Openheid vreemd woord bij beslissing masten Groenoord: bestuur van speeltuin moet weggaan „Alle masten zijn eigenlijk overbodig" Wat is kabel-tv...? v Van Dort moet pand in oude staat herstellen v.d. Water v.d. Water 4 197tATERDAG 23 OKTOBER 1976 J.EIDEN - Wat is kabeltelevisie en Lat gebeurt ermee in Leiden en de ^%regio? Gewoonlijk heeft ieder die m£een televisie in huis heeft een eigen antenne op het dak; eventueel ook pog een antenne voor radiouitzen- dingen op de FM. Het komt ook voor dat een heel flatgebouw ge bruik maakt van éen antenne. Ka- beltelevisie gaat nog een stapje verder het is de bedoeling dat heel Leiden straks gebruik gaat maken ardvan één antenne. Ieder huis wordt g l(als de bewoner dat wil) met een aaikabel verbonden met die ene an- serttenne. In heel Leiden moet daar- ïertvoor dus een kabelnet aangelegd I: F^vorden. 13(f)oor die ene antenne nu op een MeJieel hoog punt aan te brengen is het 3^mogelijk om niet alleen de twee fe&Nederlandse televisiestations en d«een handvol radiostations te ont- 32vangen, maar ook een aantal bui tenlandse. Metingen rond Leiden IjJhebben uitgewezen dat een an tenne op ongeveer 116 meter hoogte zes televisieprogramma's (Nederland, België en Duitsland) perfect kan ontvangen en tien FM- radioprogramma's. Dus wordt de antenne (ook wel head-end of kop- station genoemd) op een 116 meter hoge mast gemonteerd. Merenwijk Bij de bouw van de Merenwijk kwam een aantal mensen in 1973 op het idee om gelijk ook een kabelnet aan te leggen voor kabeltelevisie. Dit dure karwei nam de Stichting Kabelnet Merenwijk (SKM) op zich. Het bestuur van de stichting bestond in het begin uit bouwers, vertegenwoordigers van woning bouwverenigingen en een verte genwoordiger van de gemeente. De SKM mocht van de gemeente de kabeltelevisie in de Merenwijk ver zorgen. Die toestemming was no dig om van de PTT de zogenaamde machtiging te krijgen. Oegstgeest In Oegstgeest besloot even later de gemeenteraad om kabeltelevisie aan te leggen. De gemeente hield de machtiging in eigen hand, maar sloot wel met de firma Multivisie een contract gedurende zestien jaar zal Multivisie signaal leveren, dat wil zeggen zes televisiestations en tien radioprogramma's. Hoe Multj/Cisie aan dat signaal komt is haar zaak; Oegstgeest koopt het signaal, wordt eigenaar daarvan en mag ermee doen wat zij wil. Nu is het duidelijk dat het gek zou zijn als Multivisie haar eigen mast met antenne in Oegstgeest zou bouwen (om signaal aan de ge meente te kunnen leveren) en de SKM een tweede mast met antenne voor de Merenwijk. Dus ontstond er al gauw overleg tussen die twee om samen te werken. Maar dat overleg mislukte ontzettend: de SKM en Multivisie kregen enorme ruzie. Moeizame bemiddelingspo gingen leverden uiteindelijk over eenstemming op, maar ,de ge meente Oegstgeest Wilde toen (in eens) niet meer met de SKM in zee. Regio Ondertussen, terwijl Multivisie en de SKM ruzieden, waren de regio gemeenten bijeengekomen. Lei den, Leiderdorp, Katwijk, Rijns burg, Warmond, Oegstgeest, Voor schoten en Zoeterwoude gingen praten in de zogenaamde bestuur lijke werkgroep om samen te ko men tot een heel groot regionaal kabelnet dat dan aangesloten zou worden op één mast. Hoewel Multivisie en de SKM dus eigenlijk overeenstemming had den bereikt, besloot de bestuurlijke werkgroep in december 1975 de Stichting Mast op te richten. Deze stichting, waarin Leiden en Oegst geest gingen zitten onder voorzit terschap van de burgemeester van Warmond, zou dan ten behoeve van de regiogemeenten uitzoeken welke mast van welke firma het be ste was. De bedoeling van de Stich ting Mast was om een mast te krij gen in de regio waar dan iedereen signaal van zou kunnen kopen: alle regiogemeenten en ook Multivisie en de SKM. Defensie Maar onverwacht bereikte Multivi sie in maart van dit jaar overeen stemming met het ministerie van Defensie: samen met Defensie bouwt Multivisie nu een mast op het defensieterrein aan de Kwaak- laan in Oegstgeest. De Stichting Mast wilde wel ge bruik maken van die mast maar stelde een aantal eisen. Multivisie vond een aantal van die eisen on mogelijk. Toen in mei van dit jaar nog geen overeenstemming bereikt was, betekende dat het einde van de Stichting Mast: Leiden besloot niet langer te wachten en ging een eigen mast bouwen, terwijl Oegst geest verderging met Multivisie. Er zouden dus toch twee masten ko- Leiden vormde met Leiderdorp een nieuwe Stichting Mast en na dat Multivisie in Oegstgeest be gonnen was met de bouw van de mast, werd weldra in de Merenwijk op 1.1 kilometer afstand de eerste paal geslagen voor een andere mast. Deze laatste bouw ligt momenteel stil omdat het ministerie van Ruim telijke Ordening op verzoek van Multivisie gaat onderzoeken of de bouw in strijd is met het bestem mingsplan. Om niet langer tijd te verliezen zal misschien elders in Leiderdorp opnieuw begonnen worden. i el- :otj LEIDEN - De belangrijkste beslis sing rond de bouw van de masten voor kabeltelevisie zijn genomen p achter gesloten deuren. Hamvraag 'is: wat heeft zich afgespeeld in de ^eerste Stichting Mast waardoor de ■"besprekingen op niets uitliepen en Leiden besloot een eigen mast te bouwen9 Op dat moment namelijk ."Werd het logische principe „éen mast voor de regio" over boord ge- ^"zet. Trachtten de partijen voor die "tijd door alle ruzies heen toch nog tot elkaar te komen (zoals ooit Ge deputeerde Engelsman bemid delde tussen Multivisie en SKM), 8 .na mei 1976 (het afbreken van de besprekingen) was daar geen 7 j Het gehannes in Leiden en Oegst geest, met twee masten op 1.1 kilo- meter van elkaar, heeft ondertus sen ook landelijk de aandacht ge- trokken. De VARA-televisie had I enige satirische aandacht, de Volkskrant maakte wat ruimte vrij voor een geschiedschrijving en in leen zaterdag-bijlage diepte het r NRC-verhaal wordt gewezen op de machtige positie van wethouder - Van Aken: voorzitter van de regio nale bestuurlijke werkgroep, voor zitter van de huidige Stichting Mast, en voorzitter van de werk groep kabeltelevisie die door de - Leidse raad is ingesteld. In deze werkgroep zitten enkele raadsle- den, een vertegenwoordiger van de SKM, en vertegenwoordigers van verschillende maatschappelijke groeperingen; meestal is ook advi seur Jelgersma aanwezig, die is in gehuurd om de gemeente over de technische kanten van de zaak te adviseren. De werkgroep kabeltelevisie is in feite de enige openbare instantie waar over kabeltelevisie gediscus sieerd wordt. De invloed van de werkgroep blijkt zeer beperkt te zijn. Dat de discussies een beperkt terrein bestrijken is ook te wijten aan het feit dat alle informatie voor de discussie met Van Aken, afkom stig is van diezelfde Van Aken. Verder blijkt er bij de raadsleden weinig animo te zijn een fundamen tele discussie aan te zwengelen Als uitzondering moet Bleijie (CDA) genoemd worden: als enig raadslid spant hij zich in om informatie bij verschillende partijen in te derdorp geplaatst zal worden is er 170.000 gulden uitgegeven aan een nutteloze fundering. Over de voordelen van een mast in de regio werd in het toenmalige raadsbesluit gezegd (toen besloten werd tot aanleg van kabeltelevisie voor heel Leiden): „De kosten zijn per aangeslotene aanzienlijk lager dan in het geval dat iedere ge meente een afzonderlijk ontvangs tstation aanlegt en onderhoudt". Het wordt onderhand tijd dat de raadsleden ontwaken uit hun le thargie en zich eens gaan bekom meren om de kosten gebruikers (aangeslotenen) dade lijk op moeten draaien. Als bij een mast de kosten zo „aanzienlijk la ger" zijn, moeten zwaarwichtige redenen zijn geweest om van het principe „èèn mast voor de regio" af te stappen. Voordat de gemeen teraad geld te leen geeft stichting waarvan het omstreden ontstaan en tumultueuze verleden reden geven tot vele vragen, mag eerst wel eens uitgelegd worden dat die anderhalf miljoen geen wegge gooid geld zijn. ss» iffcjgB?* *r~" 'i ff Sp3L' i hoekje van de Merenwijk, t het is nog steeds de Binnenkort zullen B. en W. aan de gemeenteraad vragen om anderhalf miljoen aan rekening courant kre diet beschikbaar te stellen aan de Stichting Mast. Zoals bekend heeft de Stichting Mast al een mast van meer dan honderd meter gekocht maar moest het werk in de Meren wijk aan een fundering voor de mast gestaakt worden na protesten van Multivisie bij het ministerie van Ruimtelijke Ordening. Of het werk daar ooit nog doorgang zal mogen vinden is nog de vraag, en als de mast elders in Leiden of Lei Een originele kijk op het kabel- tv-gebeuren in déze regio heeft Fred Rondagh die de gebeurte nissen plaatst in een landelijk en zelfs internationaal kader. Fred Randagh is enige jaren werkzaam geweest bij een firma die opereerde op het gebied van aanleg van kabelnetten, hij is nu secretaris van de Europese Be weging en lid van de media- commissie van de PvdA. Kort samengevat komt zijn verhaal op het volgende neer De landelijke overheid blijft in gebreke by het formuleren van een mediabeleid. Door het nauwe keurslijf springt de zaak nu uit de band. De ontwikke lingen in de Leidse regio zijn danspasjes binnen bepaalde grenzen. Masten zijn eigenlijk overbodig ir kabeltelevisie. Puur tech- ch gezien is het belachelijk i op zo'n negentiende eeuwse je programma's te komen. Als alle gemeenten masten zouden oprichten is dat ook een heel dure grap. Waarom wordt er geen gebruik gemaakt van het straalzender- net van de PTT? In heel Neder land is er een straalzendernet met een beschermd trace. De PTT ,heeft daarvoor in diverse plaatsen torens opgericht waar schotelantennes op bevestigd wórden (zoals er bijvoorbeeld een in Alphen staat). Als dit straalzendernet gebruikt zou worden om buitenlandse pro gramma's door te zenden is dat minder duur dan overal masten worden opge richt. Juridisch zijn er dan haken en ogen met auteursrechten. Het principe is dat alles wat je vrij uit de lucht kunt pikken vrij van auteursrechten is. Wat je kunstmatig over grote afstand ergens naar toe brengt (bijvoor beeld door straalzenders) moet betaald worden. Dit is volstrekt geen waterdicht principe en er wordt nog een felle juridische strijd geleverd om de auteurs rechten. Maar zelfs al zouden er rechten betaald moeten wor den, dan zou dat in de orde van 1 procent van de omroepbijdrage zijn. Dat is nog steeds veel goedkoper dan vele honderden masten verspreid over het hele land. Het Eurovosienet waarlangs bijvoorbeeld voetbalwedstrij den uit alle landen van Europa uitgezonden kunnen worden, is een straalzendernet. Het zou een fluitje van een cent zijn om de knop van het Eurovisienet om te draaien in Hilversum zo dat Nederland constant naar buitenlandse zenders zou kun nen kijken. Waarom doen PTT en regering hier niets aan? Omdat deze ontwikkelingen ten koste zou den gaan van de zuilen. Elke (buitenlandse) zender erbij zou concurrentie betekenen en zui len hebben er belang bij dat niemand het jachtgebied bin nendringt. Eerst zou er nu be slist moeten worden over het zuilensysteem ja dan nee, dan over de manier waarop buiten landse zenders worden toegela- Terwijl de regering nu aarzelt bij het voeren van haar beleid aangaande radio en televisie, profiteren allerlei firma's van de situatie om masten op te rich ten. Er is nu een wildgroei van masten waar de overheid weinig aan kan doen. Als gebruik wordt gemaakt van het straalzendernet kan een ka belnet worden aangelegd van uit de al gerealiseerde punten waar torens staan met schote lantennes. en eventueel nieuwe punten waar nodig. Dit geeft minder rompslomp en is goed koper. Tevredenheid over eten in het AZL LEIDEN - De patiënten in het Academisch Ziekenhuis zijn redelijk tevreden over het eten dat hun dagelijks door de ho- teldienst van het ziekenhuis wordt voorgeschoteld. Dat blijkt uit een enqute die door de afdeling Organisatie en Ef ficiency van het AZL in juni is gehouden. By die enqute werd de patiënten gevraagd hoe zij dachten over smaak, temperatuur, hoeveelheid en aanblik van de warme maal tijd. Wat temperatuur, hoeveelheid en aanblik betreft waren de patiënten voor een groot deel positief: 92 procent vond de temperatuur goed, 86 procent vond de hoeveelheid vol doende en 84 procent vond de aanblik goed. Voor zover over de aanblik wel klachten waren beperkte zich dat tot „soep over de kom" en „bestek niet goed schoon" (allebei 8 pro cent) Dat er ook in het ziekenhuis over smaak niet valt te twis ten, klonk duidelijk door in de enquête-uitslag. Toch vond bij elk gerecht een meerderheid het eten lekker resp. voortref felijk: soep (75 procent), vlees (75.8 pet), aardappelen (63.7 pet.), groente (70.2 pet), en dessert (80.6 pet). Van de on dervraagden vond 36.3 pet. de aardappelen het minst smake lijk en vond 13.2 pet. de groente smakeloos. Bij de broodmaaltijd vond 16 pro cent het brood oud-bakken en 84 procent het brood vers. Overigens vond 7 procent dat er te weinig boter wordt ver strekt en constateerde 82 pro cent geen tekorten. ADVERTENTIE ANTIEKE KLOKKEN Uw vakadres Haarlemmerstraat 181 ETALAGE IN DE STEEG. GS stellen B en W in gelijk: *1 - J De speeltuin in de Hanseiistraat. DEN HAAG - Burgemeester en we thouders van Leiden hebben te-, recht geweigerd aan drankenhan del Van Dort aan het Utrechtse Veer toestemming te verlenen de woning Utrechtse Veer 23 te be stemmen tot bedrijfsruimte. Dat schrijven Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland in de beschik king, waarin zij het beroep dat de drankenhandel tegen de gemeente lijke beslissing had ingesteld, on gegrond verklaren. In de overwegingen, die tot dit be sluit hebben geleid, schrijft het provinciaal bestuur dat het onder meer in Leiden niet toegestaan is, om zonder toestemming van B en W goede en goedkope woningen aan de woningvoorraad te onttrek ken. Het pand Utrechtse Veer 23 behoort volgens de provincie tot die categorie woningen. Leiden een grote behoefte bestaat. Het betreffende pand is door de drankenhandel vorig jaar aange kocht. Zonder dat er een vergun ning aangevraagd werd begon de firma met een ingrijpende verbou wing, waardoor het huis onge schikt werd voor bewoning. Toen de gemeente ontdekte dat er zonder de vereiste vergunning werd gewerkt, sommeerde de ge meente de firma het werk stop te zetten. De daarna aangevraagde bouwvergunning werd door B en W geweigerd. Tegen die beslissing ging de drankenhandel in beroep, maar dat beroep is nu door de pro vincie ongegrond verklaard. Volgens het provinciaal bestuur is het bedrijf niet plaatsgebonden, zodat onttrekking van de woning aan haar bestemming niet de enig mogelijke oplossing is van het ruimteprobleem, waar het bedrijf mee worstelt. Die oplossing zal ge vonden moeten worden in het ver plaatsen van het bedrijf naar een industrieterrein in Leiden of de LEIDEN - Een groot aantal buurt bewoners van Groenoord (een deel van Leiden-Noord) vindt dat het bestuur van de daar gevestigde speeltuinvereniging moet opstap pen. Dit blijkt uit een enquête, die door het buurtcomite onder de be woners is gehouden. Driehonderd handtekeningen zijn gezet, onder een adhesielijst, waarin wordt ge steld dat het speeltuinbestuur moet verdwijnen, de speeltuin moet worden opgeknapt en er openheid moet komen over het financiële be leid, dat het bestuur heeft gevoerd. Al voordat de resultaten van deze enquête bekend waren, was de voorzitter van de speeltuinvereni ging, de heer Van der Wiel, zijn functie neergelegd. Het bestuur be staat nu nog maar uit twee perso nen. Intussen is er een stilte ont staan rond het conflict, waarin het speeltuinbestuur met staf en be stuur van het buurt- en clubhuis in Groenoord is verwikkeld. Inzet daarbij is een houten gebouwtje op het terrein van de speeltuin, dat door clubhuis Groenoord/De Boei voor zijn activiteiten wordt ge huurd van de speeltuinvereniging. Het speeltuinbestuur had per 1 ok tober de huur opgezegd, terwijl een houten keet, die ten behoeve van het club- en buurthuis achter het gebouwtje was neergezet, per 15 oktober afgebroken zou moeten zijn. Als aan deze wensen niet zou worden voldaan dan zouden met ingang van genoemde data door het speeltuinbestuur dwangsommen van vijfhonderd gulden per dag worden geëist. Daar is niets van te recht gekomen. Het club- en buur thuis is nog steeds op het terrein van de speeltuin in de Hansenstraat gevestigd en de houten keet is evenmin afgebroken. Dwangsom men zijn geind noch betaald. Vorige maand was afgesproken dat er onderhandelingen zouden wor den gevoerd tussen het clubhuis en de speeltuinvereniging. Mochten deze gesprekken geen resultaat hebben, dan zou de bemiddeling van wethouder Tesselaar worden ingeroepen, waartoe deze zich al bereid had verklaard. De onder handelingen tussen het clubhuisbestuur- en staf en het be stuur van de speeltuin zijn echter niet eens op gang gekomen. De opgegeven redenen, waarom het buurt- en clubhuis van het speelterrein zou moeten verdwij nen, was het feit dat een w.c. on rechtmatig verwijderd zou zijn en dat een keer zonder toestemming van het speeltuinbestuur een brui loft in het buurthuis was gevierd. Volgens de buurthuiswerkers is de ware reden echter het conflict dat is ontstaan tussen het buurtcomité - waarin ook de buurthuiswerkers zitten en de speeltuinvereniging. Een eerdere poging om van de speeltuinvereniging en het buurt comite een grote organisatie te ma ken, mislukte, omdat het speel tuinbestuur weigerde de financiële bescheiden van de vereniging over de afgelopen jaren te laten zien. V oorwaardelij ke straf voor inrijden op politiemannen LEIDEN/DEN HAAG - Een 20- jarige slachter uit Leidschendam. die op 4 februari jl. op de Leidse Rijnsburgerweg met zijn auto ingereden op twee agenten, is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van zes maanden en ver beurdverklaring van zijn auto. De agenten wilden verdachte aan houden omdat hij een drietonige hoorn had gebruikt. Zij wisten nog bijtijds voor de doorrijdende auto opzij te springen. De officier van justitie had twaalf maanden geëist. omgeving van Leiden, aldus de provincie. De provinciale beslissing, waar tegen overigens nog beroep kan worden aangetekend bij de Raad van State, betekent voor de firma Van Dort, dat het pand weer ge schikt voor bewoning gemaakt zal moeten worden. De kosten daarvan worden geschat op 45.000 gulden. Zakennieuws LEIDEN - Aan de Hogewoerd 4 is 't Klokhuis", kleinhandel in kunst- nijverheidsartikelen gevestigd. Aan de Smaragdlaan 64 is mevrouw Sacchetto, schoonheidsspecialiste gevestigd. Aan de Kalvermarkt 4 is de leven smiddelenwinkel van J. Klinkha mer opgeheven. Aan de Kraaierstraat 21 is het siga renmagazijn "Bejo" opgeheven. Filmavond NCRV over Indonesië LEIDEN - De Ned. Chr. Reisver- eniging houdt op dinsdagavond 26 oktober een filmavond in het St. Antoniusclubhuis aan de Lange Mare. Vertoond zal worden de film "selamat datang" van de Amster dammer J. Presburg. Het is een re portage over de mystiek, de fraaie natuur- en de kunstzinnigheid van Thailand en vooral Indonesië. Cameraman Presburg is voor het maken van deze kleurenfilm enkele malen naar Indonesië geweest. Het commentaar bij de film wordt ge sproken door NOS-sport- commentator Jean Smits. De bij eenkomst begint om acht uur. ADVERTENTIE Quarts - Horloges De Aller Beste Haarlemmerstraat 181 EIGEN ATELIERS

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3