Jubileren is geen navelstaren TE KOOP IN KATWIJK mm elastkousen BERNINA DERNEE J. van 't ZELFDE auto bierman bv Prijs f 59,00 VAN DER LEE KATWIJK VRIJDAG 29 OKTOBER 1976 Aumiiiimmji SASSENHEIM - Het kerkje van de afdeling Sassen- heim van de Nederlandse Protestantenbond aan de Julianalaan - een dwerg in de schaduw van de gere formeerde katholieke go- liaths - bestaat op 31 okto ber 50 jaar. Op Hervormingsdag 1926 leidde de Leidse hoogle raar B. D. Eerdmans de inwijdingsdienst. Aan een luidruchtige viering heeft deze kleine gemeente, die zes jaar vóór de bouw van haar kerk werd gesticht, geen behoefte, maar wat zij wel doet, is dit feit mar keren met een bescheiden tentoonstelling die in woord en beeld ingaat op de taak van de kerk in haar zorg voor de mens. Bur gemeester Kret zal deze tentoonstelling (in het kerkgebouw)morgenmiddag om half drie openen. Vitaal De jongste zuster in het Sassen- heimse kerkengezin hoeft wat haar stabiliteit betreft geen min derwaardigheidsgevoelens te hebben, want zij is met haar 56 jaar nog even vitaal als bij haar geboorte, wat in een tijd van te ruglopende aantallen en nog an dere negatieve tendenzen in de kerkelijke wereld, opmerkelijk mag heten. Toen de afdeling werd opgericht, waren er 50 le den. Die zijn er nu nog, waarbij kan worden aangetekend, dat de aanwas vooral komt uit de nieuwe wijken. Het zwaard van Damocles, in de vorm van een verouderings- en uitstervings proces, blijft de groep daardoor voorlopig bespaard. Wat stelt zo'n afdeling van de NPB, naast de rooms- katholieke, hervormde, gere formeerde en christelijk- gereformeerde kerken, in dit riante bollendorp nu eigenlijk Ze is een verzameling van mensen die veelal tot een andere kerk be horen maar die zich om de een of andere reden in het geestelijke klimaat van deze kerk ter plaatse niet thuis voelen of wier kerk in de plaatselijke situatie gewoon ontbreekt. De signatuur van zo'n NPB-afdeling is in het algemeen vrijzinnig-protestants. Concreet een vrijzinnig- georiënteerde hervormde ligt de confessionele inslag van de plaatselijke hervormde ge meente niet zo goed en vindt dan in de NPB een welkome uitwijk- haven, terwijl de van oorsprong doopsgezinde en remonstrantse leden liever een NPB in de eigen woonplaats hebben, waar zij min of meer hetzelfde theologische denkklimaat vinden, dan dat zij Het opgeknapte kerkje\ aan de Sassenheimse Ju lianlaan. NPB-gebouw Sassenheim halve eeuw oud dat op rond f 6.000 kwam, durf den de leden wel in zee te gaan. Op 9 juli 1926 gaf het bestuur de bouwkundigen Lohman en Pon sen de opdracht, de Sassen heimse aannemer C. J. Meiman het kerkje te laten bouwen. Hij presteerde het, dit vóór de afge sproken datum (15 oktober) op te leveren, zodat het op 31 oktober kon worden ingewijd. feDe totale bouwsom (met grond, terreinophoging, tuinaanleg, he kwerk en installaties voor gas en elektra) werd uiteindelijk f 10.288. Bij een totaal aan ont vangsten van ruim f 9.700 res teerde een tekort van slechts f 588. Onwerkelijke cijfers alle maal als men ze vergelijkt met de bedragen die tegenwoordig no dig zijn om een kerk op poten te zetten. Daarom is de NPB- afdeling Sassenheim nog steeds dankbaar voor het 50 jaar geleden genonen initiatief. Deviering daarvan moet geen „navelstaren" worden, zei het gemeentelid Jan Barnard (ook hervormd gebleven) ons. Impuls aangewezen zijn op een ge meente veraf, in dit geval Leiden. Zo elimineert een NPB-afdeling zowel bezwaren in toestand als in afstand. Statutair is ze meer een vereni ging dan een kerk. Ze heeft dan ook geen kerkeraad maar een bestuur. Maar wat er in deze kring gebeurt, wijkt niet af van normaal kerkelijk leven. Om de veertien dagen is er op zon dagmorgen een dienst en de sa cramenten - doop en avondmaal - hebben er evengoed hun plaats. De afdeling kent een kinderkring voor de kleinen, een jongeren kring en een paar gesprekskrin- gen. Haar lidmaatschap van de Commissie Samenwerkende Kerken Sassenheim behoedt haar voor plaatselijk isolement. Eens per maand geeft ze een kerkblad uit. De theologische student Joh. Blaauw "(Leiden), die behoort tot de Remonstrantse Broederschap, is op het ogenblik de voorganger. Hij is bereid dat te blijven tot hij zijn studie heeft voltooid (volgend voorjaar). Zo'n groepje gelijkgezinden heeft onmiskenbaar een paar voorde len. Elk lid - de een meer, de an der minder - voelt zich verant woordelijk voor de instandhou dingervan. Doordat er leven in de afdeling zit, staat het jubilerende kerkje zelf er solide bij .Dankzij een hartverwarmende zeikwerk zaamheid gedurende een aantal maanden kon het interieur gron dig worden opgeknapt. De ge meente bracht voor deze ver nieuwing, die ook het meubilair betrof, f 2700 extra op. Onwerkelijk In de eerste jaren van haar be staan heeft niemand van de NPB-afdeling gedacht aan kerkbouw. Men zat goed in de zaal van Hoog straten, achter de winkel van Van Loo aan de Hoofdstraat. En de huur van f 200,- per jaar was ook geen rib uit het lijf. Maar toen Hoogstraten zijn ruimte niet be schikbaar kon stellen voor gods dienstonderwijs aan de kinderen, kwam de heer O. van Eek toch met het voorstel een eigen ge bouw te stichten. Een plan dat in totaal f 21.000 kost te, moest als financieel c rantwoord worden afgewezen. Met een plan van f 11.000 ging Met het derde plan, Hij leidde ons een ogenblik rond in de lokale NPB-geschiedenis. Be langrijker nog vindt hij de vorm die de afdeling heeft gevonden om aan deze halve eeuw een im puls te ontlenen voor een bewust verdergaan. Het thema van de tentoonstelling, die morgen van 3 tot 6 uur open is en ook zondag na de dienst van half 11 nog (tot ongeveer half 1), is: „Kerk en mensen vroeger en nu". De taak van de kerk drukt zich het wezenlijkst uit in haar zorg voor de mens, is de leidende gedachte bij de opzet geweest. Geestelijk, maar ook maatschap pelijk; persoonlijk, maar ook in de breedte van de gemeente; bin nen maar ook buiten de eigen groep; dichtbij maar evenzeer naar wijdere verbanden. Waar de gemeente functioneert, komen Ook de ontwortelden, de eenza men en de gastarbeiders in het vizier. In tekst en foto's geven de 12 panelen daarvan een indruk, waarbij de vraag of de kerk wel genoeg doet niet wordt verdoe zeld. Daarnaast zijn er nog aparte pane len over het werk van de Natio nale Raad voor Maatschappelijk Welzijn en over de geschiedenis van de eigen afdeling en het kerkgebouw waarom deze hele activiteit begonnen is. Centrrum Jubileren om een gebouwtje heeft alleen zin als dit een centrum is van waaruit het werk in de wereld doorgaat. Dat voelen de Sassen heimse NPB%ers ook wel aan, en daarom hechten zij aan deze plek. De intentie van de viering is, alle leden, vrienden en belangstel lenden - ieder met eigen achter grond en gerichtheid - daarin te betrekken. S. J. DE GROOT. Het bestuur van de hervormde synode heeft de plaatselijke kerke raden, kerkvoogden, diakenen en predikanten aanbevolen, mee te doen aan de regeling om 2 procent van het kerkelijke inkomen te be stemmen voor ontwikkelingssa menwerking. Bij dit gebaar, zo schrijft het moderamen, gaat het niet in de eerste plaats om het geld, maar om de betekenis die in al het kerkelijke werk wordt gegeven aan de vragen van arm en rijk, van machtig en machteloos. Het aantal gemeenten dat aan de 2-procentsregeling meedoet groeit. De regeling wordt niet jaarlijks au tomatisch verlengd. Elk jaar weer is ze bij het opstellen van de begro ting punt van bespreking. Hervorming Morgenavond om 8 uur wordt in de hervormde kerk te Woubrugge een Reformatie-herdenking ge houden, waarvan de Evangelische Omroep een radio-opname maakt. In deze bijeenkomst zal ds. A. J. de Jong, hervormd predikant te Lei den, spreken over het onderwerp "Mijn schild ende betrouwen". De plaatselijke predikant, ds. C. Blenk, heeft de leiding van de samen komst. Medewerking verlenen de chr. gemengde zangvereniging De Lofstem en de heer H. Wassenaar orgel. De 95 stellingen die Maarten Lu ther op 31 oktober 1517 aansloeg op de deur van de slotkerk te Witten berg, kunnen opnieuw worden aangeplakt. Een Weense uitgeverij is met twee perkamentachtige pos ters op de markt gekomen met de stellingen in het Latijn en in het Duits. Volgens de uitgever is het niet de bedoeling, het devat over de roomse aflaten opnieuw op te rake len. Hij wil alleen bevorderen dat katholieken en protestanten zich samen buigen over de inhoud van de stellingen die meestal slechts als begrip bekend zijn. De uitgever is ook de drukker van een gerefor meerde kerkbode in Wenen. De in Leeuwarden gehouden al gemene vergadering van de Unie van Baptisten Gemeenten heeft besloten, het gebouw De Vinken- hof te Bosch en Duin, waarin zowel als het Unie bureau gevestigd is, te doen ver bouwen. Er komt op dit terrein ook een nieuw kamp- en conferentie centrum. Met ingang van 1 november werd ds. J. van Dam te Sneek benoemd tot algemeen secretaris van de Unie. Bij deze Unie zijn nu 75 ge meenten aangesloten met bijna 11.000 leden (zonder de kinderen). Hervormde Kerk: beroepen te Huissen G. D. E. van Veldhuizen Arnhem (zendingspredikant), te Stellendam A. den Hartogh Wou denberg; aangenomen naar Zaans- lag A. .Schellevis Holten; bedankt voor Veenendaal M. Verduin Bra- kel. Geref. Kerken: beroepen te Leens en Kloosterburen R. H. Boi- ten Vroomshoop, te Ede G. Bakker Glanerbrug; aangenomen naar Thesinge kand. H. Hessels aldaar, naar Zwolle H. H. Zomer Roosen daal. Geref. Kerken Vrijgemaakt: aangenomen naar Spakenburg P. F. Lameris Blija-Holwerd. Geref. Kerken Vrijgemaakt Buiten Ver band: beroepen te Haarlemmer meer J. Scheltens Zalk. Chr. Geref. Kerken: aangenomen naar Capelle aan de IJssel kand. W. Kok Benne- kom, naar Ouderkerk aan de Am- stel kand. A. K. Wallet Apeldoorn (die o.a. bedankte voor Boskoop, Nieuw-Vennep en Rijnsburg). Ge ref. Gemeenten: bedankt voor Me- liskerke J. W. Verweij Hendrik Ido Ambacht. Argumenten Bestaat er buiten West-Duitsland bezorgdheid over de "Berufsverbo- te" in de Bondsrepubliek, die het mogelijk maken links-denkende mensen van bepaalde functies uit te sluiten, de leiding van zowel de rk kerk als van de evangelische kerk in West-Duitsland is op haar beurt bezorgd over de uitbreiding van het neo-marxistische denken onder de kerkelijke medewerkers. Uit een verklaring daaromtrent blijkt, dat men aan deze ontwikke ling "verhoogde aandacht" wil ge ven. De ontwikkeling, zo zegt de kerkelijke leiding, moet ook weer niet gedramatiseerd worden, maar men dient wel de oorzaken op te sporen. Problemen moeten ook niet "bestuurstechnisch" maar door kracht van argumenten wor den opgelost. Brandstoffenhandel Fa. A. van Duijn, Secretaris Varkevisserstraat 58, Katwijk aan Zee, telefoon 01718-72903-12884. Hout - Briketten - Vlamkolen Dagelijkse bezorging in Leiden en omstreken, nieuwe kolenhaarden, geschikt voc alle kolen ook als open haard te gebruiken. steunkousen Herenbuikbanden Spitgordels Breukbanden Invalidenstokkén Knie - Enkelstukken enz. i Hl drogisterij KRUYT Badstraat 16 Katwijk aan Zee telefoon 14480 's werelds beste naaimachine Uw naaimachinespecialist Waalgat 17, tel. 12278 Katwijk. Voor al uw feesten, zoals bruiloften, partijen en recepties beschikken wij nu over de UNI-zaal en zaal ORION. Deze zalen worden door ons beheerd. Hierdoor zijn wij jn staat uw bruiloft met of zonder diner te verzorgen. Wij leveren alle producten tegan winkelprijs. Gaarne verstrekken wij vrijblijvend alle Inlichtingen. Secr. Varkevisserstr 335 Tel. 01718-12867 Katwijk aan Zee. UW ADRES VOOR BRUILOFTEN EN PARTIJEN. Eén van dertig auto's die wij aanbieden is: AUTO BIERMAN biedt te koop aan diverse occasions tegen SCHERPE prij zen. Diverse merken met ANWB- keuring en BOVAG- garantiebewijs. Leiden -Oegstgeesterweg -tel.071 -140447 Voorhout-Jacoba van Beierenweg31 - tel. 02522-10105 Katwijk - Valkenburgseweg 2 - tel. 01718 - 71704 Niet tevreden i oude naaimachine? Ruil hem In en koop zo'n eenvoudige HUSQVARNA NAAIMACHINE i alle narigheid is verdwenen. Officieel dealer voor Katwijk en omstreken ROOIJACKERS ADM. DE RUYTERLAAN 14a TELEFOON 15844 firn, I I I I I I i* m 9 Bistro barbecue "Grillo" Ook voor uw zakenlunch. E. A. Borgerstraat 28A Katwijk aan Zee Tel. 16996. W00NVISIE SLAAPKAMER SPECIAALZAAK IN KATWIJK Keuze uit tientallen slaapkamers Fa. Haasnoot Verschijningsdatum 27 oktober a s. Dr. L. DE JONG Het KONINKRIJK DER NEDERLANDEN in de TWEEDE WERELDOORLOG deel 7 Populaire editie in twee banden MEI '43-JUNI '44 omvang 1452 bladzijden (2 banden) waarvan 96 fotopagina's met 8 kaartjes in kleur „In elk van de bezette gebieden", beet Goering de Reichskom- missare (onder hen Seyss-lnquart) toe, „z/'e ik volgevreten men sen en onder ons eigen volk heerst honger. U bent daar, bij God, niet naar toegestuurd om te werken voor het wel en Wee van de aan u toevertrouwde volkeren.maar om er het uiterste uit te halen opdat het Duitse volk kan levenDie eeuwige zorg voor de vreemdelingen moet nu eindelijk eens ophouden" Nederland ondervindt wat Goering bedoelt: Inschakeling in de Duitse oorlogseconomie. Het grootste deel van de opbrengsten van landbouw, handel en industrie vloeit naar de bezetter. De rantsoenen die overblijven zijn karig. De jodenvervolging wordt onverminderd voortgezet en nadert zijn trieste afronding in de vrijwel volledige deportatie van de Joodse gemeenschap naar de Duitse vernietigingskampen. Zorg ervoor dat uw serie compleet blijft! Princestraat 38 Telefoon 12492 Hoornesplein 139 Telefoon 74574

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19