"Meneer, vertel nog eens een lekker verhaal Dienen KERKDIENSTEN NIET ALLE BIJBELSTOF IS GESNEDEN KOEK VOOR ANTOON CHRIST ZATERDAG 30 OKTOBER 1976 Team De Gouwenaar Antoon Christ werkte tot 1972 als boekhouder op de Martha-Stichting in Alphen aan den Rijn. Maar zijn hart ging uit naar andere bezigheden. In dat jaar slaagde hij voor catecheet. Tot midden 1974 had hij twee part-time baantjes: leraar godsdienst aan een mavo in Gouda en pastoraal mede werker bü de hervormde gemeente in Reeuwijk. Toen volgde zijn be noeming in volledige dienst in Lei den. Hij kreeg zijn aanstelling van de hervormde centrale kerkeraad: hulpprediker belast met het bijbe- londerwijs op de 24 openbare scho len, lagere zowel als buitengewoon lagere. Zelf komt hij op 10 scholen. Zijn 14 part-time medewerkers (6 gehuwde onderwijzeressen, 1 rk zuster en 7 studenten van de Peda gogische Akademie die voor hun hoofdakte bezig zijn) doen de rest. Met z'n allen zijn ze verantwoorde lijk voor 65 lessen per week. Christ is behalve lesgever ook or ganisator van het geheel en bege leider van het team. Vier keer per jaar houdt hij met de hele club een contactmiddag om vragen door te nemen en ervaringen uit te wisse len. Daartussendoor legt hij binnen zijn team nog persoonlijke bezoe ken af. Hij zorgt ook voor het lesma teriaal, zoals flanelplaten, dia's, landkaarten, kinderbijbels en bij belse stempels. Liedjes Als Ton Christ het zelf niet geloofde, zou hij hier niet staan LEIDEN - Kinderen hebben er recht op, dat de bijbel ge trouw wordt verteld. Je moet ze geen dingen zeggen die er niet staan. Kinderen zijn ook meer gevoelig voor het onver valste bijbelverhaal dan voor allerlei nieuwe gedachten daarover die de volwassenen bezighouden (of niet...). Er zijn kinderen die glashard zeggen: er is geen God. En dan komt een onderwijzer ze vertellen dat er wèhéén is. Dat geeft al tweestrijd. Als je dan ook nog je eigen vragen en proble men op de nek van de kinderen gaat schuiven, breng je ze nog meer in verwarring. Daarom: het verhaal in z'n bijbelse sfeer en waarde laten. Vraagjes Dat lijkt Antoon Christ (34), gods dienstonderwijzer (catecheet) aan de openbare lagere scholen in Lei den, de betrouwbaarste leidraad bij zijn pogingen om de 1800 kinderen die voor dit vak aan de zorgen van zijn team zijn toevertrouwd, enige bijbelkennis bij te brengen. Nou zijn kinderen niet zo fijngevoe lig, dat ze zo'n meester of juffrouw netelige vraagjes graag besparen. Ton Christ laat ze dan rustig uitvra gen. Ze zijn er niet op uit, je schaakmat te zetten. Waarom zou uit hun eigen, kinderlijke naden ken over de dingen geen brandende vraag kunnen opkomen? Recht op Je moet als onderwijzer dan ook niet de indruk wekken dat de - soms onwerkelijk aandoende - bij belstof gesneden koek voor je is. Ze moeten niet denken dat jij met je geloven geen enkele moeite hebt. Als je het niet weet, moet je het ge woon zeggen. Ze hebben er wel recht op, in alle duidelijkheid van je te horen dat je geen verhaaltjes voor de vaak vertelt en datje beslist niet voor de klas zou staan als je zelf niet in God en in Jezus geloofde. Als Christ - om maar eens wat te noemen - het paradijsverhaal naar zijn letterlijke tekst probeert over te brengen, zet hij dat tegen de ach tergrond van deze gedachte: God wil dat de mensen gelukkig zijn, maar de mens kruipt als het ware onder Hem vandaan en tóch zoekt God hem weer op en laat Hij hem niet in de steek. De sfeer in de klas is voor Ton Christ het belangrijkst Als die er niet is, kun je geen godsdientstles geven. Ze "hangen" aan je als je een vertrouwensrelatie hebt gescha pen. Dat heeft niets te maken met de "jofele bink", bij wie je alles mag t Is als met domino: je kan aanleggen met niks uithalen. De man of vrouw voor de klas heeft het altijd nog voor het zeggen. Daaraan mag geen twijfel bestaan. Kinderen voelen dat scherp aan. De godsdienstonderwijzer heeft in zeker opzicht de tijd een beetje mee. Er wordt op de scholen steeds minder verteld. Ze lézen er veel meer dan vroeger. Over geschiede nis en wereldoriëntatie. Er wordt meer aan de kinderen zelf overgela ten. Van die nieuwe onderwijsmetho den hoor je Christ geen kwaad woord zeggen. Maar een feit is wel dat het levendig vertelde verhaal onder de jeugd nog niets aan popu lariteit heeft ingeboet. Hij heeft het in een vierde klas mavo in Gouda meegemaakt dat grote lummels hem vroegen nog eens een "lekker" verhaal te vertel len. Nou, na sterk aandringen deed hij het dan maar. Het werd de pro feet Elia op de Karmel. Die ver schrikkelijke confrontatie van die ene man Gods met een heir van Baaispriesters. Ademloze stilte na tuurlijk. Zeker effect Christ is niet wars van een zeker effect. Het moet gezegd: hart en woord en gebaar zijn bij hem één. Daarom vertelt hij realistisch en meeslepend. Doekjes die anderen misschien om bijbelse feiten heenwinden behoren niet tot zijn uitrusting. Het onderwijs in het algemeen ho noreert die behoefte aan het ver haal niet meer zo. Daar komt nog bij dat de rijen der goede vertellers sterk gedund zijn. Hoeveel onder wijzers lezen het bijbelverhaal niet voor uit een boek? Het toppunt is wel de onderwijzer vijfde klas van een christelijke la gere school die de kinderen een bijbel liet pakken om erin te leken terwijl hijzelf schriften ging nakij ken. Dat moest dan de bijbelles voorstellen. Wie z'n vertelling heel serieus neemt en er z'n hart in legt, kan zeker zijn van aandacht. Vurige paarden Ze doen het niet allemaal zoals Christ. Sommigen zijn wat moder ner dan hij. Christ zelf bekent rui terlijk, dat daar niet veel voor nodig is... Zo heeft hij in zijn team een onderwijzeres die sommige verha len maar moeilijk kan plaatsen. Die wolk van Hemelvaart bijvoorbeeld en de vurige paarden van Elia. Om dat een beetje te ondervangen, maakt zij gretig gebruik van de boeken van de Haarlemse remon strantse predikante dr. Klink, die kans ziet zulke mysterieuze delen van de bijbelstof voor kinderen toch aannemelijk te maken. Overigens gelooft Christ niet, dat kinderen alles verstandelijk moe ten kunnen vatten. Ook het alle daagse leven zet ze voor raadsels. Die zullen er altijd wel blijven. En de wereld van God is nou eenmaal anders dan die van ons. Gelukkig maar, moetje zeggen, anders zou ze ook niet meer "verkondigd" hoe ven te worden. Het soms zo "heel andere" wil opgenomen worden in dit bestaan opdat dit wezenlijk leefbaar wordt. De ouders van de vijfde- en zesde- klassers van de openbare scholen krijgen altijd bericht dat hun kind de bijbelse les kan volgen. Gemid deld 1 op de 30 vindt dat niet nodig. In dat geval zorgt de school voor andere lessen. Goodwill De schoolleiding verwacht wel, dat zulke ouders de reden van hun wei gering opgeven. Kinderen van Je hova's Getuigen komen so-wie-so niet op de les. Ook het Apostolisch Genootschap laat het afweten. De mormonen hebben geen bezwaar. Ton Christ is over de medewerking van de scholen zelf goed te spreken. Hij is zich ervan bewust dat het bij belonderricht binnen de sfeer van de openbare school vooral goodwill moet kweken. Dat "kweken" wijst al op een geleidelijk proces. Het mag dan een "kerkelijk recht" zijn, maar dat wil nog niet zeggen datje op grond daarvan overal met open armen wordt ontvangen. Met die goodwill wil het wel luk ken. Als je van de bijbelles maar geen lachertje maakt. Je moet de rust in de school niet verstoren. Tussen de les van de catecheet en van de eigen onderwijzer behoort geen merkbaar verschil te zijn. En er wordt van je verwacht dat je de kinderen ook iets meegeeft. Infor matief, educatief, oriënterend, vormend. Het is niet alleen het kale verhaal zonder meer. Zoiets kan al leen als je er zelf achter staat. Je moet je ook bij je leest houden. De godsdienstles moet geen maat schappijleer of iets dergelijks wor den. Als dat zou moeten, hoeven wij er niet meer heen te gaan, zegt Christ Dan is het onderwijzend personeel zelf mans genoeg. Hij is er om de kinderen op de hoogte te brengen van bijbel en christendom. En dan wil hij ook nog wel wat over andere wereldgodsdiensten zeggen als ze ernaar vragen. Zulke vragen zijn niet zeldzaam meer sinds de tv en het contact met kinderen van buitenlandse arbei ders de horizon van de jeugd heeft verlegd. Maar wil het godsdien stonderwijs iets betekenen, dan moet het vóór alles in de school een eigen geluid laten horen. Hoe kom je erachter wie God is en wat Hij doet? Dat is de kernvraag. Rest nog de vraag waarmee hij zo'n les nou vult. Elke les duurt drie kwartier. Daar van is hij zelf een half uur aan het woord. Het derde kwartier laat hij de kinderen het verhaal verwerken. Met een tekening bijvoorbeeld. Of er wordt gezongen. Met begelei ding van gitaar of blokfluit. Er zijn leuke eigentijdse liedjes. Met het hele verhaal van Simson, Jozef en Jona erin. Soms draait hij een plaat. Kortom, er is met een beetje fanta sie genoeg te bedenken om de les vrolijk te besluiten. Maar aan de verwerking van het verhaal door de kinderen zélf blijft Antoon Christ, bij alle variatie van aanpak, zwaar tillen. Want zo geven zij hem spelenderwijs de gelegen heid te controleren óf en hoé het is overgekomen. Op die twee vragen rijn Ton Christ en rijn mensen gespitst. Geen verschil En daarmee raken zij aan de bedoe ling van alle onderwijs. Het moet worden overgedragen maar de zorg om de verwerking bij de ontvanger is even belangrijk. Tussen de bijbelles en al die andere vakken, bestaat, onderwijskundig gezien, inderdaad geen enkel ver schil. S. J. DE GROOT Godsdienstles niet mogelijk zonder sfeer in de klas Daarom is er in de opvatting van Ton Christ geen godsdienstles mo gelijk zonder de bijbel. Waarbij je ervan moet uitgaan dat de kinderen niets weten. Bepaalde bijbelse na men kennen ze nog wel, maar het verband is hun volkomen vreemd. Het is als met het dominospel je kan aanleggen met niks. Van het tv-programma "Woord voor woord" (met Aart Staartjes) heeft het team veel plezier. De kin deren hebben met het verhaal min der moeite als het al eens op de buis is geweest. Velen worden op die manier bereikt die anders nooit met de bijbel in aanraking zouden ko De gereformeerde kerkeraad te Rijnsburg gaat een brief opstellen voor de Vrije Universiteit, waarin hij zijn bezorgdheid uitspreekt over de „dreigende" toenemende com munistische invloed aan deze uni versiteit". Zondag vallen de viering van Al lerheiligen in de rk. kerk en de her denking van de Kerkhervorming (1517) in de reformatorische kerken samen. De kerken in Alphen aan den Rijn-Ridderveld hebben deze samenloop aangegrepen voor een een kanselruil. De pastoor komt in de protestantse dienst in „De Bron" vertellen wat de Reformatie voor hem betekent en de gereformeerde ds. Verheul preekt in de rk diensten over hoe een protestant allerheili gen beleeft. Het wordt een zondag van „dubbel gedenken", aldus de hervormde predikant Van Santen. Hervormde Kerk: beroepen te Klooster ter Apel J. B. Duk Hoog- ezand. Een verschijnsel dat in onze tijd al meer valt waar te nemen is de eenzaamheid waaronder mensen lijden. Eenzaamheid is het thema dat in allerlei toonaarden door onze tijd heenklinkt Eenzaam. Vooral ouderen kunnen een zaam zijn. Wie ouder wordt, ziet gaandeweg de kring van zijn of haar kennissen kleiner worden. Die kennissen zijn niet meer in leven of ze laten zich niet meer zien. En als dan ook je levenspartner je is ont vallen, of als je nooit een le venspartner hebt gehad, voel je de eenzaamheid nog pijn lijker. Maar ook jongeren kunnen een-s zaam zijn. Het kan zijn dat er een heleboel mensen om je heen zijn en dat je toch ie mand mist met wie je eens openhartig en vertrouwelijk kunt praten. Die zo nodig aandacht voor je problemen heeft en bij wie je echt raad en steun vindt. Tegenslag Er is zoveel eenzaamheid die door anderen niet eens wordt opgemerkt of waarvan ande ren niet de minste notie heb ben. Eenzaamheid ten gevolge van allerlei teleurstelling en tegenslag. Eenzaamheid als gevolg van een mislukt huwe lijk of van een gedwongen ontslag. De eenzaamheid van een mens die geen medewer king en waardering onder vindt of die om de een of an dere reden niet wordt geac cepteerd. Verstoord Het is met de gemeenschap in' onze tijd niet best gestel. We leven tegenwoordig maar al te zeer langs elkaar heen. Onze welvaartsmaatschappij heeft het onderlinge medele ven en de onderlinge hulpver lening grondig verstoord. Wij laten na, de hoeder van onze broeder te zijn. Het is dan ook geen wonder dat de eenzaam heid onder de mensen almaar toeneemt. Schrijnend Van die eenzaamheid geeft de bijbel ons een schrijnend voorbeeld. In een ziekenhuis in Jeruzalem bevond zich een man die daar al 38 jaar lang gelegen had en die toen Jezus hem aansprak moest beken nen: ik heb niemand. Familie leden en kennissen had hij blijkbaar niet meer, of ze hadden hem in de steek gela ten. Hij had niemand die zich om hem bekommerde, terwijl hij door zijn ziekte juist hele maal op anderen was aange- Maar Jezus toonde, voor deze eenzame mens alle aandacht en alle zorg te hebben. Hij hielp hem en gaf hem zelfs zijn gezondheid terug. Vingerwijzing Mij dunkt, dat ons hier een vin gerwijzing wordt gegeven. In onze aandacht en onze zorg voor hen die alleen staan en hulp nodig hebben, hebben wij Jezus' voetspoor te volgen. Juist het dienen van anderen maakt het leven de moeite waard. LEIDEN - Herv. Gemeente: Hoogl. kerk 10 ds. Wagenvoorde, 11.45 oec. studen- tendienst; Marekerk 10 ds. Meyers, 5 ds. De Jong; Maranathakerk 10 ds. Sierat O.geest; Bethlehemkerk 10 ds. van Everdingen Leiderdorp; Bevrijdings kerk 9 ds. Boogert, 5 ds. Bovenberg: Vredeskerk 10 ds. Sijtsma (kanselruil); Waalse kerk 10.30 ds. Ribs; Acad. Zie kenhuis 10 ds. Bakker; Diac.-huis 10 30 ds. Verdonk; jeugdkapel Vredeskerk 10 hr. Boom; jeugdkapel G. Herder O. Vest 10.30 hr Burggraaf. Merenwyk 10 ds. Hortensius. Geref. Kerk: Zuiderkerk 10 ds. Steenstra (kanselruil), 5 ds. Lugtig- Vest 10 ds. Wijngaarden N.-Vennep, 5 ds. Rooze Valkenburg; Mar.kerk 10 ds. Sie rat O.geest, 5 ds Sijtsma; Bevr.kerk 10.30 en 5 ds. Bovenberg; Groenh. 10 ds. Flinterman Den Haag; De Mirt 10 mevr. Owèl; Mierennest 10 hf. Wielinga; Me- renwijk 10 ds. Hortensius. Dolerende Noodgemeente Groot Leiden (Herengr. 70y. 8.30 drs. Brouwer Mijdrecht, 7.30 ds. v.d. Haagen Poortugaal, herdenking Hervorming. Geref. Kerk Vryg 10 en 5 leesdienst. Chr. Geref. Kerk: 10 ds. Car- lier, 5 ds. Rebel. Geref. Gemeente: 10 en 4.30 dienst, 3 nov. 2.30 en 7.30 ds. Boog aard. Geref. Gemeente in Ned.: 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gemeente: 10.15 ds. Happee Remonstr.-Doopsgez. Gemeen te: 10.15 dr. Meijering. Baptistenge meente: 10 ds. v. Mameren. Evang. Christengemeente (Middelstegr. 3) 10 hr. Dikkes. Zendingswerk Middernachts- roep (Zoeterw.singel 21): 5 hr. v.d. Keur. Evangeliecentrum Zijlsingel 2: 10. Pink stergemeente (O. Rijn 3y. 3 evang. Schef- fer. Nieuwe-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24f. 9.30 en 4, wo. 8. Soefi-bew. (zaal Pieters kerk): 11 mevr. mr. Kunst over "Gods dienst en levenshouding". Christian Science (Steenschuur 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen d. Laatste Dagen (Steenschuur 6): 10.15. Oud-Kath. Kerk: zat. 30 okt. 7 h. dienst. Vrij-Kath. Kerk: 10.30 h. mis, Vreewijkstr. 19. Rk kerken: Haagweg zat. 7, zond. 9,10.45, 12 en 6.30; Steenschuur zat 7, zond. 10, 11 30, 6 EN 7; Lammenschans zat. 7, zond. 9, 10.30, 12 en 6; Haarl str. zat 7, zond. 9 30,10 45. 12 en 6.30; Rijndijk 281: zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Boshuizerlaan zat. 7,zona. ».ju, 11 en 12.15; Herensingel heden 7 jonge renmis (met The Lord's Folks), morgen 8.30, 9.30 en 11. ABBENES - Herv. Gemeente: 9.30 ds. v.d. Velden Lisse. AARLANDERVEEN - Herv. Gem.: 10 dr. Kamma O.geest, 7 ds. Wolthaus, in geref. kerk. Geref Kerk: 10 hr. Tenyen- huis, 7 ds. Wolthaus. Chr. Geref Kerk: 9.30 dienst, 3 ds. Kok Eemdijk. Rk kerk: zat. 7. zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv Ge meente: Adventskerk 10 ds. Hoogen- dijk, 4.45 zang, 5 ds. Den Tonkelaar Warmond jeugddienst; Kruiskerk 10 ds. Bogers; Opst.kerk 10 ds. Hanemaayer, 6 30 ds. Bogers; Nabij 10 jeugdkapel; G. Herderkerk 9 dr v. Santen, 6.30 ds. Scholten, zang; De Bron 10.30 en 5 dr. v. Santen; Driehoorne 7 ds. De Ruiter; Oudshoornsekerk 10 ds. Oort; Sio- nskerk 9.30 kand. De Leede Utrecht. 6.30 ds. Verploeg. Geref. Kerk: Mar.kerk 10 ds. Vree, 6.30 ds. v. Harmeien; Salv.kerk 10 ds. v. Harmeien, &.ij* hr. Tenyenhuis; G. Herderkerk 10.30 ds. v.d. Ree, 6.30 ds. Scholten De Bilt, mmv Rijnlands Man nenkoor; De Bron 9 ds. v.d. Ree en pas toor Seysener, 9.30 ds. De Ruiter, 6 30 ds. v.d. Ree. Geref. Kerk Vryg: 8 45 dienst, 2.30 ds. Rijneveld Geref. Kerk Vrijg. Buiten Verband: 9.30 hr. Kleingeld. 4.30 hr. v.d. Hout. Chr. Geref Kerk: 9 30 en 4.30. Oud-Geref. Gemeente: 9.30 en 4, 4 nov. 7.15 ds Schinkelshoek. Baptisten gemeente 10 en 6.30 ds. Koekkoek; Noord (Sportlaan) 10 hr. De Looij. Leger des Heils: 10 en 6.30. Volle- Evangeliegemeente (geb. Kinder vreugd): 10 hr. De Jong. Moluks Evang. Kerk: 11 ds. Sitanala. Moluks Prot. Kerk: 9.30 ds. Nussy. Rk kerken- Bonifacius zat. 7. zond 8 30. 10 en 11.30; Piuskerk zat. 7, zond. 9.10.30 en 11.45; De Bron zat. 6.30, zond. 9 en 11. Remonstr. Kring: 10 ds. Bongailz. BENTHUIZEN - Herv. Gemeente: 9.30 en 6 ds. Den Dikken. Geref. Gemeente: 9.30 leesdienst, 3 ds. Bac Boskoop, 3 nov. 9.30. 3 en 7 ds. Honkoop Rotterdam. BODEGRAVEN - Herv. Gemeente. Dorpskerk 10 ds. v. Ieperen Bergschen- hoek, 6 30 ds. Droogers; Salvatorkerk 10 ds. De Vreugd, 7 ds v.d. Bogerd Ryns- burgiBethl.kerk 10 ds. Droogers, 6 30 ds. De augd. Geref Kerk: 10 en 6.30 ds. 't Hart. De Stek 9.30 ds. Omta. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Biesma Veenendaal. Ge ref Gemeente: 9.30 en 6 dienst. Opwek kingsgemeente (geb. Concordia): 9.30 dienst Vergadering van Gelovigen 5.30, zond. 10.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Geertsema, 6.30 ds. Van der Lin den Koudekerk Geref. Kerk: 9.30 ds. Versluys, 5 ds. v Santen Sassenheim. Rk kerken Michael zat. 7, zond. 9; Bernar- dus zat 7, zond. 10.30; Ridderhof zond. 10.30; Haz.-dorp zat. 7, zond. 8, 10 en Pouwels. Chr. Geref. Kerk: 10 v.d. Kamp. Rk kerk: Martinus zat. 7, zond. 8.30, 10, 11.30 en 12 45; Jozefkerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. zond. 8 en 10 30. Ier HA; Ontm.kerk 10 en 6.30 ds. Ge braad HA. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Vries, 5 ds Baayen Rijnsburg. Rk kerk: zat. 7, zond. 9.3Ó en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gemeente: N. Kerk 10 ds. De Groot Apeldoorn, 6 ds. Vroegindewey; O. Kerk 10 ds. Hovius, 6 ds. Kool; Ichthuskerk 10 ds. Catsburg, 5 ds. Van Hunnik Rhoon; Pnielkerk 9.30 ds. Vink, 6 vicaris Ten Klooster; Gr. v. Pr.school 10 hr. Matze Hazerswoude; Hoeksteen 10 dovendienst; Overduin 2 ds. Baas^Geref. Kerk: Vredeskerk 10 ds. Vrolyk, 5 ds. De Vries; Triumfatorkerk 10 ds. v. Halsema, 5 ds. Vrolyk. Geref Kerk Vryg10.15 dienst. 3.30 ds. Hoff. Geref. Kerk Vrijg. Buiten Verband: 8.45 ds. Roukema, 7 ds. Moggré Ryswijk. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. v.d. Ent. Volle-Evangeliegemeente (Voorstr. 100): 9.45. Soefie-beweging: woensdag 8.30 KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: 10ds. v.d. Linden,7 ds.Geertsema H.woude. Geref Kerk: 10 ds. Heule, 7 dr. v. Oeveren Rynsburg. LEIDERDORP - Herv. Gemeente en Geref. Kerk: Dorpskerk 10 ds. Knorth; Hoofdstraatkerk 10 mr. Reugebrink, 6.30 mevr. Sysling; Scheppingskerk 9 en 10.30 ds. Geursen, 5 korte gebedsdienst. Baptistengemeente: 10 br. De Vries, 5 br. Lourens. Rkkerk: zat. 7, zond. 8.30,10en 11.30. dienst in geref. kerk, 7 ds. v. Hoegee Alphen aan den Rijn. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Vree, 7 ds. Vegh Aalsmeer. Rk kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gemeente: Grote Kerk 10 dr. De Ru Scheveningen; Pauluskerk 10 ds. Den Tonkelaar Warmond, 7 ds. Den Harder Abbenes. Geref Kerk: 10 ds. De Wit, 5 ds. v. Hall Zand voort Geref. Kerk Vryg 10 dienst, 5 ds. Simpelaar. Geref Kerk Vrijg. Buiten Verband: 10.45 en 5 ds. Schuurman, HA. Chr. Geref Kerk: 10 en 4.30 ds. Brandsma Ermelo. Geref. Gemeente: 10 en 4 ds. Hakkenberg, 3 nov. 10 en 4 ds. Hakkenberg, dankdag. Oud-Geref. Qemeente: 9.30 en 3, 3 nov. 9.30 en 3 ds. v. Prooijen. Aktie Kruis tochten: maand. 8 ds. Gravendeel. Rk kerken: Agathakerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 1130; Poelhuys zat. 7. zond. 9en 11.30; Manakerk zat. 7, zond. 8.30, 10, 11.30 en 5.30; Engelbew. zat. 7, zond. 7.30,9.30,11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Bronsgeest, 6.30 ds. Lindenburg Ter Aar. Geref Kerk: 9.30 ds. v. Wijk, 6.30 ds. Korenhoff Heemstede. Chr. Geref Kerk: 9.30 dienst, 2.15ds. v.d. Ent. Rk kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9. 10.45 en 7. NIEUWVEEN - Herv. Gemeente 9.30 ds. Kaai, 6.30 ds. Klusener Breukelen. Geref. Kerk: 9.30 en 7 ds. Brederveld Leiden. Rk kerk: zat. 7, zond. 9 en 11. NIEUW-VENNEP - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Goverts, 7 hr. Germans Vyfhui- zen jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. Rand, 6.30 ds. Wyngaarden. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 kand. Klomp Apeldoorn. Rk kerk: zat 7, zond. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gemeente: 9.30 kand. De Man Utrecht, 7 kand. v.d. Berg Utrecht. Geref Kerk: 10 en 7 ds. Den Boer Harderwijk. Rk kerk: zat. 7.30, zond. 7.30, 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gemeente: Bin nen 10 dr. Jansen, 7 ds. Keuning; Zee Hoofdstr. lOds. Keuning; De Rank lOds. Baars, Papendrecht, 5.30 dr. Jansen, 7 ds. v. Vliet, Papendrecht; Sole Mio 9 dr. Jansen. Geref Kerk: Binnen 10 zie grote kerk, 5 drs. Boonstra Wassenaar; stich- tingskerk 11 ds. Warnink; Zee 10 drs. Boonstra, 5 ds. Warnink. NPB (aula O. Zeeweg) 10.30 ds. Visser Leiden. Rk kerken: Zee 9, 11 en 7; Binnen 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT - Herv Ge meente: 10 ds. Streefland. Rk kerken: Jozef zat. 7, zond. 8,10,11.30 en 6; Viktor zat 7. zond 8.9.30,11 en 6; De ZUk zat 7, zond. 8. 9.30 en 11.30; S. Maria zat. 7.15, zond. 10; S. Bavo zond. 9.30. OEGSTGEEST - Herv. Gemeente: Groene Kerk 10.30 ds. Ter Lidnen; Lin den; 10 ds. Wagenvoorde; Gem. centrum 10.30 hr. Da Costa, 7 ds. De Haan; gem. centrum jeugdkerk 10.30 hr. Rigtering; Van Wijckerslooth 4.30 ds. v. Malssen Leiderdorp. Geref Kerk: 10 ds. Vegter; gem. centr. 7 ds. De Haan. Geref Kerk Vryg.: 9.30 en 3 ds. Simpelaar. Geref Kerk Vrijg. Buiten Verband: 8.45 br. v.d. Ven, 4 ds. v.d. Berg. Rk kerk; Wilhbror- duskerk zat. 7, zond. 10 en 12; Bonaven- tura zat. 6.30, zond. 9 en 11. Volle- Evangeliegemeente: 4 hr. v.d. Brugge, i gem. OUDE- EN NIEUWE WETERING - Herv. Gemeente zie geref. kerk. Geref. Kerk: 9.30 gemeensch. dienst met herv. gemeente, ds. Lalleman, 5 ds. Cziria. Rk kerk: zat. 7, zond. 9, 9.30 en 11. ROELOFARENDSVEEN - Rk kerken: S. Petrus Banden zat. 7, zond. 8, 9.30, 11 en 12.15; M. Presentatie zzt. 7, zond. 8, 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gemeen te: 9.30 ds. Stehouwer Alphen. 7 ds Kaai Nieuwveen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst 2.15, ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv. Gemeente. Grote Kerk 9 30 ds. v.d. Bogerd, 5 ds. v. Roon Zeist; Bethelkerk 9.30 ds. Quak Vianen, 5ds. v.d. Bogerd. Geref. Kerk: Petrakerk 9.30 ds. Baayen, 5 dr. v. Oeveren; Imma- nuelkerk 9.30 dr. v. Oeveren, 5 ds. v. Hal sema Katwyk; Mar. kerk 9.30 ds Huis man, 5 ds. Baayen. Chr. Geref. Kerk; 9 30 en 5 ds. Kampman te Ede. Evang Chris tengemeente (aula mavo): 10 dienst. Rk gemeenschap (aula tuinbouwschool): zat. 7, zond. 10.30. RIJPWETERING-Rkkerk: zat.7,zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gemeente: 9 ds. Den Tonkelaar Warmond, 10.30 ds. Bouman te Katwyk aan Zee, 6.30 ds. Le- feber Alphen aan den Ryn. Geref Kerk: 9.30 ds. v. Santen, 5 ds Versluys H.wou de. Chr. Geref. Kerk: 10 ds. Rebel, 5 ds. Carlier Leiden Ned. Prot. Bond (Jul. laan 17): 10 30 ds. Werner, Wassenaar. Rk kerk. zat 7, zond. 8, 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gemeente: 10 ds. Lin denburg, 6.30 ds. Bronsgeest. Geref Kerk: 10 ds. Wallinga, 6.30 ds. Rang. Rk kerk: Langeraar zat. 7, zond. 8,9.30,11 en 12.15; Ter Aar dorp zond. 9 en 12. VALKENBURG - Herv Gemeente: 10 hr, Hoffenaar Voorhout, 6.30 ds. Over- gaauw, jeugddienst. Geref Kerk: 9 30 en 6.30ds. Rooze. Geref. Kerk Vryg.: 9.30en 5.15 ds. Hoff VOORHOUT - Herv. Gemeente: 10 ds. Brokerhof. Rk kerk: zat. 7, zond. 9,10.30 en 11 45. VOORSCHOTEN - Herv. Gemeente: dorpskerk lOds. Meijering,7ds. Hofland Den Haag jeugddienst; aula NH 9.30 vic. Byl; kapel Rijndijk 10 ds. v.d. Schoot; Hulp en Heil 10 ds. Verheule. Geref. Kerk: 10 ds. De Zeeuw, 7 jeugddienst in herv. kerk: aula NH 9.30 vic. Bijl. Geref. K. Vrygemaakt 10 en 5 kand. Borgdorff Zwyndrecht Rk kerken: M. Godskerk zat 7,zond. 8, lOen 11.30; Laurentiuszat. 7, zond. 8.30, 10.30 en 12; aula NH 11. WADDINXVEEN - Herv. Gemeente: Brugkerk 9.30 ds. Verboom, 6.30 ds. i Gijsbertsen Gouda; Hoeksteen 9.30 kand. Heuvelman Oudewater, 6.30 ds. v.d. Heuvel; Bethelkerk 9.30 ds. v.d. Heuvel, 5 ds. Verboom; Immanuelkerk 10 en 5 ds. Flink. Geref Kerk: Kruiskerk 10 ds. Kuiper Leusden, 5 ds. Koekkoek; Ontmoetingskerk 10 ds. Koekkoek, 5 ds. Kuiper Leusden. Oud-Geref. Gemeente: 10 en 6.30. Chr. Afgescheiden Gemeente: 9.30 en 5 ds. Verloop. Remonstr. Ge meente: Volle-Evangeliegemeente (Lindengaarde 17a): 9.30 hr. v.d. Heyden. Rk kerken: Ontm.kerk zat. 7, zond. 8.30, 11.45 en 6 30; Viktorkerk zat. 7, zond. 10. WARMOND - Herv. Gemeente. 10 vica ris Bronkhorst. Rk kerk: zat. 7, zond. 89.30, 10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 dr. Frederikse, 4.30 ds. Hovius Katwyk aan Zee, 7 ds. v. Zanten; Kievietkerk 10 hr. Taal; Messiaskerk 10 ds. v. Zanten; Dorpscentrum 9.30 ds. De Jong Moerkapelle. Geref. Kerk: 10 dr. Weijland Lunteren, 5 ds. Hagen Voor burg; Zuid 10 en 5 ds. Bech. Ned. Prot. Bond: 10.38 ds. v.d. Wall Den Haag. WOUBRUGGE - Herv. Gemeente: 9.30 en6.30ds. Blenk. Ned. Prot. Bond: 7drs. Roos. Geref. Kerk: 9.30 ds. Langedijk, 6.30 ds. Huizebosch. Rk kerk: zat. 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Wolfensberger A.dam, 7 ds. Meijer Uithoorn, gemeensch. dienst. Geref. Kerk: 9 30 dr. Vlijm Leiden, 7 zie herv. gem. Rk kerk: zat. 7, zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gemeente: 10 ds. Schoch. Rk kerken: Janskerk zat. 7.30, zond. 9.30; Chr. Dienaarkerk zat. 7, zond. 10 en 11 30; Rijndijk Meerburg zat. 7, zond 10, 12 en 6.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4