Raad heft zich per p. februari op Drie middelbare beroepsopleidingen Conflict over kabel-tv-net Culturele Raad pleit voor subsidies LAK HETrt-ffv/TPM OP LOSSE GROEVEN, OP LOSSE SCHROEVEN ROBBERS RUITERSPORT Voor sociaal-pedagogische sector in Leiden RIJDAG 29 OKTOBER 197b LEIDEN PAGINA 23 Als houding gemeente niet verandert 8 LEIDEN - "Dit gemeentebestuur heeft bijzonder weinig inzicht in de culturele noden van de stad. Het is eigenlijk '•beledigend dat onze adviezen herhaaldelijk niet door het ^"college zijn beantwoord". 'Deze kritiek werd gistermiddag ge- I spuid door Job Habold tijdens r' een vergadering van de Culturele ij Raad, waarin een motie van het dagelijks bestuur werd aange- I nomen, om de raad per 1 februari op te heffen. Als reden gaf het da gelijks bestuur aan dat de in de afgelopen jaren ondernomen po gingen om de culturele sector te reorganiseren zijn mislukt, dat toezeggingen van B en W inzake verbeteringen niet zijn waar ge- maakt, dat dé vacature-stop op het bureau CR onaanvaardbare gevolgen heeft en dat door dit al les in de culturele sector grote verontrusting heeft veroorzaakt. Voorzitter Höppener wees op het ontbreken van een werkbaare structuur voor de CR en het raadslid mej. Kuenen stelde vast dat de leden geen enkel vooruit zicht hebben. Een van haar grie ven was ook dat er in de afgelo pen jaren niet is gekomen tot een geïntegreerd subsidiebeleid vcor de amateurverenigingen op het culturele vlak. Wethouder Oosterman (Cultuur), gistermiddag bij de vergadering aanwezig, gaf als commentaar dat wel degelijk aan een reorganisa tie wordt gewerkt, (zoals bekend zijn alle gemeentelijke en para- gemeentelijke instellingen tot twee keer toe doorgelicht en is nu een drietal coördinatoren aange trokken, dat zich met de verdere begeleiding van de reorganisatie bezighoudt). De coördinator voor de sector welzijn, de heer Hagen doorn, pleitte voor het ongedaan maken van de motie, omdat hij meende dat "door een ontbin ding van de culturele raad de reorganisatie binnen deze sector zeer wordt bemoeilijkt". Ook wees Hagendoorn op de positie van het bureaupersoneel. De werkzaamheden van de CR worden ondersteund door een viertal ambtenaren. "Dat perso neel hoeft niet op straat te komen staan, zo zei het lid van het dage lijks bestuur mej. Kuenen. Als een kabinet valt of ontbonden wordt, heeft dat voor de over- Wethouder Oosterman: "Er wordt aan de reorganisatie gewerkt" heidsambtenaren ook niet die consequentie. De motie werd, de pogingen van wethouder Oosterman en coör dinator ten spijt, echter toch aan genomen. Dat betekent dat als er niet per 1 februari duidelijke vooruitzichten zijn op een verbe tering, de raad wordt ontbonden. 'Aanvankelijk was een opheffing per 1 januari aangekondigd, maar op verzoek van Oosterman werd die termijn verlengd. De advies secties van de culturele raad moeten nog met de motie ak koord gaan. Vragen over panden van De Bolster LEIDEN - De PvdA-raadsleden Marie-Anne Koning en Jan Duives- teijn hebben aan het college van B en W een aantal schriftelijke vragen gesteld over twee gebouwen, die in eigendom en verbouwd zijn door de firma De Bolster: het voormalig Minnehuis aan de Kaarsemaker- straat en het Oudeliedenhuis aan de Herengracht. Het Minnehuis is verdeeld in di verse woonappartementen en het Oudeliedenhuis fungeert tegen woordig als kantoor van De Bol ster. De PvdA-raadsleden willen weten of er voor beide verbouwin gen door de gemeente vergunnin- zicht bij deze verbouwingen be trokken is geweest, of beide pan den voldoen aan de eisen van de brandweer en of daarop controle is uitgeoefend. De raadsleden betwij felen, gezien hun vraag, kennelijk eveneens of de achteruitgang van het Oudeliedenhuis wel met de vereiste vergunningen is aange bracht, of er over beide panden overleg plaats heeft gehad met de Rijksdienst voor Monumentenzorg en of er vergunning is verleend overeenkomstig een voorschrift uit de monumentenwet. „Indien aan een of meerdere van bovenstaande punten niet is voldaan, vernemen wij gaarne welke maatregelen het college hiertegen denkt te nemen", besluiten de raadsleden hun vragen B. W. De firma De Bolster is een paar v ken geleden onderwerp van j sprek geweest in een besloten v gadering van de PvdA-fractie. LEIDEN - De Culturele Raad zal het college van B. en W. adviseren het Lak-theater volgend jaar vijftienduizend gulden subsidie te geven, en zal daarnaast vragen of er mogelijkheden zijn om uit andere „potten" nog subsidies voor het Lak te halen. Een en ander naar aanleiding van een subsidieverzoek dat het bestuur van het LAK (Leidsch Academisch Kunstcentrum) dit voorjaar bij het college indiende, waarin 50.000 werd gevraagd om toneelpromoties te kunnen blijven brengen. Zoals bekend heeft de schouwburgdirectie ten tijde van de restauratie van de schouwburg een groot aantal voorstellingen in het Lak georganiseerd, dat dit theater in toenemende mate ook door niet-studenten werd bezocht. Nu is de schouwburg weer open en is de samenwerking beëindigd. Het Lak, dat nu alleen maar door de universiteit wordt betaald, wil graag ook voor burgers blijven werken en wil dat doen door de organisatie van onder meer toneelvoorstellingen van amateurs voor scholieren. Daarnaast vindt het Lak-theater dat de kleine zaalprodukties niet zoals n», in de schouw burg, maar ook in een klein theater, als het Lak thuis horen. Wethouder Oosterman (cultuur) tekende als bezwaar aan dat het niet duidelijk is of er in het Lak werkelijk zoveel niet-studenten komen. Ook en die gedachte werd vertolkt door het raadslid Henk Gerding, is het nog helemaal niet zeker dat bepaalde producties niet in de schouwburg tot hun recht zouden komen. Het advies van de sectie Theater om de volledige vijftigduizend gulden aan B en W voor te stellen werd daarom niet door de CR overgenomen, maar werd vervangen door een advies om vijftienduizend gulden te geven. ry i edelsmid H. W. F. Goddijn opgehe- Zakennieuws LEIDEN - Aan het Noordeinde 39 is het grafische bedrijf „Ultra Stu dio" BV verplaatst naar Alphen aan den Rijn. Aan de Apollolaan 1 is- de schoonheidsspecialiste mevr. M. N. van Roov-Vaessen gevestigd. Aan de 2de Binnenvestgracht 5a is het bedrijf van de goud- en Aan de Gabriel Metzustraat 11 is in de voormalige bedrijfsruimte van de groothandel in dranken „De Citadel", Ton Rijsbergen BV (uitlaat- en trekhaak-service) ge vestigd. Aan de Nieuwe Rijn 108 is geves tigd A. G Menon ambulante hande laar in huishoudelijke goederen, dames-, heren- en kinderbovenkle- ding. Verwacht: LIDO theater f- V.' WIE IS HIJ? WAT IS HIJ? IS HIJ HET BEGIN VAN HET EINDE? IS HIJ EEN ANGSTAANJAGENDE FILM l—Uitgebracht door CFM filmverhuur LEIDEN - Op het plantsoen op de hoek van de Seringenstraat met de Hyacintenstraat wordt volgende week een loods geplaatst. Dit in verband met de renovatie van hon derddertig woningen van de wo ningbouwvereniging Tuinstad- wijk. De loods, die gebruikt wordt door de aannemer van de renovatie. LEIDEN - Donderdagavond. Teleurstellend gering is de be langstelling voor de "Op Losse Groeven Show" in de Stadsge hoorzaal. Slechts zo'n 300 sup porters hebben zich er voor naar Milikans wat zieltogende tempel gespoed en 15 gulden neergeteld voor een entreebil jet. Maar de toegangsprijs, hoe fiks ook, kan niet alleen de oor zaak zijn geweest. Die was al tijd al gepeperd en dan zat de zaak toch eivol. Zijn de vertol kers van het "Nederlandse le venslied" op hun retour? Wij zullen hopen van niet. De kudde mag dan klein zijn, aan enthousiasme en vervoe ring brengt zij gemakkelijk voor het dubbele aantal op. Wanneer Rob de Nijs, die de openingsfase verzorgt, op ze ker moment lyrisch zingt: "Als ik jouw nachten delen mag roept er een vrouw met laaiende geestdrift: "Nou, dat mag, hoor". Heel even is De Nijs, die toch wel wat gewend is, totaal verbluft. Na Rob de Nijs komt Chiel Montagne (die zelf wel niet zingt, maar toch bij het Losse-Groeven-werk hoort als soep bij de ballen) met het goudblonde nachtegaaltje Mieke aanzetten. Ze is niet best te verstaan (zoals vrijwel alle artiesten trouwens), om- dat het geluid ronduit slecht afgesteld staat. Maar ze zingt het repertoire dat de TROS er bij ons allen met ijzeren vol harding ingeramd heeft, zodat het allemaal best te volgen is. De ware gelovigen kennen de tekst uit het hoofd. Mieke zingt wat over een dag in september, een klein vogeltje, een engel bewaarder, een kind zonder moeder en over een vriendin die een afkeurenswaardige streek uithaalt. Het vers „Laat mij gaan", zingt ze zo schel dat de vrees bestaat dat de schaal van Richter (u weet wel waar ze aardverschuivingen op re gistreren) in actie zal komen. Maar gelukkig, in de niet zo heel stevig meer in zijn schoe nen staande Stadsgehoorzaal stort niets in. Nadat de Kermisklanten er in derdaad een kermis van heb ben gemaakt, verschijnen Cees en Marjan, een opbeurend duo, dat met versjes als "Het lied der Liefde" en "Hé, hé, hoi, hoi" aantoont dat je de Nederlandse taal tot werkelijk verbluffend eenvoudige proporties kunt terugbrengen. Bij tijd en wijle zingen ze zo ontzettend hard dat de oor schelpen van je hoofd vliegen en rinkelend op het gangpad in scherven vallen. En dan het klapstuk van de avond: de Zangeres Zonder Naam. Terug in haar geboortestad. Het is niet niks, vrienden. De Zange res Zonder Naam valt al lang niet meer in de categorieën mooi, lelijk, goed of slecht. Het is je reinste folklore en zij dient daarom eigenlijk onder monumentenzorg te ressorte ren. Er zal altijd een Zangeres Zonder Naam moeten blijven, al was het alleen maar omdat er zoveel zangeressen van naam zijn. De Zangeres Zonder Naam is een fenomeen, zoals in de Tweede Kamer de superdomi nee Abma, de egotripper Koe koek en de pauselijke schildk naap Beuker. Die mensen mo gen nooit verloren gaan. De stem van de voltooid verleden tijd dient, symbolisch, altijd in ons midden te blijven. RUUD PAAUW Oudeliedenhuis: zondek vergunning verbouwd SKM weigert medewerking LEIDEN - Wie moet het kabelnet be heren dat in heel Leiden zal worden aangelegd om de beelden van de kabeltelevisie te verspreiden? Een hevig conflict rond deze kwestie kwam gistermiddag in de gemeen telijke werkgroep kabeltelevisie naar buitenDe Stichting Kabelnet Merenwijk (SKM), die in de Me- renwijk al zo'n kabelnet beheert, wilde eerder gedane beloftes nu al leen nog maar inlossen als in de toe komst een stichting het Leidse ka belnet zal beheren. Andere leden van de werkgroep keerden zich zeer fel tegen deze onverwachte stelling- De geschiedenis gaat enkele maan den terug. Adviseur Jelgersma zou voor de werkgroep een plan uit werken voor een Leids kabelnet. De SKM drong er toen herhaalde malen met klem op aan dat Jel gersma van de technische kennis van de SKM gebruik zou maken. De SKM had volgens haar zeggen al een compleet plan klaarliggen voor de bekabeling van heel Leiden. De werkgroep ging er toen mee ak koord dat Jelgersma de SKM- plannen bij zijn werk zou' betrek- Verbolgen De afgelopen maanden heeft ir. Jelgersma "zo'n keer of vijf' schrif telijk om de plannen van de SKM verzocht. Gistermiddag werd hem uiteindelijk meegedeeld dat de SKM haar plannen toch niet ter be schikking zou stellen. Jelgersma was hier gistermiddag zeer .verbol gen over, te meer omdat hij lange tijd aan het lijntje was gehouden met het volgens hem doorzichtige smoesje, dat nog een klein tech nisch detail ontbrak. Jelgersma was in tijdnood gekomen door deze opstelling van de SKM. De verklaring van de totale omme zwaai van de SKM gaf gistermid dag penningmeester Lepelaar, die overigens niet als vertegenwoordi ger van de SKM in de werkgroep zit maar als vertegenwoordiger van de Federatie van Woningbouwvereni gingen. De SKM wil haar plannen pas geven als zij er zeker van is dat het beheer van het toekomstig ka belnet in handen komt van een stichting. Over de beheersvorm was echter in een vorige vergadering al een com promis gevonden. Men had een aantal voorwaarden opgesteld voor de beheersvorm zonder direct een keuze te doen tussen beheer in handen van de gemeente of van een stichting. Het huidige optreden van de SKM werd in strijd geacht met ïe(rder genomen beslissingen, het 1 de werk- Advies Over de meest gewenste beheers vorm hebben de SKM, de Federatie van Woningbouwverenigingen en het Overleg Wijkorganen gezamen lijk een brief geschreven. Zij bren gen voorzitter Van Aken nogmaals onder ogen dat de stichting volgens hen de meest gewenste beheers vorm is. Een definitief advies zal de werkgroep echter pas uitbrengen als de Leiderdorpse werkgroep ka beltelevisie gereed is met enkele berekeningen over de financiële gevolgen van de verschillende be heersvormen. In verband met het.optreden van de SKM moet herinnerd worden aan het optreden van de Federatie van Woningbouwverenigingen, die bij monde van de heer Lepelaar bij vo rige discussies al verklaarde dat de Federatie haar huizen wellicht niet aan zou sluiten op het kabelnet als het beheer niet gevoerd werd door een stichting. Wethouder Van Aken, als voorzit ter, wees er tenslotte op dat de werkgroep slechts een adviserende taak heeft: de gemeenteraad zal de uiteindelijke beslissingen nemen. Al zou de werkgroep de stichtings vorm adviseren, dan nog kan de gemeenteraad anders beslissen. TOM MAAS ADVERTENTIE In Leiden een nieuw adres voor alle mogelijke paardespulletjes Hoofdstellen - zadels - borstels bandages - laarzen - laarzenknechten (natuurlijk ook voor pony) REKLAME Hoefkrabbers p. stuk 1 .45 Haven 24-26a Leiden, tel. 125107 de firma Arbouw BV, zal delijk twee jaar blijven staan. Door het plaatsen op het plantsoen be staat er echter voor het verkeer geen hinder. LEIDEN - Met ingang van volgend jaar krijgt Lei den er drie nieuweTniddelbare beroepsopleidingen bij. Het zijn de opleidingen voor bejaardenverzor- gendé, voor arbeidsmarktpolitiek/personeelsbeleid en voor sociale dienstverlening. De laatste twee op leidingen zullen worden toegevoegd aan de al be staande middelbare opleiding voor culturele werk, die is ondergebracht bij de Stichting Middelbaar Sociaal-Pedagogisch Onderwijs (MSPO) in Leiden. Uit het dezer dagen verschenen plan van scholen 1977-1978-1979 van de staatssecretaris van Onder wijs en Wetenschappen drs. K. de Jong Ozn. blijkt, dat er voor de opleiding voor bejaarden- verzorgende ruimte is gecreëerd voor 100 leerlin gen, terwijl er bij de overige twee opleidingen sa men 200 leerlingen kunnen worden ondergebracht. De opleiding voor bejaardenverzorgende, die even eens tot het middelbaar sociaal-pedagogisch on derwijs wordt gerekend, zal worden ondergebracht bij de Interkerkelijke Stichting voor opleiding tot Verzorgende en Dienstverlenede Beroepen voor Leiden e.o. Deze stichting verzorgt al geruime tijd een opleiding voor gezinsverzorgende, die valt on der het middelbaar huishoud- en nijverheidsson- derwijs (mhno). In de verre toekomst zullen deze opleiding en de opleiding voor bejaardenverzor gende overeenkomstig de plannen van het depar tement onder één noemer komen (mhno en mspo) samen). De opleiding voor bejaardenverzorgende, die al op enkele scholen in Nederland is ingevoerd, is nieuw voor de Leidse regio. Het is een twee-jarige oplei ding, die bedoeld is voor een middelbare functie in de bejaardenzorg zowel binnen als buiten bejaarden-instellingen en ziekenhuizen. De bejaar denverzorgende staat op een ander niveau dan de bejaardenhelp(st)er. Haar/zijn taak zou omschreven kunnen worden als het - in de ruimste zin van het woord - begeleiden van bejaarden. De nieuwe opleiding zal worden ondergebracht in de nieuw te bouwen school van de interkerkelijke stichting in de Mors waar ook de opleiding voor gezinsverzorgende naar toe zal gaan. Verwacht wordt dat dit nieuwe gebouw eind 1977 begin 1978 zal worden opgeleverd. Al vóór die tijd zal de 2 opleiding starten. De middelbare opleidingen voor arbeidsmarkt/per soneelsbeleid en voor sociale dienstverlening lei den op voor de zg. sociaal-agogische beroepen. Dat is ook het geval bij de opleiding voor cultureel werk (bijvoorbeeld leider in een buurt- of clubhuis), die,zoals gezegd, al in Leiden draait. De Stichting MSPO wil in de toekomst komen tot één concentra tie van deze sociaal-pedagogische opleidingen, eveneens in een nieuw gebouw in de Mors (Storm Buysinghstraat). Gehoopt wordt dat met de bouw van deze nieuwe school nog dit jaar begonnen kan worden. Uiteinde lijk zullen er dan vijf opleidingen in worden onder gebracht: kinderverzorging/jeugdverzorging, in- richtingswerk (werken in orthopedagogische of soortgelijke inrichtingen), arbeidsmarktpoli tiek/personeelsbeleid, cultureel werk en sociale dienstverlening. De opleiding cultureel werk is nu gehuisvest aan de Hooglandse Kerkgracht en in de dependances aan de Middelstegracht en de Haar lemmerstraat. Voor het starten van de opleiding voor inrichtingswerk al -enige tijd geleden toe stemming van het rijk verkregen; het wachten is alleen nog op huisvesting. De middelbare opleiding voor arbeidsmarktpoli tiek,personnelsbeleid leidt op voor functies op een gewestelijk arbeidsbureau of op een personeels- of sociale afdeling van een bedrijf, ziekenhuis of een andere instelling. De opleiding voor sociale dienst verlening richt zich op een hulpverlenersfunctie met als globale taak „het verminderen, oplossen, en voorkomen van spanningen ten gevolge van techni sche, sociale en economische veranderingen die hun weerslag hebben op de individuele mens, op gezinnen en werksituaties". In een dergelijke func- i bijvoorbeeld worden aangesteld bij een

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3