Honecker staatshoofd DDR ÉtÈ cieba nodigt Belangrijkste blanke dissident Sowjet Unie beticht van agressief gedrag Weer dader rioolrooj gearresteerd Benoeming kwam zeer onverwachts 'Sportief' Uitlevering gevraagd van vliegtuigkaper Isabel Peron weg Dominee Beyers Naudé ZATERDAG 30 OKTOBER 1976 ADVERTENTIE OOST-BERLIJN (Reuter, AP) De Oostduitse partijleider Erich Honecker is geheel onverwacht door het nieuwe Oostduitse parlement tot staats hoofd van de DDR benoemd. Honecker, 65 jaar oud, bezet nu twee van de drie topfuncties in het Oostduitse politieke apparaat. Willy Stoph, het vroegere staatshoofd, kreeg de derde belangrijke post, die van minister president. De aftredende premier Horst Sindermann wordt voorzitter van het parlement. Volgens westerse waarnemers komt dit neer op een degradatie. Alhoewel het 500 zetels tellende parlement gewoonlijk unaniem kiest voor de kandidaten die door de partij voor dergelijke hoge func ties worden voorgedragen, waren de veranderingen van gisteren voor I buitenlandse waarnemers toch een j bijzondere verrassing. Honecker heeft nu dezelfde status als wijlen Walter Ulbricht, die in de jaren zestig het leiderschap van de partij en de functie van staatshoofd had. De vertrekkende president, Willy Stoph, die nu premier is geworden, was al eens eerder Regeringsleider. Dat was in de periode van 1964 tot 1973 toen Ulbricht overleed werd Stoph diens opvolger. De wijzigingen werden bekendge maakt op de eerste vergadering van de Volkskamer, het Oostduitse par lement, na de verkiezingen van twaalf dagen geleden. Alle topfuncties in de regering zijn nu bezet door leden van de Duitse socialistische eenheidspartij, SED, waarvan Honecker algemeen se cretaris is. Honecker is ook nog gekozen tot voorzitter van de nationale defensie raad, welke functie het opperbevel over de strijdkrachten met zich meebrengt. Sinds de Oostduitse staat in 1949 in het leven werd geroepen was het voorzitterschap van de Volkska mer altijd in handen geweest van een niet-SED man. Het heeft Ulbricht jaren gekost om alle functies onder zich te krijgen die Honecker in goed vijfjaar wist te verzamelen. Honecker, eens een protégé van Ulbricht, volgde hem als partijleider op in mei 1971. Of Honecker, evenals Ulbricht, de staatsraad waarvan hij voorzitter is zal gebruiken om de bureaucratie van de ministerraad, waarvan Stoph als premier weer voorzitter is geworden, te passeren valt nog te bezien. Stoph is premier geweest van 1964 tot 1971, toen hij tot staatshoofd werd gekozen. Hij zou toen wegens zijn slechte gezondheidstoestand zijn vervangen door Sindermann. Honecker heeft Sindermann zelf voorgedragen als de man die met name de economie nieuw leven zou kunnen inblazen. Maar het is niet zo goed gegaan als verwacht met de Oostduitse economie. Stijgende prijzen voor grondstoffen, het feit dat de Sowjet-Unie nog altijd een groot deel van de fabrikanten "af roomt", de slechte oogsten der laat ste jaren waardoor veel in het bui tenland moest worden gekocht tegen harde valuta, al deze factoren hebben de Oostduitse economie in moeilijkheden gebracht. Het lijkt er dus op dat Sindermann verdwijnt omdat hij niet aan de verwachtingen heeft beantwoord. In een rede waarin hij zijn benoe ming tot staatshoofd aanvaardde heeft Honecker de nadruk gelegd op binnenlandse vraagstukken en onder meer verklaard: "Wij gaan er van uit dat economische vooruit gang ook maatschappelijke voor uitgang brengt". Terzake het buitenlandse beleid verklaarde hij dat de eerste zorg van Oost-Duitsland zal blijven de verdieping en verbreding van de vriendschappelijke samenwerking met de Sowjet-Unie en de andere socialistische landen. LONDEN Op de Londense luchthaven Heathrow wordt de 27-jarige Susan Barkin door haar schonvader begroet. Zij kwam uit Zuid-Afrika, waar zij een maand gevangen haf gezeten, nadat zij en haar man David wegens overtreding op de wet op het terrorisme waren veroordeeld. In haar armen draagt zij haar tien dagen oude dochtertje dat in de gevangenis werd geboren. Haar man moet tien jaar uitzitten in Pretoria. BRUSSEL (ANP) - Veertig ar beidsters van het confectiebed rijf "sportief' uit Zichem in Belgiè, hebben gisterochtend, toen ze op hun werk versche nen, moeten constateren dat hun werkgeefster een groot deel van de inboedel van het bedrijf naar Nederland had overgebracht. De werkgeefster heeft niets meer van zich laten horen. Het confectiebedrijf was, sinds november vorig jaar, gevestigd in het bedrijfspand van een onderneming die fail liet gegaan was. ADVERTENTIE BRINK Luchtverwarminq //S Uw installateur: LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Kalkovenweg 58, Postbus 337. Telefoon (01720) 2 03 00 TOKIO (AP) - China heeft de Sowjet-Unie gisteren beschuldigd van een "agressief neo- kolonialistisch actieprogram" dat een onderdeel vormt van een stra tegie die gericht is op overheersing van de gehele wereld. Het officiële persbureau Nieuw-China, dat citeert uit een ar tikel in het Volksdagblad, zegt dat deze houding naar voren wordt ge bracht in een rapport van de Russi sche delegatie aan de vierde VN- conferentie voor handel en ont wikkeling. "Moskou eist nu een herverdeling van de wereld onder de supermo- gendheden (VS en Sowjet-Unie), gemeten naar hun militair poten tieel. In dit verband mag Verwacht worden dat het program zal dienen als een belangrijk instrument van de sociaal-imperialisten in hun strijd met andere landen voor gro tere toegangsmogelijkheden tot grondstoffen, markten an afzetge bieden in de Derde Wereld. Dit is duidelijk een agressief neo- kolonialistisch actieprogram", al dus Nieuw-China. Het Volksdagblad schrijft dat de Sowjet-Unie samenwerkingsak koorden heeft afgesloten met 56 ontwikkelingslanden en een be drag ter waarde van 18.400 miljoen dollar van zijn "staatsmonopolie kapitaal" heeft uitgevoerd. "Daarnaast heeft de Sowjet-Unie rechtstreekse investeringen ge daan in tenminste 12 'joint ventu res" in de Derde Wereld. Door deze uitvoer van kapitaal is de Sowjet- Unie erin geslaagd de belangrijkste economische sectoren van heel wat ontwikkelingslanden onder haar beheer te krijgen. In bepaalde lan den is de economische verbin dingslijn zelfs geheel in handen van de Russische revisionisten". Gezegd wordt dat de Sowjet-Unie tevens tracht andere landen "te in filtreren" om meer markten over te nemen en zodoende uit haar eigen economische moeilijkheden te ge raken. "Met het uitoefenen van een gena deloos fascistisch bestuur in eigen land en een beleid van snel toene mende agressie en expansie ten op zichte van het buitenland hebben de Russische sociaal-imperialisten zich tegen het Russische volk, de bewoners van Oosteuropese lan den, de volken van'de Derde We reld en alle revolutionairen over de gehele wereld gekeerd. "Alhoewel zfcj elders herrie maken en andere tiranniseren zijn zij naar buiten toe sterk maar binnenwaarts zwak door hun streven naar hege monie versnellen de Sowjet- imperialisten slechts hun eigen on dergang", aldus besluit het artikel in het Volksdagblad. PRAAG/MÜNCHEN (AP/UPI) - Tsjechoslowakije heeft gisteren de uitlevering verzocht van een 26- jarige vliegtuigkaper, die een Tsje- choslowaaks toestel dwong naar München te vliegen. Volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken in Praag wordt de man, Rudolf Be- cvar, gezocht wegens moord op zijn broer. Dagbladen en radio in Tsje choslowakije maakten eerder deze week al melding van opsporingsac ties van de politie naar Rudolf Be- cvar, die zwaar gewapend op de vlucht zou zijn, nadat hij de moord had gepleegd. Hij zou het vliegtuig gekaapt hebben om aan de achter volging van de politie te ontsnap pen. Het .is voor het eerst dat West- Duitsland met een vliegtuigkaping te maken krijgt sinds minister Ge- nscher in de algemene vergadering van de Verenigde Naties een inter nationale conventie tegen vlieg tuigkapingen voorstelde. Volgens de Westduitse ontwerp-conventie moeten alle kapers worden uitgelë- verd aan het land van herkomst, of berecht worden in het land waar ze terecht komen. Becvar heeft in de bondsrepubliek politiek asiel gevraagd. In het ver leden heeft Bonn steeds geweigerd kapers die politieke motieven op gaven, uit te leveren. Zij zijn in de bondsrepubliek berecht. De openbare aanklager heeft giste ren al voorbereidingen getroffen de 26-jarige Tsjechoslowaak aan te klagen wegens kaping van een Tsjechoslowaaks verkeersvlieg tuig. CIEBA levert kan toorinrichtingen! Dat weet zo langza- merhand iedereen in Leiden en omstreken. Wat u misschien niet weet, is dat CIEBA een verrassende kollektie kantoormeubelen in de 4 grote toon zalen heeft. Daarom nodigt CIEBA u uit' Iedere werkdag (behalve zaterdag) van 9-12.30 en van 13.30-17 uur. Stap vandaag of morgen eens binnen op de Wm Barentszstraat 35 (De Waard) te Leiden. Brein achter roof bekend J BRUSSEL (ANP) - In Brussel heeft de politie gisteren een lid van de Franse bende aangehouden die enige tijd terug, in Nice, de "inbraak van de eeuw" pleegde door via een rioleringsstelsel de kluis van een bank binnen te dringen. Het gaat hier om Daniel Micheluzzi. De man zal waarschijnlijk aan de Franse autoritei ten worden uitgeleverd. De politie in Brussel had een tip gekregen dat de man zich in Brussel zou bevinden. In verband daarmee hield men al enige dagen bankinstellingen en bagagebergplaatsen extra nauwkeu rig in het oog. De man werd aangehouden op aanwijzingen van een Franse politieman in een van de vestigingen van de bank "Brussel- Lambert". Hij had daar een kluis gehuurd, waaruit 42 miljoen aan oude Franse franken en zes goudstaven tevoorschijn kwa men. Waarschijnlijk was de gearresteerde Fransman al twee weken in België, waar hij onder een valse naam leefde. Albert Spaggiari, de leider van de bende inbrekers van Nice die gisteren na een verhoor van 48 uur door de knieën ging en bekende dat hij de initiatiefnemer en organisator van de specta culaire inbraak in juli is geweest, heeft volgens zijn eigen zeggen zijn aandeel in de buit geschonken aan de uiterst rechtse organi satie "La Catena". Zijn verdediger verklaarde dat Spaggiari de inbraak in de bank "Societe Generale" uit politieke overwegingen georganiseerd heeft. Spaggiari, wiens sympathie voor uiterst rechts bekend is, is in Nice wegens diefstal in staat van beschuldiging gesteld. Hoe groot zijn deeLvan de buit - geschat op 25 miljoen gulden - is tot dusver niet bekend geworden. Na een zorgvuldige voorbereiding is de Franse politie erin ge slaagd de inbraak op te helderen. In de afgelopen week zijn in Zuid-Frankrijk circa 30 mensen gearresteerd op verdenking van deelneming aan de inbraak. Onder hen was ae 45-jarige foto graaf en oudstrijder in Indochina, Albert Spaggiari die door twee van zijn medeplichtigen tijdens de langdurige verhoren verraden werd. Spaggiari was het brein van deze minutieus voorbereide en via de riolen van Nice uitgevoerde inbraak. BUENOS AIRES (AP) - De Argen tijnse oud-president mevrouw Isa bel Peron is gisteren van het ele gante oord in de bergen waar zij sinds 24 maart in huisarrest ver toefde naar een andere verblijf plaats gebracht. Waar die zich be vindt wordt geheimgehouden. Tij dens het transport was mevrouw Peron vergezeld van een sterk mili tair escorte. Haar verblijfplaats in de bergen, op ongeveer 1700 kilometer ten zuiden van Buenos Aires, is het bezit der regering. Per schip werd i Peron naar een strand bij San Car los op Bariloche, de voornaamste stad van het gebied, gebracht en vandaar reed zij naar het plaatse lijke vliegveld. Aldaar besteeg men een machine van de Argentijnse luchtmacht die kort daarop ver trok. De kans bestond dat de gevangene was overgebracht naar een marine-basis ergens in de buurt van de hoofdstad, dat zou die kunnen zijn bij La Plata op ongeveer 50 ki lometer ten zuiden van Buenos Ai- Ds. Beyers Naudé, de voorzitter van het Christelijk Instituut uit Jo hannesburg, is de belangrijkste blanke dissident uit Zuid-Afrika die het in eigen land tegen John Vorsters rassenpolitiek.durft op te nemen. Hij werd donderdag net voor dertig dagen gevangengezet en is gisteren op vrije voeten ge steld, nadat een andere dominee zijn boete had betaald. In zijn christelijk geloof zegt hij de inspiratie te vinden om zijn "werk als verrader van de blanke zaak" voort te zetten. Eind september heeft de veiligheidspolitie een inval gedaan in het Christelijk Instituut om een aantal exemplaren van het rapport over politieke gevangenen in beslag te r Er staan gegevens in over arresta ties, die de minister van politie en justitie, Jimmy Kruger, zelf achter houdt. Kruger heeft het rapport naar de brandstapel verwezen. De naam van het verslag luidt: "Is Zuid-Afrika een politiestaat?" Voor de samenstellers is het een vraag waarop het antwoord "ja" luidt. Ingeklemd tussen twee torenhoge bankgebouwen ligt in de zakenwijk Braamfontein aan de westrand van Johannesburg het Christelijk Insti tuut van ds. Bevers Naudé. Het in stituut is uitgegroeid tot een bas tion van christenen van alle rassen, die diep verontrust zijn "over de onmenselijke aspecten van de apartheid". Aan het nogal haveloze gebouw is af te lezen dat oppositie tegen de regering duur betaald wordt. Sinds op 1 juni van het vo rige jaar buitenlandse giften ver boden werden, verkeert het insti tuut in financiële nood. Het budget bedraagt nu 420.000 gulden, het geen 30 procent minder is dan voor het verbod. Met pijn in het hart heeft men in een aantal steunprojecten onder de arme zwarten het mes moeten zet ten. Een bedelcampagne onder bui tenlandse bedrijven in de republiek leverde praktisch niets op. Naudé is daar erg teleurgesteld over "Ik ben bitter gestemd over de houding van deze bedrijven. Zij maken hier goed geld, maar lopen aan onze deur voorbij". Moeilijker nog dan de financiële si tuatie is de positie van Beyers Naudé zelf. Jarenlang heeft hij als predikant van de Nederduits Gere formeerde Kerk getracht om zijn medechristenen te overtuigen dat de apartheid in stryd is met de bij bel. Maar hij was een roependé in de woestijn. Voor zijn afwijkende houding hebben de Afrikaners, zijn eigen volk, hem als "verrader" ge brandmerkt. De hoofdredacteur van de regeringsgezinde krant Die Transvaler, dr. Willem de Klerk, noemt hem een van de wereld ver vreemde figuur die zich door Zuid-Afrika's vijanden op sleep touw laat nemen. Schril contrast De blanke gemeenschap probeert hem zo veel mogelijk de mond te snoeren. In 1963 is hem door de Ne derduits Gereformeerde Kerk de status van predikant ontnomen. Afgezien van een paar Engelstalige kranten, zwijgt de pers zijn uitla tingen dood. De grote belangstel ling uit het buitenland staat daar mee in schril contrast. De Vrije Universiteit uit Amsterdam bood hem enige jaren geleden een ere doctoraat in de theologie aan. Hy kreeg uit West-Duitsland de uitno diging om daar voor een jaar als hoogleraar op te treden. (Door zijn huwelijk met een Duitse spreekt Beyers Naudé vloeiend Duits). Maar hij heeft deze kans op een heel wat zorgelozer bestaan niet aange grepen, hij verkoos om in zijn iso lement de strijd voor zijn idealen voort te zetten. Nu kan hij het land niet meer uit: zijn directe tegenspe ler, minister Kruger, heeft zijn pas poort ingetrokken. Onlangs is hij in Pretoria nog voor de rechter ver schenen in een proces dat zich jaren voortgesleept heeft wegens zijn weigering in 1974 om voor de par lementaire onderzoekscommissie-Schlebusch te verschijnen omdat hij niet tegen de studentenorganisatie Nusas wilde getuigen. De rechter heeft zijn beroep op verschoning ver worpen en Naudé is tenslotte gear resteerd om dertig dagen uit te zit ten omdat hij weigerde zijn boete van 160 gulden te voldoen. Getekend Het lijkt er op dat de jarenlange strijd Beyers Naudé fysiek op breekt. Zijn gezicht ziet er gete kend uiL ingevallen wangen en op zijn voorhoofd rode vlekken. Hij loopt krommer dan voorheen. Geestelijk heeft hij nog weinig aan veerkracht verloren. Zijn formule ringen zijn trefzeker en rollen er zonder haperen uit. De sfeer onder de naaste medewer kers doet denken aan de eerste christenen in het oude Rome. Ge loof in de goede zaak en angst gaan hand in hand. Zij zijn zich bewust dat de veiligheidspolitiek hun gan gen zorgvuldig nagaat. Iemand die al jarenlang op het instituut werk zaam is, zegt bewijzen te hebben dat zij met de modernste elektroni sche snufjes afgeluisterd worden. Achter het bureau van Naudé hangt het bordje "Deze kamer staat onder arrest". De tekst is ironisch be doeld, maar het illustreert hoe ha chelijk zijn positie is. Revolutie Beyers Naudé ziet de onlusten van de laatste maanden als het begin van een diepgaande sociale revolu tie. "De zwarte jeugd wil niet langer op haar politieke en menselijke be vrijding wachten. Het harde politie-optreden schrikt hen niet meer af'. Volgens hem bestaat er onder de jongeren een sterke haat tegen alles wat maar blank is. Op de vraag of hij als blanke "medestrijder" voor hen aanvaardbaar is, volgt een meewarig schouderophalen: "Ik heb geen flauw benul. Dat is eigen lijk ook niet waar het om gaat. Es sentieel voor mij is dat ik myn christelijke beginselen zoals ik die zie, kan uitdragen". Over de toekomst van Zuid-Afrika op korte termijn is hij somber ge stemd. "De regering is niet flexibel genoeg om aan de eisen van de be togers toe te geven. Zij zal onlusten te vuur en te zwaard bestrijden. Zuid-Afrika gaat een beslissende fase in. De periode van fatalistische berusting is definitief voorbij. De zwarte jeugd is bereid tot het uiter ste te gaan. Een studentenleider heeft mij verteld dat er misschien 200.000 doden noodzakelijk zijn om 20 miljoen zwarten werkelijk te la ten leven".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9