LEIDSCH DAGBLAD CARTER WINNAAR Strop 25 miljoen Verenigde Staten krijgen nieuwe president vandaag Twee doden en vele gewonden bij busongeluk Beslag op de stem- machines New York Sexclub houdt vergunning WOENSDAG 3 NOVEMBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 35079 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WASHINGTON (AP/Reuter/AFP/UPI/DPA) - Jimmy Carter wordt de nieuwe president van de Verenigde Staten. Hij versloeg de huidige president Gerald Ford met een weliswaar krappe meerderheid in pro centen (drie), maar in stemmen van de kies mannen - en daar gaat het om bij de verkiezin gen in de VS - was zijn voorsprong veel groter. Toen Carter Wisconsin en Mississippi „veroverde,, had hij 272 stemmen van kiesmannen op zijn naam gebracht, dat is twee meer dan voor de overwinning noodzakelijk was. Carter wordt de 39ste president van de Verenigde Staten en de eerste uit het „diepe zuiden" sinds Za- chary Taylor in 1848. Het eerste, dat Jimmy Carter deed, was zijn ver slagen tegenstander president Ford geluk te wensen met de geweldige manier waarop hij de campagne heeft gevoerd. Naar bed De president hoorde dat echter niet meer, omdat hij om kwart over drie (plaatselijke tijd) in het Witte Huis al naar bed was ge gaan, volkomen gesloopt doorzijn uitputtende campagnetochten en niet meer in staat zijn stem te ge bruiken Maar, volgens zijn per schef Ron Nessen, nog steeds met het geloof, dat de zaak nog niet he lemaal verloren was. Carter noemde zijn verslagen tegenstander „een goede en fat soenlijke man". Hij was nogal eens teleurgesteld door de regering, maar „met kracht en vitaliteit, pa triottisme én een gevoel van broeder- en zusterschap" zou ons land kunnen worden verenigd „om het weer tot een grote natie te ma ken". Carter zei het niet gemakkelijk te vinden om president van de VS te worden. „Maar", zo zei hij tot zijn enthousiaste aanhangers, „ik ben niet bang om die verantwoorde lijkheid als president van de VS op mij te nemen, omdat mijn kracht en moed van u komen". Enige ogenblikken later werd in Minneapolis het woord gevoerd door Carters „running mate", de man die vice-president gaat wor den, Walter Mondale. Hij zei onder meer „Jimmy Carter zal een van de grootste presidenten worden uit de geschiedenis van dit land". Uitslag Toen 90 procent der stemmen was geteld zag de situatie er als volgt uit Carter* 38.443.879 (51 procent) Ford 36.552.219 (48 procent) McCarthy 613.037 ■Jimmy Carter had gewonnen nog voor de laatste resultaten van drie der grootste staten van Amerika - Illinois, Ohio en Californië - binnen waren; Illinois koos later voor Ford en in Ohio en Californië lag dan weer Ford dan weer Carter voor. Hoewel deze drie staten ook poli tiek tot de belangrijkste van de Verenigde Staten behoren, was het pleit al beslecht. Beslag Rechter Edwin Conway van het hooggerechtshof van de staat New York heeft verklaard dat hij beslag zal laten leggen op alle stemmachi- nes in de staat New York. De voor zitter van de Newyorkse Republi keinse partij, Richard Rosenbaum, had met instemming van het Witte Huis'om het beslag gevraagd, om dat met de machines geknoeid zou kunnen zijn. Woordvoerder Ron Nessen van het Witte Huis-, zei dat het verzoek om beslaglegging was gedaan, omdat Ford en Carter elkaar in New York niet veel ontlopen. Het gerechtelijk beslag kan tot ge- Rustig weer Veel bewolking en voornamelijk in de kustgebieden een bul. Plaatselijk mist en weinig wind. Minimum temperatu ren omstreeks 3, maxima ongeveer 8 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 4 NOVEMBER Zon op: 7.40 uur; onder: 17.07 uur. Maan op: 16.04 uur; onder: 4.57 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.36 en 13.53 uur; laagwater te 9t46 en 21.58 uur. volg hebben, dat de uitslag van de staat New York pas officieel telt, nadat een hertelling van de stem men heeft plaatsgevonden. Op de verkiezingsuitslag zelf zal dit echter nauwelijks meer uitmaken, omdat Ford Carter met 41 stemmen van New York toch niet meer kan inhalen. Reactie In een eerste reactie op de verkie zingsuitslag heeft de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Van der Stoel vanmorgen gezegd, dat de overwinning van Carter voor de Amerikaanse buiten landse politiek waarschijnlijk geen belangrijke veranderingen tot gevolg zal hebben. Evenals president Ford is Carter voor stander van handhaving van de krachtige samenwerking tussen Europa en de Verenigde Staten. Waarschijnlijk zal er wel een dui delijker accent komen te liggen op de ontwikkelingslanden, aldus Van der Stoel. Congres Vanmorgen bleek overigens duide lijk, dat de Democraten hun meer derheden in het Huis van Afge vaardigden en de Senaat hadden behouden. Het beeld dat uit de ver kiezingen voor het Huis van Afge vaardigden tevoorschijn kwam, was bijna identiek aan dat van voor de gang naar de stembus. Nadat de bezetting van 200 zetels bekend was, bleek dat er slechts 3 in andere handen waren overgegaan. Van de 100 senaatszetels waren er vanmorgen om half zeven 55 aan de Democraten vergeven, 35 aan de Republikeinen (was 37) en 1 onaf hankelijke. Van de 435 zetels in het Huis van Afgevaardigden waren er al 221 naar de Democraten gegaan (was 280) en 88 naar de Republikeinen (was 145). Gouverneurs De Democratische Partij bezet vanaf vandaag 37 van de 50 gouver neurszetels. Dat is er 1 meer dan voorheen. De Republikeinen heb ben 2 gouverneurszetels moeten prijsgeven en bezetten er hu nog maar 12. De 50-ste zetel is toegeval len aan een onafhankelijke politi- 22 PAGINA'S Caroline Cartiër wordt be kend in het fllmwereldje PAGINA 5 PvdA wil onderzeeboten af schaffen PAGINA 7 Grote opkomst bij verkie zingen in Amerika PAGINA 9 Sanering van het betaalde voetbal PAGINA 11 Okker had vliegende start PAGINA 13 Westerterp stopt werk aan rijksweg voor fietspaden PAGINA 15 i zijn aanhang in ontvangst na zijn zege. Links zijn Bouw Ridderveld I in Alphen (van één onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - De bouw van de woonwijk Ridder veld gaat de gemeente Alphen een strop opleveren van ongeveer f25 miljoen. Tot deze "ruwe en voorlopige" schatting is het ge meentebestuur gekomen. Wethouder J. J. Goedhart (finan ciën) zei in een commentaar, dat de precieze becijfering van het miljoenen-verliés op de exploita tie pas over een jaar of twee be kend zal zijn. De bouw van de wijk (het betreft hier Ridderveld I met in totaal 7000 woningen) is nog niet geheel voltooid. Ook moeten in een groot deel van de wijk nog tal van wegen en riole ringen worden opgehaald, als ge- vblg van voortdurende grondver zakkingen. Daarentegen hoopt de gemeente het enorme verlies wat te kunnen verzachten door gunstige ver koopresultaten van industrie- gronden elders in Alphen. Inmiddels legt het gemeentebes tuur elk jaar een bedrag van ruim f 1 miljoen opzij, als reserve voor rente en aflossing van het ver wachte verlies. Meer dan de helft van dit bedrag wordt gehaald uit dë rijksuitkering "bodemges teldheid". Op last van de provin cie wordt daarnaast jaarlijks een half miljoen geput uit de gewone gemeentelijke inkomsten. Onderhand is Alphen begonnen met de bouw van Ridderveld II. In deze wijk komen 4500 wonin gen. De gemeente hoopt de ex ploitatie hiervan beter in de hand te houden door strakkere bouw schema's en een snellere uitvoer ing. ADVERTENTIE SIKKENS AUTOLAKKEN NIEUWE RIJN 49 LEIDEN DEN HAAG (SP) - De tolerante houding van het Haagse gemeen tebestuur ten aanzien van sex- clubs heeft het fiat gekregen van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland. In een uitspraak die door vele tientallen gemeente besturen in Nederland met span ning werd tegemoetgezien, heeft het college van G.S. bepaald dat de exploitant van de Haagse sex club "Constanso" aan de Zout- keetsingel zijn horecavergun- ning mag houden. B en W van Den Haag hadden deze vergunning verleend, een beslis sing waartegen door de inspec teur voor de drankwetgeving be roep was aangetekend bij Gede puteerde Staten. De inspecteur betoogde dat de Drankwet aan bedrijfsleiders de eis van onberispelijkheid stelt en dat daaraan niet wordt voldaan door iemand die beroepshalve in een sexclub gelegenheid tot on tucht geeft. De inspecteur meende derhalve dat de vergun ning was verleend in strijd met de wet. Met B en W van Den Haag menen Gedeputeerde Staten echter dat het voortdurend achterwege blij ven van strafvervolging van sex- clubexploitanten een teken aan de wand is van de veranderde §(glh®(n)® fl@G Jimmy Carter betrekt dus in ja nuari het Witte Huis. Dat is voor de wereld en voor de Verenigde Staten zelf geen slechte zaak. Het trav,ma van de Nixonperiode kon pas volledig worden uitgewist met een aflossing van de politieke wacht in Washington en dat is dan nu gebeurd. Vanzelfspfekend hebben binnen landse politieke problemen het stemgedrag van de Amerikaanse burger uiteindelijk bepaald en ofschoon beide kandidaten niet uitblonken in scherpe formule ring van wat huns inziens moest gebeuren, mag men toch wel con stateren dat er bij Carter meer doorklonk van de wenselijkheid en urgentie van verandering in de samenleving. De bestrijding van de werkloosheid, ook in Ame rika een vraagstuk van de eerste orde, zal bij Carter ongetwijfeld meer aandacht krijgen dan tot nu toe met Ford het geval was. Ook mag men hopen dat de langza merhand nogal ondoorzichtig geworden Washingtonse ambte lijke bureaucratie wórdt doorge licht. De argwaan in een feder atieve natie als Amerika jegens het doen en laten van de heren aan de centrale teugels is op zich natuurlijk zo oud als het land zelf. Er zit bij de afzonderlijke staten vooral in het diepe zuiden en de midwest, een flink stukje conser vatisme in die argwaanDe angst dat Washington allerlei nieuwig heden wil doordrukken. De staat van dienst van Carter, zeker als gouverneur van de op rassenge- bied 'moeilijke' staat Georgia, biedt overigens redelijke waar borgen dat hij niet mét de sane ring van de ambtelijke molen in Washington tevens de verwor venheden van een meer tolerante Amerikaanse samenleving weg werpt. Men heeft uit de woorden van Car ter ook wel eens het één of andere 'ethisch reveil' willen destilleren Een griezelig begrip: politiek moet de voorwaarden scheppen, waarbinnen een ieder naar eigen overtuiging kan leven. Maar poli tiek moet zich niet vereenzelvigen met ethiek. Toch moet men Carter daarover niet te hard vallenHem van schijnheiligheid te betichten, wat wel gebeurd is, lijkt rijkelijk voorbarigNa de donkere jaren van Watergate, duistere CIA- praktijken en omkoopschandalen kan men begrijpen dat fatsoen en eerlijkheid in Amerika langza merhand doeleinden zijn gewor den van een bijna onaardse di- Letterlijk overweegt het college: "Nu het openbaar ministerie aan overtredingen van artikel 250 bis Wetboek van Strafrecht als regel kennelijk geen strafvervolging meer verbindt, mag aan de be trokken gedraging evenmin een administratiefrechtelijke sanctie als het weigeren van een vergun ning worden verbonden". G.S. verklaren het beroep van de in specteur voor de drankwetge ving ongegrond. RIJSBERGEN (ANP) - Twee do den en vierendertig gewonden. Dat was de trieste afloop van een avondje uit naar de ijsrevue in Antwerpen van het 63-man tellend personeel van de Nederlandse Middenstandsbank in Breda. De twee bussen waarmee het gezel- schap vannacht over de oude rijksweg Antwerpen-Breda reed botsten even na half een op elkaar, dat gebeurde kort nadat ze waren vertrokken vanaf een pleisterplaats in de buurt van Zundert. De slach toffers zijn de 47-jarige onderdirec teur W. C. F. M. Cools uit Ulvenhout en de 48-jarige employé H. R. Pe ters uit Oosterhout. Van de vieren dertig gewonden konden er vijftien n^ar huis, nadat ze behandeld wa ren in de drie Bredase ziekenhui zen. Van de negentien personen die daar nog liggen, zijn er enkele ern stig gewond. De rijkspolitie heeft een groot deel van de nacht nodig gehad om de directe familie van de slachtoffers te waarschuwen. Over de oorzaak van deze ernstige aan rijding bestaat geen eensluidende mening. Vaststaat, dat de chauffeur van de eerste bus, de 48-jarige A. van der K. uit Breda plotseling is gaan remmen waardoor .de tweede bus achterop de eerste reed. Vol gens de ene lezing zou Van der K. hebben moetqn remmen voor een langzaam voor hem rijdende vrach tauto, volgens de andere reed er geen voertuig voor de bus. De tweede bus werd bestuurd door de 51-jarige H. E. uit Oosterhout. Hij behoort tot de middelzwaar ge wonden. In de buitenlandse politiek zal niet zo veel veranderen. Carter heeft meermalen beklemtoond dat hij grote waarde hecht aan intensi vering van de betrekkingen met West-Europa: een goede zaak.nu de monetaire en economische re laties steeds chaotischer lijken te worden. Wel mag men aannemen dat aan de vliegreis-diplomatie van Kissinger, gebaseerd op de doctrine van het steeds bij te stel len machtsevenwicht met voor bijzien van morele belangen een einde zal komen. Over de steun aan verwerpelijke regimes heeft Carter reeds hier en daar zijn - ethisch! - licht laten schijnen. Met name de relaties met Chili wor den straks interessant. Het zou geen ramp zijn geweest, wanneer Ford was aangebleven, maar daarbij zouden de frustra ties van het jongste verleden ge bleven zijn. Ford is een fatsoen lijk mens, maar geen krachtfi guur. Bovendien zou hij hebben moeten werken met een Congres, waarbinnen de Democraten ver sterkt zijn terug gekomen. Dat zou betekend hebben dat de president als uitvoerende macht nog veel meer het middel van het veto zou hebben moeten hanteren om aan de dringende verlangens van de volksvertegenwoordiging te ont komen. Carter heeft van eigen geestverwanten meer krediet. Daarom mag de wereld blij zijn met een schone lei. Carter kan be ginnen. 10 jaar de eerste de beste Angola comité wordt Komité Zuidelijk Afrika AMSTERDAM (ANP) - Het Angola Comité houdt zich al enige tijd niet alleen meer met de voormalige Por tugese koloniën in Afrika bezig, maar ook met de andere landen in Zuidelijk Afrika. Deze taakverbre ding is een gevolg van het feit dat de toekomst van Angola en Mozambi que zeer nauw verbonden is met de voortgang van de vrijheidsstrijd in de omliggende landen. Als logische consequentie van het feit dat het Angola comité sinds enige tijd haar activiteiten töt heel Zuidelijk Afrika heeft uitgebreid, is Bij de hulpverleningsactie die vrij snelna het ongeluk op gang kwam betrok de rijkspolitie de brandweerkorp- de naam van het comité veranderd sen van Breda en Rijsbergen, de GG en GD uit Breda en de eigen technische dienst. in Komitee Zuidelijk Afrika.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1