raad met zijn laatste landgoed Goudse soorten gaan achteruit Sassenheim weet nog niet goed Poedel Barend haalt erbij Rood met witte rand nu wit met rood Noord wij kse college mag beslissen over wel of geen collecte STREEK _JDON NOORDWIJK. Het besluit van B. en W. van Noordwijk om (nog) niet te voldoen aan het verzoek van de Oecumenische Vredeswerkgroep Noordwijk om een vergunning voor het houden van een collecte voor de bevrijdingsbeweging Swapo in Namibië, leverde even eens stof tot een felle discussie. Bedijn (PvdA) verzocht het college terug te komen op dit besluit en somde een aantal organisaties op, die achter een dergelijke geldinza meling zouden staan. De opbrengst is bestemd voor de Swapo en de PvdA-fractievoorzitter vond dat het college zich niet diende te ver schuilen achter het Centraal Ar chief in Amsterdam, dat zich vol gens Bedijn alleen bezig zou hou den met humanitaire akties. Burgemeester mr. Bonnike ves tigde er de aandacht op, dat de wei gering van het college niet als on herroepelijk diende te worden be schouwd. Het had alleen een aantal vragen gesteld omtrent de verant woordelijke organisatie en de be steding van de gelden. Het wachten was nu op antwoord. Ook in deze zaak pakte Schelvis fel uit. In een rethorisch betoog ver weet hij B. en W. een hardnekkige houding aan te nemen. Het Cen traal Archief, dat om advies was ge vraagd, noemde het PPR-raadslid een "rechtse junta", die niets van bevrijdingsakties moet hebben. Burgemeester mr. Bonnike maakte bezwaar tegen deze uitlating van Schelvis en zei geen behoefte te hebben verderop diens betoog in te gaan. „Het Anker" in februari wellicht open HAZERSWOUDE - Het ziet er momenteel naar uit dat het multi functionele centrum Het Anker aan de Hazerswoudse Rhynenburcher- laan op 26 februari 1977 zal worden geopend. In de week daarna zal on der auspiciën van de plaatselijke culturele commissie een "culturele week,' in de lokaliteit worden ge houden. Diverse plaatselijke ver enigingen zullen hieraan mede werking verlenen. De Rijksdienst voor verspreide kunstvoorwerpen wil met haar reizende collectie eveneens Het Anker aandoen. Een beslissing over het wel dan niet doorgaan van deze expositie is nog niet gevallen, omdat enkele leden van de culturele commissie eerst eens w illen zien wat er op deze ten toonstelling wordt geboden. De uitlatingen van het PPR- raadslid bleken ook bij De Witt (CDA) in het verkeerde keelgat te zijn geschoten. "Na deze discussie voel ik er geen moer meer voor", verklaarde hij- Met de stemmen van de PPR en PvdA tegen - ging de raad er mee akkoord dat het college zelf nader zou bezien of de vergunning voor de collecte al dan niet zal worden verleend. Koudekerk en LDWS gelijk KOUDEKERK - Koudekerk is z'n nederlaagserie gistera vond begonnen met een ge lijkspel tegen de Leidse tweede klasser LDWS. Het duel, waar zo'n kleine hon derd toeschouwers voor op de been kwamen, eindigde in 2-2. Koudekerk nam in het rede lijk aantrekkelijke duel al na vijf minuten de leiding, toen Jan Snaterse op aangeven van Herman Hogenes scoorde: 1-0. Daarna heeft Koudekerk, dat na rust met liefst vijf inval lers speelde (Van Ringelen- stein, Wagenaar, Smit ontbra ken; Hakkebrak en Hogenes vielen geblesseerd uit), niet meer kunnen doelpunten. Tot aan de rust bleef de score evenwel ongewijzigd. Na de hervatting kwam LDWS al vlot op 1-1 en twintig minuten voor tijd zelfs op een 2-1 voorsprong. De Leide- naars gaven de winst een paar minuten voor tijd zelfs uit handen toen een der verdedi gers een voorzet van Leo van Wetten in het eigen doel werk te: 2-2. De volgende wedstrijd in de nederlaagserie speelt Koudekerk op 4 november. Dan komt Alphen op bezoek. VOETBAL - Het voetbal elftal van Australië heeft gisteren in Peking voor 60.000 toeschouwers een wed strijd gespeeld tegen de Chinese se lectie. De Australiërs wonnen met 5-4. TENNIS - Het WCT-tenniscircuit kent het komend jaar de sterkste bezetting, die zij tot nog toe heeft gehad. Tot de gecontracteerden behoren onder andere Jimmy Con nors, Björn Borg, Ilie Nastasa, Ad- riano Panatta en Manuel Orantes. Het circuit kent twaalf toernooien. De finales worden in Dallas en Kansas gespeeld. Wat moet er met het eeuwenoude Sassenheimse landgoed Huis en Park Ter Leede gaan gebeuren? Moeten er op het twee hectare grote bosrijke terrein peperdure villa's worden neergezet en tegelijkertijd de op het landgoed aanwezig 16e, 17e en 19e eeuwse gebouwen worden gerestaureerd? Of moeten er geen villa's komen en slechts gebouwen en het omliggende bospark (waarin ook een prachtige vijver) worden opgeknapt? En moe ten de Sassenheimers vrij toegang hebben tot het land goed? Villa's Sassenheim weet het nog niet. Althans, de meningen zijn verdeeld. B W voelden aan vankelijk het meest voor res tauratie van een gedeelte van de oude en door leegstand verwaarloosde gebouwen. Het geld daarvoor zou moeten worden opgebracht door de eigenaren van het landgoed, die er dan als "compensatie" zeven kapitale villa's zouden mogen gaan neerzetten. De gemeenteraad van Sassen heim heeft die boot voorlopig afgehouden. Men vindt dat er eerst maar eens gestudeerd moet worden op andere mo gelijkheden om de gebouwen te restaureren en geschikt te maken voor bewoning. In de raadscommissie die zich on der meer bezig houdt met Ter Leede, zijn al een paar proef ballonnetjes opgelaten. Commissielid Trudy Henstra vertelde mij: "Ik kan me bij voorbeeld voorstellen dat er een aantal Sassenheimers een gebouw wil kopen, opknap pen en er ook in wil gaan wo nen. Of misschien wil het rijk, de provincie of een natuurbe schermingsorganisatie met geld voor de restauratie over de brug komen of het com plete landgoed aankopen. Het zijn allemaal mogelijkheden die o.i. nog te weinig zijn on derzocht. En toch moet men er maar de tijd voor uittrek ken. Ter Leede is zo'n beetje het laatste landgoed dat Sas senheim nog rijk is. Daar moeten we erg zuinig op zijn". Taak De commissie wil ook wat meer duidelijkheid over de toe gankelijkheid voor het pu bliek van het landgoed. Nu Ter Leede (Trudy Henstra "De gemeente had het des tijds zelf moeten kopen dan waren we van alle problemen afgeweest") in particuliere handen is mag er officieel niet zonder toestemming in ge wandeld worden. Trudy Hen stra "Op dit vlak ligt er voor het gemeentebestuur ook nog een taak. Men zou bij de toe komstige bewoners c.q. eige naars kunnen bevorderen dat het bospark vrij toegankelijk wordt, zoals dat bijvoorbeeld ook het geval is met het bos rond het Huys te Warmond". Over die suggestie sprak ik met de Sassenheimse gemeente secretaris Bemtzen. Die vond het niet zo'n geweldig idee. Hij zei: "Ik wandel zelf nogal veel. Soms ook op het land goed Ter Leede. Maar veel wandelaars kom ik nooit tegen. De animo voor een rus tige wandeling in een bosrijke omgeving is m.i. niet zo erg groot bij de Sassenheimers. Dat is natuurlijk maar mijn persoonlijke opvatting. Ik kan het ook mis hebben". Sassenheim is ooit zo rijk ge weest aan landgoederen en fraaie buitenverblijven. De Klinkenberg, Sassigt, Rus thof, Wilt Rijk, Ter Wegen, Het oude Koningshuis en Ter Leede, om er maar eens een paar te noemen. Drie zijn nog gedeeltelijk in tact. De voor malige hofstede Rusthof is nu het dorpspark, dan het tot horeca-bedrijf omgebouwde Oude Koningshuis en Ter Leede. De Alphense rijwielher steller Poedel van Dam, die met wat buurtbe woners actie voert voor de drie maal door brand getroffen Alphense boer Henk Vis, blijft op tegenstand stuiten van de politie. Gisteren heeft de Sterke Arm wederom een protest bord verwijderd dat Van Dam langs de openbare weg had op gesteld met daarop ge schilderd een oproep aan het Alphense ge- meentebestuur boer Vis uit zijn benarde finan ciële positie te halen. Maar de rijwielherstel ler gaat door. "Er staat alweer een ander bord klaar", vertelde hij mij. "Bovendien heb ik Ba rend Barendse in de arm genomen. Die gaat za terdagmiddag in zijn radioprogramma waar schijnlijk een leuk stuntje voor ons uitha len. In Alphen zal dat als een bom inslaan. Reken maar". ALPHEN AAN DEN RIJN - "Toen Den Uyl met zijn kabinet begon werd het een rood kabinet met een witte rand genoemd. Maar aan het tegen woordige kabinetsbeleid is nog maar een heel klein rood puntje te ontdek ken". Deze 'opmerking maakte Frans Aarts, lid van het hoofdbestuur van de Communistische Partij Neder land, gisteravond in Alphen tijdens een openbare vergadering van de plaatselijke hotel Aarts Maakte de circa veertig aanwezigen in hoter Centraal duidelijk dat de CPN de huidige regering totaal niet ziet zit ten. Fel zette hij zich af tegen aan tasting van de koopkracht "De economische crisis moet niet over de ruggen van de arbeiders worden bestreden. De hogere inkomens hebben er weinig last van dat alles duurder wordt maar de arbeider des te meer". Ook het nivelleringsstreven van Den Uyl en de zijnen maakte be paald geen enthousiasme bij Aarts los- "Er wordt niet goed genivel leerd. Het geld wordt niet gehaald bij de grote baas die het verdient, maar bij het middenkader. Volgens meneer Van Veen van het ondernemers-verbond hebben de bazen geen geld maar als je in Was senaar of Bloemendaal rondrijdt krijg je echt niet de indruk dat ze blut zijn." De CPN-voorman haalde ook uit naar de bewapening die volgens hem nog nooit zo'n omvang heeft gehad als nu in de periode Den Uyl/Vrdeling. 'Strot uit" Aarts noemde een andere, écht progressieve politiek noodzakelijk. Voor de communisten ziet hij op het ogenblik goede kansen.Aarts: "Het kabinet-Den Uyl komt velen de strot uit. Binnen de Pvda zijn zelfs grote tegenstellingen. De echte socialisten stellen zich op tegenover de baantjesjagers. Ook binnen de vakbonden is een posi tieve ontwikkeling aan de gang. Het "nee" tegen Wim Kok en an dere leiders die met de regering wil len samenwerken wordt steeds sterker Met de echte socialisten en met de progressieven die er ook in de christelijke partijen schuilen moet de CPN ten strijde trekken voor een ander systeem. Geen systeem waarin werk, bijvoorbeeld in de dienstensector, wordt afgebroken omdat het geen winst oplevert; geen systeem waarin de onderne mer, of hij wil of niet, gebonden is aan een uitbuitingssysteem om zich te kunnen handhaven en ook geen systeem waarin door ene me neer Van Veen tegen de arbeider.de enige produktieve kracht, kan worden aangekotst. Kortom geen kapitalistisch systeem." Volgens Arts komt een nieuw sys teem (een socialistisch systeem) onafwendbaar dichterbij. De CPN-bestuurden "Het kapitalisme is zo rot als een mispel. Er is een nieuwe generatie in aantocht die het zat is om betutteld en uitgebuit te worden. Een ander systeem kan echter alleen door strijd veroverd worden. En in die strijd zal ieders betrouwbaarheid worden afgetest. Want zogenaamde progressieven die alleen maar uit zijn op mooie baantjes is geen behoefte". Kaaskeuren in Rijpwetering: RIJPWETERING - Geen verstand van kaas, wél getrouwd met 'n boe rendochter, afkomstig uit Noord- Holland, van het platteland en wèl kaas-smaak hebben. Allemaal ont hullingen van Alkemades eerste burger bij de prijsuitreiking op de Kaasdag, gisteren in Rijpwete- ring.Daarvoor had voorzitter Van der Poel opgemerkt, dat de kwali teit van de kaas in het algemeen iets was teruggelopen en men ervoor moest waken dat de boerenkaas van zeer goede kwaliteit moet blij ven, wil men met deze kaas goed in de markt blijven. Keurder J. Nusseler, samen met collega J. van Rhijn naar Rijpwete ring gekomen, zei dat niet de droogte maar zeker wel de tempe ratuur voor de terugloop heeft ge zorgd. Burgemeester Bolten vond het verheugend, dat vele kaasboeren jaar weer bereid zijn hun producten te "showen" en telkens weer de moeite neemt, het beter te doen. "Dat het dit jaar niet zo goed is, neemt u sportief op" zo zei Alke mades eerste burger. "En u pro beert er het volgende jaar weer meer en beter van te maken. De kwaliteit heeft het echter altijd nog gewonnen" Als eerste mocht burgemeester Bolten mevrouw Bisschop van de Poeldijk naar voren roepen. Ze ging, zowel in de jonge als in de be legen Goudse met de hoogste eer strijken. Voor de jonge scoorde ze 93, voor de belegen 89 punten. De volledige uitslag was als volgt Jonge Goudse: 1. A G Bisschop, Rijpwetering 2. P. v. Schie, Leider dorp; 3. J.P. v.d. Poel, Oud Ade. Belegen Goudse: 1. A G. Bis| schop, Rijpwetering; 2. P.N.J. Geest, Oud-Ade; Leidse kaas: li T.P. Warmerdam, Warmond; 2. T.Gl Heemskerk,: 3. Gebr. v.d. Huls' Oud-Ade. Alleen de Leidse kaas*f was in klassering vooruit gegaanjoa de Goudse soorten gingen gemid-rau deld met drie en zeven punten achech teruit. Am ga. I de Restauratie rr KATWIJK - De restauratie van de gemeentetoren van de hervormde Dorpskerk in Katwijk aan den Rijn heeft in totaal 229.300 gulden ge- - kost, zo blijkt uit de eindafrekening die het architectenbureau Van Dam, Van der Starre en Van Stra- ten dezer dagen heeft ingediend bij de gemeente Katwijk. De gemeen- teraad heeft in een eerder stadium je al een krediet van 222.300 gulden beschikbaar gesteld voor dit ingrij- pende werk. B en W vragen de raad daarom tijdens de vergadering van vanavond een extra bedrag van *c 7000 gulden t.b.v. de restauratie be- schikbaar te stellen. KATWIJK - In verband met haar Y 80-jarig bestaan op 1 november maakt de „Harmonie Katwijk" op s zaterdag 30 oktober bij goed weer een rondgang door Katwijk, waar- bij de nieuwe uniformen van de 32 leden zullen worden getoond. De J rondgang start om 15.30 uur bij 1 Huize Callao waar de harmonie re- peteert. Om 17.00 uur is er vervol- gens een receptie van de jubile- j rende harmonie, waarbij iedereen welkom is. Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Valkenburg - De verhuizing van het Valkenburgse gemeentehuis was gisteren in volle gang. Iedereen, zoals op de foto te ziendroeg zijn "stoeltje" Het begon mei een Zweeds haantje...' Een vrouw die hanen verzamelt. Dat vraagt om gekscherende opmer kingen. Mevrouw Pont uit de Margrietstraat in Warmond kan daar over meepraten. Lachen „Vooral mannen maken er nogal eens zinspelingen op", zegt ze, "maar zolang ze het oppervlakkig houden kan ik er nog wel om lachen. Per slot van rekening moet je niet alles in je leven serieus nemen. Laat ze maar praten, denk ik dan," ik doe mijn hanen toch niet weg." De Warmondse heeft er een huiskamer vol van. Ze staan op de radio, in de vensterbank, in de kast, overal kom je ze tegen. Van klein tot groot, van aardewerk tot hout, Hollandse hanen maar ook uit Canada, Ame rika en India. Onschuldig "Het begon heel onschuldig met een Zweeds haantje", vertelde mij mevrouw Pont. "Die stond lange tijd moederziel alleen op mijn alleen op mijn radio. Tot ik er zo successievelijk een paar bij kreeg. Toen was het hek van de dam. Als een waanzinnige ben ik toen aan het sparen geslagen". Zo duf En waarom ze hanen spaart en geen kippen? "Kippen zie ik niet zo zitten", zegt ze, "die zijn zo duf. Een haan ziet er tenminste nog stoer uit met zijn kam en zijn mooie veren. Dat trekt mij aan".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4