Nederlandse markt te klein I dat werkt. een dag dichter bij het einde van de wereld. 071-12.57.41 Schooltijden behoorlijk regelen Ubent HET/Tffv/TFM herfsttip: Nieuwbouw sociale verzekering urgent I Enquete onder multinationale ondernemingen EXPORT STEEG MET DERTIEN PROCENT 'bel bas BAS StudentenWerkbureau Leiden Kort Rapenburg 14 Vrouwelijke kritiek op mijne heren DEN HAAG - Het socialistisch kamerlid mevrouw Haas- Berger meent, dat het aanbeve ling verdient de aanhef "Mijne Heren" op circulaires die de staatsdrukkerij naar haar af nemers stuurt, te wijzigen. Zij zegt dit in schriftelijke vra gen aan staatssecretaris Polak (Binnenlandse Zaken). Uitzondering op deze regel kan, zo stelt het kamerlid, gemaakt worden voor wellicht die circu laires, die het lezen en kopen van geschriften over emancipa tie aanbevelen. Het kamerlid vraagt zich af, of de bedoelde aankondigingen al leen bestemd zijn voor mannen, of dat de personen van het mannelijk geslacht de enigen zijn, die de inhoud van deze ge schriften kunnen begrijpen. Amsterdams jongste actiegroep, peuters tussen 2 en 4 jaar, presenteerde zich gistermiddag op het stadhuis bij wethouder Van der Velde van jeugdzaken om te protesteren tegen de sluiting van de speelzaal ,f)e Whammin de Amsterdamse Dapperbuurt. Actiegroep tot minister: HUIZEN - De actiegroep "Tijd voor school" heeft er bij minister Van Kemenade van onderwijs en T andverzorging verzekerden is onvoldoende DEN HAAG - Vrijstelling. Het kabinet heeft ingestemd met een voorstel aan de Tweède Kamer om het recht op vrijstelling van mili taire dienst wegens gewetensbe zwaren in de grondwet op te ne men. Het voorstel zal eerst nog naar de Raad van State om advies wor den gezonden. UTRECHT - Het bestuur van de Nederlandse Maatschappij tot be vordering der Tandheelkunde meent dat uitbreiding van het ver strekkingenpakket van de zieken fondsen nodig is omdat er op het ogenblik onvoldoende mogelijk heden zijn voor een goede tand heelkundige verzorging van de ver zekerden. De zorg in de zieken fondssector ligt achter bij de tand heelkunde die in de particuliere sector kan worden geboden. Er worden veel meer tanden en kie zen getrokken dan nodig is, zodat ook het aantal mensen met een kunstgebit groter is dan wenselijk is. Het bestuur tekent hierbij aan dat de prothesen die in de zieken fondssector worden verstrekt niet onaanzienlijk zouden moeten wor den verbeterd door aanpassing aan de verbeterde vervaardigingstech- nieken. Het zegt ook, dat zelfs het gebit van mensen die regelmatig naar de tandarts gaan niet totaal verzorgd kan worden ten gevolge van het te beperkte verstrekkin genpakket. "De tandartsen moeten hierdoor beneden hun opleidings niveau werken en ze kunnen in veel gevallen niet de verrichtingen doen die noodzakelijk zijn, hetgeen frus traties, spanningen en een onge wenste handelwijze kan oproe pen", aldus het bestuur. DEN HAAG - Overleden in Den Haag is op 61-jarige leeftijd de heer H. B. Nelissen overleden, directeur van de Stichting Samenwerkende Dagbladen. Herman Nelissen was van 1936 tot 1975 werkzaam in de journalistiek, het laatst bij de Haagse Courant en het Rotterdams Nieuwsblad. wetenschappen op aangedrongen de schooltijden behoorlijk te rege len en daarbij behoorlijke tijden in acht te nemen. De groep heeft dit gedaan in kommentaren op de plannen voor het nieuwe basison derwijs en voor een nieuw onder wijsstelsel. Zelfs in de nota met contouren van een toekomstig onderwijsbestel wordt niet ingegaan op een voor de Nederlandse samenleving zo fun damentele zaak als schooltijden, aldus mevrouw Conny Jansen- Berge in Huizen (N.H.) waar "tijd voor school" haar contactadres heeft. De actiegroep vindt, dat iedere school de mogelijkheid moet bie den tot overblijven, ook in verband met het meervoudig gebruik van schoolgebouwen. Ze wil ook dat plaatselijk en regionaal de vakan ties gelijk beginnen. Er zou verder toezicht moeten komen opdat er geen extra vrije uren en dagen wor den gegeven binnen het officiële schoolrooster. Tenslote stelt de ac tiegroep voor, minimum- en maxi mumtijden aan te geven voor de verschillende pauzes op de scho len. Het valt niet te rijmen met de be langen van het kind, dat het moge lijk is op een lagere school slechts twee pauzes te hebben, van een kwartier en van twintig minuten. Over de problemen van de ouders- wil de groep dan nog niet eens pra ten, maar er kan toch wel voor wor den gezorgd, dat de kinderen een behoorlijke tijd krijgen om hun lunch te gebruiken, vinden mevr. Jansen en de andere leden van "Tijd voor school". ADVERTENTIE Verwacht: LIDO theater EEN ANGSTAANJAGENDE FILM Uitgebracht door CFM filmverhuur champagne gedoopt LEIDEN - Kamsteeg's Automobiel bedrijf heeft de champagne laten vloeien. Dat gebeurde in Holiday Inn in Leiden. Om de komst van de nieuwe Audi te vieren en het feit, dat het bedrijf na zo'n dertig jaar weer actief is geworden op de automarkt, waarop wagens van twintig mille en hoger para deren. Want de goedkoopste versie van de nieuwe Audi 100 (met een 85 pk motor) kost net even boven de twintig mille. En de duurste uit voering van de versie van 115 pk komt op ruim 24 mille. In totaal zijn er met deze twee motoren zes uitvoeringen leverbaar. Wat over enkele maanden de mach tige vijf-cilinder (136 pk) moet gaan opbrengen is nog niet be kend. Dit klapstuk ontbrak he laas nog op de show, die ook van middag tot zes uur en morgen middag van één tot vijf uur geopend zal zijn. Bij de introductie enige tijd geleden in Duitsland hebben wij ons a l en thousiast getoond over dit nieuwe model van Audi, dat ongeveer vijftien centimeter langer is dan de "oude" Audi 100. Het is een zeer stoere, sierlijk gebouwde au tomobiel, waarvoor prof. Paola Nestier, hoogleraar aan de Aca demie voor Schone kunsten in München.een aantrekkelijk kleu renpalet heeft ontworpen. ADVERTENTIE zondag naar uinre wassenaar VEEL GRATIS ATTRACTIES I midgetgolf kijken naar skièn ^7^. ,hé dansant in De Schaapskoot trimmen rijiuigenmuseum(U-l' uur' potteri/ (11-17 uiir) •Sememsautomaten HERFSTTARIEF f 2,50 honden mogen mee-~""1 pan"ek PAGINA 7 GENÈVE - "Natuurlijk wordt er misbruik en oneigenlijk ge bruik gemaakt van de sociale zekerheid. Dat komt door de gecompliceerdheid van het stelsel, waardoor mazen in de wetten zijn ontstaan. En ook door de mentaliteit van de men sen. Je ziet het in alle klassen van de bevolking. Of het nu kinderen zijn van werknemers, van middenstanders of indus triëlen. Ze hebben een opvat ting over de sociale zekerheid, waarin ze op een gegeven mo ment zeggen: nou dan ga ik in de WW". Aan het woord is dr. Gerard Veldkamp, oud-minister van Sociale Zaken voor de KVP en al jaren bezig in opdracht van de regering de bestaande sociale verzekeringswetten te vereen voudigen en in één wetboek onder te brengen. Veel mensen denken dat Veldkamp bezig is een nieuw stelsel van sociale zekerheid uit zijn hoed te tove ren. "Dat is een veel verbreid misverstand. Ik ben eenvoudig bezig - en zo luidt mijn op dracht ook - de bestaande wet geving te vereenvoudigen. Ik schat dat dit werk over vijf jaar gereed is. Het is erg onvoorzich tig van mij geweest om een aan tal jaren geleden optimistischer geluiden te laten horen. Ik dacht toen aan het spoedig uit brengen van een inleidend deel. Maar dat is gebleken zeer ar beidsintensief te zijn". Tussen de drukke vergaderin gen van de Internationale Ar beidsorganisatie (IAO) te Ge- nève door is Veldkamp, voorzit ter van de Nederlandse rege ringsdelegatie ter plaatse, be reid nader in te gaan op de pro blemen rond de sociale zeker heid. Hij ontkent dat het daarbij alleen gaat om het kostenas pect. Het stelsel zelf moet veel eenvoudiger worden. Hij is er vast van overtuigd dat een verandering in mentaliteit bij de bevolking noodzakelijk is om de sociale zekerheid goed koper te laten functioneren. Ze moeten meer kostenbewust zijn. Voor verschillende voor zieningen. zoals het Zieken fonds, zou best een eigen risico kunnen worden ingevoerd. Dan lopen ze niet meer zo hard naar de dokter. Hij wijst het te hooi en te gras zoeken naar bezuinigingen op de sociale voorzieningen van de hand. Het snijden in bepaalde uitkeringen - zoals het plan van het kabinet om de uitkerings percentages voor de arbeidson geschiktheidsverzekering (WAO) te verlagen van 80 naar 75 procent - levert alleen maar op korte termijn geld op. "Je kunt het vergelijken met een gezinsbudget. Je kunt zeggen: we leven wel aardig, maar toch komen we niet uit. Nu besluiten we dus maar om niet meer op vakantie te gaan. Dat lost je probleem wel op voor het jaar 1976 bijvoorbeeld - als het dan moet gebeuren tenminste. Maar het geeft in de jaren die daar op volgen zoveel onlust dat zoiets nauwelijks een oplossing te WD Veldkamp heeft kritiek op poli tici die zeggen dat bezuinigin gen noodzakelijk zijn, maar die vergeten voorstellen te doen voor een nieuw sociaal zeker heidsstelsel. Dat geldt ook voor het rapport van het weten schappelijk bureau van de WD over de sociale voorzieningen en de liberale opvatting over bezuinigingen daarop. Hoewel hij het "tenslotte geen goed rapport" vindt, moet hem wel van het hart dat de WD de enige grote partij geweest is - tot nog toe tenminste - die hier een rapport aan heeft gewijd. "Sommige politici van CDA- kant en ook onze minister president hebben veel te ruw op dat rapport gereageerd. Ais je zelf helemaal niets gedaan hebt, dan vind ik zoiets nogal moei lijk. Ik vind dat ze sommige heel goede voorstellen hebben ge daan, maar ik vind ook dat ze te weinig hebben gedaan" Door Jan Dost De WD bepleit - evenals de werkgeversorganisaties VNO en NCW - dat de sociale uitke ringen niet in dezelfde mate moeten stijgen als de lonen. Veldkamp heeft daar ook ge dachten over. Hij wijst een "ontkoppeling" niet bij voor baat van de hand. "Wij zijn uit gegaan van de voortgezette economische groei zoals we die kenden. We moeten ons dus de vraag stellen: als we geweten hadden dat de economische ontwikkeling zo zou zijn, als ze nu is (minder groei, red zou den we dan die voorstellen zo gedaan hebben? Ik vind dat je die vraag mag stellen. Maar dan moet dat wel voor iedereen gelden. Ik vind dat dan óók de perfecte ambtenarenregelingen in discussie mogen komen. En datje niet mag zeggen we pak ken alleen maar dié groep en de ambtenarenregelingen laten we lopen". Veldkamp is er vast van over tuigd dat de bezuinigingsopera tie van de regering, waardoor de groei van de overheidsuitgaven en die van de sociale voorzie ningen tot 1980 niet meer dan eén procent van het nationaal inkomen mag bedragen, te weinig is. "Dat wordt in de mil joenennota ook toegegeven. Ik zeg dat niet. Dat staat daar. De 2,9 miljard aan bezuinigingen die door de WD genoemd wordt wil ik niet betwisten. Wel moet natuurlijk nader bekeken worden, hoe dit over de ver schillende departementen moet worden verdeeld". Toekomst "Ik vind het alleen zo jammer dat dit soort bedragen niet is gekoppeld aan een plan voor hoe het in de toekomst moet worden". Zelf heeft hij daar de volgende ge dachten over. 0 Er moet een wet komen tegen inkomensderving op korte en op lange termijn. De bestaande werkloos heidswetten (WW en WWV) kunnen dan verdwijnen. Er moet een wet komen die kinderbijslag en kinderaf trek voor de belastingen in één keer regelt. De plannen van het kabinet om kinder aftrek af te schaffen en de hoogte van de kinderbijslag te koppelen aan het inko men vindt Veldkamp geen verbetering. Hij is tegen het nivellerende aspect er van. Er moet één nationaal stelsel voor de gezondheidszorg komen. Ófwel een volksver zekering, die iedereen tegen de kosten van ziekte verze kert; ófwel de gezondheids zorg moet genationaliseerd worden. De toporganen in de uitvoer ing van de sociale zekerheid moeten onderhandelingen beginnen over fusie. Dit slaat op het GAK en de Ge meenschappelijke Medis che Dienst. Leiden die on derhandelingen tot 1985 niet tot resultaat dan moet de overheid ingrijpen. Op lokaal niveau kunnen tens lotte de "sociale supermarkten" komen, waar Veldkamp al ja renlang voor pleit. In het kort komen deze supermarkten neer op: één kantoor voor alle sociale voorzieningen, waardoor de uitkeringsgerechtigden niet meer van het kastje naar de muur gestuurd hoeven te wor den. 7ATF.RDAG .30 OKTOBER 1976 DEN HAAG - Nederlandse multinationale onderne mingen hebben om en nabij de 3000 vestigingen over de gehele wereld gespreid, die by elkaar aan ongeveer 1,5 miljoen mensen werk ge ven. Van déze 1,5 miljoen mensen werken er 360.000 in Nederland, een half miljoen in andere landen van de EG en een half miljoen in de rest van de wereld. Van dat half miljoen dat in de rest van de wereld werkt, wonen er on geveer 200.000 a 250.000 in Afrika en Azië. Dit zijn, afgerond, enige gegevens, die een enquete van het ministerie van Economische Zaken onder de Nederlandse multinatio nale ondernemingen heeft opgele verd. Aan 58 multinationale onder nemingen zijn enquête formulieren verzonden, maar niet meer dan 37 hebben aan de enquete meegedaan. Omdat deze 37 de grootste multinationale onderne mingen zijn en hierbij ook de zes allergrootste behoren, acht het mi nisterie van Economische Zaken de uitslag toch representatief. Mi nister Lubbers heeft deze enquete gehouden, omdat hij vindt, dat overheid werknemers en het pu bliek te weinig weten over de mul tinationale ondernemingen. De 37 ondernemingen hebben in totaal 2893 ondernemingen over de hele wereld, waarin zij een meer derheidsbelang hebben. Verder hebben zij nog een belang van 50 procent of minder in 470 onderne mingen. Van deze 2893 onderne mingen, waarin zy een meerder heidsbelang hebben, zijn er 214L gevestigd in Europa, 322 in Noord-Amerika en 430 in andere delen van de wereld. Van die 430 zijn er 130 gevestigd in Australië en Nieuw-Zeeland, zodat de vestiging in de werelddelen met hoofdzake lijk ontwikkelingslanden ongeveer 300 bedraagt. Effect De ondernemers zeggen in hun antwoorden op de enquete, dat naar hun schatting het indirecte werkgelegenheidseffect van hun buitenlandse vestigingen 2 a 3 maal het aantal directe arbeidsplaatsen bedraagt. Sommige ondernemin gen noemen zelfs een aantal van 4 maal. Uit de enquete blijkt verder onder meer, dat tot een verplaatsing van de produktie naar een ander land niet gemakkelijk wordt besloten. Dit komt door de sociale conse quenties, de afvloeiingsregelingen e.d., die uit verplaatsingen voort vloeien. Van belang is ook het kapi taalverlies dat ermee gemoeid is en de nieuwe investeringen die elders moeten plaatsvinden. Gevraagd naar hun reden voor ves tiging in het buitenland zeggen de meeste ondernemingen, dat er be hoefte bestaat aan nieuwe afzet markten omdat de Nederlandse markt te klein is. De keus van een vestigingsplaats wordt volgens de ondernemers in steeds sterkere mate bepaald door de stabiliteit van een bepaald land in economisch, politiek en sociaal opzicht. De mul tinationals willen de kwetsbaar heid van hun vestigingen zo gering mogelijk maken. Factoren als lage loonkosten of investeringshulp door het land van oorsprong spelen geen belangrijke rol. Wel een be langrijke rol spelen belastingstel sel, de verkrijging van overheid sopdrachten door het gastland en prijsbeschermingsmaatregelen. Er zijn in een aantal landen beper kende voorwaarden ten aanzien van de buitenlandse eigendom. De meeste ondernemingen staan niet positief jegens dergelijke beper kende voorwaarden. Stimulerende maatregelen van "gastlanden" zijn zelden van doorslaggevende bete kenis voor de beslissing om al of niet in een land te investeren. Veel belangrijker is in het algemeen een goed investeringsklimaat dat de continuiteit m de bedrijfsvoering en een redelijk rendement begun stigt. De ruimte om eigen voorwaarden Te klein te stellen aan het gastland is vol gens de ondernemingen in de regel gering. Bijdrage De ondernemingen is ook gevraagd naar de bijdrage, die zij zien van hun vestigingen aan de sociale en de economische structuur in de landen van vestiging. In hun ant woorden hebben de meeste onder nemingen kunnen leveren aan ver betering van de sociale en econo mische structuur van ontwikke lingslanden. Alle ondernemingen ontkennen, dat zij doelbewust mi lieuvervuilende activiteiten over brengen naar ontwikkelingslan den. Van 36 van de 37 antwoordende ondernemingen zijn de omzetten opgegeven. Deze 36 hadden een ge zamenlijke omzet van ruim 200 mil jard gulden in 1974. Bijna alle ondernemingen stellen, dat de opvatting, dat multinatio nale ondernemingen belasting zouden kunnen ontgaan door win sten te laten ontstaan in landen met een relatief laag belastingtarief niet reëel is. Ook de opvatting dat de ondernemingen belasting zouden ontgaan door winsten over te heve len van een land met een hoog naar een land met een laag tarief is naar de mening van de ondernemingen niet juist. Alle zijn van mening, dat de-multinationale ondernemingen vaak extra belasting betalen door onvoldoende harmonisatie van de wetgeving en door onvoldoende samenspel tussen de belasting diensten in verschillende landen. Toezicht De meeste ondernemingen zien met veel heil in internationaal toe zicht op multinationale onderne mingen als dat toezicht inhoudt het oprichten van een organisatie met universele machtsmiddelen om na leving van voorschriften af te dwingen. Zij wijzen erop, dat mul tinationale ondernemingen veelal een sterk gedecentraliseerde struc tuur bezitten en dat de concernon derdelen zich moeten conformeren aan de sociaal-economische doel stellingen van het vestigingsland. Zij vallen dan ook geheel onder de jurisdictie van de nationale over heden, die over voldoende contro lemiddelen kunnen beschikken. Het lijkt hun weinig waarschijnlijk dat de regeringen aan een ander or gaan zeggenschap over de onder nemingen in hun land zullen geven. DEN HAAG - De Nederlandse uit voer is in de eerste helft van dit jaar naar volume met ongeveer dertien procent toegenomen. Hij bereikte daardoor een record hoogte na de daling, die in de tweede helft van 1974 was ingezet, aldus een overzicht van het minis terie van economische zaken, dat ook rekening houdt met de uitvoer naar België/Luxemburg. Tot deze gunstige ontwikkeling hebben landbouw en industrie ge- lijk bijgedragen. In de agrarische sector was de stijging het grootst voor fabrikanten van plantaardige samenstelling. In de industriële sector voor chemische produkten. De toeneming van de chemische export was geheel een reactie op een even grote daling in de eerste helft van 1975. Dit geldt ook voorde sterk toegenomen uitvoer van weefsels en papier. Een grote stij ging vertoonde ook de uitvoer van houtwaren en machines. De handelsbalans was in de eerste helft van dit jaar geheel in even wicht; voor het eerst in de geschie denis was er geen tekort meer. De verklaring hiervan ligt vooral bij het aardgas. Naast een export van aardgas ter waarde van bijna drie miljard gulden, is er bovendien sprake van een belangrijke import- vervanging hierdoor. De „energie balans" is daardoor praktisch in evenwicht. Er is nog steeds een agrarisch ex portoverschot en een industrieel invoeroverschot (uitgezonderd energie, schepen en vliegtuigen). In vergelijking met de eerste helft van 1975 is het agrarisch exportover schot groter geworden en het in dustriële invoeroverschot kleiner. Het eerste steeg met één miljard tot 4.1 miljard gulden, het laatste daalde met één miljard tot 4,3 mil jard gulden. Audi 100 in Leiden met ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7