Wie komen in het Witte Huis? Succesverhaal van onbekend pindatelertje Gerald Ford: de ongekozen president Mondaleheeft veel gevoel voor humor «ar Dole: fervent aanhanger Richard Nixon ZATERDAG 30 OKTOBER 1976 EXTRA DEN HAAG (ANP) - James Earl Carter Jr., zo luidt de volledige naam van de begin dit jaar kansloos geachte Democratische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap. Jimmy Carter, die in een half jaar van voorverkiezingen zoveel nationale (en internationale) bekendheid en stemmen wist tc vergaren, dat hem die nominatie op de nationale con ventie niet meer kon ontgaan. Die bovendien de sedert 1968 zo verdeelde Democratische partij tot een eenheid wist te smeden die nu weer zo hecht is, dat de kans op een Democratische overwinning bij de presi dentsverkiezingen van 2 november groot wordt geacht. Directeur Wie is nu in werkelijkheid deze pindateler uit het plaatsje Plains in het zuidwesten van de staat Georgia, waarvan hij maar één termijn van vier jaar gouverneur was? James Earl Carter Jr. werd 1 oktober 1924 in Plains geboren als zoon van een kruidenier die ook van de boeren uit de omgeving pinda's opkocht voor wederverkoop. Na zijn studie aan het marine-instituut werkte Jimmy Carter gedurende zeven jaar als fysicus onder admiraal Rickover aan het kemonderzeebootprogramma. Toen in 1953 zijn vader overleed, nam Carter ontslag uit de marine om zich met de familiezaken te be moeien. Hij werd een succesrijk pindateler en directeur van de Carter- magazijnen. Zijn eerste stappen op het politieke pad deed Carter in 1962 toen hij zich kandidaat stelde voor de senaat van Georgia en in een felle campagne- strijd won. Twee jaar later werd hij herkozen. In 1966 leed Jimmy Carter een nederlaag toen hij zich kandidaat had gesteld voor het gouverneur schap van Georgia. Hij wijdde zich weer aan familiezaken om in 1970 een nieuwe poging te wagen, ditmaal met succes. Het waren geen gemakkelijke vier jaren als gouverneur. Carters rustige benadering van zaken bleek gepaard te gaan met een afkeer van com promis en politiek handjeklap. "Deze man is van staal van binnen. Als hij denkt dat hij gelijk heeft, is hij de onwrikbaarste kerel die je ooit hebt meegemaakt", aldus een commentaar van iemand uit zijn toenmalige bestuur. Zo bracht Carter kort nadat hij gouverneur was geworden de 300 raden, bureaus en agentschappen van het staatsapparaat door sa mensmelting terug tot 22. Dit ondanks fel verzet van belangengroepen. Milieu In de vier jaar dat hij gouverneur van Georgia was bereikte Carter de reorganisatie v^n het staatsapparaat, opvoering van de meeste openbare hulpprogramma's, begon hij het "heritage trust program" tot behoud van natuur en geschiedenis. Hij ijverde hard voor de bescherming van het milieu. Jimmy Carter is van oordeel dat wat op staatsniveau ging, ook in Washing ton zal gaan. Hij noemt zijn politieke filosofie "verlicht conservatisme", maar het is niet eenvoudig de Democratische kandidaat, die zeer gods dienstig is en zegt zijn besluiten in gebed te nemen, een etiket op te plakken. Hij noemt zichzelf een fiscaal conservatief en een liberaal op het gebied van sociale kwesties. Zo zei hij bij zijn ambtsaanvaarding als gouverneur "De tijd voor rassendiscriminatie is voorbij. Geen mens, of hij nu arm is, zwak of zwart of van het platteland komt, mag ooit de extra last te dragen krijgen dat hem de kans op een opleiding, een baan of gewoon gerechtigheid wordt onthouden". Zoals gemeld wil Carter op nationaal gebied het "mes in Washington zetten". Hij gelooft de 1900 federale instellingen tot niet meer dan 200 departementen te kunnen terugbrengen, waardoor een enorm bedrag aan belastinggelden zou kunnen worden bespaard en bovendien een doelmatiger regeringsapparaat zou ontstaan. Zijn gebrek aan internationale ervaring heeft Carter in de afgelopen maanden al proberen goed te maken door uitvoerig overleg met zijn staatgenoot en oud-minister van defensie Dean Rusk. Hij is bovendien al fel ingegaan tegen zijn Republikeinse tegenstander Ford. Zo verwijt Carter Ford hét woord "ontspanning" te hebben laten vallen. Carter wil de ontspanningspolitiek met de Sowjet-Unie voortzetten, maar dan niet ten koste van de nauWe samenwerking met de vrienden en bondgeno ten. Hij vindt bovendien de resultaten voor Amerika tot nog toe negatief. Kinderen Oud-gouverneur Jimmy Carter van Georgia heeft de naam in zijn functies te groeien en hij is vast van plan dat ook op het Witte Huis te doen, zo hij volgende week tot de volgende bewoner daarvan wordt verkozen. Jimmy Carter trouwde toen hij 22 jaar was en juist was afgestudeerd aan het marine-instituut Zijn vrouw Rosalynn Smith (48) schonk hem vier kinderen. Jack (28), Chip (26), Jeff (23) en nakomertje Amy (8). Het echtpaar Carter heeft één kleinkind. WASHINGTON (ANP) - „Wij heb ben twee presidenten en drie vice-presidenten gehad in twee jaar met maar een verkiezing". „Wij willen die opmerkelijke man uit Georeia. Jimmy Carter, in het Witte Huis zetten". Dit zijn enke le uitspraken waarmee de Demo cratische kandidaat voor het vice-presidentschap, Walter F Mondale (Fritz voor vrienden) zijn gehoor tegemoet is getreden tijdens de verkiezingscampagne. Microfoon De senator uit Minnesota gaf blijk van humor toen tijdens een ver kiezingstoespraak een microfoon stoorde. „Wat wij nodig hebben is een nieuwe generatie leiderschap en een nieuwe microfoon", zo reageerde hij. Het is echter niet alles humor wat de klok slaat bij Mondale. Vol vuur raakte hij als hij sprak over de noodzaak diegenen in Ame rika te helpen die geen kans krij gen te delen in wat hij de „volheid van het Amerikaanse leven" noemt. In de 12 jaar dat Walter Mondale Minnesota in de Senaat verte genwoordigt, heeft hij een groot deel van zijn tijd besteed aan wet telijke maatregelen ter verbete ring van de woningbouw, het on derwijs, de zorg voor het kind, werkgelegenheidskansen enzo voort. „Wat mij interesseert is machteloosheid", zei hij eens. Predikant Mondale zegt zijn sociale bewo genheid van zijn vader te hebben, een methodistische predikant en van zijn sociaal actieve moeder. „Zij hadden bijzondere opvattin gen over menselijke gerechtig heid en eerlijkheid en waardig heid", zegt hij. Aanstaande dinsdag: valt in Amerika de beslissing, wie de volgende vier jaar het Witte Huis zal bewonen. Zal de huidige president van de Verenigde Staten, Gerald Ford, plaats maken voor „pindateler" Jimmy Carter, of hoeft hij niet te verhuizen? Op deze pagina een profiel van de kandidaten en hun „running mates", de kandidaten voor het vicepresidentschap. middelbare school in 1946 luidt: „af en toe een beetje onzin wordt door de beste mens op prijs ge steld". In een recent vraaggesprek zei Mondale over zijn jeugd: „De zoon van een predikant moet vechten tegen het gevaar te wor den aangezien voor een net jon getje. Predikantenkinderen nei gen een beetje naar overcompen satie". Walter Frederick Mondale werd 5 januari 1928 geboren in een klein plaatsje in het zuiden van Minne sota bij de grens met Iowa als eén van zeven kinderen van het echt paar Mondale. Zijn voorouders kwamen in 1795 naar de Ver enigde Staten uit het Noorse dorp Mundal, vandaar de naam van de familie. De bevolking van Elmore, waar de jonge Fritz opgroeide, herinnert zich hem als een van geintjes houdende, zich soms wat misdra gende jongen die dol was op at letiek maar niet zo erg op huis werk. Het onderschrift bij zijn foto in het schoolboek van de Mondale's politieke c toen hij als 20-jarige jongeman Hubert Humphrey's eerste cam pagne voor de Senaat hielp orga niseren en leiden. Er ontstond een soort vader-zoon relatie tus sen de twee die nog steeds voort duurt. Hubert Humphrey zou dan ook van invloed zijn geweest bij Mondale's benoeming door Carter. Mondale gradueerde cum laude aan de universiteit van Minne sota in 1951, waarna hij als dienstplichtige aan de oorlog in Korea deelnam. Na zijn terugkeer ging hij weer studeren en promo veerde in 1956 in de rechten. Voorzichtig Tot 1960 werkte Mondale bij een advocatenfirma. Toen benoemde de gouverneur van Minnesota hem tot minister van justitie van de staat. Als zodanig nam hij maatregelen ter bescherming van de consument en ijverde hij voor andere sociale maatregelen. In 1964 kwam Mondale in de Senaat In de 12 jaar dat hij in de Senaat zat bouwde Mondale een reputa tie op als voorzichtig mens met een sterk liberale inslag. Hij was een van de grootste voorvechters voor gelijke burgerrechten. Mondale is getrouwd met Jean Adams. Het echtpaar heeft drie kinderen; Theodore (19), Eleanor Jane (16) en William (14). WASHINGTON (ANP) - Robert Joseph Dole, de Republikeinse kandidaat voor het vice presidentschap naast Ford als kandidaat voor het president schap, staat bekend als een vol hardend conservatief die pro beert zijn tegenstanders hard te raken en die zich ingraaft als hij niet vooruit kan. "Hij is een van de hardnekkigste mannen die ik ooit ontmoet heb", zegt een libe rale fractiegenoot van de 53- jarige senator uit Kansas. Dole is ook een voorzichtig man. Hij was een fervent aanhanger van president Nixon en van diens Vietnam-politiek en hij was voor zitter van het Republikeinse Na tionale Comité bij het uitbreken van de Watergate-schandalen, maar Dole was er niet bij betrok ken. Toen de geheime bandopnamen van het Witte Huis in de open baarheid kwamen, zei Dole: "De hemel zij dank, als ik in het ovale bureau (van Nixon) was, knikte ik alleen maar". De kandidaat voor het vice presidentschap is in de acht jaar dat hij lid was van het Huis van Afgevaardigden en de daarop volgende acht jaar in de Senaat bekend geworden als een solide conservatief. Er zijn in de Senaat nauwelijks twee grotere tegenpolen te vin den dan Dole en de Derrlocrati- sche kandidaat voor het vice presidentschap Walter Mondale. Beiden zijn lid van de commis sies voor de begroting en voor fi nanciën. Dole is bovendien lid van de commissie voor land- en bosbouw. Ov zijn benoeming tot* vice- presidentskandidaat zei Robert Dole op 19 augustus: "Ik ver- DEN HAAG (ANP) - Gerald Rudolph Ford, de ongekozen 38ste president van de Verenigde Staten, kwam aan de macht toen zijn land zich in één van zijn zwartste periodes bevond. In oktober 1973 werd de Republi keinse fractieleider in het Huis van Afgevaardigden benoemd tot vice- president nadat Spiro Agnew tot ontslag was gedwongen wegens belas tingfraude. Ford, die altijd had gezegd geen ambities voor het Witte Huis te hebben, moest zijn hoogste baas Nixon opvolgen toen deze in 1974 door Watergate en alles wat daarmee samenhing werd gedwongen ont slag te nemen. Eerlijk Twee jaar regeerde Ford en hij behield zijn naam als eerlijk en betrouw baar man, maar was blijkbaar toch zo weinig overtuigend dat de Natio nale Partijconventie van de Republikeinen zich niet, zoals gebruikelijk, als één man achter de zittende president schaarde bij de kandidaatstel ling. Ford werd Republikeins presidentskandidaat met maar nauwelijks 100 stemmen meer dan nodig waren om zijn zeer conservatieve tegen stander, oud-gouveneur Ronald Reagan van Californië, te verslaan. „Het is de kwaliteit van het gewone, het eerlijke, het openhartige die de grote stabiliteit en het succes van onze natie verklaart. Het is een Kwali teit om trots op te zijn Maar het is een kwaliteit die veel mensen lijken te hebben verwaarloosd". Deze uitspraak deed Gerald Ford in januari 19?4. Zelfheeft Ford die kwaliteit niet verwaarloosd. Vriend en vijand noemen hem eerlijk, gewo'on, daarnaast degelijk en ijverig - maar ook kleurloos, fantasieloos en weinig intelligent. Een nog vaak geciteerd grapje van wijlen president Johnson: Rudolph Ford is niet in staat tegelijk te lopen en kauwgom te kauwen. Harde werker Toch bestaat er weinig twijfel aan Fords politieke en wetgevende capaci teiten. Zijn lange loopbaan in het Congres, waar hij bijna 25 jaar loyaal zijn partij steunde, illustreert deze voldoende. Hij had daar de naam een harde werker te zijn, zijn "huiswerk" te maken en vooral oprechtte zijn. Hij was in zekere zin in 1974 ook meer de keus van het Congres als president dan die van Richard Nixon. Ford werd in 1913 in Omaha, Nebraska, geboren als Leslie King. Twee jaar later scheidden zijn ouders, nog een jaar later hertrouwde zijn moeder met verfverkoper Gerald R. Ford, die de jonge Leslie adopteerde en hem zijn naam gaf als ook zijn neiging tot hard werken, sport en een zekere nederigheid. Hij ging naar de Universiteit van Michigan cn was daar een middelmatig student. Na zijn afstuderen, in 1935, werd hij toegelaten tot de rechtenfaculteit van de Upiversiteit van Yale, in 1941 sloot hij zijn studie af. Kort na de Japanse aanval op Pearl Harbor meldde de jonge Ford zich bij de marine. Hij deed dienst op een vliegdekschip in de Stille Oceaan, bracht het tot luitenant-ter-zee le klasse. Conservatief Zijn politieke carrière begon in 1948, toen hij voor de staat Michigan in het Huis van Afgevaardigden kwam. Zestien jaar hard werken, later volgde de erkenning: hij werd gekozen als Republikeins fractieleider. Net als in zijn congres-tijd, waar hij tegen minimum-loon, medische voor zieningen, schoolmaaltijden (als hij een hongerig kind zag, zou hij zijn eten geven, maar hij ziet niet in dat stemmen tegen schoolmaaltijden miljoenen kinderen van eten berooft, aldus Democraat Kleiner) stemde, zijn Fords regering en verkiezingscampagne tamelijk conservatief ge tint geweest. In zijn buitenlandse politiek laat hij het woord "ontspan ning" vallen - misschien om de zeer behoudende Republikeinse vleugel voor zich te winnen. Minder conservatief, maar kennelijk bedoeld om Russische initiatieven voor te zijn, is zijn Rhodesië-politiek. Zijn buitenlands gezicht, Henry Kissinger, kondigde in Afrika de Amerikaanse steun voor een zwart meerderheidsbewind in Rhodesië aan. Ander resultaat van zijn presi dentschap was Kissingers troepenscheidingsakkoord tussen Israël en Egypte. Inflatie Op binnenlands gebied is hij nog steeds een tegenstander van een natio nale gezondheidsverzekering - vanwege de uitgaven en "omdat het niet erg goed werkt wat de patiënt betreft in elk land, waar het geprobeerd wordt". Wel wil hij een verzekering tegen "catastrofale ziekten". Inflatie: is onder Ford gehalveerd, volgens Democratische leiders "de president ten spijt". Maar Ford zegt dat hij het verwezenlijkt heeft door zijn veto uit te spreken over dure wetten. Hij lijkt inflatie dan ook meer te vrezen dan werkloosheid (zie zijn weer stand tegen de "volledige werkgelegenheidswet" van de democraten Humphrey en Hawkins) - mogelijk in het geloof dat het een het ander veroorzaakt. doen", is hij anderzijds van oor deel de kloof te kunnen over bruggen tussen de Ford-aanhang en die van Fords conservatieve uitdager bij de voorverkiezingen Ronald Reagan. In het Congres heeft Dole steeds zijn stem verheven tegen het "Busing" (het overbrengen van neger-kinderen naar scholen in blanke wijken en omgekeerd om de rassenintegratie af te dwin gen), abortus en stijging van de federale uitgaven, met uitzonder ing van de defensie. Hij steunde de inmenging in Vietnam. Doles eerste vrouw Phyllis Holden, met wie hij in 1948 in het huwelijk trad en van wie hij in 1972 scheidde, noemt hem een "ge dreven perfectionist". Zijn wellicht zwaarste strijd voerde hij om in leven te blijven toen hij tijdens de Tweede Wereldoorlog gewond was geraakt. Dole werd dat toen hij als luitenant in april 1945 een peloton leidde in de aanval tegen een Duits mitrail leurnest in Italië. De artsen dach ten dat Dole nooit meer zou lo pen, maar na 39 maanden in zie kenhuizen te hebben doorge bracht, was hij weer op de been, hoewel zijn rechter arm onbruik baar bleef. Bob Dole werd op 22 juli 1923 in Russell in de staat Kansas gebo ren als zoon van een methodisti sche arbeider bij een graahbè- drijf. Zijn studie aan de universi teit van Kansas moest hij na een jaar afbreken doordat de Tweede Wereldoorlog uitbrak. Na de oor log studeerde hij aan de universi teit van Arizona en behaalde hij zijn titel rechten aan de Washburne-universiteit in To- peka in Kansas. Dole heeft uit zijn eerste huwelijk een dochter (Robin) die 21 jaar is. In december vorig jaar trad Dole in het huwelijk met Elizabeth Han- ford, die een belangrijke functie bekleedt bij de federale handels commissie. wachtte geen telefoontje vanoch tend. Ik ben blij dat wij thuis wa ren". Later maakte hij ervan: "Ik weet niet waarom ik werd verko zen. Iemand zei dat kruis of munt is gegooid, maar dat het munt stuk niet omlaag viel". Dole was niet de enige die verrast was die morgen. Velen oordeel den dat Ford en Dole te veel op elkaar lijken. Beiden komen uit het Midden-Westen van de Ver enigde Staten, beiden hebben langdurige ervaring in Washing ton en beiden hebben in veel op zichten gelijke politieke stand punten. Hoewel Dole hiervan soms gebruik maakt door zijn gehoor voor te houden: "hier zijn twee vierletter .vaarmee u het kunt

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15