Het grote genoegen van een slecht skiër wilt u naar de WINTERSPORT? ■SïfelBpO Frankrijk voordelig, maar ja.. DONDERDAG 28 OKTOBER 1976 PAGINA 21 Wie deze winter met het gehele gezin of een groep vrienden op skivakantie wil en terugschrikt voor de sterk gestegen prijzen in Zwitserland en de drukte in de betere soort Oostenrijkse skioorden, zou de blik (en de prijzen) eens moeten richten op de Franse Alpen. Gemakkelijk bereikbgar per auto liggeyi daar ettelijke wintersport plaatsjes, die niet alleen rijke lijk voorzien zijn van sneeuw, hellingen en liften, maar ook van een ruim assortiment aan moderne appartementen en chalets. En dat tegen aantrekke lijke prijzen, zeker als u in ja nuari gaat of tegen het einde van februari en in maart. Frankrijk is duur, zei men vroeger wel. Maar dat is inmid dels verleden tijd sinds de franc ons zo weinig kost. Uit de en quête van de Consumetenbojxd en de Skivereniging blijkt, dat al in het vorige seizoen de prij zen in de Franse wintersport plaatsen in de buurt van die van Oostenrijk zijn gekomen. En met de nog gunstiger koers- verhouding van dit moment is er alle aanleiding om er van uit te gaan dat Frankrijk van de winter bijzonder voordelig kan zijn. Maar ja, uit de enquête is ook duidelijk geworden dat de Fransman en zijn leefklimaat niet bij iedere Nederlander in de smaak vallen.Oostenrijk met zijn "Stammtisch" en "Glüh wein" wordt verre geprefereerd boven de wat formele sfeer van Frankrijk. En niet te vergeten de Franse taal, die nu eenmaal minder gemakkelijk in de mond ligt. Deze oorzaken hebben er toe ge leid, dat de Nederlanders nog niet in zulke drommen naar het zuiden trekken als bijvoorbeeld inde richting van Oostenrijk.In de winter dan, want inde afge lopen zomer is Frankrijk letter lijk overstroomd door toeristen die van de relatief lage prijzen wilden profiteren. Dat de voordelen van de Franse wintersport nog maar door zo weinigen zijn ontdekt is waar schijnlijk het gevolg van het feit, dat men juist in dit donkere jaargetijde met zijn lange avonden een "gezellige" omge ving op prijs stelt. En naar Ne derlandse maatstaven is die ge zelligheid in Frankrijk niet overvloedig aanwezig. Maar als men er geen behoefte aan heeft 's avonds de ontspan ning buiten de deur te zoeken, otndat men bijvoorbeeld met het hele gezin op vakantie gaat of met een groep vrienden, dan valt er in de Franse wintersport eindeloos te genieten Zelf kan ik putten uit recente ervaringen. In maart bezocht ik een zestal kleinere wintersport plaatsen in het gebied van de Mont Blanc, zo'n beetje tussen Chamonix en Megeve. Omdat alles zo gemakkelijk bij elkaar lag en een overvloed aan heer lijke pisten op mij wachtte, reisde ik elke dag naar een an der oord. Eerst Saint-Gervais, dan Praz-sur-Arly, Notre- Dame-de-BellecombeCom- bloux. Les Contamines en Les Houches. Afstanden van tien, soms dertig minuten per auto, en altijd over uitstekende wegen die sneeuwvrij worden gehou den. Voor wie over eigen vervoer be schikt - en dat is toch wel essen tieel als je niet aan een plaatse lijk skigebied gebonden wilt blijven - ligt het voor de hand een "Ski-Pass Mont Blanc" te kopen. Dat is een algemeen ab onnement foto verplicht) op alle 131 liften in twaalf plaat sen. Het kost, inclusief skilessen, bustransport en andere extra's, ca. 125 gulden per week, en daarmee hebt u ook onbeperkt vervoer op de duurste télépheri- ques (gondelbanen).die u in een fameus skioord als Chamonix desnoods naar de Aiguille du Midi op 3842 m brengen. Leuk voor een grandioos uitstapje, maar laat de ski's maar liever beneden... Wie zijn onderkomen zoekt in een van de kleinere plaatsen in de schaduw van het dure Cha monix en Megeve - hoewel ook dat op het ogen blik erg meevalt - kan bijvoorbeeld de eerste da gen rustig acclimatiseren en skilessen nemen op de plaatse lijke pistes. Wanneer men dan na een weekje de vleugels uit wil slaan ligt er voor de fijnproever een domein aan lichte tot matig zware afdalingen binnen handbereik. En dan overal na tuurlijk die aantrekkelijke res taurantjes met uitnodigende terrassen, waar scharen skiërs en wandelaars in het middag uur uitvoerig de benen strek ken. Of het nu op 500, 1000 of 2000 meter hoogte is, u eet er voortreffelijk voor hooguit twaalf gulden. Daarom is het financieel zeer aantrekkelijk uw vakantie door te brengen in een van de talrijke appartementen waarmee ik op mijn verkenningsreis kennis heb gemaakt. Met name in Notre-Dame-de-Bellecombe en Combloux trof ik moderne flats aan, die voortreffelijk waren ingericht met altijd een bad of douche en gerieflijke kookmoge- lijkheid. Maar ook in de andere plaatsen waren ze in overvloed aanwezig. Maar ik moet eerlijk zeggen dat ook de hotels waar ik de nacht doorbracht een zeer comfortabel onderdak boden tegen even comfortabele prij zen. Wat dacht u van een "pen sion de familie" van een 38 gul den, vol pension dus, in een twee-sterren hotel in januari? In een appartement of bunga low, maar die zijn iets duurder, bent u eigen baas. U kunt dan op de piste de lunch gebruiken en 's avonds thuis het knappende stokbrood uitproberen. Tijdens de kerst en met pasen zijn de meeste appartementeti volgeboekt, en ook van 5 tot 28 februari als in Frankrijk de scholen om de beurt een week vrij hebben (Mardi Gras) zijn er veel reserveringen. Buiten deze topdrukte is er plaats voldoen de.Overigens vindt u overal wel een supermarkt waar u snel en goedkoop inkopen kunt doen. HOE EN WAT...? Een appartement reserveren is natuurlijk aan te bevelen. U weet dan tenminste zeker, dat er in de plaats van uw keuze een gerieflijk onderkomen op u wacht. Het beste kunt u het plaatselijke Office du Tourisme schrijven, of telefoneren, want dat gaat nu ook automatisch. Het Nationaal Frans Verkeers bureau, Prinsengracht 670, Amsterdam, tel. 020-247534 ver telt u alles van deze plaatsjes in de Haute-Savoie en stuurt u bo vendien graag het informatie boekje "Ik ski in Frankrijk..." toe. Rond het sfeervolle kerkje foto bovenvan N D.-de-Bellecombe vindt men talrijke comfortabele chalets. FRED VAN OVERBEEKE Door Annemiek Ruygrok LEYSIN, ZWITSERLAND - Wie ons die eerste keer op die monsterlijke uitvinding, die skies wordt genoemd, bezig had gezien, was in lachen uitgebarsten. Het was werkelijk beschamend om zo onbeholpen vooruit te moeten komen, vooral, omdat anderen met wat meer ervaring de helling afzoefden. Maar onze leraar, een vrolijke Zwit ser, die nog kon jodelen ook, gaf geenszins de moed op. "Het komt allemaal goed, loop maar achter me aan, links, rechts, links, rechts". En daar gingen we dan maar weer in eendenpas een heu veltje van zo'n tien meter hoogte op. We gleden meer achteruit, dan dat we boven kwamen en voor ons hoefde het al niet meer. Toch was er geenszins rede voor deze treurige stemming Het weer was, zoals door de folders werd voorgeschreven. Diep blauwe lucht, een overvloed aan zon en besneeuwde bergen, die hun toppen in het luchtruim priemden. Het hotel was eenvou dig, maar ontzettend gezellig. De treinreis had verbroederend ge werkt, zodat een groep van een man of twintig een vaste ploeg al vormde en vastbesloten was er met z'n allen deze vakantie iets geweldigs van te maken. Geen "hup Ajax"-stemming, maar wèl kinderlijke jolijt. Dat werd die eerste avond nog versterkt door de eerste kennismaking met de zo beroemde „glühwein" een soort warme bisschopswijn, zoals die op Oudejaarsavond nog wel t eens wordt gedronken. In feite I y evenmin te verteren als die af schuwelijk Spaanse Sangria, maar de omgeving speelt nu eenmaal een grote rol en daar in die Zwitserse Alpenkoude smaakte die warme zoete wijn even lekker als de koele Sangria in Mallorca. Het leuke van die eerste winter sportvakantie was, dat we inder daad terugkeerden naar het peil van onze kinderjaren. Niets inte resseerde ons meer, dan een beetje te leren skiën en voor de rest was pret maken het enige doel. Daarin werden we gesterkt door twee echtparen, oud voor hun ja ren, hoewel ze bij de burgerlijke stand als ongeveer begin dertig geboekstaafd moesten staan, die totaal geen begrip konden op brengen voor onze uitgelaten stemming. En, zoals dat met kinderen gaat, hoe afkeurender ze naar ons ke ken, des te "ondeugender" wij werden. Waarschijnlijk speelde het feit dat we tijdens het skiën in klassen werden ondergebracht, een grote rol bij dit kinderlijke gevoel, dat ons deelachtig werd of we nu wilden of niet. Helaas bleken enkelen van onze klas, onder wie ik, te "speels" om aan het einde van de week bevor derd te worden naar de "Berneu- se", een échte grote berg, die voor menig beginneling, die in Leysin de eerste schreden op de houten of metalen latten heeft gezet, een begrip is. Wij werden "teruggezet" naar de beginnersklasse, geenszins tot ons ongenoegen. Het enthou- sisme laaide integendeel hoog op. Toch wekten de geestdriftige verhalen van degenen die het verder hadden geschopt danwij onze nieuwsgierigheid. Op een wat mistige, koude middag, kon ik me dan ook niet langer inhou den. Ik liet de oefeningen voor wat ze waren en spoedde me naar de gondelbaan. die me naar de ruim 2000 meter hoge Berneuse zou leiden. Daar zat ik dan, in m'n eentje een groot aantal meters boven de grond. Het was voor het eerst, dat ik in zo'n kooitje stapte en helaas was het een stil tijdstip, dus nie mand was aanwezig om me bij te staan in deze toch wel benarde situatie. Akelig langzaam ploe terde de zilvergrijze cabine over steile afgronden en rotsachtige berghellingen heen. Slechts het geluid van de gondel, die in aan raking met de pijlers een hotse- botsend geluid maakte, deed me af en toe opschrikken uit m'n pessimistische overpeinzingen. "Als ik hier val, blijft er weinig van me over", was de gedachte, die steeds door m'n hoofd speel de. Maar tenslotte lijdt de mensheid het meest door het lijden dat hij vreest, aldus een goed gezegde, en ook deze vrees bleek weer on gegrond. Want na een kwartier stond ik veilig boven en keek voor het eerst uit op het schitte rend panorama van de Zwitserse Alpen. Een ongekende rust ging uit van dit tafereel, maar dat zou niet lang duren. Mijn oude klas had mij ontdekt en met gejoel en ge schreeuw werd ik geattendeerd op de plaats waar het kleurige groepje zich bevond. Terstond werd ik meegevoerd naar de plaats, waar ze die morgen hun "duizelingwekkende" afdaling hadden gemaakt en inderdaad stond ik aan de rand van die "af grond" wel even met de ogen te knipperen. Nee, dan maar liever terug naar mijn oude vertrouwde, beboste hellinkje waar ik hu eindelijk goed van af kon komen, waar de piste niet zo druk was en waar geen gapende afgrond loerde.. Kalm aan, het is vakantie, dacht ik bij mezelf. Achteraf is dat stom natuurlijk, want echt goed leren skiën zal ik door het gelanterfan- ter tijdens die eerste winter sportvakantie nooit Toch kijk ik ieder jaar weer verlan gend uit naar die twee of drie we ken vol ontspanning en onge compliceerd vertier. Een vakan tie, die nog steeds opweegt tegen welke ^trandvakantie dan ook. Een waterdichte verklaring is daar eigenlijk niet voor te geven. Maar iedereen die het heeft mee gemaakt, zal het kunnen beamen. In die besneeuwde bergen wordt je weer even onbezorgd als in je kindertijd.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 21