Conferentie over Rhodesië vertraagd van start gegaan Tumult in Lagerhuis Groei wereldbevolking neemt af Maatstaf voor veiligheid. Ehrlichman wil nu straf nitzitten VEEL PROTESTEN BEZOEK JU AN CARLOS AAN PARIJS Antwerps echtpaar ranselde kinderen —VRIJDAG 29 OKTOBER 1976 BUITENLAND PAGINA 9 WASHINGTON (SP) - John D. Ehrlichman gaat maandag beginnen aan het uitzitten van twee gevangenisstraffen, die hem, zijn opgelegd voor zijn aandeel in het Watergate- schandaal en in de iets minder bekende "loodgieterszaak". Richard Nixons vroegere ad viseur voor Binnenlandse Za ken heefl zelf gevraagd of hij zijn vonnis nu mag ondergaan. De rechters, die hem de straf fen hebben opgelegd, hebben hem daarop bevolen zich maandag te melden in het strafwerkkamp van Safford in Arizona. Dezelfde straffen (tenminste 21/» jaar en hog- stens 8 jaar gevangenisstraf) zijn opgelegd aan John Mit chell en Bob Haldeman, twee andere medewerkers van Nixon. Voor de "loodgieterszaak" kreeg Ehrlichman al eerder een gevangenisstraf van twin tig maanden tot vijf jaar. In deze zaak werd hij veroor deeld samen met Gordon Lid- dy Beide vonnissen zijn in hoger beroep door een gerechtshof bevestigd, maar Ehrlichman is evenals zijn kornuiten in cassatie gegaan bij het Hoog gerechtshof. Deze beide beroepszaken zijn "nog hangende. Het is niet be kend waarom Ehrlichman zich desondanks plotseling voor het uitzitten van zijn straf heeft gemeld. Hij heeft ge vraagd de persoonlijke borg tocht. waarop hij nog steeds in vrijheid was, te mogen intrek ken. John Ehrlichman mag zijn straffen in combinatie uitzit ten. Dat wil zeggen dat hij, wanneer hij de minimale ter- myn van zijn hoogste straf achter de rug heeft, dat zijn dus de 2,5 jaar voor de Watergate-zaak - eventueel voorwaardelijk in vrijheid kan worden gesteld. John D. Ehrlichman Aanzienlijke verlaging geboortecijfer in China WASHINGTON (UPI) - De groei van de wereldbevolking is de afge lopen vijf jaar vertraagd, zowel door lagere geboortencijfers en een algemeen streven naar kleinere ge zinnen, als door het van honger omkomen van zeker twee miljpen mensen in ontwikkelingslanden. Tot deze conclusie is het in Was hington gevestigde onafhankelijke internationale "Worldwatch Insti tute" gekomen. Deze ontwikkeling zal zich in de rest van deze eeuw voortzetten, maar het is de vraag of de aanhou dende verlaging van de geboorten cijfers of een toeneming van de sterftecijfers de grootste invloed zullen hebben, aldus het hoofd van het instituut, Lester Brown. Vol gens hem zijn vooral in landen als India, Bangladesj, Sri Lanka en in delen van Afrika talloze slachtof fers gevallen als gevolg van de hon ger. Vorig jaar bedroeg de gemiddelde bevolkingsaanwas over de gehele wereld 1,64 pet., tegen 1,9 in 1970. De verlaging van het geboortecijfer in China in de afgelopen vijf jaar van 32 tot 19 per duizend noemde Brown wellicht het grootste succes op het gebied van de geboortenre- geling. Een ander hoopvol teken achtte hij de vermindering van de bevolkingsgroei in de Verenigde staten met een derde. De stijging van de geboortenper- centages die in de loop van de jaren zeventig werd verwacht in verband met het volwassen worden van de kinderen van de bevolkingsexplo sie/ia de Tweede Wereldoorlog, is uitgebleven, aldus Brown. Volgens hem hebben daar o.a. nieuwe so ciale ontwikkelingen waaronder een onverwachte daling van de huwelijkscijfers, een toenemend aantal werkende vrouwen en een sterke stijging van het aantal vrou wen dat een verdere school- of be roepsopleiding volgt, ongetwijfeld toe bijdragen. Uit deze ontwikkeling kan men de conclusie trekken, dat de wereld bevolking niet eerst nog zal ver dubbelen, voordat zij gaat dalen, zoals de meeste demografen heb ben voorspeld. In maart j.l. werd de grens van vier miljard overschre den. GENEVE (UPI) - Na een vertraging van ruim twee uur is de Rhodesiëconferentie gistermiddag om half zes in Genève officieel geopend. Een Britse woordvoerder zei dat het uitstel was ver oorzaakt door "technische moeilijkheden". Maar volgens een zegsman van de delegatie van Nkomo en Mugabe was de opening van de confe rentie uitgesteld omdat deze twee leiders vas thielden aan hun eis dat Engeland zijn "volledige koloniale verantwoordelijkheid" op zich neemt, en zich niet de rol van neutrale scheidsrechter aanmeet. Zware gevechten rond Beiroet BEIROET (AP) - In en rond de Li- banese hoofdstad Beiroet zijn vanmorgen zware gevechten uit gebroken waardoor het bestand in de 18 maanden durende Libanese burgeroorlog in gevaar is ge- bracht.Christelijke en moslim mili ties bestookten elkaar de afgelopen nacht met raketten, granaten en machinegeweren. Beide partijen beweren dat verrassingsaanvallen door tanks en pantserwagens op hun posities langs de frontlinie zijn afgeslagen. Uit gegevens van ziekenhuizen en de verschillende milities blijkt dat bij de jongste gevechten in Beiroet 45 personen om het leven zijn ge komen en 65 andere verwondingen hebben opgelopen. Een woordvoerder van de kleine Arabische vredesmacht in de Liba nese hoofdstad noemde het op laaien van de gevechten „een ern stige tegenslag, die wjj proberen onder de knie te krijgen voordat het .gehele Arabische vredesplan voor het beëindigen van het Libanese' conflict wordt ondermijnd." Ondertussen heeft minister van binnenlandse zaken Camille Cha- moun, de leider van de Falange- militie, gezegd dat zijn geboortes tad Deir el op 30 kilometer ten zuidoosten van Beiroet, wordt aan gevallen door troepen onder lei ding van Kamal Joemblatt, de lei der van de linkse Libanese allian tie. „Linkse strijders doen tevens aan vallen op twee christelijke dorpen. Huizen van christenen worden ge plunderd en opgeblazen. Dit kan een nieuw bloedbad worden," al dus Chamoun. China stuurt geluk wensen Rusland terug PEKING (Reuter) - China heeft gis teren gelukwensen van de Russi sche Communistische Partij en van Oostbloklanden aan het adres van partijvoorzitter Hoea Koeo-feng niet aanvaard. Een woordvoerder van het Chinese ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft dat bekend gemaakt. Deze stap komt niet onverwacht. Vorige maand verwierpen Chine zen boodschappen van de Sovjet- Unie en de communistische par tijen van het oostblok waarin deel neming werd betuigd met het over lijden van Mao Tse-toeng Zij be schouwen alle Warschau-Pact- landen, met uitzondering van Roemenië, als revisionistische lan den. Muurkranten in Sjanghai kondig den aan dat Soe Tsjen-hoea, een marine-commandant en plaatsver vangend lid van het Politburo, is benoemd tot burgemeester als op volger van Tsjang Tsjoen-tsjiao. Tsjang is één van de vier radicalen die gearresteerd werden op ver denking van een poging tot een staatsgreep. Tevens vermeldden de muurkranten dat Soe en twee an dere vooraanstaande functionaris sen, Ni Tsji-foe en Peng tsjoen, zijn benoemd tot partij-secretaris van Sjanghai met Soe als voorzitter van de plaatselijke revolutionaire commissie. Zij moeten een onder zoek instellen naar het door radica len beheerste bestuur van Sjang- Nadat conferentievoorzitter Ivor Richard een korte openingsverkla ring,had afgelegd, werd de confe rentie verdaagd tot vanmorgen. Ri chard stelde voor de conferentie te hervatten met een beleidsverkla ring door de nationalistische dele gaties en de blanke delegatie van Ian Smith. De enige delegatieleider die giste ren om drie uur al present was in het Volkenbondspaleis, waar de conferentie wordt gehouden, was premier Smith. Hij zou niet tijdig zijn ingelicht over het uitstel, al werd ook geopperd dat Smith wel op de hoogte was, maar toch de monstratief naar het Volkenbond spaleis vertrok om blijk te geven van zijn bereidwilligheid, tegen over de onverzettelijkheid van de Afrikanen. Na de openingsverklaringen van vandaag zal de conferentie "enkele dag^n" worden verdaagd voor ver der informeel overleg, aldus een Britse woordvoerder. Bij het begin van de zitting van donderdag kre gen persfotografen, onder een ij zige stilte aan de conferentietafel, gelegenheid tot foto's maken. Daarna legde Richard, achter ge sloten deuren, zijn korte openings verklaring af. Rechthoek De conferentietafels zijn in een rechthoek opgesteld. Aan het ene hoofdeind zit Richard, tegenover hem Ian Smith. Aan de lange zijde van de tafels zitten aan de ene kant Nkomo en Mugabe, aan de andere kant Muzorewa en Sithole. Het lijkt geen toeval dat Mugabe, die als mi- litantste deelnemer wordt be schouwd, naast Richard, op zo groot mogelijke afstand van Smith zit. Muzorewa maakte van de ope ningsceremonie een zwijgende demonstratie, door voor twee lege stoelen in zijn delegatie naambord jes te plaatsen van Edson Sithole (al maanden vermist) en Enos Nkala (gevangen in Rhodesië). Ondanks alle strubbelingen toonde Richard zich gisteren in een televisie-interview een hardnekkig optimist. Voor het eerst in de ge schiedenis zijn alle betrokken par tijen bijeen met hetzelfde doel: het onafhankelijk worden van Rhode sië, en een machtsoverdracht aan de zwarte meerderheid binnen twee jaar. Waarschuwend echter voegde Richard er aan toe dat de conferentie niet alleen een "histo risch" is, maar ook "uniek" - een laatste kans. Richard las ook een korte boodschap van premier Cal- laghan voor, waarin deze alle be trokkenen vraagt "deze kans niet voorbij te laten gaan. Met de grootst mogelijke nadruk wil ik stellen dat de Britse regering geen ander doel heeft in Rhodesië dan een onaf hankelijkheid die de belangen van alle volkeren van Zimbabwe dient, en hun aspiraties vervult". Als ant woord op de nationalistische eis dat Engeland een minister stuurt om de conferentie voor te zitten zei Ri chard dat hij een rechtstreeks mandaat van de Britse regering heeft. De nationalisten willen "Ge nève" tot een gewone dekolonisatie-conferentie maken, waarbij zijzelf zitten tegenover de koloniale mogendheid Engeland. De delegatie van Ian Smith zou dan deel moeten uitmaken van de Britse delegatie. Dit geschilpunt De Rhodesië-conferentie is dan eindelijk van start gegaan. Links Ivor Richard,permanente vertegenwoordiger van Engeland bij de VN en tegenover hem Ian Smith, leider van de delegatie van het Rhodesische frontMet het gezicht naar de camera de delegaties van Moegabe (links) en Nkomo (rechts). Op de rug gezien links de alleen zittende bisschop Moezorewa en rechts in het midden dominee Sithole. BRUSSEL (ANP) - Een man en een vrouw uit Antwerpen (Emiel Michiel en zijn tweede echtgenote, Irene Haelewae- ters) zijn gisteren door de cor rectionele rechtbank van Antwerpen elk tot 12 maan den gevangenisstraf veroor deeld waarvan zeven maan den voorwaardelijk. Het echt paar werd schuldig bevonden aan ernstige kinderverwaarlo zing. Zij kregen ook nog een geldboete opgelegd. Vanaf het voorjaar van 1971 tot begin 1975 heeft het echt paar drie kinderen schrome lijk verwaarloosd. Dat kwam aan het licht toen een van de kinderen, op school, bewuste loos raakte Wegens ondervoe ding. De man bracht uit het eerste huwelijk drie kinderen mee, die hem waren toegewezen, nadat zijn eerste echtgenote het huis had verlaten. De vrouw waarmee hij daarna ging samenwonen had zelf al vier kinderen. De drie kinderen van de man moesten het in het nieuwe ge zin ontgelden. Zowel de man als de vrouw behandelden hen slecht. Ze werden nauwelijks van kleding voorzien, ook niet als het vroor en ze kregen weinig of niets te eten. Een van de jongens werd er zelfs toe ge dwongen zijn eigen uitwerp selen te eten. Het meisje van 11 diende zich regelmatig ter beschikking te houden van een gemeenschappelijke mannelijke kennis van het echtpaar. Die man werd giste ren overigens wegens schen nis van de eerbaarheid, ver oordeeld tot drie maanden voorwaardelijke gevangenis straf en een hoge geldboete. Wantrouwen In een gesprek met journalisten was Richard wat somberder ge stemd: "aan weerszijden heerst een intens wantrouwen. Het wantrou wen is bijna voelbaar in de lucht in dit gebouw". De Verenigde Staten hebben beslo ten op de conferentie een actievere rol te spelen dan voorzien was. Zij sturen de onder-minister van bui tenlandse zaken, William Schauffe- le, belast met Afrikaanse aangele genheden, naar Genève. Dit is van welingelichte zijde op het state de partment vernomen. Schauffele zal niet aan de eigenlijke conferentie deelnemen. Maar hij zal proberen een bemiddelende rol te spelen tussen Groot-Brittannië enerzijds en de blanke en zwarte Afrikanen anderzijds. ADVERTENTIE De nieuwe Mercedes serie is typisch een produkt van Daimler-Benz. Hetgeen deze auto's al direkt een voorsprong in veiligheid geeft. Want de veiligheids- research van Mercedes blijft De benzinetank buiten de vervormbare zone. Veiliger kan baanbrekend èn maatgevend voor de gehele automobielindustrie. Zware beproevingen, eindeloos herhaald, ga ven de Mercedes z'n uiteindelijke vofm. De veiligheidskooi, altijd al het voorbeeld voor anderen, werd nog verder geperfektioneerd. Kreukelzones voor en achter garanderen optimale schokabsorptie. De nieuwe voorwiel ophanging zorgt voor absolute koersvastheid onder alle om standigheden. En dank zij het vakmanschap en de gedegenheid van uw dealer bent u ervan verzekerd, dat uw Mercedes o.ok de veiligste auto blijft.Tot in lengte van jaren. Mercedes-Benz De maatstaf, waarmee andere auto's worden vergeleken. B.V. L.I.A.M. LaJcn, VonJclluau45.icl.071- 769303. Alplicna/JRijn,Gm tel. 01720 - 73344. SasscnheimHoofdstraat 81, tel. 02522 -10124. PARIJS (Reuter) - Socialistische en communistische leden van de Parijse gemeenteraad hebben gis teren een receptie geboycot, die ter ere van koning Juan Carlos in het stadhuis werd gegeven. In een open brief vroegen leiders van de twee partijen de Spaanse vorst om een amnestie voor alle politieke gevan genen in zijn land. Terwijl uitgebreide veiligheids maatregelen er voor zorgden dat zich geen incidenten voordeden in de directe omgeving van de koning, werden in de vroege ochtend de ruiten vernield van het in Parijs ge vestigde hoofdkwartier van de in ternationale politie-organisatie In terpol. De bom die deze schade veroorzaakte, was geplaatst door eén groep Spaanse .gedeporteer den', zo liet een onbekende later het avondblad .France Soir' telefo nisch weten. Volgens hem was de aanslag een represaille voor steun die Interpol zou verlenen aan de bestrijding van tegenstanders van het Spaanse bewind. Een woord voerdervan Interpol verklaarde dat zijn organisatie strikt niet-politiek Woensdag was koning Juan Carlos met koningin Sophia in Frankrijk aangekomen. Het is zijn eerste be zoek aan een Europees land sinds hij Franco als staatshoofd opvolg de. In een rede in het Parijse raad huis, verzekerde hij dat Spanje al leen maar Europees kan zijn en dat ook altijd is geweest. Intussen hielden linkse groeperin gen uit het Spaanse baskenland in Parijs een persconferentie om te protesteren tegen de strenge vei ligheidsmaatregelen ter geleèen- heid van het bezoek van Juan Car los. Ongeveer 30 Baskische poli tieke vluchtelingen hebben in Frankrijk een gedwongen verblijf plaats gekregen en circa 60 lotgeno ten moet zich regelmatig bij de Franse politie melden. Een grief van de ballingen is ook dat niets wordt gedaan om rechtse extremis ten op te sporen die Baskische uit gewekenen in Frankrijk aanvallen. In Madrid zijn gisteren elf personen gewond bij botsingen tussen politie en stakende werknemers van het gemeentelijk vervoerbedrijf. De staking, van de buschauffeurs van de gemeente heeft het openbaar vervoer in de Spaanse hoofdstad voor de helft stilgelegd. Bij een grote garage van het vervoerbedrijf waar een duizendtal stakers zich hadden verzameld kwam het tot felle botsingen met de politie. De stakers bekogelden de politie met stenen en gingen met hen op de vuist, de politie vocht terug met de wapenstok en vuurde rubberko gels op de stakers af. De staking van de ongeveer 2500 chauffeurs van de gemeentebussen was niet tevoren aangekondigd. Doel van de staking is kracht bij te zetten aan looneisen. Ambtenaren van de Spaanse staatsveiligheidsdienst hebben in Madrid 3.000 exemplaren in beslag genomen van het boek "Manana Espana". Zij deden hiertoe een in val in de drukkerij waarin het boek gedrukt wordt. Het werk is van de hand van de Spaanse communisti sche leider Carrillo. De Spaanse uitgever Ramon Am- kal was door de inbeslagneming verrast en merkte op, dat gedeelten van het boek van Carrillo reeds in Spaanse tijdschriften zijn gepubli ceerd. Bij bezoek Sowjet-bons LONDEN (AFP/Reuter) - In het Britse Lagerhuis is gistermiddag rumoer ontstaan over de aanwezig heid op de publieke tribune van Boris Ponomarev, lid van het polit- buro van de Russische communis tische partij en lid van het secreta riaat van het centrale partijcbmite, die in Engeland wel beschouwd wordt als een „grootmeester op. het gebied van ondermijnende activi teit". Een voorstel om de publieke tribunes te ontruimen, werd echter met 192 tegen 80 stemmen verwor pen. De 71-jarige Ponomarev had echter voordien de tribune al verla ten voor een onderhoud met pre mier James Callaghan. Het verzet \egen de aanwezigheid van de vertegenwoordiger van het Kremlin ging uit van de Conserva tieve Lagerhuisleden Peter Blake en Nicholas Ridley. Ridley merkte op, dat de Kremlinman iemand is die „een vrij parlement met verach ting beziet". Met de traditionele kreet: „ik ontdek vreemdelingen" drong hij aan op ontruiming van de publieke tribune. Premier Callag han verweet Ridley „beledigingen te uiten die schadelijk zijn voor de betrekkingen tussen Groot- Brittannië en de Sowjet-Unie. een zeer machtig land dat van veel be lang is voor West-Europa". De lei dervan de Conservatieve oppositie, MargaretThatcher, noemde heteen grote diplomatieke blunder, dat de eerste-minister zich bereid had verklaard Ponomarev te ontvan gen. In de ochtend had Ponomarev bij zijn aankomst op de Londense luchthaven Heathrow verklaard niet te begrijpen waarom er zoveel verzet was tegen zyn bezoek. Hij leidt een zes leden tellende delega tie, die door het nationale bestuur van de regerende Labourpartij is uitgenodigd. In 1973 was een la- bourafvaardiging in Moskou te gast. Ook Ian Mikardo, een linkse verte genwoordiger in het partijbestuur van Labour, zei dat het hem niet duidelijk was waarom men zich zo druk maakt over Ponomarevs komst. Wel voegde hij er aan toe, dat hij als jood en zionist een doel treffend gebruik van zijn overleg met de Russen zou maken, om zijn standpunt ten aanzien van het Rus sische beleid jegens joden die wil len emigreren, duidelijk te maken. Later werden Ponomarev en de Sowjet-ambassadeur Loenkov uit gejouwd door ongeveer 250 beto gers, toen zij bij het hoofdkwartier van de vakcentrale TUC aankwa men voor een gesprek- met secretaris-generaal Len Murray.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9