©MEN Voor PPR kabinet geen inzet van de verkiezingen HET Rusland toch tot overleg bereid Lot van politieke gevangenen nog slecht I dat werkt. IN DE SOWJET-UNIE: ZlLS U VANDAAG IETS DREIGENDS OVERKOMT, DENK ER DAN OVER NA. HET IS MISSCHIEN EEN VOORTEKEN... 071-12.57.41 spreekgestoelte thuis. Giste- rochtend beklom hij de kansel van de St. Nicolaaskerk in Zoetermeer om van daar een "vurige preek" te houden. L)e bewindsman was door de pa rochie uitgenodigd in ver band met het 60-jarig be staan van haar kerkgebouw. MAANDAG 1 NOVEMBER 1976 ADVERTENTIE Verwacht: LIDO theater AMSTERDAM - Op 30 oktober 1974 begon- nen de politieke gevangenen van het dwan garbeiderskamp in het Russische Perm een massale hongerstaking. Ze wilden verbete ring van hun onstandigheden: meer eten, meer luchten, meer bezoek en meer post. Een jaar later, weer op 30 oktober, gaf Perm een herhaling van dit macabere protest te zien. Er was namelijk niet veel ten gunste Van het lot van de politieke gevangenen ver anderd, nog steeds werden zij bijvoorbeeld slechter behandeld dan de gewone delin quenten: de dieven, de moordenaars en de oplichters. Afgelopen zaterdag, 30 oktober, is er in de Soyjet-Unie in Pern en elders opnieuw met een hongerstaking begonnen. De respons op dit - als we er over nadenken afschuwe lijke - protest weerklonk in ons land in Am sterdam, waar onder auspiciën van het pas opgerichte Rusland Bulletin een teach-in over de politieke gevangenen in de Sovjet- Unie werd gehouden. Het forum, onder lei ding van de journalist-slavist Nico Scheep maker, bestond uit dr. Anne Vondeling, lem Oltmans en de journalist Henk Wolzak. Vooral het verslag van Vondeling over de reis van de parlementaire delegatie in au gustus naar Rusland maakte duidelijk dat er, sinds het akkoord van Helsinki en de daarmee samenhangende algemene erken ning van de mensenrechten, veel veranderd is in de manier waarop westerse politici kri tiek durven te leveren op de machtige Sovjet-Unie. Tot tweemaal toe bood Vonde ling bijvoorbeeld zijn Russische collega een lijst met namen van Russische politieke ge vangenen aan en al werd die lijst geweigerd, dat Vondeling zich deze inbreuk op het pro tocol permitteerde is al een heel ding. Ook hebben de Nederlandse parlementa riërs enkele bekende Russische dissidenten in hun schamele bijkeukentjes opgezocht Dat geschiedde in de officiële overheidsau- to's want het was een goedgekeurd onder deel van het programma. Vondeling: "De opwinding bij de dissidenten, zoals Sacha- rov en zijn vrouw en Toertsjin, was enorm toen de zwarte Tsjajka's in hun straat stop ten. Ze beschouwden het als een teken dat hun stem toch doorklonk, dat hun eigen overheid die ze altijd had vervolgd en ver zwegen nu zö maar het kontakt met buiten landers voor ze regelde". Vondeling besloot met te zeggen, dat deze reis bij alle deelnemende parlementariërs diepe indruk had gemaakt. Hij zei dat er stappen worden gedaan om Radio Neder land Wereldomroep er toe te bewegen zijn krachtige zenders ook op Rusland te rich ten: "Want de mensen in dat land zijn voor hun informatie over het Westen afhankelijk van de westerse radiostations" zo moti veerde hij dit plan. Op opmerkingen uit de zaal dat hier een kans lag voor weterse CIA-propaganda ging de Kamervoorzitter niet in. Andrej Amalrik benadrukte nogmaals het enorme belang van een gemobiliseerde wes terse publieke opinie. "Zelf ben ik er zeker van dat mijn oorspronkelijke tweede ge vangenisstraf werd gewijzigd in verbanning onder druk van westerse landen", zo zei de in ons land wonende dissident, "al vind ik het nog steeds onrechtvaardig dat je als Russische dissident eerste een bepaalde bekendheid moet zien te verwerven voordat je door de westerse opinie in bescherming wordt genomen". Wat dat betreft had organisator Henk Wol zak nog enkele namen van politieke gevan genen die speciale belangstelling verdie nen. In eerste plaats Vladimir Boekovski, die wegens een rapport over misstanden in Sovjet-psychiatrische inrichtingen tot twaalf jaar gevangenisstraf werd veroor deeld en er lichamelijk slecht aan toe is. Dan Semjon Kloesman, een Joodse psychiater die werd veroordeeld omdat hy als arts aan bovengenoemde misstanden niet wilde meewerken. En tenslotte Moestafa D^jemi- lev, een Krimtartaar die al drie jaar gevan gen zit omdat hij voortdurend blijft roepen dat zijn volk naar de Krim moet kunnen te rugkeren. De Krimtartaren werden in 1944 als collaborateurs gedeporteerd naar de woestijn en later gerehabiliteerd, maar van hun eerherstel is in de praktijk niets terecht gekomen. EEN ANGSTAANJAGENDE FILM Uitgebracht door CFM filmverhüu UTRECHT (ANP, SP) - Voor de PPR is het kabinet-Den Uyl geen inzet voor de Tweede- Kamerverkiezingen. De partij zal tijdens de verkiezingscampagne alleen haar deelneming aan het kabinet verdedigen. Deze uitspraak, namens het partijbestuur van de PPR, heeft vice-voorzitter Jaap de Jong zaterdasg gedaan op de vergadering van de landelijke kern groep (partijraad) van zijn partij in Utrecht. De Jong noemde het voor de PPR een winstpunt dat bij de onderhan delingen tussen PvdA en PPR over de ontwerpresolutie inzake het re geerakkoord, de PvdA met het PPR-standpunt akkoord ging. "Het essentiële verschil tussen PvdA en PPR is dat voor de PvdA dit kabinet-Den Uyl inzet voor de ver kiezingen is, en dat voor haar voort zetting van het beleid van dat kabi net doel is. Voor de PPR moet een volgend kabinet, wil zij er aan deel nemen, garantie sbieden voor een progressiever beleid. Bovendien wil zij regeringsdeelneming beoor delen naar de mate waarop het streven naar een progressieve meerderheid ondersteunt, althans niet afremt", zei De Jong. Teveel PvdA-fractievoorzitter Van Thijn suggereerde dezer dagen dan ook te veel, toen hij zei dat slechts voor de combinatie PvdA-PPR het kabinet-Den Uyl inzet is. Wel zijn we akkoord gegaan met de eis dat Den Uyl weer minister-president moet zijn, als verdere versterking van in cijfers uit te drukken voor waarden. Wij hadden en hebben dan ook geen belangrijke bezwaren tegen de persoon van Den Uyl. Bo vendien was deze eis een polarise rende reactie op uitspraken van CDA-kopstukken", aldus vice- voorzitter De Jong. Hij sprak de landelijke kerngroep toe, omdat PPR-voorzitter Ria Beckers in Eindhoven was om deel te nemen aan de campagne voor de verkie zingen voor de gewestraad Groot- Eindhoven woensdag. Congres Deze week beslissen de besturen van de gewesten Zuid-Holland en Rotterdam van de FVdA of zij een buitengewoon congres van hun partij zullen afdwingen. Het con gres moet gaan over de voorwaar den die de PvdA stelt aay voortzet ting van regeringssamenwerking met de christen-democratische partijen. Vandaag is er een ingelast beraad van het dagelijks bestuur van de PvdA, vertegenwoordigers van de Tweede-Kamer-fractie en ministers en staatssecretarissen die afkomstig zijn uit deze partij. bas BAS StudentenWerkbureau Leiden Kort Rapenburg 14 De discussie binnen de PvdA spitst zich toe op de vraag of aan een ge zamenlijk regeerakkoord met de Politieke Partij Radikalen meer gewicht moet worden gehecht dan aan regeringssamenwerking met het Christen-Democratisch Appèl, waarin KVP, ARP en CHU samen werken. In de PvdA zijn belangr rijke stromingen van mensen die vinden, dat de partij zich teveel aan de PPR heeft gebonden. Aftreden De tegenstellingen in de PvdA kunnen leiden tot het aftreden van mevrouw Ien van den Heuvel als partijvoorzitter en drs. Ed van Thijn als fractievoorzitter in de Tweede Kamer. Deze mening heeft* de voorzitter van het gewest Geld erland van de PvdA zaterdag gege ven in een radioprogramma. In dit programma werden de bestu ren van de gewesten Zuid-Holland en Rotterdam ervan beschuldigd, dat zij 'n buitengewoon congres willen, omdat zij van de resolutie van PvdA en PPR afwillen. Deze resolutie is opgesteld door de partijbesturen. Hij zou ter goed keuring worden voorgelegd aan de congresseri van PvdA en PPR in januari volgend jaar. Zuid-Holland en Rotterdam vinden, zei de voor zittervan het gewest Zuid-Holland, dat veel eerder klaarheid over de zaak moet komen. "Er moet zo snel mogelijk duidelijkheid zijn, zodat wy ons verder kunnen concentre ren op de vorming van een tweede kabinet onder leiding van Joop den Uyl", zei hij. NOORDWIJK - Piet Senf (26) is weer thuis. De Noordwyker die als tweede stuurman van de vrachtvaarder „Gabrielle" een (op z'n zachtst gezegd) hachelijk avotuur meemaakte nadat het schip tijdens een hevige stórm slagzij makend door de beman ning werd verlaten, kan het sinds gisteren, de dag dat hij weer in Nederland aankwam, rustig na vertellen. Hoe hij zes lange uren ronddobberde op de Atlantische Oceaan, met als enig reisgezel schap de lichamen van zijn colle ga's. Slechts twee van de vijftien bemanningslede^ overleefden het drama, dat begint op dinsdag 19 oktober. Om half tien in de ochtend wordt de „Gabriella" die leeg onderweg is naar Montreal, door de bemanning verlaten: Door een lek maakt het schip veertig tot vijftig graden slagzij Bovendien is lopen op de „Ga briella" onmogelijk geworden: het ziet er naar uit, dat het schip ieder moment kan kapseizen. Kapitein In 't Veld geeft dan ook bij deze storm van orkaankracht 12 de opdracht het schip te verla ten. Het eerste vlot wordt uitge gooid; het dekzijl ervan scheurt bijna ogenblikkelijk Met lijnen is het vlot, waar drie bemannings leden ingesprongen zijn, aan de Gabriella verbonden tot het mo ment dat de kapitein de strak- staande lijnen niet meer kan houden. Dit, en het feit dat de wind vat krijgt op het vlot, kost de eerste drie bemanningsleden het leven. Het vlot wordt overge leverd aan de veertien meter hoge golven en drijft snel weg. Het tweede vlot wordt een kwartier later uitgeworpen. Eén beman ningslid springt mis: ook hij ver dwijnt meteen in het zes graden koude water. Senf: „En toch was er op dat moment nog geen sprake van paniek. Want we dachten dat het containerschip, dat op ons afkwam en achter het losgeslagen vlot was aangegaan, ons binnen een half uur wel op zou pikken. Het gevaarlijkst was de lijn, waarmee we aan de Ga briella vastzaten. Want daardoor werden we telkens tegen de on derkant van het schip aangesme- Paniek Het Noorse containerschip dat ach ter het eerste vlot is aangevaren kan nog twee in leven zijnde be; manningsleden oppikken. Eén daarvan geeft al vrij snel daarna de geest; de ander heeft geen kracht genoeg om de uitgewor- „Martelaren, zo worden ze genoemd" pen lijnen vast te houden. Hij komt om door uitputting en de kou, niet door verdrinking. Paniek breekt bij de bemanning van het tweede vlot pas uit als blijkt dat het containerschip hen niet heeft gezien. „Schreeuwen helpt dan niks" aldus Senf.,Al dat water, die hardé wind, en toch voer het maar tweehonderd me ter van ons vandaan" om pas vijf uur later weer in de buurt te ko men. Maar intussen hebben een paar mannen de hoop, om ooit gered te worden, al opgegeven. Vijf uur la ter zitten er nog maar drie man nen, die nog enig teken van leven geven, als het Noorse schip weer terug is gekeerd. Lijnen worden uitgeworpen: de kapitein wordt omhoog gehesen maar is zo uit geput dat hij een uur lang op de touwladder blijft zitten, met zijn benen door de sporten. Hij is met -geen mogelijkheid omhoog te krijgen. Uiteindelijk wordt hij met kettingen door de beman ning van het containerschip om hoog gehesen. En dan blijft Piet Senf nog maar alleen over, want de lijnen die naar hem worden uitgeworpen kan hij niet vasthouden. Het vlot Inzake luchtvaartovereenkomst SCHIPHOL (ANP) - De Russische regering heeft toegezegd tussen 10 en 20 november met de Neder landse rijksluchtvaartdienst te on derhandelen over de luchtvaarto vereenkomst, die er tussen de beide landen bestaat. Minister Wester terp van Verkeer en Waterstaat heeft na de Russische toezegging tot dit overleg besloten dé'Russi sche Luchtvaartmaatschappij Ae- roflot gedurende de maand no vember haar diensten op Amster dam normaal te laten uitvoeren. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Water staat gisteravond verklaard. De Russische ambassadeur in ons land, Romanov, heeft gisteren het besluit van zijn regering aan minis ter Westerterp meegedeeld. Dit is een antwoord op de brief die minis ter Westerterp vrijdag j.l. aan de Russische ambassadeur heeft ge stuurd. In de brief van de Neder landse minister eiste deze, dat er voor vandaag van Russische zijde bereidheid moest zijn getoond voor een overleg, dat halverwege no vember over de luchtvaartover eenkomst moest plaats vinden. Wanneer Rusland hiermee niet ak koord zou gaan zou minister Wes- teriërp geen goedkeuring hechten aan de winterdienstregeling van Aeroflot voor de vluchten op Am sterdam. Dit zou beteken dat de Aeroflot met ingang van vandaag niet meer op Nederland zou mogen vliegen. Cuba laat schip en bemanning Smit Salvor vrij. ROTTERDAM (ANP) - Het sleep- schip van Smit Internationale "Smit Salvor" en zijn bemanning zijn door de Cubaanse autoriteiten vrijgelaten. Het vaartuig is onder weg naar Curasao en vaart via Kingston, Jamaica,.waar een verte genwoordiger van het sleep- en be rgingsbedrijf in Rotterdam aan boord zal gaan. Sinds 10 oktober j.l. werden het schip en de bemanning door Cuba vastgehouden, omdat het zonder toestemming de territoriale wate ren van dit land was binnengevaren om een schip in nood te hulp te ko men. Het lag in de haven Isabella de Sagna in afwachting van een be rechting. De bemanning maakt het goed. Het sleepbedrijf heeft een boete van 35.000 gulden betaald. dertussen een temperatuur van dertig graden hejft, naar Sint Johns gevlogen. In het zieken huis aangekomen belt hij meteen naar zijn ouders in Nederland, die het nieuws tien minuten eerder dan de officiële berichtgeving horen. In het ziekenhuis, waar Door Miep de Graaff Piet Senf is weer thuis. Hij gaat niet meer terug naar de zee. "Ik heb het nou wel gezien", zegt hij. "Dit is een goede reden om een baan aan de wal te zoeken". drijft weer af. „In een paar secon den was ik weer een paar hon derd meter van het schip verwij derd" weet Senf nog. „En toen, naar wat ik later hoorde, twintig minuten, ineens een helicopter". Er blijkt op heel New Foundland geen reddingsbrigade te zijn. Een helicopter moet vijfhonderd mijl vliegen, en onderweg een tussen landing maken om bij te tanken voordat het vlot wordt bereikt. Triest detail: de rel, die later ont stond toen bleek dat er geen heli copters waren op New Found land. Die komen er nu wel. Senf: „Maar daar zijn dan wel dertien mensen voor doodgegaan. Marte laren werden ze in Canadese kranten genoemd." Vijf uur lang heeft Senf met de lichamen van acht collega's in het vlot gezeten. „Dat realiseerde ik me gelukkig niet. Op dat moment kun je alleen aan jezelf denken" zegt Senf, die niet bang was voor de huizen hoge golven. „Als ze maar niet breken. Want dan wordt het ge vaarlijk, het vlot wordt dan sa mengedrukt." Rotgang Zijn geheugen laat Senf dan een tijdje in de steek. Wel weet hij dat er een helicopter aankomt en dan een man in een geel vest, die in een net naar beneden wordt gela ten en waarmee Senf naat boven moet worden gehesen. Tot drie keer toe valt hij halverwege uit het net en ziet hy het vlot „met een rotgang" weer op zich afko men. De laatste keer komt hij in het water terecht. Het volgende dat hij zich herinnert is een rub ber lus, die om zijn oksels wordt bevestigd en waarmee zijn armen langs zijn lichaam moeten wor den gehouden. Senf heeft daar de kracht echter niet meer voor hij wordt vastgehouden door een bemanningslid van de helicopter, die met hem in de lucht hangt en waarmee hij uiteindelijk in de he licopter terecht komt. Met twee mannen tegen hem aan als bescherming tegen de kou wordt Senf. wiens lichaam on- zijn lichaam langzaam naar een temperatuur van 37 graden wordt opgevoerd blijft hij tien dagen. „Deining" ontstaat in Canada wan neer een kernbemanning van het containerschip de Gabriella naar de dichtstbijzijnde haven loodst. De maatschappij van het con tainerschip eist daar een som geld op en gefluisterd wordt ook dat de kapitein er fout aan heeft gedaan het schip te verlaten. Iets dat door Senf heftig wordt tegen gesproken. „De kapitein heeft juist gehandeld" vindt hy. „Het schip kapseisde zo erg dat we de onderkant van het schip konden zien, we dachten dat het ieder moment kon omslaan. Tot ieders verwondering bleef het drij- Senf gaat niet meer terug naar de zee. „Ik heb het nou wel gezien" "zegt hij in zijn Noord wij kse zo merhuis. „Dit is een goede reden om een baan aan de wal en bo vendien een huisje in Sassen- heim te zoeken. Daar zit ik al twee jaar op te wachten". Kritiek heeft Senf vooral op de kwaliteit van de vlotten, die volgens hem veel te wensen overlieten. „Het is alle maal gelijmd. By inspectie kon je de bodem zo lostrekken. Het stond ook zó dertig centimeter onder water. En dan maar je be nen blijven bewegen, zingen en moppen vertellen om het moraal hoog te houden maar ik heb er geen moment aan getwijfeld dat ik het niet zou halenToch bleef er iemand op de Gabriella achter nadat het schip slagzij had gemaakt. Scheepshond Texas bleef op zijn post en kwam veilig aan wal. Hij wacht alweer op de volgende reis. Van Agt op de kansel CDA-lijsttrekkér Van Agt voelt zich kennelijk op elk

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7