LEIDSCH DAGBLAD Onderzoek stuit op bezwaren ès& Getuige in proces- Frans H. bedreigd Knobel weer terug vandaag Nieuwe fabriek Teekens draait zonder'papieren' if*»? Muurkrant: Li nieuwe premier LEIDSCH DAGBLAD Ford zou al voorliggen op Carter twee dagen laag: MAANDAG 1 NOVEMBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 35077 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN SJANGHAI (Reuter) - Volgens in Sjanghai aangeplakte muur kranten is Li Hsien-nien on langs benoemd tot premier van de Chinese volksrepubliek. Volgens mensen die in Sjanghai zijn geweest staat op dezelfde muurkranten, dat minister van Defensie Yeh Chien-ying te vens voorzitter is geworden van het nationale volkscongres, het Chinese parlement. De benoemingen zijn nog niet officieel in Peking bevestigd. Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken zei, om commentaar op de muurkranten gevraagd, dat hij „nota nam" van het verzoek om inlichtingen. Volgens de informanten die Sjanghai bezochten werden de eerste muurkranten over Li's benoeming weer spoedig weg gehaald, kennelijk op last van de autoriteiten die het nieuws wellicht wat voorbarig vonden. Maar later verschenen gelij kluidende teksten op diverse punten in Sjanghai. Li is 71 jaar en tot dusver vice- premier. Hij wordt tot de poli-, tiek geipatigden gerekend in de top van het partijapparaat. Li geldt als de toonaangevende fi nanciële expert van China en was een naaste medewerker van wijlen premier Tsjoe En-lai. De gewezen Chinese eerste vice-premier Ten Hsiao-ping, die in april 1975 werd afgezet, schijnt weer terug te keren naar het eerste plan van het politieke leven. Het Hongkongse dagblad „Ming Pao" meldt vandaag, dat muurkranten in Kanton gewag maken van Teng Hsiao-ping. Hij zou deel uitmaken van een comité van vier, dat een onder zoek moet instellen naar misd rijven gepleegd door „de bende van vier" voormalige leden van het politieke büreau, onder wie de weduwe van Mao Tse-toeng, ^die onlangs zijn aangehouden. „Stil gevaar" in Leiden? Tijdelijk regen Tijdelijk regen, maar morgen overdag ook opklaringen. Matige tot krachtige wind uit zuid tot zuidwest. Minimum temperaturen omstreeks 8, maxima circa 11 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur). 2 NOVEMBER Zon op: 7.36 uur; onder: 17.10 uur. Maan op: 15.19 uur; onder: 2.48 uur. Hoogwater te Katwijk om 12.23 uur, laagwater om 8.02 en 20.17 uur. AMSTERDAM/LEIDEN - Volgens de Groningse bioche micus Reijnders heeft er in Leiden "stilletjes" een gevaar lijk erfelijkheidsonderzoek plaatsgehad. Het gaat om het zbgenaamde DN A-recom bi nant-on derzoek dat mogelijk resultaten oplevert op medisch gebied. Erfelijke ziekten en sommige vormen van kanker zouden wellicht dankzij die resultaten in de toekomst kunnen worden genezen. Over igens wordt van de zijde van de Leidse universiteit ontkend dat de bewering van Reijnders juist Het DNA-recombinant-onderzoek is in de belangstelling komen te staan omdat de biochemicus prof. P. Borst aan de Amster damse universiteit een dergelijk onderzoek wil doen. Het univer siteitsbestuur heeft daar bezwaar tegen. Het qnderzoek zou moeten gebeuren in de radioactieve ka- mer van het Jan Swammerdam- instituut in Amsterdam. Het be stuur is bezorgd over de veilig heid van het onderzoek omdat er bacteriën kunnen vrijkomen die ziekten veroorzaken. Volgens de tegenstanders van het onderzoek zouden dat nieuwe ziekten kunnen zijn die niet of slecht te bestrijden zijn. Het uni versiteitsbestuur wil de plannen aankaarten bij staatssecretaris Klein (Onderwijs en Weten schappen). Het bestuur wil Jiem de mogelijkheid voorleggen om het erfelijkheidsonderzoek lan delijk aan te pakken en vanwege de veiligheid ratorium in te richten. tisch schema ontwerpt, volgens welk er ontzettend griezelige dingen uit de bus komen". Het lijkt onwaarschijnlijk, maar er bestaat een kans dat George Knobel zal terugkeren als bondscoach van het Neder lands elftal. De man onder wiens beheer het prestige van Oranje schipbreuk leed tijdens de finales van het Europees kampioenschap zou terugke ren op initiatief van Johan Cruijff. Nadat de andere kandidaten als Zwartkruis en Kessler de finitief waren afgevallen seinde JC vanuit Barcelona aan zijn Nederlandse voorpost Ruud Krol dat de andere Oranje-kandidaten telefonisch gepolst dienden te worden. Ruud Krol vond weinig Knobel-tegenstanders en deelde dat mee aan Zwikstra. De KNVB wikt nu, maar het kan erop uitdraaien dat John Cruijff beschikt. De bedoeling schijnt in elk geval te zijn dat Knobel uitsluitend het Neder lands elftal onder zijn hoede zou krijgen en verder ook ge woon clubtrainer blijft van MW. Knobel zelf gaf als com mentaar: "Als de KNVB me roept, dan kom ik. Maar alleen als trainer van Oranje". De clubleveranciers voor dat vertegenwoordigende team, maakten gisteren geen beste dag mee. Feyenoord won dan wel van Den Haag, maar kon de verwachtingen niet inlos sen. De Rotterdammers waren daarvoor weer te arrogant. Ajax vond de 0-0 bij Telstar zelfs geen "verloren, maar een gewonnen punt". Roda JC werd bedwongen door het slimme Haarlem. Verder Vrij Spel voor biljarten, met al weer een titel voor Vultink en ditmaal ook voor waterpolo. Het Alphens-Leidse treffen AZC-De Zijl/LGB eindigde mede door een jury-fout in een geflatteerde zege voor AZC. Op regionaal voetbalniveau 20 PAGINA'S k Er is een kans, dat George Knobel weer terugkomt bij Oranje. Johan Cruijff heeft ervoor gezorgd, dat het licht op groen is gesprongen. "Maar dan alleen als train er", zegt Knobel zelf. leed hoofdklasser UVS een ne derlaag bij VUC en zegevierde Roodenburg over DHS (3-1). RCL kwam bij het in de zaterdag-eersteklasse laagge- noteerde NSW met 0-0 goed weg. PAGINA'S 0-15 Europese Gemeenschap kondigt 200 mijlsvisserijzone af PAGINA 5 PPR wil kabinet Den Uyl niet als inzet van verkiezingen PAGINA 7 Toekomst Amsterdamse Witkar niet rooskleurig PAGINA 16 De plannen gens wie de risico's van het on derzoek uiterst gering zijn, zijn inmiddels goedgekeurd door het. bureau veiligheid van de univer siteit Borst wordt ook gesteund door de staatscommissie, die is belast met "het tpezicht op gene tische manipulatie". Biochemi cus Reijnders, één van de tegen standers van het onderzoek, is niet onder de indruk van deze steun. In de staatscommissie zouden louter voorstanders van het onderzoek zitten. "Als in honderden instituten over de hele wereld aan zo'n onderzoek wordt gedaan, moet het ooit wel ergens mis gaan", aldus Reijn ders. Prof. Borst erkent wel de "theoreti sche mogelijkheid" dat er bij zijn proeven een bacterie ontstaat, die voor de mens gevaarlijker is dan de - vrij onschuldige darm bacterie, waarmee het onderzoek begint. Hij verwerpt de gedachte, dat zijn onderzoek zou blootstaan aan "de gevaren van misbruik van moleculair-biologische ken nis". Over zijn tegenstanders zegt prof. Borst "Je vindt in elk ge bied vakmensen die hel en ver doemenis spreken. Er is altijd wel iemand te vinden die een theore- vi k AMSTERDAM-In de hoofdstad is vanmorgen de officiële viering van het 100-jarig bestaan van hét Noordzee- landelijk labo- kanaal begonnen. In de Kompas-zaal van het etablissement van de KNSM aan de Surinamékade in Amsterdam iten. ontving koningin Juliana uit handen van mr. H. J. Moeller, voorzitter van de Scheepvaart Vereniging, een speciaal voor deze gelegenheid geslagen gouden penning. Links prins Bernhard en in het midden burgemeester prof. Borst, vol- Samkalden van Amsterdam naast minister Westerterp. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 14 november 1976 en ontvang de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor hall geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antw'oordnummer 214, Leiden. roepen. Ter bescherming van de heer Janssen en zijn gezin van zes kinderen heft de politie maatre gelen genomen. De heer Janssen, die aanvankelijk niet alleen als getuige, maar ook als getuige a decharge was opge roepen, kreeg donderdagavond j.l. om elf uur een telefoontje van een jongeman. Deze zei hem: "Als je tegen Frans H. getuigt, dan pakken wij jou en je gezin". De verbinding werd toen verbro ken. De heer Janssen waar schuwde daarop de politie. De volgende ochtend om half ne- Nederlandse tanker in problemen ROTTERDAM (ANP) - De Neder landse tanker „Chevron Leiden" (23.000 ton) verkeert in moeilijkhe den op de Indische Oceaan in de buurt van Sumatra. Volgens de re derij, Chevron Tankers Nederland, drijft het schip stuurloos rond, doordat de hoofdturbine geëxplo deerd is. Scheveningen-radio meldde dat er twee mensen ge wond waren, maar de rederij kon dit niet bevestigen. Men stelt alles in het werk om de tanker za snel NEW YORK (AFP) - Voor het eerst mogelijk assistentie te kunnen ver- sedert het begin van de verkie- lenen. Het schip heeft doktershulp zingscampagne heeft president Ge- en sleepbootassisitentie gevraagd, raid Ford zijn Democratische De Chevron Leiden, die in ballast tegenstander, Jimmy Carter, inge- onderweg was van de Philippijnen haald. Dit blijkt uit een gisteravond naar de Perzische Golf, heeft een gepubliceerde uitslag van een opin- bemanning bestaande uit elf Ne- iepeiling van het Gallup-instituut. derlandse officieren en 33 Indiase Van de ondervraagden gaf 47 pro- gezellen cent de voorkeur aan Ford als pre-' sident tegen 46 procent voor Carter. Volgens dit onderzoek, dat gehou den werd tussen donderdag en za terdag jl., had vier procent nog gëen besluit genomen. Een drie dagen geleden gepubli ceerde opiniepeiling van Harris gaf Carter een voorsprong van een pro cent (zie verder pagina 5). MAASTRICHT (ANP) - Het hoofd van de verpleegkundige dienst van de Lückerheidekliniek in Kerkrade, de heer A. Janssen, die moet getuigen in het proces tegen de hoofdverpleger Frans H. is vo rige week verscheidene malen telefonisch bedreigd. Niet alleen hij, maar ook zijn gezin lopen volgens de officier van Justitie, mr. J. Booster, gevaar. Voor de officier was dit aanleiding van bij de hervatting van de rechtszaak voor de rechtbank in Maastricht af te zien van de heer Janssen als getuige. Een onbekende man heeft het hoofd van de verpleegkundige dienst bedreigd met geweld, als deze tegen de verdachte zou ge tuigen. De verdedigeer van Frans H. mr. J. Hermans, handhaaft de heer Janssen als getuige a de charge. Verdachte stelde even eens op prijs als het hoofd van de verpleegkundige dienst ter ver dediging van hem wordt opge- gen ging de telefoon weer. Een man met een wat oudere stem klonk in de hoorn van het toestel: "Denk aan ons telefoontje van gister". De heer Janssen vertrok met zijn vrouw op weg naar zijn werk. Halverwege realiseerde hij zich, dat hij zijn sleutels had ver geten. Hij keerde terug naar huis. De telefoon rinkelde opnieuw: "We weten waar je kinderen op school zitten". Het was opnieuw de stem van de wat oudere man. Van onze verslaggever. LEIDEN - De vleesfabriek van de firma Teekens aan de Lange Ma- re/Clarensteeg in Leiden is met ingang van vandaag gesloten. De inventaris is overgebracht naar de nieuwe vestiging aan de Roos- eveltstraat. Als de verhuizings werkzaamheden volgens plan verlopen, gaan de eerste worsten nog deze week bij de nieuwe ves tiging de deur uit. Dit alles echter zonder dat de firma Teekens be schikt over een bouw- en een hinderwetvergunning, en met de kans dat de gemeente de nieuwe fabriek vanwege deze overtre ding zal sluiten. De verhuizing is bespoedigd, om dat de veterinaire inspectie van het ministerie van Volksgezond-" heid in een brief heeft laten we ten, dat de fabriek aan de Mare niet voldoet aan de eisen en daarom gesloten moet worden. De directeur van het slachthuis, de heer Cremers, zou vandaag proces-verbaal opmaken als er aan de Mare toch gewerkt zou worden. De moeilijkheden dateren al van een aantal jaren geleden. De Teekens-vestiging voldeed al ge ruime tijd niet aan de eisen, daar dat werd uitgekeken een nieuwe ruimte. Aanvankelijk werd gekozen voor de voorma lige fabriek van Olga-matrassen aan de Hansenstraat, maar van die keus werd afgezien, toen de gemeente geen vergunning wilde afgeven. Uitkomst bood de voormalige broodfabriek van Juweel aan de Rooseveltstraat. Er werd begonnen met een ver bouwing, die echter een week voor de opening, begin oktober, moest worden stopgezet (op last van de gemeente), omdat er geen bouwvergunning was afgegeven. Het probleem dat vorige week speelde was dat Teekens aan de Mare moest stoppen, maar aan de Rooseveltstraat nog niet mocht beginnen, temeer omdat het be drijf voor die vestiging ook geen hinderwetvergunning had ge kregen. De directeur van de fabriek, de heer Van Egmond, vertelde vanmor gen deze week toch te zullen be ginnen aan de Rooseveltstraat, omdat aan de Mare de produktie is stopgezet. Hij zei te durven be ginnen op grond van een aantal toezeggingen, dat binnen afzien bare tijd de vergunningen zullen worden afgegeven. Wethouder Van Aken van Econo mische Zaken vertelde vanmor gen desgevraagd dat er nog geen vergunningen en ook geen tijde lijke ontheffingen zijn afgegeven en dat de fabriek aan de Roos eveltstraat dus ook nog niet ge bruikt mag worden. Of de gemeente nu stappen tegen Teekens gaat ondernemen, we gens vleesverwerking in een nog niet goedgekeurde ruimte, is nog niet bekend. m Prins Charles stapt uit marine k Prins Charles van Engeland, gaat het commando over zijn schip, de "Bronington" neerleggen. Dit komt voor hem goed uit omdat hij, naar hij zelf vermeldt, geen zeemansbenen noch een zeemans maag heeft. De prins moet boven dien de handen vrij hebben voor zijn nieuwe functie als voorzitter van de commissie ter voorbereiding dinsdag en woensdag w moeder. bij albert heijn

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1