„Ze zonden mij de hal uit moeten dragen LEZERS SCHRUYEN Bezwaren bij D'66 en PPR tegen viaduct Hoop voor gezinszorg André de Jong directeur Leidse Groenoordhallen LEIDEN - Het is een warme och tend in de zomer van 1969. André de Jong loopt het terrein op van een nieuw, gigantisch complex in Leiden: de Groenoordhal. Hij laat zich aandienen bij de man, die tijdelijk de leiding heeft over deze hal en later tot directeur be noemd zou worden: T. C. Daev Ouwens. De toen 28-jarige student-economie André de Jong wilde wat praktijkervaring op doen en vroeg om een part-time baantje. Hij werd voor 28 uur per week aangenomen. Het is een niet zo koude middag in de winter van 1974, januari. Vrijdagmiddag. In de Groe noordhal heerst een koortsach tige stemming omdat die maan dag daarop de invasie van de Rot terdamse veemarkt is te ver wachten. Directeur Daev Ou wens geeft een optimistisch in terview weg ("het zal wel luk ken") en wordt even later wegge roepen. Hij moet op het stadhuis komen. Drie strenge heren laten hem weten dat hij zijn gezicht maar beter voorlopig niet in de hal kan laten zien. Een paar uur later wordt André de Jong op het gemeentehuis ontboden. Hij wordt door iedereen als adjunct-directeur gezien, maar is het niet. Of hij de leiding van de Groenoordhal voor een onbe paalde tijd op zich wilde nemen. André de Jong voelt zich rillerig, is verkouden, maar zegt ja. 25 oktober 1976, een rustige her fstavond. In de afgelopen 32 maanden is Daey Ouwens achte reenvolgens met verlof gestuurd, geschorst en door de gemeente raad ontslagen. Tegen dat laatste heeft hij bij de ambtenarenrech ter beroep aangetekend. De Jong heeft al die tijd het directeur schap van de Groenoordhal waargenomen. De komst van de Rotterdamse veemarkt naar Lei den is een definitief succes ge worden. De Groenoordhal is uit gebreid met een bijna even grote runderhal (er wordt tegenwoor dig gesproken van Groenoord hallen). B en W achten de tijd rijp om De Jong nu tot directeur te benoemen. In de gemeenteraad heeft vrijwel niemand bezwaar tegen hem, wel tegen de gevolgde procedures. Van de 34 aanwezige raadsleden brengen er twintig hun stem op André de Jong uit. De volgende dag wordt hy vele malen gefeliciteerd. Administrateur André de Jong is nu 34 jaar cn heeft zijn studie economie nog steeds niet voltooid. De Groe noordhal heeft hem de afgelopen jaren teveel in beslag genomen. In '69 had hij zijn scriptie op één hoofdstuk na voltooid. De admi nistratie van menselijke hulp bronnen ("human resource ac counting") was het onderwerp. De scriptie ligt er nog steeds, on afgemaakt. "Misschien had ik wijzer moeten zijn en moeten zeggen: jullie kunnen allemaal de boom in met die hal, ik maak die studie af. Och, misschien doe ik dat over een jaar of vijf nog eens. Het maakt voor dit werk niet uit of ik nu wel of geen drs. ben". Door John Kroon "Adjunct-directeur ben ik nooit geweest. Tot op de dag dat ik waarnemend-directeur werd, was ik in feite administrateur bij de Groenoordhal. Maar Daey Ouwens hield altijd vol dat ik adjunct-directeur was en intro duceerde me zo aan iedereen. Ik wist nooit hoe ik me moest stellen, ik mompelde altijd wat". Een organisatierapport heeft in de jaren zeventig uitge wezen, dat een éénhoofdige lei ding voor de Groenoordhal waar dertien mensen in vaste dienst zijn) genoeg moet zijn. André de Jong is het daarmee eens. "We hebben hier zo'n goeie taakverde ling, dat een tweehoofdige lei ding te zwaar zou zijn. In de afge lopen twee jaar ben ik zelf zes weken weg geweest, op vakantie. Ook dan loopt de zaak gewoon door. Er is wel eens gesteld, dat ik teveel werk doe. Ja, ik zet ook wel eens een hek klaar. Maar dan weet ik dat er binnen twee uur een markt of zo moet zijn opgezet. Kijk, ik werk voor mezelf, maar die man, die die hekken neer moet zetten, die móet hier zijn. Dat moet je in de gaten houden. Uit de mensen zelf komen hier bepaalde suggesties voort kan dat niet zus of zo. Ik houd ervan dat de mensen zelf een bepaalde verantwoordelijkheid dragen. Dit is een bedrijf, dat je moet runnen in een ambtelijke sfeer. Dat is de grootste handicap. Maar toevallig werken hier mensen, die daar geen moeite mee heb ben. Ik ben van zeventien naar dertien mensen aan personeel gegaan. Dat kan, omdat we met zijn allen weten waar we aan toe zijn". In de reeks artikelen die er in deze krant is verschenen over de perikelen rond Daey Ouwens, droeg er een de kop "Hoe er in de Groenoordhal werd geleden en gestreden".De verstandhouding tussen Daey Ouwens, directeur. en de man die het restaurant be heerde, Milikan, was, om het eu femistisch uit te drukken, niet optimaal. Waar de een spijkers insloeg, hanteerde de ander de nijptang. Daey Ouwens is ver dwenen, Milikan is gebleven en De Jong is gekomen. Hij zegt "Ik vrees totaal geen problemen. Als je maar bereid bent om met el kaar te praten. De verstandhou ding tussen ons is goed. We heb ben uiteindelijk hetzelfde doel. Hij is blij als ik een nieuwe huur der heb en zelf daardoor een goeie omzet kan maken". Milikan zelf heeft de j king met André de Jong ook gun stig beoordeeld. "Een jongen van eenvoudige afkomst", zo drukte hij zich uit. André de Jong. "Dat heb ik gelezen ja. Nou en. Dat is ook weer zoiets. Dan kan ik wel weer de boom ingaan en boos worden, maar ik zit er niet mee, met zo'n uitspraak. Ik zeg altijd maar zo: ze kunnen beter van me praten dan van me eten". "Trouwens, het is toch zo. Dat ben ik toch ook, van eenvoudige afkomst? Ik kom uit een hard werkend middenstandsgezin. Vandaar dat ik het helemaal niet erg vind om hier in de hal in het week-end te zijn. Dat ben ik van huis uit gewend. Misschien dat ik daardoor ook even makkelijk kan praten met een veeboer, als met wie dan ook. Ik kom schijnbaar vrij gemakkelijk over". Een rooms-katholieke jongen uit een hardwerkend midden standsgezin. Dat is André de Jong, die als student wekenlang meteen bepaald kranteknipsel in de kontzak rondliep. Een vacatu re. Hij aarzelde: zal ik solliciteren of niet? Maar hij dacht ik ben toch te jong. En de advertentie, waarin om een directeur voor de Groenoordhal werd gevraagd, werd weggegooid. Hij noemt zich een "echte Leidse glipper" en die afkomst, was één van de redenen waarom hij niet in Maastricht ging werken. Ook daar staat een hal. De Jong - onzeker als zijn si tuatie was - solliciteerde naar de functie van directeur en werd aangenomen. "Maar ik vond weggaan toch te drastisch. Ik had het gevoel: dan laatje de zaak hier in de steek". Ook in de richting van het Rotterdamse sportpaleis Ahoy gingen zijn ambities. Daar was eveneens een vacature, André de Jong bracht het tot de top-tien onder de sollicitanten. Maar hij was en bleef waarnemend-directeur van de Leidse Groenoordhal. En hij wilde best een echte directeui worden. "Toen ik in de krant las dat Daey Ouwens ontslager werd, ging er een licht bij m< branden: nu moet ik het maai eens worden". En hij zegt "Ze hebben me toen gevraagd om t€ schrijven". Trouwtjes Het hardwerkende midden standsgezin. De firma De Jong kan je vervoeren op "de dag van je leven" (je trouwdag dus), maai je ook naar het kerkhof dragen André de Jong was student wilde er best een centje bijver dienen, en dus was hij af en toe doodgraver. En hij zat twee jaai in de avonddienst van de zieke- nambulance. In een midden standsgezin is iedere hand er nu eenmaal één. André de Jong: "Ik had een heel schame ontwikkeld hoe je de concurrentie voor kon zijn met het binnenhalen van trouwtjes. Iedere vrijdagmiddag moesten we altijd met zijn allen bij de burgerlijke stand op het stadhuis komen. Voor een firma als de onze, was het zaak, dat je eerder dan een ander aankopte bij het bruidje of de bruidegom. De burgerlijke stand gaf ons de adressen van degenen, die wilden trouwen, maar daarvoor was ik al een krant gaan halen. Van dt burgerlijke stand kregen we dt adressen, maar in de krant staan die er niet bij. Ik vergeleek dt beide lijsten dan met elkaar en degenen, die wel in de kranl stonden, maar die we niet van de burgerlijke stand kregen, ging ik opzoeken in het telefoonboek en belde dan op goed geluk op. Je ving dan wel eens bot, als je bijv. een vrouwtje van een jaar of tach tig aan de lijn kreeg, die helemaal niet meer aan trouwen dacht. Als we naar het stadhuis gingen, gin gen we altijd met twee auto's. Ik stond bij het stadhuis en mijn broer op de Hoogstraat. De lijsten met adressen, die ik verzameld had verdeelde ik dan. Ik ging naar de Kooiwijk en mijn broer naar Zuid-West. En de hele con currentie ging achter mij aan. Zodat mijn broer de ruimte had. Zo kwam ik in allerlei buurten. En als je dan 's avonds met drie trouwtjes thuis kwam, vond je dat prachtig". De boer De rooms katholieke jongen, die op Bonaventura had gezeten, werd voorzitter van de basket balvereniging, die uit die school voortkwam. Toen het vader landse basketbal nog overzichte lijk was, heette die vereniging nog gewoon Bona Stars. André de Jong vervulde er bestuurs functies, waaronder die van voorzitter. Als zodanig haalde hij de eerste Amerikaanse basket ballers naar Leiden. Het was ook in die functie dat hij Daey Ou wens leerde kennen. En omdat hij als student economie wel eens wat praktijkervaring op wilde doen - vooral omdat velen de zelfde studierichting hadden ge kozen - gooide hij een balletje by Daey Ouwens (later werd het "Daey" voor hem) op. "Mijn eer ste taak was het meehelpen bij de officiële opening van de Groe noordhal. Ik was belast met het totale buitengebeuren. De 28 uren, waarin ik in dienst was werden er tachtig tot negentig en mijn studie lag plat. Ik werd ge pakt door dit werk. In juni of juli 1970 ben ik in tijdelijke dienst gekomen bij de gemeente. Dat heeft in feite zo geduurd tot de cember 1973. Mijn werk wasa toegespitst op het onderdeel veemarkt, ik werd secretaris van de Vebo, de sport, omdat ik zelf in die business zat, de reclamevoer ing en alle kostprijsberekenin gen. Later kreeg ik ook de één- dagsverhuringen. Vanaf novem ber 1972 heb ik me vooral bezig gehouden met de overname door Leiden van de Rotterdamse veemarkt. Ik heb overal lezingen gehouden, in aula's, in dorpshui zen. Vele ochtenden ben ik op de Rotterdamse veemarkt geweest. Dat was zo afgesproken: ik zou de boer opgaan en Daey zou de ho gere overheden pakken". De Rotterdamse veemarkt kwam, maar toen was Daey Ou wens al weg. Hij ging met verlof, werd geschorst en tenslotte ont slagen. Andre de Jong: "Daey heeft één fout gemaakt dat hij zich met verlof heeft laten sturen. Dat zou ik nooit gedaan hebben. Als ze mij weg zouden willen hebben, dan zouden ze me de hal uit moeten dragen". LEIDEN - Het is niet onmogelijk om bussen in twee richtingen over de Botermarkt te laten rijden, hoe wel die mogelijkheid zeer beperkt is op een aantal knelpunten. Van morgen heeft de NZH op verzoek van wethouder Waal stadsontwik kelinghet LCC en de Kamer van Koophandel enkele proeven geno men, waarbij een bus vanaf de Breestraat, via de Koornbrugsteeg de Botermarkt opdraaide, terwijl tegelijkertijd een bus vanaf de an dere kant over de Botermarkt reed. Ook op de hoek van Botermarkt en Gangetje bleek het mogelijk met twee bussen tegelijk te rijden. De proef vloeide voort uit het overleg tussen de gemeente en de Leidse middenstand over de reconstructie van de Breestraat. Het zou wellicht wenselijk zijn, bleek in dat overleg, om als proef gedurende een korte tijd de bussen die door het laatste stuk van de Breestraat gaan om te leiden over de Botermarkt. De proef moest aantonen of dat al dan niet mogelijk zou zijn. Bij de proef bleken er nog wel de nodige haken en ogen aan te zitten. Fietsers en voetgangers op de hoek Koornbrugsteeg /Botermarkt zou den in de knel komenen op de hoek Gangetje /Botermarkt zou de inde ling van de rijkstroken veranderd moeten worden. Groot obstakel vormden de ladende en lossende au to's voor de winkels van de Boter markt. wil ik best een paar dingen op een rytje zetten. 1Na het wykfeest was de kerk niet in de conditie, die men aan de kerk toedicht: 2. De opmerkingen van wijkbe- woonsters - in deze krant gedaan - over de situatie ter plekke zijn niet gelogen. Voor zover het met beperkte middelen mogelijk was, is de correcte oplevering van het kerkgebouw nage streefd. Voor zover er eventuele zaken te verbeteren zijn, zal dat op korte termijn worden gereali seerd 3. De uitleg van de beheerster van de Pieterskerk naar enerzijds het bestuur van de Stichting Pie terskerk en anderzijds onder meer mij persoonlijk, komt niet overeen waar het de aanwezige schoonmaakmiddelen betreft; 4. Er bestaan niet alleen vanuit de hoek van de wijkverenigigng bezwaren tegen de aanstelling van de huidige beheerster van de Pieterskerk. Wanneer daarom de secretaris van de Stichting Pieterskerk zich mengt in de publieke discussie, ware het te wensen, dat hij op de hoogte is van alle achtergronden. (Van redactiewege bekort). J. A. F. Doove, secretaris wijkvereniging, Papengracht 34, LEIDEN. Bioscopen (2) Naar aanleiding van het ingezon den stuk van W. Hogendoorn en L. L. van Maris het volgende: dat het bioscoop-repertoire in Leiden slechter zou zijn dan in de grote steden is onzin. Het is nogal voor de hand liggend, dat bij het grote aan bod nieuwe films een stad met 6 theaters geen gelijke tred kan hou den met een stad waar 40 theaters zijn. Verder betreffende de kritiek op het Luxor-theater in het bijzonder zoals ik deze mensen op de avond dat het voorval plaatsvond al heb proberen uit te leggen, was het te wijten aan een technische storing, dat de pauze niet op het juiste mo ment viel. De opmerking dat de achter grondmuziek te hard zou staan raakt ook kant noch wal. In dat ge val namelijk zou de gesproken tekst ook te luid zijn, wat beslist niet het geval was. Verder is het vrij aanmatigend en onjuist Frank Sinatra's muziek slechte Amerikaanse jazz te noe men, maar ja, over smaak valt niet te twisten. P. A. van den Acker bedrijfsleider Luxor Stationsweg 19 Leiden Bioscopen (3) Hoe je van een doodseneuze film een lachertje kunt maken beleef den wij in de afgelopen week bij de vertoning van Max Havelaar. Hier volgt het recept knutsel met wide- en cinemascope lenzen en bij de meest dramatische momenten zul len overvloedig tranen stromen, terwijl zichtbaar het bloed over het scherm vloeit. Een en ander niet van verdriet om de bizarre meest beelden: neuzen worden uitgerekt tot lange monsters enz. Is gebeurd op dinsdag 19 oktober bij een avondvoorstelling. Kreten van het publiek en het gebruike lijke fluiten. Geen resultaat. Niets hielp. Tenslotte klom een meneer over diverse stoelen en moest zelfs tweemaal de operateur opzoeken, hetgeen lang geen eenvoudige zaak bleek. Na eindeloze kostbare minuten ging men verder met de juiste len zen. Een prachtige film werd, wat dit gedeelte betreft, goed verpest. Een goede bioscoop-directie zou onmiddellijk zijn gestopt met de projectie, excuus hebben aangebo den tegenover z'n publiek en op nieuw zijn begonnen. Niets daar van. Jammer. Voor bezoekers van buiten blijkt telefonisch plaatsbespreken van bedoeld theater een onmogelijk heid. Men is er gewoon niet of men legt de hoorn naast het telefoonap paraat. Fijne behandeling. Gaat het echt zo slecht in de bioscoopbedrij ven als we mogen geloven? Dan werkt men er zelf goed aan mede. Kan het nu echt niet anders? J. Kleton J. de Raad, Marijkestraat 9, Noordwijk aan Zee. LEIDEN - Bij de fractie- en schaduwfractie van PPR en D'66 bestaan ernstige bezwaren tegen de plannen om op het Stationsplein een groot viaduct (een zogenaamde "fly over") te bouwen om daaroverheen het autoverkeer te leiden. In de raadsvergadering van afgelopen maandag deelde wethouder Waal daarover mee dat besprekingen met hogere in stanties (onder meer de Spoorwegen) worden gevoerd om de mogelijkhe den van subsiënng af te tasten. In de fractievergadering van PPR/D'66 was men het er gisteravond algemeen over eens dat een dergelijk viaduct een heilloze weg zou zijn. PPR/D'66-raadslid Laurens Beijen kondigde aan over deze kwestie een brief te zullen schrijven. "Wat mij betreft wordt de voorbereiding van deze plannen onmiddellijk stopgezet", aldus Beijen. LEIDEN - Er bestaat een kans dat het personeel van de Stichting Ge zinsverzorging weer zal worden uitgebreid. Een Leidse deputatie, bestaande uit o.a. wethouder Oos terman en directeur Van der Meij, is gisteren op bezoek geweest bij het ministerie van CRM en uit het ge sprek, dat daar gevoerd is, kan enige hoop worden geput. Volgens Van der Meij zal CRM een nader onderzoek instellen, aan de hand van gegevens, die de stichting het ministerie waarschijnlijk morgen nog zal doen toekomen. Volgende week zouden er dan definitieve be sluiten kunnen worden genomen, welke mogelijk een einde zouden kunnen maken aan de vacatures top, die het ministerie voor de stichting heeft ingesteld. ADVERTENTIE DAMESKAPSALON VAN TONGEREN voor 'n charmaht kapsel DOEZASTRAAT 13 TEL. 123666 LEVENDAAL 104 TEL. 123612 Pieterskerk (6) Ook de secretaris van de Stichting Pieterskerk heeft zich gemengd in de brief-discussie via deze krant over de gebeurtenissen tijdens en na het wijkfeest van 18 september. De hele polemiek over de Pieters kerk steunt op misverstanden en op achterdocht naar de kant van de wykvereniging toe. Dat de secretaris van de Stichting Pieterswijk via zijn brief heeft ge probeerd om kool en geit te sparen is te waarderen. De kool is dan de wijkvereniging en de geit de be heerster van de Pieterskerk. Kool en geit hebben beide fouten ge maakt. Het is voor de kool geen schande om dat te erkennen. In een brief van 23 september heeft de wijkvereniging dat aan het bestuur van de Stichting Pieterskerk ook kenbaar gemaakt. Er zal een ge sprek plaatsvinden tussen beide besturen om ongewenste situaties in de toekomst te voorkomen. De wijkvereniging stelt met nadruk, dat in dat gesprek de beheerster van de Pieterskerk niet mag deel nemen. Het bestuur van de wijk vereniging stelt er namelijk geen prijs op. dat zij door de beheerster voor leugenares wordt gezet. De beheerster is kwaad dat via inge zonden brieven in deze krant haar naam door wijkmensen in een be paald licht is geplaatst. Zij zegt (ge sprek van de beheerster met de se cretaris van de wijkvereniging op 9 oktober) dat er wel voldoende schoonmaakmateriaal aanwezig is, maar dat zij dit niet ter beschikking heeft willen stellen omdat zij on heus zou zijn behandeld. Die on heuse behandeling zou bestaan uit het gebruik van een krachtterm door een van de organisatoren van het wijkfeest, die op zaterdagavond 18 september de kerk nog wilde schoonmaken, maar van de echt genoot van de beheerster daarvoor geen toestemming kreeg, en in een gezegde, dat een wijkbewoonster zou hebben gebruikt op de dinsdag na het wykfeest (de dag van de schoonmaak) en waarin ze gezegd zou hebben: „Ik moet schoon maakmiddelen van je hebben". Toen schoot de beheerster een brok in de keel en heeft ze verteld, dat er geen middelen waren, behalve één veger. Voorwaar een reden voor een polemiek in de krant. Wanneer het aanleiding kan zijn voor opheffing van misverstanden, PvdA-kamerleden bezoeken Leiden LEIDEN - Een deputatie van PvdA-Tweede-Kamerleden zal op vrijdag 19 november een bezoek brengen aan Leiden. Voor het be zoek zijn door het bestuur van de afdeling van de PvdA uitgenodigd de heren Dolman, Kombrink, v. d. Doef en Van Ooijen en mevrouw Salomons. De deputatie zal om één uur in het stadhuis worden ontvan gen door loco-burgemeester Van Aken. Na een korte inleiding van de wethouder Waal (stadsontwikke ling) zullen de kamerleden een wandeling door de stad maken waarbij onder meer een bezoek zal worden gebracht aan Pancras-West en Oost, de Haver- en Gortbuurt en het gebied tussen Herengracht en Zijlsingel. In de namiddag zal een aantal renovatieprojecten worden bezocht.Naar verluidt zouden er ook bij de CDA-Tweede- Kamerfractie plannen bestaan om een bezoek aan leiden te brengen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3