Diepe kloof bij begin Rho conferentie Syrië steunt Palestijnen Nieuw abortus-voorstel Engelse premier loopt kwaad weg „Sowjet-lnie zingt slaapliedjes" Lockheed in Spanje: zeventien verdachten VERZEKERINGEN Een ongeluk is niet altijd teo>r\ voorkomen. De financiële gevolgen ervan vaak wel Voorkom dat u in moeilijkheden raakt. ROME (Reuter) - De Italiaanse christendemocraten hebben giste ren een omstreden abortuswet in gediend waaronder afdrijving wordt toegestaan wanneer een zwangere vrouw voor "onoverko melijke moeilijkheden" staat. Met het wetsontwerp voegen zij zich bij andere wetsvoorstellen in zake abortus, zodat er nu in totaal negen zijn. De communistische en socialistische komen neer op abor tus op verzoek. Onder "onoverkomelijke moeilijk heden" verstaat het christendemo cratische wetsontwerp medische. 1 Iu Italië economische, psychologische of sociale moeilijkheden bij het voort zetten van de zwangerschap. Voor dat een vrouw echter abortus kan krijgen moet zij toestemming van haar gezin hebben en een commis sie overtuigen die bestaat uit een gynaecoloog, psychiater en een door de rechter benoemde dokter. Wanneer zij nog geen 18 jaar is moe ten haar ouders toestemming van die commissie aanvragen. De hu welijksleeftijd is in Italië 18 jaar. De christendemocratische opvat ting tegen abortus van april dit jaar leidde toen tot een politieke crisis, waardoor in juni algemene verkie zingen moesten worden gehouden. Het wetsontwerp zegt dat "abortus een daad is tegen het menselijk le ven en nooit mag worden gebruikt als een middel tot geboortecontro le". Onder de huidige anti-abortuswet, daterend van 1930 onder dictator Benito Mussolini, kan een vrouw die abortus heeft laten plegen tot vier jaar gevangenisstraf en de ab- ortant tot vijfjaar worden veroor deeld. DONDERDAG 28 OKTOBER 1976 KFAIR (LIBANON) (Reuter) - Gis teren hebben Palestijnse comman do's met onmiskenbare hulp van Syrië, hun bases versterkt in wat overgebleven is van "Fatachland", gelegen in de buurt van de grens met Israël in Zuid-Libanon. In het dorp Kfair zijn verse troepen aangekomen op een schaal die en kele weken geleden nauwelijks denkbaar was, toen het Syrische legeren de Palestijnse eenheden in verbitterde gevechten gewikkeld Deze ontwikkeling is tot dusver de duidelijkste aanwijzing, dat het ruim een week geleden uitge werkte vredesplan in Riad een werkelijke verandering zal gaan in luiden in de Syrisch-Palestijnse be trekkingen en niet een van de vele pauzes in de vijandelijkheden. Een plaatselijke Palestijnse bevel hebber heeft verklaard, dat de Sy- LONDEN (UPI) - Premier James Callaghan is gisteren kwaad weg gelopen uiteen vergadering van het bestuur van de Labourpartijtoen de linkse meerderheid zich verzette tegen het economisch beleid van de regering. Kort nadat de eerste mi nister verdwenen was .aanvaardde het bestuur met 13 tegen 6 stemmen een resolutie waarin steun wordt betuigd aan een vakbondscam pagne tegen het regeringsbesluit om de staatsuitgaven met een miljard pond te verminderen, ter bestrij ding van de inflatie. Voordat hij de bestuursbijeenkomst verliet, daagde Callaghan tegen standers van een verlaging van de staatsuitgaven uit, aan te geven hoe Engeland anders de nodige bespa ringen kan vinden. Terwijl het pond sterling opnieuw een slechte dag had, deed het door links overheerste partijbestuur van Labour in de omstreden resolutie een beroep op het kabinet socialis tische politiek te bedrijven en niet te besnoeien op de sociale uitkerin gen". Deze opvatting van de linkse socialisten staat lijnrecht tegenover de mening van de conservatieve oppositie en buitenlandse bankiers die pleiten voor verregaande ver minderingen van de regeringsuit gaven De regering-Callaghan heeft laten weten, dat zij de aangekon digde besnoeiing van een miljard pond zal doorzetten, maar dat het niet mogelijk is op korte termijn verder te gaan. De staatsuitgaven omvatten 60 miljard pond per jaar, of circa 60 pet. van het bruto natio naal produkt. Volgens enkele leden van het La- bourbestuur was Callaghan zo kwaad dat hij de papieren die hij in de hand had, verscheurde en tot zijn buurvrouw, de minister van On derwijs Shirley Williams, zei: „We gaan in elk geval verliezen, dan kan ik net zo goed meteen weg gaan". Onzekerheid in de Labourpartij over wat er gedaan moet worden nu het pond sterling blijft zakken,heeft de vraag doen rijzen of het kabinet-Callaghan het nog lang zal kunnen uithouden, te meer daar er speculaties zijn dat de premier wel licht zijn minister van Financiën, Denis Healey, zal moeten laten val len. Callaghan heeft zelf echter in politieke kringen duidelijk gesteld, dat hij niet van plan is af te treden. De ambtstermijn van zijn kabinet loopt pas over drie jaar af. De situatie kan veranderen als de steun voor de regering in het Lager huis vermindert, doordat Labou- rafgevaardigden de regering in de steek laten of door verliezen bij tus- seiitijdse verkiezingen. Volgende week worden in drie districten tus sentijdse verkiezingen- gehouden. Als de Labourpartij twee van de ze tels verliest raakt zij haar absolute meerderheid in het 635 zetels tel lende Lagerhuis kwijt. Dat het vol gende week zover zal komen, wordt evenwel niet waarschijnlijk geacht. Maar ook al zou het kabinet geen absolute meerderheid meer hebben, dan behoeft dat nog niet tot een re geringswisseling te leiden. Om het kabinet ten val te brengen zouden de conservatieven de steun moeten krijgen van de liberalen en de di verse nationalistische groeperin gen. riërs thans de Palestijnen helpen "omdat er een nieuwe factor in het spel is: Israël". Hij voegde eraan toe: "Wij zullen samen de Israëliërs bestrijden". Aan de andere kant hebben giste ren rechtse leiders in Libanon uit spraken gedaan die twijfel doen rij zen ten aanzien van de kans op een snel einde van de burgeroorlog in het land. Basjir Gemajel, bevelhebber van de militie van de falangistische partij, de grootste strijdmacht aan rechtse zijde, zei, niet optimistisch te zijn over een spoedige oplossing van het conflict, dat anderhalf jaar ge duurd heeft en waarin 45.000 men sen het leven hebben gelaten. "Onze oorlog is nog lang. Zolang Libanon niet volledig bevrijd is, menen wij, dat de oorlog nog voortduurt", aldus Gemajel in een vraaggesprek. NEW YORK (Reuter) - De Sowjet-Unie zingt volgens China een „hoop slaapliedjes" over vrede en ontwapening terwijl zij zich voorbereid op een nieuwe wereldoorlog. De Chinese afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Hoeang Hoea, zei in de grote politieke commis sie van de algemene vergadering dat „de nieuwe tsaren hun voor bereidingen op een nieuwe we reldoorlog en hun streven naar wereldoverheersing na het 25ste congres van de Sowjetrussische communistische partij hebben versterkt" Hun doelstelling is volgens Hoeang niet meer het bewaren van het machtsevenwicht met de Ver enigde Staten, maar overwicht in strategische en militaire macht Hoeang nam in zijn rede stelling tegen een voorstel van Russische zijde voor een verdrag over het niet gebruiken van geweld in in ternationale betrekkingen.Hij omschreef het als „vals, versleten en misleidend". Ook heeft China gisteren, bij monde van het persbureau „Nieuw China" verklaard, dat de „pure militaire bedreiging van Nederland door de Sowjet-Unie", haar spionage-activiteit daar en „haar medogenloze plundering van de Nederlandse visgronden" algemene tegenkantingen on dervinden bij het Nederlandse volk. Het officiële persbureau „Nieuw China" zegt, dat het Nederlandse volk uiterlijk rustig moge lijken, „maar een groeiend aantal Neder landers eist verontwaardigd maatregelen tegen de arrogante Sowjet-indringers en tegen het vertoon van militaire kracht in de Nederlandse kustwateren". Volgens het Chinese persbureau is dit de conclusie van een groep medewerkers van het bureau na gesprekken met Nederlandse vrienden en na wat zij gehoord en gezien hadden tijdens een recent bezoek aan Denhaag". Volgens „Nieuw China" heeft de Sowjet-Unie in de afgelopen paar jaar grote vissrsschepen naar de Noordzee gezonden, het traditio nele visgebied van decNeder- landse vissers om zich te buiten te gaan aan visvangst op onge kende schaal. „Een zegsman van de Nederlandse visserij heeft de Chinese journa listen meegedeeld, dat de Neder landse vissers dit jaar slechts kunnen hopen op een vangst van 13.000 ton haring, vergeleken met 50.000 ton per jaar voordien", al dus het Chinese persbureau. Kapitein van verongelukte veerboot was dronken NEW ORLEANS (UPI/AFP) - Uit een lijkschouwing is gebleken dat de kapitein van de veerboot die de vorige week na een aanvaring op de Mississippi zonk, dronken was en niet in staat zijn schip in de hand te houden. De veerboot werd geramd door een Noorse tankboot. Circa 100 kwamen daarbij om het leven. Opvolger van Helmut Kohl MAINZ (DPA)- DeCDU-leider van de Westduitse deelstaat Rijnland- Palts, Bernhard Vogel, wordt als opvolger van CDU-voorzitter Hel mut Kohl de nieuwe minister president van de deelstaat in Mainz. De christendemocratische parle- mentsfractie koos gisteren deze 43- jarige politicus als kandidaat voor dit ambt. Aangezien de fractie in het parlement over de absolute meerderheid< beschikt is de verkie zing van Vogel zeker. Kohl heeft na de Westduitse parle mentsverkiezingen van 3 oktober besloten als oppositieleider naar Bonn te gaan. MADRID - De benedenverdie ping van het gebouw Marokkaanse ambassade in Madrid is gisteren geheel ver woest door de twee bommen die daar bij de ingang door een jongen en een meisje wa ren neergelegd. Twee leden van het ambassa depersoneel werden gewond, van wie één ernstig. Vermoed wordt dat de aanslag het werk is van het Polisario-front, een door Algerije gesteunde be vrijdingsbeweging in West- Sahara, dat vong jaar door Spanje tussen Marokko en Mauretanië is opgedeeld. MADRID (UPI) - Circa zeventien mensen zouden betrokken kunnen zyn bij een zaak, waarbij een be drag van 750.000 dollar of meer aan steekpenningen is gemoeid bij de aankoop van 10 Hercules trans portvliegtuigen van Lockheed van het type KC-130 door de Spaanse luchtmacht, zo is gisteren gemeld door het Spaanse persbureau Cifra. Het Spaanse ministerie van Lucht vaart heeft dinsdag de eerste twee namen onthuld van mensen die ondervraagd zijn door een aankla ger van het hooggerechtshof. Het Spaanse ministerie van Lucht vaart heeft meegedeeld, dat de 61- jarige luchtmacht-generaal Luis Rey Rodriguez en de 61-jarige luchtmacht-kolonel Carlos Gran- dal Segade, van hun functies zijn ontheven en ter beschikking zijn gesteld van hun superieuren totdat duidelijkheid is verkregen omtrent hun eventuele betrokkenheid bij de "Spaanse Lockheed-zaak". Volgens het dagblad „Diario 16" zijn zowel Rey als Grandai aan deelhouders van de particuliere Spaanse onderneming, die als schakel functioneerde bij de aan koop van de bewuste toestellen door Spanje. Sluit tijdig een goede verzekering voor uw gezin, huis^j^lgj!^ uw auto en rekreatie. Ga voor een deskundig advies naar de NUTSSPAARBANK Modieuze mohair-tweed mantel in raf en groen. Mt.: 36 t/m 48 Mantel in wollen kamgaren o.a. in zwart, bruin en aubergine. Mt.: 40 t/m 52 mantelspecialist Leiden: Haarlemmerstraat 163 a, Winkelcentrum Leidsenhage In Libanon Watergate op de plaat... WASHINGTON (SP) - Het ge rechtshof in Washington heeft alle geluidsbandjes van Nixon, die tijdens het Watergateproces als bewijs- tukken hebben gediend, vrijgegeven voor publikatie. Zij mogen worden gebruikt voor uitzendingen van tele visie en radio en ook voor verkoop op grammofoon platen. De districtsrechtbank in Was hington moet uitmaken hoe de bandjes praktisch in rou latie kunnen" worden ge bracht en daarmee kunnen nog wel een paar weken heengaan. De advocaten van oud- president Nixon zijn direct in beroep gegaan tegen de uitspraak van het Hof, om dat met het vrijgeven van de bandjes het privéleven van Nixon zou worden ge schonden en omdat hij hier door in verlegenheid zou kunnen worden gebracht. Het Hof deed zijn uitspraak met twee stemmen vóór en ëën tegen. De president van het ge rechtshof, David L. Bazelon, zegt in de meerderheidsuit- spraak dat de bandjes niet meer van vertrouwelijke aard zijn nu ze tijdens het Watergate-proces in het openbaar zijn afgedraaid. De president van het Hof zegt verder, dat de bandjes ge sprekken hebben vastge legd tussen mensen, die hebben samengewerkt in een zaak en dat deze bandjes zjjn toegelaten om te bewij zen dat er een misdrijf is ge pleegd. De uitspraak is gedaan in een proces, dat de drie grote commerciële televisiemaat schappijen CBS, NBC en ABC, de niet-commerciële zender Public Broadcasting System en de grammofoon- platenmaatschappij Warner Communications hadden aangespannen om Nixons geluidsbandjes ter beschik king te krijgen. Warner wil in een beknopte uitgave met een speelduur van twintig uur de Watergate-bandjes op lang- speelplaatjes vastleggen en daarnaast de volledige ban den in omloop brengen ten behoeve van bibliotheken en wetenschappelijke in stellingen. m maakt mode betaalbaar OHIO - De 21-jarige Susan Rogers uit Canfield in de Amerikaanse staat Ohio kreeg gisteren de schrik van haar leven, toen een twaalf meter lange telefoonpaal in een bocht van een truck afgleed en zich dwars door haar auto boorde. Susan kon echter "onderduiken" en kwam heelhuids tevoorschijn uit het wrak, al klaagde zij wel over een lichte hoofdpijn. GENÈVE (UPI/ANP/Reuter) - In Genève is gistermiddag de voorberei dende ronde voor de Rhodesië-conferentie, die vanmiddag om drie uur officieel wordt geopend, afgesloten. De Britse conferentievoorzitter Ivor Richard had nog een laatste informeel gesprek met twee van de nationalis tische delegatieleiders, Joshua Nkomo en Robert Moegabe. Gezien de diepe kloof tussen de standpunten vam premier Ian Smith en de vier nationalistische delegaties zijn de verwachtingen niet hoog gespannen. Hoewel bij geen van de delegaties publiekelijk de bereidheid tot compromissen te beluisteren viel, blijft voorzitter Ri chard goede hoop houden op het AntWOOrd welslagen van de conferentie. „Ik geloof niet dat iemand deze week iets heeft gezegd waardoor ik ver rast ben. De elementen voor een re geling zijn aanwezig. Met een goede dosis harde onderhandelingen zou het ons moeten lukken", aldus Ri chard. politieke gevangenen aan Richard gestuurd. De inhoud is niet be kendgemaakt, maar Volgens di plomatieke zegslieden wil Smith deze kwestie koppelen aan een beëindiging van de guerrilla. In een interview voor de Rhodesi- sche televisie zei Smith gisteren dat hij niet kon beloven dat „de be sprekingen van de grond zullen komen". Hij verweet de nationalis tische delegaties „wilde verklarin gen en meende dat zij „bijna toe gewijd schijnen de conferentie te laten mislukken voor ze begon- Beschuldiging De twee nationalistenleiders Nkomo en Moegabe hebben giste ren Engeland in een verklaring er van beschuldigd dat het met de blanke minderheidsregering van Rhodesië samenspant om de confe rentie in Genève te laten misluk ken. In de verklaring geven Nkomo en Moegabe voorts te kennen dat de conferentie weieens een misluk king kan worden als hun eisen, waaronder de eis tot vrijlating van politieke gevangenen in Rhodesië, niet worden ingewilligd. De twee negerleiders blijven er ook bij dat een Britse kabinetsminister voor zitter van de conferentie moet wor den.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9