Sanering betaald voetbal 9i% Rentewijziging bij de RPS per 5 november a.s. WIE BETAALT BEPAALT...' 3 jaar vast 4 jaar vast gi0/o 5 jaar vast £1% 2 jaar vast 7 0( 3 jaar vast g 4 jaar vast 5 jaar vast 6 jaar vast 0/0 Victor Kortsjnoj schaakt in Leiden Spaardeposito's §g|§ Rijkspostspaarbank Beleggingsbewijzen Eerlijk is eerlijk. Ook de hypotheek rente is verlaagd: Nederlandse schakers behouden koppositie Zwartkruis zegt definitief 'nee' Morgen verschijnt Rapport Commissie Christiaanse LEIDEN - Heel wat schaak- liefhebbers in de Leidse regio zullen wel eens gedacht heb ben: „Wanneer komt interna- tionaalgrootmeester Victor Kortsjnoj, nu eens langs de Sleutelstad om een simultaan- séance te geven?" Wel nu, nog één nachtje slapen en dan is het zover, want morgenavond is Victor Kortsjnoj in Leiden dankzij Interpolis Deze spon sor heeft in het zuiden des lands reeds een aantal schaak- simultaanséances mogelijk gemaakt. Zo orgeniseerde In terpolis begin dit jaar in Roermond een séance met Olafsson, Ljubojevic. Ander- sson en de ex-wereldkampioen Tal en Max Euwe. In mei speelde wereldkampioen Ana toli Karpov in Tilburg tegen dertig man. Het meest vers in het geheugen ligt de nationale denksport-manifestatie in „Het Turfschip" van Breda op zaterdag 16 oktober. Op die dag presenteerden de natio nale bonden van schakers, bridgers en dammers zich ge drieën aan aan het Neder landse publiek. Na jaren van overleg hebben zij zich in de Federatie van Nederlandse Denksportbonden gevonden. Interpolis wil dit jaar zijn ac tiviteiten voor de denkspor- ters naar het westen des lands uitbreiden. Daarbij viel het oog van Inter polis op Philidor, de grootste schaakvereniging van Leiden en omstreken. Cracks van Phi lidor en ook van LSG zullen Kortsjnoj een warme ont vangst bereiden. Morgena vond om half acht zal de Leidse burgervader A. J. Vis de eerste zet verrichten en dan begint Kortsjnoj aan zijn eenzame tocht langs de ongeveer veer tig borden in de ruime kantine van de Nederlandse Adler- fabrieken, Rooseveltstraat 20 in Leiden. Behalve clubschakers kunnen ook huisschakers aan dit schaakfestijn deelnemen. Met het oog op de te verwachten grote toeloop heeft Joop Piket, één van de sterkste spelers van Philidor, toegezegd ook een dertigtal tal borden voor zijn rekening te nemen. Er geldt natuurlijk wel: die het eerst komt, het eerst maalt. Men kan zich aanmelden bij de wed strijdleider van Philidor, H. van Halderen, Tiboel Siegen- beekstraat 14, Leiden, tel. 071-126046. De deelname is ge heel gratis en op de winnaars en remiseschuivers liggen boekenbonnen te wachten. KEES VAN STEENWIJK DEN HAAG - Met het morgen openbaar ver schijnende adviesrapport van de commissie Christiaanse over het betaalde voetbal zal ant woord worden gegeven op de vraag of dat wat vroegtijdig is uitgelekt, ook inderdaad juist was. Van een paar hoofdlijnen die twee weken geleden al in de media zijn genoemd, kan dat zonder meer worden aangenomen. Even duidelijk kan worden dat er op detailpunten wel enige belangrijke af wijkingen zijn te constateren. Uitgelekte zaken als de sanering van het profvoetbal en de invoer ing van een collectieve arbeidso vereenkomst voor de spelers, zul len nauwelijks punten van dis cussie zijn geweest bij de samen stelling van het rapport. Zeker niet in een geval waarin wordt onderzocht of het betaalde voet- Door Paul de Tombe bal voor rijkssubsidie trent 25 tot 30 miljoen in king dient te komen. Hoe die ge wenste sanering echter moet ver lopen en welk aantal clubs daar voor in aanmerking zal komen - kortom aan welke voorwaarden het betaald voetbal zal moeten voldoen, blijft pog even „open". Net zoals de vraag of de eventuele geldverstrekking van over heidswege permanent dan wel tijdelijk moet zijn. Voor dat laatste dient in eerste in stantie te worden onderzocht wat de beweegredenen voor de rijks overheid zouden kunnen zijn om het betaald voetbal op de been te houden. CRM-minister Van Doom heeft daarvoor zelf een in dicatie gegeven. Bij de installatie van de raad voor het betaald voetbal in december 1974, gaf hij te kennen dat het betaald voetbal van grote betekenis is voor zowel de passieve als de actieve recrea tie. Wie daarvan uitgaat heeft twee beweegredenen waarom de bewindsman tot het geven van steun,zou kunnen overgaan. Zo lang het betaald voetbal inder daad een brok passieve recreatie i gesprek met de voorzitter van de sectie betaald voetbal, Jack Hogewo- blijft bieden, kan de Rijksover heid moeilijk anders dan bij springen. Waarbij de oude vraag actueel is, waarom anders wel to neel, muziek, opera en ballet ge subsidieerd worden en niet hel betaalde voetbal? Stimulans Rijkssteun zou bovendien een zo danige stimulans op het actieve voetbal kunnen hebben dat de passieve recreatie daarbij gebaat is. Die wisselwerking zou tevens de verwerping van de duurzame steun inhouden. Als de injectie goed werkt zal het betaalde voet bal daarna in staat worden geacht zichzelf te onderhouden, met be hulp van toto en lottogelden. Daar komt de sanering in het ge ding. Aangenomen dat de Rijks overheid voorlopig financieel zal willen bijspringen dan kan het niet anders of dat zal gebeuren volgens het oude principe „Wie betaalt, bepaalt". Het behoeft nauwelijks commen taar dat dat gericht zal zijn op het verder terugbrengen van het aan tal verenigingen, maar dat hoeft niet persé met de al genoemde 15 clubs te zijn. Het lijkt zelfs on waarschijnlijk dat een getal door de commissie zal worden geadvi seerd. Aannemelijker is dat de omvang van de sanering zal worden over gelaten aan de KNVB zelf omdat zij uiteraard veel beter op de hoogte is van de financiële positie van de clubs dan de bewindsman en zijn raadgevers. Voorwaarde zal daarbij wel kunnen zijn dat de „rest" na de financiële injectie ook gezond zal moeten kunnen gaan draaien, daarop zal het getal moeten worden afgestemd. Dat zal de KNVB zelf moeten uitzoe ken, wellicht aan de hand van het in januari '76 verschenen rapport de financiële situatie van het be taald voetbal in Nederland. Niet ineens Die geld kostende sanering hoeft dan natuurlijk niet ineens te ge schieden - Keulen en Aken zijn tenslotte ook niet op één dag ge bouwd. Er zal een doel moeten worden gesteld dat over een aan tal jaren (in eerste aanleg bij voorbeeld vijf) zal moeten wor den gerealiseerd. Daarbij zal het betaalde voetbal niet kunnen ontkomen aan het principe „Wie betaalt, bepaalt". M.a.w.: het zal zich mekten richten op de door de minister gewenste voortgang in de sanering. Pas wanneer de be windsman de zekerheid zal heb ben dat een door hem gewenst doel is bereikt, zal hij logischer wijs de portemonnee opentrek ken. Dat ook de invoering van een cao daarvoor een eerste voorwaarde 7-al zijn, is na het voorgaande dui delijk. Hèt zich passief recreër ende publiek komt af op sterren, die echter alleen kunnen stralen bij de gratie van de waterdragers. Ook die moeten zeker zijn van een bepaalde verdienste. Zonder hen immers geen vedetten, geen passieve recreatie en dus geen zakgeld van de minister. Geharrewar Het betaalde voetbal zal zich daar van bewust zijn. Tenslotte zijn het zaken die niet voor het eerst worden aangekaart. Zoals ook het geharrewar binnen de leiding van de KNVB intussen wel dui delijk heeft gemaakt dat een reorganisatie binnen die bond eveneens aan de orde dient te komen. Vooral nu de daad in eerste instan tie aan die bond en het betaalde voetbal is, die zich de vraag mo gen stellen: zo doorgaan en auto noom verzuipen, of orde op zaken stellen, de dikke vinger in de pap aanvaarden, gehölpen worden en daarna zichzelf bedruipen. Zon der twijfel zullen de gemeenten die tot dusver geld in de pot heb- ben gestopt aandringen op het laatste. Zonder twijfel zal het betaalde voetbal zelf er de nodige moeite mee hebben. coupures van f 1.000,- en f 5.000,- vaste rente gedurende de hele looptijd samengestelde interest tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis. minimum storting f 1.000,- vaste rente gedurende de hele looptijd rente jaarlijks beschikbaar tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis. mnXT uw nationale spaar-en hypotheekbank ADVERTENTIE Door de verlaging van de rente op de kapitaalmarkt is de RPS genood zaakt de rente op nieuwe beleggings- bewijzen en nieuwe spaardeposito's als volgt vast te stellen: Dc rente op reeds bestaande beleggings bewijzen en spaardeposito's blijft onveranderd. Meer informatie? Bel gratis 0017 Vraag een folder bij het postkantoor Of schrijf, zonder postzegel, naar de Rijkspostspaarbank, Amsterdam. HAIFA - Met vier remises tegen Engeland heeft Nederland in de achtste ronde van de schaak olympiade in Haifa de eerste plaats behouden. De Britten hadden in de weinig opwin dende wedstrijd weinig kansen de achterstand van een half punt, die hun van het Oranje viertal scheidt, in te lopen. De sondanks waren zij niet onte vreden. Zij hebben een zwaar der programma achter de rug dan Nederland en zijn in feite de grootste kanshebbers op de eindzege geworden. Aan het eerste bord koos Jan Timman, verkouden en katterig na een slapeloze nacht, met zwart tegen Miles een rustige variant van het Dame-Indisch. De partij liep langs gebaande wegen, ruil van veel stukken en een snelle remise. Sosonko werd enigszins verrast door een interessant openings experiment van Keene. Lang zamerhand verbeterde hij ech ter zijn stelling en ook hij kwam remise overeen. A Ree moest met zwart in een Nimco-Indische verdediging enkele bange momenten door maken. Het viel allemaal nog mee en er kwam even later een gelijk eindspel op het bord, dat remise werd gegeven. Ligterink was met wit tegen Stean in een Siciliaanse partij een tikje in het nadeel geraakt, toen de Engelse captain in de mening dat zijn anderè spelers beter stonden, zijn speler aan raadde remise aan te bieden. De stand na het uitspelen van de afgebroken partijen van de achtste ronde is:o Nederland 22, 2. Engeland 21 *4-, 3. Verenigde Staten 21, 4. Argentinië 20. ZEIST - Jan Zwartkruis zal zijn contract met de KNVB als bondscoach ad interim niet verlengen. Na de zaak zorg vuldig te hebben afgewogen heeft Zwartkruis, die maan dag tot kapitein is bevorderd, besloten de belangen bij de luchtmacht te laten prevale- Mr. Jacques Hogewoning, voorzitter van de sectie be taald voetbal van de KNVB, heeft gisteren een gesprek ge had met generaal R. Hemmes, waarin naar voren is gekomen, dat Zwartkruis, die Oranje be geleidde in de wedstrijden tegen IJsland en Noord- Ierland, beide taken niet meer optimaal kan combineren. De KNVB moet dus op zoek naar een nieuwe bondscoach. Of dat een vaste man, dan wel een tijdelijke functionaris zal worden, daarover is men het bij de KNVB nog niet eens. 11

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11