Allemaal aan de bak... Mast Oegstgeest rond jaarwisseling gereed 0=eidse agenda A. R. van der Heijden in INBRAAK IN raad van Zoeterwoude slagliuj. Europese sjoelkampioenschappen PAGINA 2 STAD EN RAND MAANDAG 1 NOVEMBER 1976 ZOETERWOUDE - Het raadslid P. v. Rijn, dat vorige vergadering af scheid nam in verband met zijn ver trek naar Rijnsaterwoude, zal niet worden opgevolgd door drs. P. v. Son die hem op de kandidatenlijst van het CDA opvolgt, maar door de heer A. R. v. d. Heijden. Drs. Van Son is sinds vorig jaar voorzitter yan de woningbouwver eniging Willibford die momenteel twee belangrijke nieuwbouwpro- jekten, 66 woningen in Hoge Rijn dijk Oost en 38 huizen in het be stemmingsplan Westeinde 2, in voorbereiding heeft. Daarnaast wordt gewerkt aan enige, mogelij ke, renovatieprojecten. Daardoor is Van Son zodanig bezet dat hij be sloten heeft af te zien van een be noeming als raadslid. VOORSCHOTEN - Woensdag 3 november opent Internationale Brillenmode Bentley haar nieuwe onderkomen aan de Schoolstraat 34 in Voorschoten. Dat gebeurt met een openingsreceptie die om 19.00 uur begint. Lezers schrijven Dierenmishandeling Vol afkeer en ergernis las ik vrijdag jl. het bericht van een ergelijké en walgelijke vorm van dierenmis handeling. Er was namelijk een ei genaar van een hond die zomaar het lef had zijn „lieve en trouwe" vier voeter bij het asiel Besjeslaan in Leiden aan iemands auto te binden om zich zodoende van het beest te ontdoen. De automobilist, nietsvermoedend, sleepte het dier achter zich aan waarbij het beest zo gewond raakte dat het moest worden afgemaakt. Zelfben ik een groot dierenliefheb- ster en in het bezit van drie her dershonden en ik kan mij zoiets mins niet voorstellen. Heeft de ei genaar van deze hond, voordat hij net beest aanschafte, wel overwo gen waar hij aan begon en welke verplichtingen hij op zich nam ten aanzien van de hond? Of waren de kosten voor onderbrenging van het dier in het asiel te hoog? Beste honden-eigenaar als u de kosten van het asiel te hoog vond had u uw „trouwe" viervoeter gratis aan mij af kunnen staan. Mevrouw Boskamp, Nieuwe Duinweg 49, Katwijk aan den Rijn V. d. Heijden, wiens geloofsbrieven in de laatste raadsvergadering reeds zijn onderzocht, zal geïnstal leerd worden op donderdag 25 no vember a.s. Hij maakt deel uit van het bestuur van de Meerburgparo chie en is voorzitter van het over koepelend bestuur van de Meerburg-sportverenigingen. Ook op het bestuurlijke vlak is de heer v. d. Heijden geen onbekende. Hij heeft zitting in het college voor de verlening van bijstand en in de commissie voor sport en recreatie. Door de komst van de heer v. d. Heijden zullen straks 8 van de 13 raadsleden afkomstig zijn van de Hoge Rijndijk. Overigens is dit een aangelegenheid die nauwelijks meer speelt bij de politieke groepe ringen. Dit in tegenstelling tot vroeger toen bijvoorbeeld in de KVP de verdeling tussen de Rijn dijk en het Dorp reglementair was vastgelegd. Opmerkelijke bijzonderheid: geen van de dertien raadsleden is in Zoe terwoude geboren. WARMOND - Aad Heemskerk en Jan Timmermann zijn de spre kers op de algemene jaarvergader ing van Progressief Warmond, die op 8 november in hotel De Zon aan de Dorpsstraat wordt gehouden. Op deze avond die ook voor niet- leden toegankelijk is, worden het bestemmingsplan Koudenhoorn en de welzijnsnota behandeld. Daarnaast bestaat er gelegenheid de fractieleden vragen te stellen. Aanvang van de avond is 20.00 uur. Inbrekers na waarschuwings schoten gepakt LEIDEN - De Leidse politie heeft in de afgelopen nacht twee inbre kers op heterdaad betrapt, die zich toegang hadden verschaft tot een textielzaak aan het Vijf Meiplein. Aangehouden zijn een 29-jarige Belg en een 22-jarige Hagenaar. Het tweetal bleek in het kantoor van de textielwinkel een grote ravage te hebben aangericht. In de winkel zelf stond een partij pantalons en andere textielgoederen gereed om meegenomen te worden. De inbre kers vluchtten weg, toen zij zich be trapt wisten. Nadat de politieagen ten drie waarschuwingsschoten hadden gelost, gaf het duo zich ge- F 3500 BUIT Moederhulp LEIDEN - Bij een inbraak in een slagerij in 'De Kopermolen' is een bedrag van 3500,- buitgemaakt. De diefstal in de slagerij van V.d. Salm moet in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn gepleegd. Het geld bevond zich in twee kassa's. De da der heeft daarin een greep gedaan Dienstencentrum na eerst een ruit van de winkel te hebben vernield. Advocaten spreekuur Illegale zender oppgespoord LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermiddag in samenwerking met de PTT een klandestiene zen der het zwijgen opgelegd. De zen dapparatuur bevond zich in een woning aan de Parelstraat. De zen der is in beslag genomen, tegen een 17-jarige Leidse zendamateur werd proces-verbaal opgemaakt. Inbraak in tuinhuisje LEIDEN - Op het volkstuincom plex 'Roomburg' aan de LIETWEG ZIJN ZATERDAG TENMINSTE NEGENTIEN INBRAKEN GE PLEEGD. De daders namen uit de tuinhuisjes allerlei goederen weg: dekens, gordijnen, kleding, servies en keukengerei. Van al deze huisjes bleken de ruiten te zijn vernield en deuren te zijn geforceerd. LEIDEN - Gehuwd: A. Boogaard en A.S.M. Langezaal; J.P. Cabalion en H.I.J. de Graaf. Geboren: Bianca, dv M.S. Schouls en J. Hiensch, Raymond Christiaan, zv C.D.M. de Rooij en P. Slijkhuis; Susan na, dv A. Nijenhuis en R. Brouwer; Astrid Elisabeth, dv W.F. Filarski en M.D. v.d. Barselaar; Mark Lawrence Edward, zV M. Traas en L.H. v. Vianen. Overleden, A. v.d. Linden (95) ggm L. Erades; P. Laverman (93) m. WARMOND - Gehuwd: A.H. Tisseur en A. Wartena. Overleden: H.V. v.d. Berg (77), wv J. v. Deventer. Weduwen en weduw naars Adviesbureau voor weduwen en we duwnaars, Roomburgerlaan 55, Leiden, telefoon 123235. Moeders voor Moeders 071-153652. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord, van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur. Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buur thuis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761198, woensdag 10.00-13.00 uur, Tuin- stadwijk. Herengracht 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han MuMer. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57.055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-14494). Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-130500'. In dien in gesprek 071-134539. Kwartaalabonnement 37,85 Per post 48,25 Jaarabonnement 139,90 Jaarabonnement p. post 181,50 Losse nummers 0,55 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling té voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. OEGSTGEEST - Inwoners van Oegstgeest zullen 12,50 per maand gaan betalen voor een abonnement op kabeltelevisie. Dit is het tarief voor het „totaal programma", bestaande uit de twee Nederlandse televisienet ten, Duitsland 1 en 2 en het Vlaamse programma van Bel gië. Daarnaast bestaat een basi sprogramma, dat uitsluitend de beide Nederlandse netten om vat, wat 11 gulden gaat kosten. Beide programma's bieden voor wat betreft de radio Hil versum 1, 2, 3 en 4 en de ter plaatse goed te ontvangen bui tenlandse stations. B. en W. hebben, in het raads voorstel waarin ook de tarieven zijn opgenomen, nu meege deeld dat de mast waarschijn lijk omstreeks de jaarwisseling voor gebruik gereed is; in mei van het volgend jaar moet de hele bebouwde kom van Oegst geest bekabeld zijn. Tot die tijd kunnen inwoners van Oegst geest gratis een aansluiting krijgen. Aanleg van datzelfde contactdoosje na die termijn kost 100 gulden. Verhoogd De in het voorstel genoemde ta rieven liggen hoger dan de aan vankelijke voorstellen van Mul- tivisie, die op 11,80 uitkwa men. Het jaar vertraging in de realisering van de mast heeft er toe geleid dat de tarieven aan gepast zijn aan de gestegen kos ten. In de toekomst zijn de tariefs verhogingen - de verwachting is dat dat elk jaar op 1 januari zal gebeuren - alleen mogelijk met toestemming van de raad. Ook is afgezien van de moge lijkheid om drie verschillende „entreetarieven" in te stellen. Dit entreegeld is een éénmalige bijdrage, op grond waarvan de abonnementsgelden verlaagd worden. Aanvankelijk waren er drie keuzemogelijkheden, de praktijk heeft echter geleerd dat daaraan weinig behoefte bestaat. Er zijn nu twee moge lijkheden: geen entreegeld, of storting van een éénmalig be drag van 354 gulden, waarna het abonnementsgeld uitkomt op respectievelijk 7,60 en 9,15 per maand. In de abonnementstarieven zijn ook opgenomen d? aansluitkos ten, twee meter binnen- en zes meter buitenkabel, tien meter binnenkabel voor een tweede aansluiting en keuring van aanwezige kabels en aansluits- De mast aan de Kwaaklaan in Oegstgeest moet, als alles volgens planning verloopt, rond de jaarwisse ling klaar zijn. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang- durig zieken en gezinsverzorging, Mare r - 1 W| A I L L£ I I o 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag Apotheken LISSE - "Willen alle A-finalisten zich naar de bakken bege ven!" Dit soort raadselachtige teksten werden zaterdaga vond veelvuldig omgeroepen in de veilinghal in Lisse, waar de Europese sjoelkampioenschappen werden gehouden. De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt van 29 okt. tot 5 nov., waar genomen door Apotheek Van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000; Zuiderapo theek, Lammenschansweg 7, tel. 123553. 'Tevens op zaterdag tot 1 uur nam.: Oegstgeestse Apotheek, Wilhelmi- napark 8, Oegstgeest, tel. 153274 en Apotheek Noord-Hofland, Thor- beckeweg 3, Voorschoten, tel. 071- 762877. Maandag Ongeveer zeshonderd deelnemers uit alle hoeken van Nederland en een groep Duitsers, zorgden ervoor dat de gladde schrijven van 's och tends tien tot ver in de avond over de bakken heen en weer bleven flit sen. Over de S-40 sjoelbakken wel te verstaan, want door degenen die met de djoelschijf in de hand zijn opgegroeid wordt die S-40 wel als meest ideale wedstrijdbak gezien. Een bak van twee meter lang die odor het gebruiken van tropisch hardhout zo glad als een ijsbaan is. Door Frits Beutick Maar met zo'n goede spekgladde sjoelbalk alleen kom je er natuur lijk niet. Wie op zaterdag de moeite nam zorgvuldig een professionele sjoeler te observeren, kon zien dat het sjoelen een uiterst serieuze zaak is. Een wetenschap eigenlijk. Wie de concentratie op de gezichten van de wedstrijdsjoelers zag, de zorg vuldigheid waarmee de houding achter de bak werd ingenomen en de verbeten trekken rond de mondhoeken indien een schijf niet precies zo ging als door de sjoeler was bedoeld, die kon niet anders concluderen dan dat hier Sport met een grote S werd bedreven. Een mening waar de heer Van Leeuwen, Nederlands kampioen, maar zaterdag helaas met een min der gelukkige sjoelhand bedeeld, volledig achter staat. Van Leeuwen deelde mee dat hij voor iedere wed strijd minstens twee weken van te voren begint met per avond ruim twee uur te sjoelen en dan nog het liefst op verschillende bakken, omdat iedere bak nu eenmaal an ders is. Zelf had hij maar één bak thuis staan, maar om een zo veelzij dig mogelijke ervaring op te doen, gaat hij geregeld naar vrienden om ook op hun bak te kunnen sjoelen. Van Leeuwen gooit gemiddeld een score van 140, hetgeen erg veel is, als men zich bedenkt dat het maximale aantal punten dat men nog een afdeling voor deelnemers boven de zestig. Een aparte groep vormde de bekende specialisten, de heuse profs dus, die zo uit het losse hant^je gemiddeld 140 gooien. Uit deze laatste groep werden de tien besten geselecteerd die de uit eindelijke finalisten vormden. De heer Bruinsma noemde nog een tweetal bijzonderheden over het spel. Heldenfeiten die in het verle den aan de kant van de bak geno teerd konden worden. Zo staat het wereldrecord sjoelen op naam van iemand die maar liefst 24 uur lang achtereen aan de bak bleef. Maar uit betrouwbare bron wist Bruin sma te melden, dat dit een record is dat zeer binnenkort gaat sneuvelen. Wellicht iets voor het Guinness book of records? Ten tweede be draagt het hoogste aantal punten, dat ooit door iemand totaal op een sjoelwedstrijd is behaald, 1440 pun ten. Deze score werd behaald op een wedstrijd in Meppel. In de hoofdklasse eindigde gisteren Ron Siersema uit Groningen als eerste met 1428 punten. Tweede en derde werden respectievelijk Wim Voorbij uit Vinkeveen (1426) en Ra- fiek Karamat uit Nijmegen (1416). Als eerste bij de dames hoofdklasse eindigde Bet van Helden uit Lisse (1388). Tweede en derde werden hier Mary Rumahmory uit Assen (1346) en mevrouw Mulder uit Zaandam (1344). Voor alle winnars waren bekers beschikbaar gesteld en iedere finalist ontving een bosje bloemen. Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 uur vm.-6 uur nam. Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 2.30 uur 'tBreehuys, Breestraat 19, open-huis, 2.5 Troef, Noordeinde 2a, Troefkrant, WSW, film, recht/onrecht, textiele werkvor men alle groepen van 8-10 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, tafel tennis, kreatief spel. Go, boetseren, psy- chotronica, anders denken, alle groepen vanaf 8 uur nam. Leidse Schouwburg, Toneelgroep Thea- die van Coün Higgins, ST^uur nam™ Gemeentehuis Wassenaar, Commissie technische diénsten, 7.30 uur nam. Gemeentehuis Leiderdorp, commissie bestuurszaken, 8 uur nam. Stadhuis, commissie politionele aange legenheden, 8 uur nam. aansluitend commissie algemene en bestuurlijke aangelegenheden. DSW-gebouw, Vestestraat 40-44 bijeen komst buurtcomitee Pancras-Oost, 8 uur Koord-studio Centrum voor intermenselijke betrek kingen. Geopend ma. t/m vrij. 10.00-18.00 uur en 19.30-23.00 uur. Zon dag 19.30-23.00 uur, Oude Rijn 88, tel. 144000. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171, (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur Pieterskerkgracht 11, iedere donderda gavond van 7-8 uur. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. door de wol geverfde sjoeler zorgt er daarom bij zijn eerste beurt zo veel mogelijk voor de middenvak ken te vullen, zodat hij zich in een later stadium rustig kan wijden aan de zijVakken, die aan in feite nog maar kinderspel zijn. De heer Bruinsma, die namens de sponsor Homas op het sjoelfestijn aanwezig was, vertelde dat de wed strijden in feite zijn ontstaan op in itiatief van de spellenfabrikant. De Europese kampioenschappen werden georganiseerd door de sjoelclub Lisserbroek, die maar liefst 72 leden telt. Dit is erg veel voor zo'n kleine plaats. Bruinsma had wel degelijk het idee dat het spelletjes doen en dan met name het sjoelen, op het ogenblik een enorme vlucht aan het beleven is in Nederland. Overigens is er ook een nationale Nederlandse sjoelbond in oprichting. De zaterdag gehouden wedstrijden stonden in principe open voor ie dereen die maar wilde. Iedereen,' die de vier gulden inschrijfgeld be taalde, kon aan de selectiewedstrijd meedoen. Er waren jeugdgroepen voor kinderen tot en met elf jaar en in de leeftijd van twaalf tot en met vijftien. Bij de volwassenen was een scheiding gemaakt tussen mannen en vrouwen. Ook was er bij het spel kan halen 148 is. Om die 148 punten te behalen mag men drie keer gooien, maar professio nals als Van Leeuwen en ook de aanwezige mevrouw Imanse heb ben vaak maar twee' keer nodig om alle stenen in de daartoe bestemde Boortjes te schuiven, pvailend ook was, dat er zaterdag in Lisse beheerst gesjoeld werd. Niet het harde gesmijt met woest ketsende stenen, hetgeen helaas maar al te vaak waar te nemen valt bij sjoelers van het lefgozertjes ty pe, die het dan ook nooit ver zullen brengen. Nee, de doorgewi terde sjoeler legt zijn schijf op de bak en beweegt hem soepel en voorzichtig voorwaarts. Zodat de holgedraaide beukenhouten wed strijd schijf net onder het poortje door komt en daar beschaafd stopt. OVERZICHT SJOELEN. Belangrijk is voor de techniek van het vakjes vullen. Zoals bekend mag worden verondersteld zijn de vakjes die het dichtst bij de kant van de bak zitten het makkelijkst te

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2