Deel Breestraat in '77 taboe voor auto Adler-werknemers leggen het werk een uur stil "Grootste problemen in Kooidistriet, binnenstad en Mors Reeks verkeersmaatregelen rond proef SCHOOLHOOFDEN: VERTROUWEN IS MISBRUIKT Industriebonden stellen directie ultimatum LEIDEN - De maatregelen die elders in de stad worden ge nomen voorafgaand aan de ge deeltelijke afsluiting van de Breestraat voor het particu liere autoverkeer zijn: Valkbrug openstellen voor autoverkeer in twee richtin gen. Voor voetgangers en fiets zullen aan weerszijden afzon derlijke houten bruggetjes worden aangelegd. De aanslui ting op de "cityring" wordt gewijzigd en verbeterd. De verkeerslichten op de ci tyring (die zal worden "omge doopt" tot binnenstadsroute), zullen beter op elkaar worden afgestemd. Het kruispunt Langegracht/Pelikaanstraat zal worden verbeterd. Het parkeerterrein aan de Garenmarkt zal direct toegan kelijk worden gemaakt voor de auto's die vanaf het Leven daal komen. De verkeerslich tinstallaties op de kruispunten in de naaste omgeving worden verbeterd. Er komen betere wegwijzers en verwijzingen naar de par keerterreinen in de binnen stad. Er komt een intensievere parkeercontrole met name op de marktenroute en de Brees traat. Er zullen maatregelen wor den genomen om te voorkomen dat bij de afsluiting van de Breestraat het doorgaande verkeer de Pieterswijk en het Rapenburg als doorgaande route gaan gebruiken. Een van de varianten is een afsluiting van het Rapenburg halverwe ge. LEIDEN - De reconstructieplan nen voor de Breestraat zijn door het college van B en W gedeeltelijk her zien naar aanleiding van de op het voorlopige voorstel geuite kritiek. Er is meer nadruk gelegd op maat regelen, die elders in de stad geno men moeten worden, voordat kan worden overgegaan tot afsluiting van de Breestraat voor doorgaand autoverkeer. Meest opvallende maatregel is dat eerst de Valkbrug (over de singel ter hoogte van mo len De Valk) geschikt zal moeten worden gemaakt voor verkeer in twee richtingen om het verkeer be ter over de "binnenstadsroute" (Ci tyring) te kunnen afwikkelen. Met de wijzigingen in de plannen komt het gemeentebestuur vooral tege moet aan de wensen van het be drijfsleven in de binnenstad. De volgorde van de werkzaamhe den is als volgt: Met de reconstructiewerken aan de Breestraat (gedeelte tussen Koombrugsteeg en Gangetje) zal in maart 1977 begonnen worden, na dat de maatregelen elders in de stad getroffen zijn (zie kader). Deze werkzaamheden zullen drie maan den duren. Gedurende deze tijd zul len de bussen omrijden via Koom brugsteeg en Botermarkt, en zal het doorgaand autoverkeer alleen maar terug kunnen rijden via Koom brugsteeg en Vismarkt. maanden worden voortgezet. Het autoverkeer blijft rijden zoals tij dens de werkzaamheden; de bus sen zullen gedurende enige tijd nog in twee richtingen over de Boter markt blijven rijden om te kunnen nagaan hoe de Breestraat als volle dig wandelgebied bevalt, daarna zullen de bussen in de richting van het Gangetje weer door het laatste stuk van de Breestraat gaan. Eind 1977 of begin 1978 zullen de kades van de marktenroute her steld worden. Nagegaan zal nog worden of de overkluizing van het Kort Rapenburg vernieuwd moet worden. Tijdens deze werkzaam heden zal worden nagegaan of de proef geslaagd is. Is de proef mis lukt, dan zal er weer doorgaand verkeer door de Breestraat moge lijk zijn. Proefgedeelte In het proefgedeelte van de Brees traat zal een wandelgebied ont staan. Het openbaar vervoer en de (brom)fietsers krijgen een rijstrook van totaal 4.75 meter. Er zullen laad- n laatsen komen voor het beuk .id verkeer, dat gedu rende bepaalde uren dit stuk van de Breestraat in mag. Buiten deze uren kunnen de laad- en losplaat sen gebruikt worden als trottoir. In afwijking van het vorige plan zullen tussen Ketelboetersteeg en Koom brugsteeg fietsstroken in twee rich tingen worden aangelegd, de rest van de Breestraat blijft eenrich tingsverkeer. De trottoirs zullen bestaan uit klin kers; de rijbaan zal voor een ge deelte uit asfalt, en voor een ander gedeelte uit klinkers bestaan. Dit is om de verschillen in trilling en geluidsoverlast te kunnen me ten. Achteraf kan definitief voor een bepaald soort wegdek gekozen worden. Het onderzoek naar ge luidshinder maakt deel uit van een groter onderzoek van het verkeers bureau Dwars, Heederik en Ver- hey, dat ook meewerkt aan het ver keerscirculatieplan voor heel Lei den. Dit verkeersbureau voert in opdracht van het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhy giëne een onderzoek naar geluids hinder uit, en het ministerie heeft de Breestraat aangewezen als proefgebied. Voor de reconstructie van het proefgedeelte van de Breestraat is 625.000 gulden nodig. Hoeveel de verbreding van de Valkbrug zal gaan kosten hangt af van de geko zen variant. De aanpassingen el ders in de stad zullen bij elkaar 250.000 gulden kosten. De uiteinde lijke kosten voor het herstel van de walmuren en de riolering van de markten worden geraamd op bijna vijf miljoen gulden. met enige sfeerverlichtingen bloembakken In het midden een smalle rijbaan (4,75 meter) voor bassen en (brom)fietsers. Gedurende bepaalde uren kunnen speciaal aangegeven gedeeltes van het trottoir gebruikt worden voor laden en lossen. Schoolsociografische kaart met gegevens over onderwijs in Leiden: LEIDEN - In het Kooidistriet de Leidse binnenstad en de Mors doen zich de grootste problemen voor op het gebied van het lager onderwijs. Ten opzichte van de rest van Lei den worden er in deze districten de meeste kinderen met gedragsmoei lijkheden gesignaleerd, het school verzuim is er het grootst en er zijn vooral in de twee eerste districten de meeste zittenblijvers. Tegelijkertijd spelen er vooral in het Kooidistriet nog vele andere problemen die nadelig van invloed zijn op het onderwijs, zoals de grote werkloosheid, de huisvesting en de geringe speelruimte voor de kinde- Een en ander kan worden opge maakt uit een dezer dagen versche nen "schoolsociografische kaart" van Leiden, die in opdracht van de Schooladviesdienst werd samen-' gesteld door de onderwijssociologe mevrouw drs. C. de Vries-van Bil- derbeek. Deze kaart is bedoeld om inzicht te krijgen in de aard en om vang van de diverse onderwijspro blemen in Leiden en vooral in de wijken waar die problemen spelen. Voor de totstandkoming van de kaart werd begin dit jaar een en quête ingesteld onder de leerkrach ten van lagere scholen en scholen voor voortgezet onderwijs in Lei den en het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest. Er werden vragenlijs ten rondgestuurd met vragen over het functioneren van de school, de leerlingen, de ouders, de leerkrach ten en de relatie tussen ouders en kind. Ook werden er vragen gesteld over de brugklas (in het voortgezet onderwijs), de keuze na de brugklas e.d. Van alle scholen stuurden 34 lagere scholen de vragenlijsten ingevuld terug: 8 (van de 17) openbare scho len, 16 (van de 18) prot. chr. scholen en 10 (van de 12) rk scholen. Dertien lagere scholen, waarvan 4 in het Kooidistriet, deden niet aan de en quête mee, zoals ook 5 scholen voor voortgezet onderwijs weigerden eraan mee te werken. Om de anonimiteit van wijken en scholen te waarborgen werd Lei den in districten opgedeeld en wel als volgt binnenstad (Pieterswijk, Academiewijk, Levendaal-Oost, De Camp, Pancras-West), Kooidis triet (Groenoord, Noorderkwartier, Kooi, De Waard), Roodenburger- district (Rijndijk-buurt, Professo- renbuurt oost en west, Tuinstad- wijk, Burgemeesterswijk), Bos- en Gasthuisdistrict (Haagwegkwar- tier, Fortuinwijk, Boshuizen), Morsdistrict (Transvaalbuurt, Lage Mors, Hoge Mors) en de Merenwijk. Uit de schoolsociografische kaart - hierna aangeduid als rapport - blijkt dat het schoolverzuim in heel Leiden 2 procent bedraagt, in het Kooidistriet 5.4 procent en in de binnenstad 3 procent. Als redenen voor het schoolverzuim wordt o.m. opgegeven het helpen in de huis houding, geen zin in school, wer ken op een fabriek (Kooidistriet) en wintersportvakantie (Roodenbur- gerdistrict). Het Kooidistriet wordt ook in de samenvatting van het rapport veel vuldig aangeduid als locatie met grote onderwijsproblemen: afge zien van het grote aantal zittenblij vers in dit district (gevolgd door de Mors), gaan de zesdeklassers er het mins vaak naar de brugklassen voor vwo, havo en mavo (ook de Mors en de binnenstad liggen wat dat betreft onder het Leids gemid delde) en de resultaten van de Leidse Toets zijn er voor rekenen, taal en intelligentie het slechtst (bijna even slecht scoort de Mors, terwijl ook de binnenstad en het Bos- en Gasthuisdistrict onder het Leids gemiddelde uitkomen). Het Kooidistriet en de binnenstad leveren - nog steeds volgens de ge gevens van de leerkrachten - rela tief het grootste aandeel in de totale werkloosheid van Leiden, die vol gens de enquête uitkomt op 4.2 procent. In het Kooidistriet en het Morsdistrict worden verder minder spelletjes gedaan dan elders in Lei den er wordt ook minder door de ouders voorgelezen. Ook gaan de ouders in het Kooidistriet minder dan elders met hun kinderen op stap. Uit het rapport blijkt verder dat 11.4 procent van alle kinderen in een spanningssituatie leeft (bijv. door moeilijkheden tussen ouders, echtscheiding of ziekte). Ook hier worden weer het Kooidistriet en de binnenstad genoemd als districten waar dat het meest voorkomt (resp. 21 en 16 procent). In deze districten worden ook de meeste kinderen met gedjagsmoeilijkheden gesig naleerd, tien procent van alle Leidse lagere-schoolkinderen heeft overigens gedragsmoeilijkheden. Kinderen die onder behandeling zijn bij het Medisch Opvoedkundig Bureau komen relatief het meest voor in de Merenwijk en het minst in het Kooidistriet. Opmerkelijk is verder dat bijna een derde van de Leidse schooljeugd te laat naar bed gaat; althans onuit- geslapen op school verschijnt (het fenomeen televisie zou daar een van de oorzaken van kunnen zijn); in het Kooidistriet is dat bij meer dan de helft van de kinderen het geval. LEIDEN - De in opdracht van de schooladviesdienst gemaakte schoolsociografische kaart is in Leiden-Noord niet best geval len Met name de hoofden van de acht lagere scholen in die wijk hebben grote bezwaren tegen de wijze waarop er nu aan de' kaart ruchtbaarheid wordt ge geven. M. Fakkel, hoofd van de Willem de Zwijgerschool en voorzitter van het hoofdenover- leg in noord: "Er werd van tevo ren gesteld dat in het rapport de scholen niet individueel ge noemd zouden worden. Wij heb ben daar toen uit begrepen dat dat rapport uitsluitend zou worden gebruikt in de overlegs- feer, bijvoorbeeld naar het mi nisterie en de gemeente toe. Primair hebben wij dus het ver trouwen gehad dat dit rapport niet in de pers zou komenDat het rapport door de schoolad viesdienst nu wel zo naar buiten is gebracht, vinden wij mis bruik maken van ons vertrou- Drs.J.H. G. Poell, directeur van de schooladviesdienstzei giste ren op een persconferentie iets geheel anders, namelijk dat „van meet af aan tegen de schoolhoofden is gezegd dat het rapport via de pers in de publi citeit zou komen". Fakkel noemt deze bewering onjuist. Ook spreekt hij de op de persconfe rentie gedane bewering tegen dat vier scholen in noord niet aan de enquête zouden hebben meegedaan vanwege tijdge brek. Er was volgens hem een andere reden waarom deze scholen - de r.k. Heilig Hart- school, de openbare Willem de Zwijgerschool en de Marnix van St. Aldegondeschool, en de prot.chr. Prinses Marijkeschool -geweigerd hebben: "Naaraan leiding van dat onderzoek heb ben wij van tevoren op de hoofdenvergadering naar de inspectie toe gesteld dat we hierover eerst contact wilden hebben met de schooladvies dienst om erover te praten. Maar dat gesprek heeft nooit plaatsgevonden" Overigens werd gisteren op de persconferentie gezegd dat het rapport inderdaad bedoeld is om in de overleg sfeer duidelijk te maken welke problemen er in de wijken spelen. "Er staan meer gegevens in dan waa rover het ministerie van O. en W. be schikt. En niet alleen kwantita tief maar ook kwalitatief. De schooladviesdienst moet verder zelf weten wat zij ermee gaat doen", aldus de samenstellers. WIM WIRTZ LEIDEN - De Industriebonden NW en NKV hebben gistermiddag een korte werkonderbreking geor ganiseerd bij de Nederlandse Adler Fabrieken aan de Rooseveltstraat in Leiden. Aan de werkonderbre king, die ongeveer een uur duurde, nam het overgrote deel van de 450 werknemers deel. Met het organiseren van een wer konderbreking maakten de Indus triebonden duidelijk, dat zij de si tuatie bij de Nederlandse Adler Fa brieken (met vestigingen in Cuyk en Leiden) meer dan zat zijn.' Dat hebben vertegenwoordigers van de bonden ook verklaard tijdens een bespreking met de Adler-directie, die direct aan de werkonderbre king vooraf ging. Tijdens de be spreking hebben de bondsverte- genwoordigers de directie een ul timatum gesteld, dat op woensdag 24 november 's middags afloopt. Acties Wanneer de directie voor die tijd niet aan de wensen van de vakbon den tegemoet komt, zullen de bon den tot acties overgaan. Daarbij moet een staking niet uitgesloten worden geacht. De belangrijkste eis van de bonden is, dat er bij Adler-Nederland een zg. „geïntegreerde CAO-c voor de metaalindustrie" wordt ingevoerd. Die eis dateert overigens al van 1969, toen Adlerwerke in Frankfurt de fabrieken in Leiden en Cuyk van het Amerikaanse Royal-concern overnam. Invoering van de geïnte greerde CAO zou betekenen, dat alle niet reële, dus niet uit functie voortvloeiende verschillen tussen fabrieks- en kantoorpersoneel zou den moeten worden opgeheven. Bovendien zou het werken op tarief aan banden worden gelegd. Een tweede eis van de bonden is, dat de bestaande rechten van de Adler-werknemers (waaronder de jaarlijkse gratificatie van drie pro cent) onverkort gehandhaafd blijft. Vertragen „Tot dusver heeft de Nederlandse directie van Adler - waarschijnlijk in opdracht van de Duitse concern- leiding - op alle mogelijke manier geprobeerd de besprekingen te ver tragen", aldus districtsbestuurder Nol de Jong van de Industriebond NW. „Bovendien weigert de direc tie garanties te geven dat invoering van de geïntegreerde CAO straks niet zal leiden tot een groot aantal loonsverlagingen". Volgens hem is het na zevem jaar praten wel eens welletjes. „In de komende weken zullen we het geschut in stelling brengen. Deze werkonderbreking kan worden beschouwd als een schot voor de boeg". Schandalig Zoals ruim twee maanden geleden in deze krant te lezen was vinden de Industriebonden dat er bij Adler een schandalig personeelsbeleid wordt gevoerd, dat volkomen voorbij gaat aan de Nederlandse arbeidsverhoudingen. „De manier waarop er leiding ge geven wordt, en waarop de com municatie in het bedrijf verloopt, het gaat allemaal op een echt Duitse manier van „Befehl ist Befehl", al dus districtsbestuurder Dick ter Wisscha in een gesprek dat wij be gin september met hem voerden. „En als je niet direkt doet wat er gezegd wordt, dan is daar het gat van de deur", zo voegde hij eraan toe. Dick ter Wisscha: „Er zijn afdelin gen met een ziekteverzuim van 20 procent. Een aantal mensen is lange tijd overspannen. Het hele werkklimaat is op een abnormale manier verziekt. Iedere dag worden er wel mensen met ontslag be dreigd of ook werkelijk ontslagen. Toch moet de vastgestelde produk- tie worden gehaald, en daarom wordt er al maanden overgewerkt. Al met al is de spanning er om te snijden". Duitsland De moeilijkheden bij Adler worden door de vakbonden voor een groot deel toegeschreven aan het feit, dat het beleid in de vestigingen in Cuyk en Leiden geheel vanuit Duitsland wordt gedicteerd,"zodat de Neder landse directie de mogelijkheid wordt ontnomen een zelfstandig beleid te vieren. De Duitse directie heeft zelfs een Duitser, de heer E. Dreesman, tot bedrijfsleider van de Nederlandse bedrijven benoemd. Formeel is de heer Dreesman slechts met de technische leiding belast, maar in feite heeft hy volgens de bonden tot taak de Nederlandse directie te controleren. In een brief, die de In dustriebonden van NW en NKV begin september aan de Adler- directie in Duitsland hebben ge stuurd, werd dan ook het vertrek ven de heer Dreesman geëist. Ook aan deze eis is tot op dit moment niet voldaan. Aantasting De moeilijkheden tussen het per soneel en de directie van Adler zijn vooral toegespitst toen de (Duitse) directie van Adlerwerke in Frank furt begin van dit jaar een compleet bezuinegingsplan op tafel legde, dat een regelrechte aantasting be tekende van de arbeidsvoorwaar den van de werknemers. Een en ander leidde ertoe, dat de onder nemingsraad in maart van dit jaar het overleg met de directie op schortte. Het overleg is sindsdien niet meer hervat. Opvallend was de manier, waarop de Adler-directie gistermiddag druk uitoefende op haar werkne mers. Van een aantal deelnemers aan de werkonderbreking werd de naam opgeschreven, terwijl na af loop afdelingschefs bij de directie werden geroepen om te horen te krijgen „dat ze er nog wel meer van zouden horen".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3