Leids Informatie en Aktie Centrum wil pand Lezers schrijven NAAST HET NIEUWS Actiegroepen kunnen zelf12.000gulden opbrengen Westerterp stopt het werk aan rijksweg 19 een man een jongeman voor oe afd. EvroTechnica GENERAL ELECTRIC GEEFT BETALINGEN TOE Geslaagd WOENSDAG 3 NOVEMBER 1976 LEIDEN - Het Komitee Leids Informatie en Aktie Cen trum (LIAC), waarin diverse actiegroepen en organisaties zijn vertegenwoordigd, wil met medewerking van de ge meente een nieuw gebouw in of nabij de binnenstad probe ren te krijgen om daar een Leids Informatie en Aktie Cen trum in onder te brengen. Gedacht wordt aan een pand met een vloeroppervlakte van ongeveer 600 vierkante meter. De bedoeling van het comité is om met een gemeenschappelijk ge bouw de activiteiten van de ac tiegroepen doelmatiger en duide lijker naar buiten te brengen. Door een gemeenschappelijk pand, zo redeneert het comité, zullen de actiegroepen en organi saties beter herkenbaar zijn voor de bevolking, terwijl er boven dien gezamenlijk van allerlei at tributen en voorzieningen, zoals vergaderruimten, drukkerij etc. gebruik kan worden gemaakt. Het pand zou moeten worden be heert door een stichting, die als taak zou moeten krijgen de orga nisatie en coördinatie van de ac tiegroepen en de exploitatie van het gebouw. Het comité is volgens de betrokken actiegroepen en organisaties uit nood geboren. Vrijwel algemeen zou men met een groot ruimtege brek te kampen hebben; voor ac tiviteiten (bijv. manifestaties) is men bovendien sterk afhankelijk van andere, al dan niet commer ciële instellingen waarvan de doelstellingen meestal niet stro ken met die van de actiegroepen. Genoemd worden in dit verband o.m. het Vrijetijdscentrum en K. In het Komitee LIAC, dat begin vo rige maand is opgericht, zijn ver tegenwoordigd de Studenten- en Aktiegroepen-drukkerij (STAG), het Leids Filmhuis, het Chili Front Leiden, Spanie Komitee. Vluchtelingenactie LEIDEN - De Vluchtelingenactie 1976 heeft in Leiden een bedrag van rond 67.000 gulden opgebracht. Voor deze actie gingen afgelopen week ruim 500 collectanten op pad. Het bedrag betreft alleen de gaven in de rondgedeelde enveloppen, en niet de overschrijvingen op giro- r 999 in Den Haag. LEIDEN - De openbare verga dering van de werkgroep Wijkra den wordt morgenavond om half acht in het stadhuis gehouden, dit in tegenstelling tot berichten, dat de vergadering vanavond zou zijn. LEIDEN - Ten onrechte stond in deze krant van gisteren dat de heer Van Dijken hoofdinspecteur zou zyn bij de Leidse politie. Van Dij ken is inspecteur. Palestina Komitee, Boycot Ouh span Aktie, Demokratisch Jon geren Front Surinaamse jonge ren), Gaiapolis (stichting voor siologisch-dynamisch voedsel), Bond van Dienstplichtigen, His torisch Aktie Komitee, Leidse Aktiegroep van Scholieren, Steun Komitee Strijdkultuur en Van Caspel informatie en boe ken. Medio vorige maand heeft het co mité een brief geschreven aan de Leidse gemeenteraad met het verzoek om aan het initiatief mee te werken. In die brief wordt erop gewezen dat de betrokken actie groepen en organisaties ongeveer 12.000 gulden per jaar kunnen opbrengen voor beheers- en an dere kosten die het gevraagde pand met zich meebrengt. De overblijvende kosten zouden moeten worden gesubsidieerd door de gemeente en wat de mankracht en activiteiten betreft door de Nationale Commissie Voorlichting en Bewustwording Ontwikkelingssamenwerking (MOC). De stag-drukkerij heeft inmiddels het aanbod van de wethouders Tesselaar en Van Dam om het voormalige schoolgebouw aan de Caecliastraat te betrekken, aanv aard. De drukkerij moet het pand Noordeinde 5 uiterlijk 15 decem ber hebben verlaten, omdat de eigenaresse het wil verkopen en haar huurcontract met de Leidse universiteit wil beëindigen. Met hun aanbod aan de Stag drukkerij hebben de twee we thouders ook voorgesteld om in het schoolgebouw aan de Caeci- liastraat andere actiegroepen on der te brengen. Maar het komitee LIAC voelt daar weinig voor, omdat dat pand 300 vierkante meter groot is en de gezamenlijke actiegroepen samen in één ge bouw willen gaan zitten met een vloeroppervlakte die tweemaal zo groot is. Als mogelijke gega digden voor het schoolgebouw worden nu naast de Stag drukkerij genoemd Projekt '75 (de organisatie die uit het eeuw feest van de universiteit is gebo ren en die zich bezighoudt met allerlei sociale en culturele activi teiten) en het Trainings- en Ad viescentrum voor Vrijwillige Hulpverlening. Meer geld voor fietspaden DEN HAAG (SP) - Minister Westerterp (Verkeer en Water staat) heeft de Tweede Kamer gisteren verrast door aan te kondigen dat het werk aan Rijksweg 19 gedeeltelijk wordt stopgezet. De minister zet de Rijksweg voor zover deze door Midden Delfland loopt - het stuk tussen Schiedam en Delft - in de ijs kast. Het werk aan het noordelijk deel van de Rijksweg - tussen Delft en Rijswijk - gaat gewoon door. Westerterp kwam tegelijk met zijn mededeling over de om streden Rijksweg, met een wij ziging in de besteding van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat. Hij deelde mee dat voor de aan leg van fietspaden volgend jaar vijf miljoen gulden meer zal worden uitgetrokken, dan hij van plan was. Van die vijf mihoen gulden, komt één miljoen uit het stop zetten van het werk aan het 'zuidelijk deel van Rijksweg 19. De andere vier miljoen gulden moet hij elders bezuinigen in het Rijkswegenfonds. Minister Westerterp verraste de Tweede Kamer met zijn twee nota's van wijzigingen dusda nig dat de verdere behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat (men was aan ar- tikelsgewijze behandeling en: de stemmingen toe) werd uitge steld tot vandaag. Vast staat al dat de WD van daag - vermoedelijk vergeefs - zal proberen de wijzigingen die de minister gisteren voorstelde ongedaan te maken. Onduide lijk is nog of de PvdA genoegen zal nemen met de wijziging van Westerterp. Het PvdA-Kamerlid Knot diende vorige week een wijzi gingsvoorstel in, waarbij het werk aan de hele Rijksweg zou worden stopgezet. Het leek ech ter niet waarschijnlijk dat dit amendement op een meerder heid kon rekenen. Minister Westerterp liet er gis teren geen twijfel over bestaan dat zijn nota van wijziging niet betekent dat Rijksweg 19 niet doorgaat "De weg op zich blijft gehandhaafd". Niettemin verraste Westerterp de Kamer danig met zijn wijzi gingen, omdat men er vanuit ging dat hij onverkort vast zou houden aan de aanleg yan de Rijksweg, die hij vorige week nog stevig verdedigde in de Kamer. Twee weken geleden liet hij zelfs weten zich "tot het uiterste" te zullen verzetten tegen pogingen van de Tweede Kamer een streep te halen door de weg. LIJNBAAN bv Groothandel In «verfmiddelen en Non Food. De LIJNBAAN LEIDERDORP zoekt voor de afd. INKO MENDE GOEDEREN die zelfstandig alles wat binnenkomt kan kontroleren en dit werk met grote akkuratesse wil doen. Het is n.l. van groot belang dat alles wat op de vrachtbrief staat ook werkelijk aankomt. Het is dus duidelijk een vertrouwenskwestie. Leeftijd is minder belangrijk, wel vragen wij Uw persoonlijke inzet. Tevens kunnen wij plaatsen EMBALLAGE hetgeen voor jou een aanloopperiode kan zijn met doorgroei-mogelijkheid naar een andere afdeling. Denk je dit aan te kunnen, bel dan zo snel mogelijk! Salaris en Sociale Voorzieningen zijn natuurlijk goed en U krijgt een fijne korting op al uw rood- en non-foodaankopen. Voor béide funkties kunt U kontakt opnemen voor het maken van een afspraak met de Hr. W. Wijntjes, onze bedrijfsleider, of ass. bedrijfsleider de Heer J. v. Leeuwen. Ons telefoonnr. is 071-892909. Zij zullen U graag verder informeren. Gemeente Warmond Planwijziging "Endepoel II" Burgemeester en Wethouders van Warmond maken be kend dat zij voornemens zijn het bestemmingsplan "En depoel II met toepassing van artikel 6 der planvoorschrif ten te wijzigen, teneinde de mogelijkheid te scheppen tot het bouwen van garages aan de kopgevels van de wonin gen Ganzenwei 306 en 328. De planwijziging ligt met ingang van 4 november 1976 gedurende 14 dagen ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage. Gedurende deze termijn kunnen belanghebbenden schrif telijk of mondeling bezwaren tegen deze planwijziging in dienen bij hun college. Warmond, 3 november 1976 Burgemeester en Wethouders van Warmond, de secretaris, de burgemeester, C. Zoetemelk. W. F. de Vreeze. organisatie voor het tijdelijk ter beschikking stellen vart technisch en industrieel personeel r VERPLEEGKUNDIGEN A en/of B 1 WAARNEMEND HOOFD i VERPLEEGKUNDIGE 1 HUISHOUDELIJKE HULP Distrikt Leiden Kort Rapenburg 14 Telefoon 071 -14 23 47, MILAAN - De Italiaanse stad Milaan heeft te kampen met zware wateroverlast nadat - na. 10 dagen hevige regenval - rivie ren buiten hun oevers traden. ELANDDIEET De tweejarige Thomas Nilsson in Lansjaery in Zweden is allergisch voor elke soort proteïne die zijn ouders hem te eten gegeven heb ben behalve bloemkool, enkele fruitsoorten en elandenvlees. In het weekeinde ging de vader van Thomas er dan ook op uit en velde het diner voor zijn zoon voor het komende jaar - een eland stier van 330 kilo. De overheid van Lansjaerv had voor de gelegenheid het gesloten jachtseizoen weer opengesteld om Nilsson in staat te stellen te zorgen voor eten voor zijn zoon. Elandenvlees is een dure delicatesse. NET GEMIST Vorige maand is een asteroïde die om de zon draait, bijna in botsing gekomen met de aarde. Dit hebben medewerkers van het centraal bureau voor astronomie te Cambridge in de Amerikaanse staat Massachusetts gisteren bekendgemaakt. Volgens het hoofd van het bureau, dr. Brian Marsden, zou een botsing met de asteroïde een ernstige ramp zijn geweest. Op 20 oktober passeerde het hemellichaam, dat de codenaam 1976 UA' heeft gekregen, de aarde op slechts 1,2 miljoen kilometer. Gezien de reusachtige afstanden in de ruimte, vinden deskundigen dit een geringe afstand. De "1976 UA" werd bij toeval ontdekt door drie waarnemers die afzonderlijke telescopen gebruikten van het observatorium op Mount Palomar in Californië. R00KREC0RD De 64-jarige Belg Leo Mets, uit Temse, heeft naar men aanneemt, een nieuw wereldrecord gevestigd. Onder het wakend oog van een gerechtsdeurwaarder stak Mets de brand in 26 sigaretten tegelijk. Dat gebeurde in een zaal op de markt te Temse. Nadat de deur waarder had vastgesteld dat de sigaretten minstens 4 cm korter waren geworden verklaarde hij de record-poging geslaagd. Van de burgemeester van Temse, Maes, kreeg de nieuwe recordhouder daarna een goudkleurige sleutel van de stad. Mets is begonnen met te trachten 16 sigaretten tegelijk te roken. Toen hij dat goed onder de knie had voerde hij het aantal op tot hij tenslotte de 26 bereikte. "Normaal" rookt Mets twee tot drie pakjes sigaretten per dag. LEIDEN - Het echtpaar W. Wernars-Lohman wonend in het Duinhof 2 in Leiden was gisteren precies 60 jaar getrouwd. Ter gelegenheid van dit diamanten huwelijksfeest kwam gistermiddag burgemeester Vis en zijn vrouw een bezoekje brengen aan het echtpaar. FAIRFIELD (AFP) - Het Ameri kaanse bedrijf General Electric heeft toegegeven dat zijn buiten landse vestigingen steekpenningen hebben betaald aan buitenlandse hoge functionarissen ten bedrage van in totaal 550.000 dollars. Het bedrijf betaalde deze bedragen om de verkoop van haar apparaten te stimuleren. Dit is door de direk- tie bekendgemaakt in een circu laire aan de aandeelhouders. Gene ral Electric heeft tot nu toe gewei gerd te zeggen om welke landen het gaat. Lockheed Een commissie van de Japanse Tweede Kamer heeft gisteren een stemmig besloten een aanklacht wegens meineed in te dienen tegen de 59-jarige hoteleigenaar Kenji Osano. Osano heeft in februari onder ede verklaard dat hij niets met de smeergeldplaatsing van 12 miljoen dollar van Lockheed te maken heeft gehad, maar de voormalige vice-president van de industrie, A. Carl Kotchian, heeft verklaard dat Osano hem heeft geholpen bij het bevorderen van de omzet van Lockheedvliegtuigen in Japan. Usano bezit enkele hotels op Ha- Buitengewoon hoogleraar in Leiden LEIDEN - Mevrouw dr. B. Flem- ming, wetenschappelijk hoofdme dewerkster aan de Universiteit van Hamburg, is aan de Leidse univer siteit benoemd tot buitengewoon hoogleraar op het vakgebied van het Turks Prof. Flemming (46) stu deerde na drie jaar gewerkt te heb ben bij een Turkse firma in Istanbul en Izmir van 1954 tot 1959 Turkolo- gie, islamologie, iranistiek en cul turele antropologie aan de Univer siteit van Hamburg. Nadien was zij twee jaar lang verbonden aan het Near Eastern Center van de Uni versiteit van Californië in Los An geles. In 1970 werd prof. Flemming benoemd tot wetenschappelijk medewerkster aan de Universiteit van Hamburg en in 1971 werd zij privaatdocente in de islamologie. LEIDEN - Aan de Leidse universi teit zijn geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands recht mej. C. C. M. Boeren, G. J. H. Doornew- aard, mej. G. M. T. L. Kikkert, A. L. Levisson, B. H. Croon, M. A. M. Dankelman, T. A. G. de Jager, P. R. Leyenaar, mej. C. C. Los, A. W. Maat, E. J. B. Gratama, A. Ruis en B. ten Wolde, Japans W. J. Boot (Leiden) cum laude, culturele an tropologie A. W. v. d. Hoek (Lei den), natuurkunde F. J. A. M. Grei- danus (Leiden) cum laude, farma cie mevrouw J. J. A. Reust-Keiser (Leiden), J. A. M. Vinks (Leiden), kunstgeschiedenis R. van Walsem (Leiden), geneeskunde nieuwe stijl J. N. Bakhtali (Leiden), B. V. M. Crul (Leiden), F. M. van den Engh (Leiderdorp) H. E. Vriesendorp-De Haas (Leiden), J. L. A. van der Hoorn (Ter Aar), mevrouw J. E. Ch. C rul-Kelderhuis (Leiden), mej. B. J. M. Mulder (Wassenaar), mej. J. P. M. J. van Noort (Leiden), S. Sanwi- kaïja (Leiden), R. J. Tjong-Sie-Fat (Leiden), H. ter Wee (Leiden), P. van de Weg (Wassenaar). Aan de Utrechtse universiteit zijn geslaagd voor het basis artsexamen mej. M. van der Berg (Leiden), mevr. H. P. Elshof-Doyer (Leiderdorp), P. H. van Putten (Leiden), P. H. Stehouwer (Leider dorp) en G. J. B. Weevers Stous (Oegstgeest), en voor het artsexa men G. F. de Bruijn (Leiden), H. S. Emanuels (Leiden), M. C. Hu-Ang (Leiden), S. Kooy man (Oegstgeest), mevr. W. B. Reuvers-Lodewijks (Leiden) en C. B. Reuvers (Leiden). Aan de Leidse universiteit zijn ge slaagd voor het doctoraal examen geschiedenis W. M. Jongman (Lei den), fiscaal recht C. G. J. A. Mol (Leiden), F. van Lelieveld (Leiden), R. J. M. van Moorsel (Leiden), A. H. A. M. Rens (Leiden), mej. E. J. Ro- gans (Leiden), mevr. M. J. van' Santen-Luteijn (Leiden), mej. J. Y. Paul (Leiden), theologie P. Korbee (Leiden). Aan de Technische Hogeschool in Delft is F. M. Maitimo (Katwijk aan Zee) geslaagd voor het doctoraal werktuigkundig inge- LEIDEN - Het Bureau Vreemde lingendienst, ressorterend onder de Leidse politie, is sinds 1 novem ber van maandag tot en met vrijdag voor het publiek geopend van 9 tot 13 uur. Slechts na afspraak kan men terecht tussen 14 en 17 uur. In spoedgevallen kan hiervan worden afgeweken. Stevenshof (3) Met de strekking van één van de uitspraken van de heer H. van Eek (Leidsch Dagblad, 30 oktober jl.) zijn wij het van harte eens: het zou onaanvaardbaar onaanvaardbaar zijn het behoud van de Stevenshof- jespolder, een onderdeel van het landschapspark tussen Leiden en Den Haag, woningnood zou bete kenen voor de mensen die zijn aan gewezen op goedkope woningen. Daarom zijn wij wat de behoefte aan deze woningen betreft ook uit gegaan van de opgaven van de ge meente Leiden zelf. Als er dan geen dure huizen ge bouwd gaan worden voor bijvoor beeld Hagenaars en Amsterdam mers (zoals nu in de Meren wijk en op het WaardeilarfÜ gebeurt), maar vooral goedkope woningen voor Leidenaars, dan kan er jaarlijks ge noeg gebouwd worden door nieuwbouw op enkele kleinere bouwplaatsen (Roomburg, Schut tersveld, Leeuwenhoek, enz.), door de open gaten in de stad te vullen en door iets meer huizen peF hektare neer te zetten (geen flats!). Zonder dat dit overigens de noodzaak van een nieuwe bouwlokatie (Voorhout of Zoeterwoude) met zich meeb rengt. Dus behoud van het landschap en het opknappen van de stad kunnen hand in hand gaan. Namens de Werkgroep Milieube heer, E. MEELIS p/a Kaiserstraat 63, LEIDEN. Inbraken Aansluitend op artikelen in het 'Leidsch Dagblad omtrent het in brekersprobleem in Oegstgeest wil ik gaarne stellen, dat niet bepaald alleen vermogende mensen het slachtoffer kunnen zijn van lang- vingerig gespuis. Op 21 september werd op klaar lichte dag, bij afwezigheid van de bewoners, in een drietal huizen in de omgeving van de Haarlemmer weg te Leiden - een toch niet direct welgestelde buurt - ingebroken. Dit feit is met weinig ophef in de krant vermeld, maar de betreffende buurtbewoners voelen zich zeer Daarbij komt nog dat velen hieraan een gevoel van angst en onveilig heid te danken hebben wat, vooral bij ouderen waartoe ondergete kende zich kan rekenen, afbreuk doet aan het levensgeluk. Ikzelf heb, met mijn vtouw, bijna een halve eeuw gewerkt in verant woordelijke posities als werkne mer en als ondernemer en ik zou de inbrekers op het hart willen binden dat nooit iemand iets tekort is ge daan. Waarschijnlijk moeten de jonge daders hun eerste stappen in de maatschappij nog doen. F. WIERSUM,. Haarlemmerweg 63f, LEIDEN.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15