'Gezondheidszorg in Vietnam was slecht en duur' AZC tegen Zijl/LGB: echte derby Monsterscores in toernooi om Northgo Cup Schaakteam (nu tweede) staat ook op winst tegen Zwitserland DONDERDAG 28 OKTOBER 1976 LEIDEN PAGINA 19 Twee gynaecologen na Leidse stage terug LEIDEN - "Vóór de bevrijding waren er veel dingen die niet goed functioneerden. Er waren grote, dure ziekenhuizen, grote farmaceutische fabrieken. Die verdwijnen nu en er komen kleine klinieken voor in de plaats. En ook kleine groepen van medische specialis ten die het land afreizen. Decentralisatie speelt nu heel sterk, ja. Maar dat is ook nodig voor een goede opzet van de gezondheidszorg wil je de bevolking van Vietnam echt kunnen bereiken". Mevrouw Ngo Thi Huynh Mai (links) en mevrouw Tran Thi My De ranke handen van mevrouw Ngo Thi Huynh Mai vormen een bescheiden cirkel en vinden el kaar in haar schoot. Ze praat zacht, maar zeer duidelijk en doordacht. Doet ook het woord voor haar collega mevrouw Tran Thi My, wier aandeel in het ge sprek gering is. Het gesprek gaat over de gezondheidszorg in Viet nam. Met als aanleiding de terug keer van beide gynaecologen naar hun land van herkomst na een intensieve stage van bijna zes maanden in het Academisch Zie kenhuis Leiden. In mei jl. arriveerden de twee vrouwenartsen met nog twee col lega's in Leiden in het kader van een samenwerkingsprojekt van de Nederlandse universiteiten en hogescholen met de Voorlopige Revolutionaire Regering van Zuid-Vietnam (VRR). Twee jaar eerder had een delegatie van de VRR met de minister van Volks gezondheid, mevrouw Duong Quyng Hoa, een bezoek gebracht aan Nederland en aan Leiden om in samenspraak met het Medisch Comité Nederland-Vietnam, de universiteiten en academische ziekenhuizen te bekijken hoe de samenwerking op gang kon wor den gebracht. De eerste ideèen hierover ontston den in Leiden, waar de universi teit al spoedig een krediet be schikbaar zou stellen voor een samenwerkingsprojekt op het gebied van de gynaecologie. Een grootscheepse inzamelingsactie volgde. En mede dank zij een ac tie in Den Bosch kon er vervol gens een complete inrichting worden aangeschaft voor de vrouwenkliniek in het inmiddels gereedgekomen Binh Vien Ha Lan-Ziekenhuis (Holland ziekenhuis) in Vietnam. Nadien kwam de samenwerking op het gebied van de gezondheids zorg van de grond onder auspi ciën van NUFFIC, de "Stichting der Nederlandse universiteiten en hogescholen voor internatio nale samenwerking". En het valt wel te verwachten dat die sa menwerking verlengd zal wor den. Chaos Vietnam is inmiddels weer bezig aan zijn wederopbouw. Een kar wei dat via meerjarenplannen geklaard moet worden en dat niet zonder moeilijkheden verloopt. Want Vietnam is een chaos. Na dat de Amerikanen en Thieu- gangers waren weggetrokken en de troepen van Noord-Vietnam en de VRR op 30 april 1975 Sai gon - intussen Ho Chi Minh-stad - waren binnengetrokken, viel er een gat. Het land bood de verbijsterende aanblik van ontelbare bomkra- ters, weggeslagen dorpen en een totaal ontredderde bevolking. COLLECTE LEIDEN - De Leidse Vietnam-werkgroep organi seert m samenwerking met het Medisch Comité Nederland-Vietnam op 20 no vember een collecte voor de gezondheidszorg in Vietnam. Doel van de collecte is in de eerste plaats een compleet in gerichte ambulance te finan cieren voor de plaats Dong-Ha in de zwaar getroffen provin cie Quang-Tri. De collecte zal in het teken staan van de soli dariteit met de socialistische regering van Vietnam. Niet lang daarna zou Vietnam aan het zicht van de wereldopinie worden onttrokken. Mevrouw Ngo Thi Huynh Mai: "In het noorden van Zuid-Vietnam zijn hele dorpen verwoest. Het is een complete ruïne. Dat is voor de wederopbouw van het land erg moeilijk. Vooral de provincie Quang Tri (waar het Holland ziekenhuis staat red.) is zwaar ge troffen, daar zijn ook de bruggen verwoest en dat gaf aanvankelijk grote problemen toen het nieuwe ziekenhuis nog moest worden gebouwd". 'Na de bevrijding wilde de Voorlo pige Revolutionaire Regering voorrang geven aan de gezond heidszorg in Vietnam. Want die was erg slecht. In Ho Chi Minh- stad bijvoorbeeld wonen 31/* mil joen mensen, maar er was in maar acht wijken een ziekenhuis, ter wijl er twintig tot vijfentwintig wijken zijn. In het algemeen wa ren die ziekenhuizen slecht uit gerust, en voor veel mensen wa ren ze niet bereikbaar en te duur". 'Behalve de grote ziekenhuizen waren er ook poliklinieken spe ciaal voor de armen. Maar die wa ren slecht behuisd. Ze waren niet bepaald hygiënisch. Ik ben eens in zo'n kliniek geweest en daar zaten de gaten in het plafond". Decentralisatie Na de bevrijding was het eerste wat de VRR te doen stond de gezond heidszorg in Zuid-Vietnam gron dig te reorganiseren naar het voorbeeld van Noord-Vietnam. Dat wil zeggen: een nieuw gede centraliseerd systeem van ge zondheidszorg opbouwen met districtspoliklinieken (een dis trict telt circa 20.000 inwoners), districtsziekenhuizen en op dorpsniveau een ziekenzorg- kraamcentrum, waarin door gaans een aantal hulpartsen, een verloskundige en enkele ver pleegkundigen werkzaam zijn. Mevrouw Ngo Thi Huynh Mai, die lange tijd in een klein ziekenhuis in ae bevrijde gebieden heeft ge werkt, heeft in die opzet van de gezondheidszorg in Noord- Vietnam een niet onbelangrijk aandeel gehad. Toen zij na de ak koorden van Genève (1954) in 1960 in Hanoi ging studeren, hield ze zich twee jaar lang bezig met het ontwerpen van een nieuw systeem van poliklinie ken. Dat systeem wordt nu ook toegepast op Ho Chi Minh-stad. Een stad overigens waar de pro blemen hoog opgestapeld liggen: op grote schaal komt er tubercu lose voor, malaria, geslachtsziek ten. En daarnaast moet de strijd worden aangebonden met de ge volgen van de eertijds; zeer om vangrijke prostitutie en drugs verslaving. Kortom: de erfenis van een inmid dels afgesloten, westers tijdperk wordt nog dagelijks in volle om vang gepresenteerd. De doeltreffendste methoden om dit soort problemen te lijf te gaan berusten volgens de twee gynae cologen op een systeem van de centralisatie (spreiding). Een sys teem dat uitgaat van het socialis tische principe dat de gezond heidszorg voor iedereen (even) bereikbaar moet zijn. Zonder so cialisme geen decentralisatie, zonder decentralisatie geen goede gezondheidszorg, zo rede neren beide gynaecologen. Gebrek aan kennis Intussen zijn ze weer afgereisd naar Vietnam, met een flink pakket aan kennis, dat ze hier tijdens hun stage vermelden, onder de arm. Me vrouw Ngo Thi Huynh Mai op het gebied van de cytologie (leer van de cellen), haar collega mevrouw Tran Thi My op het gebied van de "family-planning". Mevrouw Ngo: "De gynaecologie is in Vietnam erg belangrijk, ondermeer in verband met de preventie. Wat dat betreft doet zich in Ho Chi Minh-stad nu een zelfde situatie voor als vijftien jaar geleden in het noorden. Er is daar een onderzoek geweest waar uit bleek dat een groot percentage vrouwen een groot gebrek aan kennis had op het gebied van de sexualiteit. Er werd daar toen ook niets aan preventie gedaan. Dat geldt ook voor de geboortenrege- ling. Het aantal geboorten is op het ogenblik nog erg hoog". WIM WIRTZ ZAKENNIEUWS LEIDEN-Aan de Rijnzichtstraat 2 is het uurwerkmakersbedrijf en de handel in uurwerken van C.J.J. van Heusden opgeheven. Aan de Oude Rijn 40 is de kunst galerie "De Oude Rijn" gevestigd. Aan de Bronkhorststraat 28 wordt per 1 november de kruideniers winkel van H. Vrouwenvelder op geheven. Aan de Rijndijk 98 is inmiddels het transportbedrijf J.P. van Kam pen gevestigd. Aan de Lammermarkt is het café 't Molentje" opgeheven. Aan de Prinsenstraat 62 is het gla- zenwassersbedrijf D.A. van 't Riet gevestigd. Aan het Utrechtse Jaagpad 128 is het glazenwassersbedrijf P.J. van der Zeeuw gevestigd. Aan de Genestetstraat 64 is de binnenhuisarchitect D. v. Berkel gevestigd. Aan de Oude Herengracht 30 is in de leegstaande automatiek van Van Rooden een filiaal van het Leidse Reformhuis gevestigd. Aan de Witte Singel 60 is de BV Handelsmaatschappij Parmentier voor roerende en onroerende goe deren, opgeheven. Ten onrecht werd in deze rubriek vermeld dat het sigarenmagazijn "Bejo" aan de Kraaierstraat 21 is opgeheven. Dat gebeurt pas op 5 december. Nu is er een oprui mingsuitverkoop aan de gang. De winkel en de tearoom van de firma Kluit aan de Breestraat 114 zijn vernieuwd en uitgebreid. De verbouwing werd uitgevoerd door architect J.J. Barendse uit Haar lem. Vanmiddag is er van 17.30 tot 19 uur receptie. Aan de haven 24/26a - het voorma lige pand van de aardappelenhan- del Zandvliet is Robbers Ruiter sport geopend. Een winkel waar al les verkocht wordt op het gebied van de paardensport. Cyclus politiek LEIDEN - Mr. J.L. Heldring, direc teur van het Nederlands Genoot schap voor Internationale Zaken en medewerker van NRC/Handels- blad, spreekt vanavond van acht tot tien in het academiegebouw aan het Rapenburg over de geschiede nis van de buitenlandse politiek van Nederland van 1945 tot heden. De lezing maakt deel uit van de door het Vormingscentrum van de Leidse universiteit georganiseerde cyclus over politiek. Morgenavond begint het tweede gedeelte van deze cyclus, die elke week op don derdagavond wordt gehouden. Tot de sprekers die deze avonden zul len vullen, behoren prof. dr. E.E. van der Beugel, de journalist Paul van 't Veer, prof. dr. F. van Dam, prof. drs. H.C. Posthumus Meyes en Henk Neuman. SPORT ALPHEN AAN DEN RIJN/LEIDEN - AZC/ZIJL/LGB, op de derde speeldag van de nationale waterpolocompetitie, geldt ook dit jaar als een echte derby. Ondanks het feit dat het Alphense AZC zich middels de komst van internatio nals in twee jaar tijd tot de topploegen van Nederland heeft geschaard, en ondanks het feit dat Zijl/LGB vrijwillig voor een „underdog" positie kiest. Want feit is ook dat er tussen beide „buren" al jarenlang een grote rivaliteit heerst. AZC, dat aan de vorig jaar binnen gehaalde internationals Buunk en Stroboer, dit seizoen opnieuw in ternationals (Keman. Stroboer en Noordergraaf) toevoegde, zal voor de neutrale toeschouwer het meest kansrijk het Dillen-bad induiken. Boskamp: zes duels „straf" LUXEMBURG - Het Nederlandse amateurteam van spelers tot 21 jaar heeft gisteren de vriendschappe lijke uitwedstrijd tegen Luxem burg verloren met 0-2. Voor Luxemburg doelpuntten Graft en Dresch in respectievelijk de 36e en 72e minuut. Johan Sulkens (RBC) miste in de 54e minuut een straf schop. Er waren 200 toeschouwers. Jan Boskamp is door de tucht- commissie van de Belgische voet balbond (KBVB) voor zes wedstrij den geschorst. Boskamp had even als Juan Lozana een rode kaart ge kregen tijdens de wedstrijd RWD Molenbeek-Beerschot (1-1) op 3 ok tober. De spelers waren met elkaar aan het vechten geslagen. Lozano kreeg daarvoor een schorsing van tien wedstrijden. De Denen hebben ook hun tweede wedstrijd tegen Cyprus voor groep 1 van de voorronden van het wereldkampioenschap voetbal 1978 met ruim verschil gewonnen. De Deense formatie, die in de eerste ontmoeting met 5-1 triomfeerde, won gisteravond in Kopenhagen met 5-0. Leicester City leed op eigen ter rein in een wedstrijd voor de eerste divisie van de Engelse league een nederlaag van 0-1 tegen Liverpool. Dat geldt ook voor de direct be trokkenen, hoewel een Alphense zege voor die insiders nog niet bij voorbaat vastligt. Luister naar AZC-speler Frank van de Akker: „Het wordt erg lastig. Zijl speelt een straffe, zware mandek- king. Vooral in een kleiner bad als De Dillen is dat bijzonder effectief. Maar als wij sterker zijn - op papier is dat duidelijk welzo - dan is het misschien een voordeel voor ons. Hoewel Zijl te weinig snelheid heeft, is het vooral verdedigend een erg goede ploeg, die wij echter van haver tot gort kennen". Omgekeerd zegt ook Hennie Hen- sing, de Leidse coach, AZC zo lang zamerhand wel te kennen. Toch zat er afgelopen zondag bij Meeu- wen-AZC een Leidse delegatie (aanvoerder Jacob Spijker en en kele medespelers) met meer dan gewone belangstelling in Amster dam te kijken. Hensing: ,,Ik heb nog geen contact met Spijker ge had. Vanavond, bij de wekelijkse teambespreking, moet hij met z'n ideeën op de proppen komen. We hebben het verleden jaar veel ge daan en we hebben het weer opge nomen om tegenstanders te bekij ken. Met name voor ploegen als De Meeuwen, en vorige week ook LZ'86"(tegen Zian, red.) doen we dat. AZC is voor ons geen onbe kende meer". Zijl, van wie Hensing, meer nog dan Rob Schouten, verwacht dat het tot een plaats onder de top-drie (Rob ben, Zian en AZC) kan komen, opende de competitie met een knappe 3-2 winst bij VZC én een alleszins acceptabele 7-12 neder laag tegen Robben. Hensing: „Ook over het duel tegen Robben ben ik tevreden. Zowel vanwege het ver- t Ton Buunk toonde, aanvallende spel als de ze ven goals die Kroon om z'n oren kreeg. Dat laatste gebeurt toch zel den. Onze opzet was om aan klan tenbinding te doen. Daar willen we dit seizoen hard aan werken, zeker nu we op ons „oude stekkie" (het nieuwe zwembad De Zijl) terug zijn". AZC zegevierde in de eerste duels tweemaal royaal over „zwakke" tegenstanders: 9-4 tegen PSV en 7-1 tegen Meeuwen. Volgens Van de Akker gaat de Alphense ploeg nu een moeilijke serie wedstrijden tegemoet, te beginnen met De Zijl. „Als we Zijl thuis, VZC uit, Robben thuis en Zwemlust thuis gehad hebben kunnen we zien hoe we er De ZijllLGB het grootste probleem. voor staan. Vóór de toppers mogen we geen punten verliezen. Dat is tegen Zijl ook de moeilijkheid. Mis schien is het zaterdag wel de eerste krachtmeting voor ons. Ik denk dat we een erg beweeglijk spel moeten spelen. Maar misschien denkt me neer Geurtsen daar anders over". Hensing, die het enthousiasme van zijn spelers prijst, laat zijn ploeg bewust zonder vaste midvoor spe len, tot nu toe. AZC kiest vaak wel voor een vaste spits, hoewel de Alphense coach Geurtsen, de speelwijze per wedstrijd beziet. Tegen Meeuwen bijvoorbeeld koos AZC voor het zgn. „open" spel. Tenslotte de realistische visie van Hensing op de komende derby: „Er zijn een aantal ploegen waartegen je enige reserve in acht moet ne men. Zian, Robben en tegenwoor dig hoort daar ook AZC bij. We kunnen tegen deze drie alleen maar hopen op incidenteel succes. Zover zijn we wel. Ons grootste probleem tegen AZC zal zijn het uitschakelen van Ton Buunk. En de vraag is of we er mentaal tegen op kunnen, door die recente nederlaag in het Sportfondsenbadtoernooi (6-2, red.) en het publiek in Alphen. Want een wedstrijd bij AZC thuis moet je niet onderschatten. Ook al zullen er veel Leidse toeschouwers zijn". WIM VAN WANROOY HAIFA - Nederland heeft de wed strijd voor de derde ronde van de schaakolympiade tegen Zwitser land met 2,5-0,5 voorlopig gewon nen. Jan Timman zegevierde over Hug, Jan Hein Donner speelde re mise tegen Lombard, Ree won van Wirthensohn en partij Huss-Kui- pers werd afgebroken. De afgebroken partijen uit de wed strijd Schotland-Nederland (tweede ronde) eindigden in remise (Pritchett-Timman en Ligte- rink-Findlay), zodat de eindstand 2,0-1,5 voor Nederland werd. Tim man en Ligterink wisten hun posi tionele voordelen niet uit te buiten. De afgebroken partij van Kuipers tegen Zwitserland zal zeker verlo- Timman kreeg met wit tegen Hug een variant van het koningsindisch op het bord, die hij vroeger uitge breid had geanalyseerd. Hij kwam met groot voordeel uit de opening en profiteerde daarvan. Ook Donner kreeg met zwart tegen Lombard in het Nimzo-Indisch een stelling die hij zeer goed kende, omdat de nationale ploeg die in het trainingskamp vrijwel een dag lang had geanalyseerd. Uit angst voor een fantoom deed Donner echter niet de zet, die als de beste werd beschouwd. Ernstige gevolgen had dit niet, maar de stelling kreeg nu een zeer statisch karakter waarin geen van beide partijen op winst kon spelen. Ree kreeg tegen Wirthensohn in een benoni een prettige stelling met actief stukkenspel wat na een on nauwkeurigheid van Wirthensohn tot een winnende aanval leidde. Kuijpers Kuipers met zwart tegen Huss al heel vlug plezierig spel verwerven, 'maar zijn openings kennis bleek niet meer te zijn wat het geweest is. Kuijpers Kuipers bovendien een ernstige fout die vrij veel materiaal kostte. De afgebro ken stand is hopeloos voor de Ne derlander. De belangrijkste wedstrijd van de derde ronde was vermoedelijk Ar- gentinie-Engeland. Argentinië- Engeland. Engelsen gaan zeker winnen, mogelijk met 3-1. West West-Duitsland op winst staat tegen Oostenrijk, leidt voor Neder land (tweede). Italië Italië Engeland (op gedeelde derde plaats). De Nederlandse dames afgebroken partij uit de tweede ronde tegen Japan (3-0) en zege vierden in de derde ronde met 2,5-0,5 over Finland. De hoge overwinningen zijn bemoedigend maar niet van het grootste belang omdat het nog pas gaat om plaat sing voor de finalegroep. Van kwa lificatie waren de Nederlandse da mes al tevoren vrij zeker. NOORDWIJK - De eerste van de vier voorronden van het toernooi om de Northgo Cup heeft geen ver rassingen opgeleverd. De favoriete ploegen sloegen zich er zonder veel problemen doorheen. Monstero verwinningen behaalden Swift/'t Winkeltje (12-2 tegen de Noord - wijkse politie) en Oud Feyenoord (13-2 zege op het Leisch Dagblad). BC Faase behaalde een 5-1 over winning op EKL-Boys en Jaap Ee denboys (Oud Ajax) klopte Van 't Zelfde met 6-3. Swift/'t Winkeltje en de gemeentelijke politie van Noordwijk beten de spits af van het toernooi, dat vorig jaar zo'n groot succes werd. Halverwege had Swift tegen het politieteam (onlangs tweede op de Nederlandse kam pioenschappen voor politiezaal- voetbalteams) dankzij Piet Gluber (2), Wim de Roo, Koos van Egmond en Jantje v. d. Reyden reeds een onoverbrugbare 5-0 voorsprong opgebouwd. Jan Pijnacker (2), Jan v. d. Reyden (2), Koos van Egmand (2) en Renzo Candido voegden daar na de doelwisseling nog een zeven tal goals aan toe. Cock van Maris mocht met twee doelpunten de politie-eer redden. Jaap Eeden Boys spande zich nau welijks in tegen het Katwijkse Van 't Zelfde/Dijksrrfan. Bijna werd dat de Amsterdamse oudgedienden fa taal, toen Henk Schaap en Cor Pronk na rust de achterstand van drie goals opeens terugbrachten tot 2-3. Uitblinker Sjaak Swart, Jan Miener en Bram Haverkamp stel den de winst echter veilag. Jan Guyt scoorde in de laatste minuut met een slimme kopbal nogmaals tegen. De aanvankelijke 3-0 voor sprong voor de Amsterdammers was tot stand gekomen door doel punten van Haverkamp, Sjaak Swart en Jan Fransz. Oud Feyenoord verpletterde het team van het L.D. met maar liefst 13-2. Bij de doelwisseling was de stand 5-1 in het voordeel van de Rotterdammers. Piet Vrauwdeunt was de topscorer in dit duel. Hij scoorde vijf maal. Bouwmeester (3), Kreyermaat (2) en Romeijn, Haak en Steenbergen completeerden de dertien doelpunten. Roman en Van der Reyden scoorden voor het L.D. Verreweg het meest aantrekkelijke zaalvoetbalduel was dat tussen de sterke ploegen van BC Faase (met de Sparta-spelers Bert Jansen en Leen de Goey) en de EKL. Doordat EKL-Boys al een competitiewed strijd in de benen had zitten (Gijs CoÜé: „Ik begrijp niet dat de toer- nooileiding óf de bond ons geen uitstel heeft kunnen geven") moest de ploeg de strijd al snel gewonnen geven. Bert Jansen, Leen de Goey (2) en Jos v. d. Berg (2) scoorden voor BC Faase, dat met 5-1 won. John Verschoor scoorde met een knap schot de enige tegentreffer. Beker Godyla United heeft in de strijd om de districtszaalvoetbalbeker de tweede overwinning binnen ge haald. Na een stroef begin won de ploeg uit Lisse tenslotte nog vrij gemakkelijk met 5-2 van het Goudse Verwey en Adegeest Bij de doelwisseling keek Godyla nog tegen een 2-1 achterstand aan. De Goudenaren waren na een foutje van Jos Faas op 1-0 gekomen en na de gelijkmaker van Harry v. d. Zwet (na een knappe combinatie met Theo Godyla) nam V&A nogmaals een voorsprong toen Jan Ligten- berg voor twee minuten naar de kant was gestuurd. Verder liet Go dyla United het echter niet komen. De ommekeer kwam in de tweede helft, toen Ruud v. d. Voort in het strafschopgebied onderuit was ge haald. Harry v. d. Zwet benutte de penalty, waarna v. d. Zwet Godyla voor het eerst aan de leiding bracht. Daarna liet V&A steeds groter wordende gaten in de defensie val len. Willem van Harskamp, de doelman van de United, leidde de twee laatste goals in. Een uitworp van Van Harskamp, transporteerde Jos Faas door naar Ruud v. d. Voort (die geen moeite had om voor een leeg doel de score naar 2-4 te schie ten) en Thoe Godyla tenslotte bracht Ruud v. d. Voort in stelling, die 2-5 op het scorebord bracht. Op dinsdag 9 november om 20 uur treedt Godyla in Hendrik Ido Am bacht aan tegen Hoogerwerf in het derde districts-bekertreffen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19