Kleurrijk feest rond officiële opening ijshal Herziene sociale gids eind november klaar LEZERS SCHRIJVEN Dosis aanpassen bij patiënt wilms floet Bewoners plaatsen en hoeken in Merenwijk willen een woonerf Wintersport: LEIDEN - De Leidse jeugd heeft 2r gistermiddag op ondubbelzinnige r wijze getoond, dat men de beschik king over een kunstijsbaan in Lei den op hoge prijs stelt. Enkele hon derden jongens en meisjes, op de d meest kleurrijke en fantasierijke W wijze uitgedost, vormden een bij- •1 zonder originele omlijsting van de de officiële opening van de Ton Men- IJsbaan aan de Vondellaan in Leiden. De vele genodigden zag de festivi teiten rond opening van start gaan met een demonstratie van majoret tes (Kooi-girls) op het ijs; een de monstratie die muzikaal werd om lijst door K. en G. Vervolgens werd istburgemeester Vis in een oude ar- nteslee over de ijsbaan getrokken. ir-Voordat hij de baan officieel voor aqgeopend verklaarde liet hij de we- 6;thouders Waal (stadsontwikkeling) o-'en Tesselaar (sport), die tevoor- eljschijn kwamen uit de ijsveegma- |chine, op de schaats het ijs keuren. i..]Om te zorgen dat het allemaal wat li-vlot zou verlopen waren de beide ïn'wethouders 's ochtends om negen ir-luur al naar de ijsbaan gegaan om beetje te oefenen. Hoewel aan het slot van het feestprogramma ruime plaats was ingeruimd de jeugd, nam men al direct na de opening bqzit van het ijs. Het ?en bonte mengeling van kleu- en slechts met veel moeite slaagde men erin weer ruim baan te maken voor de demonstraties kun strijden. Die demonstraties werden geopend door Wouter Toledo (9 maal Nederlands kampioen) en Marijke van der Meer, het tweetal dat binnenkort een kunstrijschool op de Leidse ijsbaan begint. Daarna verschenen op het ijs Ingrid van Breest Smallenburg en Connie Blom. Ter afsluiting waren er de zusjes Verlaan, de 12-jarige Moni que en de 19-jarige Sofie, die al eens deelnam aan de Europese en we reldkampioenschappen. Het hardrijden kwam gistermiddag ook aan bod. Zeven rijders uit de Leidse regio, onder wie George Rotteveel, Jan Boere en Ton Ouds hoorn streden in een afvalwedstrijd om de hoogste eer. Winnaar werd tenslotte de 30-jarige Arie Raven- sbergen, geboren Leidenaar, nu woonachtig in Voorschoten. Het toegestroomde publiek kreeg ook nog ijshockey te zien. Door de ju nioren van HYS uit Den Haag werd een demonstratiepartijtje gespeeld. En daarna was het ijs definitief voor de gekostumeerde jeugd. Door de meeste ouders was er bijzonder veel werk van gemaakt. De variatie in kleding was uitzonderlijk groot. En terwijl de meest uiteenlopende types hun rondjes reden kozen Bromsnor, Pipo en Mamalou op de middenterrein de mooiste, lelijkste en origineelste uitmonsteringen. Inmiddels was in het restaurant van de ijsbaan een drukbezochte receptie begonnen, die werd geopend door Ton Menken. Met enige trots meldde hij dat tot en met donderdagavond al rond 11.400 schaatsenthousiasten een baantje hebben gereden. Hij bracjht de aan vankelijke protesten in herinnering en roemde de prestaties van zijn medewerkers, die ervoor hebben gezorgd, dat de baan precies bin nen de vastgestelde tijd gereedge komen is. Zich tot het gemeente bestuur richtend zei hij dat er op korte termijn een verzoek zal wor den gedaan om over het terrein ach ter de hal te mogen beschikken, zo dat daar nog enkele honderden parkeerplaatsen kunnen worden aangelegd. Burgemeester Vis prees Ton Men ken omdat hij Leiden met de over dekte ijsbaan een "sportieve face lift" heeft gegeven. Dat er in ge meentelijke kringen nogal wat scepsis bestond over de haalbaar heid van het plan, adstrueerde de burgemeester met een citaat uit een intern rapport van de gemeente. Daarin stond letterlijk: "Laat Men ken maar aantonen, dat hij het aan durft", "Dat laatste is gebeurd" al dus burgemeester Vis, "en wel op een wijze die bij ons bewondering heeft afgedwongen. Wethouder Marktdag in t Huis op de Waard Kleur- en fantasierijk v LEIDEN - In het bejaardencen trum 't Huis op de Waard (Kaarse- makersstraat) wordt woensdag een marktdag gehouden, die voor ie dereen toegankelijk is. Er zullen kraampjes staan met dingen, die door de bewoners en het personeel zijn gemaakt, boeken, huishoude lijke artikelen, eet- en drinkwaren, enz. Er zal een waarzegster aanwe zig zijn, een kledingboetiekje, een grabbelton en ook wordt de bezoe kers gevraagd het gewicht te raden van o.a. het gezamenlijk personeel en de naam van de bruid, die aan wezig zal zijn. De opbrengst van de markt is be stemd voor ontspanningsbijeen komsten van de bewoners, bijv. door de aanschaf van filmappara tuur e.d. Onder het motto „Ook op de markt in 't Huis op de Waard is uw gulden een daalder waard", wordt de markt woensdag gehou den van tien uur 's ochtends tot tien uur 's avonds, of zoveel langer als i de kostuums waarmee de Leidse jeugd gistermiddag de ijsbaan officieel opende, het rad van avontuur zal draaien. Tesselaar prees even later de goede verstandhouding met Ton Menken en de heer Beers, die de technische leiding in handen heeft gehad. Bei den kregen uit handen van we thouder Waal een geschenk. Ter afsluiting van de festiviteiten werd er op de ijsbaan gisteravond een wedstrijd gespeeld tussen een team van raadsleden en een team van de pers. Er werd een gehele nieuwe vorm van ijshockey ver toond, waarbij de puck pas werd weggespeeld nadat er eerst enkele malen fors overheen gemaaid was. De toeschouwers kregen soms de meest wonderlijke'capriolen te zien. De journalisten trokken uit eindelijk met 4-2 aan het langste eind, maar daarbij dient te worden vermeld dat de voorgeschreven ge talssterkte niet altijd even nauw keurig gehandhaafd werd. Beeld uit de ijshockeywedstrijd tussen de Leidse raad en de Leidse pers. Veel verloop in vrijwilligerswerk LEIDEN - Eind volgende maand brengt de Welzijnsraad een nieuwe "Sociale Gids" uit. Het wordt de derde uitgave, sinds de Welzijns raad ruim vijf jaar geleden het in itiatief nam om een overzicht te pu bliceren van ruim gezegd alle in stellingen en instanties opererend op het gebied van welzijn, cultuur, en gezondheidszorg. Drie gidsen in vijf jaar tijd, eigenlijk hadden dater vijf moeten zijn, want de veranderingen die zich voor doen zijn zo groot in aantal, dat een dergelijke gids snel veroudert en eigenlijk elk jaar vervangen moet worden door een nieuwe uitgave. Dat is tenminste de mening van Els Besse, documentaliste bij de Wel- Haver en Gortbuurt LEIDEN - In verband met het re habilitatieplan voor de Haver- en Gortbuurt zal worden bekeken of de woningen in de Haverstraat tus sen Rijnstraat en Pakhuisstraat voor noodherstel in aanmerking komen. Oorspronkelijk was de be doeling dat deze woningen «zouden verdwijnen om plaats te maken voor tuinen by de woningen aan de Binnenvestgracht. Verder zijn de plannen gewijzigd, naar aanleiding onder andere van reacties uit de buurt, wat betreft het schoolge bouw: deze zal in de toekomst kun- dienen voor buurtvoorzienin- ADVERTENTIE gen en ateliers. zijnsraad en belast met de redactie van de gids. "Vooral in het buurtwerk verandert er erg veel. Er komen steeds meer wijkcomités bij. In de typische be langenverenigingen op het gebied van vrijwilligerswerk is dat ook zo en ook bij actiegroepen. Als je met de samenstelling bezig bent krijg je de indruk dat veel groepen vrij ge makkelijk worden opgericht, maar ook even snel weer verdwijnen. Als de nieuwe gids uitkomt, zullen er al weer dingen uit kunnen en andere instellingen ontbreken. Dat ont loop je nooit. Ik vind wel dat er elk jaar een nieuwe moet komen". Sociale gidsen zijn niet uniek in Nederland. Op soortgelijke lijst ge schoeid blijkt bijvoorbeeld de gids die de gemeente Rotterdam jaar lijks uitgeeft, hoewel professione ler van opzet en uitgebreider. De uitgave in Leiden blijft echter met problemen als gebrek aan geld en mankracht kampen. De eerste gids werd uitgegeven in samenwerking met studenten so ciologie, met de duidelijke bedoe ling een jaar later een herziene en meer uitvoerige druk uit te bren gen. Het heeft evenwel tot vorig jaar geduurd voordat de tweede op de markt kwam. En dat lukte dan alleen nog maar door een subsidie en met mankracht beschikbaar ge steld door de Stichting Project'75, die toen was opgericht ter gelegen heid van de eeuwfeestviering van de Leidse universiteit. Eén gids per jaar lijkt dan nu uit eindelijk een ideaal dat toch gerea liseerd wordt, vermoedelijk ook omdat het uitbrengen van een nieuwe gids kort na de vorige, de samenstelling eenvoudiger maakt. "Met de vorige gids", zo zegt Els Besse, "zijn we behoorlijk op de goede weg gekomen. De gids was voor zover mogelijk volledig. Het werk dat nu moet worden gedaan is alle instellingen die waren opge nomen aan te schrijven om te vra gen of er veranderingen zijn ge weest. Daarnaast moet je het heb ben van tips en ook van de krant om een beeld te krijgen van hetgeen er is bijgekomen. Ik doe het werk niet alleen. Dit jaar heeft de culturele raad de samenstelling van het cul turele gedeelte op zich genomen. Dat is een grote ontlasting. Voor wijkzaken is het erg handig dat het overleg wijkorganen bij ons in het gebouw zit, omdat de informatie- toevoer daar ook makkelijker door wordt". Kon door tijdgebrek in de vorige gids geen volledig register worden opgenomen, nu is dat wel het geval. De sociale gids zal zoals gebruike lijk verkrijgbaar zijn op het bureau van de Welzijnsraad (Stationsweg 28) en op het bureau voorlichting van het stadhuis. Kostprijs be draagt vermoedelijk f 4,50. Er ko men 1500 exemplaren op de markt. Driehonderd meer dan van de vo rige editie, die binnen een jaar was uitverkocht. TRANSCENDENTE MEDITATIE TECHNIEK zoals geleerd door MahéHshl Mahesh Yogi INTRODUCTIE LEZING Museum voor Volkenkunde Toegang GRATIS kenen dat de redactie het met de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. Stevenshof (2) Het is geen verbazing, maar uitge komen voorgevoel wat wij beves tigd zagen in een artikel in deze krant van 23 oktober over het geslo ten compromis i.z.v. het bebouwen of liever het nu niet bebouwen, van de Stevenshofiespolder door de gemeente Leiden. Dit compromis betekent dat er vóór 1-1-1979 géén globaal bestem mingsplan zal worden aangeboden. Het opmerkelijke in het bovenge noemde artikel oktober is, dat men alles kan distilleren uit een op 22 oktober opgenomen artikel in -de rubriek „Lezers schrijven" in deze krant van de heer E. Meelis namens de Werkgroep Milieudiktatuur. Wat zal het nu gevonden „Com promis" voor de gemeente Leiden en in het bijzonder voor de Leidse woningzoekenden in de praktijk gaan betekenen? Wel, dat komt er in het kort hierop neer dat er in 1980 een bestem mingsplan zal kunnen zijn, zodat er in 1981 - dus over vijf jaar - een bescheiden begin met de bouwak- tiviteiten kan worden gemaakt. Maar het kan ook betekenen dat, wanneer er ook maar één be zwaarschrift wordt ingediend - en dat bezwaar behoeft niet eens van uit Leiden te komen, men de gehele procedure nog eens met vijf jaar kan rekken. Verbindt men hieraan de huidige Leidse situatie met zijn vele sane- ringsgebieden en het feit dat er nu al geen woning meer is te bekomen - zelfs niet in de binnenstad -, hoe moet dan dit gat van negen jaar niet bouwen worden opgevuld? Het moetvoor een buitenstaander er wel op gelijken alsof de grote PvdA achter op de bagagedrager van de toch al wrakke PPR-fiets heeft plaatsgenomen om zo geza menlijk aan de leiband van de Ak- tiegroep Milieu - laten we maar zeggen -, beheer, mee te lopen. In derdaad lopen, want van fietsen in de betreffende polder is toch ook géén sprake. Maar al met al, wéér wordt een der toch al zo schaarse kansen om van Leiden een leefbare woon- en werkstad te maken, om zeep gehol pen. Toch blijft het vreemd in het betref fende artikel over „Het" compro mis, nergens meer de naam tegen te komen van de Leidse wethouder voor Volkshuisvesting, nl. de heer Verboom, des te meer bevreem dend omdat juist hij het was die in deze krant van 21 oktober onder het hoofdstuk „Hikken", zich zo sterk maakte voor een spoedige bebou wing van de Stevenshofjespolder. Neen, ql wonen wij zelf gelukkig goed, wij zijn niet blij met het uit gekomen voorgevoel. H. VAN ECK Hoge Rijndijk 3 LEIDEN. Kinderkantines In deze krant van 26 oktober jl. las ik het stuk „Kinderkantines in Me- renwijk open". Het landelijk co- Prof. dr. D.D. Breimer over medicijn vers trekking i LEIDEN - Voor een goede behan- I deling van de patiënt moeten bij het :- j verstrekken van geneesmiddelen de dosis en het gebruik bij de pa tiënt worden aangepast. In de prak tijk is het gebruikelijk dat een ge neesmiddel in een vaste dosis en met een vaste doseringsfrequentie (bijvoorbeeld driemaal daags) wordt voorgeschreven. Ongeacht of de patiënt nu dik is of dan, twin tig jaar of zestig, man of vrouw, ze krijgen allemaal evenveel. Uit een onderzoek is evenwel gebleken dat als het effect van de behandeling goed kan worden nagegaan, er voor hetzelfde effect zeer uiteenlopende hoeveelheden geneesmiddelen no dig zijn voor verschillende Dat betekent dat bij het geven van een vaste dosis een aantal patiënten onderbehandeld wordt en dat tege lijkertijd weer andere patiënten een te hoge dosis krijgen. Dat zei prof. dr. D.D.Breimer gis termiddag bij het uitspreken van zijn oratie over "Farmacotherapie op maat" ter gelegenheid van zijn ambtsaanvaarding als gewoon hoogleraar in de farmacologie aan de Leidse universiteit. Volgens prof. Breimer is een indi viduele aanpassing van de dosis bij de patiënt gemakkelijk bij genees middelen, waarvan het effect een voudig kan worden nagegaan. Maar voor verreweg de meeste genees middelen is dat veel moeiljke te meer omdat de methoden om dat te onderzoeken, nog in de kinder schoenen staan. Los daarvan meent prof. Breimer dat het toch noodza kelijk is een individuele aanpassing van de dosis te bereiken en dus on derbehandeling en overdosering te voorkomen. Het is daarom belang rijk, aldus de hoogleraar, dat er wordt stilgestaan bij de vraag hoe het komt dat de ene patiënt anders op een geneesmiddel reageert dan de andere patiënt. Er moeten we gen worden gevonden om iedere patiënt op maat te behandelen. In zijn toespraak bepleitte prof. Breimer ook een uitbreiding van het universitair onderwijs in de farmacologie en farmacotherapie voor aanstaande apothekers. Door het enorne aantal sterke genees middelen dat ons tegenwoordig ter beschikking staat, aldus de hoogle raar, is er behoefte ontstaan aan meer informatie over het gebruik en de toepassing van geneesmidde len. De apotheker moet ervoor zor gen dat aan de juiste patiënt het juiste geneesmiddel in de juiste vorm en hoeveelheid en voorzien van de juiste instructie en op de juiste tijd beschikbaar wordt ge steld, aldus prof. Breimer. Hij legde er ten slotte de nadruk op dat de apotheker moet voorkomen dat de patiënt schade ondervindt als ge volg van verkeerd geneesmidde- lengebruik. mité Kinderpostzegels heeft voor deze kantine een gift van 2500 gul den gegeven. Het bevreemdt me ten zeerste dat dit geld voor derge lijke doeleinden wordt gebruikt. Als die moeders zonodig moeten werken, laten ze dan het speelgoed etc. zelf aanschaffen. Ik neem aan dat wij, de moeders die thuis wer ken, geen geld voor speelgoed kunnen krijgen om onze kinderen „tussen de middag" bezig te hou den. Mevrouw J. Seinstra. Oranjestraat 2 KATWIJK Stadsgehoorzaal Dinsdag jl. heb ik tijdens de discus sies over de stadsgehoorzaal enige opmerkingen gemaakt over haar organisatorische plaats en opzet in de gemeentelijke structuur. Waar schijnlijk gezien het late uur zijn mijn uitspraken, hoewel mijns in ziens duidelijk, geheel verkeerd in uw krant weergegeven. Voor de di rect betrokkenen spijt mij dat zeer. Verwijzend naar andere gemeente lijke bedrijven heb ik opgemerkt dat deze directer bestuurbaar zijn en dat in vergelijking de stadsge hoorzaal stiefmoederlijk in de or ganisatie is weggemoffeld. Duide lijk en bij herhaling heb ik gezegd, dat mijn organisatie-eisen geen diskwalificatie van de huidige pachter inhouden, noch in zijn na deel zijn bedoeld. K. van Duyn gemeenteraadslid LEIDEN - De bewoners van de hoeken en plaatsen, gelegen langs de Zwartemeerlaan in de Merenwijk, willen van hun ^buurtschap een woonerf maken. Een verzoek daartoe hebben zij bij wethouder Waal (stadsontwikkeling) ingediend, nu de wettelijke mogelijkhe den voor een woonerf zijn vastgesteld, de indieners van het verzoek delen mee dat binnenkort ook in groter verband dergelijke verzoe ken vanuit de Merenwijk zullen komen. Uit een enquête in de hoeken en plaatsen bleek dat van de 149 aanwezige bewoners (van de totaal 190), er slechts twee niet in stemden met de aanleg van een woonerf. Bij het verzoek wordt aangeteken dat de enige voorzieningen die nodig zijn om van het buurtschap een wettelijk woonerf te maken, drempels zijn in de twee invalswegen. Bij de indeling van de wijk is in het begin al rekening gehouden met een woonerfbestemming, merken de buurtbewoners op. ADVERTENTIE Lezingavond LEIDEN - Klinisch psycholoog drs. N. Slot zal dinsdagavond 2 no vember een lezing houden over de opvang van ex-psychiatrische pa- tienten in de samenleving. Dat ge beurt op initiatief van het Huma nistisch Verbond in de zaal van de Zuiderkerk aan de Lammen- schansweg. Verder zal mevr. A. van Baasbank het werk van de Cliën tenbond toelichten. De bijeen komst begint om 8 uur. Skies 369,- Kompleet met bindingen en stokken Blizzard-compact-safety-ski met bijbehorende stokken en Salomon 444 bindingen Langlauf 139,- Skies compleet met bindingen en stokken Erbacher GT 180 t/m 210 no wax. Sneeuwkettingen 129,- Type: kruisketting-sets van mini t/m familiewagen. Alle maten 129,- Aanbieaingen als ze op zijn - zijn ze op. Tevens verhuur van skies - schoenen - sneeuw kettingen. Bespreek tijdig. SPORT LEIDEN BV. Haarlemmerstraat 102-184, Leiden, telefoon 071-141830-124872

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3