LEIDSCH DAGBLAD KABINET SCHORT BESLISSING AZL OP "Nu meerderheids bewind Rhodesië" Beyers Naudé op vrije voeten v.d.wiel COLLEGE OP GLAD IJS HUISMAN B.V. 1121 KM! vandaag Zwarte leiders: LEIDSCH Hè DAGBLAD Vakbond: Directie Heidemij laan uit Driessen v. Duyn b.v. JUWELIER - ANTIQUAIR In- en verkoop, taxatie van antieke en oude juwelen, zilveren voorwerpen. Ook aan huis te ontbieden. Breestr. 89, Leiden, tel. 23313 LEIDEN - De grootste overdekte ijshal van Nederland, de Ton Menken Ijsbaan aan de Vondel laan in Leiden is gisteren offi cieel geopend. Dat gebeurde door burgemeester Vis, die de wethouders Waal (rechts op de foto) en Tesselaar (links) op de schaats de kwaliteit van het ijs liet keuren. Nadat ze daarvan verslag hadden uitgebracht trokken ze burgemeester Vis, ge zeten in een oude arrestee, over het ijs. Enkele honderden Leidse jongens en meisjes zorgden in fraaie creaties voor een kleur rijke omlijsting van deze ope ning. Van het feestelijk pro gramma maakten ook deel uit de Kooi-girls, die als eerste ma jorettes op de ijsvloer versche- i en de kunstrijdsters, de hardrijders en de ijshockeyers, die demonstraties gaven. In hel restaurant van de ijshal werd een drukbezochte receptie ge houden, waarbij eigenaar Ton Menken vele geschenken aange boden kreeg. De festiviteiten werden besloten met een ijshoc- keijwedstrijd tussen journalis ten en gemeenteraadsleden uit Leiden. weet alles van brillen en contactlenzen. UTRECHT (ANP) - De Voedings bonden FNV zijn van mening dat zowel de Raad van Bestuur als de directie van de Nederlandse Hei demaatschappij de laan uit moe ten. Dit omdat de directie al jaren een wanstaltig beleid voert en de handarbeiders op een onge hoorde wijze discrimineert ten opzichte van hoger geschoolden, zo staat in "Bondig" het blad van de bonden. Voor de ruim drieduizend werk nemers met een weekloon is nauwelijks van een beleid spra ke. In hun arbeidsvoorwaarden worden zij sterk achtergesteld bij de rest van het personeel. Velen hebben onvoldoende rechtsze kerheid doordat de heidemaat schappij op grote schaal met losse dienstverbanden werkt, al dus "Bondig". Zo kan het gebeu ren, dat werknemers voor jaren aan een gemeente worden "uitge leend", zonder dat deze mensen een vast dienstverband wordt aangeboden. Een van deze "leenmannen" vierde op die wijze kortgeleden zyn vijfent wintigjarig jubileum bij een ge meente, zo stelt "Bondig" sarcas tisch vast. De heer Th. J. van Dijk, lid van de Raad van Bestuur van de heide maatschappij, zei desgevraagd dat de aantijgingen "te onzinnig zijn om veel commentaar aan te besteden". Eerste miljoen puzzel voor beter leven De puzzel voor het Nationaal Fonds "Beter Leven" heeft een gunstig verloop. Na zes puzzels is nu het eerste mil joen bereikt. Goed nieuws dus voor de nieuwe Nederlandse Blindenbibliotheek, voor de gehandicapten van Focus Ne derland, voor het Nationaal Rheuma Fonds, voor de res tauratie van de St. Jan in Den Bosch en voor de werkers van de Little Philippines. De juiste stand is 1.001.802,06 Er vallen ook aantrekkelijke prijzen te winnen. Er zijn we kelijkse geldprijzen van 5.000 en 2.500 belastingvrij, elke week ruim 100 prijzen, elke vijf weken tien periode- prijzen en aan het eind nog eens enkele fin ale-prijzen met 100.000 gulden schoon als su- perprijs. Voor 1,25 aan post zegels extra op een briefkaart of door tenminste 1.25 te gi reren, maakt u kans op een van die prijzen. De slagzin van puzzel 6 was overigens: "Beter leven begint met geven". De namen van de winnaars, de nieuwe puzzel en de lawine van te winnen prij zen, vindt u op de puzzelpagi- LEVENDAAL 80 ZATERDAG 30 OKTOBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 35076 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN I Minister Gruijters ligt dwars 28 PAGINA'S Minister Gruijters (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN - Groot ver schil van mening binnen het ka binet heeft ertoe geleid dat er gis teren nog geen beslissing kon worden genomen over de nieuw bouw van het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Premier Den Uyl heeft gisteravond op zijn persconferentie na de minister raad gezegd dat het kabinet nu ovfer twee weken een beslissing in deze zaak zal nemen. De controverse ligt tussen minister Gruijters van Volkshuisvesting enerzijds en de andere leden van het kabinet anderzijds. Gruijters wil voor het AZL de weg kiezen van vernieuwbouw. De andere betrokken ministers willen een heel nieuw te bouwen acade misch ziekenhuis in Leiden. De grote voorstander van nieuw bouw is minister Van Kemenade (Onderwijs en Wetenschappen). Mede omdat hij momenteel in de Kenyaanse hoofdstad Nairobi verblijft, konden gisteren geen definitieve spijkers met koppen worden geslagen. Ook de minis ter van Volksgezondheid (me vrouw Vorrink) wil nieuwbouw. De speciale commissie die uit vertegenwoordigers van ver schillende betrokken departe menten is ingesteld kwam tot een meerderheidsstandpunt dat op de lijn ligt van nieuwbouw. Zoasl bekend heeft die commissie onlangs gekozen voor het zoge naamde plan C: nieuwbouw grenzend aan de oude gebouwen. Gruijters en zijn ambtenaren be rekenden dat renovatie van het huidige AZL heel wat goedkoper uit zou komen (tenminste 150 miljoen gulden) en dat bovendien het vernieuwde ziekenhuis veel eerder in gebruik zou kunnen worden genomen. Hun minder heidsstandpunt werd niet opge nomen in het rapport van de in terdepartementale commissie: daarmee wordt geïllustreerd, hoe hoog de gemoederen zijn opge laaid. Aanstaande dinsdag beslist het Amerikaanse volk of Gerald Ford, "de ongekozen president", nog vier jaar hun eerste man mag zijn. Alles over de twee presidentskan didaten Ford en Carter én hun kandidaten voor het vice- presidentschap Walter Mondale en Robert Dole op PAGINA 15 Pa Pinkelman, tc ja of te nee? PAGINA 5 Nederlandse markt te klein PAGINA 7 Erich Honecker, staatshoofd van Oost-Duitsland PAGINA 9 Twintig doden bij aardbeving JAKARTA (Reuter) - De Indonesi sche provincie Irian Java, het vroe gere West-Nieuw-Guinea, is giste ren opnieuw getroffen door een krachtige aardbeving die aan min stens twintig mensen het leven heeft gekost. Volgens berichten vielen de doden in het centrale be rgland. Dit gebied werd in juni getroffen door een zware aardbeving waarbij driezuizend mensen werden ge dood of vermist raakten. plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. exclusieve meubelen AMSTERDAM (ANP) - Vijf men sen zijn vanmorgen rond zes uur verdronken, nadat de auto waarin zij zaten, was terecht gekomen in het water van de Mauritskade bij het Tropeninstituut in Amsterdam. Hoewel de oorzaak van dit ongeluk nog niet precies vaststaat, bestaat bij de politie het vermoeden, dat de chauffeur van de auto door dichte mist een flauwe bocht in de weg niet heeft gezien. Alle inzittenden '^aPen^tjr9 *e'- (01718) - 21955 kwamen om het leven. INTERIEURVERZORGING 1VERDUYN-RIJNSBURG iel. 134000 - 144345 - 144346 - 144347, Leiden, 3ENEVE (UPI) - De twee zwarte Rhodesische leiders bisschop Abel Muzo- 'ewa en zijn rivaal binnen de Afrikaanse Nationale Raad (ANC), Joshua tfkomo, hebben gisteren in verschillende bewoordingen geëist dat er on- niddellijk een Afrikaans bewind moet komen met een tijdelijke regering lie gekozen wordt op basis van het één-man-één-stem systeem. Zij deden lit op de openingszitting van de Rhodesië-conferentie in Genève. Jef Blatter (Roda JC) door tuchtcommissie KNVB geschorst voor vier wedstrijden. PAGINA 11 "Zeg meneer, vertel me nog 's een lekker verhaal PAGINA Geestelijk Leven Premier Ian Smith van Rhodesië pleef in zijn openingstoespraak pasthouden aan zijn standpunt dat lij in Genève was om te onderhan- ïelen over het onder leiding van hinister Kissinger tot stand geko- nen vredespakket. De toespraken ran de Afrikaanse delegaties loemde hij na afloop "het gebrui kelijke soort zaken dat men bij een )pening kan verwachten". 3isschop Muzorewa zei: "Of het rolk neemt nu de macht geheel )ver of de gewapende strijd van het rolk duurt voort". Hij benadrukte lat zijn organisatie, de ANC, niet m Senève was "in een geest van ge ren en nemen. Wij zijn hier alleen jekomen om te nemen: om ons and te nemen". Zijn voorstel toe- ichtend zei Muzorewa dat zijn or ganisatie de plannen voor een tijde lijk bewind alleen zal bestuderen op basis van een verkiezing waar aan alle Rhodesiërs deelnemen. De vertegenwoordiging in de regering zal afhangen van het aantal stem men dat elke partij krijgt. Premier en ministers zullen gekozen wor den naar verhouding van het aantal stemmen dat op iedere leider wordt uitgebracht. Muzorewa zei voorts dat de Afrika nen eensgezind zijn in het verwer pen van het "Kissinger-pakket". Hij zei dat dit pakket, dat vraagt om een meerderheidsbewind binnen twee jaar en een tijdelijke regeling waarin blanken de portefeuilles van leger en politie zullen behou den "niet een onschendbare heilige capsule is waarin alle wijsheid van de wereld vervat is. Wij zijn hecht verenigd als wij zeggen dat als er een tijdelijke regering wordt ge vormd, defensie en recht en orde niet in handen van de heer Ian )Van één onzer verslaggevers) WADDINXVEEN - Bij een massale vechtpartij tussen Zuidmolukkers en Waddinx- veners, gisteravond in het jeugdcetrum De Bonkelaar, zijn vier gewonden gevallen. De rijkspolitie arresteerde twee Zuidmolukkers en evenveel Waddinxveners, die als de aan stichters vari de "botsing" wor den beschouwd. De vechtpartij brak uit toen vierZuidmolukkers een Wad- Bewolkt De weersverwachting tot middernacht op de meeste plaatsen droog weer met wolkenvelden. In de ochtend nog hier en daar mist. Matige tot vrij krachtige toenemende noord-oostenwind. Maximumtemperaturen: 10 graden. De vooruitzichten tot zondagavond: veel bewolking en plaatselijk regen. 31 OKTOBER Zon op: 7.33 uur; onder: 17.13 uur. Maan op: 14.34 uur; onder: 0.35 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.48 en 22.28 uur, laagwater te 5.12 en 17.42 uur. dinxveense bezoeker van de jeugdsoos bedreigden. De Waddinxvener haalde hierbij vernietigend uit en verwondde de Zuidmolukker vrij ernstig aan het hoofd. Zo'n vijftien an dere Zuidmolukkers mengden zicht toen in de strijd, die enkele ogenblikken later op straat werd voortgezet. Gebouwen in de omgeving moesten het ook ontgelden: ruiten gingen aan diggelen en ook auto's werden beschadigd. Toen de rust leek weergekeerd drong een groep Waddinxven ers De Bonkelaar met geweld binnen terwijl zij de politie voor allés wat mooi en lelijk was uit schold. Zij voerde hierop een (hardhandige) charge uit waarna de rust vrij snel was hersteld. Het was de vierde keer dit jaar, dat het onrustige was in de om geving van De Bonkelaar. Volgens de politie kan men disco-avonden voorlopig maar beter "vergeten". Smith of zijn aangewezene mogen zijn". "Verzonnen excuus" Nkomo zei op de conferentie dat hij "het verzonnen excuus" dat als de zwarten de macht zouden hebben, zij misschien wraak op de blanke kolonisten zouden nemen, van de hand wees. "Iedere kolonist die Zimbabwer (Rhodesië red.) wil worden, zal dezelfde'burgerrechten hebben als een ander. Het is niet onze bedoeling de ene vorm van kwaad te vervangen door een ande re", aldus Nkomo. Zowel Nkomo als Muzorewa her haalden hun eis dat Groot- Brittanniè de volledige verant woordelijkheid moet aanvaarden voor de overdracht van de macht aan het meerderheidsbewind, voor de vrijlating van alle politieke ge vangenen en voor de beëindiging van "de volkerenmoord op de Afri kaanse bevolking". Muzorewa beschuldigde de blanke veiligheidstroepen van het gebrui ken van "gestapo-methoden van verhoor" jegens politieke verdach ten. Hij zei dat mensen werden ge slagen, sexueel werden misbruikt en werden verminkt. "Wij eisen de onmiddellijke opschorting van de huidige racistische en onderdruk kende grondwet", riep hij uit. Nadat premier Ian Smith een weinig nieuws bevattende toe spraak had gehouden, kwamen de overige Afrikaanse leiders Mugabe en Sithole aan de beurt, die even eens het plan-Kissinger verwierpen en een onmiddellijk meerder heidsbewind eisten. Over de datum van de volgende formele zitting wordt nog onderhandeld, maar verwacht wordt dat de conferentie maandag of dinsdag wel zal worden voortgezet. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 13 november 19/6 en ontvang de krant vanaf heden. jj Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: PRETORIA - Ds. C. F. Beyers Naudé, de Zuidafrikaanse predi kant en apartheidsbestrijder, is gis teren op vrije voeten gesteld. Ds. J. van Rooyen, predikant in Johan nesburg, heeft de boete van 45 rand (ongeveer 160 gulden) voor hem be taald. Ds. Beyers Naudé moest een ge vangenisstraf van dertig dagen uit zitten omdat hij weigerde de boete te betalen. Deze was hem opgelegd door het gerechtshof in Pretoria nadat hij in 1974 had geweigerd te getuigen voor de zogeheten Schlebusch-commissie. Deze par lementaire commissie was inge- Auto te water: vijf doden steld om een onderzoek te doen naar beweerde ondermijnende ac tiviteiten van een aantal kerkelijke en andere instituten. Ds. Beyers Naudé is leider van het Christelijk Instituut in Zuid- Afrika. Het instituut is na de publi catie van de resultaten van bet on derzoek van de commissie- Schlebusch tot "besmette" organi satie verklaard. Het mag geen fi nanciële hulp uit het buitenland meer aanvaarden. Mevrouw Naudé verklaarde giste ren dat ds. Van Rooyen de boete had voldaan en haar man naar zijn woning in Johannesburg had te ruggebracht. (Zie ook pagina 9).

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1