Vul tink nog ongeslagen "Sport voor mij lijfsbehoud "Arbiter staat bloot aan psychische druk Om biljarttitel 47/2 Mercasol-dames tegen kampioen Blue Stars A.S.C. - VOORBURG ZATERDAG 30 OKTOBER 1976 Jan Mosman in brief aan scheidsrechterscommissie: V> ENSCHEDE/ZEIST - Voorzit ter Jan Masman van FC Twente is van mening dat sommige scheidsrechters in het betaalde voetbal niet zijn opgewassen tegen de psychische druk, waaraan zij voor, tijdens en na een wedstrijd anno 1976 bloot staan. In een brief aan de scheidsrechterscommissie be taald voetbal van de KNVB schrijft hij, dat de aggressiviteit is toegenomen en de financiële belangen groter zijn geworden. In het kort gezegd signaleert de heer Masman dat arbiters het slachtoffer dreigen te worden van de polarisatie op de voet balvelden. Na de nederlaag van FC Twente tegen NAC, afgelopen zaterdag in Breda, noemde hij in een op welling scheidsrechter Jan Beek een thuisfluiter. In zijn brief aan mr. G. W. Kernkamp, voorzitter van de scheidsrech terscommissie, betreurt Mas man die uitdrukking. Hij gaat ervan uit dat de heer Beek "on bewust en dus onopzettelijk te werk is gegaan". Daarbij doelt hij op het feit dat de meeste be slissingen van Beck in het voordeel van de thuisclub (NAC) zijn uitgevallen. Masman geeft hiervan in zijn brief een aantal voorbeelden. Hij schrijft: "1. De heer Beek liet de wed strijd beginnen ofschoon al voor de aftrap het doel van FC Twente was veranderd in een gigantische papierhoop, een gevolg van het voortdurend gooien met rollen toiletpapier. Onze doelman Gross heeft de eerste vijf minuten weinig an ders gedaan dan rommel op ruimen. Toiletpapier is als wer- partikel weliswaar niet gevaar lijk, uiterst hinderlijk is het wel. 2. De vrije trap, waaruit NAC het eerste doelpunt kon scoren, werd toegekend pas na een du bieus appèl van NAC-speler Brouwers. 3. Bij twijfelachtige situaties op de Twente-helft kreeg NAC voortdurend vrije trappen mee. Op de Bredase helft daarente gen werd steeds van het doel af gefloten. Met andere woorden: ook daar kreeg NAC het voor deel van de twijfel. 4. Elke overtreding van FC Twente werd bestraft, van het tegendeel kan niet worden ge sproken. Voorbeelden: a - Tijdens de tweede helft werden Ab Gritter en Piet Wildschut verschillende keren fors onderuit gehaald. Het leverde geen vrije trappen op. b - Frans Thijssen werd in de 41e minuut in een duel met een verdediger van NAC twee keer binnen vijf seconden van achte ren onderuit geschopt. Toen Thijssen na de tweede charge met de handen op de bal viel, kreeg hij een vrije trap wegens hands tegen. Toen Thijssen zich daarover nogal opwond en kwaad de bal wegsmeet, werd hij opgeschreven. Daarentegen werd enkele minuten voor het einde aan de voor ons linker kant van het veld op de NAC- helft Thoresen door een NAC- verdedigers finaal onderuit ge haald. Ofschoon het spel dood was, de bal niet binnen speelbe- reik lag en de heer Beek er met de neus bovenop stond, vol stond deze met een vermaning aan het adres van de NAC- speler. Resumerend: NAC mocht steeds meer dan Twente. Een dergelijk ruggesteuntje kan net voldoende zijn om wedstrijden te beslissen. Deze beslissingen in serie ge nomen bevestigen bij mij de opvatting van het - onbewust - onvoldoende weerstand kun nen bieden aan druk van buiten af. Het ligt voor de hand, da mijn gedachten ook teruggin gen naar gelijk gesignaleerde feiten bij de onlangs onder lei ding van de heer Beek ge speelde wedstrijd FC Utrecht-PSV, zonder daar over igens zelf een uitgesproken oordeel over te hebben". Uit krantenberichten zegt de heer Masrru hebben dat de heer Kernkamp en arbiter Beck van oordeel zijn, dat de scheidsrechters wel zijn opgewassen tegen de toe nemende psychische belasting. Hij acht dat oordeel "prettig voor het gevoel van eigenwaar de" van de betrokkene maar stelt dat daarin wellicht een van de oorzaken van het door hem gesignaleerde probleem schuilt. Masman besluit zijn brief met te zeggen, dat hij naar geen enkele scheidsrechter een beschuldi gende vinger heft en dat elke arbiter welkom blijft in het Diekman-stadion. Scheidsrecher Jan Beck, die donderdagmorgen nog geen kennis had genomen van de brief, heeft inmiddels wel een klacht tegen Masman inge diend bij de tuchtcommissie. Over de inhoud van die klacht wilde hij geen commentaar ge ven. Ook de heer Kernkamp, die de brief inmiddels wel had ontvangen, wilde geen com mentaar kwijt. DEVENTER - Op de avond van de tweede dag van biljarttoernnooien willen er nogal eens onverwachte dingen gebeuren. Het nationale kampioenschap 47/2 in Deventer maakte daarop geen uitzondering. De cracks Vultink en Van der Smissen hadden 's middags vlot gewonnen van respectievelijk Van Deventer (400-22 in twee beurten) en van Steures (400-49 in vijf beur ten), maar 's avonds sloeg voor deze top-mensen de vlam in de pan, toen zij respectievelijk tegen Steures en Velthuis aan de tafel moesten ko men. die sie 's middags ook al Louis Havermans uit de kopgroep had geworpen door hem de eerste ne derlaag in de schoenen te schuiven, kwam tegen Van der Smissen in de tweede beurt met een verrassend sterk gespeelde reeks van 191 op de proppen, nadat hij in de eerste beurt had "gepoedeld". Van der Smissen antwoordde we liswaar met 90 en kwam daarmee op 106, maar Velthuis was in de winning mood en voltooide zijn fraaie werkstuk in twee beurten, met series van 57 en 152. Van der Smissen stond toen pas op 146, met nog de nabeurt achter de hand. Hij ging, zoals men dat van hem ge wend is, koelbloedig aan het werk en bouwde aan de korte band een fraaie, compacte serie op, die echter bij 171 eindigde door een te zacht gestoten bal. Hij kwam dus niet verder dan 317 en hij had de eerste nederlaag te pakken.. Met Hans Vultink dreigde het op de andere tafel niet veel beter te gaan. Hij kwam tegen Willy Steures slecht uit de acquit-stoot en kon meteen weer zijn stoel opzoeken. Steures liep van de titelverdediger weg met een gave reeks van 144. Vultink kon niet in zijn normale minuscule spel op de lijnen komen. Hij rommelde enkele beurten'wat onrustig rond en Steures bouwde zijn voorsprong intussen uit tot 35-230, in de vierde beurt, en tot 114-324 in de zesde beurt. Vultink leek een verloren man, maar in de volgende beurt kreeg hij de kogels snel bijeen en speelde toen onder doodse stilte feilloos naar de finish met dus 286 carambo les. Steures had vervolgens nog de nastoot, maar bracht het niet verder dan tot zes caramboles. Steures had vervolgens nog de nas- toot, maar bracht het niet verder dan tot zes caramboles. Met Vultink bleef Jean Bessems als enige ongeslagen. Hij boekte over winningen op Jos Bongers en Wim van Deventer. Tegen Bongers gipg het weliswaar niet vlot met vijftien beurten (400-222), maar tegen Van Deventer scoorde hij snel en zelf verzekerd (onder andere een serie van 213) en de Hagenaar gaf dan ook weinig tegenwicht. Een kleine nederlaag derhalve, maar toch voor Havermans teleur stellend, omdat hij tot vlak voor de finish de zege voor het grijpen had, maar toen jammerlijk faalde met twee "poedels" tot slot. Velthuis snelde hem daarna toch nog voorbij met 5 en 10. tegen "pivot" Velthuis moeilijk bil jarten is, omdat deze in de eerste plaats zeer traag speelt en er angs tvallig op toeziet, dat hij niets aan trekkelijks achterlaat. Havermans was 's avonds kennelijk de slag nog niet te boven in het duel tegen de debutant van dit toernooi, de 20- jarige 'jos Jos van wie kenners ook wel het nodige verwachten. Bon gers speelde met een gemiddelde van een grootmeester in vier beur ten Havermans naar een geheide nederlaag, met respectievelijk se ries van 107, 68, 78 en 147. Haver mans moest zich tevreden stellen met 133 totaal. Uitslagen vierde ronde: Vultink 400 7 286 57.14 Steures 330 7 144 47.14 Van Deventer 101 8 65 12.62 Bessems 400 8 213 50.00 Havermans 133 4 78 33.25 Bongers 400 4 147 100.00 Van der Smisser317 4 171 79.25 Velthuis 400 4 248 100.00 Na vier ronden is de stand als volgt 1. Hans Vultink 8 punten, 350 hoog ste serie, 64.00 moyenne. 2. Jean Bessems 8 341 38.09 3. Christ van der Smissen 6 396 79.84. 4. Louis Havermans 4 185 37.80. 5. Ben Velthuis 4 191 28.12. 6. Jos Bongers 2 147 27.61. 7. Willy Steures 0 144 36.70. 8. Wim van Deventer 0 170 23.88. TAFELTENNIS - De damestafel tennisploeg van Tanaka uit Etten- Leur is gisteren in de eerste ronde van het toernooi om de Europacup voor bekerwinnaars door het Duitse Weiss Rot Weiss met 5-2 uit geschakeld. TENNIS - De Zweed Ove Bengtson zorgde gisteren voor een verrassing door in de kwartfinales van het in ternationale tennistoernooi van Wepen de Amerikaan Vitas Geru- laitis in drie sets uit te schakelen. De setstanden waren: 6-7, 6-2 en 3-6. LEIDEN - Terwijl het herenteam van Mercasol Leiden vanavond voor de competitie in de basketba leredivisie in het strijdperk moet treden tegen de ongeslagen lands kampioen Kinzo-Amstelveen ont vangen de dames van Leiden in de Vijf Meihal landskampioene Blue Stars voor de competitie in de eer ste divisie. Blue Stars, 19-voudig kampioen en veelvuldig beker- houdster van Nederland, speelde het afgelopen seizoen nog in de hoogste basketbalafdeling, onder de naam Gerard de Lange. Toen de Rotterdamse wasbaas Gerard de Lange de sponsorovereenkomst met Blue Stars verbrak en verschil lende speelsters de vereniging ver lieten besloot het bestuur van de Amsterdamse club een divisie lager te gaan spelen. Een gerechtvaar digde beslissing, ware het niet dat alleen de jonge kern van Blue Stars verdween en de oudgedienden ble ven om, zoals het heet in het Bas ketbaljaarboek "een basis te leggen voor de nieuwe speelsters". Die nieuwe speelsters kunnen dan, dankzij de steun van de meervou dige internationals, volgend jaar weer eredivisie spelen. Blue Stars, onbetwist landskam pioen, trad dus terug omdat enkele speelsters weggingen, maar is toch met het belangrijkste deel van de ploeg door blijven spelen om (uit eraard) straks probleemloos te promoveren naar de eredivisie. Een hoogst onbevredigende gang van zaken, waartegen al verschillende eerste divisieteams zachte protes ten hebben laten horen. "Feye- noord gaat toch ook niet voor de lol een jaartje in de eerste divisie spe len?" zegt men. Aan het damesteam van Leiden, na zes wedstrijden nog steeds ongeslagen, de zware op gave Blue Stars (Vijf Meihal, 19.00 uur) af te troeven. In de tweede divisie D speelt de herenploeg van Luba tegen het Schiedamse Juventus, dat de Leidse formatie altijd voor veel problemen heeft weten te stellen. LISC heeft het betrekkelijk ge makkelijk bij de Rotterdamse La- kers, al jaren een staartploeg in de tweede divisie. De regionale jeugd van Leiderdorp speelt in Barend- recht tegen het zwakke Aarnoudse Binneland. - AD VERTENTIE- Zondag a.s. 14.00 uur Lugdunum - D.H.L. Terrein aan de Oegstgeesterweg JEUGDPLAN LEIDEN - In het kader van het jeugdplan Nederland voetbalt het Leids districtselftal van 13 en 14 ja rigen maandagavond een wedstrijd tegen Randstad B 1. Plaats van handeling is het LFC-terrein. Aan vang 19.30 uur. Allround-sportman Wim van Dorp wil tot 60-ste jaar doorgaan VOORSCHOTEN - Wie lang voet balt kan veel vertellen. Dat kan Wim van Dorp (55), die dit seizoen de veertig kruisjes op de groene mat volmaakt, als de bovenste be ste. In het summier ingerichte kan toor van zijn plaatmakerij in Voor schoten toont hij zich verbaasd dat juist hij is gevraagd voor een ge sprek want "er zijn er heel wat die langer spelen dan ik, ik kom ze nog iedere week tegen". Met het kopje koffie stevig om klemt, aangereikt door een char mante secretaresse, draait Wim van Dorp in een hoog tempo (want de loonlijsten wachten) het verhaal af over zijn lange sportleven. Een le ven met, maar niet voor de sport: "De maatschappelijke positie moet prevaleren, gelukkig hebben mijn kinderen dat ook ingezien". Het woord "prestatie" lijkt in dat kader een vies woord. Wim van Dorp: "Ik ben nooit zo fel geweest. Als een keeper van de tegenpartij een fraaie redding verrichtte zei ik altijd: een pilsje als je het nog een keer doet. Tegenwoordig wordt er alleen in geld gedacht. Veel amateurs hopen op een aanbieding van een betaalde club, zij hebben visioenen van Cruijff en Rensenbrink, maar voor wie is zo'n plaats weggelegd? Pro- centsgewijs zijn er maar weinigen geslaagd in de beroepssport. Kijk eens hoe de DDR haar jeugd ruïn eert in een zucht naar erkenning, naar prestaties. Er is geen plezier. Van betaald voetbal moet ik niets weten. Begrijp me goed, ik heb wel bewondering voor het spel, je wordt tenslotte niet zomaar tweede van de wereld, maar er is geen spel vreugde in het betaald voetbal. Het is een bedrijf, de manier waarop het allemaal gaat zint me niet. Het is toch gewoon treurig dat PSV naar Utrecht gaat en haar supporters thuis moet laten". tAls Wim van Dorp een sigaret op steekt komt er aan de lange woor denstroom een einde. Voor een vijf tiger ziet de vrij lange Voorschote naar er bijzonder goed uit, het actief bedrijven van sport (voetbal en tennis) heeft hem zeker geen kwaad gedaan. "Ik zie het sporten op deze leeftijd als lijfbehoud", zei Van Dorp als bij het begin van het ge sprek. Daarnaast noemt hij zijn sportleven "een groot succes" en ,,als ik weer moest beginnen zou ik het allemaal zonder meer over wil len doen". Toen Leiden nog de blauwe stad stram kende had die, voor de oorlog althans, een eindstation bij de Wa tertoren. Daarachter lag het Raam- land, een naam die alleen de oudere inwoners van Leiden nog wat zal zeggen. "Daar op het Raamland, waar Roodenburg haar terrein had, zetten Leidens beste voetballers hun eerste stappen in de groene wei", aldus Wim van Dorp. "In de zomer waren er in de polder wel veertig jongens aan het ballen, waarbij jassen dienst deden als doel- en cornerpaal. We speelden dan van 's morgens 10 tot 's avonds 6 uur, met een uur etenspauze. Ge weldig was dat. Toen ik elf jaar was kwam ik bij Roodenburg, driejaar later speelde ik in het eerste en daar ben ik tot mijn 29-ste gebleven. Daarna ging ik naar ASC, waar ik nu nog speel. Prachtig was dat als ik er nu aan terugdenk, omdat ik zo jong was zei ik "u" en tegen mijn medespelers, r andersom". Door Hans Jacobs Met duidelijk plezier haalt Wim van Dorp oude herinneringen op. De ri valiteit met het hoger spelende UVS, Leidse voetbalsterren als Bas Wallaart en Piet Kantebeen, de ge brekkige accommodaties met slechts een emmer water als wasge legenheid. Dan opeens: "Je moet er een hoop voor doen om je lekker te houden, maar vroeger heb ik weinig of niet getraind. Dat hoefde ook niet, het eten was anders en je had een andere levenswijze. Een fiets was een luxe, dus ging je lo pen. Daardoor kreeg je een soort natuurlijke conditie". Anno 1976 geeft Wim van Dorp toe dat hij heel wat economischer speelt. Vroeger werd op iedere bal gelopen, nu in het veteranenteam van ASC (het zevende) wordt er ook wel eens pas op de plaats gemaakt. Wim van Dorp was een snelle loper ("de 100 meter liep ik in 11 secon den") en trad ook op atletiekgebied op de voorgrond. Als lid van het Leidse De Bataven maakte hij enige tijd, in het gezelschap van onder andere Bram Leeuwenhoek, deel uit van de nationale selectie. Van Dorp's liefde voor de oeroude sport ontstond op het rijkelijk van typische Hollandse slootjes voor ziene Raamland. Prompt werd hij dan ook Leids recordhouder ver springen, met een record van rond de zeven meter. Wim van Dorp: "Dat record heeft bijna 25 jaar op mijn naam gestaan. Ik nam het af van Eric van der Wa ter, jaren daarna raakte ik het kwijt aan zijn zoon. Leuk hè? Op de loop nummers was ik tweede in Leiden, in de schaduw van Wim Nota, die bij de Nederlandse kampioen schappen zelfs onze Olympische medaille-winnaar Osendorp achter zich hield. Ik heb wel Joop Rietho ven, die nou zulk knap werk doet met die Tour de France, zijn titel op de 400-meter afgenomen. Hij heeft het er nu nog over". Wim van Dorp's speelwijze zal men tegenwoordig op de velden niet veel meer tegenkomen. Uiterst sportief, correct zelfs (in veertig jaar géén enkele waarschuwing) en vooral spelend op snelheid, "nu lig je al na twee meter tegen de grond alsje zo zou spelen als ik toen". Een lange lel naar voren en dan lopen, als de beste, dat was Wim van Dorp bij Roodenburg. Smaakvol vertelt hij over het hoogtepunt uit zijn car rière: een promotieduel tegen Lug dunum op het toenmalige MBLO- terrein aan de Zoeterwoude singel. Het eerste duel had Roodenburg met 3-0 kansloos verloren, maar Lugdunum liet daarna elders ook de punten liggen. Wim van Dorp speelde tegen de stopperspil van Lugdunum: ,,Het was bijna tijd en we stonden nog steeds op 0-0. Een corner van Lugdunum en iedereen ging natuurlijk mee naar voren. Onze rechtsbuiten kreeg echter de bal op links en ging alleen door. Ik naar voren, een vrij veld. Hij schoot op het doel en ik kreeg mijn kop nog net tussen: 1-0 en wij promo veerden naar de derde klasse". In 1951 verliet Van Dorp Rooden burg en ging naar ASC, waar hij nog drie jaar in het eerste speelde. Hij stopte tijdens de promotiewed strijden van de Oegstgeestse club. Van Dorp: "Het werd te link, ik had een bedrijf opgebouwd en bij één van de wedstrijden zag ik iemand ernstig geblesseerd raken. Ik dacht dat mag mij niet overkomen en ben toen naar het negende gegaan. Daar vind je nog iets van die gemoede lijkheid van vroeger terug. Zoals met Bart Pijnacker van LFC. Die was twee keer zo breed als ik, maar ik was twee keer zo snel. Ik heb nog nooit een schop van hem gehad, aan mijn shirt trekken of voor me gaan staan dat deed-ié wel, maar nooit gemeen. Laatst kwam ik hem weer tegen: "Willem net als vroe ger". Bij de veteranen hoop ik er nog een paar jaartjes aan vast te knopen. De oudste in ons team, Arie van Duuren, is 60, dat is mijn voorbeeld, dus ik kan nog voorui". Wim van Dorp achter de machine die kentekenplaten maakt, een beeld dat niet overeenstemt met de werkelijkheid want normaal blijft hij achter zijn bureau. ADVERTENTIE Zondag a.s. 14.00 uur Terrein De Kempenaerstraat Aangeboden door Lakspuitbedrijf W. v. Dorp Voorschoten

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11