^SH Voorschoten krijgt extra vormingswerker Tuffend optilden van Jan Wolkers Trein ramt auto in Voorschoten 'Klokkezuipers' in Oegstgeest Steekpartij in Leiden Lutz en Rooskens: eigen soort humor De Reede Le/cfee agenda Zeldzaam concert Jan Wolkers met zijn vrouw: terugblikken in de geschiedenis van Oegstgeest. OEGSTGEEST - Leidenaars mogen dan in de volksmond aangeduid worden als "glippers", ingezetenen van Oegstgeest daarentegen zijn "klokkezuipers". Een feit dat gisteren tijdens een forumavond over de historie van Oegstgeest aan het licht kwam. VOORSCHOTEN - De gemeenteraad van Voorschoten heeft besloten een bijdrage van het rijk te accepteren voor het aanstellen een beroepskracht voor het volwassenen- werk. Een besluit dat na middernacht, na een intensieve beraadslaging, gevolgd door een schorsing werd genomen. Oorzaak van een lange discussie in een noodvoorziening zitten, over dit punt was de "vage" rijks- Tenslotte besloot de raad de ver- bijdrageregeling, die de staatsse- langde goedkeuring te geven maar cretaris Meijer van CRM, in het het krediet aan een maximum te vooruitzicht heeft gesteld, om binden van 778.000,-. vormings- en ontwikkelingswerk De WD diende een motie in, te subsidiëren. Door het gebrek aan waarin het ongenoegen werd uitge- tijd was het de gemeentesecretarie sproken over het uitblijven van niet gelukt een goed voorstel aan de concrete beleidsvoorstellen inzake raad uit te brengen. scholenplanning en scholenbouw. De heer Visser (PPV) hield rond het Tot verrassing van ieder steunde middernachtelijk uur een goed za- het college van B en W inclusief de kelijk betoog en dat werkte zeer wethouder Marselis va* onderwijs verhelderend. Op papier lijkt het of deze motie. Alleen Iestra (PCC) en de gemeente met deze rijksbijdra- Meerhoek (CDA) waren tegen, geregeling een subsidie krijgt op een aan te stellen beroepskracht. Er werd in de rijksregeling echter geen garantie gegeven dat deze LEIDEN - De Leidse politie heeft vannacht rond twee uur een nog onbekende, dronken Turk aange houden, die gisteravond betrokken was bij een steekpartij th de Druc- kerstraat. De man had daar een vrouw lastig gevallen en begon een vechtpartij toen haar echtgenoot zich er mee bemoeide. Omwonen den allarmeerden intussen de poli tie. De Turk is ingesloten en zal in erg veel moeite daarmee had. Op de de loop van de dag met een tolk tribune had de Emmausschool gehoord worden. Het echtpaar, plaats genomen, die met spandoe- waarvan de man een kleine, onge- ken kenbaar maaktedat zij al jaren vaarlijke steek in de rug opliep, moet nog officieel aangifte doen. subsidie meerjarig is en bovendien dezelfde financiële tegemoetko ming voor de toekomst garadeert. Tenslotte werd na schorsing beslo ten in beginsel de rijksbijdrage te accepteren en de subsidie aan te vragen terwijl in die tussentijd een plan gemaakt zal worden. Een tweede heet hangijzer was de stichting van een nieuwe kleuter school voor de Rudolf Steiner school in de wijk Noord-Hofland. De bouw van de voorgestelde kleu terschool is dermate duur door een aantal voorzieningen, dat de raad PAGINA 2 MAANDAG Wijk 9 Maresingel (van Julianastraat tot Zwarte Pad), Pr. Frederikstraat, Koningstraat, Bronkhorststraat, Willemstraat, Pr. Hendrikstraat en plein, Mauritsstraat, L. de Coligny- straat, Waldeck Pyrmontstraat, Marnixstraat (van Maresingel tot W. de Zwijgerlaan), Aamliastraat, J. W. Frisostraat, van Hogendorp- straat, van Limburg Stirumstraat, van der Duinstraat, Falckstraat, Anna van Saksenstraat, Kemper straat, Molenstraat Wijk 11 Maresingel (van Zwarte Pad tot Haarlemmertrekvaart), Pasteur- straat, Hansen- en Korte Hansen straat, Leeuwenhoekstraat, Groe- noordstraat en plein, Mussen- broekstraat, Lucas van Leyden- straat. Bakker Korffstraat, Jan Lie- venstraat, Fr. van Mierisstraat, Gabr. Metzustraat, Broek weg, Stadspolderweg, Haarlemmerweg, Raampoort, Raamstraat, Maredijk, Piet Heinstraat, Vendelstraat, Poelgeesterstraat, Schutterstraat, Maredijkhofje, Vaartkade, Aloë- laan, Riinsburgersingel, Marislaan. WOENSDAG Wijk lOTer Haarkade, Boshuizer- laan, Boshuizerkade, 5 Meilaan en plein, Bevrijdingsplein, G. van der Veenstraat, Titus Brandsmalaan, Montgomery straat, Joh. Poststraat, Walraven van Halstraat, Wiardi Be- ckmanstraat, van der Helm laan, Arent Brunsstraat, Lieven de Key- straat, Zocherstraat, van Ban- chemhof, de Bazelstraat, Jac. Ro manstraat, Jan Keldermansstraat, Vingboönshof, Jacob van Campen- laan, Voorschoterweg, Stalparthof, van 's Gravensandestraat, Berlage- straat. Wijk 12 Veilingkade, Lammenschansweg (van Veilingkade tot Lammen- scnansplein), Lammenschan- splein, Zoeterwoudseweg, Meloen- straat, Appelstraat, Tomatenstraat, Druivenstraat, Kersenstraat, Car- butreweg, Planteynstraat, Kanaal- weg (van Lammebrug tot spoor lijn), Vlietweg, Vrouwen weg, Cro- nestein (woonschepen). DONDERDAG Wijk 13 Rijnsburgerweg, Terweepark, Boerhaavelaan, Mariënpoelstraat, Kagerstraat, Zweilaftdlaan, van Swietenstraat, Faljeristraat, Hout laan, A. Duycklaan, van Beunin- genlaan, van Slingelandtlaan, J. de Wittstraat, J. van Oldenbarneveld- straat, Fagelstraat, Ledenberch- straat, Hogerbeetsstraat, Warmon- derweg, Nachtegaallaan, Mezen- straat, Vinkenstraat, Lijsterstraat, Roodborststraat, Merelstraat, Was- senaarseweg, Leeuwerikstraat, Blauwe Vogelweg. Wijk 15 Stationsweg, Paviljoenshof, Sta tionsplein, Morssingel, Pesthuis laan, Piet Paaltjenspad, Morsweg (van Morspoort tot Lage Morsweg), Paul Krügerstraat, Pres. Steyr.- straat, Transvaalkade en hof, Jou- bertstraat, Wolmaranstraat, v. d. Tasstraat, Lopsenstraat, Rijnzicht- straat, de Wettstraat, Reitzstraat, de la Reyestraat, Pretoriusstraat. VRIJDAG Wijk 14 Herenstraat, Pr. Wilhelminastraat. Bloemistenlaan, Leliestraat, Pioenstraat, Pioenhof, Lindestraat. Resedastraat, P. de la Courtstraat, Koninginnelaan, Acacialaan, Tul- penstraat, Zoeterwoudsesingel (van Herenstraat tot Lammen schansweg). Wijk 16 Schelpenkade, Andries Schotkade Leuvenstraat, Gerrit van der Laan- straat, Leeuwkenstraat, Valdez- straat, Stadhouderslaan, Magda lena Moonsstraat, 3 Octoberstraat Duivenbodestraat, Staalwijkstraat Buitenruststraat, Kastanjekade Meidoornstraat, Hyacintenstraat Seringenstraat, Daliastraat, Anje lierstraat. K O Oegstgeest had kennelijk in de roos geschoten met het or ganiseren van een dergelijke "discussieavond". In een wer kelijk bomvolle zaal van het gemeentecentrum zouden een viertal sprekers, diverse facet ten van de Oegstgeester historie belichten. Bijnaam Tijdens een algemene be schouwing over de historie, door mr. Van Krieken kwamen de "klokkezuipers" aan het licht Een bijnaam die in lang vervlogen tijden is ontstaan toen de bodem van de gemeen tekas zichtbaar begon te wor den. De vroede vaderen besloten daarop een aantal klokken te verkopen om de tekorten te kunnen dekken. De opbrengst van de verkoop heeft de inwo ners echter nooit bereikt. Na af levering van de klokken en het in ontvangst nemen van de penningen in Den Haag beslo ten de verantwoordelijke bur gers het geld maar ten goede te laten komen aan de diverse herbergiers op de weg naar Lei den. Totaal dronken in Oegst geest aangekomen, ontstond de naam "klokkezuipers". Nog meer historische feiten, anecdotes en legendes kwamen aan de orde toen de heer Van Woerden het begin en einde verwoordde van huize Duin zicht. Deze buitenplaats is gesi tueerd bij het huidige Klein Cu rium en heeft eens dienst ge daan als bisschoppelijk paleis van de bisschop van Curium. In een uiterst interessante en hu moristisch betoog kwam naar voren dat deze bisschop, hoe wel van zeer grote verdienste voor Oegstgeest, niet veel voor stelde in het totale religieuze le ven. Minder feitelijk, doch des te be langrijker, was het optreden van Jan Wolkers. Hij las enkele gedeelten voor uit z'n boek "Te rug naar Oegstgeest". Gedeel ten, waarin hij terugblikte naar de periode rond de Tweede We reldoorlog en enigszins de sfeer liet proeven waarin hij zijn jeugd had doorgebracht. "Mijn vader" Visueel werd de recentere ge schiedenis van Oegstgeest uit de "doeken" gedaan. Tegen dezé achtergrond be stond de mógelijkheid spon taan reacties te geven op de ge toonde beelden. Een bijzonder aardig idee waarvan dankbaar gebruik werd gemaakt en dat leidde tot uitgeroepen als "Héé kijk, dat is mijn vader", afkom stig van een oudere inwoner. Beelden ook die herinneringen terugbrachten en Jan Wolkers aanzette tot verhalen over z'n Oegstgeester periode. Jacques Onderwater LEIDEN - Het is waarschijnlijk zeer moeilijk om samen in een to neelstuk te staan, terwijl men in het dagelijkse leven als man en vrouw door het leven gaat. Kitty Janssen en André van den Heuvel, die zoals bekend al geruime tijd privé in el- kaars gezelschap verkeren, zijn daar twee voorbeelden van. Toch zijn zij steeds weer in staat boeiend toneel te maken. Luc Lutz en Si- mone Rooskens verkeren in een enigszijns vergelijkbare situatie. Het is daarom best relevant je eens af te vragen, of Lutz en Simone Rooskens, wanneer ze zich overge ven aan de met John Bluming inge studeerde vechtscène, ook privé- irritaties in dit ontwikkeling leg gen. Neem het geenszins fictieve voor beeld van een plotseling, vlak voor de voorstelling, oplaaiende ruzie. Toch moeten beiden het toneel op. In de slaapkamer op het toneel lijkt dan de meest geschikte entourage geschapen voor een "zeer realis tisch" robbertje vechten. Maar dit terzijde. We gaan er even vanuit, dat privé-relaties niet of nauwelijks doorlopen in artistieke prestaties op het toneel* Dan kan men slechts tot de conclusie ko men, dat "Hou Jij Nou Van Mij Of Ik Van Jou" een in het genre ge slaagd toneelstuk is. Hierbij dient voorop te staan, dat men het genre als zodanig accepteerd. De Neder landse vertaling van "The Marriage Gambol", want zo heette het door Enid Ruud geschreven toneelstuk oorspronkelijk, is van Gregor Frenkel Frank. Realiseert men zich hierbij dat de familie "Frenkel Frank" artistiek zeer begaafd is (broer Dimitri was donderdaga vond in Leiden om dat met Jenny Arean, Jeróme Reehuis en Robert Long weer eens te bewijzen) dan lijkt een positief oordeel bijvoor- baat geveld. Lutz beschikt over een eigen soort humor, die je aanspreekt of niet. Is het publiek er gevoelig voor dan heeft de acteur de meest wezenlijke hindernis genomen. Simone Roos kens zorgt vervolgens met haar vrouwelijke charme voor de rest. Sophie en Ferdinand de Koster maken onderling evenveel ruzie als u en ik. Misschien is dat wel het geheim van de voorstelling. BERT KOEKEBAKKER VOORSCHOTEN - Gisteravond om half zes werd een nieuwe auto volkomen tot een schroothoop gemaakt door de Intercitytrein uit de richting Leiden op de spoorwegover gang bij het station Voorschoten. Een lange rij auto's stond te wachten voor de automa tisch beveiligdespoorwegovergang. Nadat de stoptrein uit de richting Den Haag gestopt was, gingen de bomen van de over gang omhoog. De eerste auto trok op, sloeg af, bleef op de overgang staan terwijl de rode lichten 'en de bomen omlaag kwamen voor de trein uit de richting Leiden. De chauffeur sprong uit zijn wagen en als een projektiel werd de wagen door de trein naast de spoor baan geworpen. Als geluk bij een ongeluk Vloog de wagen over de spoorbaan uit de rich ting Den Haag heen en kwam zo niet op het perron terecht, waar passagiers stonden te wachten. De chauffeur verklaarde zijn auto pas vier da gen te hebben. De auto liep nog niet soepel en de motor sloeg af. Het rrein- en wegverkeer ondervond ernstige hinder tot ongeveer ze ven uur. De intercity kwam tot stilstand kort na het station Voorschoten, waardoor het baanvak vrij kwam waar tussen de spoorwe govergang ligt. De opvolgende trein kwam binnen dat baanvak en stelde de spoorbomen in werking. Deze moesten met hand kracht omhoog gehouden worden om de auto's te laten passeren. De rij auto's was heel snel aangegroeid tot aan het kruispunt Den Deyl in Wassenaar. LEIDEN - De Leidse fotograaf Herman Kleibrink heeft gister middag in de voormalige curato renkamer van de Leidse universi teit aan het Rapenburg de eerste exemplaren van de TAS-Hortus kalender 1977 uitgereikt aan het dagelijks bestuur van de universi teit en het college van B en W. Deze kalender is samengesteld op initiatief van de Vereniging van Leden van de Technisch/Admini stratieve Staf (TAS) van de Leidse universiteit, die ook al tijdens het eeuwfeest van de universiteit een speciale TAS-kalender uitgaf. Na een toespraak van de voorzit- Nieuwe Tas- kalender over Hortus ter van de vereniging, H. J. Wol- ters, werd het eerste exemplaar van de kalender uitgereikt aan de rector magnificus van de univer siteit, prof. dr. D. J. Kuenen. Ook burgemeester Vis kreeg een exemplaar, evenals (zie foto, waarop rechts Herman Kleibrink) de secretaris van de universiteit. mr. N. J. Hofstee. De kalender is dit jaar voor het eerst in kleur uitge voerd. Kleur overheerst trouwens ook in €en nieuw fotoboek van Herman Kleibrink over de Hortus. De tekst van dat boek wordt verzorgd door de oud-directeur van de Hortus prof. dr. W. H. Karstens. Het boek zal waarschijnlijk in 1978 ver schenen. De nieuwe TAS-Hortus kalender kan overigens worden verkregen door storting van 12,50 op giro nummer 31975 met vermelding van TAS-Hortuskalender, Leider dorp. LEIDERDORP - De Leiderdorpse afdeling van K en O gaf een exclu sief concert van Rien de Reede, een fluitist voor wie hier de zalen vollo pen, en twee triopartners: Fluitist Paul Verhey en cellist Anner Bij- lsma. Dit had allereerst een superbe evenwaardigheid meteen greep op de toehoorder tot gevolg. Dan de zeldzaamheid van het repertoire; met vader, zoon en kleinzoon Bach: de zoon Christian, de kleinzoon Wilhelm Friedrich Ernst. Friedrich toonde een grote ver wantschap met oom Christiaan en had als vorm de zg. "kerksonate". Ook grootvader had die, maar wel met de moderniteit om de basso continuo (cello) melodisch zelf standig te maken. Het niet uitgegeven trio van Chris tian, in Londen door De Reede ge vonden, heeft de klassieke sonate vorm. Een afsluitend meestertrio van Haydn meegerekend, was een algemeen kenmerk het vliedend gewichtloos vlinderen van bijna alle snelle delen. In de langzamere gedeelten ging de aandacht nog ex tra naar de cellist, die een strijk- vaardigheid bezit, waarvoor de aanduideling "ideaal" niet als toe reikend gezien kan worden. Een cello-solo van Van Gabrieli beves tigde dat, ten overvloede. KEES VERHOEF Steenstraat lb. Wereldwinkel, 9.30 uur vm.-6 uur nam. Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan, bejaarden soos Zuid-West, 2.30 uur 't Breehuys, Breestraat 19, open-huis, 2.5 Troef, Noordeinde 2a, Troefkrant. WSW, film, recht/onrecht, textiele werkvor men alle groepen van 8-10 uur nam Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, tafel tennis, kreatief spel, Go, boetseren, psy- chotronica, anders denken, alle groepen Leidse Schouwburg, Toneelgroep Thea ter met "Moeder ik ga trouwen", kome die van Colin Higgins, 8.15 uur nam Gemeentehuis Wassenaar, Commissie technische diensten, 7.30 uur nam. Gemeentehuis Leiderdorp, commissie bestuurszaken, 8 uur nam. Stadhuis, commissie politionele aange legenheden, 8 uur nam. aansluitend commissie algemene en bestuurlijke aangelegenheden. DSW-gebouw, Vestestraat 40-44 bijeen komst buurtcomitee Pancras-Oost, 8 uur Koord-studio Centrum voor intermenselijke betrek kingen. Geopend ma. t/m vrij. 10.00-18 00 uur en 19.30-23.00 uur. Zon dag 19.30-23.00 uur, Oude Ryn 88, tel. 144000. Dierenhulpdienst LEIDEN - In het Waaggebouw is vanmorgen de tentoonstelling 1 aptade vemnKl'ukte hon' in bloemen" muzikaal geopend. den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Gisteren waren de Rijnsburgse bloemenschikkers echter nog druk bezig JStbaaTtef m68°rP DaS naCh'be~ met het maken van hun arrangementen. Eén ervan op deze foto. De tentoonstelling blijft tot volgende week zaterdagmorgen geopend. Burgerraadsman Daarna verhuizen de bloemen naar de Groenoordhal, om daar als ver- Koren brugsteeg 7. Telefoon 143171, siering te dienen poor het muziekfestival Taptade. wrlïï^TlüO uu^d^^^o'.oo! ZATERDAG 30 OKTOBER 197^ Artsen Leiden - Voor spoedgevallen word de weekenddienst van zaterdag 1 uur vm. tot zondag 24 uur, waarge nomen door de volgende artsen Wijk I (Morswegkwartier, binnen stad tot Cityring en Groenoord) H.G.M. Aelbers, Noordeindspleii 2a, tel. 122268; Wijk II (kooi en Me renwijk): A. van Luyk, Wasstraa 2a, tel. 122522; Wijk III (Waard, Pro fessorenwijk en Tuinstadwijk) G.E.J. Pieterse, Zoeterwoudsesin gel 109, tel. 124403; Wijk IV (Zuid West en Haagwegkwartier): J. var Leeuwen, v.d. Brandelerkade 28^ tel. 120412. Leiderdorp - F.O.A.M. Kemme^ Merelstraat 184a, tel. 893139 (zaterfó dag en zondag spreekuuftje vatfv 12.30-13 uur). ]ki Oegstgeest - D. Held, Marelaan 36jd< tel. 152255. |d< Voorschoten - J. Vrijenhoek, S. v.d.ir Oyelaan 38, tel. 2356 (zaterdag); W.w van Dam, Palestrinalaan 29, telzc 3960 (zondag); S M. Platteel-deol Jongh, Diepenbroecklaan 6, tel|c« 5417 (zaterdag en zondag). p Warmond - L.J.H. Lempers, Chur-D chilllaan 13, Voorhout, tel. 02522-jte 10140. irr tt Apotheken jr De avond-, nacht- en zondagsdienstb der apotheken in de regio Leiden in wordt van 29 okt. tot 5 nov., waarJV genomen door Apotheek Vang Breest Smallenburg, Loevestein 6 tl Leiderdorp, tel. 890000; Zuiderapo-e theek, Lammenschansweg 7, telJs< 123553. Ie Tevens op zaterdag tot 1 uur nam..C Oegstgeestse Apotheek, Wilhelmi-v napark 8, Oegstgeest, tel. 153274 enw Apotheek Noord-Hofland, Thor-U beckeweg 3, Voorschoten, tel. 071-e 762877. 1: WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38 v tel. 121753. r Leiderdorp Gezondheidszorg s Leiderdorp, tel. 140131. Oegstgeestm - Interkruis, LijtwegB 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscen-L trum, v.d. Waalslaan, tel. 4641; Alg.r Hulpverlening, tel. 2141, tst. 35 (dag| en nacht). Warmond - Zr. A.M. van Rijn, Ma-i rijkestraat 42, Sassenheim, tel.j 02522-10393. Zaterdag Pieterskerk, Antiekmarkt 9.30 uur vm .-5j Steenstraat lb. Wereldwinkel, 's mor-| gens geopend. Dienaarkerk, Zoeterwoude, kinderko-l rendag vanaf 11 uur vm. Leidse Schouwburg, de Londense groep-. The gay sweatshop met "Mister X", 8.15{ Microtheater, Vestestraat 40, Toneel-j groep Impenum met "De goede mensi van Sezuan", van Brecht, 8.15 uur nam. Lokhorstkerk, Rapenburg, barokcon-^ eert door Les Goüts Réunis, 8.30 uur; Stadsgehoorzaal, concert door het1 Residentie-Orkest, 8.15 uur nam. Zondag Antonius Clubhuis, dansen, 8—11 g Geversstraat 65, Oegstgeest, socië-J teit voor kamerbewoners en alleen-I staanden, 9-1 uur nam. 't Breehuys, Breestraat 19, ge-j -spreksgroep Gideon, 11.30 uuri vm.-1.30 uur nam.; koffiebar, 8—11 i Nieuwe Rijn 20a, Trefcentrum j Leidse werkgroep homofilie/COC 8-11 uur nam. Middelweg 19c, Leids poppenthea-1 ter, 2.30 uur nam. kindervoorstel-j ling. Telefoon 125802. Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114, Leidse jeugdschaaksociëteitj (11-15 jaar) 3-5 uur nam. Groene Kerkje Oegstgeest, concert door het trio Tre Voci, 2 uur nam. Groenoordhal, club-match Oos-| terse windhonden, vanaf 9 uur vm. Leidse Schouwburg, Theater- werkgroep FACT met "De rotzak op de trap" en "Begrafenisver- maak", twee éénakters van Joe Or- ton, 8.15 uur nam. Maandag

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2