Verwoede poging PvdA om rijen weer te sluiten Nieuw: Floxil de keelpijnstiller. Frans H. demonstreert de injectiespuit Eis negen maanden tegen röntgenologen Eindhoven Biesheuvel op bezoek in de Sowjet-Unie Rampenplan op komst Beatrix en Claus op bezoek in Egypte DINSDAG 2 NOVEMBER 1976 Onwetendheid hoofdverpleger omtrent werking insuline tegengesproken MAASTRICHT (SP) - Mevrouw Yvonne Vijgen, thans als arts aan de Lückerheidkliniek verbon den, kroongetuige in het proces tegen Frans H. kan er niet om- heen. Ook zij heeft een patiënte weieens een oorvijg gegeven. De vrouw, op wier schouder de massale hoofd verpleger tijdens zijn bekentenis nog heeft uitge huild, bekent: "Ik moest toen een black-out hebben gehad. Het ging om een psychiatrische pa tiënte. Eerst ging ze bij een jonge ziekenverzorgster expres hard op de tenen staan, en vervolgens wilde ze mij aanvallen. Pas een dag later hoorde ik van het per soneel dat ik haar toen had gesla gen". Dit wordt duidelijk als getuige Pe trus van der. Schoor (26) een boekje opendoet over Frans: "Hij was tegen onrustige patiënten al tijd veel minder vriendelijk dan tegen rustige. Af en toe gaf hij ze zelfs een klap om ze tot de orde te roepen. Naar mijn mening zonder reden". Rechtbankpresident mr. F. Eliëns wil dan van het hoofd van de ver pleegkundige dienst A. Jansen weten of dat klopt De heer Jan sen: "Ach het kwam wel vaker voor. Ook artsen sloegen we ieens". Op verzoek van Frans' raadsman noemt hij het voor beeld van mevrouw Vijgen. Uit het verhoor van Petrus van der Schoor en van Herman Kompier (23) beiden ex-leerlingen van Frans, wordt duidelijk dat de van negen moorden beschuldigde Kerkraadse hoofdverpleger ruw met sommige patiënten om sprong. Kompier "Frans ging vaak zeer ruw te werk. Mij is een geval bij gebleven waarin hij een patiënte, die niets wilde eten, ruw een sonde in haar neus duwde". Frans, verontwaardigd: "Dat is toch niet abnormaal. Zo'n sonde irriteert de slijmvliezen en dat gaat vaak gepaard met wat bloed". - Kompier "Ja, oké, maar in dit ge val spoot het bloed eruit". Frans doet er het zwijgen toe, ook als Herman Kompier met nog een voorbeeld komt. "Ik herinner me nog een patiënt Peters. Die kreeg ook een sonde. Vijf minuten na het inbrengen was hy dood, ge stikt in zijn eigen voedsel. Frans had de sonde in de longen inge bracht inplaats van in de maag. Uit beider verklaring, maar ook uit ettelijke andere verklaringen van leerling-ziekenverzorgsters die de president voorleest blijkt Frans' verweer, dat hij niets af wist van het gebruik en de wer king van insuline, onwaar. Zon der uitzondering verklaren zij dat zy van Frans insuline hebben le ren spuiten bij suikerpatiënten en dat zij juist goed moesten op letten dat zij niet een te grote do sis zouden gebruiken omdat dat gevaarlijk kon zijn voor de diab etici. Volgens hen wist Frans integen deel alles van insuline het middel dat hij inspoot bij niet- suikerpatiënten om hen naar zijn zeggen tot rust te brengen en van de pijn af te helpen. Op de middagzitting heeft Frans eindelijk, na anderhalf jaar weer eens een injectiespuit met insu line in zijn handen. Op een recept van mevrouw Vijgen heeft een politieman die bij een apotheek gehaald. Terwijl enkele parket wachten wat terugdeinzen de monstreert Frans hoe hij de naald met insuline placht te vullen. Het gaat hem goed af, maar hij valt wel door de mand. Met zijn de monstratie onderschrijft hij de stelling van de officier van Justi tie. Mr. Booster meent dat Frans alle insuline, in grote hoeveelhe den door hem besteld, bij patiën ten heeft ingespoten, en niet heeft gemorst bij het vullen van de spuiten. Trouwens, toch geen beste dag voor Frans. Een verpleegkundige laat weten: "Zonder reden stopte Frans af en toe de medicatie. waarop de patiënten dan ook me teen doodgingen". Frans fel: "Dat moet ik dan in op dracht van een arts hebben ge daan. Trouwen, de zuster die me daarvan beschuldigt, kon nog niet eens koffie zetten". Ze komt nu met een ander staaltje. "Ik heb het zelf meegemaakt dat Frans een bejaarde patiënte een injectie door haar kleding heen- gaf, en zonder de spuit te ont smetten. Ook heb ik hem eens een patiënt naar het stervenska- mertje zien transporteren die nog vrij goed was". Frans ontkent deze gevallen. Het onderzoek dat de inspecteur van de rijksrecherche J. Grach ten vorige week heeft ingesteld naar een door de arts J. van Hoof ter zitting gesignaleerd geval van een hypogycenisch coma, heeft niets in die richting opgeleverd. De collega van wie Van Hoof iets dergelijks had vernomen, ver telde de inspecteur dat het om een misverstand moest gaan. ADVERTENTIE SCHIPHOL (ANP) - Met een lyn- ten geen gehoor zouden geven aan vlucht van de Russische lucht- de Nederlandse eis om overleg over vaartmaatschappu Aeroflot is gis- da luchtvaartovereenkomst die er termorgen van Schiphol oud- tussen Nederland en de Sowjet- premier Barend Biesheuvel met Unie bestaat, zijn echtgenote naar Moskou ver- Zondagmiddag heeft ambassadeur trokken. Hij zal een bezoel van tien Romanov aan minister Westerterp dagen aan de Sowjet-Unie brengen >aten «eten, dat zijn regering ak- op uitnodiging van de Opperste koord gaat met de Nederlandse r— Sowjet. De heer Biesheuvel werd .op Westerterp, Schiphol uitgeleide gedaan door de ,4~~4 Russische ambassadeur i in ons land, Romanpv. Tot zondagavond delyk in Moskou zullen plaatsheb- was het onzeker op welke wijze de ken, Aeroflot voor november tot overleg. Hierop besloot minister afwachting van het resultaat van de besprekingen, die tussen 10 en 20 november heer Biesheuvel naar Moskou reizen. Minister Westerterp Verkeer en Waterstaat had toestemming te verlenen uitvoering van haar diensten op Amsterdam. lijk gedreigd de vluchten van Aero- Mr- Biesheuvel verklaarde flot op Amsterdam met ingang vertrek op Schiphol dat hij al tij dienstregeling, die giste- dens zijn premierschap door de inging, te verbieden, Russische autoriteiten v de Russische luchtvaartautoritei- zoek aan de Sowjet-Unie was uit- genodigd. Hij heeft in die periode king de slotakkoorden AMSTERDAM (SP) - Koortsachtig topberaad in de Partij van de Arbeid gistermiddag, gisteravond en vannacht heeft geleid tot de afspraak de verschillen in opvatting zoveel mogelijk in te dammen en te pogen de rijen te sluiten. Morgen komt het partijbestuur bijeen om te be slissen over de vraag hoe de verwarring over de omstre den resolutie inzake regerings-samenwerking van PvdA en PPR met de partijen van het Christen-Democratisch Appèl het beste kan worden weggewerkt. w - ffenW. Een niet bijster vrolijk kijkende premier Den Uyl in gesprek met staatssecretaris Van Dam (links) en minister Duisenberg.Het drietal woonde gisteravond de vergadering van PvdA-prominenten bij waar werd gesproken over de resolutie tussen PvdA en PPR. geen gebruik kunnen maken die uitnodiging. De heer Biesheu vel verklaarde „zonder enige op dracht van wie dan ook" naar de Sowjet-Unie te reizen. „Ik ga me op verschillende terreinen oriënteren, DEN HAAG (SP) - Alle Nederlandse gemeenten zullen worden verplicht het belangrijkste zal zijn de uitwer- rampenplan te maken. Dit blijkt uit een wetsvoorstel van minister De Gaay Fortman (Binnen- Helsinki", zo zei de heer Biesheuvel Schiphol's VIP-kamer. Op 10 landse Zaken), dat gisteren voor advies is toegezonden aan een aantal minsteries, de elf provinciebesturen, de Vereniging van Nederlandse Ge- november keert de heer Biesheu- meenten en enkele adviesorganen. Nog dit jaar moeten deze instanties vel, hun oordeel over de plannen van de minister uitspreken. Een rampenplan is een overzicht van de belangrijkste maatregelen voor de dit land betekent, i bestrijding van een ramp en zijn gevolgen. Er moet in staan welke midde- Voor zijn vertrek len bij een ramp ingezet worden. Het plan is openbaar. merkte mr. Biesheu r De gemeenteraad zal het rampenplan moeten vaststellen. Gedeputeerde te zijn met minister Van Agt als Staten van de provincie controleren het plan en kunnen de gemeenten lijsttrekker van het CDA. aanwijzigingen geven die opgevolgd moeten worden. Gedeputeerde Staten kunnen enkele gemeenten gezamenlijk verplichten een "bestrijdingsplan" te maken. Dit zal in de regel gebeuren als gemeen ten ernstig rekening moeten houden met een heel bijzondere ramp, i van de gevolgen duidelijk voorspelbaar zijn en de bestrijding tot in de antwoordde de oud-premier. „Dit puntjes kan worden voorbereid. Het is de bedoeling dat de Wet rampen- zyn allemaal speculaties. Wat plan te zijnertijd wordt gevolgd door één of meer wetten. Hierin zullen de moet gebeuren bevoegdheden van de autoriteiten by rampenbestrijding worden gere- het CDA geld. Sowjet-Unie het eerste bezoek aan s land terug, lar Moskou merkte mr. Biesheuvel nog op blij Op de vraag of de heer Biesheuvel i ministerspost zou ambiëren in i volgend kabinet dqt onder lei ding zou staan van de heer Van Agt Vanuit de Eerste-Kamerfractie van de PvdA is voorgesteld de resolu tie op één punt af te zwakken. PvdA en PPR zouden de eis moe ten laten vallen, dat zij alleen met het CDA willen regeren als zij samen méér zetels in de Tweede Kamer krijgen bij de parle mentsverkiezingen in mei 1977 dan het CDA. Volgens dit compromisvoorstel zou eerst moeten worden afge wacht hoe de partijen van het CDA (KVP, ARP en CHU) zich opstellen tegen de kabinetsplan nen voor een vermogensaanwas- deling, een nieuwe grondpoli- tiek, een hervorming van de wet op de ondernemingsraden en een nieuwe regeling voor overheid sinvloed op investeringen van het bedrijfsleven. Pas als de CDA-partijen in het parlement deze plannen dwarsbomen, zou alsnog de meerderheidseis op ta fel moeten komen. Verzet De gematigden in de PvdA-top (bijvoorbeeld de ministers Dui- serberg en Van der Stoel en staatssecretaris Van Dam) voelen voor dit voorstel van de fractie uit de Eerste Kamer. In het partij bestuur stuit het op verzet, maar pas morgen zou het partijbestuur zich erover uitspreken. Het bestuur van het gewest Zuid- Holland van de PvdA houdt voor lopig vast aan de opvatting, dat een buitengewoon congres zich over de zaak moet uitspreken. Maar of het de actie om zo'n con gres bijeen te roepen doorzet, laat het afhangen van het standpunt dat het partijbestuur morgen in neemt. Het bestuur van het stadsgewest Rotterdam heeft intussen de ge dachte aan een buitengewoon congres laten varen. Het vindt zo'n extra bijeenkomst te duur. Bovendien kan een buitenge woon congres niet eerder dan in december bijéén komen. Niet veel meer dan een maand eerder dan het al geplande congres eind januari. Volgens de oorspronke lijke plannen zou hét januari- congres over de omstreden reso lutie moeten beslissen. Het bestuur van de Federatie van Jongerengroepen in de PvdA vindt, dat de PvdA de regerings samenwerking met de christen democratische partijen moet verbreken. Het FJG-bestuur meent, dat samenwerking met PvdA en PPR met CPN en PSP meer voor de hand ligt dan sa menwerking met het CDA. De jongeren oordelen, dat het kabinet-Den Uyl geen aanzet heeft gegeven tot echte wijzigin gen in de maatschappelijke ver houdingen. Dat komt naar hun mening door het principiële ver schil tussen KVP en ARP, die vasthouden aan de vrije onder nemingsgewijze produktie, en de PvdA, die voor een geleide pla- kiest. CAÏRO - Prinses Beatrix en Prins Claus zijn gisteren laat in de middag in Cairo aangeko men voor een informeel werkbe zoek van een week aan Egypte. Op de luchthaven werden zij verwelkomd door de Egyptische vice-president, Hosni Mouba- rak (foto) en zijn echtgenote. Het prinselijk paar maakt deze reis op -uitnodiging van de Egypti sche vice-president. Op een bezoek aan Tunis na, is dit de eerste maal dat het prin selijk paar een bezoek brengt aan de Arabische wereld.In mei waren zij in Israël. De Nederlandse ambassadeur in Cairo, dr. G. W. Bameveld Kooij, verklaarde gisteren op een persconferentie dat het be zoek een illustratie is van de wijze waarop de betrekkingen tussen Nederland en Egypte zijn verbeterd. Sinds minister Van der Stoel van Buitenlandse Za ken vorig jaar mei een bezoek aan Egypte bracht, zijn ook mi nister Pronk van Ontwikke lingssamenwerking en minister Lubbers van Economische Za ken in Egypte geweest. De am bassadeur verzekerde dat aan het bezoek geen politieke be tekenis moet worden gehecht. Overigens sluit men het in Cairo niet uit dat de kroonprinses nog door de president van Egypte, Anwar Sadat, zal worden ont vangen. ADVERTENTIE probeert het binnenbrandje in de partij van de Arbeid nog wat op te stoken. De "redelijke en gematigde" PvdA'ers - zoals Duisenberg en Van der Stoel - heeft hij opgeroe pen met de PvdA te breken en Zich aan te sluiten bij de WD. "De gematigde sociaal-democraten in de PvdA moeten zich ernstig afvragen of er voor hen in deze partij nog wel plaats is. Het is misschien beter vrijwillig te ver trekken en elders nieuw politiek onderdak proberen te vinden", zei de WD-leider gisteravond op een verkiezingsbijeenkomst in Eindhoven. Wiegel zette de deuren van de WD wijd open voor de verontruste PvdA'ers. "Wij willen een echt politiek thuis biéden aan hen die teleurgesteld zijn door hun oude partij en die kiezen voor samen werking met anderen in respect en verdraagzaamheid", zei hij. Wiegel riep de CDA-partijen op de. PvdA de waéht aan te zeggen en de socialistische hervormings plannen (vermogensaanwasde- ling, ondernemingsraden en grondpolitiek) drastisch af te zwakken. Floxil zuigtabletten helpen snel. vóórdat uw keelpijn erger wordt.Twee krachtig werkende antiseptica bestrijden uitbreiding van keel- en mondholte-infecties. U kunt weer slikken en praten zonder pijn. Floxil. Aangenaam zacht van smaak. 24 Zuigtabletten in handige doordrukstrips. f 3,95. Uitsluitend bij uw drogist cn apotheek Valsheid in geschrifte" op declaraties s dat iedereen, die hart toedraagt, ook op het CDA stemt". Stoken WD-fractieleider Hans Wiegel DEN BOSCH (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Den Bosch heeft gistermorgen tegen de twee röntgenologen van het St. Joseph ziekenhuis in Eindhoven, de 55-jarige P. N. K. en de 60-jarige F. C. W. E. van Z. uit Valkenswaard terzake van het mede plegen van valsheid in ge schrifte, -meermalen gepleegd, Ziekteverzuim DEN HAAG (ANP) - In de eerste tien maanden van dit jaar heeft het ziekteverzuim gemiddeld 9,63 pro cent van het aantal mandagen be dragen, zo kan worden berekend aan de hand van de gegevens van het CBS. Dit betekent een stijging van ongeveer een half procent tegenover de eerste zeven maanden van het vorige jaar, toen het gemid deld 9,07 procent bedroeg. Over geheel 1975 was het percentage 8,8 tegen 9.0 over 1974,8,5 over 1973 en 7,7 a 7,8 procent over de jaren 1970/'72. Het grootst is het ziekteverzuim onder de vrouwelijke werknemers: het steeg van 11 procent in de eerste zeven maanden van 1975 tot 11,5 procent van 1976. negen maanden gevangenschap waarvan zes voorwaardelijk met een proeftijd van driejaar geëist. De valsheid in geschrifte heeft be trekking op declaraties in 1972 ingediend bij drie ziekenfondsen in Eindhoven en één in Tilburg. Vast staat, aldus de officier, dat de artsen de declaraties niet zelf hebben opgemaakt. Ze zyn bij de ziekenfondsen ingediend door een secretaresse en de röntge- nadministratie van het zieken huis. Dit hing af van de soorten ziekenfondspatiënten (klinisch of poliklinisch). Voor het geval de rechtbank het primair ten laste gelegde (vals heid in geschrifte) niet bewezen achtte'kan naar de mening van de officier, mr. J. H. M. Peynenburg, ook het subsidiair ten laste ge legde: het mede plegen van op lichting, eveneens meermalen gepleegd, bewezen worden ver klaard. Mr. Peijnenburg zei dat voor de ziekenfondsen het nadeel van de in de dagvaardiging opgenomen 188 gevallen van niet of niet vol ledig verrichte röntgenonder zoeken voor maag, nieren, wer velkolom en schedels op f4.653 kan worden gesteld. Hij kwam tot dit bedrag op grond van het on derzoek van een rijksaccountant. Bij benadering kan het totale na deel voor de vier Brabantse zie kenfondsen op f117.664 worden geschat, aldus de officier. Dit nadeel voor de fondsen is ont staan door middel van toepassing van vier automatismen. Bij de vier soorten röntgenonderzoek werden systematisch telkens in 1972 drie coderingsnummers ge noteerd die overeen kwamen met drie tarieven. In dat jaar was door de ziekenfondsen in overleg met de landelyke specialistenvereni ging een nieuw coderingssys teem ingevoerd. Het gedrag der verdachten ten aan zien van de ziekenfondsen is niet te goeder trouw geweest en kan als onrechtmatig worden be stempeld, aldus de officier. Moei lijk kan door hen staande worden gehouden dat het niet aan hun schuld te wijten zou zijn geweest en dat ze zich niet bewust zyn geweest van die onrechtmatig heden. Niets is minder waar, zo zei de officier. Ze hebben direct en indirect aan laboranten en administratief personeel instruc tie gegeven voor het systeem van codering.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7