Rusland, voor, tijdens en na de revolutie t t T i - 7 w f Unieke verzameling foto's ZATERDAG 6 NOVEMBER 1976 EXTRA I 1 Dwangarbeid in Siberië. Om te voorkomen dat de banneling er vandoor ging werd hij aan zijn kruiwagen geketend. s* iy éciïf Lening in rolstoel (rechts). Deze unieke foto werd gemaakt door de zuster van Lenin, Maria. De juli-demonstratie in 1917 (links). Paniek op het plein voor de openbare bibliotheek in Pe tersburg. Demonstranten rennen weg. Er blijven er ook liggen. Do delijk getroffen door geweerscho- Ik krijg een heel apart gevoel van binnen als een uitgeverij tnet veel bombarie konde doet van het feit "bij toeval op een manuscript" of een "verzameling unieke foto's" te zijn gestoten. Bij mij gaat dan het rode lampje branden. Zoals dat lichtje bijvoorbeeld ook aan floept bij de mededeling van een platenmaatschappij dat bij een ver familielid van een reeds lang overleden zanger gave bandop namen boven water zijn geko men met daarop voldoende ma teriaal om er tien langspeelplaten mee te vullen. Maar goed, bij de Amsterdamse uitgeversmaatschappij Contact schijnt het mirakel toch te zijn geschied. Daaï viel, tijdens de jaarlijkse grote schoonmaak in de kluis, het oog op een "zwarte, sombere map", met lintjes dicht gemaakt, bevattende honderden foto's van Rusland van vóór, tij dens en na de revolutie, zeg maar de periode tussen 1852 en 1932. De zwarte map, zo is uit een re constructie gebleken, heeft waarschijnlijk sinds 1932 in de archiefkluis gelegen. Hoe hij daar is gekomen weet niemand ("de man die het zou kunnen weten is overleden") en niemand begrijpt ook waarom tussen 1932 en die gedenkwaardige schoonmaak- dag in 1975 geen kip op de ge dachte is gekomen de map eens nader te bekijken. Enig houvast omtrent de herkomst van de foto's en de bijgevoegde vellen verklarende tekst heeft men aan een in de zwarte map aangetroffen mededeling in het Duits dat de in totaal 450 foto's werden vergaard door Sandor Marai, Lazlo Dormani en Albert Kner (waarschijnlijk Hongaren) en bestemd waren voor de uitge verij Pantheon. Het is mogelijk dat de drie Hongaren het fotoma teriaal destijds hebben aangebo den aan Pantheon en, toen het daar niet verkoopbaar bleek, doorgespeeld naar Contact. Die heeft er toen ook niets mee ge daan maar het wel om de een of Curieus Het is zo goed als zeker dat de in houd van de in 1975 ontdekte map in de beginjaren dertig nau welijks het publiceren waard was. De willekeurig samenges telde collectie bevat een paar Pjotr baron Wrangel, een onbe duidend militair leider. Maar toch op verzoek van de uitgever toch in het fotoboek opgenomen "omdat hij er zo stoer uitziet". honderd voor die tijd incourante foto's, door de drie Hongaren los gepeuterd bij een stel persbu reaus. Maar er zijn inmiddels veertig jaar verstreken en nu lig gen de kaarten anders. De aan vankelijk weinig opwindende verzameling is opeens curieus geworden. Rusland-kenner Karei van het Reve heeft voor de uitgeverij de foto's en de begeleidende teksten bestudeerd. Wat betreft de meeste foto's; die zijn toch niet zo uniek als de uit gever ons wil doen geloven. Of ze komen al voor in boeken uit het begin van deze eeuw of ze staan in ieder geïllustreerd boek over Rusland. Een typisch voorbeeld daarvan is de foto van de julide- monstratie in 1917, die vooraf ging aan de staatsgreep van Le nin. Daarop valt te zien hoe op het plein voor de openbare biblio theek in Petersburg honderden demonstranten in paniek weg vluchten als er op hen geschoten wordt. Een veel gepubliceerde foto. Maar daar staat weer een aantal zeld zame plaatjes tegenover. Bij voorbeeld die van de invalide Lenin in een rolstoel. Slechts één keer eerder hebben de Russen die foto "vrijgegeven". Dat was in 1970 toen er een fotoboek op de markt verscheen met daarin alle foto's die ooit van hem zijn ge maakt. Toen kon men er niet on deruit om ook van de "andere Lenin" een foto op te nemen, al zal men dat met tegenzin hebben gedaan. De foto werd overigens gemaakt door Lenin's zuster Ma- Bizar Lenin stierf op 21 januari 1924. Zijn gebalsemde lijk werd een paar dagen later overgebracht naar het houten mausoleum op het Rode Plein, dat later door een marme ren werd vervangen. Over dit U 1 mausoleum doet een bizar ver haal de ronde dat zich een paar jaar geleden zou hebben afge speeld. In die tijd zou een con cours zijn gehouden om een ac teur te vinden die de hoofdrol kon spelen in een film over Le nin. Grote gelijkenis met Lenin was belangrijk. De uiteindelijke winnaar werd uitgenodigd naar Moskou te komen en verdween spoorloos. Het mausoleum, dat enige weken gesloten was ge weest, werd weer geopend en Lenin zag er opeens aanmerke lijk frisser uit, zo wil het verhaal. Wat valt er zo al meer in dit foto boek over Rusland te "bespie den"? De rode draad zijh uitér- aard de foto's van massademon straties, oorlogshandelingen, partijbonzen vroeger en nu, de tsarenfamilie en de energiek ploeterende arbeidersklasse waarvan de foto van een glimla chend boerenmeisje op een akker stoer manoeuvrerend met een tractor wel het meest de sowjet- propaganda van omstreeks 1930 verwoord. Veel foto's ook over de bittere ar moede in de Sowjet-Unie, di kwijlsals gevolg van misoogsten. De ste was in 1921. Stromen hongvïgen trokken toen riaar de steden, waar ook niets te eten was. De Russische regering deed toen of er niets aan de hand was maar dankzij een oproep voor hulp tot het buitenland van onder andere de schrijver Maxim Gorki stuurde Amerika voor vijftig mil joen dollar aan voedsel en medi camenten naar Rusland. Dat was de laatste keer dat het Sowjet- béwind toegaf dat er hongers nood heerste en buitenlandse hulp aanvaardde. Van de hon gersnoden van 1931 en 1947 is nooit officieel gewag gemaakt. Siberië Wie Rusland zegt, zegt ook Siberië. Tien van de 450 foto's gaan over Siberië, dat altijd "gastvrijheid" heeft verschaft aan politieke bal lingen. Westerlingen plegen bij het woord Siberië altijd te den ken aan een intens uitgestrekte en steenkoude openlucht gevangenis waar de meest hal- starrigen tot inkeer komen, maar toch is Siberië ook een land om te wonen en te werken, al laten de foto's de andere kant van de me daille zien. Gespierde beulen die glunderend lijfstraffen uitdelen, zwoegende gevangenen die met stalen kettingen aan hun kruiwa gens zijn verankerd. i Sowjet-propaganda van rond 1930. Ploeteren met een glim lach. En dan een foto van een groep mannen die flierefluitend op weg lijkt naar een voetbalwedstrijd. Uit het bijschrift van Karei van het Reve blijken het bannelingen te zijn die geen geld hadden voor een spoorkaartje naar Siberië. Dus moesten ze maar gaan lopen. "Een heel eind, ook voor de sol daten van het konvooi. Voor wie het kon volhouden moet het een unieke wandeling zijn geweest, zij het door een landschap dat weinig afwisseling bood", zo schrijft Van het Reve. Bijna alle foto's uit de zwarte map zijn in het boek opgenomen om de oorspronkelijke verzameling zoveel mogelijk in tact te houden. Er ontbreken er vijf. Het zijn de portretten van Balkandiploma ten die door Van het Reve reso luut ter zijde zijn geschoven "omdat hun gezichten er zelfs na vijftig jaar nog niet in geslaagd zijn interessant te worden". Hoofdbrekens Het maken van de verklarende tekst heeft Van het Reve iiogal wat hoofdbrekens bezorgd. De teksten die hij in de map aantrof bleken in een aantal gevallen "grove onjuistheden" te bevat ten. De kroon spande wel de tekst bij een foto waarop een in lompen gehulde bejaarde man over een voetpad sloft, steunend op een stevige stok. Volgens de Honga ren zou dat de Russische schrij ver Tolstoj (o.a. "Oorlog en Vre de", "Anna Karenina", "Kinds heid, jeugd en jongelingsjaren") zijn, op klaarlichte dag gefotogra feerd terwijl hij vlucht van zijn landgoed Jasnaja Poljana. Van het Reve heeft die tekst ontze nuwd. "Toen Tolstoj op 28 no vember 1910 Jasnaja Poljana ver liet, 's morgens om een uur of vijf, was het aardedonker. Hij wilde zijn vlucht voor zijn vrouw zo lang mogelijk verborgen houden en vertrok in alle stilte naar het naastbijzijnde spoorwegstation. Er is nog een reden waarom de man op de foto nooit Tolstoj kan zijn; hij kleedde zich in zijn latere jaren' wel als een man uit het volk, maar zijn vrouw zorgde ervoor dat de kleding van haar man van uitstekende kwaliteit was. Zij zou hem nooit in zo'n armoedige jas hebben laten lopen. Bovendien lijkt de man niet op Tolstoj, dat wil zeggen hij lijkt wel op hem, maar hij is het niet," aldus Van het Reve. t Tolstoj op zijn vlucht uit Jasnaja Poljana. althans zo beweren de drie Hongaren. Karei van het Reve ziet dat anders. "Hij lijkt er wel op, maar het is 'm niet." Hongersnood in Rusland anno 1921. Oorzaak: misoogsten. Vol gens de regering was er niets aan de hand. Er kwam toch Ameri kaanse hulp. Voor 50 miljoen gulden aan medicamenten en voedsel.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15