Zian start met winst Jan Persoon: na strubbelingen weer beschikbaar Wout Buitenweg een legende voor ouderen Ploeg van Swift carnavalesk geridderd Voor bestuur KNVB afdeling Leiden ZATERDAG 13 NOVEMBER 1976 PAGINA 11 Vrij spel leen nog als de onweerstaanbare aanvalsleider bij de 5-0 op België herinnerden(„Voetbalprestaties in oranje shirt" van mr. M. J. Ad- riani Engels). „De technische commissie, die het elftal samenstelde, was tevoren niet zeker van haar zaak geweest. De he ren hadden links en rechts geïn formeerd en zij hadden gemerkt, dat de Utrechtse veteraan Wout Buitenweg bij velen nog favoriet was. Zij kozen hem en lieten de ADO-speler Wim Tap. die al diverse jaren lang de vaste en vaak wel de gelijk succesvolle midvoor was, aan de kant. Maarniet ten bate van Buitenweg, want die werd rechtsbinnen gezet en aanvalslei der werd bij wijze van grote verras sing de Heracles-speler Freeze. Het mocht niet baten: Uruguay won met 2-0 en dat betekende meteen het Olympische einde van deOran- jeploeg, want er werd nog gespeeld volgens het afval- of „knock-out"- svsteem, waardoor een nederlaag meteen fataal was". („Gouden Voetbaljaren" van ir. A. van Em- menes). Die wedstrijd tegen Uruguay (Wout Buitenweg was toen 34 jaar) bete kende het einde van zijn interland- carrière. Het opvallende aan die carrire was, dat hij alleen in zijn eerste en zijn laatste wedstrijd niet scoorde: in de overige negen wed strijden scoorde hij steeds min stens l keer, en in totaal 14 maal. In zeker opzicht mag Wout Buitenweg de schotvaardigste Oranjespeler al ler tijden worden genoemd. Beper ken we ons tot de spelers die 10 of meer doelpunten voor het Neder lands elftal hebben gemaakt, dan behoort hij tot de slechts drie spe lers (alle drie midvoor), die meer doelpunten scoorden dan zij wed strijden meespeelden. Die drie zijn Wout Buitenweg. Beb Bakhuys en Noud van Melis. Bakhuys scoorde 28 keer in 23 wedstrijden. Van Melis 15 keer in 13 wedstrijden, en Bui tenweg 14 keer in 11 wedstrijden. Zij zijn dus de enige spelers die met meer dan een gemiddelde van 1,0 op de lijst van topscorers prijken. Het gemiddelde van Noud van Me lis is 1,1538, het gemiddelde van Bep Bakhuys is 1.2173 en het ge middeldevan Buitenweg is 1,2727 Een van de redenen waarom hij maar tot elf oranjeshirts reikte is natuurlijk, dat de eerste wereldoor log zijn carrière dwars ddorsneed. Hij speelde mee in de laatste wed strijd voor de eerste wereldoorlog en was toen 20 jaar, en hij was 25 toen hij voor zijn tweede wedstrijd na de oorlog weer werd opgesteld. Dat heeft hem theoretisch al gauw zon 25 wedstrijden gescheeld, hoewel het lang niet zeker is dat hij ook iedere keer zou zijn opgesteld. Want wat lees ik bijvoorbeeld in „Karei Lotsy en het Nederlandse voetbal" van G. Zalsman? Lotsy somt een aantal spelers op die op de middenvoorplaats hebben uitge blonken: Bakhuvs, Tap. Lagen- daal. Wout Buitenweg, Jaap Bul der, Pijl en Vente. Ik citeer nu: „Wie van hen zou op het ogenblik gekozen worden, als zij allen in hun beste vorm be schikbaar waren?" (het boekje werd in 1946 geschreven). „Ver moedelijk Bakhuys. Doch er zou den ook stemmen opgaan voor Bui tenweg, naar mijn smaak een der fijnste voorhoedespelers die het Nederlandse voetbal heeft opgele verd, al moet worden erkend, dat hij voor de middenvoorplaats wat tenger was en te gemakkelijk kon worden „weggezet". SASSENHEIM - Als Jan Persoon maandag tijdens de jaarvergadering van de KNVB weer op één van de elf zetels gekozen wordt, zal waarschijnlijk niets te merken zijn van de problemen, die voorafgingen aan zijn herverkie zing als lid van het KNVB-bestuur afdeling Leiden. Diverse omstandighei- den noopten hem in eerste instantie zich niet meer kandidaat te stellen. Druk vanuit de hoek waarvoor hij de zetel weer gaat innemen, (de zaterda gafdeling) heeft hem echter doen zwichten. Een miniem berichtje in de krant: „Wout Buitenweg. de oud- voetbalinternational die 11 keer voor het Nederlands elftal uitkwam is in Utrecht op 83-jarige leeftijd overled en". Ik heb Wout Buitenweg nooit zien spelen, maar toch noopte dit be richt me om in mijn kast met voet- balboeken het spoor van Wout Bui tenweg terug te volgen, want ik her innerde me dat er „iets was" met Wout Buitenweg Op zichzelf is een elftal optredens in het Nederlands elftal natuurlijk niet zo'n wapen feit, daar kunnen spelers als Frits Flinkenvleugel, Cock van der Tuvn en Van Bun, om me tot dat exacte getal 11 te bepalen, ook op bogen, en met alle respect moet toch ge zegd worden dat zij niet tot de upper-ten, en zelfs niet tot de upper-eleven van hun voetbalgene- ratie hebben behoord. „Je bent voor het gehele voetbal van belang, niet alleen voor de za terdagafdeling", was een van de ar gumenten, waarvoor hij door de knieën ging. Echter wel met een re strictie van zijn kant. Nu gebleken is, dat die zaterdagafdeling niet zo'n hechte eenheid wil zijn, als Jan Persoon vooropstelt, hoeft van hem als KNVB-bestuurlid geen princi- pièle stellingname verwacht wor den. Maandag zal hij met gemengde gevoelens zijn vierde jaar als KNVB-bestuurslid ingaan. „Om de problemen wat duidelijker te ma ken, eerst wat over de voorgeschie denis. Sinds 1946 kent de KNVB een 3-3-3 zetelverdling: de Neder landse Katholieke Sportfederatie, ADVERTENTIE Zondag a.s. 14.00 uur A.S.C.- CONCORDIA Terrein De Kempenaerstraat Aangeboden door Sportvriend WOUT BERGERS. de zaterdag en de overige takken krijgen elk 3 zetels. Indertijd stelde ik voor bij de belangenvereniging Bollen- en Duinstreek (de instantie die de belangen van de in die regio spelende vereniging en behartigt) om met elkaar een goed lopend ap paraat op te bouwen, om zodoende binnen de KNVB iets voor het zeg gen te hebben. Want we waren op dat moment binnen die KNVB als belangenvereniging helemaal niets. Dat pakte niet zo uit als ik wilde. Het zaterdagvoetbal besaat nu alleen maar. Er zit geen leven in", aldus Jan Persoon. Toen hij drie jaar geleden in het afdelings bestuur stapte, was zijn doel het af delingsbestuur dichter naar de ver enigingen te brengen. Maar bij ie dere stap die de KNVB naar voren deed, deed met name het zaterdag voetbal een stap achteruit. „Het is sterk bepaald op het eigen 'ik. To taal niet constructief voor het ge hele voetbal". Up die instelling botste Persoon in oktober, de maand van de conflic ten. Het plan was om het aantal ze tels van 9 naar 11 te brengen en een totaal andere zetelverdeling te han teren Op 12 oktober werd daarvoor een hearing georganiseerd. Wat bleek? Jan Persoon: „In principe stond iedereen in eerste instantie achter herstructurering. NKS, za terdag en overigen zouden twee ze tels krijgen. Voorzitter en zaalvoet bal één. Er kwamen hierdoor drie vrije zetels. Maar wat zei de zater dagafdeling op een gegeven mo ment: G ion de geschiedenis en het vei. -en willen wij er drie. Daarmee werd weer eens aangege ven dat de eenheid binnen die afde ling ver te zoeken is. Waar ik, als zaterdaggedelegeerde, jarenlang voor geijverd heb, werd toen ineens omgekieperd. Ik besloot me toen ten einde raad maar terug te trek ken uit het KNVB-bestuur. Dat gaf natuurlijk wel de nodige beroering. Na verloop van tijd trok de zaterdag het boetekleed aan en wist mij te overreden verder te gaan met mijn werk". De problemen tussen de za terdagafdeling en Jan Persoon wa ren dus „opgelost". Probleem nummer twee kwam echter al heel snel daarop om de hoek kijken. Persoon immers, is ook nog secre taris van de belangenvereniging Bollen- en Duinstreek, en ook in die belangenclub bleek de eenheid ver te zoeken. Voor de algemene ver gadering van de landelijke KNVB mocht de BBD zelf voor een af vaardiging zorgen. Een aantal clubs van die BBD ging zonder overleg met de anderen over tot de voor dracht van Willen Spaanderman (Noordwijk). Voor Persoon een re- Jan Persoon: Doen-overdoen-overbruggen. den om uit de BBD te stappen. Ook bij die instantie wekte aat de no dige beroering. OOk de belangen club wist Persoon te overreden aan te blijven. Daarvoor moest het vol tallige bestuur van de BBD wel aan een aantal eisen van Jan Persoon inwilligen. Zo zou er een goede structuur op tafel moeten komen en moest iedere vergadering in de toekomst goed voorbereid zijn. Vanuit de verenigingsbesturen zouden bovendien regelmatig be stuursleden op de vergadering aanwezig moeten zijn. Dit alles on der het motto, dat de bestuurders zich bewust moeten zijn van het be lang van de vereniging. Juist omdat hij die stelling hoog in het vaandel draagt, is Jan Persoon maandag herkiesbaar. Ondanks alle strubbelingen Dan kan hij ook weer verder gaan met het werk, dat hij als bestuurslid binnen die KNVB doet en dat is niet alleen voor de zaterdag". Persoon is ook nog voorzitter van de commissie opleidingen en de commissie jeugd. Met de commissie opleidin gen probeert hij samen met Johan van Zoest en een nog te kiezen commissielid uit COVS-kringen een brok kaderinformatie door te spelen. „Voor een zo goed mogelijk lopende vergadering zonder hape ren en stotteren, zonder bestuurs leden, die niet meer weten waar over ze praten, is die kaderinforma tie erg noodzakelijk. Met de Jeugd commissie 'zijn we een cursus jeugdleider begonnen. Er staan bij de afdeling Leiden 1200jeugdelftal- len geregistreerd. Maar er zijn geen 1200 jeugdleiders. Dat gat proberen we door middel van deze opleiding te dichten", aldus Jan Persoon een man die vele functies in de sport wereld heeft en daar naast nog tijd weet te vinden voor zijn hobby's en gezin. Hij blijft er mee doorgaan, want hij kan er niet buiten. „Ik wil organiseren en zaken regelen waar ik achter sta. Vooral dat laatste. Ik wil een schakel tussen hoog en laag zijn. Dat verschil overbrug ik. Ik noem het altijd doen-overdoen- overbruggen". WALTER OOMEN t Jan van Zijp biedt Swift-voorzitter Joop Riethove Joop Zoetemelk tlkijkt toe. LEIDEN - Het was opvallend: de avond van Swift, werd de avond van Joop Riethoven. Die voorzitter wordt kennelijk zo geïdentificeerd met de Leidse wielervereniging dat zelfs de aanwezigheid van Joop Zoetemelk en Gerben Karstens daaraan niets kon veranderen. Tij dens de zeer drukke receptie van Swift (ter gelegenheid van het be halen van het clubkampioenschap op de weg) werd Riethoven gistera vond in ieder geval herhaaldelijk toegesproken en in het zonnetje ge zet. Door de Leidse politiesport- vereniging bijvoorbeeld, die hem vereerde met de speld van verdien ste, waaraan overigens niet die waarde moet worden toegekend dat daarmee nu gelijk alle parkeer bonnen van Riethoven zouden ver vallen. Riethoven zelf deed trou wens ook op zijn geheel eigen wijze van zich spreken. Op de wellicht oratorisch bedoelde vraag die Piet Biegstraaten als voorzitter van de Leidse Sportstichting stelde (Wat moet Swift straks zonder Zoete melk en Karstens) had hij in ieder geval een antwoord klaar. "Dan worden we ook kampioen, al moet ik zelf de fiets op". Waarschijnlijk vanuit de gedachte dat r len dan wel van pas zullen komen, met het oog op de gestalte van Rie thoven, had Biegstraaten die alvast maar meegenomen. "Versierd" met veel bij het wielrennen behorende attributen en bestemd voor de jeugd, bood hij die namens de Sportstichting aan. Van gemeente zijde was nog meer belangstelling. Van Wethouder Tesselaar, die vol gens zijn eigen zeggen voor een moeilijke keus had gestaan. De man van sportzaken: "Ik kon kie zen uit drie dingen. Een klassefeest van 30 kinderen bij mij thuis, een vergadering van de PvdA en de re ceptie van Swift. Dit leek me het gezelligst". Gezien de korte tijd die Tesselaar in den Vergulden Turk vertoefde, had hij gekozen voor de combinatie van de drie door hem opgesomde "zaken". De Konin klijke Nederlandse wielerunie liet geheel verstek gaan; inplaats van een vertegenwoordiger had de KNWU een telegram gestuurd. De sondanks werden ook de renners niet vergeten. De vandaag afgetre den prins Henri de tweede bedacht het "winnende" viertal Zoetemelk, Karstens, Van Duuren en Van Leeuwen met de versierselen beho rend bij de orde van peen en uien van de Leidse carnavalsvereniging De Hutspotten, die ook Swift- secretaris Wim van Duivenboden (ploegbegeleider tijdens de titel strijd) nog ridderde. WURZBURG - De Nederlandse waterpolokampioen Zian/VC uit Den Haag is de strijd in de halve finales in het toernooi om de Euro pese beker voor landskampioen uitstekend begonnen. In de eerste wedstrijd werd de Bulgaarse titel houder CSKA Sofia met 10-7 (3-1, 1-2, 3-2, 3-2) verslagen. Voor de Hagenaars scoorden: Hans Parrel (3), Jan Evert Veer (3), Soeren Carlsson (2), Bert van der Leden, Piet Reedijk (beiden elk eenmaal) voor Sofia was Brankov met drie treffers topscorer. Zian/VC was qua snelheid en qua techniek de betere ploeg. Vooral met hun uitvallen zaaiden de Ne derlandse kampioenen keer op keer paniek in de Bulgaarse gelede ren. De Bulgaren, die veel oudere spelers in de ploeg hadden opge steld, waren slechts éénmaal echt gevaarlijk, toen zij bij een 4-4-stand een strafworp mochten nemen, maar faalden. ZIAN/VC, dat ge coacht werd door de nationale ADVERTENTIE Zondag a.s. 2 uur Lugdunum- Texas/D.H.B. terrein aan de Oegstgeesterweg coach Ivo Trumbic, trok daarna alle initiatief aan zich en liep spelen derwijs uit naar 7-4. De Bulgaren kwamen er niet meer aan te pas en moesten een 10-7-nederlaag incas seren. De beste speler was Jan- Evert Veer. De tweede ontmoeting tussen SV/05 Würzburg en Kosice ein digde in een zege voor de Westduit sers met 5-2 (1-0, 2-0, 1-1, 1-1). TENNIS - Na de tweede dag van de strijd om de Wightman Cup tussen de damestennisploegen van Groot-Brittannië en de Verenigde Staten leiden de Amerikaanse da mes met 1-3. Terry Holladay won het derde enkelspel met 3-6, 6-1, 6-4 van Glynis Coles en het dubbel spel tussen Chris Evert/Rosemary Casals en Virginia Wade/Sue Baker eindigde in een 6-0. 5-7, 6-1-triomf voor het Amerikaanse duo. PAARDESPORT - Johan Heins is met het paard Alme gisteren tweede geworden in een jacht- springconcours tijdens het CSI te Wenen. Heins had in de le barrage slechts èèntiende seconde meer nodig dan ex-werledkampioen Da vid Broome, die met Philco voor de tweede Britse zege zorgde. VOETBAL - Saoedi Arabië heeft vrijdag in Riad gewonnen met 2-0 van Syrië in een kwalificatiewed strijd van het toernooi om het we reldkampioenschap. De ontmoe ting werd gespeeld in de Aziatische groep 3. Door Nico Scheepmaker Maar dat is het hem juist. De bij zonderheid van Wout Buitenweg schijnt juist te zijn, dat hij niet meer dan elf keer in het Nederlands elftal speelde, hoewel hij in zijn tijd tot de grootste en populairste spelers be hoorde. Vijf van zijn interlands speelde hij als Hercules-speler, zes als UW'er. Hij debuteerde op 15 november 1913 in Huil tegen Enge land. De Engelsen wonnen met 2-1, in het doel stond Just Gobel, de achterhoede bestond uit Wijnveldt en Bouman. de middenlinie uit Boutmy, Bok de Korver (aanvoer der) en Bosschardt. de voorhoede uit Van der Wolk. Huug de Groot, Wout Buitenweg, Vos en Bouvy. Vos raakte geblesseerd en werd vervangen door Westra van Holthe Buitenweg was 19 jaar toen hij de buteerde. In 1914 speelde hij zijn tweede thuiswedstrijd, thuis tegen Duitsland, 4-4. Hij scoorde twee maal. Ook tegen Belgiè (4-2) maakte hij twee doelpunten, en hij herhaalde dit in de volgende wed strijd tegen Denemarken in Ko penhagen (4-3( Toen kwam er een tijdje eerste wereldoorlog, de eerst volgende interlandwedstrijd was in 1919 tegen Zweden, en Wout Bui tenweg was er niet meer bij. Theo Brockmann stond nu midvoor. Maar in de return had hij Brock mann toch weer verdrongen. Het werd 4-1 voor Zweden, maar het enige Nederlandse doelpunt kwam van Buitenweg. Tegen Noorwegen in Oslo werd met 1-1 gelijkgespeeld en opnieuw scoorde Buitenweg het enige doelpunt. Geen reden tot klachten, zou je me nen. maar het zou toch tot 1925 du ren (32 wedstrijden later) voordat hij opnieuw werd opgesteld. Hij was toen al 31 jaar Zwitserland won met 4-1 maar het enige Neder landse doelpunt kwam van. inder daad, Wout Buitenweg In de vol gende wedstrijd, tegen België, was hij er opnieuw bij. Nederland won met 5-0. Wout Buitenweg scoorde 3 keer. Daarna werd met 4-2 van De nemarken gewonnen (Buitenweg scoorde eenmaal), waarna zijn midvoorplaats werd overgenomen door Wim Tap, of Pijl. Maar vijf wedstrijden later was hij toch weer van de partij, tegen Denemarken. Nederland verloor met4-l maar het ene doelpunt was van Buitenweg. Weer moest hij lange tijd wachten, Wim Tap stond elf wedstrijden lang midvoor. Maar toen kwam in 1928 het Olympische voetbaltoernooi in Amsterdam. Ik citeer nu enkele handboeken: „Onze nationale midvoor Wim Tap. die zeventien achtereenvolgende wedstrijden had mmegespeeld, was voor deze Olympische strijd opgeofferd aan de „Stem des Volks", welke Wout Buitenweg had geëist. De technische commissie was op het allerlaatst gezwicht voor de stem des volks en had als bin- nentrio opgesteld Ghering- Freeze-Buitenweg, waarbij de Al- meloëren de Utrechter (vijftien jaar na zijn eerste interlandwedstrijd) om beurten de midvoorplaats be zetten. De veteraan Buitenweg bleek echter niet meer de vorm van driejaar geleden te hebben en kon niet voldoen aan de te hoog ge stelde verwachtingen van de velen, die hem in de laatstejaren niet meer hadden zien spelen en zich hem al- Wat was Wout Buitenweg nu eigen lijk voor een speler? Mr. Balle- goven de Jong. voorzitter van de KNWU, heeft hem nooit zien spe len. maar zegt: „Voor ons school jongens was hij een legende" Hans Boekman, die twee jaar jonger is (was) dan Buitenweg, heeft hem merkwaardigerwijs nooit gefloten, maar noemt hem een „buitenge woon goede en ook faire voetbal ler", een „geraffineerde speler en een behoorlijke vent". Het was een hele sensatie, herinnert mr. Van Ballegoven de Jong zich, toen opeens Woutje Buitenweg van stal werd gehaald voor die wedstrijd tegen de „Urukwezen". Dat vond men een geweldige zet. nu zou het gebeuren, Woutje zou het opknap pen maar Woutje knapte niks op. het werd 2-0 voor de Zuidamerika nen, en Woutje verdween voorgoed uit het gezicht

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11