Meer parkeerruimte bij stadskantoor Minerva: stukje Amerika Ham (CDA) wil interpellatie over Stevens- hofjespolder Oppositie stelt eis voor bouw aan Lange gracht: stadskantoor langegracht leiden STREEK- ENERGIE- BEDRUF AKKOORD LEIDEN WOENSDAG 3 NOVEMBER 1976 LEIDEN - De partijen, die in de Leidse gemeente raad de oppositie vormen - CDA, WD en SGP/GPV - willen alleen instemmen met de bouw van een stadskantoor aan de Langegracht als er meer duidelijkheid komt over de parkeermoge- lijkheden bij dit nieuwe gebouw. Dit bleek gisteravond in een gecombineerde ver gadering van een drietal raadscommissies. Woordvoerders van de bovengenoemde fracties verweten B en W dat in het voorstel om tot bouw van een stadskantoor over te gaan, geen parkeer- norm wordt aangegeven. "Van particulieren zou de gemeente dat niet pikken", zei Bleijie (CDA). In het voorstel van het college staat letterlijk: "Het aantal parkeerplaatsen voor auto's op het terrein zal niet groter zijn dan die thans nabij het Stadhuis aanwezig zijn". Van Zijp (CDA) sprak in verband daarmee de vrees uit, dat de Langegracht en de omliggende woonstraten dan volgepropt dreigen te worden met auto's. Wethouder Waal (ruimte lijke ordening), reageerde daar op door te zeggen dat "het niet de bedoeling is dat ambtenaren in groten getale met de auto komen" en dat het "de vraag is of bezoekers van het stadskantoor dat in groten getale op hetzelfde moment zullen doen". Volgens ir. Vos, directeur van de dienst gemeen tewerken, is het vooral aan tijdgebrek te wijten, dat er over de parkeernorm zo weinig duidelijk heid is gegeven in het voorstel. "Op het binnenter rein van het gebouw is een mogelijkheid om te parkeren", zei Vos, maar hij achtte dat een zaak, die in 1977 nader uitgewerkt moet worden. Van Duijn (WD) was het daar niet mee eens: "Ik wil het voorstel niet eens in overweging nemen, als de parkeernorm niet tegelijk met de bouw geregeld- kan worden". Het tijdgebrek, waar Vos het over had, wordt ver oorzaakt door de noodzaak om de bouw van het stadskantoor snel te realiseren. Wethouder Van Dam wees erop dat het huurcontract met de Raad van Arbeid, v/aarvan de gemeente een pand op de Breestraat in gebruik heeft, in juni afloopt en niet verlengd kan worden. Het stadskantoor aan de Langegracht is voorna melijk bestemd voor die afdelingen van de ge meente, die behoren tot de sector wonen (zoals de afdeling stadsontwikkeling, Bureau Huisvesting, de dienst volkshuisvesting van gemeentewerken e.d.). In het huidige stadhuis heerst al jaren een ruimtenood op verschillende afdelingen. Het stadskantoor is ontworpen door de gemeente lijke architect Temme. Met zijn ontwerp is niet iedereen gelukkig; met name de raadsleden Kuijers (WD), Beijen (PPR/D'66) en Van de Zande (PSP) gaven blijk van hun "grote aarzelin gen over het uiterlijk". Houtman (SGP/GPV) drong er op aan om aan de NZH te vragen een busdienst langs het stadskantoor te laten rijden. Wethouder Waal toonde zich daar wel een voor stander van, maar verwachtte, gezien de bezuin igingen op het gebied van openbaar vervoer, een negatief antwoord op een dergelijk verzoek te zul len krijgen. Deze tekening geeft de gevel van het Stadskantoor aan de zijde van de Langegracht aan, zoals hij is ontworpen door architect Temme. Het gebouw is maximaal achttien meter hoog en heeft een bruto vloer oppervlakte van 7350 vierkante meter. Er komen in eer ste instantie ongeveer 280 mensen te werken, maar de ruimte laat toe, dat dit aantal tot 300 wordt uitgebreid. Ook bestaat de moge lijkheid om in de verdere toe komst een vleugel aan te bouwen, waar nog eens vijftig mensen zou den kunnen werken. De ligging van het gebouw is tussen het kan toor van de stedelijke fabrieken voor gas en elektriciteit enerzijds en de toekomstige flatwoningen ter hoogte van het Huigparkje an derzijds in. Het Stadskantoor be vat in het midden een open entree, die leidt naar een binnenhof, van waaruit het gebouw op diverse wijzen te betreden is. Het aantal verdiepingen verspringt steeds, met een maximum van drie of vier lagen. Het gebouw zal grotendeels in baksteen (vermoedelijk licht van kleur) worden uitgevoerd; al leen de eerste verdieping bevat prefab-platen. De bovenzijde is afgewerkt met schuine glazen pla ten. In Leiden: LEIDEN - De Ledse gemeenteraad zal akkoord gaan met de gemeen schappelijke regeling "Energie bedrijf Rijnland". Deze regeling houdt in dat de stedelijke fabrie ken voor gas en elektriciteit (kortweg SLF) door de gemeente Leiden wordt overgedragen aan een samenwerkingsverband van een groot aantal gemeenten in de Leidse regio. Tot nu toe betrek ken deze gemeenten gas en elek triciteit van de SLF. Het heeft in het verleden vele pro blemen gegeven, om tot overeen stemming te komen tussen Lei den enerzijds en de omliggende gemeenten anderzijds om tot deze gemeenschappelijke rege ling te komen. Van de kant van Leiden zijn er geen obstakels meer te verwachten; het voorstel van B en W.dat met vertegen woordigers van omliggende ge meenten en de provincie is over eengekomen, ontmoette gistera vond in een gecombineerde ver gadering van drie raadscommis sies geen bezwaren. Het werd unaniem aangenomen. In de cember zal de gemeenteraad zich waarschijnlijk uitspreken, op een moment waarop de meerderheid van de omliggende gemeenten al tot een besluit zal zijn gekomen. Wethouder Van Aken vertelde gis teravond dat het de bedoeling is om de regeling per 1 januari 1977 inwerking te laten treden. Deze datum van ingang was altijd het grootste probleem in het verle den, in verband met de deling van de winsten, die door de SLF zijn gemaakt. Volgens Van Aken zul len gedeputeerde staten om streeks 8 december de regeling goedkeuren, waarna omstreeks 15 december publicatie in de staatscourant kan volgen. In het verleden stelde Leiden dat de re geling zou moeten gelden in gaande het jaar waarin de rege ling in de staatscourant zou zijn gepubliceerd. Volgens Van Aken betekent de vaststelling van 1 januari 1977 als ingangsdatum materieel voor hetzelfde zelfde, omdat als datum van terugdeling van de winsten 1 januari 1976 is gesteld. Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippertjesklokken. Div. stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken. Interessante collecties antieke klokken. Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 LEIDEN - Rozeten, buttons, aj- fiches, cheergirls, hamburgers én de stars en stripes. Sociëteit Minerva was gisteravond en vannnacht (voor de derde maal al) een beetje dat gekkenhuis waarmee de verkiezingen in de Verenigde Staten gepaard ple gen te gaan. Doctrina, het vor mingswerkdispuut van Miner va, had kosten noch moeite ge spaard om de All American Night, waarbij naast tal van andere typische Amerikaanse aspecten, de verkiezingen in de VS op de voet wordt gevolgd, tot een succes te maken. De anders zo onneenbaar lij kende vesting, was ditmaal ook toegankelijk voor het niet- Minerva-lid, ja zelfs voor de niet-student. In het begin van de avond leek het er bepaald niet op dat velen van dit buiten kansje wilden profiteren. Keu rig geklede jongeheren en jonge dames in midi-rokken, of nog mooier: de kloek ogende broe krok, waren een indicatie dat het overgrote deel der aanwezi gen uit corps-leden bestand La ter, toen de televisie rechtstreeks ging berichten van het duel Ford-CARTER oogde het gezel schap eat meer gemeleerd. Niet temin bleef de sfeer iets bralle rigs houden. De gegoedestudent bleef in de meerderheid en werd wat losser door de tot zich ge nomen alcohol Hoofdmoot van de avond was de forum discussie waaraan vijf "inge wijden" deelnamen. Drie joun- ralisten (Van Thijn, Sanders, Joyce van der Meeren twee po liticologen (Lijphart en Irwin) poneerden stellingen en beant woordden vragen uit het pu bliek. Erg diepgaand was het al lemaal niet. De vijf leden toon den allen een voorkeur voor Jimmy Carter als president, maar voegden daaraan toe dat hun keuze niet de beste maar de minst slechte was. De discussie werd halverwege onderbroken omdat de kersverse ambassa deur McCloskey zich even had losgerukt van de feestvreugde in het Hilton-hotel en Minerva aandeed. Vervelend was het dat enkele aanwezigen de discussie blijkbaar niet zo interessant vonden en er doorheen gingen kletsen. Een stemming onder het publiek wie zij het liefst zagen als presi dent van Amerika leverde het te verwachten resultaat op. Niet minder dan 529 stemmen gin gen naar Ford, Jimmy Carter trof slechts 149 aanhangers on der het Minerva-publiek, zo po pulair is hij toch niet, terwijl Eugene McCarthy acht stemmen binnenhaalde. Toen het echt in teressant begon te worden en de eerste resultaten binnen stroomden gaven de meeste aanwezigen echter geen thuis. Het bier was de uiteindelijke overwinnaar, waarbij het over igens, hetzij eerlijkheidshalve gezegd, niet uit de hand liep. BARTJUNGMAN. /jt-C />vt Q/vcUjes\. ^J/vk te. jo - /hocov ?r, ■JSue.w fo-vc q a lét tjO.- W LEIDEN - Het CDA-raadslid, en oud-wethouder Ham (Volkshuisves ting) heeft in een brief aan de raad gevraagd om in de vergadering van volgende week maandag een interpellatie te mogen houden over de resolutie die door ledenverga dering van PvdA, D'66 en PPR is aangenomen over de eventuele be bouwing van de Stevenshofjespol- der (het gebied ten zuiden van de Rijndijk tussen De Vink en Haag- sche Schouw) Ham is van oordeel dat op deze ver gadering standpunten zijn inge nomen die niet in overeenstem ming zijn met de Nota inzake het Volkshuisvestingsbeleid. Als voorbeelden daarvan worden on der meer genoemd het afzien van bebouwing van de Stevenshof als de Leidse Baan (autosnelweg Leiden-Den Haag) en/of de Rijks weg 11 (Leiden-Alphen- Bodegraven) worden aangelegd; dat het globale bestemmingsplan voor de Stevenshof niet voor 1 ja nuari 1979 en niet na 1 januari 1980 aan de raad mag worden aangebo den en dat dit plan door de eigen dienst ontworpen moet worden, waarbij slechts in beperkte mate beslag mag worden gelegd op be stuurlijke en ambtelijke capaciteit. Verder werd in de resolutie uitge sproken dat het woningverlies bij renovatie tot een minimum beperkt moet blijven. Het CDA-raadslid merkt daarover op dat de tot nu toe opgedane ervaringen bij renovatie- complexen zodanig zijn dat een woningverlies van ongeveer tien procent moet worden geaccep teerd. Een nog groter woningver lies ontstaat er volgens Ham wan neer er nieuwbouw moet plaats vinden op de plaats van niet meer te renoveren woningen. Hij wil op dit punt de visie van het college weten en vraagt zich af of een dergelijke "vervangende nieuwbouw" nog wel mogelijk is. Verder wil het raadslid Ham van B en W weten hoeveel tijd er kan ver lopen tussen de vaststelling van een globaal bestemmingsplan en het gereedkomen van de eerste woningen als in de Stevenshof, alsmede in andere potentiële bouwplaatsen als Leiden-West, Meerburg en Coebel (terrein tussen Haagweg en Zuid-West). Ook wil Ham meer informatie over het aan tal woningen dat het college van plan is te bouwen op de "open plekken" in de binnenstad, en welke plaatsen gereserveerd moe ten blijven voor de werkgelegen heid. In zijn vragen voor de interpellatie constateert Ham dat het niet aan leggen van de Rijksweg 11 tussen de Rijkswegen 4 en 44 betekent dat de verkeersproblemen op de Haagweg en de Churchilllaan niet verminderen en in gebruik blijven als verbinding tussen de beide au tosnelwegen. Tenslotte stelt het CDA-raadslid Ham het college de vraag of men zich gebonden acht aan de resolutie van PvdA, PPR en D'66. In dat ge val vraagt hij zich af of dat niet in strijd is met de oplossing van de Oud-wethouder Ham. Leidse woningnood, die gezien het groeiende aantal woningzoeken den eerder toe- dan afneemt. In dat verband wil hij ook graag weten of het college op korte termijn de nog niet aangekochte gronden in de Stevenshoflespolder probeert te

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3