Kunstmatig eiland in Noordzee 'geen droom' Nieuwburg verdacht van kaping, terug dat werkt. Kans op vervroegde verkiezingen Aanleg betekent 180.000 manjaren werk 071-12.57.41 SCHIPHOL - De Nederlan der Marinus Nieuwburg is gistermiddag in gezelschap van twee agenten van de In diase veiligheidspolitie op Schiphol aangekomen. Hij weigerde elk commentaar en werd direct naar het kan toor van de marechaussee overgebracht voor onder vraging. Nieuwburg werd, op ver denking van de voorberei ding tot een vliegtuigka ping, op 27 september op het vliegveld van Bombay in India aangehouden. Zijn verblijf in India duurde zo lang, omdat geen enkele luchtvaartmaatschappij hem wilde vervoeren. De Indiase politie hield Nieuwburg in Bombay aan na een tip van In terpol dat hij van plan zou zijn een vliegtuig te kapen. Hij werd gear resteerd, toen hij op het vliegveld informeerde of mejuffrouw Jans sen was aangekomen. Deze Ludwina Janssen werd een maand geleden op het Israëlische vliegveld Ben Gourion aangehou den op verdenking van het bera men van een vliegtuigkaping. Maandag zal het Nederlandse meisje opnieuw voor de rechter in Israël verschijnen. Nu het politie- onderzoek is afgesloten zal een aanklacht tegen haar worden inge- diend. Tevens zal dan bepaald wor- wjmffitM'. den of zij voor een civiele of voor een militaire rechtbank zal moeten f'-'r- f terechtstaan. j&k Volgens Israëlische bronnen heeft Ludwina Janssen samen met Mari- nus Nieuwburg en elf andere Ne- T 4 dÊ derlanders een trainingskamp in Zuid-Jemen bezocht, waar zij geoe- fend zouden zijn in het hanteren Jk V w van vuurwapens en explosieven. Het proces tegen de Bredase Lud- Wiïw- wina Janssen zal waarschijnlijk tot drie Een woordvoerder van het ministe- rie van Justitie heeft meegedeeld jfffla^ iln' dat tegen Nieuwburg geen opspo- |||i; <W ringsbevel is uitgevaardigd. Wel is HpP**> mz0È8ÈÊ$ÈÊÈÈÊB hij door de koninklijke marechaus- ML jÈk see apart genomen. Nieuwburg reisde namelijk niet op een pas- poort, maar op een "laissez passer". Het is volgens het ministerie van Justitie een gebruikelijke proce- MÊÈ& i.n 'i r.1 r 'm 11- i' i IH 1 i i'.'MT .1 - v" 7 7; 7 7:7/' 77.:.\7-;7'7':' ï;;-/7' 1. ,;t, see stuurt dit "laissez passer" naar K||M||^^^^M de burgemeester van de woon- plaats van de betrokkene deze kan Bij het vertrek van Schiphol ontstemd enige verwarring over de vraag in welke auto Marius Nieuwburg zou dan later een nieuw paspoort of een vertrekken. Links TROS-Aktua verslaggever Ad Horvers; daarnaast een chauffeur van de NOS die Nieuwburg nieuw "laissez passer" verstrek- mee tracht te krijgen en rechts met de vinger omhoog Henri Remmens van de Nieuwe Revu met wie Nieuwburg ken. uiteindelijk mee zou gaan. ROTTERDAM (ANP) - Het aanleggen van een industrie- eiland in de Noordzee (50 km ten westen van Hoek van Holland) schept een werkgelegenhied van in totaal 180.000 manjaren, wat bij de huidige werkloosheid van groot be lang moet worden geacht. Is het eiland eenmaal gereed en zijn de diverse industrieën bedrijfsklaar, dan is er werk voor circa 27.000 man, die voor het merendeel geworven zullen worden in het westen van Noord-Brabant en Oost- Vlaanderen (België). De lonen op het eiland zullen 25 pro cent hoger zijn dan op het vaste land, ter compensatie van allerlei ongemakken. Dit staat in een gistermiddag gepre senteerd rapport van de z.g. Noordzee-eilandgroep, een consortium van meer dan dertig grote bedrijven, waaron- In het nu uitgebrachte rapport worden beide vragen bevestigend beantwoord. Gekozen is voor een eiland van vijf bij tien kilometer met een haven van ongeveer 1700 hectare. De 1,5 miljard kubieke me ter zand, die hiervoor moet worden opgespoten. wd men grotendeels ter plaatse winnen. Een gedeelte daarvan zou gehaald kunnen wor den uit de „oliegeul" naar de Rot terdamse haven, die daardoor me teen op de gewenste diepte ge bracht zou worden. Voor de bescherming van het ei land, dat vier meter boven de zees piegel zou uitsteken, denkt men aan dijken van beton- en basalt blokken, die golven van tien meter hoogte zouden kunnen weerstaan. Wat betreft de locatie had men de keus tussen een stuk zeebodem 30 kilometer ten oosten van Great Yarmouth en een stuk 50 kilometer ten westen van Hoek van Holland. Deze laatste plek kreeg de voor keur, vooral omdat het water ter plaatse slechts 25 tot 30 meter diep is en de „oliegeul" zich dicht in de buurt bevindt. Op het eiland zou den de volgende industrieën kun nen worden gevestigd: een olieraf finaderij, (petro)chemische bedrij ven, een opslagplaats voor vloei baar aardgas, metaalbedrijven De eerste plannen voor een industrie-eiland in de Noordzee da teren van be'gin 1971, toen de bag- germaatschappij Bos Kalis West minster Group zich ging bezinnen op mogelijkheden om milieuvijan- dige industrieën onder te brengen op zee. Daarbij dacht men allereerst aan het vernietigen en opslaan van industrieel afval, maar al gauw werden de plannen ambitieuzer. Uit een tweede studie bleek, dat ook de aanleg van een tamelijk groot industrie-eiland „geen dagd room van een ingenieur" behoefde te blijven. De vele publiciteit rond deze studie leidde ertoe, dat de Noordzee-eilandgroep werd opge richt (NISG), waarin zich tien grote bedrijven verenigden. Later kwa men daar nog eens 21 firma's bij, waaronder ook vier buitenlandse (uit de Verenigde Staten, Zweden, Frankrijk en Groot-Brittannië). De vergaderingen van dit consortium worden bijgewoond door waarne mers van de Nederlandse overheid en van de Britse ambassade. Hyd- ronamic bv in Sliedrecht, een inge nieursbureau met veel ervaring op het gebied van kunstmatige eilan den, kreeg opdracht te onderzoe ken of de plannen technisch en economisch uitvoerbaar waren. der banken, baggermaatschappijen, oliemaatschappijen en scheepvaartbedrijven. De kosten van een dergelijk eiland, dat in acht jaar ge bouwd zou kunnen worden, bedragen (op prijsbasis 1973) 7,8 miljard gulden. Alle directe en indirecte investeringen worden geschat op zestig miljard gulden, waarvan 65 pro cent ten goede zou komen aan de Nederlandse economie Na gereed komen van het eiland is een jaarlijkse bijdrage aan het nationaal inkomen te verwachten van 1,4 miljard gulden, dat is een toename met bijna één procent. Alleen in de constructiefase al zou in de Nederlandse schatkist onge veer 1,9 miljard gulden vloeien in de vorm van directe en indirecte belastingen. (hoogoven), een haven voor sche- oplopen, hetgeen aanvaardbaar pen in moeilijkheden, een schoon- wordt geacht. Voorts behoeft men maakplaats voor tankers en op- zich op een dergelijk eiland niet slagplaats voor gevaarlijke goede- druk te maken over geluidsover- ren en olie en kolen. last, aldus de NSIG. De grote haven zou ook de aller- Ook wat de juridische aspecten be- grootste schepen kunnen ontvan- treft verwacht het consortium geen gen: tankers van 500.000 ton. grote moeilijkheden. Men wijst Het vervoer van werknemers wil erop, dat het oprichten van con- men verzorgen met grote helicop- structies niet onverenigbaar is met ters, geschikt voor 90 passagiers, het principe van de „vrije zee", ge- die de 50 kilometer naar de Neder- zien de talloze vuurtorens en boo- landse kust in 45 minuten kunnen reilanden. Vogens de NSIG wijzen afleggen. de jongste ontwikkelingen uit, dat Het investeren in een onderneming de kuststaat, die het meest betrok- op het eiland is volgens het rapport ken is bij de constructie en de daar van de NSIG vooral aantrekkelijk, opvolgende industriële nijverheid, omdat er daar minder rekening met haar wetten mag laten gelden op het milieu zou hoeven te worden een dergelijk kunstmatig eiland, gehouden dan op het vasteland, zo acht men het mogelijk gedurende tien tot elf maanden per jaar zware Of het eiland er ooit zal komen is stookolie te gebruiken, mits de uit- volgens de NSIG afhankelijk van laatgassen verspreid worden via de Nederlandse overheid. Deze zal hoge schoorstenen. De wind zou er niet alleen toestemming moeten dan wel voor zorgen dat de Emis- geven voor de aanleg en de bebou- sies zodanig worden verstrooid, dat wing, maar ook bereid moeten zijn zij voor niemand schadelijk zijn. tot hei geven van stimulansen, bij- Het probleem van de watervervui- voorbeeld in de vorm van premies ling wil men oplossen door het ge- of investeringsaftrek. Bovendien bruik van een zuiveringsmeer. Ge- zal zij niet dezelfde milieu-eisen zien de relatief grote diepte van de mogen stellen als op het vasteland, zee en de stroming ter plaatse ver- omdat daardoor immers een groot wacht men dat de temperatuur van deel van de economische aantrek- het water slechts twee graden zou kelijkheid verloren zou gaan. DEN HAAG - Het algemeen be stuur van het CDA zal aan het CD A-congres van 10 en 11 decem ber a.s. met algemene stemmen de heer mr. A. A. M. van Agt voordra gen als lijsttrekker van het CDA. Het algemeen bestuur van het CDA volgt hiermee het advies op dat de partijvoorzitters en het presidium van het CDA ten aan zien van het lijsttrekkerschap hadden uitgebracht. Dit heeft het bestuur gisteravond meegedeeld. BAS StudentenWerkbuieau Leiden Kort Rapenburg 14 Juweliers DEN HAAG - De risico's van de ju weliers in Nederland zijn zo groot geworden, dat zelfs met de moder nste beveiliging hun leven en goede ren in gevaar zijn, aldus de feder atie goud en zilver. De aantallen berovingen en overvallen nemen toe, maar ook het karakter ervan neemt ernstiger vormen aan: vaak lopen de levens van juwelier, zijn gezin en zijn personeel gevaar. Moeilijk aanvaardbaar is voor de juwelier het advies, dat de politie veelal geeft om bij een overval de misdadigers rustig hun gang te la ten gaan. De juweliers menen een nieuw effec tief wapen in de strijd tegen de mis daad te hebben gevonden, te weten de afgerichte hond. Steeds meer richten juweliers Duitse herders en bouviers af, die overvallers aanval len. Het publiek zal dus steeds meer honden in juwelierszaken gaan aantreffen, waarschuwt de feder atie. Men hoeft er niet van te schrik ken, want de dieren worden alleen gevaarlijk op bevel van hun baas. Namaak DEN HAAG - Er is op het ogenblik een ware hausse in de leurhandel in namaak gouden armbanden en namaak gouden merkhorloges deelt de federatie goud en zilver inee. In bars,café's,op bouwwerken en bij manifestaties en gewoon in winkelcentra tracht men het pu bliek dit namaakspul aan te sme ren. Het publiek betaalt vlot 250 gulden voor armbanden van rood koper en licht vergulde exemplaren. Wat de namaakhorloges betreft, in Rotterdam werd onlangs een partij van duizend namaak Rolexhorlo- ges uitgegeven. „Gewoon goeie rechtdoorzee pyptabak, zonder fratsen." Coopvaert. Pijptabak voor professionals. 1.95 (fijOi1 De harde lijn die de partijbesturen van Partij van de Arbeid en Politieke Partij Radikalen hebben uitgestippeld tegenover het nieuwe machtsblok in de Nederlandse politiek, het Christen- Democratisch Appèl (van KVP, ARP en CHU samen) heeft opwin ding veroorzaakt tot in de gelederen van de regeringsploeg van minister-president Den Uyl. De anti-revolutionaire minister Boersma die in 1973 heeft gekozen voor Den Uyl voelt zich in de rug aangevallen nu de progressieve partijbesturen de regeringssamenwerking met de christen democraten op het spel zetten. Boersma heeft destijds tegen de uitdrukkelijke wil van AR-leider Biesheuvel in de eerste stap gezet op weg naar een periode waarin de PvdA regeringspartij zou zijn. Een periode die in de opvatting van Boersma langer dan vier jaar moet duren. Boersma's collega Duisenberg van de PvdA die al eerder het eigen partijbestuur trotseerde, wijkt ook nu af van de partijlijn. Hij is zover gegaan om zelfs Den Uyl openlijk af te vallen. Een regering met een progressief karakter is ook mogelijk als PvdA en PPR niet de meerderheid hebben in een kabinet, vindt Duisenberg. "Den Uyl heeft daar onvoldoende vertrouwen in", onthulde hij. Duisenberg, de minister van Financiën, oordeelt het in het landsbe lang dat een soortgelijk kabinet als het kabinet-Den Uyl na de verkiezingen van mei 1977 terugkomt. Een kabinet dus dat in de volksvertegenwoordiging steunt op progressieven en christen democraten. Het verwijt van Duisenberg en Boersma aan de partijbesturen van PvdA en PPR is, dat zij door hun harde voorwaarden voor rege ringssamenwerking met het CDA dit "landsbelang" uit het oog hebben verloren. Compromissen De term "landsbelang" is er typisch een uit het woordenboek van bestuurders, regeerders, machthebbers. Wat men zich er ook bij moet voorstellen, vaststaat dat het iets is, dat uitstijgt boven een eng partijbelang. Aangezien Nederland geen meerderheidspartijen kent, is het ook een term die vaak wordt verbonden aan compro missen die enkele partijen die samen wél een meerderheid vormen, hebben gesloten. Nu is een van de meest opmerkelijke karaktertrekken van het kabinet-Den Uyl, dat het keer op keer de grootste moeite heeft gehad om compromissen tot stand te brengen. Het is zelf al geba seerd op een onvoldragen compromis tussen enerzijds de partijen van het regeerakkoord Keerpunt (PvdA, D'66 en PPR) en ander zijds de christen-democratische KVP en ARP. Om te illustreren wat er in feite al enkele jaren in de Nederlandse politiek aan de hand is, kan men teruggaan naar het begin van deze eeuw. In zijn boek "Lastig links" geeft Hans van den Doel een schets van hoe het sluiten van compromissen toen werkte. Hij signaleert, dat bij het sluiten van compromissen stemmenruil plaatsvindt. Stemmenruil houdt in dat de ruilende personen of groepen hun minder urgente verlangens inruilen voor hun urgente verlangens. In het begin van de twintigste eeuw speelden in de Nederlandse politiek twee vragen de boventoon: - handhaving van het bestaande beperkte kiesrecht voor hen die belasting betaalden of invoering van algemeen kiesrecht? Door Peter Riemersma - Bevoorrechting openbaar onderwijs of gelijkstelling van bijzon der onderwijs aan het openbaar onderwijs? Ook toen waren de kiezers in drie grote groepen in te delen: sociaal-demeocraten, liberalen en confessionelen. Deze drie groepen moesten over deze twee kwesties beslissen. De beleidsvoorkeuren waren verdeeld. De socialisten hechtten sterk aan invoering van het algemeen kiesrecht. Zij vormden op dit punt wat Van den Doel noemt „een gepassioneerde minderheid". De bevoorrechting van het openbaar onderwijs vonden de sociaal democraten nauwelijks meer waard dan de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs. (Gezien de activiteiten van mi nister Van Kemenade kan men de indruk hebben, dat de PvdA daar inmiddels heel anders over denkt". Minderheid De confessionelen vormden evenwel in de „schoolstrijd" een ge passioneerde minderheid die gelijkstelling van bijzonder aan openbaar onderwijs eiste. Sociaal-democraten en confessionelen hebben toen besloten tot stemmenruil. De sociaal-democraten zegden toe voor de gelijkstel ling van het bijzonder onderwijs te zullen ijveren, terwijl de confes sionelen hun steun beloofden bij de invoering van het algemeen kiesrecht. Zo kwam een meerderheid tot stand die beide kwesties én de daaraan gekoppelde hartstochten de wereld uithielp. Dit was een stemmenruil waar typisch het predikaat „landsbelang" op pas te. Ook in het huidige tijdsgewricht zijn er twee kwesties, waar twee groepen kiezers als „gepassioneerde minderheid" bij zijn betrok ken. De confessionelen, die tegenwoordig christen-democraten he ten, zijn sterk gehecht aan een oplossing van de abortuskwestie, die tegemoet komt aan hun opvattingen over „bescherming van het ongeboien leven". De sociaal-democraten of moet ik zeggen de „socialisten" van de PvdA hebben hun ziel en zaligheid opgehan gen aan maatschappijhervormingen. De invoering van de vermo- gensaanwasdeling („arbeiders gaan delen in de groei van het kapi taalis onder die hervormingen het troetelkind. Tegenhouden Nu even terug naar het begin van de eeuw. Sociaal-democraten en liberalen hadden samen de gelijkstelling van bijzonder en open baar onderwijs kunnen tegenhouden. En confessionelen en libera len samen hadden handhaving van het beperkte kiesrecht kunnen bewerkstelligen, als gevolg van de door Van den Doel gesigna leerde stemmenruil is het anders gelopenOnder het kabinet- Den Uyl is er met de abortuskwestie iets gebeurd, dat de parallel met wat zestig jaar geleden gebeurde heeft verbroken. Liberalen en socialisten hebben samen de abortuskwestie al een eindweegs ge regeld buiten de christen-democraten om ZZij hebben de gevoe lens van een „gepassioneerde minderheid" als het ware met voeten getreden. Ook al om die reden kan het geen toeval zijn, dat uiteinde lijk de anti-abortusheld van de KVP, minister Van Agt, is aangewe zen als politiek leider van het CDA. Om de hervormingen van de maatschappij door te voeren hebben de socialisten, die in déze kwestie de „gepassioneerde minderheid" vormen, de steun nodig van de chnsten-democraten. Immers, an ders is voor deze hervormingen geen meerderheid te vinden. De socialisten hebben evenwel de mogelijkheid van stemmenruil uit het begin van de twintigste eeuw niet meer nu zij met de libera len in zee zijn gegaan. Onder de paraplu van „het landsbelang" valt er derhalve met de christen-democraten niets meer te ritselen. Er blijft de socialisten eigenlijk weinig anders over dan een beroep op de kiezers in de hoop, dat die hen aan een meerderheid helpen voor de hervormingsvoorstellen. Tenzij natuurlijk christen-democraten in de resterende regeringsperiode tot mei 1977, terwijl zij in de abortus-kwestie het onderspit dreigen te delven, de socialisten met hun hervormingen hun zin geven. Het ziet er niet naar uit, dat de christen-democraten deze „liefde" van één kant zullen opbrengen. Grote mond Onzekerhied over de houding van de christen-democraten heeft de socialisten ertoe verleid een erg grote mond op te zetten. Zij eisen niets minder dan dat voor de verkiezingen nog alle hervormings voorstellen in wettelijke regelingen zijn omgezet. De kans is groot, dat de komende zeven maanden heengaan met een vruchteloze politieke strijd over deze eisen tussen PvdA en CDA.De regeerpe riode zou dan eindigen zoals zij is begonnen: met een politieke patstelling die een halfjaar duurt. Dat lijkt écht niet in het „lands belang". Als het die kant uitgaat, is het maar beter om zo spoedig mogelijk de kiezers te laten spreken. Vervroegde verkiezingen zijn dan geboden. ZATERDAG 23 OKTOBER 1976

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7