Van der Stee wil getroffen tuinders helpen Is het bestuur getuige of staat het terecht? Twee frauderende röntgenologen voor de rechtbank in Den Bosch PEPPI EN K0KKI BIJ HET MOTORHUIS Premie voor ziekenfonds 8,4 procent voor 1977 IJDAG 29 OKTOBER 1976 PROCES TEGEN FRANS H. Onderzoek voorspelt 'zege* voor linkse drie DEN HAAG (ANP) - Van de kiesgerechtigde Nederlanders zou 72 procent zeker en dertien procent waarschijnlijk, naar de stembus zijn gegaan als er vo rige week Tweede- Kamerverkiezingen zouden zijn gehouden. Van tien procent is het zeker of waarschijnlijk dat zij niet gegaan zouden zijn, vijf procent wist het nog niet. Van de wei-stemmers, zou 32 procent stemmen op PvdA, PPR of D'66, 27 procent op het CDA, zestien procent op de WD, acht procent op andere partijen, terwijl zeventien pro cent het nog niet wist. Dit zijn de uitkomsten van de eerste peiling die in een continu verkiezingsonderzoek dat wordt uitgevoerd door de Ne derlandse stichting voor statis tiek (NSS). Het continu onder zoek wordt tot aan de eerstko mende Tweede- Kamerverkiezingen gehouden, waarbij elke veertien dagen een peiling plaatsvindt. Met nadruk wijst de NSS erop dat niet gevraagd wordt "hoe gaat u volgend jaar mei stem men", maar "hoe zou u stem men als er morgen verkiezingen zouden zijn". Een dergelijk con tinu verkiezingsonderzoek geeft aan of er in de periode die aan de verkiezingen vooraf gaat veranderingen optreden in de meningen en voorkeuren en, indien er veranderingen optre den, wat de richting van die veranderingen is. GOES - Sinds vanmorgen kan het treinverkeer tussen Goes en Middelburg dat door het treinongeluk gestremd was, weer normaal functioneren. Aan het herstel van het baanvak werd, zoals op de foto is te zien, gisteren nog met man en macht gewerkt. Linksachter is het ramptreinstel.dat bedekt is door een zeildoek, te zien. De treinramp heeft inmiddels een zevende slach toffer geèist. De 17-jarige Ad Quaak uit Goes is in het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam aan zijn verwondingen overleden. MAASTRICHT (SP) - Het bestuur van de Lückerheide-kliniek komt deze zoveelste dag van het proces-Frans H. voor de Maas trichtse rechtbank getuigen. Of staat het terecht? Daar lijkt het vaak meer op. Felle kritiek, in de loop van dit proces door artsen, verpleegkundigen, maar vooral door Frans zelf geuit, wordt sim pel afgedaan. "Wij ontoeganke lijk? Hoe komen ze erbij?" Kerkraads burgemeester mr. J. G. Smeets, voorzitter van de ge meentelijke stichting waaronder ook de Lückerheide-kliniek valt. en wethouder A. Coumans, be stuurslid van dezelfde stichting, wuiven alle kritiek weg. Wethouder Coumans: "Ik heb nooit ook maar één klacht gehoord. Ik heb altijd gemeend dat de artsen DEN HAAG (SP) - Minister van der Stee van Landbouw is de tuinders die getroffen zijn door een verhoging van de gasprijs toch iets tegemoetgekomen: het vastrecht van de aardgasprijs gaat dit stookseizoen omlaag van 4400 gulden naar 3500 gulden. Met deze belofte nam de minister gistermiddag de bezwaren van een groot deel van de Tweede Kamer tegen verhoging van de gasprijs met 1,9 cent per kubieke meter weg. Alleen WD en CPN bleven zich worden van het aardgas weg. Hij De Bekker. Tolman, de landbouw- in Lückerheide goed functio neerden. Nee, de artsen klaagden niet over personeelstekort en het personeel klaagde niet over on bereikbaarheid van de artsen. Het bestuur was wel degelijk toe gankelijk voor problemen en klachten. Ik snap het allemaal niet, want we hebben nooit iemand bij ons ge kregen die wat op zijn lever had. We aten zelfs af en toe in de per- soneelscantine van Lückerheide. Er waren ook feestavonden, met sinterklaas, kerstmis, carnaval, en bij de uitreiking van diplo ma's. Dan had men ons toch aan kunnen klampen?" Frans reageert fel. "Dat doe je toch niet op feestjes, iemand lastig val len met problemen. Bovendien, ik heb ze nog nooit in de perso- neelscantine gezien. En zeggen ze dat ze regelmatig binnen kwa men wippen op de' hoofdenver- gaderingen? Nou, als ik ze drie keer in de vijf jaar heb gezien dan is het veel". Burgemeester Smeets had zelfs va ker contact gehad met Frans H dan met enig ander personeelsid. Dat kwam doordat Frans voorzit ter was van de personeelsvereni ging en om die reden de feesta vonden in Lückerheide organi seerde. Mr. Smeets: "Van Frans heb ik nooit iets ten nadele ge hoord. Hij stelde zich altijd posi tief op. Nee. ook hij kwam nooit met klachten. Die ontoeganke lijkheid van het bestuur, dat is gewoon een mythe geworden, daar is niets van waar". Maar ook eind april 1971 al is het stichtingsbestuur een falend be leid verweten. Dat is toen zelfs in de gemeenteraad ter sprake ge komen. Op dat punt laat het her inneringsvermogen van de bur gemeester hem in de steek. Dat zoekt hij op. De komende dagen zal hij de notulen raadplegen en donderdag moet hij er maar meer over komen vertellen, vindt de rechtbankpresident. De burgemeester lachen schamper als'laat in de middag apotheker L. van Wersch zijn gal komt spuwen over het be stuur. Van Wersch is in mei '71 ontslagen door dat bestuur. Hij was in Lückerheide toezichthou dend apotheker. Inmiddels is duidelijk dat het pro ces opnieuw uitloopt. Vandaag heeft de rechtbank een vrije dag genomen. Daartoe werd besloten na overleg met de officier van jus titie, de raadsman van de hoofd verpleger en met Frans zelf, om dat vermoeidheidsverschijnse len begonnen op te treden. De hele volgende week zal nog in beslag worden genomen door het horen van getuigen, zodat waar schijnlijk pas in de week daarop begonnen kan worden met requi sitoir en pleidooi. Smit Salvor mag Cuba nog niet verlaten ROTTERDAM (ANP) - De Neder landse zeesleper Smit Salvor en haar bemanning moeten voorlopig op Cuba blijven. Dit heeft Smit In de wethouder temationale gisteren meegedeeld. Schip en bemanning krijgen geen toestemming van de Cubaanse au toriteiten de haven van Isabella de Sagua te verlaten, zolang het ge rechtelijk vooronderzoek niet is af gesloten. De Smit Salvor werd ruim twee weken geleden door een Cu baans marinevaartuig opgebracht, omdat de sleper zonder vergunning de territoriale wateren van Cuba was binnengevaren. Wanneer het gerechtelijk vooronderzoek zal zijn beëindigd is nog niet te zeggen, zo heeft de heer Klepke, directeur van het Rotterdamse bergingsbedrijf vanuit de Cubaanse hoofdstad Ha vanna laten weten. Eerder deze week lieten zowel de heer Klepke als het ministerie van Buitenlandse Zaken weten dat het schip en zijn 22 bemanningsleden toestemming hadden gekregen Cuba te verlaten. verzetten. De communisten willen vindt dat de gasprijzen geleidelijk zelfs dat de hele verhoging niet i gelijk getrokken moeten i doorgaat. Het WD-Kamerlid den met de olieprijzen. Het heeft in Tuijnman drong bij de minister aan het buitenland toch al scheve ogen op een kleine verhoging van de ga- gegeven dat het aardgas in Neder- - - - land zo goedkoop is. De minister voelde er wel voor om een "meerjarencontract" te sluiten tussen de tuinders en de gasunie over het aardgas. Daarin zou vastgelegd moeten worden dat de gasprijzen jaarlijks een beetje omhoog gaan. Van der Stee wilde wel dat er een "ontsnap pingsclausule" in het contract zou sprijs. Meer dan 0,3 cent per ku bieke meter mocht het aardgas van de WD dit stookseizoen niet duurder worden. De confessionele partijen (KVP, ARP en CHU) wilden alleen in stemmen met verhoging van de ga sprijs met 1,9 cent per kubieke me ter als het vastrecht een paar hon derd gulden omlaag zou gaan. De verlaging Nieuw pistool voor agenten DEN HAAG - De politie-agenten krijgen een nieuw pistool. Minister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) heeft dat gisteren de Tweede Kamer laten weten.Geleidelijk aan zullen de oude modellen van de pis tolen die in gebruik zijn worden vervangen. Er zijn geen aanwijzin gen dat deze pistolen met meer aan de gestelde eisen voldoen, zo ver zekert de minister de Kamer. het vastrecht worden ingebouwd, zodat bij de ders. Momenteel moeten de kleine Hen van de# afgesproken gasprijs tuindersbedrijven - als gevolg het hoge vastrecht - onevenredig veel meer betalen voor het aardgas dan de grote. kan worden afgeweken. PvdA. KVP, PPR en D'66 wilden dat de glastuinders een betere en grotere subsidie voor energie- Veel tuinders kunnen de verhoging besparing krijgen. Minister Van der van het aardgas niet opbrengen. SA 1 J—J gj Eén cent verhoging betekent een kostenverhoging van 5000 gulden per bedrijf. De laatste jaren zijn de gasprijzen namelijk bijna vijf cent omhoog gegaan. Scheve ogen ■ADVERTENTIE" Stee wil verder de enorme prijsstij ging van de landbouwgronden be teugelen. Maar de Tweede Kamer is nogal huiverig voor het plan van de minister om de grondverkopen in de toekomst centraal te regelen. Verstarrend "Dit zal zeer verstarrend werken", waarschuwde het KVP-Kamerlid heid (de gemeenten) BHMBBHnnHHBnBHIHHB keursrecht te geven bij de verkoop deskundige van de CHU, zag "grote gevaren" in de plannen van minis ter Van der Stee. "Wij moeten niet terechtkomen in een lokettenmaat- schappij, waarin iedereen toe stemming van de overheid nodig heeft om een stukje grond te ge bruiken", zei hij. De WD sprak het veto over de kabinetsplannen uit. Minister Van der Stee hield voet bij stuk. "Er moet wat gebeuren om de prijzen van de landbouwgronden beter in de hand te houden", zei hij Een betere oplossing dan een gro tere greep van de overheid op de grondprijzen bestond er volgens de minister niet. De regering wil bij grondverkopen de grondbank een selectief voor keursrecht geven. Zo'n regeling houdt in dat deze (overheid)bank het eerste aan bod komt, als boeren hun landbouwgronden willen ver kopen. De grondbank heeft niet in alle gevallen het eerste recht van koop. Zo staat de bank buiten spel als de boer de grond over wil dra gen aan een opvolger, die zijn be drijf voortzet. Ziekenfondsraad adviseert: AMSTELVEEN (ANP) - De zie kenfondsraad heeft gisteren beslo ten, de staatssecretarissen van Volksgezondheid en van Sociale Zaken voor te stellen, de premie voor de verplichte ziekenfondsver zekering volgend jaar op 8,4 pro cent van het premieplichtig inko men te brengen. In 1976 was de premie gemiddeld 8,9 procent 9,6 procent in het eerste halfjaar en 8,2 procent in het tweede halfjaar. Bij handhaving van het percentage op 8,2 m 1977 zouden de reserves weliswaar vol doende op peil blijven, maar dan zou volgens de ziekenfondsraad in 1978 een aanzienlijke premiestij ging - tot 9,4 procent - onvermijde lijk zijn. De stijging van de premies voor de bejaardenverzekering en de gere duceerde premies voor de vrijwil lige ziekenfondsverzekering is de laatste jaren beperkt tot 15 procent. AMSTERDAM - Het scheepswrak van de Oostindievaarder "Amsterdam" Heel van de kostenstijging dat dat m 1749 voor de kust bij het Engelse Hastings verging. Uit een rapport Haar bovenuit ging werd gedekt blijkt dat het technisch mogelijk is het wrak te bergen en naar Amsterdam Hoor bijdragen uit de verplichte over te brengen. De totale kosten, inclusief een te bouwen museum, zullen 50 verzekering en bijdragen van het miljoen gulden bedragen. rijk. DEN BOSCH (ANP) - De recht bank in Den Bosch is gisteren be gonnen met de twee dagen durende behandeling van de zaak tegen twee röntgenologen van het Sint Joscphziekenhuis in Eindhoven, de 55-jarige P.N.K en de 60-jarige F.C.Nv.E. van Z. uit Valkenswaard, aan wie valsheid in geschrifte met declaraties in 1972 ten laste is ge- De declaraties werden maandelijks ingediend bij drie ziekenfondsen in Eindhoven en een in Tilburg. In juli 1973 werd bekend gemaakt dat uit een accountantsrapport van een ziekenfondsraad was gebleken, dat in 1972 de röntgenologen 675.000 te veel bij de ziekenfondsen zouden hebben gedeclareerd. De ziekenfondsen beëindigden per 1 januari 1974 de medewerkerso vereenkomst met de röntgenolo gen, die daarna in tijdelijke loon dienst bij het Sint Josephzieken- huis kwamen. Dit ziekenhuis heeft in 1974 al een bedrag van 580.000 van het honorarium van de twee artsen geblokkeerd voor het geval dat, als zij veroordeeld zouden worden, de ziekenfondsen daarna een schadeclaim tegen de twee art sen bij het ziekenhuis indienden Tegen hun dagvaarding dienden de röntgenologen een bezwaarschrift in. De behandeling daarvan tot aan de hoge raad toe heeft de openbare behandeling van de rechtszaak op. Als belangrijkste getuige werd ge hoord, het hoofd van de röntge- nadministratie van het St. Joseph- ziekenhuis, mej. P. van Weert. Zij verklaarde dat bij de invoering van een nieuwe codering door de zie kenfondsen voor röntgenonder zoeken in februari 1972 zij aan het eind van de dag met de zoge naamde werklijsten bij dr Van Z. was gekomen. Hij schreef hier en daar wat codenummers bij, "als compensatie", zo zei de getuige voorts Voordien werd per foto ge codeerd. in 1972 per onderzoek Er werden nog enkele medewer kers van de administratie en de röntgenafdeling van het ziekenhuis als getuigen gehoord. Een mede werkster van de administratie ver telde dat dr. Van Z. de werklijst aanvulde. Hij vulde ook aan wat zijn collega K. gedaan had. Belang rijk leek daarop de verklaring van de rijksaccountant C. Kleynen, die een groot aantal dossiers van de röntgenafdeling uit 1972 heeft on derzocht. en tot de conclusie is ge komen dat in een aantal gevallen een of meer codenummers ten on rechte zijn vermeld. •ADVERTENTIE" Vorige week zaterdag waren de bekende televisiehelden van de jeugd, Peppi en Kokki, naar Het Motorhuis in Leiden gekomen om daar het Opel Superstar Festival luister bij te zetten. Vanaf het station, waar zij aankwamen, gingen zij in optocht naar Het Motor huisvoorafgegaan door het jeugdmuziekcorps van Concordia. Inde showroom-van Het Motor huis, waar velé honderden kinderen van hun belang stelling blijk gaven, deelden zij lollies en stickers uit en schudden zij honderden kinderhandjes. Zij namen ook nog even plaats in de opvallende Aero Kadett, het nieuwste Kadett- type met open dak en cabrioletkap. Zo te zien bevalt deze wagen hen best. De Aero Kadett is natuurlijk nog dit weekend en ook daarna) te zien in de showroom van Het Motorhuis, Vondellaan/hoek Plesmanlaan in Leiden. De fabrikant van Peter Stuyvesant Extra Mild maakt bekend, dat het MINISTERIE van VOLKSGEZONDHEID in zijn mededeling van 29.0.7G heeft gepubliceerd dat Peter Stuyvesant Extra Mild de allerlaagste in teergehalte is van de 152 onderzochte sigarettenmerken.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7