President Ierland treedt af Janos Kadar kent grenzen van zijn macht Zoekactie in Frankrijk Tanaka niet uitgerangeerd Smith wil niet af van plan- Kissinger Egypte wil tunnel SPAARGDRO Uw uitgaven zwart op wit. De vlotste manier van modem betalen. Huur, gas. licht en abonnementen. Twintig jaar na „Boedapest Zeven dagen vrijheid dus zet de kaas uit het vuistje maar klaar! ZATERDAG 23 OKTOBER 1976 GENEVE (UPI) - De Rhodesische premier Ian Smith weigert toe te geven aan Britse dwang te gaan on derhandelen over het Brits- Amerikaanse vredesplan voor Rhodesië. Elke verandering die in dit plan wordt aangebracht bete kent naar zijn mening het einde van de huidige besprekingen in Gene ve. Impliciet gaf Smith gisteren te kennen dat hij zich dan ook niet langer gebonden voelt aan de principe-afspraak dat binnen twee Mjaar in Rhodesie een zwart meer- ■derheidsbewind aan de macht moet zijn. De Rhodesische leider, die krachtig vasthoudt aan het plan van zes pun ten dat hem door Henry Kissinger is voorgelegd, voerde gisteren in Geneve 90 minuten lang een inlei dend gesprek met Ivor Richard, de Britse VN-ambassadeur, die de conferentie over Rhodesie voorzit. De conferentie moet formeel op 28 oktober beginnen. Naast de blanke delegatie onder leiding van Smith wordt eraan deelgenomen door vier zwarte delegaties met Joshua Nkomo, Robert Moegabe, bisschop Abel Muzorewa en dominee Nda- baningi Sithole, als leiders. Premier Smith weigerde een direct antwoord op de vraag of Richard hem onder druk had gezet om over het vredesplan te onderhandelen. "Ik denk dat ik beter niet in details kan treden" vertelde hij verslagge vers na het gesprek. Maar hij maakte wel duidelijk dat hij blijft bfj zijn eerste verklaring dat hij ge- sleutel aan het plan van Kissinger afwijst. Het gaat daarbij vooral om het beheer door blanken van de portefeuilles van defensie en natio nale veiligheid in een interim- regering die voorafgaat aan meer derheidsbewind binnen twee jaar. "Wij Rhodesiers houden er niet van afspraken te breken", zei Smith. "Als mensen voorstellen dat we e deze afspraak niet moeten nako- b men dan geloof ik dat dat betekent It dat de conferentie afgelopen is en il dat we weer vanaf het begin begin- DUBLIN (UPI) - President Cearb- hail O Dalaigh is gisteren als staats hoofd van Ierland afgetreden, zo heeft dé regering in Dublin be kendgemaakt. Vier dagen geleden had de Ierse minister van Defensie Patrick Do- negan, hevige kritiek op de presi dent geuit omdat hij eerst een uit spraak van het hooggerechtshof over de nieuwe wetten tegen het terrorisme had geëist voordat hij die met zijn handtekening wilde bekrachtigen. O Dalaigh heeft daarna een per soonlijke verontschuldiging van Donegan niet willen aanvaarden. De 65-jarigp O Dalaigh is voorheen opperrechter van het hoogge rechtshof geweest. In november 1974 werd hij eenstemmig tot pre sident gekozen als opvolger van president Erskine Childers, die was overleden. Donegan had op een diner met hoge officieren zich laatdunkend uitgelaten over de president. On middellijk daarna maakte hij be kend dat hij zijn opmerkingen be treurde en zich zo snel mogelijk met excuses tot de president zou wenden. Deze wilde hem echter niet ontvangen. Donegan zond daarna een brief aan O Dalaigh die volgens premier nen". Volgens kringen rond de con ferentie heeft Smith dit tijdens zijn gesprek van vrijdag aan Richard duidelijk gemaakt. De blanke lei der gaf overigens toe dat menings verschillen over het verloop van de conferentie niet in "enkele momen ten" kunnen worden opgelost en hij zei dat hij de Britse ambassa deur "spoedig" weer .zal ontmoe ten. Ivor Richard, die na afloop ook korte tijd met verslaggevers sprak, zei dat Smith "zijn standpunt heeft uiteengezet, hetgeen neerkomt op wat hij in het openbaar heeft ge zegd. Ik heb hetzelfde gedaan", al dus Richard. Vrijdag was nog geen van de zwarte leiders in Geneve gearriveerd. Het hoofdkwartier van de veilig heidstroepen in Salisbury heeft vrijdag bekendgemaakt dat er weer 12 doden zijn gevallen in de toene mende guerrillaoorlog. In een communique werd gezegd dat vijf guerrillo's waren gedood en twee zwarten die de avondklok hadden genegeerd. De guerrillastrijders hadden een blanke boer "ver moord" in het noordoosten van het land nabij de grens met Mozambi que, en verder drie Afrikaanse mannen en een Afrikaanse vrouw "elders in het operationeel gebied", aldus het communique. Liam Cosgrave "ernstig, open en volledig excuus" inhield. Afgevaardigden van de oppositie onder leiding van oud-premier Jack Lynch eisten Donegan's af treden of ontslag omdat O Dalaigh "grof beledigd" had. Een motie waarin dit aftreden werd geëist werd met 65 tegen 58 stem men verworpen. O Dalaigh, een bekend talenge- leerde en voormalig lid van het Eu ropees gerechtshof, had volgens de grondwet de bevoegdheid zichzelf kandidaat te stellen voor herver kiezing wanneer hij dat wenste. Een medewerker van hem zei giste- £ê.-"rZ~ LONDEN (AFP) - Egypte is van plan onder het Suez-kanaal door een tunnel te graven, wat een ern stige militaire bedreiging voor Is raël zou inhouden, zo berichtte gis teren de militaire medewerker van de Daily Mail in Londen. Volgens dit blad is enkele maanden geleden al een contract ter waarde van 30 miljoen Sterling gesloten tussen Cairo en twee Britse firma's. Het contract zou "geheime claussu- les" bevatten die het aan het Egyp tische leger mogelyk zouden ma ken dankzij de tunnel tussen beide oevers over te steken. De geheime claussules voorzien volgens de Daily Mail in een tunnel die berekend is op verkeer van tanks, alsook in de constructie van versterkingen aan in- en uitgang van de tunnel. De Suez-tunnel zou de naam "Achmed Hamdi" krijgen en ko men te liggen tussen de stad Suez en El Sjatt. GRENOBLE (AP) - Koortsachtig wordt nog steeds gezocht naar Olga Moissenko, het Franse meisje dat in i dat hij dat waarschijnlijk niet juli werd ontvoerd (foto boven). zal doen. Premier Cosgrave moet nu binnen 60 dagen presidentsverkiezingen uitschrijven, tenzij een nieuwe aanvaarde kandidaat wordt gevon den, wat hoogst onwaarschijnlijk wordt geacht gezien de huidige ge spannen politieke sfeer in de Ierse hoofdstad. O Dalaigh had gewacht met het on dertekenen van een deel van de harde wet, die scherper optreden tegen de verboden IRA mogelijk moest maken, totdat hij een uit spraak van het hooggerechtshof kreeg of de nieuwe maatregelen geen inbreuk maakten op de grondwet. Hij betwijfelde of de sec tie die de autoriteiten de bevoegd heid geeft verdachten zonder aan klacht vast te houden, wel mogelijk Het hooggerechtshof verklaarde dat deze maatregelen niet in strijd waren met de grondwet en O Da laigh ondertekende toen enkele uren later. De 28-jarige Joel Matencio is giste ren formeel in staat van beschuldi ging gesteld van het ontvoeren en vermoorden van twee jongemen- sen en het ontvoeren van Olga Moissenko. De advocaat van Matencio zegt dat zijn cliënt onschuldig is. Volgens berichten in een krant zou deze van de politie hebben vernomen dat Matencio had toegegeven schrifte lijk en via de telefoon losgelden te hebben geëist, maar dat hij door een terroristische groepering hier toe was gedwongen Als hij niet meewerkte zou men zijn drie kin deren vermoorden. Matencio, een vroegere bedrijfslei der van een cafe, die gescheiden is van zijn vrouw, was woensdag te Parijs gearresteerd, precies 24 uur nadat de politie over hem bijzon derheden had verspreid via radio en televisie. Er werd ook een geluidsband afge draaid en familieleden van Maten cio, diens vroegere vrouw en zijn huisarts hadden Matcncio's stem herkend. In juni werden te Grenoble de 24- jarige Christian Leroy en de 21- jariee Muriel Trablesi ontvoerd, in TOKIO (DPA) - Oud-premier Kakoeei Tanaka van Japan, die wegens het aanpakken van Lockheed-smeergeld is aange klaagd, vindt niet dat er met dit schandaal een eind is gekomen aan zijn bewogen politieke carrière. In een tijdschriftartikel verklaarde Tanaka dat hij van plan is om bij de parlementsverkiezingen van december opnieuw kandi daat te zijn. ADVERTENTIE als u dat wenst, bedrag naar Natuurlijk automatisch En elke maand een vast uw spaarrekening. Orde op geldzaken: Salaris en pensioen via de LEIDSE SPAARBANK DEN HAAG (ANP) - De Hongaarse "oktober-revolutie" werd twintig jaar geleden door Russische tanks in bloed gesmoord. De gebeurtenis had ernstige gevolgen voor de 'volksdemocratieën in Oost-Europa en voor de communistische bewe ging in het algemeen. Dit voor- ikwam niet dat de geschiedenis zich twaalf jaar later herhaalde met de onderdrukking van de Praagse len te. De inval in Tsjecho-Slowakijë vond weliswaar onder totaal andere omstandigheden plaats, maar het •resultaat was analoog aan dat van 'Hongarije, althans de eerstvol gende jaren. Een vergelijking tussen Hongarije en Tsjecho-Slowakije gaat echter op een aantal essentiële punten mank. In eerste instantie 'geldt dit voor het ideologisch motief dat Moskou meende te moeten hante ren om de ontwikkelingen in de twee socialistische buurlanden een halt toe te roepen. Wat in 1968 in Praag gebeurde, waar het Doebtsek-bewind het socialisme een "humaan gezicht" wilde geven, was duidelijk tegengesteld aan het streven van de Hongaarse opstan delingen, die zich, onder druk van het volk, volledig wilden losmaken van het Kremlin en van de "socia listische clan". Mogelijk was dit ook een van de factoren die tot een '10 Janos Kadar tweede duidelijk verschil hebben geleid, te weten het effect dat het mislukte hervormingsstreven op langere termijn heeft gehad op de levensomstandigheden van de Hongaren en de Tsjechoslowaken. Na 1968 zetelt in Praag een regime dat konsekwent elke drang naar li beralisering heeft onderdrukt met alle negatieve gevolgen voor de fundamentele menselijke vrijhe den van de Tsjechoslowaken en voor de economie van het land. In Hongarije waren de leiders zozeer onthutst door de omvang van de os- tand dat zij geleidelijk een systeem oritmantelden dat op politiemacht was gebaseerd. Ze vervingen het door een pragmatisch bestuur dat momenteel aanwijsbaar het meest gematigd is opstand het Sowjet- blok. Boedapest is een bedrijvige, bruisende metropool en vormt een scherp contrast met het grijze voorkomen van andere Oosteuro- pese hoofdsteden. De Hongaren, die zichzelf beschouwen als de best gevoede en best geklede Oosteuro peanen noemen hun land ironisch "de plezierigste barak in het com munistische kamp". De levenss tandaard van de bevolking heeft al jarenlang prioriteit van de regering in Boedapest en de economie van het land stoelt op een unieke men geling van staatsplanning en be- heersinitiatief. De Hongaarse win kels liggen vol met produkten, de sortering is groot, de kwaliteit goed en schaarste komt nauwelijks nog voor. Het land heeft zich ontwik keld tot een consumptie-eiland binnen de Oosteuropese grenzen. De man die voor de Hongaarse evo lutie sinds 1956 de eer krijgt toebe deeld, ook van de Hongaren zelf, is partijleider Janos Kadar, ondanks de grote achterdocht die het volk tegen hem koesterde wegens zijn samenwerking met de Russen. Ka dar heeft de techniek van overle ving gedemonstreerd in een mate die geen ander Oosteuropees staatsman heeft bereikt. De verle gen, teruggetrokken, 64-jarige par tijleider heeft pure bewondering geoogst van een meerderheid van Hongaren, terwijl hij het vertrou wen van Moskou heeft behouden. Zijn pragmatische bekwaamheden hebben hem een persoonlijke po pulariteit bezorgd die zeldzaam is voor een communistische leider. "Kadar is een meester-tacticus", zegt een vooraanstaand regerings- funktionaris in Boedapest. "Hij kent de grenzen van de macht". Ti- bor Dery, de veteraan van de Hon gaarse literatuur, kenschetst Kadar als een "groot en handig politicus". De 82-jarige schrijver, die na de op stand drie jaar in de cel verdween, herinnert zich oktober 1956 als "de bitterste tijd van mijn leven". Maar hij meent dat veel van wat de op standelingen wilden bereiken on der Kadar is totstandgebracht. Hoewel de gezondheid van de par tijleider de laatste jaren te wensen overlaat verwacht men niet spoedig zijn aftreden, hetgeen als een ga rantie wordt gezien dat het regime zijn liberale karakter voorlopig zal behouden. Ondanks herhaalde wrijvingen met Moskou over de "te liberale" economische hervormin gen beseft het Kremlin dat het ver dwijnen van Kadar het einde kan inluiden van een stabiele rege ringsperiode in Hongarije. In Boedapest begon de revolutie op 23 oktober 1956. De Hongaarse stu denten, aangemoedigd door hun Poolse collega's die een geslaagde revolutie voerden bekroond met de machtsovername door de "immer zuivere Gomoelka", organiseerden een grote sohdariteitsmanifestatie met Polen. Met zuidenden trokken studenten en arbeiders door de straten van de hoofdstad en eisten de afschaffing van de stalinistische terreur, gepersonificeerd in "de verschrikkelijke" Matyas Rakosi (die in juli als partijleider was ver vangen door Ernest Geroe, even zeer door de Hongaren gehaat). Verder wilden de demonstranten het vertrek van de Russische troe pen uit Hongarije, de terugkeer van Imre Nagy (de wegens "revisio nisme" uitgestoten oud-premier) en vrije verkiezingen. De opstandelingen weigerden hun wapens af te geven zolang de Rus sische troepen nog in het land wa ren. Op 30 oktober schafte Nagy het één-partij-systeem af en maakte hij bekend terug te keren naar "het re geringssysteem dat gebaseerd is op een democratische samenwerking van de coalitiepartijen, zoals dat voor 1945 bestond". Het is niet vol doende voor de revolutionairen die veroordeling van het Warschau pact eisen, totale onafhankelijk heid en neutraliteit van Hongarije. Imre Nagy zwicht op 1 november zweert hij het Warschau-pact af, roept de neutraliteit uit en doet een beroep op de Verenigde Naties op dat de neutraliteit wordt gerespec teerd. Ongetwijfeld zijn het deze laatste besluiten waarmee de Hon gaarse revolutie haar eigen glazen ingooit. De Russische leiders hebben on dertussen de zekerheid gekregen dat na de meningsverschillen tus sen Amerika enerzijds en Engeland en Frankrijk anderzijds over de Suez-expeditie, geen enkele mo gendheid een militaire actie zal on dernemen ten gunste van de Hon gaarse revolutie, hoe sympathiek zij deze ook bejegent. In de morgen van 4 november namen de tanks van het Rode leger bezit van Boe dapest. Volgens de otticiele Hongaarse cij fers heeft de opstand 2000 doden gekost in Boedapest en 700 op het platteland, benevens 12.971 ge wonden in de hoofdstad en 1458 el ders. Aan deze cijfers - die volgens veel andere bronnen ver beneden de waarheid zijn - moeten nog de 105 executies worden toegevoegd die door de pers werden aangekon digd na het neerslaan van der evo lutie. De "nieuwe koers" die door Kadar begin jaren zestig werd aangekon digd kenmerkte zich door een be paalde liberalisatie. Via enkele opeenvolgende amnestie regelingen kwamen talrijke leden van de Hongaarse intelligentsia vrij die na de revolutie waren opgepakt. De slachtoffers van de zuiveringen onder Rakosi werden definitief ge rehabiliteerd, de meest gehate sta linisten uit de partij gestoten. Een manier van naast-elkaar-leven ont stond tussen de communisten en de niet-communisten, van wie een aantal zelfs tot hoge funkties in het landsbestuur werden geroepen. In vergelijking met de andere Oosteu ropese staten genoten de Hon gaarse intellectuelen een redelijke vrijheid en de grenzen raakten minder hardnekkig gesloten dan juli verdween de 21-jarige Olga Moissenko. In beide gevallen zouden de "Rode Brigades" dit hebben gedaan. Op 1 oktober werden de lijken van Leroy en Trablesi gevonden in de buurt van Grenoble. Van Olga Moissenko ontbreekt nog elk spoor. Rechtse krant verboden in Thailand BANGKOK (UPI) - Het militaire gezag in Thailand heeft gisteren een rechtse krant verboden omdat die haar wat al te ijverig had gehol pen bij de anti-linkse campagne die sinds de staatsgreep van 6 oktober is ontketend. De krant, Rai Wan, had de namen gepubliceerd van 57 journalisten die "communist" zouden zijn. De "ontmaskerde" journalisten werken voor vrijwel alle 15 dagbla den die nog in Thailand mogen ver schijnen en stonden volgens Rai Wan op een lijst van communisti sche of pro-communistische scri benten die door de junta zou zijn opgesteld. De junta ontkende het bestaan van een dergelijke lijst en een officiële woordvoerder sprak tegen dat het militaire regiem een heksenjacht op journalisten had geopend. De nieuwe machthebbers hebben alle linkse organen, waaronder 14 dagbladen, een verschijningsge bod opgelegd en nieuwe algemene richtlijnen uitgegeven voor een verharding van de anticommunis tische campagne in het land. V) Na twintig jaar heeft de En gelse journalist Noel Barber het drama van de Hongaarse opstand in een meeslepend boek laten herleven: onder de titel "De Hongaarse opstand, zeven dagen vrijheid" verscheen bij Else- v'er, Amsterdam/Brussel, een uitstekende vertaling van zijn "Seven days of freedom". Barber, ooggetuige van deze vrijheidsstrijd die zo bloedig door de Sowjetrussische le gers werd neergeslagen, heeft zijn eigen ervaringen als cor respondent van de "Daily Mail" aangevuld met gege vens van vooraanstaande Hongaren uit die dagen en met onthullingen uit ten dele nog ongepubliceerde documen ten. En zo ontrolt zich in deze bladzijden het huiveringwek kend treurspel van het walge lijk verraad van Moskou, dat keer op keer zijn woord brak om toch vooral maar geen zweem van vrijheid aan zijn kant van het ijzeren gordijn te moeten dulden. Even zag het ernaar uit, dat de Hongaren zich van de Sowjetrussische terreur hadden kunnen ont doen. De censuur op de pers werd opgeheven, de radio bracht eindelijk ongekleurd nieuws, de politieke gevange nen kregen de vrijheid en het Hongaarse volk stroopte de mouwen op om, ongehinderd door Sowjetrussische inter ventie, zelf zijn zaken te behar tigen. Het leek alsof het Kremlin zich bij de nieuwe toestand zou neerleggen - de Russen maakten een eerlijke indruk, schrijft Barber - maar intus sen waren de verdwenen Sow jetrussische tanklegers al be zig zich langs de Roemeense grens opnieuw op te stellen. Op 4 november 1956, precies zeven dagen na het betreden van de weg naar vrijheid, sloeg het Kremlin toe en werd de nieuwe ontwikkeling in bloed gesmoord. Hongarijes mili taire leider, kolonel Pal Male- ter, werd later, samen met premier Nagy terechtgesteld. Met hen verloren tussen de twintig- dertigduizend vrij heidlievende Hongaren het leven. Barber's boek, waarvoor Theo Eerdmans een inleiding schreef, doet niet alleen de fei ten herleven, maar ruimt ook misverstanden op. Zo was deze opstand niet georgani seerd en hij "had geen leiders. Bij het begin speelden nage noeg uitsluitend communis ten Verder geeft Barber tal van tekenende bijzonderhe den, die zyn boek, ondanks het aangrijpende onderwerp, vlot leesbaar maken. Aan het slot van dit boeiende werk (met 16 bladzijden foto's op kunstdruk) geeft de schrijver de zestien alleszins redelijke eisen van de studenten van de Technische Hogeschool in Boedapest, die de gangma kers waren van de opstand. En verder bevat het boek twee bladzijden gegevens over wat er verder met de leiders ge beurde nadat het brute tank- geweld van de Sowjet-Unie deze korte vrijheidsstrijd vol komen vernietigd had. C. J. ROTTEVEEL Zo trokken de Hongaren uit hun vaderlandnadat teas gebleken dat zij de strijd tegen de Russische troepen niet konden volhouden over de be sneeuwde velden naar Oostenrijk, waar zij werden opgevangen en per trein verder vervoerd. die van de broederlanden. Dit alles ten. Maar ze hebben geleerd zich echter op een basis van strikte ideo- tevreden te stellen met wat hun logische, politieke en diplomatieke wordt toegestaan. Janos Kadar van aanhankelijkheid aan het Kremlin, zijn kant heeft geleerd welke grens Twintig jaar later zijn de Hongaren hij niet moet overschrijden om een hun verloren revolutie niet verge- nieuwe explosie te voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9