..Prachtig maar zaak is daarmee niet opgelost... „Doelstelling is nog niet bereikt" Tour-parcours tenslotte toch goed genoeg X)NDERDAG 28 OKTOBER 1976 LEIDEN - De trein uit Parijs rolt om even over twaalf het station van Leiden binnen. Bas Vonk haalt de bezoekers af en brengt ze naar de Groenoord- hal alwaar aanwezig het orga nisatiecomité Tour de France Leiden 1978, bestaande uit de heren Riethoven, Kouwenberg en Vonk zelf. Tevens is er Groenoordhal-directeur André de Jong en nu en dan ook "les messieurs" Gaillard en Bouvet. De één is Commissaire Gèènral du Tour de France, de ander heeft op zijn visite kaartje een beduidend inge wikkelder taakomschrijving staan. Maar hij is gekomen om het parkoers van de proloog te bezichtigen. De twee zijn van uit Parijs gearriveerd om de eerste schermutselingen te le veren met de Hollanders die in '78 de start van de Tour de France gaan organiseren. Ze worden meegetroond naar een eetgelegenheid in de binnen stad. Waar het eerste bedrijf begint. Eten In het Chinese restaurant, schuin tegenover de concur rent die kort geleden overval len werd, doen de heren hun eerste indrukken op. De akte tassen blijven voorlopig nog onder de tafel. Bas Vonk praat. Hij fungeert als spreekbuis voor de anderen, omdat hij de enige is die in het Frans uit zijn woorden kan komen. Er wor den, over de Babi Pangang heen, wat wetenswaardighe den uitgewisseld. De Franse afgezanten van de grote Tour baas Felix Lévitan gedragen zich bescheiden en correct. Eén eet met stokjes, de ander biefstuk. Ze hebben goede her inneringen aan Holland. Sche- veningen was, in het recente verleden, een leuke start, Lei den een knappe doorkomst. Jammer, dat Frankrijk zo ver weg ligt. Monsieur Lévitan zag Leiden wel zitten. Goede be richten uit Parijs. In de Groenoordhal de meta morfose. Anderhalf jaar ver derop lijkt een lange tijd, de heren van L'Equipe, het sport blad dat het grootste wielere- venement ter wereld organi seert, blikken gemakkelijk verder; naar 1979 al. het con tract met Leiden is getekend, ter zake dan. Weg met die poespas van handtekeningen zetten, weg met die mooie fol ders, die Hollanders moeten maar eens met de billen bloot. Het wordt hoog tijd, dat de za ken concreet op papier komen te staan. De heren zijn duide lijk niet tevreden met de grote lijnen waarin André de Jong een beeld van zijn Groenoord hal schetst. Dit is hiin terrein. Nauwkeurige tekeningen en plattegronden willen ze zien, geen mooie plaatjes. Binnen een mum van tijd ligt de, qua afmetingen toch beslist niet geringe vergadertafel, bezaaid onder de paperassen. En dan barst het Franse geweld los. Geduldig Bas Vonk legt de bedoeling van het Leidse organisatieco mité tot driemaal toe geduldig uit. "Hier de hal uit, daar het terrein af, aan de andere kant er weer op en zo de hal weer in", stippelt hij uit. Simpel toch? Dus niet, de heren zijn niet makkelijk. Praten een kwartier over de volgauto's, een kwartier over het publiek en vervolgens een half uur over de combinatie wagens toeschouwers. Dan de start, de finish, de tribunes en de hek ken. En de combinaties daar van. Ze discussiëren uiteinde lijk gezamenlijk, terwijl André de Jong, ingeklemd tus sen beide kemphanen, het hoofd draait als zit hij naar een tafeltenniswedstrijd te kijken. Fransen zijn nog altijd rapper met de tong dan met de fiets. Bas Vonk zegt (in het Neder lands): "Laat maar uitrazen. Na een half uur zijn ze precies weer op ons uitgangspunt te ruggekeerd en zijn ze waar ze wezen moeten. Dat drukke ge doe hoort nu eenmaal bij Fran- r Joop Riethoven Het valt tegen. "Op papier ko men ze er inderdaad wel bin nen de door Vonk gestelde termijn uit, maar dan willen ze wel eens zien hoe de getekende lijnen overeen komen met de werkelijkheid. De problemen die ze dan maken lijken onop losbaar. Elk hoekje, elk gaatje van de hal wordt aan een nauwgezet onderzoek onder worpen en niets deugt. Dat gaat niet, dit moet anders en daar klopt helemaal niets van. Monsieur Bouvet laat door schemeren, dat hij de hele op- Door Aad van Kaam zet (start en finish binnen) niet ziet zitten, monsieur Gaillard draaft onvermoeibaar door. Met in zijn spoor André de Jong, nu Vonk, Riethoven en Kouwenberg het laten afwe ten. De regen van niet klop pende details laten zij gelaten over zich uitstorten. De Jong fronst de wenkbrauwen, knikt instemmend, maar mompelt: "Ze kunnen wel alles willen." De runderhal vinden ze maar' niks en het perscentrum is te klein. Trouwens waar moeten de grote bazen Goddet en Lévi tan hun "permanence" en bu relen vestigen? Geen plaats vinden ze geschikt. Totdat De Jong een paar knopen door hakt en wijst waar en daar. Moet dat? Plaveisel Buiten gesticuleren de twee Fransen weer onverdroten verder. Even klaren de gezich ten op wanneer André de Jong vertelt, dat het plaveisel rond de Groenoordhal het komend jaar gerenoveerd zal worden. Hij krijgt als beloning een paar ferme klappen op de schou ders. "Trés gentile." En toen was er koffie. Boven, in de directeurskamer, wordt de werkelijkheid nog eens vergeleken met de teke ningen en weer dreigen er pro blemen. Maar De Jong laat zich nu niets meer op de mouw spelden. Roept met de regel maat van de klok "accoord" en imponeert. Gaillard zet stre pen, Bouvet kijkt ietwat mee warig naar die "gekke Hollan ders", die een finish in een hal plannen. Even nog wil hij de zaak weer ingewikkelder ma ken dan die is, maar de politie komt tussenbeide. Opgetrom meld door Joop Riethoven om de heren van de Tour te escor teren tijdens de rondrit over het zes kilometer lange par koers door de binnenstad waarop straks de proloog ver reden moet worden. Het spit suur is een tegenvaller. Het meest opvallende van het door route-organisator Wim van Duivenbode uitgezette traject is de enorme drukte die er dan op heerst. Opnieuw betrokken gezichten. Drinken In café Aniba, achter het genot van een glas „Einekè", wordt het laatste oordeel geveld. Verrassend plotseling geen enkele negatieve opmerking meer. Bouvet heeft nog wat twijfels, maar is bereid de Hol landers het voordeel daarvan te geven. Hij vindt de Tour toch eigenlijk een typisch bui- tengebeuren, maar "allez". Het is uniek, dat is waar. Gaillard, beduidend hoger in rang dan zijn collega, ziet al helemaal geen problemen meer. Speelde daarnet nog over elk wisse wasje hoog op tegen André de Jong, maar noemt deze nu een zeer bekwame en dynamieke man. De accommodatie vande Groenoordhal vindt hij het einde. Het parkoers is uiter mate fraai, stukken beter dan dat van vorig jaar in Charleroi. Hij is gewoon content, eigen lijk is alleen de jenever niet te drinkenDie toestanden die hij daarstraks maakte? Niets aan de hand, dat hoort erbij. Alles is goed. Monsieur Lévi tan in Parijs kan tevreden zijn. Goede berichten uit Leiden. PARIJS - Met het bewijs van de schuld van de beroepswielren ner Rachrl Dard is gisteren in Parijs een einde gekomen aan een dopingschandaal, dat de gemoederen in Frankrijk een halve maand danig heeft bezig gehouden. De dopingaffaire kwam op, 15 oktober aan het licht toen de 29-jarige arts Bruno Chaumont een boekje open deed over de door hem uitgevoerde dopings- controle aan het einde van de etappe-wed strijd Ster der Be loften op 1 oktober.Volgens Chaumont gebeurde, er de eer ste dagen niets. Na de tweede etappe vertrouwde, Jean-Pierre Danguillaume de arts toe, die die dag by hem op controle ge weest was, dat hij „de had toe gepast. Deze „truc" wordt ge- Franse renners gestraft voor. „doping-truc" daan met behulp van een rub ber omhulsel dat gevuld is met dopingvrije stoffen en in de anus wordt gestopt. De inhoud ervan had hij in de flesjes ge stopt. Tijdens de laatste dopingcon trole betrapte dokter Bruno Chaumomt de renners Dard en Borreau op het gebruik van „de truc". Chaumont gelastte hen „eigen" urine in te leveren. Dit gebeurde pas nadat beide ren ners hadden geprobeerd de arts om te praten. Chaumont be sloot de doos persoonlijk naar Parijs te brengen, in plaats van zoals gebruikelijk op de trein te zetten. Op het station Austerlitz in Pa rijs wachtte hem echter een ver rassing. Rachel Dard, die met de auto van Dax naar Parijs was gereden, stond hem op te wach ten in het gezelschap van een coureur, die Chaumont niet kende. De dokter kreeg een stomp in de rug en werd ge dwongen de doos met urinesta- len te vernietigen. Hetgeen hij weigerde. De Franse wielerbond legde Rachel Dard en Bernard Bour- reau uiteindelijk een boete op van 5000 Zwitserse franken, ongeveer 5300 gulden. Voorts kregen ze een voorwaardelijke schorsing van een maand. Fan wil boete van Rijsbergen betalen LEIDEN - Op zich vond Wim Rijsbergen het een prachtig aanbod van die fan Joop Millenaar, de eigenaar van een Rotterdamse jachthaven bood gisteravond openbaar aan de duizend gulden boete voor de Leidse Feye- noorder te betalen, die hem door zijn club was opgelegd nadat hij zich minder vleiend had uitgelaten over de voetbalkennis van zijn directeur Guus Brox. Onder het motto: de sfeer is nou eindelijk goed in de Kuip, laat die nou ook goed blijven, wil die sup porter de nog altijd slepende boe tekwestie beëindigen. Wim Rijs bergen (op wiens loon de duizend gulden overigens allang zijn inge houden, „dus als Joop ze betaalt laat hij ze dan niet aan Feyenoord betalen, anders hebben ze die boete dubbel"): „Hardstikke leuk natuur lijk, maar zelfs al zou ik dat geld via een supporter terugkrijgen, dan nog is die zaak niet meer te stoppen, ik zou het niet willen ook, want die moet tot het einde toe worden uit gezocht. Er is namelijk een principe in het geding. Kijk, als ik echt fout was geweest, had ik best een boete willen betalen, maar dan wel bin nen normale proporties. Voor deze zaak was een boete helemaal niet op z,n plaats, laat staan zo'n abnor maal hoge. Daarom heb ik die kwestie ook in handen gegeven van de WCS Een spelersvakbond die via voor man Karei Jansen over de boete zaak onderhandelt met de Feyenoord-directeur Guus Brox, met wie nog altijd geen oplossing is gevonden. En dat is ook het aanbod van die supporter niet, vindt Jan sen. „Dat is de zaak ook niet. Het gaat er om of een werkgever voor zo'n overtreding zo'n hoge boete mag geven. Volgens ons los je met 'dat soort sancties niets op; zijn die juridisch niet eens haalbaar. Dat heb ik in een eerste bespreking met Brox ook gesteld. Feyenoord laat dat nu onderzoeken door de juri disch adviseur (mr. Van Velzen) en wacht diens advies af voor we ver der gaan praten. Dat kan best een dezer dagen gebeuren. Ik ben wel optimistisch over de afloop, want Wim zelf heeft intussen al de be reidheid getoond het werkklimaat van zijn kant te verbeteren", Leidse Willem heeft daartoe inder daad de eerste stappen gezet. „Ik heb Brox verteld dat ik niemand persoonlijk heb willen kwetsen met die uitspraken. Ik heb me ver der in mijn column op maandag de laatste weken erg rustig gehouden, zodat Feyenoord zich daaraan ook niet meer hoefde te storen en ik doe net als de anderen op het veld mijn uiterste best om er wat van te ma ken. Niet alleen voor mezelf, ook voor Feyenoord. Het kan inderdaad lullig overkomen dat die boetezaak nu nog speelt, terwijl de sfeer ver der zo goed is, maar zo'n op zich mooi gebaar van buitenaf lost niets op. Als de sfeer nou echt goed ge houden moet worden, laat het Feyenoord-bestuur me dan die boete kwijtschelden. Dat gebaar zou ik veel liever hebben PAUL DE TOMBE Hennie Blom, de man achter het herboren Mercasol: LEIDEN. Mercasol Leiden-coach Hennie Blom reageert enigszins verbaasd op de mededeling van omstanders dat hij deze week al weer één jaar achter het roer van de Leidse basketbalclub staat. "Hoe heb ik het kunnen uithouden" grapt hij met manager Henk Reekers. Vorig jaar oktober werd Hennie Blom, toen coach bij het dames team van White Stars in Haarlem en daarvoor technisch leider bij het Zandvoortse Typsoos Lions, door bestuursleden van B.S. Leiden be naderd om de dat jaar opnieuw va cante coachplaats te bezetten. Barry Hecker, opvolger van de plotseling vertrokken Harry Pap pas, was stukgelopen op de vele problemen van het armlastige Lei den en had zijn ontslag ingediend. Hennie Blom kreeg in de onder handelingen met B.S. al direct een gunstiger perspectief voorgescho teld, want het Leidse bestuur had op datzelfde moment de gespreks ronden met sponsor Pim Perquin, importeur van het Zweedse roest- werende autoproduct Mercasol, bijna afgerond. Met een nieuwe coach èn een sponsor zou B.S. Lei- BASKETBAL - De Haarlemse basketbalclub Buitoni heeft giste ravond in Badalona de tweede wedstrijd voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars tegen Juven- tud de Badalona met 115-87 verlo ren. Juventud plaatste zich voor de tweede ronde, omdat het de eerste wedstrijd tegen Buitoni maar met 74-80 verloren had. den, onder de naam Mercasol Lei den het in de eredivisie verloren gegane terrein moeten heroveren. Sponsor Pim Perquin vertelde bij de introductie van de sponsoring aan de pers dat zijn eerst oogmerk voor de financiële injectie was "de zaal weer 'vol' te krijgen en de ploeg handhaven in de eredivisie". Hen nie Blom verklaarde in een inter view met deze krant dat zijn enige doelstelling was "bij Mercasol het beeld terug te brengen van BS. De Vijf Meihal-entourage, met de overvolle tribunes, noemde hij toen "een sportieve hel", Leiden in eigen huis was verschrikkelijk". Afgelopen zaterdg beklommen 1200 toeschowers de tribunes van de Leidse sporthal voor het duel van Mercasol tegen Pioneer Punch. Weer enkele honderden mensen meer dan bij de voorgaande thuis wedstrijden. Het doel van sponsor Perquin lijkt na één jaar dus* be reikt, de zaal loopt weer 'vol' en de recette is met drie-kwart van de thuiswedstrijden nog voor de boeg al over de helft van het totaal van het afgelopen seizoen heen. Hennie Blom in landelijke basketbalkrin gen al afgeschilderd als de "tover- meester" achter het herboren Lei den, reageert terughoudend op zijn Hennie Blom: "We zijn geen voetballers, dus niet". woorden van vorig jaar "Mijn doel stelling is nog niet bereikt, maar het gaat beter en wij zijn op de goede weg. Het publiek moet er nog aan wennen dat wij beter spelen. Vroe ger werd het hier een hel als je als tegenstander tien punten voor kwam, nu nog niet. Het publiek komt wel, maar wacht nog af en stelt zich aarzelend op achter het team. Wanneer dat terugkomt is de doelstelling bereikt, maar de el lende is dat wij twee maanden geen thuiswedstrijden hebben. We verliezen daardoor weer het contact met ons publiek. Het is ge woon "ongehoord" dat wij zo lang weg moeten, het publiek heeft er recht op "haar" team te zien spelen en dat zeg ik heus niet alleen omdat wij de recette hard nodig hebben." Hoewel Blom's marktwaarde door recente de successen behoorlijk is gestegen heeft Hennie Blom ook in de periode dat het minder goed ging met Leiden goed in de markt gelegen bij andere clubs. "Ik heb geen spijt dat ik ben gekomen en ben gebleven. Toen de sponsor doorging was het voor mij geen en kel probleem om ook te zeggen dat ik doorging. Ik was na een half jaar nog niet op het team uitgekeken, iedereen was enorm gemotiveerd en de spelers waren ook niet op mij uitgekeken. Ik heb goede aanbie dingen gehad van andere teams en er werd een beroep gedaan op mijn "Amsterdamse" hart, maar ik heb bewust gekozen voor Mercasol. Ondanks de slechte resultaten bleef een grote groep mensen on voorwaardelijk achter het team staan, nou, dat enthousiasme daar kan je niet aan voorbijgaan". Het op zijn zachtst gezegd "onge lukkige" competitieprogramma van Mercasol, dat na 6 november (Remington thuis) tot januari 1977 alleen nog maar uitwedstrijden kent, brengt de Leidenaars deze week tweemaal in de ring. Van avond ontmoet Mercasol in Den Bosch Remington en zaterdag speelt Leiden tegen landskam pioen Kinzo in Amstelveen. Hennie Blom "We zijn geen voetballers, dus we zeuren niet dat dit wel erg zwaar is. Speel-tactisch zie ik de meeste problemen tegen Reming- ton. We kunnen Bartolome tegen over Marionneaux zetten, Bell tegen Bravard, terwijl de guards el kaar in evenwicht houden maar dan houdt Remington een sterkere post Akerboom of Van Vliet Ik blijf er bij dat wij overigens beide keren gelijke kansen hebben, al zal het straks met Peter Kop allemaal weer wat minder gecompliceerd worden". HANS JACOBS Voor de eredivisie van de basket balcompetitie heren heeft NN Do- nar gisteravond gewonnen van M/Utrecht met 93-68 (49-34). Kom mcc.' WE ZITTEN AFRO'S SAORT- HWORAM/EK MET SMART OP JE TE WACHTEN VCf-PUL-LUP-PEE DAS WAAR OOK JOFPOOUU HOES - 7ESTA/JD IK WAS Jullie -én-straal L/EKöE TEN.. Noo SNoePie, wat taDMANTIEK BETREFT ZE& I/OORIOPS6 AfAtAR VUK», V/LO&.' MIS-Ü SCH/EN WAAL JE WOö KJET 'T LAAT STE PGOÉR.AKMA- OWOÊRDEEL

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17