oud Geref. Gem. 9.30 en 3 leesdienst, RK Kerken Agathakerk zat. 7. zo. 8.30, 10 en 11.30, Poelhuys zat. 7, zo. 9 en 11, Mariakerk zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30 EN 5.30, Engel- bew. zat. 7, zo. 7.30, 9.30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem. 9.30 ds. Bronsgeest, 6.30 hr. Hoffenaar Voor hout, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Treur niet Woerden, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30,9,10.45 en 7. 111. t. 7, zo. 8.30 ijn Hoofdstraatkerk 10 ds. Rooze Valken burg, 5 drs. Verschoor te Leiderdorp, Vinkenlaankerk 9.30 drs. Verschoor, 5 ds. Wamink, stichtingskerk 11 ds. Bos- i. Sole Mio 9 ds. Bosman, Noordwy- 9,11e NOORDWIJKERHOUT-Herv. Gem. 10 ds. Wary ink, De Zilk 10 ds. Streefland, RK Kerken Jozef zat. 7, zo. 8,10,11.30 en 6, Viktorzat. 7, zo. 8,9.30,11 en 6, De Zilk zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30, St Bavo 9.30, S. Maria zat 7.15, zo. 10. OEGSTGEEST - Herv. Gem. Groene kerk 10.30 ds. Ter Linden, Pauluskerk 10 ds. Sasse, Gem. centrum, 10.30 ds. De Vos Berkwoude, jeugdkerk gem. cen trum 10.30 ds. Vegter, Geref. Kerk 10 ds. Heemskerk HA, 7 ds. De Haag HA. Ge- OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. gem. 9.30 ds. Lalleman, Geref. Kerk 9.30 ds. Cziria, 3 ds. Cziria, af scheid, RK Kerk zat. 7. zo. 8, 9.30 en 11. ROELOFARENDSVEEN - RK Kerk P. Banden zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 en 12.15, M. Presentatie zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gem. 9.30 ds. Baas Katwijk aan Zee, 7 ds. Brons geest Nieuwkoop, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv. Gem. grote kerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. Wisse Wageningen, Bethelkerk 9.30 ds. Batelaan Voorscho ten, 5 ds. v. Niel, Geref. Kerk Petrakerk 9.30 dr. v. Oeveren, 5 ds. Baayen, Imma- nuelkerk 9,30 ds. Baayen, 5 ds. Damsma, Mar. kerk 9.30 ds. Damsma, 5 dr. v. Oeve ren, Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Deddens, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5, Evang. Chr. Gem. (aula mavo) 10 dienst, RK gem. schap (aula tuinbouwschool) zat. 7. zo. 10.30. RIJPWETERING - RK Kerk zat. 7, zo. 7.30 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem. 10 ds. Lui ten Delft HA 6.30 ds Koole Den Haag HA, Geref. Kerk 10 ds. v.d. Berg, 5 ds. v.d. Werff te Voorhout, RK Kerk zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11, Remstr. Gem. Juliana- laan 17, 10.30 ds. Cosse, Cossee ter AAR - Herv. Gem. 10 en 6.30 ds. Linden- burg, Geref. Kerk 10 ds. Huizebosch, 6.30 ds. Bezemer, RK Kerk Langeraar zat. 7, zo. 8.9.30,11 en 12.15, dorp zo. 9 en 12. n, Geref. Kerk 9.30 ds. Bouma Noord- wijk, 6.30 ds. Rooze, Geref. Kerk Vrijg. 9.30 dienst. 5.15 ds. Hoff VOORHOUT - Herv. Gem. 10 ds. Bro kerhof, RK Kerk zat. 7. zo. 9. 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Meijering, 7 ds. v.d. Schoot HA, Hulp en Heil, 10 ds. Verheule, aula NH 9.30 ds. De Zeeuw, kapel Ryndijk 10 ds. v.d. Schoot, clubgebouw Molenlaan 10 jongerendienst, Geref. Kerk 10 en 5 dr. Masselink Rotterdam, Geref. Kerk Vrijgem. 10.15 en 4.30 ds. Boxman, RK Kerken M. Godskerk zat 7, zo. 8, 10 en 11.30, Laurentiuskerk zat. 7, zo. 8.30, 10.30 en 12, aula NH 11. WADDINXVEEN - Herv. Gem. Brug- kerk 9.30 ds. v.d. Heuvel, 6.30 kand. Juf fer Stolwyk, Hoeksteen, 9.30 kand. v. Harten Alphen, 6.30 ds. Verboom, Be thel 9.30 ds. Verboom, 5 ds. v.d. Heuvel. Immanuelkerk 10 wika Brörens Delft, 5 ds. Flink, Geref. Kerk Kruiskerk 10 ds. Koekoek, 5 idem, Ontm. kerk 10 en 5 ds. Modderaar, Oud Geref. Gem. 10 en 6.30 Chr. Afgescheiden Gem.- 9-30 en 5 ds. Verloop. Volle Evang. gem. (Linden- gaarde 17a) 9.30 hr. Van der Heijden, 4 Tesselschadelaan jeugdbijeenkomst, RK Ontmoetingskerk zat. 7, zo. 8.30, 11.45 en 6.30, Viktorkerk zat. 7, zo. 10. WARMOND - Herv. Gem. 10 ds. Snij ders Nykerk, RK Kerk zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gem. Dorpskerk 10 dr. Oppenheimer Leiden, 4.30 ds. Vermaat Vlaardingen, Kievietkerk, 10 ds. Wiersma, Messiaskerk 10 ds. v. Zan ten, Dorpscentrum 9.30 ds. Boogaard Rotterdam, Geref. Kerk 10 en 5 ds. v.d. Meulen, Zuid 10 en 5 ds. Bech, Ned. Prot. .Bond 10.30 prof. dr. Sperna Weiland. WOUBRUGGE - Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Blenk, Geref. Kerk 9.30 ds. Bezemer Ter Aar, 6.30 ds. Huizebosch, RK Kerk zat. 7, zo. 10, Ned. Prot. Bond 7 ds. Van der Poel." ZEVENHOVEN - Herv. Gem. 9.30 ds. v. Roon Zeist, Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. Bui tenhuis Bodegraven HA, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem. 10 ds. Runia, RK Kerken Janskerk zat. 7, zo. 9.30, Chr. D. Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30, Ryndijk Meerburg zat. 7, zo. 10,12 en 6. ZWAMMERDAM - Herv. Gem. 10 ds. Goudszwaard, 6.30 ds. Mostert, Geref. Kerk 10 en 6.30 kand. Den Braber Me- demblik.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4