Toekomst personeel nog in het onzekere "Paniek" rond bouw verzorgingstehuis Oosterduinsemeer mag niet dieper worden Familie Van Swieten deed stapje terug in de tijd PLANNEN ONTVOUWD OVER VAN DIJK: Fraude komt apotheker op een jaar te staan i i rr r i Situ i Kolfbaan voor Nieuwkoop LEZERS SCHRIJVEN Renovatie PAGINA .4 STREEK VRIJDAG 29 OKTOBER 197S Y ALPHEN AAN DEN RIJN - Tijdens een gistermiddag in de bedrijfskantine van de Technische Unie gehouden bijeenkomst zijn vertegen woordigers van de onder nemingsraad van Van Dijk jr. en van de industriebon den ingelicht over de plan nen die er bestaan voor de Alphense betonfabriek. Zoals we al eerder meldden, hou den de plannen in dat Van Dijk jr. (dat onderdeel uitmaakt van het failliete Nederhorst-concern) wordt overgenomen door Atlas Prestressing in Amsterdam en Oos thoek Beton in Zoeterwoude, in samenwerking met de Verenigde Dura Bedrijven in Rotterdam en Wilma in Den Haag. Niet duidelijk Dit kwartet is van plan het grootste deel van de produktie van Van Dijk jr. voort te zetten op de huidige plaats, zodat er werk blijft voor 55 van de huidige 80 werknemers. De overige 25 man krijgen werk aan geboden bij Wilma en Dura. De plannen houden echter ook in, dat de produktie (van vloeren en wanden) van Van Dijk jr. op het huidige terrein over twee jaar zal worden beëindigd. Wat er daarna met de produktie zal gebeuren, is nog niet erg duidelijk. De vergaderinggistermiddag in de kantine van de betonfabriek. Nadat de bestemming daarvan ge wijzigd is, zullen Wilma en Dura op die plaats woningen gaan bouwen. De bijeenkomst van gistermiddag werd direct na aanvang op verzoek van de industriebonden geschorst. Districtsbestuurder Van den Haak van de Industriebond NW wilde eerst met de eigenaar van Van Dijk jr. (Nederhorst, vertegenwoordigd in de persoon van president directeur Van Heusden spreken, voordat men bereid was in het bij zijn van alle aanwezigen te discus siëren. Behalve burgemeester Gal las en wethouder Haanstra waren namelijk ook vertegenwoordigers van de vier gegadigden aanwezig. Een gesprek met een dergelijk groot gezelschap achtte de heer Van den Haak niet in overeen- Van niets Ook "districtsbestuurder J. v. d. Windt van de Industriebond CNV toonde zich gisteravond niet erg in genomen met de gevolgde proce dure. "Indertijd heeft de heer Van Heusden toegezegd, dat de vak bonden in eerste instantie op de hoogte zouden worden gesteld. Tot vanmiddag vier uur wisten we offi cieel nog van niets, terwijl de Alp hense wethouder van economische zaken wél van alle ontwikkelingen op de hoogte blijkt te zijn gehou den". Volgens de heervVan der Windt zul len de vakbonden eerst duidelijk heid moeten verkrijgen over de be doelingen van de bedrijven die Van Dijk jr. willen overnemen. "We wil len duidelijke garanties dat de be langen van het pesoneel veilig wor den gesteld. Niet alleen nu, maar ook over twee jaar", zo zei hij. Die garanties wil zijn collega Van den Haak ook hebben. Maar bo vendien wil Van den Haak dat er met de nieuwe eigenaren van Van Dijk jr. duidelijke afspraken wor den gemaakt over het personeels beheer en het personeelsbeleid. Tenslotte moet er duidelijkheid komen over de toekomstige ar beidsvoorwaarden voor het perso neel. "We hebben eigenlijk niet meer kunnen doen dan dat de voorstel len voor kennisgeving aannemen", zegt Van den Haak. "We hebben als vakbonden veel te weinig tijd ge kregen om de zaak goed door te praten. Deze procedure is duidelijk in strijd met de fusiegedragsre gels". Geen keus Van den Haak wijst er echter op, dat de vakbonden niet veel keus gelaten wordt. "Als deze over name niet doorgaat, gaat Van Dijk jr. binnen de kortste keren dicht", zegt hij. Een definitief besluit over Van Dijk jr. kan niet lang meer op zich laten wachten. De overheid is namelijk na 1 november (a.s. maandag) niet langer bereid nog meer geld in Nederhorst-bedrijven te stoppen. NOORDWIJKERHOUT - De Noordwijkerhoutse gemeen teraad heeft gisteravond be sloten dat het Oosterduinse meer in het Langeveld groter, maar beslist niet dieper mag worden. De raad en het college van B. en W. zijn van mening dat het door de Kalkzand steenfabriek te Hillegom in gediende ontgrondingsplan veel te ver gaat. De WD-fractie was ook tegen elke vergroting. Tegen het in gediende ontgrondingsplan heeft de raad een reeks van bezwaren die aan Gedepu teerde Staten kenbaar zullen worden gemaakt. De Kalk zandsteenfabriek wil zoveel mogelijk zand weghalen en daardoor zullen steile oevers ontstaan. De gemeente wil dat alles met mate gebeurt, en wel zó. dat er aantrekkelijk recreatie gebied gaat ontstaan. En dan denkt men aan zeer flauw hel lende en bochtige oevers en aan brede stranden. Daarom heen een royale groensingel. Verder aan voorzieningen, aangepast aan de recreatieve behoefte. Genoemd werden toiletten, drinkwater, en par keerruimte. Om dit alles te bereiken is de medewerking van de provin cie nodig en daar mankeert nog wel wat aan. De provincie houdt zich nog afzijdig. Pas in de jaren tachtig, zo had we thouder Heemskerk onlangs in Den Haag vernomen, is geldelijke steun te verwach ten. Het ligt in de bedoeling dat de inrichting en de exploi tatie van het recreatiegebied ook een zaak wordt voor de provincie. De WD-fractie zag in het ver groten van het meer alleen maar nadelen. Ten eerste zou er een aanval worden gedaan op de kostbare bollengrond. Het zou de werkgelegenheid in de bollenteelt niet ten goede komen. Door het meer, zo is aangetoond, wordt de water huishouding in de aangren zende polders verstoord. Het waterpeil blijft zakken. Een vergroting van het meer verhoogt de kans op verzil- ting. Een motie van de WD om elke vergroting te voor komen, werd met zeven tegen zes stemmen niet aangeno men. Naast de bollenteelt ziet de raad ook economische mo gelijkheden in de recreatieve sector. Al eerder is in de raad gezegd dat dit de tweede pijler wordt waarop Noordwijker- hout in de toekomst zal gaan rusten. LEIDEN - In het kader van haar 75-jarig bestaan organiseert de stu dentenvereniging SSRL een serie bijeenkomsten over actuele poli tieke zaken. Donderdag 4 novem ber wordt een forumavond gehou den over de door de keren gepropa geerde "nieuwe levensstijl" en de consequenties voor de economi sche orde. Forumleden zijn: L. de Graaf (CNV), dr. J.B. Opschoor (werkgroep "nieuwe levensstijl"), prof. dr. W.A.A.M. de Roos en ir. J.W.M. van Rooy (NCW). Discussie leider is prof. dr. B.M.S. van Praag. Aanvang: acht uur 's avonds in het SSRL-gebouw, Hogewoerd 108. Op zaterdag 6 november wordt een forumdag gehouden óver de defen- sieproblematiek met o.a. de kamer leden Dankert (PvdA), Van Eisen (KVP), Van Leeuwen (ARP), Van der Lek (PSP), Ploeg (WD), Van Winkel (PPR), alsmede ds. Lands man en prof. Verkuyl namens resp. de hervormde en gereformeerde kerken. Discussieleider is mr. Heldring, directeur van het Neder lands Genootschap voor Interna tionale Zaken en columnist voor de NRC. Aanvang: half tien 's och tends in het Academiegebouw, Ra penburg 73. NOORDWIJK - De rechtbank in gevangenisstraf. De officier van Den Haag heeft gisteren de 47- justitie had anderhalf jaar geest, jarige apotheker drs. T. H. T. (Tiang Hoey Tio) uit Noordwijk wegens belastingfraude, verduistering in T. pleegde deze feiten in de periode dienstbetrekking en valsheid in ge- 1971 en 1972, toen hij, on dienst van schrifte veroordeeld tot een jaar de stichting Nederlandse Apothe- NOORDWIJKERHOUT - De ge meenteraad heeft gisteravond via het in voorbereiding verklaren van een bestemmingsplan over een stuk grond aan de Schippersvaart- weg, de deur open gezet voor de bouw van een verzorgingstehuis voor bejaarden. Dit te bouwen tehuis heeft in Noordwijkerhout al veel in beroe ring gebracht. Burgemeester Bosma zei dat er zoiets van een pa niekachtige toestand is ontstaan bij het gemeentebestuur en bij het kortgeleden gevormde stichtings kers (VNA), de leiding had over de Haagse Duinrandapotheek. Vol gens de VNA verdween in deze pe riode een bedrag van vele tiendui zenden guldens. T. ontkent het ten laste gelegde. Zijn advocaten, mr. J. van der PLAS, EN MR. Hattinga Verschuere gaan in hoger beroep. Derechtbank achtte de ten laste gelegde oprichting van een gefingeerde BV niet bewezen en sprak de apotheker op dit on derdeel vrij. bestuur. Dit bestuur moet, zonder hun hoofd te verliezen, in een vloek en een zucht plannen smeden om realisering mogelijk te maken. Om de subsidie en de mogelijkheid tot bouwen van een verzorgingstehuis niet te verspelen moet de eerste paal voor 1 januari a.s. de grond in. Daarna zijn alle kansen verkeken. Het stichtingsbestuur, waar nu al enkele personen uit zijn gestapt, besteedt er zeeën van tijd aan, zelfs weekeinden worden er aan opgeof ferd, aldus burgemeester Bosma. Door de gehele raad wordt het zeer betreurd dat het tehuis niet, zoals het altijd de bedoeling is geweest, naast het bejaardentehuis Puyc- kendam kan worden gebouwd. De in Puyckendam woonachtigen be jaarden beschouwen het als een ramp. Het uitwijken naar de Schip- persvaartweg is noodzakelijk om dat de beschikbare grond naast Puyckendam te gering van opper vlakte is. Naast een aantal problemen die het zou geven, zou er ook nog zeven hoog worden gebouwd. Het ge plande gebouw aan de Schippers- vaartweg krijgt drie verdiepingen. door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Een dikke honderd dragers van de familienaam Van! Z(S)wieten waren gistermiddag te gast bij Albert Heineken| in diens nieuwe bierfabriek in Zoeterwoude. Maar voor he bier interesseerden ze zich niet zo. Men had meer oog vooi een lapje grond op het fabrieksterrein waarop hu wat klein vee rondloopt en een hooibergje staat. Eeuwenlang heeft daar het kasteel Huys te Swieten gestaan, met als kasteel heren vere familieleden van hen. I iTTTTT r 'rKTT S TTT TTTTTT^ 1"" I M M 't J 1 t -r T i JNm T Die gedenkwaardige plek wil den ze wel eens van dichtbij bekijken, dus organiseerden ze ter plaatse een grote fami liebijeenkomst. Maar veel was er uiteraard voor hen niet te zien. Het kasteel werd in het begin van de 19e eeuw af gebroken en het puin van mu ren en fundamenten werd ge bruikt om er de weg tussen Zoeterwoude en Delft mee te bestraten. Er is toen alleen een waterputje overgebleven (bij laag water te zien), een stuk fundament van de grote toegangspoort en de slot gracht. Meer niet. Of misschien wel? Want er bestaat een oud ver haal dat vlakbij of onder het kasteel een gouden wieg is begraven. Wanneer precies en ter gelegenheid waarvan; niemand weet het. Er is wel naar gezocht. Het meest re cent in 1905. Door een Zoe- terwoudse boer, samen met zijn zoon en drie knechten. Met emmers gewapend zijn ze beetje voor beetje de slot gracht leeggeschept en zijn toen aan het graven gegaan. 'Maar geen wieg. Wel vonden ze wat kannetjes en eetgerei. Het onderzoek duurde een paar maanden. Om uit de kosten te komen werd van toeschou wers "kijkgeld" geëist. Kin deren een cent, ouderen een dubbeltje. Ook nu nog wordt het verhaal over de gouden wieg serieus genomen, zo blijkt wel uit het koopcon tract dat Heineken sloot met de vorige eigenaar van de "kasteelgrond". Daarin is be paald dat als er ooit iets van waarde in het bewuste stukje grond wordt opgediept, de opbrengst ervan toekomt aan de nazaten van de vorige ei genaar, in dit geval een Zoe- terwoudse boer. Dit vertelde mij Piet van Swie ten, die de familiebijeen komst in Zoeterwoude op po ten heeft gezet. Hij maakte gistermiddag van de gele genheid gebruik om zijn fami lieleden, die oorspronkelijk uit de Rijnstreek stammen maar inmiddels over heel Ne derland zijn uitgezworven, te polsen voor de oprichting van een familievereniging. "Een aantal van ons heeft in onder ling overleg al een aardige stamboom weten op te zetten, die zelfs teruggaat tot halver wege de 13e eeuw. Maar er zijn nog veel ontbrekende takken en die willen we ook aan de boom passen", zegt Van Swieten. De ruim honderd Van Z(S)wie- ten's lieten zich gistermiddag gezamenlijk fotograferen bij de slotgracht en in gedachten waren ze even terug in de middeleeuwen. Bijvoorbeeld bij "oom" Adriaan die rond 1600 het landgoed pachtte van landsheer Albrecht van Beieren. Na hem zwaaiden nog een paar familieleden de scepter op het stoere kasteel, dat uiteindelijk werd ver kocht aan de burgemeester van Amsterdam Cornelis Bicker, die er zijn buitenver blijf van maakte. En Bicker verkocht het op zijn beurt weer aan Jan Nijman, de laat ste die het kasteel bewoonde. "We zijn zo'n beetje het oudste geslacht van Zuid-Holland" vertelde mij Alphenaar Jan van Swieten Sr., die ook voor deze familie-bijeenkomst was uitgenodigd. "Dat maakt zo'n stamboomonderzoek extra interessant. En het leukste is dat enorm veel familieleden zich voor het verleden inte resseren. Deze bijeenkomst bij Heineken bewijst dat. En we gaan er mee door. Waar- De familie Van Swieten trof el kaar bij Heineken iedereen kon weer eens gezellig bijpraten. schijnlijk komen we nu elk jaar bij elkaar om gegevens over onze familie uit te wisse len. Net zolang tot de stam boom compleet is". Er is een tijd geweest dat in Nieuwkoop het kolf spel, een kruising tussen hockey en kaatsen, erg populair was. Maar al tientallen jaren wordt het spel er niet meer ge speeld en heeft de over dekte kolfbaan een an dere functie. Lange tijd is het een timmermans werkplaats geweest en nu zitten er een stoffeer der, een groenteboer en een paar garages in. De gemeente wil de kolf baan nu kopen, alsmede de naastgelegen voor malige kaatsbaan, die al lang geleden de func tie kreeg van openbare weg, maar wel nog steeds in particuliere handen was. Voor ruim een halve ton gaat het "kolfcomplex'\ eens een trefplaats voor hoofd zakelijk de Nieuw- koopse elite, van eige naar verwisselen. Wat er voor de overdekte kolfplaats in de plaats komtis nog niet bekend Waarschijnlijk winkels met woningen. Het wordt een tehuis met 60 be dden, zes zieken-bedden en 4 be dden voor logés Verder komt er een spreekkamer voor de dokter, een televisiezaaltje en een mortuarium. Het stichtingsbestuur is in zee ge gaan met een Haarlemse architect, die veel ervaring heeft met de bouw van tehuizen. Door de geweldige haast die moet worden gemaakt is er geen tijd voor een a.anbesteding. Het ziet er naar uit dat het Bouw bedrijf Beugelsdijk uit Noordwijk het tehuis gaat bouwen. Sommige raadsleden zagen het mortuarium liever niet bij het tehuis gebouwd, maar op een andere plaats. De voorschriften laten dit niet toe. Raadslid van der Lem vond dat er op het terrein naast Puyckendam nu niets meer moet worden ge bouwd. Hij zag wel iets in een kin derboerderij ter plaatse. Dit zou de leefbaarheid rond Puyckendam te goede komen. B. en W. zeiden deze mogelijkheid te zullen onderzoe ken. Door de bouw aan de Schippers- vaartweg gaan er enkele volkstuin tjes verloren. De eigenaren is de huur al opgezegd. „Aan dit verlies van hun hobby kunnen we niet zo maar voorbij gaan", vond Van der Lem. Er zal naar een ander terrein worden uitgekeken. Burgemeester Bosma dacht er zelfs over voor dit doel grond aan te kopen. De Leidse Woningstichting heeft het plan opgevat om toch weer over te gaan tot renovatie van het Mors- kwartier. Mij moet het volgende van het hart. B en W en de Leidse Woningstichting werken op sub lieme wijze mee aan geldwegsmij- terij. Want dit hele renovatieplan berust op een moedwillige onkun de! Wanneer men het kadaster na kijkt, weet men dat het gaat om dure bouwketen. Dat is B en W en de stichting wel degelijk bekend! Deze woningen zijn gebouwd op noodfunderingen, op een beton plaat met gemetselde funderingen. Dus al met al is het gewoon een la chertje! Menige bouwondernemer heeft bouwketen staan, die aan be tere eisen voldoen. Het is niet te wijten aan de bewoners, maar aan de woningstichting, dat deze wo ningen in verval zijn! Want in 25 jaar is aan deze woningen geld ver diend, maar niet uitgegeven! Na 25 jaar huur betaald te hebben voor de geyser, konden wy hem kopen! Mijns inziens worden de bewoners blind gemaakt met een toezegging van geld om de schade te dekken! Om er nadien nog eens 25 jaar een slaatje uit te slaan! Want de bouw kosten van de woningen zijn 10.000 a 15.000 gulden geweest. Wat men uitgeeft voor een mooie bouwkeet. Ik krijg sterk de indruk dat hier op ondemocratische wijze misbruik wordt gemaakt van de onkunde van de bewoners! Wat is men van plan, over 25 jaar weer te renove ren? Of zijn de woningstichting en B en W de mening toegedaan, dat alle bewoners achterlopen? Men kan van een noodwoning nooit een goede woning maken! Zij zouden maar vijftien jaar blijven staan! Of is men dat vergeten? Maar dit wordt met een mooie smoes om zeild Elke bouwkundige of opzich ter die zich hierdoor laat misbrui ken, maakt zich volgens my schul dig aan corruptie. Vergeet geen maand huur te beta len, want dat wordt je op een vuile manier kenbaar gemaakt, ten over staan van anderen! Mij als bewoner is dat al eens gebeurd! Maar op de verplichtingen van de wonings tichting mag men zich niet beroe pen!. Ook het ministerie van Volkshuis vesting zal ik van deze brief op de hoogte brengen! Renovatie: neen. Nieuwbouw: ja. (van redactiewege bekort) M. VAN LEEUWEN Storm Buysinghstraat 31 Leiden

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4