Labour zet alle zeilen bij E.G. aanvaardt plan-Buisenberg Strijd Angola tegen llnita laait weer op Nieuw: Floxil de heelpifnstiller. Geen crisis in ueneve NAAST HET NIEUWS De Utrecht handhaaft haar toppositie op het gebied van winstdeling- D Brezjnjew naar Roemenië Over stabiliteit in de munt-politiek DINSDAG 9 NOVEMBER 1976 OSJAKITI (NAMIBIË) - Ango lese en Cubaanse troepen zetten in het uiterste zuiden van Ango la, vlakbij de grens met Nami bië (zuid-west Afrika) een grootscheeps offensief voort tegen guerrillastrijders van de beweging Unita. Berichten over het offensief zijn in hoofdzaak afkomstig van vluchtelingen uit het grensgebied die de afgelo pen dagen de wijk hebben ge- r Namibië. Volgens de vluchtelingen, die ook gisteren de hele dag in Na mibië bleven binnenstromen, maakt de gecombineerde Angolees-Cubaanse strijd macht gebruik van tanks, zware artillerie en vliegtuigen. Felle gevechten zouden gaande zijn, zowel in de dorpen als in het met "bush" begroeide open terrein. Een Zuidafrikaanse radiover slaggever zei dat hij door zijn veldkijker heeft gezien hoe sol daten handgranaten in huizen slingerden. De verslaggever had het vuren van geschut en handvuurwapens kunnen ho ren, vertelde hij. Unita, geleid door Jonas Sa- vimbi, is een van de twee Ango lese bevrijdingsbewegingen die begin dit jaar in de Angolese burgeroorlog het onderspit dolven tegen de volksbeweging voor de bevrijding van Angola (MPLA) en haar Cubaanse hulptroepen. Hoewel Unita op het geregelde slagveld verslagen was, behield de beweging in het zuiden en oosten des lands steunpunten van waaruit guerrilla-akties werden gevoerd tegen spoorlij nen en andere strategische doe len. Volgens woordvoerders van het Zuidafrikaanse bestuur in Na mibië lijkt het erop dat de rege ring in Loeanda thans korte metten wil maken met de Unita-guerrilleros. Over slachtofferaantallen is niets met zekerheid bekend, maar volgens Zuidafrikaanse zegslieden is het dodental waarschijnlijk hoog. Het anti-Unita offensief komt slechts enkele dagen voor An gola donderdag de eerste ver jaardag van zijn onafhankelijk heid gedenkt. Als oorzaak voor het tot dusver taaie verzet van Unita wordt ge zien dat de beweging haar aan hang voornamelijk recruteert uit de Ovimboendoe-stam. die met zijn ongeveer drie miljoen zielen bijna de helft van de An golese bevolking vormt. Moord tenlaste gelegd wegens sabotage op lijnvliegtuig CARACAS/HAVANA (UPI/Reu- ter) - Vier mannén, onder wie de Cubaanse ballingenleider Orlando Bosch, zijn gisteren door de Ven ezolaanse justitie aangeklaagd we gens sabotage van het Cubaanse verkeersvliegtuig waarin op 6 ok tober, 73 mensen om het leven kwamen. Bosch is het kopstuk van het on dergronds in Latijns-Amerika en daarbuiten opererende „organisa tiecomité voor de revolutie" tegen het bewind van de Cubaanse pre mier Fidel Castro. Hij en zijn mede-aangeklaagden wordt moord tenlaste gelegd. Eerder op de dag meldde het offi ciële Cubaanse dagblad, "Crama", reeds dat Cubaanse deskundigen onomstotelijk hebben vastgesteld dat de luchtramp inderdaad door sabotage was veroorzaakt. LONDEN (UPI/DPA) - De Britse Labourregering onder James Callaghan heeft gisteravond in het Lagerhuis drie belangrijke overwinningen behaald, zij het dat haar meer derheid varieerde van slechts één tot 16 stemmen. De stemmingen gingen over be perking van de duur van-de debat ten over vijf wetsontwerpen tot drie uur voor elk onderwerp. De rege ring wenst deze beperking omdat zij vreest dat de wetsontwerpen anders niet zouden worden afge handeld voor het eind van de par lementaire zitting op 23 november. De voorstellen zouden anders op nieuw moeten worden ingediend, Frankrijk geeft meer aan defensie PARIJS (AFP) - Frankrijk zal zijn defensiebegroting voor 1977 met 16,8 procent verhogen, tot een be drag van 58.412.000.000 franc (rond 30 miljard gulden), zo heeft de Franse minister van defensie Yvon Bourges gisteren verklaard in het Franse parlement. Op de begroting was aanvankelijk nogal hevige kri tiek geuit door leden van de rege ringspartijen, die meenden dat er onvoldoende was uitgetrokken voor de instandhouding van het. mi litair materieel en voor nieuwe wa penaankopen. "Is het mogelijk gelijktijdig te be schikken over een leger van bijna 600.000 man en over een kern macht, waarvan de geloofwaardig heid vereist dat ze voortdurend verbeterd wordt", zo vroeg de Gaul listische afgevaardigde Joel le Theule. Bijna de helft van de defen siebegroting gaat op aan perso neelskosten. Zijn kritiek werd ge deeld door andere sprekers van de regeringspartijen, en ook door de socialistische oppositie. Om de kritiek te pareren wist Bourges premier Raymond Barre, tevens minister van financiën, të bewegen ondanks de versobe ringsprogramma's 300 miljoen franc ter beschikking te stellen wapenaankopen. Zieken De regering beschikt in het Lager huis nog sleets over een meerder heid van één zetel. De zieken en gewonden konden bij de stemming niet worden gemist. Een Labour- afgevaardigde met ischias moest op een brancard met een ziekenauto naar het Lagerhuis. Een afgevaar digde die haar baby zelf voedt, nam de kleine mee, want het voortbe staan van de regering hing van het resultaat van de stemmingen af. De ene stem meerderheid bij de stemming inzake het nationalisa- tievoorstel had de regering te dan ken aan Frank Maguire, een café houder uit de Noordierse plaats Fermanangh, die in de twee jaar die hij zitting heeft in het Lagerhuis, nog nooit zijn monde heeft open gedaan en slechts enkele malen heeft gestemd. Als hij meestemt, steunt hij Labour, zoals ook nu het geval was. Tot op het laatste ogenblik was het onzeker of hij zou komen opdagen. In Labourkringen slaakte men een zucht van verlichting, toen Maguire gistermiddag uit het vliegtuig uit Belfast stapte. Overigens durfde men er niet al te zeer op te vertrou wen, dat de caféhouder de regering zou helpen, aangezien hij het de Britse autoriteiten kwalijk neemt, dat zich gevallen mishandeling van leden van het verboden Ierse Re publikeinse Leger (IRA) in gevan genissen hebben voorgedaan. Tot vreugde van Labour stapte Ma guire over deze bedenkingen heen. Dode bij rel in Turkije ANKARA (Reuter) - Bij her nieuwde gevechten tussen politiek links en rechts georiënteerde stu denten is gisteren in het Turkse Is- tanboel een 60-jarige man omge komen, zo is vernomen in kringen van de politie. De man werd gedood door een verdwaalde kogel die was afgeschoten bij gevechten buiten een studentenziekenhuis in Istan- De 27-jarige Helene Hayman, het jongste Engelse parlementslid, kon gisteren niet worden gemist. Het Labour-lid moest daarom haar twee weken oude baby meenemen, dat ze zelf voedt. Tweedehands doodskisten Drie personeelsleden van het crematorium van de Westduitse stad Dordmund hebben jarenlang met "tweedehands" doodskisten een bloeiende handel gedreven. Twee van de drie handelaren zijn op staande voet ontslagen. De derde is inmiddels gestorven. De drie beambten verbrandden steeds twee lijken in een kist. Zo doende hielden zij per duo een doodskist over. De gespaarde kisten verkochten zij aan begrafenisondernemingen voor de prijs van 10 tot 100 gulden. In totaal hebben zij ongeveer 50 "tweed e- handskisten" verkocht. De twee ontslagen mannen in de leeftijd van 62 en 42 jaar hebben schuld bekend. Niet zwanger De 30-jarige Italiaanse prostituee Rita Luciana Gemignani moest er gisteren aan geloven. Zij ging de gevangenis in, nadat zij vier jaar lang erin geslaagd was dit te voorkomen door vier keer achter elkaar een kind ter wereld te brengen. Nadat evenwel was aangetoond, dat een vijfde zwangerschap in successie zou uitblijven, was gevangenschap van 14 maanden onvermijdelijk geworden. Vogels uitgeroeid In de afgelopen twintig jaar zijn er alleen al in de Westduitse deel staat Hessen 17 vogelsoorten uitgeroeid. Dit is gisteren bekend gemaakt door het hoofd van de vogelwacht Werner Keil. Keil liet voorts weten dat er bovendien nog 75 soorten vogels ern stig in hun bestaan worden bedreigd. Uitgeroeid zijn onder meer de aalscholver, de purperreiger, de roerdomp, de raaf, de pijl staarteenden en bepaalde soorten kiekendieven. Fris vuilnis Drie jonge Arnhemmers hebben in het weekeinde enkele uren op het politiebureau in Arnhem moeten doorbrengen, omdat de politie hun verklaring waarom hun auto afgeladen was met blik ken frisdrank, aanvankelijk niet geloofde. De jongemannen verklaarden de blikjes fris te hebben gevonden op een vuilstortplaats in het Utrechtse Maarsbergen. Nader on derzoek door de rijkspolitie in Doorn leerde dat er inderdaad enkele duizenden blikjes fris op de stortplaats lagen. Een woordvoerder van Heineken, waartoe Vrumona dat de partij blikjes had gestort behoort, zei dat het om een kleine partij moet gaan die onlangs daar is gestort door een particulier vuilnisop- haalbedrijf uit Wijk bij Duurstede. Dat bedrijf moest de blikjes, die om een of andere reden niet in de verkoop kunnen, onder het overige vuilnis wegwerken. ROTH (West- Duitsland) - Een schoolbus met 60 kinderen in de leeftijd tussen 11 en 19 jaar is gistermiddag bij het Westduitse Roth van de weg geraakt en over de kop geslagen. Zeker 44 kinderen raakten gewond, van wie 4 ernstig. Voor het leven van één van hen wordt gevreesd. MOSKOU (Tass/upi/Reuter) - Het Russische persbureau Tass heeft gisteren bekendgemaakt dat partij leider Leonid Brezjnjew in de tweede helft van november een be zoek zal brengen aan de Roe meense partijleider Nicola Ceauce- In Moskou doen geruchten de ronde dat in Boekarest een topcon ferentie van het Warschau-Pact zal worden gehouden. Gesuggereerd wordt dat partijleider Brezjnjew zijn aanwezigheid wil gebruiken n officieel bezoek aan Roe- BRUSSEL (SP) - De ministers van Financiën van de EG aanvaarden de gedachte om gezamenlijk sta- bilitiet na te gaan streven in de muntpolitiek. Het daartoe afge lopen zomer ontworpen plan- Duisenberg wordt de komende maanden volledig uitgewerkt en operationeel gemaakt. Dit verklaarde de Nederlandse mi nister van Financiën Duisenberg gisterochtend in Brussel, waar hij de vergadering van de bewinds lieden uit de EG had geleid. Hij verwacht niet dat zijn plan - dat ook op andere terreinen dan de valutapolitiek integratie na streeft - binnenkort ook daad werkelijk gerealiseerd kan wor den. „De situatie op monetair ge bied is daarvoor momenteel te in stabiel", aldus de minister. Stabiliteit van de waarde van de munten is overigens geen doel op zichzelf, waaraan financiële spe cialisten beroepsmatig grote be tekenis hechten. De ministers van Financiën van de negen EG- landen zien stabilitiet als een sleutel om op den duur hun be volking volledige werkgelegen heid aan te kunnen bieden. „Sta bilitiet is aldus ook bepalend voor het realiseren van een brok Europese integratie", aldus een geheim document van de Euro pese commissie - dagelijks be stuur van de EG - dat gisteren ter discussie stond. Minister Duisenberg karakteri seerde de vergadering als „een lange lunch en een korte bespre king". Alle bewindslieden stem den in met zijn wens om tot gro tere stabiliteit te komen op de wisselmarkten. Nog voor de jaarwisseling zal het monetair comité van de EG (Brussel plus de hoofdsteden) het plan van Duisenberg concreet uitwerken. Tussen de negen landen van de Eu ropese Gemeenschap zou er dan een akkoord tot stand kunnen komen over de mate waarin men eikaars munten toestaat in waarde te variëren. De landen van de „slang" (Benelux, West- Duitsland en Denemarken) die nu al volgens zo'n gemeenschap pelijke politiek opereren, en de resterende vier (Groot- ADVERTENTIE Bijna een vijfde deel van de premies voor levensverzekeringen (in vaktermen: individuele kapitaal- en rente verzekeringen) komt over het afgelopen jaar als winstdeling aan verzekerden ten goede. frggjgj .^§M| Daarmee handhaaft de Utrecht zich aan de top op het gebied van winstdeling. (Dat mag ook wel als je ftirRECHT Brittannië, Frankrijk, Italië en Ierland) zouden zogenaamde doelzones vastleggen. Zij laten de waarde van hun valuta's daar binnen schommelen. Lukt dat niet dan staat men elkaar bij, bij voorbeeld via het verstrekken van leningen. Achter dit streven ligt de gedachte dat een gecoördineerde mone taire politiek een prima instru- mens is om tot gezamenlijk eco nomisch en financieel handelen te komen. Doelzones zullen dit laatste niet meteen tot stand brengen. Zij voorkomen echter wel dat de Negen uiteenvallen in een groep gezonde (rijke) en een gezelschap achterblijvende lan den. Dit zou de EG om zeep hel pen, aldus vreest men in Brussel. Volgens Duisenberg is het de be doeling dat de raad van ministers van Financiën eind december te gelijk met de bespreking over de monetaire besluiten neemt be treffende het algemeen econo misch beleid. Groot-Brittannië De problemen van het financieel vastgelopen Verenigd Konink rijk zijn gisteren slechts zijde lings aan de orde geweest. Brus sel wacht af wat londen met het internationanale monetaire fonds overeenkomt. Daarna zul len de ministers bezien of EG- hulp nog geboden is. Duisenberg sluit een lening van de EG in dat verband niet uit. „In het alge meen was er een algemeen ver langen om lidstaten die het moei lijk hebben te hulp te komen", zo viel in de wandelgangen vaak te beluisteren. ADVERTENTIE Floxil zuigtabletten helpen snel, vóórdat uw keelpijn erger wordt. Twee krachtig werkende antiseptica bestrijden uitbreiding van keel- en mondholte-infecties. kunt weer slikken en praten zonder pijn. Floxil. Aangenaam zacht van smaak. 24 Zuigtabletten in handige doordrukstrips. f 3,95. Uitsluitend bij drogist en apotheek 99 sische partijleider zou deze maand willen gebruiken om speciale dacht te vestigen aan Oost-Europa. Brezjnew zal midden november een bezoek brengen aan de Joegos lavische hoofdstad Belgrado waar hij een onderhoud zal hebben met de 84-jarige president Tito. Uit be paalde bronnen wordt vernomen dat Bre2jnjew mogelijk ook een be zoek zal brengen aan Oost-Berlijn. De Tsjechische partijleider Husak bracht vorige week een bezoek aan Moskou. De poolse partijleider, Edward Gie- rek, is gisteren naar Moskou ver trokken om van het Kremlin eco nomische bijstand los te krijgen. De besprekingen in Moskou zullen een paar dagen duren en naar al gemeen worden verwacht, moeilijk zijn. Ter afsluiting mag geen ver klaring over economische zaken worden verwacht, maar een in al gemene bewoordingen gestelde verklaring van samenwerking. Het gezag van de Poolse nistische leiders heeft een deuk ge kregen door de arbeidersprotesten in de afgelopen zomer tegen afge kondigde, maar schielijk weer in getrokken forse prijsverhogingen in het levensmiddelenpakket. De Sowjet-Unie en de andere Oos- teuropese landen zouden onmid dellijk moeten bijspringen of zij zouden moeten toestemmen in een verlichting van de lasten die Polen zijn opgelegd in het raam van het vijfjarenplan voor 1976-1980. Giereks ruimte v< met het Westen is beperkt door de harde-valutaschuld van Polen, die wordt geschat op tussen de 6 en 8 miljard dollar. Financiering het al sinds 1883* doet.) Daar staat AMEV achter. De Utrecht legde als eerste en enige NV het recht op winstdeling bij de oprichting (1883) in de statuten vast. Een ander vraagstuk, financiering van de EG, hangt steeds meer als een molensteen om de hals van de raad van ministers. Die wist gisteren dan ook niets anders te bedenken dan het probleem weer door te schuiven naar de collega's van buitenlandse zaken. GENEVE/LONDEN (AP/Reu- ter/UPI) - De voorzitter van de Ge- neefse conferentie over Rhodesië, Richard heeft gisteravond verslag uitgebracht in Londen aan de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Crosland. De conferentie is in een impasse ge raakt. Zowel de blanke als de zwarte delegatie weigeren in te gaan op het compromis-voorstel van Richard. Dat voorstel houdt in dat er op 1 maart een zwart meer derheidsbewind in Rhodesië moet zijn. De zwarte nationalisten hou den vast aan een onafhankelijkheid binnen een jaar. De blanke delega tie, die bij afwezigheid van Ian Smith onder leiding staat van mi nister van Buitenlandse Zaken, Pieter van der Byl, pleit voor een overgangstijd van 23 maanden. Rchard zei gisteravond op het vliegveld in Londen dat hij 'gema tigd bemoedigd' was door het ver loop van de conferentie en dat hij altijd al van plan was om op gezette tijd naar Londen terug te keren om tussentijds verslag uit te brengen aan Crosland. Richard wees er op dat nog niemand kwaad van de conferentie was weggelopen en dat hij zo grillig verliep als hij had ver wacht. "Ik lees daar werkelijk geen crisis aan af', zei hij. De Britse voorzitter verklaarde dat aanzien lijke vooruitgang was geboekt over P1 99 de beginselen van de onafhanke lijkheid, maar "wij nog geen kans hebben gezien het eens te worden over de datum". Intussen hebben de zwarte nationa listen gisteren in Genèveeen kleine concessie gedaan. Joshua Nkomo, één van de leiders van de nationa listische delegatie in Genève, ver klaarde dat zij nog wel als doel on afhankelijkheid binnen twaalf maanden zien, maar dat een vertra ging van één of twee maanden voor hen niet onaanvaardbaar is. On voorziene omstandigheden kun nen er toe leiden dat het bereiken van een meerderheidsbewind iets langer zal duren dan twaalf maan den.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13