Mr. X' lokt discussie uit TTWJIIF1IL Violistiek van hoog niveau (9«d 9Ut ASTERIX IN HISPANIA VARIA MAANDAG 1 NOVEMBER 1976 Zaterdag was het 30 oktober, de dag van de politieke gevangene in de Sowjet-Unie, een uitvin ding van de. politieke gevange nen zelf, die op 30 oktober 1974 in de Mordovische en Permse kampen een via de tamtam van de Goelag Archipel verspreide hongerstaking begonnen en dat vorig jaar op 30 oktober, en on getwijfeld ook afgelopen zater dag, herhaald hebben. Om die dag ook in het westen kracht bij te zetten had het onlangs ver schenen Rusland Bulletin een forumavond georganiseerd, waar ik door toevallige om standigheden als voorzitter fungeerde. In dat forum zaten Andrei Amalrik, Willem Olt- mans, dr. Anne Vondeling en Henk Wolzak. Het meest curieuze lid van het panel was ongetwijfeld Willem Oltmans, vermaard bestrijder van Josef Luns en prins Be- rnhard, onverbiddellijke aan hanger van wijlen Soekarno, verbeten bevechter van Soehar- to, interviewer van bijna alle groten der aarde, en een groot dierenliefhebber, want halver wege het forum verwijderde hij zich tien minuten, niet om zijn parkeermeter bij te vullen, maar om zijn hond uit te laten. Ik voel me door een bijzondere band. aan Willem Oltmans ge bonden want gedurende de vijf maanden dat hij vorig jaar in de Sowjet-Unie verbleef, vroeg hij een keer de astronaute Te- resjkowa te mogen interviewen en dat werd hem geweigerd, omdat men in de veronderstel ling verkeerde dat hij vóór het- zelfde concern schreef dat ook Avenue uitgaf, waarin ik drie jaar tevoren een reportage over een achtdaags verblijf in Mos kou had geschreven dat nog al tijd als een dwarszittende graat in de keel van die Novosti-Rtissen bleek te zitten. De gedachte dat ik vanuit Ne derland, zo ver van Moskou en zoveel jaar na dato, nog het doen en laten van Willem Olt mans kon besturen, vervult mij nog steeds met grote voldoening of heb ik dit verhaal al eens ver teld? Hoe dan ook, Willem Oltmans zat ook in het forum als een soort tegenwicht, want het boek "USSR 1976-1990" da!t hij schreef, zou ik, als ik een Duits sprekende Zwitser was, onget wijfeld als "Sowjet-freundlich" brandmerken. Aan het slot van- het forum kreeg ik van het van de organisatie cadeau ("ik ben er verschrikkelijk blij mee, want ik zag er tegen op het te kopen", heb ik snedig gezegd), dus ik zal er zeker nog wel eens op terugkomen. In elk geval bewees het boek al meteen goede diensten, want nadat we een film hadden gezien waarin prof. Sacharow zei dat de posi tie van de politieke gevangenen na de overeenkomst in Helsinki eerder slechter dan beter was geworden, citeerde Oltmans als tegenspraak Amalrik in een in terview in Newsweek van 12 januari 1976 (hij zat toen nog in de Sowjet-Unie), waarin deze vertelde dat toen hij nog opge sloten was men de gevangenen niet eens in de tien dagen, maar eens per week naar het badhuis liet gaan. Weersprak dit niec wat Sacharow gezegd had? Ware liefde Amalrik kreeg daarna het woord. Hij begon met te zeggen dat hij zijn inleiding aanvankelijk, naar goede Russische traditie, van papier had willen lezen, maar dat hij graag de gelegen heid aangreep Oltmans te ant woorden. Het deed hem deugd dat er Nederlanders waren die van de Sowjet-Unie hielden on danks haar gebreken, want ware liefde is volledige liefde, met inbegrip van de gebreken. Dat de politieke gevangenen in plaats van eens in de tien dagen nu eens in de week mogen ba den, noemde hij inderdaad een grote verworvenheid van het akkoord van Helsinki, te meer omdat het ook de enige verwor venheid was. Het was wel aardig, voegde hij er aan toe, om te vertellen wat er gebeurde toen hij het redactie bureau van Newsweek in Mos kou na dit interview verliet. Hij werd ogenblikkelijk aange houden door een KGB'er. Toen Amalrik zich beriep op het ak koord van Helsinki, schudde de man van de geheime politie zijn. vuist en zei: "We zullen jou wel eens leren wat dat betekent, het akkoord van Helsinki". Na afloop ging Oltmans die er op wees dat hij al vele jaren tever geefs pleit voor de politieke ge vangenen in Indonesië, waarop Amalrik zei dat men de poli tieke gevangenen van het ene land niet moest uitspelen tegen die van andere landen, én dat1 de leuze „Proletariërs aller landen, verenigt u" beter ver vangen kon worden door "Poli tieke gevangenen aller landen, verenigt u") naar Amalrik toe en zei: "Je moet het me maar niet kwalijk nemen, maar ik hou nu eenmaal van het Russi sche volk". Amalrik antwoord de: "Men kan ook van een volk houden, zonder tegelijkertijd van zijn regime te houden" NICO SCHEEPMAKER LEIDEN - Deze recensie, ik laat de aanhalingstekens gemaks halve weg', gaat over het tweede abonnementsconcert van het Residentie-Orkest in Leiden. Ik stel dit maar nadrukkelijk, want tijdens het schrijven naar Ver di's Requiem, het nationale synchromesh-igebeuren op ra dio en tv. En ik vraag me intus sen verbijsterd af, of alles watje van ver haalt nu wel zo lekker smaakt, of mijn eisen zo absurd hoog zijn. Ik probeer me voor te stellen, dat daar.in het Concert gebouw Bert Lassing en zijn Con Amore stonden; niet alleen zouden dirigent en koor in de sloot beland zijn, maar van de solisten zou alleen Julia Hamari de sprong hebben gehaald. Op het gevaar af, van chauvi nisme beschuldigd te worden, keer ik terug naar het concert van de Hagenaars, waar de hoofdstedeling Herman Kreb- bers solièerde in het vioolcon cert van Beethoven. Fenome-' naai is het gemak, waarmee die man de zaal aan zijn .voeten krijgt Dat was violistiek van het eerste plan. Ferdinand Leitner, sinds hij hetR.O. onder zijn hoede heeft reeds een halve Nederlander, zorgde voor een begeleiding die er zijn mocht. Eindelijk hoorden we bijvoor beeld weer een pianissimo van de Hagenaars. Als van Leitner te verwachten klonk de 7e symfonie van Dworsjak overtuigend hoog- romantisch. Edoch, in de be perking toont zich de meester, en de meester toont zich in de beperking: zo zou de inetpreta- tie van Hellendoorns concerto grosso in d achterhaald ge noemd kunnen worden, on danks het solistische aandeel van Jaring Walta, die zowel de authentieke kool als de conser vatieve geit probeerde te spa ren. Gerekend naar de totale uitvoering was dit concert van Hellendoorn slechts een voor spel, door Leitner vanaf het klavecimbel geleid. Het publiek was gekomen voor Krebbers, en in welk een getale: Milikan heeft staanplaatsen moeten verkopen, en dat terwijl de eer ste voorstelling van de schouw burg alweer is geannuleerd we gens gebrek aan belangstelling. Maar laten we wel wezen: dé Stadsgehoorzaal moet dicht, want deze concerten zijn zo eli tair, en de toneelvoorstellingen in de schouwburg zijn dat niet, want de gemeente heeft daar een heleboel geld in gestoken Waar of niet? RON HARMS In Engeland is onlangs een 21-jarige jongeman voor twee jaar naar de gevangenis ge stuurd, omdat hij een homo fiele. relatie onderhield met een 18-jarige jongen. Er be staat in Engeland wel een wet tegen homofiele relaties van meerderjarigen met minderja rigen, maar geen wet voor meerderjarige lesbische vrouwen, die een relatie on derhouden met een minderja rig, meisje. Volgens de leden van de 'Gay Sweatshop' uit Londen komt dat; omdat de vrouw in Engeland geacht wordt geen eigen seksueel le ven te. hebben en slechts is ge schapen als speelgoed voor de man. Het ontbreken van een wet voor lesbische vrouwen vindt de theatergroep uit En geland op zichzelf al een dis criminatie. Het geëngageerde toneelstuk 'Mister X' wil trachten af te rekenen met een groot aantal vooroordelen, die nog steeds ten opzichte van de homofilie bestaan. Het stuk begint met een vrij sugges tieve masturbatiescène, waarbij de leden om beurten dev zy op dat ogenblik denken. De vierde toneelspeler noemt niet die van een man. Geschrok ken kijken de anderen hem aan. Dat KAN toch helemaal niet! Een andere scène toont een 'schaduW-interview' met een homofiel voor de televisie. onherkenbaar op het scherm te verschijnen. Zijn wens wordt gerespecteerd tot een gesprekspartner woedend wordt en hem uit de schaduw in het licht van de televisie lampen wil trekken. De dis cussieleider begint tekenen van grote onrust te vertonen en zoekt panisch in zijn draai boek naar een ander onder werp. Na afloop van het stuk, dat za- terdagavond in de Leidse Schouwburg werd opgevoerd, was ér een groepsdiscussie met het publiek. 'Een in de Leidse regio béslist geen on bekende homofiel meende, dat de vooroordelen in Leiden t.a.v. de homofilie nog welig tieren. BERT KOEKEBAKKER Wim Bettenhausen- grafiek, Maud Mul ler Massis, wandkleden, Pieter van Heerde en Marianne Wouerben, bron splastieken. Tot 6 nov. geopend, di. t/m zat van 10-17 uur, do. tot 21 uur. Ars, Pieterskerkgracht 9. Tentoonstel ling Piet Herfst-Schilderijen. Van 1 t/m 14 nov., geopend dag. van 10-12 en 14-16 uur, zo. van 14-16 uur. Galerie Kerkdam, Lange Kerkdam 113, Wassenaar. Tentoonstelling Ina Orbaan - gouaches, Jopie Müller - aquarellen en René de Jonge - schilderijen. Geopénd woe. t/m za. 10-10 uur, di. 14-20 uur, t/m 20 nov. Galerie Denise Stephan, Bakkersteeg 18. Tentoonstelling Kees van Roemburg - schilderijen. Geopend za. van 14-18 uur, tot 30 jan. De Waag. Tentoonstelling „Taptade in bloemen". Geopend za. en do. van 11-22 uur, zo. van 10-18 uur. ma t/m woe. en vr. van 11-17 uur en van 19-22 uur, tot 7 nov. Sociëteit Burgers, BurgsteegT'Tentbon- stelling Madeion de Maa - oüeverfschil-, tierijen, litho's en pentekeningen. Tot 15 1 Algemene Bank, Geverstraat 43, Öegst geest. Tentoonstelling Jaap Vólkers - aquarellen. Tot 12 nov. - De lakenhal, Oude Singel 26-32. Ten toonstelling van de Stichting Openbaar, Kunstgebit. Van 25 sept. t/m 7 nov., dag. geopend van 10-17 uur, zo. van 13-17 Galerie De Oude Rijn, Oude Rijn 40. Tentoonstelling Jan Hameling - pente keningen en aquarellen, Maijolein v. d. Assen - potloodtekeningen, Alex Hak- leitwö 1 november 1976 - Een gouden beker, eens toebe- hoorende aan Comelis de Witt en hem aangeboden door de Sta ten van Holland, is eigendom geworden van baron Rothschild te Frankfort. Deze beker, waarop een zeeèlag is afgebeeld (waarschijnlijk die bij Solebay tegen de vereenigde Fransche en Britsche zeemacht, welke slag hij in 1672 als gedeputeerde ter zee bijwoonde, Red.) was door de familie H., te Leiden, in wier bezit hij was, aan de Neder- landsche regeering voor f 50.000,- ter overname aange boden. Bedoelde familie geldt als de laatste afstammeling van Jan en Cornelis de Witt. Minis ter Heemskerk, deinsde terug voor den aankoop van dit kunstwerk, dat thans, na in ver schillende handen te zijn ge weest, voor f 80.000,- het eigen dom vari Rothschild is gewor den. Vijftig jaar geleden: -De onveiligheid in den Tier- garten, het groote park in het centrum van Berlijn, wordt van dag tot dag grooter. Gistermid dag zes uur zijn een heer en dame door een drietal struikro vers uitgeplunderd. Ze bedreig den hun slachtoffers met,revol vers, dwongen hen winterjas en mantel uit te trekken, beroofden hen daarna van horloges en geld en gingen er toen vandoor. - Londen wordt op het oogenblik onveilig gemaakt door een „dame in het zwart" die met weergaloze snelheid haar slag slaat in rijke huizen. Een week geleden heeft zij een groote par tij tafelzilver geroofd uit het huis van het Lagerhuislid kapi tein Ernest Evans. Gisteren drong zij via de keuken door in het huis van Lord Doverdale te Knightsbridge, waar zij uit de slaapkamers van lord en lady- Doverdale al wat aan juwelen voor de hand lag bijeengaarde om op de brutaalste wijze het huis door de voordeur te verla ten, alles in vijf minuten tijds. Rechercheurs vermoeden, dat het dezelfde vrouw is, die nog zes diefstallen op haar geweten heeft en naar wie zij reeds eeni- gen tijd zoeken. Pulchri Studio, Passage 10, Öegstgeest. Tentoonstelling. Hessel de Boer - schil derijen t/m 18 nov. dag. geopend van 10-16 uur (beh. zo.). Rijksmuseum van Oudheden (Rapen burg 28). Werkd. 10 uur voorm.-5 uur .nam. zondag 1-5 uur nam. K en O gebouw, Oude Vest, "Gillen maar zo!", tentoonstelling over de geschiede nis van de Schouwburg, t/m 13 nov., dag. geopend van 10-17 uur. 'Atelier "De Scherf', Nassaulaan 41, .Öegstgeest, tel. 150220. Ans v. d. Hei- de-Kort exposeert eigen werk glasbui- gen, houtwerk, tegels en mozaïeken. Galerie JA, Sportfondsenbad, Wasse naar. Tentoonstelling W. H. Gipsen - et sen, Antoinette Gispen - kleurhoutsrie den, H. H, Kamerlingh Onnes - kera miek. Tot 13. nov., geopend do. t/m zo. 10-17 uur, woe. 20-22 uur. 62-134. Toen de nacht was gevallen, sloop de oude goudgraver MacMack naar het keetje van notaris J. Goudblut. Die Idg tevreden naast zijn kantoor te slapen met zijn hoofd op de zak met geld die hij verdiend had. Maar Bill MacNack had geen belangstelling voor dat geld. Hij opende het keetje, rommelde er een beetje rond, en kwam toen weer naar buiten met een pakje, dat hij onhoorbaar naar zijn kuil droeg. Daarna pakte hij zijn houten hamer en begon luidruchtig de paal tjes om zijn grondgebied te verzetten. Dat trok de aandacht van zijn buurman - een zékere Karei Muzer die ook een terreintje bij Joris in had laten schrijven, en die nu een verontwaardigd gelaat uit zijn slaapplaats stak. „Wat doe je daar?!riep hij kwaad, jeetje niet dat dit mijn grond is?! Ga weg met die paaltjes!". TOMATEN Probeer voor dit gerecht vleestomaten te krijgen. Er zijn twee soorten; kleine, met de vorm van een langgerekte pruim en grotere, sterk gerim peld. Het zijn tomaten van zeer goede kwali teit, die helemaal niet rood/behoeven te ogen en toch niet waterig zijn. Het schilletje is zo dun dat u ze niet hoeft af te pellen. Halveer 8 grote of-12 kleine vleestoma- niet zover dat ze geen stevigte meer hebben. Breng een grote pan wa ter met wat zout aan de kook en leg er 500 gr spinaziebladeren in. Schep de spinazie er fijn. Fruit snipperde ui in boter of olie licht goudgeel, bo ven laag vuur. Voeg de* spinazie toe, een beetje versgehakte peterselie en wat knoflook uit de khijper en laat het water er uit verdampen, nu boven hoog vuur. Neem de pan dan van het vuur en meng er verkrui melde beschuit door, 1 ei en zout en peper naar smaak. Vul hiermee de gehalveerde tomaten en zet ze op een licht bebo terde bakplaat. Leg op elke tomaathelft nog een klein klontje boter en zet de bakplaat 10 min. boven in een voor verwarmde hete oven. WIN A BORN 2AAfc,JE WEET l>IE AlEURoriSCHE NEJqiNQ DE MENSEN HET LMIEkIE TE. fTAfcEAJ HEBT TE CVEA«ES2£EAJ y /<5A C,EWOON AC-S EEN NORMA Ac HEMS. 2ir- l TEAI EN PRAAT" \geen cnzvn! /vifvc CjZtrülS. FRED BASSET «rslapen! De avonturen van Jommeke CAMERA: „Aardbeving", dag. 8.00 14 j. Kindermatinee: „Dik Trom en dorpsgenoten", za. en woe. 2.30 u> 2.00 en 4.15 uur. AL. Nachtvoorstelling: „Amarcört", za. 11.30 uur. 18 jaar. TRIANON: „Max Havelaar", dag. 2.00 en 8.00 uur. 14 laar. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 r tot woensdag 13.00 uur (Diacones- .00 uur tot za- vziekenhuis). REX: „En zij genoten van de liefde", dag. 7.00 en 9.15 uur. 18 jaar Kindermatinee: „Peppi en Kokki", za. en woe. 2.30 uur. AL. Nachtvoorstelling: „De sexsekte der zwarte nonnen", vr. en za. 11.30 uur. 18 jaar. rz^ Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur r. en 13.45-14.30 uur. Avondbezoekuun 18.30-19.30 uur. Kinderafdeling dage lijks van 14.00-19.00 uur alleen voer ou ders zondag 14.00-15.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14'jaar hebben geen toegang op de kinderafde ling. Sint Elizabeth-ziekenhuis volwassenen dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.80 tot 19.30 uur; klasse-afdelingen ook 1*1.15 tot 12.00 uur. Kraamafdeling: dag. Annakliniek: Klasse afdeling van 13.00-14.30 uur van 1*8.30 tqt 20.00 uur. Derde klasse bezoekuur Van 13.00-14.00 uur en 18.30-19.30 uur. Kinderzaal: van 13.00-14.00 uur. Op woensdagavond (uitsluitend voor de ouders) van 18.30-19.30 uur. ACADEMISCH ZIEKENHUIS Voor alle patiënten fbehalve kinderen zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur. 18.30-19.30 uur. Voor de prematurenafdeling'gelden de 19.30 uur., Laatste kwartier middag- avondbezoek babyshow. Kinderafde- volgende bezoekuren (alleen ling dag'. 15.00 tot 18.30 uur. CCU (hart- ders)': bewaking) dag. van 14.15 tot 14.45 van 19.00 tot 19.30. Zaterdag en zondag: 14.45-15*00 uur. Bezoek aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten door- lópend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiefvoor spe ciale kaarten verstrekken.. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur. 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14.15-15.00 uur. 18.30-19.00 uuc. Alphen aan den Rijn Rijnoord:' le en 42e klas 11-11.30; 13;3a 14.15 en 18.30-19.30 uur; 3e klaé 13.30- 14-15 en 18.30-19.30 uur;»Kraamafdeling 13.30-14.15 uur alleen voor echtgenoten 19-20 uur; Kinderafdeling 15-15.30 uur alleen voor ouders 18-18.30 'üur. Geluidshinder Schiphol' Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar ^Schiphol' kunnen dag en nacht worden "gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000).

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19