Ajax: 'punt gewonnen' Feyenoord weer te „arrogant" Johan Cruijff wil „Geen spelers Roda bedoeld" l JpH P ^Qijaberc/e n apart i 1 „ALS DE KNVB ME ROEPT, DAN KOM IK" jmt» Telstar straft lafheid half af RodaJC blij met één punt Scorebord MAANDAG 1 NOVEMBER 1976 We hebben goed gemazzeld tegen FC Den Haag. Dat tweede doel punt van Henk van Leeuwen was namelijk glaszuiver, zoals later uit de tv-beelden wel bleek. De grensrechter en de scheidsrechter dachten er gistermiddg echter an ders over, en omdat we vrijwel di rect daarop ook nog eens 3-1 maakten, waren we v eilig. Maar dat hadden we bepaald niet te danken aan goed voetbal. In tegendeel. Ik durf zelfs te stellen dat we gistermiddag een van onze slechtste partijen van het seizoen hebben gespeeld.Daarvoor zijn natuurlijk een aantal factoren aan te wijzen. In de eerste plaats ston den we nog niet op het veld of het was al 1-0, wat de gedachten in de hand werkte dat het allemaal wel gaan zou meevallen. Bovendien zaten er veel mensen op de tribune die te veel van ons verwachtten na die partij tegen PSV. Toen het bij ons niet bleek te lopen, zoals het moest lopen, gingen we ons forec- ren om die mensen toch vooral maar niet teleur te stellen. Daar toe bewandelden we de meest vreemde wegen. Bovendien, speelde Den Haag meer dan rede lijk. Niet verdedigend, maar met firis open voetbal. Allemaal facto ren die in de hand werkten, dat het bij ons niet best liep. Via een prima goal kwamen we dan wel op-2-1, maar meer dan een bevlie ging leverde dat doelpunt ook niet op. We zakten weer snel weg. tot aan dat incident. Daarna was het gebeurd, maar nogmaals: fraai was het allemaal niet. Al wil dat RT SPORT natuurlijk niet zeggen dat we de kop gelijk maar weer laten zakken nu we een keertje minder gevoet bald hebben. Tegen Kaisers- 1 au tern kunnen we woensdag het moreel weer opvijzelen. Nee, een voetbal-a-b-c-tje is die partij niet, want er lopen slimme rakkers bij, maar onze uitgangsstelling is na tuurlijk uiterst gunstig. En zoals het er nu uitziet spelen we die pot ook Voor 40 a 50.000 mensen.Ook dat stimuleert altijd weer DEN HAAG - Niemand minder (of meer) dan George Knobel, de man onder wiens beheer het prestige van Orai\je schipbreuk leed tijdens de finale van het Europees kam pioenschap, moet weer bonds coach van het Nederlands elftal worden. Het initiatief daartoe is, nadat andere kandidaten als Zwartkruis en Kessler definitief waren afgevallen, uitgegaan van (hoe kan het anders) Johan Cruijff, die zijn Nederlandse voorpost Ruud Krol vanuit Barcelona seinde dat onverwijld met de polsing van de andere serieuze Oranje kandidaten begonnen diende te worden. Ruud Krol greep braaf naar de telefoon en merkte al Spoe dig dat er weinig tegenstanders van het plan waren bij zijn collega's. Deelde dit mee aan Ton Zwikstra. De KNVB wikt nu, maar het zal er wel weer op uitdraaien dat Johan Cruyff beschikt. De bedoeling schijnt te zijn dat George Knobel uitsluitend het Nederlandse elftal onder zijn hoede krygt en verder ook gewoon clubtrainer bij MW blijft. De ex-bondscoach zei gisteren in Groningen het initiatief van de Oranje-spelers bijzonder te waar deren. Knobel: „Het doet me ple zier, maar eigenlijk had ik niet an ders verwacht. Tenslotte heb ik met die jongens nooit problemen ge had. En ik moet eerlijk zeggen, als de KNVB me roept dan kom ik. Maar alleen als trainer van Oranje. De rest kan me gestolen worden. De functie die ik bij de KNVB had is voor een normaal mens niet te vervullen. Je moet het ongeveer zo zien: Als jij de hele dag de keuken in en uit loopt om je vrouw te zeg gen dat daar meer peper en daar meer zout in moet, dan loopt ze op den duur weg. Zoals ik het nu zie zou ik best èn MW èn Oranje kun nen trainen. Tenslotte kom ik maar drie dagen per week in Maastricht. Dan heb dus tijd over. Daarbij heb ik tegen MW gezegd dat ik tot het einde van het seizoen wilde blijven mits ik, als ik weer een kans zou krijgen me op internationaal ni veau te gaan manifesteren, met in achtneming van een maand weg zou mogen. Want dat mis ik toch wel heel erg, dat internationale kontakt." George Knobel wil dus wel en de KNVB moet zo langzamerhand haast wel. Omdat de tijd begint te dringen, omdat Oranje na de eerste uiterst wankele schrede op weg naar Argentinië (IJsland en Noord-Ierland) niet zonder een derkundige leiding kan. Als George Knobel terugkomt is dat natuurlijk een noodoplossing. Een voor de KNVB beschamende noodoplos sing want het is toch al te dol dat een organisatie als die KNVB geen kans ziet een waardige leider van de vice-wereldkampioen te vinden, wat veel erger is al sedert jaar en dag niet in staat is een klimaat te scheppen waarin de bondscoach binnen het apparaat normaal kan functioneren ROTTERDAM - De verwachtingen waren hoog gespannen. Logisch. Feyenoord bewees immers in zijn laatste wedstrijden (Haarlem, FC Kaisers- lautern, PSV) dat het wel degelijk over grote klasse beschikt en het wispelturige FC Den Haag droogde vorige week de Go Ahead Eagles (8-2) vakkundig af. Willy Kreuz kopt Feyenoords 3-1 in. Doelman Ton Thie kan dat niet voorkomen. Wellicht koesterden beide legioe nen - er zaten gisteren duizenden Hagenaars in de Kuip - té hoge verwachtingen. Want al leverde de eerste helft zeker een boeiend schouwspel op, de grote massa ver liet uiteindelijk hoofdschuddend Feyenoords voetbaltempel. De zo hoopgevend begonnen tweekamp was immers als een nachtkaars uit gegaan. 'Toch moet het voor het publiek een spannende belevenis zijn ge weest", mompelde Vujadin Boskov na de 3-2. Maar bij deze woorden bleef zijn gelaatsuitdrukking ver stoken van ieder spoor van enthou siasme. Begrijpelijk. Na zijn geforceerde positieve op merking dook Feyenoords Joegos lavische dictator evenwel dapper in de realiteit "Nadat we op 3-1 waren gekomen, speelden we niet serieus meer. Feyenoord gedroeg zich toen arrogant, pedant. Er was geen inzet meer. En ik heb het al zo vaak ge zegd: als er bij dit Feyenoord geen inzet is, kan het onmogelijk tot goed voetbal komen". Door Rob Vente Nuttige Nico Jansen, die gisteren de Haagse defensie constant han denvol werk verschafte: "In de tweede helft duurde het bij ons steeds veel te lang voor de bal vóór was. Allemaal gepriegel, hè. Was er snéller gespeeld, dan had ik er van daag vast en zeker meer dan eentje gemaakt". De enige keer dat doordouwer Nico Jansen in staat werd gesteld om doeltreffend uit te halen, was na nauwelijks één minuut voetbal. Roger Albertsen gaf toen een klun gelig passje op Rob Ouwehand, die zoiets totaal niet verwachtte. Nico Jansen was er als de kippen bij om van de Haagse communicaties toornis te profiteren. En toen Ou wehand verzuimde om de fout van collega Albertsen via een sliding te corrigeren, kreeg Nico Jansen vrij speL De overijverige spits benutte de vrijheid uitstekend en zette daarna Ton Thie voor een onoplos baar probleem: 1-0 na zestig secon den. Aadje Kila, die ook dit maal bewees barstensvol "karakter" te zitten: "Die snelle goal gaf ons natuurlijk een mentale dreun. Ga je met de beste voornemens het veld in en dan krijg je ineens dat". FC Den Haag bleek inderdaad even aangeslagen. Maar het toen nog zeer gretige Feyenoord kon voorlo pig de marge niet uitbreiden, ook al omdat Simon van Vliet zijn directe tegenstander Nico Jansen enkele AUTOSPORT. Niki Lauda, die vo rige week in Japan zijn wereldtitel verspeelde, zal ook in 1977 voor Ferrari rijden. De Italiaanse firma heeft dit bekendgemaakt na een gesprek dat de Oostenrijker giste ren in Maranello heeft gehad met de 78-jarige Enzo Ferrari. ZAALHANDBAL. Het Nederlands dames zaalhandbalteam heeft vrij dag en zaterdag in Boedapest verlo ren van het Hongaarse team. De eerste ontmoeting eindigde in een 22-11 nederlaag, de tweede liep uit op een 16-10 nederlaag. malen zeer hardhandig (of is onbe suisd een beter woord?) aanpakte. Nico Jansen: "Die Van Vliet gaf me in het begin de ene "ram" na de an dere. En verder kletste hij me de oren vari ,het hoofd". Simon van VJiet "Maar Jansen trok steeds gekke bekken naar me. Een merkwaardige jongen is het. Al was de verstandhouding tussen ons toch niet slecht. We hadden tijdens het vechten in elk geval geen ru zie". Na de kwakkelende start herstelde FC Den Haag zich overigens vlot. Via de counter trok het enkele ma len flitsend richting Eddy Treytel. Een eerlijke Vujadin Boskov over zijn oude club: "In die periode dêed FC Den Haag het beslist beter dan Feyenoord". De door de absentie van Aad Mans- veld gehandicapte formatie kreeg na negentien minuten een belo ning. Simon van Vliet rukte op, be trok Perazic Kila en Hoekema in zijn activiteiten en scoorde daarop fraai: 1-1. De strijd blééf voorlopig boeiend. Beide elftallen verdienden daarbij een compliment dat zij zich niet van de kook lieten brengen door Bart Ram en zijn assistenten. Want al goochelde het arbitrale trio ontstel lend merkwaardig met de spelre gels, de wedstrijd liep niet uit de hand. En, nogmaals, dat was een verdienste van de spelers en niet van Ram, die cle ene bok na de an dere schoot. Nadat Schneider (na een magni fieke solo) en dé ijverige Kreuz dichtbij een Rotterdamse victorie waren geweest en de overigens po vere Oekie Hoekema aan de andere kant bijna Treytel had verschalkt nam Feyenoord vlak vöor de rust weer de leiding. Een voorzet van Martien Vreijsen, een listige kopbal van Theo de Jong en het stond 2-1. Onmiddellijk erna vond Willy Kreuz wéér het nylon, maar deze treffer werd wegens buitenspel ge schrapt en met die beslissing zat Ram er eens een keertje niet naast Het tweede bedrijf was nog maar nauwelijks begonnen, of FC Den Haag leek weer langszij te komen. Martin Jol gaf bij de achterlijn een voorzet, die door Henk van Leeu wen werd ingekopt. Maar de treffer vond geerl genade in de ogen van de leiding. Op advies van grensrechter Wiegers werd het doelpunt geannu leerd: Jol zou de bal vanachter de lijn hebben voorgezet". Bart Ram, laten "Ik ging bij die be slissing louter op m'n grensrechter af. Zélf heb ik het niet kunnen con stateren". Begrijpelijk overigens. Want ook bij deze situatie volgde de Amster damse arbiter de bal van grote af stand. Aad Kila: "Die bal was helemaal niet achter geweest Harry Vos gaf dat trouwens toe". Ex-Hagenaar Vos, verontwaardigd: "Ik heb helemaal niets toegegeven. Sterker, de bal was wél achter ge weest". In de achtste minuut een nieuwe klap voor het dappere FC Den Haag. Nadat Ton Thie knap een einde had gemaakt aan een chaoti sche Rotterdamse aanval wierp hij de bal voor de voeten vanDick Schneider. Feyenoords technisch vaardige verdediger gaf daarop een prachtige voorzet, die Willy Kreuz fraai verzilverde. Ton Thie had bij dë krachtige kopbal geen schijn van kans: 3-1. Daarna zakte de wedstrijd weg. Énkele wissels (Jean Noel voor de zwakke Hoekema, Boon voor Al bertsen en Van Daele voor Van der Korput) brachten daar geen veran dering in. Vujadin Boskov over de vervan ging van Van der Korput: "Michel was een beetje moe. Het is ook een psychologische kwestie. Na de wedstrijd tegen PSV, waarin hij die twee strafschoppen veroorzaakte, heeft hij het met zichzelf een beetje moeilijk gehad. En omdat ik hem woensdag tegen FC Kaisefslautern weer hard nodig heb, leek een wis sel me gewenst". In "blessuretijd" - vlak nadat Kila tegenstander Wim Jansen had ge veld - viel er nog een Haags succes te noteren. Een voorzet van de pit tige Zwanenburg werd door Van Leèuwen mooi ingekopt 3-2. Zelfs arbiter Ram kon tegen deze gave treffer niets inbrengen. Tot slot nog even beide trainers. Malatinksky. "We hadden ze kun nen pakken. Neen) alleen het feit dat twee doelpunten van Feye noord - het eerste en de derde - weggevertjes van ons waren". Vu jadin Boskov: "Ergens was het misschien nog goed ook dat het op het laatst zo slecht liep. Ik bedoel het zo: onze spelers beseffen nu tenminste weer dat ze constant, de volle negentig minuten, moeten blijven gaan. Met het oog op woensdag kan het geen kwaad, dat ze weer eens met de neus op de fei ten zijn gedrukt". VELSEN - In het Velsense sport park Schoonenberg, waar Ajax door Telstar (0-0) half werd gestraft voor de laffe instelling bij de uit wedstrijden, klonk de uitspraak van Tomislav Ivic wat al te gek. De Joegoslavische trainer van Ajax zei: „We hebben geen punt verlo ren, we hebben er eentje gewon- Ajax, de laatste weken in uitste kende vorm en vorige week FC Utrecht met 7-0 nog genadeloos af straffend, heeft in Velsen een punt laten liggen. Zo de Amsterdam mers nog aanspraken op het lands kampioenschap willen maken, moeten klussen als uitwedstrijden tegen de constructief voetballende degradatiekandidaat Telstar wel gewonnen worden. Het gaat te ver om te stellen dat Ajax dat niet geprobeerd heeft, maar het lijdt zeker geen twijfel dat de ploeg gezien het technisch en conditioneel surplus met een meer op de aanval gerichte speelwijze veel meer kans had gemaakt. Tel star kreeg en greep in deze wedstrijd-zonder-glorie de gele genheid om Ajax via behoudend spel een niet verwacht punt afhan dig te maken. Uiteindelijk bleek die halve winst dik verdiend en was het met een greintje geluk zelfs een overwinning geworden. Telstar „pakte" Ajax op beproefde wijze. Trainer Castenmiller „Wij zijn te klein om de topclub Ajax met aanvallend spel te bestrijden". Daar vanuit gaande stelde hij een tactisch plan op, dat door alle spe lers vlekkeloos werd uitgevoerd. Dat ging zelfs vrij gemakkelijk om dat Telstars backs Driessen en Bi- schot uitgroeiden tot de beste spe lers van het veld. Door het lamleg- £en van Ajax' flanken (ook doordat de vleugelspelers moesten mee verdedigen) kon topscorer Geels nauwelijks gevaarlijk worden. Hij was het slechts één keer. In de 69ste minuut zag de spits van Ajax een verrassende en schitterende om haal rakelings over de lat scheren. Daarentegen was Telstar, dat een gaten trekkende en verdedigers bindende spitsspeler node mist, dichter bij een doelpunt. Een kwar tier na rust schoot Kamphues goed en hard in na een uitstekende com binatie Kramer-De Wit. Schrijvers was kansloos, maar had geluk dat de bal tegen zijn been ketste. Dat waren de enige hoogtepunten van de wedstrijd, waarbij Charles Cor- ver en zijn assistenten toch enkele arbitrale foutjes begingen. Bij een doorbraak van Ling stond Geels besist niet buitenspel toen hij de bal ontving en bovendien had Wim AZ-arts Van Rompu: DEN HAAG - De arts van de Alkmaarse eredivisieclub AZ'67, Jim van Rompu, heeft zaterdag na een bespreking met het bestuur van de ver eniging van contractspelers (WCS) verklaard dat het nimmer in zijn bedoeling lag bepaalde spelers van Roda JC van dopegebruik te be schuldigen. In het begin van de week kwam Van Rompu, die al veertien jaar in het betaalde voetbal actief is, in het nieuws toen hij aankondigde er bij de medische commissie van de KNVB op aan te dringen doping controle in te voeren. Dit naar aanleiding van heftige tonelen tijdens de competitiewedstrijd AZ'67-Roda JC van vorige week zondag. In som mige kranten werden de Rodaspelers Blatter en Ehlen als door Van Rompu aangwezen "zondaars" genoemd. Het Limburgse tweetal wendde zich in de loop van de week tot de spelersvakbond en eiste dat Van Rompu, in het dagelijks leven als bedrijfsarts werkzaam bij de Hoogovens, zijn uitspraken zou intrekken. Via Karei Jansen, secretaris-generaal van de WCS, heeft Van Rompu de volgende verklaring het licht doen zien: "Naar aanleiding van de ver wikkelingen die zijn ontstaan door het aan de orde stellen van doping- gebruik in het betaalde voetbal in het algemeen en tijdens de wedstrijd AZ'67-Roda JC in het bijzonder merk ik op dat het nimmer in mijn bedoeling heeft gelegen de met name in de pers genoemde spelers van Roda JC van dopinggebruik te beschuldigen. Ik betreur het dan ook dat ik wellicht te weinig ontkennend heb gereageerd toen door een journa list in verband met het door mij in het algemeen aan de orde gestelde dopingvraagstuk bepaalde namen zijn genoemd". Suurbier, die in zijn tweede compe titiewedstrijd niet best speelde, een gele kaart verdiend. Hij haalde Frank Kramer meermalen en een maal zeer grof onderuit. Corver gaf later toe dat hij de gele kaart had willen trekken. „Gezien de grappen en grollen die Suurbier en Kramer samen uithaalden", aldus Corver, „genoot Suurbier het voordeel van de twijfel. Maar het was op het kantje af'. De spelers van Telstar waren blij met de 0-0 en verlieten juichend het veld. De Ajax-spelers lieten de hoofden efen beetje hangen. Ze wa ren teleurgesteld. Ruud Geels: „Hier moet je gewoon winnen. We hadden wel met vier in plaats van twee spitsen kunnen spelen. Aan vallend stelt belstar toch niet zo veel voor". IJSHOCKEY. De internationale ijshockey federatie heeft tijdens een congres in Parijs Canada op nieuw toegelaten tot het A-kampioenschap. De Canadezen hebben sinds 1968 niet meer deel genomen, omdat men een prof. en geen amateurteam wilde sturen. ATLETIEK. De Engelsman Arthur Gold is zaterdag in Reykjavik tij dens het kalender congres van de Europese atletiek associatie geko zen tot opvolger van Ir. Ad Paulen, die het voorzitterschap van deze organisatie moest neerleggen. KERKRADE - "Een van onze zwakste wedstrijden dit sei zoen", noemde Roda-trainer Bert Jacobs zaterdagavond de ontmoeting tussen Roda JC en Haarlem. Hij voegde er wel snel aan toe: "We speelden mede zo matig omdat Haar lem, zeer taktisch, erg sterk op dreef was. Ik ben zelfs heel blij met dat ene punt". Het leek er op alsof de "affaire van Rompu" (de clubarts van AZ'67, die Roda JC de afgelo pen week in het nieuws bracht), wel degelijk invloed had op het spel van de ploeg. Er lag een matheid over het team die tot zaterdagavond onbekend was in Kerkrade. Voor Roda begon het duel hoopgevend. Reeds na twaalf minuten kwam de thuisclub gelukkig aan een voorsprong. Doelman Boersma van Haar lem trapte de bal uit naar de aan de rand van het straf schopgebied wachtende De Vries. Deze zag wel Nanninga aan zijn linkerzijde toestor- men, maar Van der Lem, die van rechts kwam inlopen, zag hij over het hoofd. En net op het moment dat De Vries de bal wilde aannemen zette Van der Lem zijn voet tegen het leer (1-0). Haarlem was in het geheel niet aangeslagen door deze tegen slag en bleef rustig. Gaande weg werd de ploeg zelfs ster ker. Dick Nanninga kreeg geen meter ruimte van Piet Huyg en door het ontbreken van de geblesseerde*Vermeu- len miste Roda op links een specifieke vleugelspeler. Van der Lem probeerde dan weer eens links, dan weer rechts óp de vleugel gevaarlijk te wor den, maar hij bereikte er al leen maar mee dat er geen rust heerste in de voorhoede. Haarlem speelde slimmer. Het liet Rohda komen, ving de meeste aanvallen reeds op het middenveld op en ging dan met vijf a zes man naar voren. Het was dan ook verdiend dat rechtsachter. Wentink in de 32ste minuut na een afgesla gen vrije trap keihard de ge lijkmaker langs Geilman kon schieten. Ook na de rust bleef Haarlem de betere ploeg. Geen moment verloren de mannen van Barry Hughes het overzicht en er deden zich meer gevaarlijke momenten voor het doel van Roda dan voor Boersma. Ge scoord werd er echter niet EREDIVISIE Eindhoven - De Graafschap 1-0 Go Ahead E. - Sparta 3-3 Amsterdam - PSV 0-0 Twente-VVV 3-1 NEC-AZ'67 1-1 Utrecht - NAC 3-1 Telstar - Ajax 0-0 Roda JC - Haarlem 1-1 Feyenoord - Den Haag 3-2 Feyenoord 12 10 1 1 21 36-11 Ajax 12 9 1 2 19 22-9 Roda JC 12 7 4 1 18 20-6 Haarlem 12 6 3 3 15 17-14 AZ'67 12 5 4 3 14 26-16 Sparta 12 5 4 3 14 20-18 Utrecht 12 6 2 4 14 17-21 PSV 12 5 3 4 13 25-15 NAC 12 5 2 5 12 19-22 Eindhoven 12 3 5 4 11 13-18 Go Ahead E. 12 3 5 4 11 17-27- Den Haag 12 3 3 6 9 20-20 FC VW 12 3 3 6 9 11-20 NEC 12 2 4 6 8 20-21 FC Twente 12 2 3 7 7 11-20 De Graafschap 12 3 1 8 7 11-22 Telstar 12 2 3 7 7 13-25 Amsterdam 12 1 5 6 7 15-28 EERSTE DIVISIE Heerenveen - Vlaardingen 0-0 Volendam - Veendam 0-0 Fortuna - Cambuur 3-1 Den Bosch - PEC 0-1 Amersfoort - Vitesse 0-2 Helmond Sp. - SW 1-2 Wageningen - Excelsior 2-0 Willem II - Dordrecht 3-1 Groningen - MW 2-0 Vitesse 11 8 2 1 18 33-9 MW 12 8 2 2 18 26-9 Volendam 12 6 4 2 16 15-12 PEC 11 5 5 1 15 16-6 Fortuna 12 6 3 3 15 22-14 Willem II 11 6 2 3 14 21-16 Wageningen 11 5 4 2 14 18-13 Groningen 11 5 4 2 14 12-8 Veendam 11 4 4 3 12 17-15 Heerenveen 11 5 2 4 12 8-9 Den Bosch 12 3 5 4 II 20-17 Vlaardingen 12 3 5 4 11 15-17 Excelsior 12 2 5 5 9 13-19 SW li 3 2 6 8 9-16 Amersfoort 11 4 0 7 8 9-20 Dordrecht 11 2 2 7 6 9-17 Cambuur 11 2 2 7 6 8-20 Helmond Sp. 12 1 3 8 5 7-21 Heracles 11 1 2 8 4 7-27 Vitesse kampioen eerste periode. 1/2 Nico Jansen (Feyenoord), Geels (Ajax) 11 3. Kist (AZ'67) 10 4. Clarke (Sparta) 9 RUGBY. Het Russische team, dat in het toernooi om het Europese kampioenschap (groep 2) met o.a. Nederland is ingedeeld heeft zater dag in Tiflis met 72-0 gewonnen van Zweden. Bij rust was het 28-0.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9