Problemen rond uitbreiding produktie uranium „Insuline voor bejaarden levensgevaarlijk vergif' Nieuw: Floxil de keelpijnstiller. Opslag als compensatie kinderaftrek De tijd is rijp voor Heineken Bokbier. Uit in de Randstad Nederland onder zware druk van West-Duitsland Mogelijkheid defect aan seinen klein öONDERDAG 28 OKTOBER 1976 DEN HAAG (SP) - Met ingang van januari 1977 zal de kinderaftrek )or werknemers in loondienst op- Duden te bestaan. Ter compensa- e zullen zij op de bestaande uitke- Jringen krachtens de Kinderbijs- et Loontrekkenden (KWL) een [belastingvrije '.'opslag" ontvangen. ■De regering heeft daartoe gisteren reeds eerder aangekondigd "voorstel bij de Tweede Kamer in gediend. De opslag op de bestaande kinder bijslag is tijdelijk. Vanaf 1978 zal een nieuw systeem van kinderbijs lag worden ingevoerd, waarin de hoogte van de uitkering afhanke lijk wordt gemaakt van het inko men. Deze nivellering is ook van toepassing op de tijdelijke opslag. De modale werknemer (dat is de meest voorkomende categorie, die een belastbaar inkomen heeft van 15.000 22.500 gulden per jaar) met twee 20.000 kinderen zal in de tijdelijke rege- 30.000 ling geen geldelijk voor- of nadeel 50.000 van de afschaffing van de kinderaf- 75.000 trek ondervinden. Tot die grens van 100.000 de modale inkomens gaan de werknemers er op vooruit. Zij krij gen meer opslag dan zij aam kin deraftrek hadden. Boven die grens aftrek bestaan krijgt men minder dan men voor heen aan kinderaftrek had. Voor werknemers met twee kinderen ziet dat er als volgt uit: Belastbaar Inkomens voordeel inkomen per jaar of nadeel per jaar geen 128 44 563 De kinderaftrek voor zelfstandigen blijft bestaan. Ook blijft de kinder degenen die geen rechten aan de kinderbijslag ontlenen. Dat zijn mensen met een lijfrente of een bedrijfspensioen, ofwel gemoedsbezwaarden die principieel tegen het verzekerings aspect van de kinderbijslag zijn. Voor gemoedsbezwaarden met meer dan twee kinderen blijft de aanvullende kinderaftrek bestaan. De kinderbijslag voor kleine zelf standigen blijft onveranderd - ook de hoogte van de uitkering - in af wachting van de nieuwe kinder- De meeropbrengst aan belasting bijslag die vanaf 1978 het karakter zal door de afschaffing 910 milj' van een volksverzekering zal krij gen. r—o De regering wil de opslag op de joen. zodat per saldo kinderbijslag niet toepassen voor partieel leerplichtigen. Daar be- kinderaftrek AMSTERDAM staat ook voor Het recht op de opslag zal niet Concertgebouw: 29 okt., 20.15 uur. Ensemble Octuor de Cuivres de Paris; op 1 januari 1977 ingaan, maar met gg Alban Berg Kwartet, kamermuziek. terugwerkende kracht op 1 oktober stadsschouwburg: 29 okt.. 20.15 uur. „De Kaukasische Knjtkring"; 30 1976. Dit is gedaan omdat anders Gkt., 20.15 uur. „De opgaande zon31 okt ,20.30 uur, Juliën Schoenaerts pas na het eerste kwartaal van 1977 met t j)e verdedigingsrede van Socrates". een uitkering zou kunnen worden Nieuwe de la Mar. 29 t/m 31 okt. en 2 t/m 4 nov.. 20.15 uur, blijspel „Een gedaan. De opslag zal nu al vanaf 1 doos vol kruimels". januari 1977 worden gegeven Carre: 29 en 30 okt en 2 t/m 4 nov 20 15 uur. One-Man-Show van Paul van Vliet; 31 okt., 20.15 uur, Travestie-Show. Frascati: 29 en 30 okt. en 2 t/m 4 nov., 20.15 uur, „Als jij de bloemen vertrapt, zal ik jou vertrappen", toneelstuk van Lodewijk de Boer. Tingel Tangel: 29 t/m 31 okt., 20.30 uur, cabaret Marijke en Sieto Hoving. Westerkerk: 31 okt.. 19.30 uur, J. S. Bach. Cantate 80 „Ein feste Burg", door Westerkerkkoor, Bachorkest, solisten o.l.v. Simon C. Jansen. 270 r DEN HAAG (SP)- De Nederlandse regering staat onder zware druk van West-Duitsland om de pro duktie van verrijkt uranium in ons land te ver tienvoudigen. Minister Lubbers (Economische Zaken) heeft gisteren achter de schermen zijn licht opgestoken over de standpunten in de Tweede Kamer over een forse uitbreiding van de ultra-centrifugefabriek voor verrijkt uranium in Almelo. uitbreiding. Men vindt nu dat de bouw van kerncentrales uitgesteld is, ook de produktie van brandstof voor de kerncentrales op een lager pitje gezet moet worden. Minister Lubbers heeft er op gewezen dat Nederland de reactorbrandstof niet per sé zelf hoeft te produceren. Het is vrij eenvoudig om het verrijkte uranium in het buitenland aan te schaffen en dan door te verkopen. Veel winst zal dat niet opleveren. Als Nederland de boot af houdt, gaat West-Duitsland d op eigen n neen houtje verrijkt uranium ma ken. Dit dreigement maakt nog de meeste indruk. Want op die manier verliezen Den Haag en Londen hun greep op de "atoomplannen" van Bonn. Dat is geen aantrekkelijk vooruitzicht, omdat verrijkt ura nium ook gebruikt kan worden voor de fabricage van kernbom- Zolang er in Duitsland stemmen opgaan die pleiten voor een eigen kernmacht, vindt de Nederlandse regering het maar "griezelig" als de Duitsers in eigen land een ultracen- trifugefabriek neerzetten. Verrijkt uranium is de brandstol voor kerncentrales. Nederland, Engeland en West-Duitsland heb ben zich vijf jaar geleden verplicht in 1982 tweeduizend ton verrijkt uranium te leveren aan elektrici teitsbedrijven. Afgesproken werd dat Nederland en West-Duitsland samen tegen die tijd 1300 ton zou den produceren in Almelo en Enge land in zijn fabriek in Capenhurst 700 ton. Als in het huidige produktietempo wordt doorgegaan, halen Neder land en West-Duitsland hun portie bij lange na niet. Daarom eist Bonn van Den Haag dat de ultracentrifu- gefabriek in Almelo grootscheeps wordt uitgebreid. Er wordt mo menteel jaarlijks zestig ton verrijkt uranium geproduceerd. De Duit sers willen dat de produktie- capaciteit wordt uitgebreid tot zes honderd ton per jaar. Stok De Westduitse regering heeft al een stok achter de deur gezet als Ne derland aarzelt met het nakomen van de verplichtingen van het ultra-centrifuge-verdrag, trekken de Duitsers zich terug uit Almelo en stichten een fabriek in eigen land. De kosten van de uitbreiding zijn ongeveer 700 miljoen gulden. De Nederlandse regering zal er vrijwel zeker alleen voor moeten op draaien. Shell en Verenigde Ma chine Fabrieken, partners in de Almelose fabriek, vinden het te duur en de risico's te groot. Het kabinet-Den Uyl staat voor de brandende vraag: Wat nu? Er zitten zowel voor- als nadelen aan de uit breiding van de ultra- centrifugefabriek in Almelo. Een groot voordeel is de werkgele genheid. Het aantal mensen dat in de fabriek werkt zou volgens minis ter Lubbers binnen enkele jaren verdubbeld kunnen worden. Met het verrijken van het uranium zijn nu 500 man bezig. Als de uitbrei ding volledig achter de rug is en de uranium-fabriek op volle toeren draait, is er plaats voor minstens 2000 werknemers. Het gemeentebestuur van Almelo en de Stuurgroep Twente dringen er dan ook bij de regering en de Tweede Kamer op aan om akkoord te gaan met de vergroting van de n-produktie. Weerstand ressieve kring b« verstand tegen d Lubbers vindt resolutie AMSTERDAM 8 Het metrosta tion onder de Wibautstraat in Amsterdam wordt op het ogenblik aangekleed. Geïnspi reerd door de aanwezigheid van twee grote dagbladkanto ren boven het station heeft men voor de muren door een Am sterdamse cartoonist borden laten ontwerpen met druklet ters en de namen van diverse dagbladen. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 29 okt., 20.15 uur, Nederlands Danstheater; 2 t/m 4 nov., 20.15 uur, Amsterdams Publiekstheater met „De Kaukasi sche Krijtkring" van Bertold Brecht. De Doelen: 29 okt., 20.15 uur, Rott. Philh. Orkest o.l.v. Edo de Waart; 30 okt., 20.15 uur, Lustrumconcert; 31 okt., 14.30 uur. Operakoor de Maas stad m.m.v. accordeonvereniging Scala; 2 en 3 nov., 20.15 uur, Hambur ger Philharmoniker; 2 nov., 20.15 uur. Pianorecital door Pierre Laurent Ainard; 3 nov., 12.45 uur. Koffieconcert; 3nov., 14.30uur, poppentheater Henk Abbing met „Ratje toe"; 4 nov., 12.45 uur, orgelconcert door Arie J. Keijzer; 4 nov., 20.15 uur (kleine zaal). Bert Maas, gitaar, Appelona Kla- renbeek, fluit en Rudolf Jansen, piano; 4 nov., 20.15 uur, optreden van de Franse chansonnier Julien Clerc. Luxor Theater: 29 okt. en 4 nov., 20.15 uur, Wim Kan. Hofpleintheater: 29 en 30 okt. en 2 t/m 4 nov., 20.15 uur. Seth Gaaikema. Piccolotheater: 29 en 30 okt., 20.30 uur. De Nieuwe Komedie met ,,'n Kostwinner, wat is dat. Pa?"; 31 okt., 13.00 en 15.15 uur, Kindertheater Wiedus met de jeugdmusical „Niet alle vogels vliegen". DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 29 en 31 okt., 20.15 uur, Haagse Comedie met „De bosgeest" van Tsjechow; 30 okt. en 4 nov., 20.15 uur en 31 okt., 14.00 uur, Haagse Comedie met „Butley" van Simon Gray; 1 t/m 3 nov., 20.15 uur, „Lied in de schemering,, van Noël Coward. HOT-Theater: 29 en 31 okt. en 2 en 3 nov., 20.30 uur, Haagse Comedie met „Rosencrantz en Guildenstern zijn dood" van Tom Stoppard; 30 okt. en 4 nov., 20.30 uur, Haagse Comedie met „Woutertje Pieterse" naar Multa- tuli; 31 okt., 14.00 uur, Kindertheater Psssst met „Piccole en de Troeba- doerak"; 1 nov., 20.30 uur, The Gay Sweatshop, Londen, „Mister X". Congresgebouw: 29 okt., 20.15 uur, „Quitte of dubbel", komedie van Frank D. Gilroy; 30 okt., 20.30 uur. Concertgebouworkest o.l.v. Willem van Otterloo m.m.v. Igor Oistrach, viool; 31 okt. en 3 nov., 20.15 uur, optreden van de Franse chansonnier Julien Clerc. Circustheater: 4 nov., 20.00 uur, Ned. Operastichting met „Rusalka" van Dvorak. Diligentia: 29 en 30 okt., 20.15 uur. Cabaret Tekstpierement met „Wacht u voorde hond"; 31 okt., 14.30 uur, Misha Dichter, piano; 2 nov., 20.15 uur, Alirio Diaz, gitaar: 4 nov., 20.15 uur, cabaret Ivo de Wijs met „Achter de wolken is zonneschijn". Theater in de Steeg: 29 en 30 okt., 20.30 uur. Nationaal Hekelcabaret met „Het hemd van het lijf'; 31 okt., 14.30 uur, Haags Sprookjes Toneel met „Zwaan kleef aan"; 31 okt., 20.30 uur. Old Movie: film met de Marx Brothers. Theater Pepijn: 31 okt., 15.00 uur, Frans Eisen Septet, jazz; 4 nov., 20.30 uur, Cabaret NAR met „Alles in Wonderland". LEIDEN Leidse Schouwburg: 29 okt., 20.15 uur. Hou jij nou van mij of ik van jou' komedie met Luc Lutz en Simone Rooskens; 30 okt., 20.15 uur, de Londense groep The Gay Sweatshop met „Mister X"; 31 okt., 20.15 uur. Theaterwerkgroep FACT met „De rotzak op de trap" en „Begrafenis- vermaak" twee éénakters van Joe Orton; 1 nov., 20.15 uur, Toneelgroep Theater met „Moeder ik ga trouwen", komedie van Colin Higgins; 2 nov. 20.15 uur, Haagse Comedie met „Butley" van Simon Gray; 3 en 4 nov. 20.15 uur, Fons Jansen met zijn nieuwe programma „Fons Jansen 5" K&O-gebouw, Oude Vest 45: 3 nov., 20.15 uur, „Rijksdaalderconcert" met Camilla de Souza, cello en Jesüs AJonso, piano. Lokhprstkerk, Rapenburg: 30 okt., 20.30 uur, Barokconcert door Les Gouts Réunis. Stadsgehoorzaal: 30 okt., 20.15 uur, concert door het Residentie-Orkest o.l.v. Ferdinand Leitner. Dorpskerk, Leiderdorp: 29 okt., 20.00 uur. Barokmuziek doer Paul Verhey en Rien de Reede, fluit en Anner Bijlsma, cello. Het Groene Kerkje, Oegstgeest: 31 okt., 14.00 uur, concert door het Trio Tre Voci. GOES (SP) - Deskundigen van de NS hebben vannacht het complete seinstelsel gecontroleerd van het baanvak, waarop gisteren een per sonentrein met zeer hoge snelheid achterop een goederentrein botste. Daarbij vielen zes doden en raakten acht reizigers gewond. Ook gisteren al, vrijwel onmiddel lijk na het ongeluk, waren de seinen gecontroleerd. "Om kwart over ne- ADVERTENTIE erg triest 9? DEN HAAG (ANP) - Minister Lub bers van Economische Zaken vindt de ontwerp-resolutie van PvdA en PPR over de samenwerking in de komende regering een ontzettende trieste zaak. „Uit dat ontwerp spreekt een sfeer van wantrouwen, niet alleen tegenover het CDA als zodanig, maar ook tegen alle be windslieden in het kabinet-Den Uyl", aldus de bewindsman giste ravond in Den Haag. „Het ontwerp van de PvdA/PPR- resolutie spreekt alleen over macht, en bevat cijfers. Maar er staat niet in wat er werkelijk gebeuren moet in de samenleving", aldus minister Lubbers gen heb ik zelf geconstateerd, dat alle seinbeelden brandden", deelde de heer P. Lofvers, districtsmede werker van de afdeling, mee. Omdat de goederentrein over de wissels afsloeg, moeten de seinen voor de personentrein automatisch op geel en rood zijn gekomen. Tij dens de controle stonden ze dat, maar volgens de heer Lofvers kan dat door een storing tijdens het passeren van de personentrein wel anders geweest zijn. Een uitge breide controle van het seinstelsel moet duidelijk maken of er een de fect kan zijn geweest. Een andere mogelijkheid is, dat de remmen van de trein hebben ge weigerd. Enkele inzittenden ver klaarden na het ongeluk, dat ze hebben voelen remmen. Boven dien stond de zogenaamde "rem- kraan" in de remstand. Een tech nisch onderzoek moet uitwijzen of Leiden vervoerd de machinist dat heeft gedaan, of dat de handel door de botsing in de remstand is gekomen. Verder houdt men rekening met de mogelijkheid van een menselijke fout. Wellicht heeft de machinist in de zeer dichte mist het gele sein niet gezien en is hij pas gaan remmen toen hij, vijftienhonderd meter verder, het rode licht zag branden SLACHTOFFERS TREINRAMP GOES 8 Bij de treinramp zijn om het leven gekomen: machinist J. Schijven (44) uit Roosendaal, A.J. v.d. Vreede (51) uit Roosendaal, J. L. Schoonen (24) uit Zierikzee M. E. Pekaar (19) uit Ierseke, R. C. Bosse- laar (16) uit Wilhelminadorp en H. de Wee (28) uit Kruiningen. Levensgevaarlijk gewond is A. J. Quaak (17) uit Goes in het Dijkzigt- ziekenhuis in Rotterdam opgeno men. J. L. Remijn (37) uit Middel burg werd zwaar gewond naar het St. Ignatiusziekenhuis in Breda gebracht en J. W. Roose (26) uit Goes is, eveneens zwaar gewond, ,ar het Academisch Ziekenhuis in LISSE - Op 29 oktober zal er weer worden gekiend in 't Poelhuis aan de Ruishoornlaan te Lisse t.b.v. de Vara speelgoedactie. De op brengst van de kienavond, die om acht uur begint, is bestemd voor een Sint Nicolaasfeest in het Rot terdams jeugdhuis. -ADVERTENTIE - Floxil zuigtabletten helpen snel. vóórdat uw keelpijn erger wordt. Twee krachtig erkende antiseptica bestrijden uitbreiding van keel- en mondholte infecties. U kunt weer slikken en praten zonder pijn. Floxil. Aangenaam zacht van smaak. 2-1 Zuigtabletten in handige doordrukstrips. f 3.95 Uitsluitend bij drogist cn apotheek Derde dag strafzaak tegen Frans H. MAASTRICHT (SP) - „Insuline was voor de bejaarde patiënten van de Lückerheide-kliniek, die veelal balanceerden op de rand van het graf, een levensgevaarlijk vergif'. Dat stelt tijdens de derde dag van de voortgezette behandeling van de strafzaak tegen de hoofdverpleger Fans H. Prof. dr. E. J. Ariëns, hij is hoogleraar in de geneesmiddelen- leer aan de universiteit van Nijme gen, en hij geniet internationele faam op het gebied van bloedsuiker en insuline. Hij blijft bij zijn mening, die hij ook een half jaar geleden al tijdens dit proces verkondigde, dat het toe dienen van insuline door Frans bij deze bejaarde niet-suikerpatiënten hun dood werd. Hij legt uit: „Als je bij deze zwakke, oude mensen door middel van insuline het suikerge halte in het bloed gaat verlagen dan is dat desastreus voor de hersenen, en raken ze in een coma en sterven De professor wil nog eens duidelijk laten uitkomen dat hij het motief van de 41-jarige ziekenbroeder larie vindt. Frans stelt dat hij zijn patiën ten insuline inspoot om de pijn weg te nemen en hen rustig te maken. Prof. Ariens: „Het is een nog nooit vertoonde wijze van pijn stillen. Bovendien is me uit de statussen (dat is het geheel van de patiënten gegevens) niet gebleken dat de mensen om wie het ging pijn had den. Trouwens het ging hier ook nog om overdoseringen. De Nijmeegse hoogleraar geeft toe dat het voor artsen moeilijk is om een hypoglyoaemisch coma te her kennen. Hij zegt „Als een arts er bij staat mag hij een hypo niet missen, maar als je het niet weet en je komt naderhand, dan is een hypo moei lijk te zien. Maar ik vind het toch wel verbazingwekkend dat die hy- poglvcaemische coma's die in Lüc- kerheide alleen op de afdeling De heer Van Hooft, die een jaar of met Frans te maken heeft ge had in de Lückerheide-kliniek, liet dinsdag weten dat hij ooit van een Nachtegaal voorkomen, en regel matig, geen vragen hebben opge- tw roepen bij de verantwoordelijke artsen". Op de ochtendzitting zorgt officier coUege°heeft gehoord van justitie mr.J Booster voor wat gelijke coma bij een met- vuurwerk. Hij kondigt aan, dat de suikerpatiënt. Volgens deskundi- getuige-deskundige arts mevr. Y. gen ls het uitgesloten dat b.j niet- Vijgen gisteren tot diep in de nacht suikerpatiënten hypoglycaemische bezig is geweest met de afronding i het onderzoek i oorkomen, tenzij de bestel- moedwillig insuline wordt lingen van insuline die Frans 1970 tot aan zijn arrestatie, half- augustus vorig jaar, heeft gedaan __o_„ Maar de resultaten van het onder- de^ewuste coilJga. Bovendien wl zoek mag hij met spuien van recht- het gesprek uiterst vaag gebleven bankpresident mr. F. Eliëns. spoten. Van Hooft maakte dinsdag bezwaar tegen het r Hooft ter c het de vraag nog m<r beide artsen elkaar wel goed had- Mr Booster verzoekt voorts om een den begrepen. Gisteren noemde de ander onderzoek naar het geval van heer Van Hooft de naam toch De hypoglycaemisch coma, dat de arts rechtbank sloot daartoe de deuren. s gekomen. Züdat njet jn de kranten vermeld orden om welk geval het ging PEPERZAK beheerst 't vakl N ïï1 11 h Uitmoet onze kollekties ,M,r1 B°°s'erHgaf '"spec- teur van de rijksrecherche op dracht de genoemde arts te gaan horen. De zitting duurt voort.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7