toes leest links de les Toekomst Amsterdamse Witkar niet rooskleurig „Te weinig idealisme in programma van VVD Ontspannend luisteren naar Les Gouts Reunis 9Tre Vo a onbevangen Winst en verlies van kadettenteam MAANDAG 1 NOVEMBER 1976 AMSTERDAM In een benauwd groen geschilderd woonkarretje van Publieke Werken zit op het Spui in Amsterdam eenzaam aan een houten tafeltje temidden van veel rommel een jongeman zich aan zyn studie te wy den. Zijn taak is om de buiten staande vier witkarren te verhuren. Maar hy wordt in zijn studie nauwelijks gestoord: nie mand huurt een witkar. Met onverwoestbaar optimisme werkt niettemin ex-Provo Luud Schimmelpenninck al tien jaar aan zijn idealistisch getinte droom: in de oude Amsterdamse binnenstad 15 witkar-stations met een totaal van 105 witkarren. In de ze herfstmaanden ligt echter het hele project praktisch knock-out twee van de vier najaren gereed ge komen witkar-stations (op het Am- stelveld en aan de Elandsgracht) moeten enkele maanden op non- actief worden gesteld, omdat ze worden verbouwd. Een derde sta tion (aan de Oude Brugsteeg aan het water van het Damrak) is ver dwenen wegens het opbreken van de straat ter plaatse en komt niet meer terug. Zo resteert aan het einde van een proefperiode van 2,5 jaar nog slechts een station met vier witkarren, n.L dat aan het Spui. tegenstelling met de voorspellin gen die de Coöperatieve Vereni ging Witkar (met enkele duizenden leden die ieder f 25,- lidmaatschap hebben betaald) in diverse triom fantelijk gestelde bewoordingen in de afgelopen jaren ten beste heeft gegeven. Zo werd in de lente van 1975 een folder "Witkar Nu" uitge-, geven, waarin te lezen stond: "De eerste fase is glansrijk doorstaan. De praktijk is begonnen, het hele systeem is technisch rond. Binnen een jaar zal Amsterdam over 15 complete witkarstations beschik ken". Het heeft niet zo mogen zijn. Proefperiode geëindigd In 21/ï jaar proefperiode met een viertal stations is gebleken, dat zich diverse kinderziekten in de techni sche automatisering zullen voor doen. Daarom moeten de stations b.v. worden voorzien van een. nieuwe bovenrail voor de elektri sche voeding. Maar het bestuur twijfelt niet aan het succes: in de cember zullen twee nieuwe witkar stations worden geopend, nl. op de Nieuwmarkt en op het Hekelveld (bij Sonesta), dan zullen tevens de stations aan het Amstelveld en de Elandsgracht weer open gaan "en dan zal dus het volledig geautoma tiseerde systeem in gebruik wor den gesteld, wellicht door minister Westerterp zelf'. Een "Amsterdamse riksja" Intussen is bij alle problemen ook een lichtpuntje aan de donkere ho rizon verrezen: het Amsterdam So nesta Hotel aan het Hekelveld ziet wel iets in de Witkarren als attractie voor Amerikaanse (of andere bui tenlandse) toeristen, die er voor weinig geld een rondje mee door de binnenstad kunnen maken. Daarom heeft het Sonesta Hotel zich aangemeld voor 25 magneti sche sleutels, waarmee in de toe komst de geautomatiseerde wit karren kunnen worden geopend. Als de Amsterdammers zelf dan al weinig belangstelling voor de wit karren mochten tonen, wellicht vormen ze voor de toeristen een "typical Dutch attraction", die ver boven de riksja's van het Verre Oosten uitgaat. Evenmin als de riksja's zijn de wit karren erg comfortabel. De twee meter hoge lichtelijk topzware voertuigen, waarin een volwassene van niet al te lange afmetingen ge makkelijk recht op kan staan, be wegen zich voort op twee voorwie len en een achterwiel, dat voor de voortstuwing zorgt. Het zwaarte punt ligt vrij hoog en het gevolg is, dat ze in een te scherpe bocht of met te grote vaart van een hoge brug afrijdend, gemakkelijk kunnen omslaan, hetgeen dan ook wel ge beurd is. Ook de vering laat te wen sen over, maar het uitzicht is riant, want de berijders (er is plaats voor twee passagiers) bevinden zich rondom in een soort koepel van doorzichtig plastic. De geringe stabiliteit van het voer tuig is lang niet het enige nadeel, dat aan de hele witkar-droom kleeft. Een grote tegenvaller voor de organisatoren was, dat er geen toestemming is verleend om de witkar voor iedereen beschikbaar te stellen. Alleen automobilisten mogen er in rijden, althans mensen die over een geldig rijbewijs be schikken. De overgrote meerder heid van houders van rijbewijzen heeft ook de beschikking over een auto. En wie laat voor een witkar zijn auto staan? Een ander probleem is de geringe actie-radius van de witkar. Wie er van gebruik maakt, moet er reke ning mee houden, dat de accu- krachtbron na circa 20 minuten rij den raakt uitgeput. Niet leuk als je met een wiskar over de nog open zijnde enkele baan van Damrak en Rokin voetje voor voetje, of liever wieltje voor "wieltje, in een file voortschuift en dan plotseling niet meer verder kunt. Uit de kleine actie-radius vloeide de noodzaak voort een systeem op te bouwen, dat geheel is gebaseerd op het maken van korte ritten, na melijk van het ene witkar-station naar het andere. Het is niet de be doeling om er boodschappen mee te gaan doen. Wie een rondrit door de binnenstad wil maken (zoals wellicht buitenlandse toeristen), zal dus van het ene station naar het andere moeten rijden en telkens van witkar moeten veranderen. Doorstroming Als het systeem volledig in werking zou zijn, dan is dus een gelijkmatige doorstroming bij alle stations een absolute eis. Zodra een station vol zou zijn (met 10 witkarren) kan je er niet meer naar toe rijden. Dat word je - als alles tenminste goed func tioneert - duidelijk gemaakt op het kiespaneel bij het beginstation. De ingewikkelde automatisering is een verhaal op zich zelf. Leden van de Coöperatieve Ver eniging Witkar U.A. moeten eerst f25,- voor het lidmaatschap beta len. Vervolgens nog eens f 25,- voor een magnetische sleutel met een geheim codenummer, waarmee ze op de stations de kiespanelen kun nen bedienen. Dat is een zeer ver nuftig apparaat. Ten eerste zorgt het (dankzij de ingeschoven sleu tel) voor een tijddoorgave aan de computer van de gemeente-giro voor de afrekening van de nog te maken rit. Ten tweede deblokkeert het de voorste witkar van het sta tion, waarmee de rit gemaakt moet worden en ten derde moet de ge bruiker op het kiespaneel aangeven naar welk ander station hij zich rnet de witkar zal begeven. Hier komt de doorstroming een woordje mees preken. De kiespanelen op de stations zijn alle aangesloten op een eigen witkar-computer, die een overzicht bijhoudt .van de bezetting der sta tions. Mocht iemand naar een sta tion willen rijden, waar op dat mo ment al zoveel andere karren naar op weg zijn, dat het vol zou zijn als de betrokkene er zou aankomen, dan laat een rood licht dit weten en blijft de voorste witkar geblok keerd. Wegrijden is dan dus onmo gelijk. Men zal dan dus moeten wachten tot op het kiespaneel blijkt, dat er op het gewenste sta tion een parkeerplaatsje is vrijge komen. Is het zover, dan dient men de mag netische sleutel in een elektronisch kastje met geheugen te steken, de zg. sleutelhapper, waarmee dan au tomatisch de deuren worden ont grendeld. De sleutelhapper houdt automatisch de sleutel tijdens de rit vast. Pas als de kar veilig is aange komen bij het bestemmings station, daarin is weggezet zoals het hoort (met de beugel in de voe dingsrail), met de versnelling in de vrijloop en de deuren gesloten, laat de happer de sleutel weer los. Het contact tussen beugel en rail zorgt automatisch voor het doorgeven aan de computer bij de gemeente giro van de gereden tijd. Moeilijke exploitatie Het hele project vergt vele tonnen: bij het huidige prijspeil kost on danks welwillende medewerking van Publieke Werken de aanleg van ieder station 40 mille en iedere wit kar 12 mille. De aangeschafte com puter kostte f 50.000 om nog maar niet te spreken over allerlei andere bijkomende kosten voor personeel, kantoor, telefoon, verzekering, we genbelasting en rente van het ge leende geld. Hoogste post wordt natuurlijk de afschrijving op de aan te schaffen 105 witkarren, die - zoals nu wordt aangenomen - ie dere drie jaar moeten worden ver nieuwd. Volgens de begroting komt dat alles neer op ruim 1 mil joen gulden per jaar. Om quitte te spelen - zo heeft het bestuur uitge rekend - zullen in de gedroomde toekomst alle 105 witkarren 365 da gen per jaar ieder dagelijks volle drie uur in betaald gebruik moeten zijn. Dan nog zijn de aanloopkosten niet terugbetaald. Vervoersexperts en financiële deskundigen spreken over een "niet haalbare kaart". Laks gemeentebestuur Maar of men het project beschouwt al» een attractie voor hobbyisten, dan wel als een serieuze poging tot het scheppen van aanvullende ver voersmogelijkheden, zeker is dat deze geautomatiseerde "riksja" in staat moet worden geacht Amster dam en daar boven uit heel Neder land weer met een eigen typisch toeristisch snufje wereld bekend heid te geven. Zelfs het totaal mis lukte "Witte Fietsenplan" heeft in de wereldpers destijds grote aan dacht gekregen en de internatio nale goodwill van de Nederlandse hoofdstad vergroot. In dat opzicht beschouwd zou men van het Am sterdamse gemeentebestuur wat meer financiële medewerking kunnen verwachten. Maar B en W zien het niet zitten. Terwijl minister Westerterp de witkar-vereniging voor 1976 een subsidie van 180.000 heeft verstrekt en minis ter Vorrink (de witkar is milieu- schoon) het project heeft gesteund met een rentevrije lening van 473.000 hebben B en W zelf geen cent in de witkar gestoken. De ver eniging heeft van een drietal parti culiere instellingen nog een garan tie gekregen van 300.000. Aan inkomsten is tot nu toe weinig binnengekomen: in feite tellen al leen de lidmaatschapsgelden van enkele duizenden leden, die samen ongeveer 75.000 hebben betaald. De tot nu tot ontvangen ritgelden zijn te verwaarlozen. Dat mag niemand verwonderen. Juist om de witkar voor de gewone man enige aantrekkelijkheid te bieden, is de ritprijs zo laag gesteld, dat een taxi er niet tegen op kan. Tot nu toe was de prijs 10 cent per minuut. Wie dus een kwartier met een witkar rijdt vindt later op zijn gemeentegirorekening een af schrijving van 1.50. En daarvan ligt niemnad wakker. Waarschijn lijk zal die ritprijs dan ook tot 15 cent per minuut worden verhoogd. Net als bij een taxi doet zich bij ge bruik van een witkar ook het risico keersopstopping belandt. Dan loopt de tijd door en daarmee dus ook de rekening. LEIDEN - Het is 1714. Lodewijk XIV u>as uitgeblust en bedroefd. Het jaar nadien gaf hij de moed opende geest. Die twee jaren moest Couperin hem opmonteren met een huiskwintet je: blok- of dwarsfluit, hobo of oboe d'amo- re, viool of altviool, cello of gamba en een cembalist. Zo ontstonden 14 .Concerto's, van welke tien later de verzamelnaam "Gouts Réunis" kregen. Die benaming heeft een Kwintet met Bob van Asperen aan het klavecimbel overgenomen. De vijf presenteerden (voor K. en O.) in de geheel gevulde Lokhorstkerk Couperin's Concerto VIII uit de serie, een rijke suite vol verwijzingen naar de operaman Lulli, afgod van Louis (de Bacchanten aria!). De spelers, voorzien van barok-instrumentarium, werden al per omgaande koninklijk beloond door de geestdriftige massa en zeker na de pauze is er van een sublieme verklanking sprake geweest in Handel's 3de i blokJUiitsonateEmanuel Bach's Wurtembergse soloklaviersonate en in Christian Bach's onvolprezen Kwintet in D. Op Couperin is Suite II van Marin Marais gevolgd en de Trio-Sonate in d van de (niet meer barokdwarsfluitbouwer Jacques Hotteterre (geboren circa 1680, het programma wist het niet). Al met al een avond ontspannend luisteren, zonder streng contrapunt en zonder de oude heer Sebastian B. KEES VERHOEF OEGSTGEEST - K. en O. had "Tre Vod" in de Groene Kerk, een ons onbekend trio hobo, fagot (Gè en Hanna van Koten), klarinet (Herman Braune),orkestmusid. Als een soort vondeling stond Matthew Locke voor aan met een Broken Consort I mini-dansjes). Een van de kleinere talenten rond Purcell. Samuël Pepys' Dagboek brengt die twee samen in een café "aan de waterkant"Ze hadden het over betere banen en over moderne muziek. Na Lock werden txissen Mozart (Divertimento III Köchel Anhang 229) en Beethoven (Trio C op. 87) twee muzikale vagebonden ingeschoven van deze eeuw: Milhard (Suite d'après Corrette) en Gordon Jacob (Two Peaces). De rol van de fagot maakte Consort en Divertimento, dat wel wat aan lyriek tekort kwam, in enige mate éénkleurig. Bij Lock en Mozart is het instrumentarium vervangbaar. Milhaud en Jacob hebben voor de be stemde timbres uit gedacht, met gevolg dat de muziek hier terstond verhel derd opbloeide -zode invalletjes bij de eerste, de Jan Klaassengeest bij de andere. Beethoven verwierf keurig z'n stand en z'n stijl, maar de origineel bedoelde klank, twee hobo's ne althobozal het iets en doen. Tre Vod: een aardig ensemble, eenvoudig onbevangen tegenover de mu ziek, niet uit op enig perfectionisme. KEES VERHOEF LUXEMBURG - Het Nederlands basketbal-kadettenteam heeft gis teren in de Luxemburgse hoofd stad de tweede wedstrijd van het traditionele vierlandentoernooi met 59-56 gewonnen van West- Duitsland. De Nederlanders, die vandaag uitkomen tegen België, herstelden zich met hun knappe overwinning goed van de schok kende nederlaag (84-88) tegen de gastploeg Luxemburg. Zaterdagavond leek Nederland (met de Leidenaars Comelissens en Kallenberg) bij de rust in de inter- LIBERALE JONGEREN: Zeker vijftig doden bij aardbeving op West-Irian DJAKARTA (Reuter/AFP) - Op West-Irian, voormalig Ne derlands Nieuw-Guinea, zijn bij de zware aardbeving van vrijdag tenminste 50 doden en veel gewonden gevallen. Dit is gisterochtend in Djakarta be kend gemaakt door een zegs man van het protestantse zen dingsgenootschap MA.F. Deze Amerikaanse organisa tie onderhoudt als enige een luchtverbinding met de over land practisch onbereikbare zwaarst getroffen zóne op West-Irian, rond het dorp Bime in het bergachtige dis trict Jayawijaya. De M.A.F. vreest dat het do dental uiteindelijk ver boven de 100 zal blijken te liggen. De streek rond Bime, waar de bevolking nog vrijwel in het stenen tijdperk leeft, maakte in juni ook reeds een aardbe vingsramp door waarbij 500 slachtoffers vielen. Behalve rond Bime heeft de schok van vrijdag, die ruim 7 scoorde op de Richterschaal, ook zware schade aangericht in de districten Epimok en Nalka. De reddings- en opspo ringswerkzaamheden duur den gisteren voort, waarbij voedsel en medicamenten rnet vliegtuigen en helikopters naar de zwaarst getroffen pun ten werden aangevoerd. GROESBEEK (ANP) - Het congres van de jongerenorgani satie Vrijheid en Democratie (JOVD) heeft gisteren in Groesbeek in een motie vastgelegd dat het naar zijn mening te betreuren is dat de samenstellers van het ontwerp- verkiezingsprogramma van de WD te weinig rekening hebben gehouden met de wensen die op de deelcongressen van die partij met name over de ontwikkelingshulp naar voren zijn gekomen. De JOVD vindt voorts dat het concept-verkiezingsprogramma te weinig nadruk legt op immateriële zaken die juist het liberalisme sie ren en dat er in het programma te weinig liberaal idealisme is terug te vinden. In een tweede motie zegt de JOVD dat de VVD voor de parlementaire behandeling van het VAD- wetsontwerp moet komen met in itiatieven voor een vermogensaan- wasdeling op liberale grondslag. Tenslotte spreekt de JOVD als zijn mening uit dat de leeftijdsgrenzen van het passief kiesrecht verlaagd moeten worden. De voorzitter van de JOVD, vond dat de WD een nieuw beginsel programma moet schrijven. Volgens Romkes moet dit geen blauwdruk zijn van een nieuwe maatschappij. Wel moeten richting en koers waarin de liberalen de toekomstige maatschappelijke ontwikkelingen willen beïnvloe den worden aangegeven. Uit de ontwerp-resolutie van PvdA en PPR blijkt volgens Remkes dat' er bij deze partijen wordt uitgegaan van een kil machtsdenken. „Onder het mom van politieke duidelijk heid wordt het sluiten van com promissen, wat inherent is aan ons democratisch en partijpolitiek stel sel, als het meest verwerpelijke op deze aarde gepresenteerd". AMSTERDAM - Het Amster damse RAI-gébouw was dit wee keinde weer het toneel van ge snor, gespin en gemiauw: de ■Felicat-tentoonstelling. Voor een fotograaf is het moeilijk om uit zóveel liefs en moois het ware te kiezen, maar deze Pers, die met gerechtvaardigde trots door de bazin wordt getoond, moest wel 'hoge ogen gooien bij de keu ring Kaper wordt vervolgd MÜNCHEN (Reuter) - De 26-jarige Tsjech Rudolf Becvar die donder dagavond door middel van de ka ping van een Tsjechoslowaaks lijn- vliegtuig naar München uitweek, is door de Westduitse justitie formeel in staat van beschuldiging gesteld wegens luchtpiraterij. De regering van Tsjecho-Slowakije heeft officieel om Becvars uitlever ing gevraagd. LISSABON (Reuter, AFP, DPA) - De Portugese premier Mario Soa- res heeft zaterdag op het congres van zijn partij in Lissabon de lin kervleugel onomwonden gemaand dat zij haar voorkeur voor een radi cale linkse politiek voorlopig zal moeten bedwingen. Hij riep zijn partij op zich eensgezind achter het "pragmatische en realistische rege ringsprogramma" te scharen. Verschillen van mening binnen de partij zijn niet erg, aldus de pre mier, maar er zijn grenzen en die zijn nu bereikt met de "communiqué-oorlog". (Partij- afdelingen gaven de laatste weken met grote regelmaat communiqués uit waarin het beleid van bepaalde ministers werd aangevallen, of ge steund). De partij moet de hele re gering steunen, en niet slechts in dividuele ministers. Doelwit van de linkervleugel was met name de minister van Onder wijs, Sottomayor, die een zuivering onder pro-communistische leer krachten heeft uitgevoerd. Ook be zuinigingsmaatregelen, en een ver soepeling van de ontslagmogelijk heden vielen bij links niet in goede aarde. De "gematigde" of "sociaal-democratische" vleugel van de partij op zijn beurt heeft weinig goede woorden over voor minister van Landbouw Lopes Cardoso, de linkse voorman in het kabinet. Soares zei dat zijn regering niet werkt aan een "herstel van het ka pitalisme, maar aan het overleven van de natie". Een zeker sociaal- economische evenwicht is onmis-- baar voor de democratie. "Links zijn betekent de belangen van de werkende klasse verdedigen en door een politiek van gezond ver stand en voorzichtigheid, te ver mijden dat het fascisme terugkeert. Lissabon is geen Praag geworden, maar het mag ook geen Santiago de Chile worden", hield Soares zijn radicale partijgenoten voor. Volgens de premier is het nu tijd voor consolidatie van wat bereikt is, en kan de revolutie niet door gaan in het tempo van de afgelopen twee jaar. Hij richtte een felle aan val op de regering-Goncalves die volgens hem vorig jaar opzettelijk probeerde de economie te ruineren om ongerechtvaardigde nationali saties te kunnen doordrukken, en de boeren te onderwerpen aan communistisch-geleide bonden. Volgens Soares is het socialisme nu nog niet haalbaar voor Portugal "als gevolg van de "politieke lig ging" van het land en de binnen landse politieke krachtsverhou dingen". Overigens vond hij dat al heel wat is bereikt met de nationali satie van de basis-sectoren van de economie, de experimenten met zelfbestuur, de landbouwhervor ming en de zeggenschap van werk nemers in de ondernemingen "in dien die kan worden uitgeoefend zonder het rendement aan te tas ten". Koersen Duindigt De uitslagen van de zaterdag op de baan van Duindigt gehouden paar- denkoersen zijn: Gutenbergprijs 2520 meter 1. Olga Anjo (A. Harm- sen) 3.39.8 1.27,2,2. M^ja Roodnoot, 3. Marinus G. Toto: winnend 24.80 plaats 3.60, 1.90, 2.50, koppel 36.80, trio 741.50. Folkeprijs, eerste afdeling 1900 meter 1. Feuerglut (D. Weiss) 2.06.8, 2. That's Swanee, 3. Charlie Brown. Toto: winn 4,70 pl. 1.90, 2.10, 2.80, kop. 13,80. Sceptreprijs 2120 meter. 1. Lotje van Double (J. Hendrikx) 2.56,7, 1.23,3, 2. Madjau du Bois, 3. Moos Roodnoot. Toto: wi. 4,70, pl. 1,40 1,40, 1,60, kopp. 7,10, trio 110,80. Hollandse Handicap 1800 meter. 1. Clio (H. van der Kraats) 2.04.4, 2. Country House, 3. Pinzello. Toto: winn. 5,00 pl. 1,70, 1,90 2,60 kop. 5.80. Prijs der vierjarige stayers 2600 meter: 1. Niels Zuidvelde (J. Wage naar) 3.32.0, 1.20.9, 2. Nubar van Echten, 3. New Buitenzorg. Toto: winn. 2,80, pl. 1,30, 1,40, 2,00 kopp. 5,80 trio 81,10. Scotch Fezprijs 2120 meter 1. Odysner (J. Hendrikx) 2.56.0 1.23.8, 2. Okos, 3. Nordlandia. Toto: winn. 2,20, pl. 1,20 1,10 1,40 kop. 1,60. Fokkerijprijs, tweede afd. 1900 meter 1. Tudor Roussi S 2.08.9, 2. Moon River, 3. Kracinska. Toto: winn. 2,20 pl. 1,70, 1,60 1,30 kop. 18,60 trio 121,30. Heresprijs 2120 meter 1. Larens Roem (L. van Dooyeweerd) 2.56.6 1.22.5, 2. Joop Hollandia, 3. Keino. Toto: winn. 5,20, pl. 2,00 5,20 kop. .59.70 Fokkerijprijs, derde afdeling 1900 meter 1. Alwiene (D. Weiss) 2.10.9, 2. Wilfreds Boy, 3. Question. Toto win. 4,10 pl 2,00 1,70 3,00 kop. 13,40 trio 359,10. Harleyprijs 2120 meter 1. Oakes D (L. Schoonhoven) 3.04.1 1.26.8,2.0. Bento, 3. Omar Laguna. Toto: win. 2,20 pl. 1,50 2.90 kop. 3,40. Totalisator-omzet 313,170,-. Schakers aan kop in Haifa HAIFA - Nederland heeft tijdens de schaakolympiade te Haifa in een rechtstreeks duel met de Verenigde Staten de kop (voorlopig) veroverd. Het titanenduel in de zesde ronde geeft voorlopig een stand van 2-0 in het voordeel van Nederland aan. Jan Timman won zijn partij tegen Robert Byrne, terwijl Jan-Hein Donner het punt op Tarjan ver overde. De partijen tussen Sosonko en Kavalek en die tussen Ree en Lombardy zijn gisteravond afge broken. Uit die afgebroken partij kan Nederland op zijn minst één punt wegslepen. Zaterdag had Ne derland Noorwegen al met 4-0 opzij gezet. Tim man heeft na zijn partij tegen Byrne nu 4*2 punt uit vijf par tijen aan het eerste bord. Een bij zonder fraai resultaat. De stand na de gisteren gespeelde partijen is: 1. Nederland 16'a 2 afg.); 2/3 Enge land en Israël lé'a 1 afg.); 4. Argentinië lö'a. De Neder landse damesploeg speelde in de vijfde en laatste voorronde van groep A met l'a-l'i gelijk tegen Gouda. Door dit resultaat plaatsten de Nederlandse dames zich voor de finalegroep. land tegen Luxemburg op rozen te zitten, getuige de 35-52 ruststand. Na de hervatting stortte de jeug dige en onervaren Nederlandse ploeg volkomen inelkaar. De Luxemburger Mallinger (40 pun ten) kreeg vrij spel en binnen 10 minuten was de voorsprong ge slonken tot 5 schamele punten: 60-65. Eén minuut later was het ge lijk (67-67) en bleek Luxemburg onstuitbaar, via 71-76 en 80-80 werd het 86-84. Gisteren moest Nederland vanaf het beginsignaal opboksen tegen een achterstand, die de fanatieke Duitsers Nederland in snel tempo wist te bezorgen (3-8 en 10-18). Ne derland hield tot de rust de schade beperkt tot 28-35. In de tweede helft kwam Leidenaar Joost Come lissens tot bijzonder knap spel en 6 uiterst belangrijke punten. Neder land rook na rust de winst (45-44) en liet zich door de Duitsers niet meer overdonderen: 59-56. HANS JACOBS Dames van Victorie en Meerburg succesvol DEN HAAG - Gisteren werden in de sporthal "Overbosch" in Den Haag de districtskampioenschap pen voor dames van West III ge houden. In deze door de Neder landse Katholieke Gymnastiek- bond georganiseerde wedstrijden namen drie ploegen uit Leiden deel: Victoria, Meerburg en Groen Wit De Leidse clubs deden het uit stekend en kwamen met drie titels, vier tweede en een derde plaats naar huis. De uitslagen zijn: Pupillen: l.Quin- tus 127.75; 2. Victorie 178.35; 3. Sportlust 174.55. Aspiranten A; 1. Quintus 121.75; 2. Groen Wit 120. Aspiranten B: 1. Victorie 184.75; 2. GroenWit 182.90; 3. Sportlust 181.75. Junioren A: 1. Quintus 124.65; 2. Sine Nomine 122.30; Alkemade 118.75. Junioren B: 1. Meerburg 156.65; 2. Maria- hoeve 155.65; 3. Alkemade 148.20. Dames 2e graad: 1. Victorie 127.75; 2. Alkemade 127.40; Teylingen 121.60. Dames 3e graad: 1. Meer burg 120.95; 2. Victorie 118.50; 3. Groen Wit 115.05. Zaterdag gaf de DGV "Brunhil- de" voor haar leden onderlinge gymnastiekwedstrijden en gym- nastiekdemonstraties. De kleuters kwamen het eerst aan bod, en het bleek dat ze spelenderwijs al heel wat geleerd hebben. Daarna kwa men de meisjes van 8 tot 10 jaar aan de beurt. Zij, evenals de meisjes tussen 10 en 13, 13 en 16 jaar en de dames moesten (in verschillende graden ingedeeld) hun oefeningen op vier toestellen afwerken. In de pauze werden er demonstraties minitrampspringen en jazzgym- nastiek gehouden. Als slot van de geslaagde dag was er een jazzhap- pening, waaraan ook het publiek deelnam. Uitslagen onderlinge wedstrijden: 8-10, le graad: Jeannet Kriek; 2. Monique Kest. 8-10, 2e graad: 1. Monique Wibiër; 2. Karin Wibiër; 3. Corinnede Jong. 10-13 jaan l.Eyna Siere; 2. Charlotte Brussee; 3. Syl via Janssen. 13-16 jaan 1. Veroni- que Mottier; 2. May-Britt Opdam. Dames: 1. Annemieke van de Bos; 2. Marleen Louwrier.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 16