Jury-recht in België Agent pleegt vier Maandag Woensdag Donderdag Dinsdag ZATERDAG 30 OKTOBER 1976 Godelieve Dhondt-De Bruycker Hugo Dhondt Johan Dhondt Marijke Dhondt GENT-Van 18 totenmet 21 oktober j.l. diende voor het Hof van Assi sen van Oost-Vlaanderen te Gent de strafzaak tegen de 38-jarige politieagent Constant Dhondt. Verdachte werd beschuldigd van vier voudige doodslag met voor bedachte rade (moord). Met zijn dienstwapen schoot hij in de vroege ochtend van 11 april eerst zijn vrouw dood en onmiddellijk daarna zijn drie slapende kinde- Aan deze feiten waren jaren van echtelijke onenigheid voorafge gaan. Dhondt had in 1968, toen zijn vrouw in verwachting was van het derde kind een slippertje gemaakt. Naar aanleiding daar van volgden uitbarstingen van jaloezie van de vrouw. Er deden zich een groot aantal scè nes voor. Toen Dhondt in maart 1974 tijdens zijn ambtsbediening aan een meisje een kusje had ge vraagd en daarover beklag was gedaan, barstte de bom. De echt lieden bleven aan één stuk ruziën, de vrouw betichtte haar man van ontrouw en ontzegde hem de toe gang tot de slaapkamer, er wer den wederzijds slagen uitgedeeld. Tot overmaat van ramp kreeg de vrouw buiten haar schuld een botsing met hun nieuwe auto. Ongeveer een week daarna - D'Hondt had al drie dagen nau welijks enige nachtrust gehad - bereikten de ruzies een hoogte punt. De vrouw sloot haar man buiten en gooide een fles naar zijn hoofd. Hij slaagde erin zijn dienstwapen in zijn zak te steken. Toen hij zijn huis binnendrong wachtte zijn vrouw hem op met een gebroken fles. Toen zij zag dat hij zijn pis tool in de hand hadzonk zij op de vloer en begon te huilen. Hij richtte zijn pistool en schoot op zijn vrouw en gaf haar ook een genadeschot, vervolgens rende hij naar boven naar zijn slapende kinderen en schoot hen alle drie door het hoofd. Daarna gaf hij zich aan bij zijn col lega's. LEIDEN/GENT In België worden sommige zeer ernstige misdrijven (moord en doodslag bijv.) berecht voor het „Hof van Assisen". Twaalf „gezworenen" - gewone burgers - fungeren daarbij als jury. Zij spreken uiteindelijk het „schuldig" of „niet schuldig" uit. Samen met de voorzitter en de twee rechters van het hof, beraden de 12 jury-leden zich vervolgens over de strafmaat. Nederland kent deze wijze van rechtspraak niet. Hier zijn het louter vak-juristen die achter de balie zitten. Het is moeilijk om te beantwoorden welk systeem het beste is. Voorstan ders van het „Belgische" rechtsysteem wijzen op het democratische gebeuren. En op het feit dat de jury-leden niet „vakblind" zijn. Tegenstanders vinden het gebrek aan juridische bekwaamheid echter een ernstig nadeel. Ook wijzen zij op de onnodige psychische lasten. Een groep van 15 Leidse studenten en docenten uit het strafrecht woonde van 18-21 oktober 1976 een zitting bij van het „Hof van Assisen" van Oost-Vlaanderen. Voor deze krant beschreef mr. Egbert Meijer in onderstaand stuk enkele verschillen tussen deze Belgische „leken"-rechtspraak en de Neder landse strafvordering. Waarbij hij aantekent, dat het hier om één zaak gaat, die niet geheel representatief hoeft te zijn voor andere soortgelijke zittingen in België. 18 oktober Het gerechtsgebouw in Gent doet Frans aan. Grote brede gangen rondom een vredige binnenplaats, hoge deuren, veel marmer. Een uur voor de geplande aanvang van de zitting staat reeds een groot aantal mensen te wachten voor de deur van de publieke tribune. Oude van dagen en de halve bevolking van St. Amandsberg, het voor stadje van Gent waar de verdachte politieagent was, staan te dringen om een mooi plaatsje, klaar voor het spektakel. De rijkswacht loopt glimlachend rond in galauniform, de gummiknuppel nonchalant wappererld. Toga Ongeveer drie kwartier na de aan gekondigde aanvangstijd ver schijnt het Hof van Assisen. De voorzitter en de advocaat dragen een rode toga met een kanten bef. Ze dragen hun eretekenen en on derscheidingen. De twee rechters dragen een zwarte toga met een strik in de kleuren van de Belgische vlag. Als zij gezeten zijn wordt de verdachte binnengeleid tussen twee rijkswachters. Hij klikt even met zijn hakken als hij een buiging maakt voor het Hof. Zijn advocaten zitten al klaar. De eerstetlaad van het Hof bestaat uit het uitloten van de jury. Er zijn 48 personen tussen de 30 en 65 jaar opgeroepen van de lijst van gezwo renen van het arrondissement. Om die lijst samen te stellen heeft men een ingewikkeld systeem bedacht. Uit de kiesregisters wordt een be paald aantal namen ingeloot (b.v. iedereen wiens nummerimet een 1 begint). Trapsgewijs lotend vallen hoe langer hoe meer mensen af, tot uiteindelijk een bepaalde lijst overblijft. Loven en bieden Dan trekt de voorzitter uit een bus eén voor één de namen van de op geroepen juryleden. Verdachte en de advocaat-generaal hebben het recht ieder een aantal juryleden te wraken. Zij hoeven geen reden op e geven waarom zij een bepaald ?mand willen hebben. 'et wordt een soort loven en bie- en. De verdediging wraakt achter lkaar vijf vrouwen en de advocaat-generaal kijkt met een schuin oog naar de verdediging al vorens één van zijn eigen wrakin gen af te vuren. Tenslotte blijven 10 mannen en 2 vrouwen over. Zij zul len in de loop van de volgende da gen naar hun geweten en innige overtuiging moeten oordelen of de beschuldigde de tenlastegelegde feiten heeft begaan. Nu kan de eerste zitting beginnen. De publieke tribune voelt dat, roert zich en wordt onmiddellijk ernstig door de voorzitter toegesproken. De griffier leest de door de advocaat-generaal opgestelde acte van beschuldiging voor. Tot in de kleinste details wordt alles afge schilderd. Onjuist Dan gaat de voorzitter de verdachte verhoren. Hij is duidelijk voorin genomen en zyn weinige pogingen om Dhondt op zijn gemak te stellen zyn onbeholpen en doorzichtig. Zijn taak, achter de materiële waarheid te komen, d.w.z. te ach terhalen wat er in feite gebeurd is, vat hij op in die zin dat wat ver- 'iachte zegt in tegenspraak met hetgeen anderen in het vooronder zoek hebben verklaard (de voorzit ter beschikt wel over het hele dos sier) in principe onjuist is. Als verdachte zijn zinnen in de geest van de voorzitter afmaakt. knikt deze goedkeurend. Als Dhondt eens een niet verwachte vi sie vertelt, zegt de voorzitter een aantal keren quasi verbaasd: "Dit is de eerste keer dat ik dit hoor. Dit staat niet in het dossier. Hoe kan dat nou?", of "Morgen komen er ge tuigen. U weet dat zo goed als ik. Blijft u dan echt bij dit verhaal?". Langzaam maar zeker leidt hij de verdachte in zijn ondervraging naar het moment suprème: het doden van zijn vrouw en kinderen. Ver dachte zal het allemaal tot in details nogmaals moeten vertellen. Dat is nu eenmaal de consequentie van de juryrechtspraak. Telelenzen Ook de zaal gaat er voor zitten. Met een hand achter zijn oor luistert de voorzitter naar het steeds zachter wordende relaas van de verdachte. Fotografen staan met telelenzen gereed om het moment van de ont luistering vast te leggen. Met haperende stem verklaart Dhondt welke moeilijkheden er waren geweest, hoe hij het niet meer aankon en hoe hij tenslotte schoot. Hij doodde zijn kinderen in dezelfde opwelling. Om hun voor de schande te sparen van een ge dode moeder en een vader in de ge vangenis. Nog één bijzonderheid wil de voorzitter weten. Dan is het genoeg geweest. Verdachte mag gaan zitten. Het verhaal is er uit. De zitting wordt geschorst. Als hij wordt weggeleid maakt Dhondt een buiging in de richting van de voorzitter. Uit respect? volgorde geeft zij haar bevindingen weer. De voorzitter léést in zijn dos sier haar geschreven proces verbaal mee en vult een enkel detail Experts De onderzoeksrechter is reeds in de nacht van de feiten met haaronder zoek begonnen. Zij heeft onmiddel lijk experts benoemd (waaronder de psychiater), een "wedersamen- stelling" (reconstructie van het ge beuren) bevolen en de verdachte gehoord. Deze situatie is beduidend beter dan die in Nederland, waar de on afhankelijke rechter eerst na vier dagen in het onderzoek wordt be trokken. Aan de andere kant blijkt dat het in België niet is toegestaan dat de advocaten van verdachte aanwezig zijn bij de verhoren door de onderzoeksrechter, terwijl dat recht in Nederland wel bestaat. Het valt op dat de getuigenissen heel vaak van horen zeggen zijn, maar gebracht worden als "de waarheid". Onbevestigde geruch- De derde dag is aangebroken. In de kranten worden geroddel en ach-: terklap als blikvanger gebruikt: „Hij haatte zijn vrouw omdat ze hem doorzag", „Gedode agents vrouw zei eens tegen haar zuster Stanny haat me, ik voel het". Nog meer mensen dringen op de pu blieke tribune om dit toneelspel mee te maken. De eerste getuigen vandaag zijn de onderwijzeres en de directeur van de school van de gedode kinderen. Zij weten niets zinnigers uit te brengen dan dat verdachte de kin deren nooit naar school bracht en nooit de ouderavonden bezocht. Heel handig wordt de suggestie gewekt dat de man geen belangstel ling had voor zijn kinderen. Dat hij op de kinderen paste als zijnvvrouw als lid van het oudercomité de schoolavonden bezocht, moet door de advocaten (via een vraag) mee gedeeld worden. Voor de zitting was ik er al op ge wezen dat men het zich voor het image van het politiekorps niet zou kunnen veroorloven dat ver dachte ontoerekenbaar zou wor den verkaard. Liever een toere kenbare koelbloedige moorde naar dan iemand die als politiea gent zijn dienst deed en nu ontoe rekenbaar wordt verklaard. Als de door de verdediging aange stelde psychiater aan het woord komt moet de voorzitter eerst iets kwijt: „Ik heb uw verslag gelezen. 91 OktODCr Ik vraag me in ernst en eerlijkheid af of u wel het hele dossier hebt ge lezen. Op welke basis hebt ge uw advies kunnen stoelen. Ik vind het vervelend u dit te moeten vragen, maar zijt ge bij het schrijven van uw verslag wel volledig geïnformeerd geweest?" Razend de. Haar verhaal brengt het eerste stukje grijs en de tot nu toe zwart wit tegenstellingen. Voor de eerste keer is verdachte aangedaan. Moe der en zoon wuiven naar elkaar als zij de zaal verlaat. heden worden aangenomen, ae doodstraf worden opgelegd. Deze wordt dan vrijwel automatisch om gezet in levenslange gevangenis straf. Tenslotte mogen burgerlijke partij" („Men is zeer hard geweest voor de dode vrouw en schilderde haar zwart. Heeft zij dan schuld aan de dood van haar kinderen?"), de advocaat-generaal („Ik wil zijn hoofd helemaal niet, ik wil enkel gerechtigheid") en de twee advoca ten nogmaals het woord i Razend protesteren beide advoca ten: „De deskundige van het Open-, baar Ministerie mocht ongestoord zijn woord doen. Nu de tegen- expert aan het woord komt pro beert de voorzitter zowel expert als jury te intimideren en te beinvloe- den". 19 oktober De kranten verschijnen met grote koppen over de zaak Dhondt. Het wordt er voor een onafhankelijk ju rylid niet gemakkelijker op straks naar innige overtuiging een onaf hankelijk oordeel te vellen. De journalisten beschrijven in een zwart-wit stijl verdachte als het kwade genius die zijn ingoede, alom geliefde vrouw heeft bedro gen en vervolgens vermoord. "Alle oprechtheid die verdachte op de eerste dag vertoonde is schijn, to neelspel"; "De ervaren voorzitter heeft de zaak goed in handen"; "De waarheid zal er wel uitkomen". Stem Een praktisch bezwaar tegen het instituut van juryrechtspraak komt hier om de hoek kijken. Wie de liefde van de pers heeft, heeft een geweldige voorsprong. De advocaat-generaal zegt mij na af loop van de ochtendzitting dat hij mede op grond van de ochtend- en avondkrant zijn op de zitting in te nemen houding bepaald. De stem van het volk. Deze tweede dag wordt o.m. be steed aan het horen van getuigen en deskundigen: politiemensen, de onderzoeksrechter (vgl. de Neder landse rechter-commissaris), de lijkschouwer, ballistisch expert, buren en familieleden van het slachtoffer. Geen van de getuigen mag enige aantekening gebruiken. Alles moet uit het hoofd beant woord worden op vragen van de voorzitter. Dat het goed is om te getuigen zo veel mogelijk in hun eigen ge sproken woorden (altijd anders dan de op schrift gestelde) te on dervragen, wil ik onderschrijven. Dat hetzelfde geldt voor techni sche rapporten, zoals dat van de patholoog anatoom, betwijfel ik. Een van buiten geleerd verhaal over exacte maten en cijfers doet dan heel onecht aan. De onderzoeksrechter dreunt zon der haperen haar verklaring op. Tot in de kleinste details en op de juiste Er is een kentering gekomen in de voor verdachte ongunstige koppen in de pers. De tegenstrijdige verkla ringen van de psychiaters en de verklaring van de moeder van ver dachte hebben duidelijk verander ing gebracht. Het heet nu: „Psy chiaters in de knoop"; „Psychiaters brengen jury van de wijs" en „Moe der Dhondt vraagt om begrip"; „Moeder Dhondt sprak als vrouw die vijf kinderen verloor." Beslissing Vandaag moet de beslissing vallen: requisitoir van de advocaat gene raal, pleidooien en beraadslaging van jury. De advocaat generaal begint met een uitleg over het waarom van de rechtspraak voor het Hof van Assi sen Een dergelijke, zo diep in de gevoelens van het volk ingrijpende misdaad zal door het volk berecht dienen te worden. De twaalf gezwo renen zijn als representant van het volk de hoogste rechter en dienen in serene objectieve overtuiging te oordelen volgens wet en volgens recht. De advocaat generaal brengt zijn juridisch betoog met het nodige pa thos. „Achter mij staan degenen die voor eeuwig en altijd begraven zijn". Voor hem ligt de zaak duide lijk: de verdachte heeft niet alleen opzettelijk zijn vrouw en drie kin deren van het leven beroofd, hij deed dat ook met voorbedachte ra de. Nergens de acjvocaat-generaal zwakt zijn de finitie van voorbedachte rade. enigszins af. Eén van de advocaten merkt nog op: „Het nadeel van een procedure voor het Hof van Assisen is dat ge de mensen iets wijs kunt maken, maar als ge dit voor een col lege van beroepsrechters verklaard zoudt hebben, zoudt ge nergens blijven". Ook verdachte mag nog iets zeg gen. Hij bedankt zijn familie en de advocaten voor hun hulp en bij stand. Dan trekt de jury zich terug. Zij moeten twaalf vragen beantwoor den: Is Dhondt schuldig aan doods lag op zijn vrouw, zo ja, geschiedde dat met voorbedachte rade, en ver volgens: is er sprake geweest van een zo grote bedreiging dat die zijn daad zou kunnen verschonen. De zelfde vragen dienen beantwoord voor elk van de drie kinderen. Het is inmiddels kwart over zeven 's avonds. De publieke tribune, propt zich nog voller. Er wordt ge vochten en gedrongen. Men ruikt bloed. Om acht uur komen de ge zworenen terug. De voorman leest de uitspraak van de jury: Dhondt is schuldig aan viervoudige moord. De 38-jarige Constant D'Hondt. Door e veroordeeld. n Belgische leken-jury ter dood ten, roddelpraat, achterklap, alles is Voordooi blijkbaar toegestaan. Als het op een gegeven ogenblik te bont wordt en één der advocaten protesteert, wordt deze op zijn beurt op zijn nummer gezet "U moet niet voor uw beurt praten". De advocaat loopt woedend weg. Dan komen de psychiaters aan bod. De onderzoekspsychiater heeft reeds bij de „wedersamenstelling" verdachte kunnen observeren. Een voordeel vergeleken bij de Neder landse situatie. Het is opmerkelijk dat de advocaat-generaal en de verdedi ging wél vragen kunnen stellen aan de getuigen maar niet, zoals in Nederland, ook opmerkingen kunnen maken naar aanleiding van de verklaringen. Veel opmer kingen worden gemaakt als inlei ding op een te stellen vraag. De rol van verdachte is nihil. Giste ren was hij het object dat zelf mocht praten, vandaag is hij het object over wie gepraat wordt. Als hij voor de eerste keer deze dag reageert tegen de broer van het slachtoffer zegt "Ik vraag vergiffenis aan mijn zwager. Ik hoop dat de familie mij wil vergeven", barst de tribune in een verontwaardigd geloei los. Hoe durft hij! Zijn rapport is echter zeer laat tot stand gekomen omdat pas in een zeer laat stadium een psycholoog werd benoemd. Meteen stortvloed van voor de leken-juryleden be grijpelijk gemaakte termen en lite ratuur, geeft hij gedurende een half uur uit zijn hoofd een soort college. Haarfijn wordt op deze openbare zitting de geestesgesteldheid van verdachte in stukjes gehakt. De onafhankelijke deskundige fungeert als een verlengstuk van het Openbaar Ministerie: „Ver dachte probeerde brutaal zijn ei gen versie te geven van de feiten (sic!). De waarheid van Verdachte is halve of omgedraaide waarheid. Zijn conclusie is kort verdachte( .was volledig toerekenbaar. De voorzitter voelt dat hij te ver is gegaan en. retireert. Zijn woorden hebben hun uitwerking al gehad. Tijdens het kalm gebrachte, weten schappelijk aarzelende betoog van de tegen-expert zitten een aantal juryleden wat om zich heen te kij ken. De conclusie van de tegen- expert verdachte bevond zich ten tijde van de daad in een toestand van hoog opgeladen psychische spanning en beschikte niet over voldoende psychische beheersing om de ontlading te kunnen weer staan. Twee deskundigen, twee psychia ters met een diametraal tegenover elkaar staand standpunt. Moeder Er komen nog een paar getuigen de moeder van de verdachte doet haar verhaal. Beheerst en zonder pathos doet zij verslag van de situa tie in het gezin van haar zoon. Zij spaart haar zoon niet. Zij spaart evenmin haar schoondochter, die door haar geweldige jalouzie de spanning in het gezin hoog opvoer- „Koelbloedig" Dan geeft hij een omschrijving wat voorbedachte rade inhoudt „koel bloedig" noemt hij dat. Een on juiste en merkwaardige omschrij ving voor iemand die naast advocaat-generaal ook hoogleraar is in het strafrecht. Hij heeft ook oog voor de minder gunstige karaktertrekken van de vermoorde vrouw, maar weet deze op kundige wijze af te dekken. Een aantal malen suggereert hij dat verdachte meer heeft uitgehaald dan in het dossier staat vermeld. Dit soort insinuaties lokteen verbe ten hoofdschudden uit van ver dachte. Zij zijn duidelijk bedoeld als stemmingmakers. Hij bespeelt jury en publiek en houdt, zoals hij zelf later toegeeft, rekening met de volksgeest die het nu eenmaal zo wil. De advocaten krijgen dan het woord voor hun pleidooi. Met wap perende toga, bril op, bril af loopt de eerste raadsman op en neer. Prenten van Daumier beginnen in eens te leven. Ingehouden fluister toon wordt afgewisseld door bul derend theater. Klappen De advocaat-generaal mag nu het woord voeren over de hoogte van de op te leggen straf. Hij ziet geen enkele verzachtende omstandig heid en vordert de doodstraf. Van uit de publieke tribune begint men te klappen. De voorzitter maant tot stilte. De advocaten zitten er verslagen bij. Het volk heeft gesproken. Zij bezweren de jury om niet de dood straf uit te spreken. Dan trekt de jury zich terug, samen met de voor zitter en de twee bijzittende rech ters. Steeds meer mensen komen de zaal binnen. Er wordt hoopvol gespeculeerd of Dhondt de doodstraf zal krij- gen.Ineens wordt het mij duidelijk hoe in vroeger tjjden een openbare terechtstelling moet zijn verlopen. Om tien uur komt de jury terug. De voorzitter van het Hof leest de uit spraak voor doodstraf. De ver dachte wordt van al zijn rechten vervallen verklaard. Hij is nu bur gerlijk dood. Lessenaar Hard valt hij de uitleg aan die de advocaat-generaal heeft gegeven van het begrip „met voorbedachte rade". „Als onze studenten dit op de universiteit te leren krijgen, is het wel erg droevig gesteld.". Hij scandeert zijn woorden met slagen op de lessenaar. Ook valt hij de conclusies van de psychiater aan. Hij pleit ontoerekenbaarheid op het moment van de daad. Wanneer de jury Dhondt zal schul dig verklaren aan moord kan later, als geen verzachtende omstandig Applaus „De terechtstelling zal plaats vinden te Gent. Op kosten van verdachte zal het vonnis worden aangeplakt op de plaats der misdrijfs". Het publiek barst uit in een donderend applaus. De stem van het volk heeft ge sproken. Het kruisbeeld hangt nog steeds achter het podium waarop het Hof is gezeten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17