Raad geeft fiat aan renovatie in Tuinstad wijl Parkeren bij stadhuis Links en rechts Leiden vliegen elkaar in haren Wel eerst kijkwoningen Forse verhoging van reinigingsrechten DINSDAG 9 NOVEMBER 1976 LEIDEN - De Leidse gemeenteraad heeft gisteravond in gestemd met de plannen om 130 woningen in de Tuinstad- wijk (Seringenstraat en omgeving) te renoveren. De kosten van de onderhouds- en verbeteringswerken bedragen ruim zeseneenhalf miljoen gulden. Het complex waarom het gaat telt 71 boven- en 71 benedenwoningen, die in de jaren twintig zijn gebouwd. Het plan omvat het slopen van zes beneden- en zes bovenwoningen om meer ruimte tussen de woningen te krijgen en om buitenbergingen en achterpa den te kunnen aanleggen. CDA-er Driessen voert dreigement uit Boze VVD-ers verlaten de raadzaal LEIDEN - In de Leidse ge meenteraad is gisteravond weer eens een flink robbertje gevochten over de vraag, wie er nu verantwoordelijk is voor de grote achterstand die is ontstaan in de te behande len punten. De oppositie vindt, dat het voornamelijk In 1969 werd voor de woningen be gonnen aan een "grote onder houdsbeurt", maar al tijdens de werkzaamheden werd door de be woners verzocht ook verbeteringen aan te brengen in het wooncomfort, bijvoorbeeld door het inbouwen van douche-ruimten. Er is destijds een plan opgesteld, maar dat is nooit uitgevoerd omdat er talrijke bezwaren waren van de kant van de bewoners. Het bestuur van de wo- Besluiten van Leidse raad LEIDEN - De Leidse gemeen teraad nam gisteravond onder meer de volgende besluiten: Er wordt aan de Sportstich ting een bedrag van 400.000 gulden ter beschikking ge steld voor de bouw van een nieuwe botenloods, die na ge reedkoming zal worden ver huurd aan de Leidse roeiver eniging Die Leythe. De Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers in Leiden krijgt van de gemeente geld om een bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker voor te bereiden. Er komt een "fonds stadsver nieuwing". Er is geld beschikbaar voor de aanschaf van schilderijen- rekken ten behoeve van "De Lakenhal". Holland Woning mag beginnen LEIDEN - Holland Woning BV mag in de Merenwijk be ginnen met de bouw van 60 premiewoningen en 56 vrije sector-woningen. Die beslis sing nam de Leidse raad giste ravond, nadat met algemene stemmen eerst een amende ment van PvdA-er Duijves- teijn was aangenomen. In dat amendement wordt uitge sproken, dat de woningen be stemd moeten zijn voor Lei- denaars, ook als ze voor het betalen van de huur een be roep zouden moeten doen op de regelingen voor de indivi duele huursubsidie. Die tóe voeging was voor Beijen (PPR/D'66) aanleiding om - zij het aarzelend - akkoord te gaan met de bouwplannen. PSP-er Van de Zande was en bleef tegen. Datzelfde gold voor Hoeven (CPN). In ant woord op vragen deelde we thouder Waal mee, dat de huur van de woningen tussen de 300 en 350 gulden per maand zal komen te liggen. WD-er Zonnevylle kreeg van de we thouder de toezegging, dat bouwketen en bouwmateria len in ieder geval niet ge plaatst zullen worden op het terrein dat is gereserveerd voor de aanleg van tennisvel den. ADVERTENTIE Zeg Mona-man. Hoe staat het met die nieuwe MAGERE BULGAARSE YOGHURT vanje? ningbouwvereniging heeft daarna opdracht gegeven voor een totaal nieuw renovatieplan. Over dat plan is overleg gepleegd met de bewo ners en er werd een begeleidings team geformeerd. Het plan omvatte onder meer het aanleggen van centrale verwar ming in elke woning, het maken van gecombineerde douche toiletruimten in de benedenwonin gen en doucheruimten en toile truimten in de bovenwoningen. Als de renovatie voltooid is zullen de benedenwoningen geschikt zijn voor huisvesting van bejaarden, al- leenwonenden en twee persoonshuishoudens. In de bo venwoningen kunnen gezinnen gehuisvest worden van vier a vijf De huur moet volgens de voor schriften van het ministerie van Volkshuisvesting tenminste 160 gulden per maand bedragen. Een bedrag dat met nog ongeveer 5 gul den verhoogd moet worden omdat er nog enkele aanvullende voorzie ningen, volgens de wensen van de bewoners worden aangebracht. De plannen kwamen al geruime tijd geleden - medio juni - in de ge meentelijke commissie voor volks huisvesting aan de orde. PSP-raadslid Anne v. d. Zande kwam gisteravond nog met twee amendemtenten. Het eerste: om t De Seringenstraat in de Tuinstad-wijk de renovatie haar beslag zal krijgen. paar "kijkwoningen" te maken gevonden zouden moeten worden, die tegenstemmers was ook we en de bewoners in de gelegenheid Een tweede amendement: om de 12 thouder Verboom, die aanvanke- te stellen om eventuele wensen nog woningen in het plan voorlopig nog lijk de indruk wekte wel iets te voe- kenbaar te maken, werd met 21 niet af te breken en om met de be- len voor het amendement, maar tegen 12 aangenomen. Al gebeurde woners te bekijken of er alternatie- aanneming daarvan later toch ont- dat, nadat er op initiatief van de ven voor deze huizen zijn, haalde raadde. Voor Van de Zande (PSP) PvdA-er Duivesteijn aan was toe- het niet. Het kreeg alleen steun van was dat aanleiding om tenslotte gevoegd, dat eventuele aanpassin- CPN, PPR en de twee PvdA-ers: 27 tegen het hele renovatieplan te gen binnen de beschikbare gelden raadsleden stemden tegen. Onder stemmen. ligt aan de slechte voorberei ding van B en W. En zegt dat de vertraging bij punten die politiek wat moeilijk liggen, het college niet onwelgevallig is. B en W schuiven op hun beurt de schuld in de schoe nen van de raad, die vaak her haalt wat al eerder in de voor bereidende commissieverga deringen is gezegd, en die te veel „ingekomen stukken" aan de raadsagenda toevoegt. Hoe het ook zij: het kwam giste ravond tussen „links" en „rechts" opnieuw tot een uit barsting, nadat oppositielei der Driessen (CDA) een mis lukte poging had gedaan om een verschuiving van een aantal agendapunten te be werkstelligen via een orde voorstel. Vóór de stemming had Driessen al gedreigd dat hij andere methoden zou han teren als zijn voorstel zou worden verworpen. Dat ge beurde met 16 tegen 19 stemmen en de CDA- i reageerde prompt. Voor elk punt dat aan de orde kwam - zelfs de notulen - ver langde hij hoofdelijke stem ming. Een dergelijke obstruc tieve handelwijze ging echter de liberale oppositiepartners te ver. VVD-er Wessels riep dat hij zich de gramschap, het ongenoegen van de CDA-ers best kon voorstellen, maar dat dit toch geen manier van doen was. Hij deed dan ook een persoonlijk beroep op CDA-er Driessen om die hou ding te laten varen. Daartoe bleek hij aanvankelijk geens zins bereid. Ook bij de mededelingen - normaal hamerstukken zon der discussie - vroeg Driessen om een hoofdelijke stem ming. De WD-fractie verliet daarop de raadzaal. Ook we thouder Waal werd het even te machtig en vroeg burge meester Vis om een schor sing. Nadat hij door collega Tesselaar tot de orde was ge roepen met de woorden: „Kom Cees, geen aandacht aan besteden", werd de ver gadering voortgezet. PvdA-fractieleider Meijer bla derde inmiddels ijverig in het reglement van orde voor de raad om iets te vinden dat een eind zou maken aan deze ver- tragingstaktiek. Nadat de kruitdamp was opgetrokken viel het allemaal nogal mee. Driessen liet zijn houding va ren, al zei hij tijdens een van de schorsingen wel, dat wan neer het college op die manier zou doorgaan, de actie beslist niet de laatste zou zijn. Het werd allemaal nog eventjes dunnetjes overgedaan bij de discussie over de interpellatie die oud-wethouder Ham (CDA) wil houden over de Stevenshoftespolder. B en W stelden voor die op 29 no vember te laten houden tege lijk met de behandeling van de volkshuisvestingsnota. Ham ging daarmee akkoord mits het college een week te voren antwoord zou geven op een aantal vragen die hy bij de interpellatieaanvraag had ge steld. Toen het college die toezegging niet wilde doen, werd Ham zo boos dat hij eiste dat de interpellatie dan op 22 november gehouden zou kunnen worden. „Want", zo zei hij, „het politieke spel met de volkshuisvesting in Leiden hangt me al lang de keel uit. En de resolutie van de PvdA en PPR heeft bij mij de deur dicht gedaan. Er wordt gesold met de woning nood". Ham kreeg uiteindelijk zijn zin, omdat ook de CPN, de PSP en de PPR de kant van de op positie kozen. Kuijers (WD) vond de houding van het col lege op dit punt „beneden ie der peil" en verweet B en W dat men de zaak wilde sabote ren, vertragen. CDA-er Ham had voor het college-optreden in de wandelgangen r woord over. „flut". LEIDEN - Vanaf 1 januari 1977 moeten de automobilisten, die hun wagen neerzetten bij een parkeermeter op het Stadhuisplein en op de yismarkt, een tarief gaan betalen van twee kwartjes per half uur. Op dit ogenblik wordt daarvoor een dubbeltje per half uur betaald. B en W hadden voorgesteld het tarief voor alle parkeermeters in de stad op te trekken tot een kwartje per half uur, maar de raad vond, dat vooral voor de plaatsen in het hartje van de stad best een nog hoger tarief zou mogen gelden. Het voorstel, ingediend door CDA-er Van Zijp, kreeg de instem-, ming van de hele raad met uitzondering van vijf wethouders. De zesde - wethouder Verboom - zweeg. Ook de tarieven voor de parkeerterreinen waar een parkeerautomaat staat (onder meer Steenstraat, Ir. Driessenstraat en Ga- renmarkt) gaan het volgend jaar omhoog. Het tarief wordt opgetrokken van één tot twee kwartjes per uur of een gedeelte daarvan. WD-er Van Duijn had in een amendement voorgesteld de tarieven op het huidige peil te handhaven, omdat dat een prikkel voor de automobilisten zou kunnen zijn om de auto op deze, aan de rand van het centrum gelegen, terreinen neer te zetten. Zijn amendement werd ech ter verworpen met 16 tegen 19 stemmen omdat hij behalve van zijn eigen partij al leen steun kreeg van CDA, SGP/GPV en CPN. Door vrijwel alle fracties in de Leidse ge meenteraad werd gisteravond gepleit voor een parkeertarief met nuances. Parkeren in het hart van de stad zou het duurst moe ten zijn, in het omringende centrum iets goedkoper en aan de rand nog iets voorde liger. Op die manier zou het aantrekkelijk gemaakt moeten worden om de stad met de auto te mijden. PvdA-er Groos, die bij een eerdere gele genheid al had gepleit voor een nog ver dere verhoging van de Leidse parkeerta rieven, constateerde, dat op dit ogenblik voor "parkeerplaatsen 1ste rang" nog geen parkeermeters bestaan. In dat verband noemde hij de Breestraat en de Lange- brug. Ook CDA-er Van Zijp bepleitte een spoedige plaatsing van parkeermeters op die plaatsen waar nu nog de zogenaamde "blauwe zone" (parkeerschij ven) geldt. De ventuele overschotten van het parkeer- geld zouden volgens hem gebruikt moeten worden voor nieuwe parkeervoorzienin gen in de binnenstad. Het college van B en W toonde zich giste ravond een tegenstander van een gediffe rentieerd parkeertarief op dit ogenblik. Daartoe zou men pas willen overgaan het verkeerscirculatieplan door de raad is aanvaard. Dat kan echter nog wel een jaartje duren. En zolang wilden de Leidse raadsleden niet wachten. In ant woord op vragen van het PPR/D'66- raadslid Beijen deelde wethouder Van Dam nog mee, dat de ombouw van de par keermeters een bedrag van 180.000 gulden zal kosten. Dat geld zal worden geput uit het inmiddels gevormde "parkeerfonds" De ombouw zal betekenen dat de Leidse parkeermeters ook geschikt worden ge maakt voor guldens. Mochten de tarieven in de komende jaren nog verder opgetrok ken worden, dat behoeft geen r bouw meer plaats te vinden. LEIDEN - Afgezien van de onroerend goed-belasting zullen de Leide- naars volgend jaar een bedrag van ruim 1.2 miljoen gulden meer in de gemeentekas moeten deponeren dan dit jaar. De stijging zit vooral in de reinigingsrechten, de parkeergelden en de tarieven van het Leidse slach thuis. Verder gaan ook de hondenbelasting, de gemeentelijke leges en de haven- en liggelden omhoog en moeten de marktkooplieden meer staan geld betalen. De Leidse gemeenteraad heeft daartoe gisteravond besloten met 20 tegen 15 stemmen. Tegenstemmers waren de raadsleden van CDA, VDD en GPV/SGP, die vonden dat er pas'in december een beslissing genomen zou moeten worden, wanneer ook bekend is waaraan de gemeente het geld het volgend jaar wil uitgeven. "De verhoging van de gemeentelijke tarieven hoort in de begrotingsbe handeling thuis", aldus de financiële deskundige van het CDA, Vink. Dat bezwaar werd gedeeld door de PvdA'er Groos. Van uitstel wilde hij echter niet weten, omdat dan het risico bestaat, dat de nieuwe tarieven niet per 1 januari 1977 kunnen ingaan. En de gemeente Leiden heeft volgens Groos de centjes hard nodig. Overigens vond hij wel, dat in de komende jaren geprobeerd zou moeten worden om de voorstellen voor de inkomsten van de gemeente parallel te laten lopen met de uitgaven. Blijvende verzwaring Hoeven (CPN) keerde zich tegen de forse verhoging van de reinigingsrech ten (voor het ophalen van 2 vuilniszakken moet per maand straks 5.75 worden betaald). "Het is een blijvende verzwaring van de gezinslasten, waar geen enkele vergoeding tegenover staat", aldus Hoeven. Van de Zande (PSP) vond, dat de tarieven voor het voltrekken van een huwelijk gelijkgetrokken zou moeten worden. Ze zei af té willen van de "rijkeluis- dagen", die er nu bestaan. Wethouder Van Dam hield de CPN'er Hoeven voor, dat de reinigingsrech ten in Leiden weliswaar flink omhoog gaan, maar dat daartegenover staat dat de elektriciteitstarieven in 1977 niet verhoogd zullen worden. Voor de gastarieven wordt de landelijke lijn gevolgd. Daarover is op dit ogenblik alleen bekend, dat er mogelijk per 1 mei 1977 een geringe verhoging zal worden doorgevoerd. Kritiek van oppositie De kritiek van de oppositie, dat de raad over de gemeentetarieven moet beslissen nog vóór de uitgaven bekend zijn wees wethouder Van Dam van de hand. Hij zei, dat de tarieven nog de goedkeuring moeten krijgen van het ministerie van Economische Zaken en dat er daarom geen langer uitstel mogelijk is. Bovendien vond hij dat de raad zich zeker niet helemaal vastlegde voor de begroting van 1977, omdat de volgende maand nog een beslissing zal worden genomen over de tarieven van de onroerend goed- belasting. De oppositie deed nog een poging via een initiatief-voorstel van Houtman (SGP/GPV) de beslissing te verschuiven, maar met 15 tegen 20 stemmen werd dat idee van de hand gewezen. LEIDEN - Ruim vierhonderd minder validen en bejaarden hebben gistermorgen gewinkeld in Vroom Drees- mann. Traditiegetrouw werd deze winkelochtend georganiseerd door de Unie voor Vrouwelijke Vrijwilligers, die sedert een aantal jaren mensen, die er door een handicap normaal gesproken niet zo goed toe komen om eens gezellig boodschappen te gaan doen,op deze manier in de gelegenheid stelt, toch zelf inkopen te doen. Voor vervoer wordt gezorgd, de politie geeft assistentie en het warenhuis is op dergelijke ochtenden voor andere bezoekers gesloten. Behalve winkelen, is er uiteraard ook de mogelijkheid om een gratis kopje koffie te drinken. De organisa- verigens maar 300 belangstellenden verwacht. tie had c Gehandhaafd LEIDEN - Het voormalig gebouw van Sijthoff in de Doezastraat blijft, inclusief de gevel, in zijn geheel ge handhaafd. Dit in tegenstelling tot eerdere plannén van de Neder landse Credietbank, die zich in dit pand wil vestigen en het heeft ge kocht van de firrpa De Bolster. Aanvankelijk behelsden de plan nen van de bank afbraak van met name de voorgevel; daar is men nu - van teruggekomen. Het is niet be kend wanneer de bank zich aan de Doezastraat zal vestigen, de archi tect, die de nieuwe gevel had ont worpen, Rietman uit Enkhuizen heeft nog geen nadere opdrachten voor een verdere uitwerking gehad. Hij verwacht in januari of februari daarmee te beginnen. ADVERTENTIE Exakt. Die nieuwe MAGERE BULGAARSE YOGHURT Een verrukkelijke verwenning voor mens kind. Met extra bouw stoffen en mineralen... en toch laag in kalorieën. Je zuivelste gezondheid voor 79 et de halve liter. Zakennieuws Op 15 november wordt er in het motel "Holiday Inn" voor mede werkers relaties en afnemers van de firma J. J. Krantz en Zoon NV een receptie gehouden. Dat gebeurt ter gelegenheid van het 25-jarig jubi leum van de directeur, de heer G. W. Borgemeester. Bij gebrek aan belangstelling wordt kledingbeurs 't Mirakeltje 0 aan de Oude vest 81 op 1 december opgeheven. De Nederlandsche Midden- standsbank zal a.s. vrijdag 12 no- 1 vember een bijkantoor openen aan het Vijf Meiplein 21 in Leiden Zuid-West. Voor relaties bestaat de mogelijkheid op die dag tijdens het B "open huis" van half zes tot half acht, de nieuwe vestiging te bezich- tigen. Z- Meer Leids nieuws op pagina 15

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3