"AI zou ik nooit de lucht ingaan, wat dan nog Afscheid valt erg zwaar voor warme bakker van Woubrugge OP ZOEK NAAR LEIDSE BRUGGEN BILDERDAMMER BOUWT GYROKOPTER: Vertragings- taktiek van Leids college Politie: contact metJABis goed LEIMUIDEN (BILDERDAM) - Vliegen. Zo maar. Alleen vastgegrendeld in veiligheidsriem, een stuurknuppel in je hand en een zoevende "vin" boven je hoofd. Verder niks. Géén "cockpit", die je beschermt tegen de kou, géén knetterend geluid van een motor, dat als trommelslagen in je oren klinkt. "Zweven" op de wind. Niet meer en niet minder. Iedereen moet daar wel eens van hebben gedroomd. PAGINA 4 Een droombeeld, dat Richard van As langzaam maar zeker werke lijkheid ziet worden. In zijn ga rage in Bilderdam bouwt hij stukje voor stukje een gyrokop- ter: een sterk vereenvoudigd type helikopter. Een motor ontbreekt. Instrumenten zijn er niet. Een kind kan de was doen Door Jan Weslrrlaken Hoogstwaarschijnlijk is Richard van As één van de zeer weinige landgenoten, die een gyrokopter hebben. Zelf weet hij in ieder ge val niet of er nog meer exempla ren zijn. Hij zegt: "Ik heb ze in ieder geval nooit zien vliegen". Maar hoe komt iemand er nu toe om zo'n „ding" te gaan bouwen? Van As noemt het ontstaan van „zijn" gyrokopter een „binnen pretje". Als jongen stond het al voor hem vast: hij zou in de luchtvaart gaan. Niemand kon hem daar van afbrengen. Tot aan het licht kwam, dat hij eén slecht oog heeft. Toen zag hij zijn lieve lingswen s in rook opgaan: de vliegerij kon hij vaarwel zeggen. Het alternatief, dat hij toen met beide handen greep, was vlieg tuigmonteur worden. En dat werd hij. hoewel hij nu een ga rage in het dorp drijft. ECHT VLIEGTUIG Het liefst had Van As een echt vliegtuig gebouwd. „Maar", ver telt hij, „dat kan niet. Ik heb hier geen landingsbaan", is het laco nieke antwoord als het „waarom niet" klinkt. Het idee van de gy rokopter is op dat moment gebo ren. Van As: „Als je er een auto voor zet, heb je maar vijftig meter nodig om van de grond los te ko men. Voor uitrollen, als le dus daalt, heb je niet meer dan een meter of zeven nodig." Het model gyrokopter. waaraan de Bilderdammer werkt, is niet uniek maar bestaand. Hij kreeg het apparaat van een Limburgse vriend. Maar daarvoor bouwde Van As al. Het eigen bouwsel werd aan de kant geschoven en een dag na de belofte ging het richting Limburg. WINDKRACHT Richard van As heeft, zoals hij zegt. nog nooit een vluchtje met de gy rokopter gemaakt. Nog nooit is misschien wat te sterk uitge drukt. Alles bij elkaar is hij hoog- tens een uur in de lucht geweest. Maar op het moment van vliegen was hij wel met een kabel aan de grond verbonden. Het valt niet mee om in ons landje met een gyrokopter vluchten te maken. „Want", beweert Van As, „als je wilt vliegen moet er een constante wind staan. Zeker windkracht zeven. En alleen in het najaar is die wind constant. Op andere jaargetijden kun je het wel vergeten." „Euvel" Aan dat euvel gaat de Bilderdam mer nu wat doen. Hij heeft een licht (van gewicht) motortje op gevoerd, dat een plaats krijgt op de gyrokopter. Het grootste voordeel: het apparaat kan dan worden aangedreven, zonder dat er een „trekker" vóór hoeft te worden geplaatst. Mag hij ongelimiteerd de lucht in gaan? Van As: „Vergeet het maar. Daar voor is het hier veel te klein. In Frankrijk, hè, daar is een klein dorp waar de bakker, slager en wie maar wil, mogen vliegen. Daar is een stuk grond waarmee ze mogen doen wat ze willen. Men stelt daar gewoon: ga je gang maar. Alle risico's zijn wél voor je zelf. Als je diep in m'n hart kijkt vind ik, dat het hier eigenlijk ook zo zou moeten wezen... Tja, of Van As ooit eens boven Bil derdam zou cirkelen is nog de vraag. Zelf tilt hij daar niet zo zwaar aan. Zegt: „Ik maak dat ding gewoon af. Daar heb ik ple zier in. Al zou die nooit de lucht in gaan. wat dan nog?" Een feit is in ieder geval wel. dat er lange tochten met zo'n gyrokop ter kunnen worden gemaakt. Op grote hoogte (viereneenhalve ki lometer) zul je echter een zuur stofmasker moeten dragen en de kans is erg groot, dat de motor Driessen (CDA): 13LEIDEN - Het CDA-raadslidT Driessen heeft gisteravond ge dreigd naar andere middelen te zul len grijpen, "wanneer het college van BenW blijft voortgaan met de vertragingstaktiek. die in de ge meenteraad wordt gevolgd".Wat die "andere middelen" zouden zijn, wilde hij gisteravond nog niet ver tellen. Volgens Driessen is het een onaanvaardbare zaak, dat de we thouders niet bereid zijn om extra vergaderingen uit te schrijven om de opgelopen achterstand weg te werken. Driessen: "Die achter stand is voornamelijk te wijten aan de slechte voorbereiding van de voorstellen door het college. Bo vendien wordt er met de punten van de raadsagenda zo geschoven dat veel tijd verloren gaat met or dedebatten. Ook Beijen (PPR,D'66) vond, dat er op korte termijn extra raadsverga deringen gehouden zouden moeten worden, omdat anders punten die nu op de agenda staan pas in het vooxjaar behandeld zouden wor den. Beijen en Driessen overwogen - wanneer het college daartoe niet bereid zou zijn - andere raadsleden te benaderen en het college daartoe niet bereid zou zijn - andere raads leden te benaderen en het college op die manier te verplichten een ex tra vergadering uit te schrijven. Bloemenvak- expositie AALSMEER - In eén van de hallen van de bloemenveiling Aalsmeer wordt van 4 tot en met 7 november de jaarlijks terugkerende nationale bloemenvaktentoonstelling ge houden. De opening zal 's morgens om half elf worden verricht in de burgerzaal van het gemeentehuis. De offïcièle handeling doet ir. A. de Paepe, landbouw-attaché van de Belgische ambassade in Neder land. Op ruim achtduizend vierkante meter zullen zo'n kleine honder dvijftig stands een plaatsje krijgen. De verwachting van de organisator, de Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor Tuinbouw, is, dat weer duizenden bezoekers de vei linghal zullen aandoen. Openingstijden van de tentoonstel ling zijn: donderdag van half eén tot tien uur 's avonds; vrijdag en zater dag van negen uur 's ochtends tot tien uur in de avond en van elf uur in de ochtend tot zes uur in de mid dag. Richard van As bij zijn „binnenpretje" kuren gaat vertonen. Volgens Ri chard van As valt het boven met de kou enorm mee. Stel. „Als je nu achterop een motor zit en je rijdt honderd kilometer, dan heb je het toch ook niet koud?" De gyrokopter heeft een kruissnel heid van honderdtwintig kiïome- GERUISLOOS Wie een gyrokopter bij een hande laar wil aanschaffen, moet reke nen op een bedrag van zo'n twaalfduizend gulden. In Ame rika worden ze veel voor sport gebruikt. Het Amerikaanse leger leert er mee vliegen. Bovendien kunnen ze worden ingezet voor oorlogsdoeleinden want ze kun nen geruisloos hun doel tot op ge ringe afstand benaderen. „En als de motor uitvalt," besluit Van As, „gebeurt er helemeel niets. Het apparaat is precies uitgebalan ceerd LEIDEN - "De contacten, die er bestaan tussen het Juridisch Ad vies Bureau ("wetswinkel") en de politie zijn open en goed", aldus po litiecommissaris Van Voorden tij dens de gisteravond gehouden ver gadering van de commissie voor politionele aangelegenheden. Het punt werd gisteravond door de raadsleden besproken omdat het JAB vorig jaar een lijst van voorval len publiceerde waarbij de politie te krachtdadig zou zijn opgetreden. Naar aanleiding van de publicatie van deze lijst in deze krant is er een tweetal besprekingen geweest tus sen de politie en het JAB. "Daarbij is afgesproken dat wanneer er klachten zijn, direct contact kan worden opgenomen met de afde lingschefs', aldus de commissaris. Pleidooi voor vrouwelijke behandeling LEIDEN - PPR.D'66-raadslid Beijen heeft gisteravond in de commissie veor politionele aange legenheden gepleit voor de be schikbaarheid van vrouwelijk poli tiepersoneel, wanneer zich vrou wen aan het bureau melden die aangifte willen door van aanran ding of verkrachting. Hij daaraan eventueel via een gemeentelijke advertentie aandacht te besteden om op die manier de drempelvrees, die er bestaat, weg te nemen. Vol gens Beijen wordt er vaak uit angst, dat de feiten tegen een politieman verteld moeten worden, geen aan gifte gedaan van aanranding of een poging daartoe. Commissaris Van Veorden merkte op dat aan het hoofd van de kinder- en zedenpoli tie een inspectrice staat. In principe laten we dames zoveel mogelijk door dames te woord staan. En om dat er binnenkort ook vrouwelijke agenten meedraaien in de nacht dienst, zal er vrijwel altijd vrouwe lijk personeel in het bureau aanwe zig zijn." LISSERBROEK - Op vrijdag 5 no vember houdt de ijsclub Lisser- broek de jaarvergadering in dorps huis „de Meerkoet". De vergader ing begint om acht uur 's avonds. De bestuursleden W. de Joode, C. Duivenvoorde en H..Potman stel len zich herkiesbaar. J. van der Klauw is niet herkiesbaar. Lijsten met bestuurskandidaten kunnen tot een uur voor de vergadering worden ingediend. Bon; ,£r moeten er méér zijn Ik sta er versteld van wat mensen zo al plegen te sparen. In mijn rubriek schreef ik vorige week al over twee dames die naarstig op zoel waren naar resp. kunst-kikkers en kunsthanen en van daag geef ik Leidenaar Bernard Bon de ruimte, die het heeft gemunt op Leidse bruggen. Hij werkt bij de onderhoudsdienst van gemeentewerken en moet nogal eens uitrukken om brug gen op te knappen, vandaar Dat is niet zo moeilijk, denk je dan, bruggen verzamelen. Op een zonnige dag stap je met je fototoestel op de fiets en al trappend en foto's knippend snel je langs alle Leidse bruggen. Goed voor de conditie, en je verzameling is compleet. Mispoes. Want het gaat Bernhard Bon ook om bruggen die vroeger de Leidse sin gels en aanverwante watertjes hebben gesierd. Hij is er al een aantal op het spoor gekomen in het Leidse gemeente-archief maar ook daar blijkt de voorraad beperkt te zijn. "Er moeten er nog veel meer zijn", zegt hij. "Ik ben bij voorbeeld nog op zoek naar foto's van de vroegere Staatspoor- brug (Haagweg red.) en de Transvaalbrug en zo kan ik er nog wel een stel noemen". Bernhard Bon houdt zich aanbevolen als er mensen zijn die zijn Leidse bruggencollectie (ongeveer 300) kunnen aanvullen. Na halve eeuw vindt Cor Ket het welletjes De ruim honderd vaste klanten van de Wou- brugse bakker Cor Ket weten nog steeds niet waar ze aan zijn. Is Cor er definitief mee ge stopt of draait hij straks toch weer met zijn bak kerswagen de straat in? Deze onzekerheid typeert de manier waarop de 65-jarige bescheiden Woubruggenaar na precies vijftig bakkersja ren uit het vak is gestapt. Hij vertrok zonder een echt af scheid, al deed hij op zijn laat ste ronde door het dorp nog wel een gooi in de richting Gevoelig "Ik heb. het ze allemaal probe ren te vertellen", zegt hij, "maar ik had die dag erg weinig tijd. Het is er niet van kunnen komen". Zijn vrouw weet wel beter. Als de bakker op zolder zoekt naar wat fo to's van vroeger zegt ze tegen me: "Hij is geen man die overal handjes gaat schud den. Dat krijgt 'ie niet voor el kaar. Daar is 'ie te gevoelig Cor Ket geen bakker meer. Woubrugge moet er nog even aan wennen, zoals ook de bakker zelf nog niet zo goed raad weet met zijn "nieuwe bestaan". Kneden Vijftien jaar jong was Cor Ket toen hij voor het eerst in de slag ging met meel. Zonder machines Kneden deed je met je knuisten. Tot je schou ders er zeer van deden. Der tien jaar werkte Cor Ket als bakkersknecht. In Rijnsa- terwoude, in Aarlanderveen, in Leiderdorp, in Amsterdam, in Woubrugge. Maar toen wilde hij gaan trouwen. "Ik was wel verplicht om voor De oorlog was voorbij. Feest in het dorp. Maar niet bij bakker Ket. Die was samen met de twee andere bakkers in het dorp, Maarten Overvliet en Dirk Oudshoorn, dag en nacht in de weer om broden te bakken van het meel dat Zweden kort na de bevrijding in grote hoeveelheden be schikbaar had gesteld. Kink In 1954 besloot Cor Ket tot sa menwerking met de andere bakker in het dorp, Jan Quint, die zijn bakkerszaakje had en nog steeds heeft op de Com- riekade. Daar werd voortaan gebakken en bij Ket kwam de winkel. Tweeëneenhalf jaar geleden kwam er plotseling een kink in de kabel. Cor Ket werd ziek. Pas toen hij met 41 gra den koorts zijn bestellingen moest rondbrengen kregen ze hem zover dat 'ie zijn bed op zocht Zijn zaak zette hij daarna aan de kant. Tot voor kort is hij weer gewoon knecht geweest bij Quint. Nu zit het er definitief voor hem op. "Als ik al die uren uitbetaald had gekregen die ik als bakker in de weer ben geweest", zegt hij, "was ik nu miljonair geweest". Uitgesloofd "Achteraf snap je niet waarom je je zo hebt uitgesloofd. Waar is het eigenlijk goed voor ge weest? Je was altijd maar in de weer. Mijn vrouw trou wens ook. Als een ander feestvierde waren wij de klos. Maar daar staat ook veel ple zier tegenover. De vaste rond jes door het dorp, de praatjes aan de deur, daar kijk ik met genoegen op terug". Woubrugge kan toch nog af scheid nemen van warme bakker Ket. Morgenmiddag tussen vijf en zes is er een re ceptie in Huize v.d. Ploeg in Hoogmade. .de laatste speculaas mezelf te gaan beginnen", zegt hij. Als knecht verdiende ik in die dagen elf gulden per week. Dat was te weinig om er een vrouw van te onderhou- In 1939 kocht hij een pandje aan de Vierambachtsweg. Een jaar later brak de oorlog uit. Het brood was op de bon, hij zou een stuk minder hard hoeven werken. Maar toch gunde hij zijn ouderwetse stenen oventje nauwelijks kans om af te koelen. Immers, naast de "officiële broden" bakte Ket ook volop zwart Voor mensen uit Wou brugge en Hoogmade die links en rechts wat meel op de kop hadden kunnen tikken. "Dat was linke soep", zegt bakker Ket, "want er was re gelmatig controle. Ze hebben ons een keer bijna gesnapt. Op het allerlaatste moment gelukte het ons toen een mand met broden door het achterraam naar buiten te werken".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4