LEIDSCH DAGBLAD Ombudsman op komst vandaag Oorlogsverleden DAF toneelstuk uitgebeeld in modem boni CARTER opnieuw wat beter TOESTAND LIBANON GESPANNEN Vestiging Heineken in Zoetermeer: werk voor 300 mensen Voorstel bij Tweede Kamer ingediend IH1 XXAM. TOYOTA LEIDSCH DAGBLAD HUISMAN B.V. cWaarom zoveel vrouwen bij v.d.Wiel kliëntzijn! [ATERDAG 23 OKTOBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 35070 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VASIHGTON- In het derde ei aatste tv-debat tussen de presi- Jentskandidaten Ford en Carter, Jat gisteravond in. Williamsburg Virginia) werd gehouden, heeft darter het er 't beste afgebracht. Volgens een direct na de confronta tie gehouden opiniepeiling onder J53 personen was 40 procent van jnening dat Carter het beter had gedaan dan Ford. Ongeveer 29 pro- jent was een tegenovergestelde mening toegedaan. De rest kon en „winnaar" aanwijzen, dit derde debat werden door de ide kandidaten geen opvallende lingen gezegd, en er werden geen ilunders gemaakt (zoals in het tweede debat), die in dit stadium van de verkiezingsstrijd fataal zou den kunnen zij'n. De toon van het debat was voorzichtig en overwo gen. President Ford had het duide lijk het zwaarst. Het agressieve journalistenpanel had een stel gepeperde vragen voor hem in petto en Carter, die weer vol feelfvertrouwen was, kon in zijn re pliek op de antwoorden van de pre sident daar snel van profiteren. Ford werkte zich eerst door het ge bruikelijke staartje „Watergate" neen en kreeg vervolgens een vraag voorgelegd over George Brown, de top-generaal die van die vreemde dingen heeft gezegd over Israël, Engeland, en Iran. Waarom is hij inog steeds de hoogstleidingge- vende militair in het land? werd er gevraagd. „Hij heeft spijt van zijn woorden", aldus Ford. „En hij heeft zijn excuses aangeboden. Die woorden waren heel slecht gekozen en dat heb ik hem gezegd. Hij is een man met een briljante staat van idienst, iemand wiens leiderschap we hoog nodig hebben in zaken «Is de ontwapeningsgesprekken". Ford zei verder dat hij (als hij de verkiezingen wint) de Amerikanen zal vragen om „noodzakelijke of fers" te brengen om-de internatio nale vrede te handhaven. Dat bete kent een verhoging van de defen- siekosten van êen paar miljard. Aan de andere kant stelde hij belasting verlaging voor de middengroepen voor. Carter reageerde daarop met te zeggen dat hij veel meer zag in uitbreiding van de werkgelegen heid. De befaamde journalist Jo seph Kraft somde een aantal eco nomische problemen op en vond dat de regering-Ford maar een „al lerberoerdste staat van dienst" had, met een „obsessie" om geld te spa ren. Ford probeerde die opmerking te verzachten maar Carter wees er nog eens op dat er zeveneneenhalf miljoen werklozen zijn, „en als u vindt dat de stand van de inflatie dan zo goed is, moet u maar eëns met een gewone huisvrouw gaan praten." Carter kreeg ook een paar zware no ten te kraken, o.a. over het beruchte Playboy-interview en over het feit dat zijn voorsprong op Ford in de opiniepeilingen nog maar zes pro cent bedraagt (enkele maanden te rug nog 15) en over zijn uitlatingen over Joego-Slavië. Hij zou naar dat land geen troepen sturen als de Russen na de dood van Tito greep op dat land probeer den te krijgen. Ford kon hierop toeslaan met te zeggen dat een pre sident nooit van tevoren aan een mogelijke vijand moet laten weten wat hij van plan is. Wat regen Zon op: 7.20 uur; onder: 17.27 u op: 8.53 uur; onder: 18.18 uur Hoogwater te Katwijk om 3.2: uur, laagwater om 11.45 uur. BEIROET (UPI) - De toestand in Libanon blijft gespannen. Een jon gen en een meisje houden de wacht in een pantservoertuig, bewapend met machinegeweren van Ameri kaanse makelij, langs de Libanees- Israëlische grens. De Syriërs hebben hun vooruitge schoven posities langs de verkeers weg ten zuidoosten van Beiroet aanzienlijk versterkt en strijd krachten van de Arabische Liga, die de vrede moeten bewaren, heb ben in de Libanese hoofdstad waarnemersposten betrokken. Secretaris-generaal van de Arabi sche Liga Machmoud Riad heeft gisteren gezegd dat de comman dant van het 30.000 man tellende vredesleger in Libanon zal worden aangesteld door de Libanese presi dent Elias Sarkis en ook onder diens bevel zal staan. DEN HAAG (SP) - Neder land krijgt een onafhanke lijke ombudsman, die klachten over onbehoorlijk optreden van rijksambtena ren moet gaan uitzoeken. Minister De Gaay Fortman (Bin nenlandse Zaken) en minister Van Agt (justitie) hebben bij de Tweede Kamer een voorstel ingediend dat de aanstelling van een "commissa ris van onderzoek" mogelijk maakt. Wie de ombudsman wordt, is nog niet bekend. Er is wel eens de naam van prof. mr. G. E. Langemeijer, de vroegere procureur-generaal bij de Hoge Raad, gevallen. Langemeijer heeft zich indertijd tegenover pre mier Den Uyl bereid verklaard de voofbereiding en de organisatie van het bureau van de ombudsman op zich te nemen. De "commissaris van onderzoek" (zoals de ombudsman officieel gaat heten) zal door de regering worden benoemd op voordracht van de Tweede Kamer. De Kamer laat zich adviseren dopr de vice-voorzitter van de Raad van State, de president van de Hoge Raad en de voorzitter van de Algemene Rekenkamer. Zes jaar De ombudsman wordt voor zes jaar benoemd. Hij moet zich bij zijn on derzoek en bij de kwesties die aan hem voorgelegd worden onpartij dig opstellen. Daarom mag hij geen lid zijn van de Eerste of Tweede Kamer, provinciale staten of een gemeenteraad. Ook mag hij geen andere openbare ambten bekleden en geen advocaat, procureur of no taris zijn. Wanneer de commissaris van on derzoek met zijn werk kan begin nen is nog onzeker. Al sinds 1969 loopt de regering rond met het plan om een ombudsman aan te stellen. Maar tot nu toe is het er niet van gekomen. De indiening van het voorstel bij de Kamer is een belang rijke stap vooruit. De ombudsman doet het onder zoek niet op z'n eentje. Hij zal wor den bijgestaan door een bureau en een aantal plaatsvervangers. Iedereen heeft het recht de.om budsman schriftelijk te vragen een onderzoek ip te stellen naar cte ma nier waarop de rijksoverheid zich tegenover hem of haar heeft gedra gen. Dit houdt in dat ook bezwaren kunnen worden ingebracht tegen de handelwijze van afzonderlijke ambtenaren. Het onderzoek is gra tis. De indiening van een klacht ver plicht de commissaris in de regel een onderzoek in te stellen. Mits de handeling van de overheid waar tegen men bezwaar maakt niet lan ger dan één jaar geleden is. Uitzonderingen den van leden van het Koninklijk Huis, de Raad van State, de Eer ste of Tweede Kamer en de Al gemene Rekenkamer. Ook over rechters kunnen de burgers Zich niet bij de commissaris van on derzoek beklagen. De ombudsman kan ook geen onderzoek instellen naar klach ten over het regeringsbeleid of over wetten. Er is geen taak voor de ombuds man als het gaat om zaken waar voor een beroep op de rechter open staat of waarover een on herroepelijke rechterlijke uit spraak is gedaan. De ombudsman kan ook uit eigen beweging een onderzoek instellen. Wanneer het onderzoek is afgeslo ten, deelt de commissaris zijn be vindingen en zijn oordeel mee aan de instantie of de ambtenaar die in het geding waren. Ook de minister en - uiteraard - de klager worden op de hoogte gebracht. AMSTERDAM (ANP) - Gedistil leerd Groep Nederland (een volk dochter van Heineken) zal in Zoe termeer een nieuwe distilleerderij en een graanalcoholfabriek bou wen. Met deze investering is onge veer 50 miljoen gulden gemoeid Het nieuwe bedrijf zal plaatsbieder aan zo,n 300 personen. Verwacht wordt dat de nieuwe ves tiging binnen twee-en-een-half jaai volledig in bedrijf zal zijn, zo heefl Heineken meegedeeld. Het is de bedoeling dat de nieuwe fabriek de produktiecapaciteit van de bedrij ven te Rotterdam en Schiedam vol ledig overneemt. Het personeei krijgt de gelegenheid in Zoeter meer te gaan werken. De keuze van vestiging is na uit voerige oriëntatie gevallen op Zoe termeer, aangezien deze plaats vol deed aan alle gestelde criteria zoals onder meer een goede situering met betrekking tot het huidige per soneel; toekomstig arbeidspoten tieel, huisvesting en transport, lig ging in de randstad; beschikbaai zijn van voldoende geschikt ter rein; goede aansluitmogelijkheden voor aan- en afvoer van water. De heer P. Burgerjon, districtsbes tuurder van de Industriebond NW in Rotterdam verklaarde desge vraagd dat hij volkomen onbekend was met het feit dat Heineken een nieuwe distilleerbedrijf wil vesti gen in Zoetermeer. Bij de distilleerbedry ven van Hein eken, Hoppe, en Hulskamp in Rot terdam en Coebergh in Schiedam werken in totaal 150 mensen. „Het verhaal door Heineken van daag verspreid dat de betrokken ondernemingsraad is ingelicht, is complete waanzin, want Rotter dam heeft helemaal geen o.r.", al dus de districtsbestuurder. 28 PAGINA'S Aanleg kunstmatig eiland in de Noordzee hoeft geen "dagd room van een ingenieur" te zijn PAGINA 7 De Ierse president voelt zich beledigd en stapt daarom op PAGINA 9 Opoe Daleman is 102, maar ze houdt de wind eronder in haar café PAGINA 13 Peter Custers is uit Bangla Desj teruggekomen, maar vrij voelt hij zich niet: er zitten zes tien Bengalen nog in Dacca ge vangen en over hun lot maakt hij zich weinig illusies PAGINA 15 Michiel van de Kasteelen, tot voor kort voorzitter van het PPR-aktiecentrum Leiden, zit in New York. Hij maakt een zitting van de Algemene Ver gadering van de VN mee en concludeert: frustrerend, en hoopgevend tegelijk PAGINA 17 New York: een failliete stad van de angst PAGINA 19 Het Leidsch Damgenoot- schap heeft een moeilijk jaar voor de boeg PAGINA 25 Galerie Gabriels Najaarsexpositie Schilderijen uit romantiek en Haagsche School 22 oktober-6 november dagelijks 11 tot 18 uur zondags 12 tot 16 uur Gebroeders Van Doorne verontwaardigd AMSTERDAM (SP) - „DAF Werkte voor de Duitse bezetters en had in 1942 orders voor de Luftwaffe, Kriegsmarine, Kraftfahrwesen en Organisation Todt, ter waarde van ruim zeven miljoen gulden". Deze beschuldiging wordt geuit aan het adres van de gebroeders Huub en Wim van Doorne, oprich ters van het DAF automobielcon cern, in het nieuwe toneelstuk van het gezelschap Sater, getiteld „Op komst en neergang van een Hol lands familiebedrijf'. Het stuk gaat Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs alk word abonnee per 7 november 1976 en ontvang de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. op 13 november in de Utrechtse schouwburg in première. Volgens het toneelstuk zou DAF in opdracht van de Duitsers aan hangwagens, opleggers, tankwa gens en geschutsonderstukken hebben vervaardigd. DAF zou zich voorts hebben beziggehouden met het ombouwen van Ford vrachtwa gens tot overvalwagens voor de SS. Van deze overvalwagens werden er kort voor de- bevrijding van het zuiden van Nederland 28 naar het noorden vervoert om te voorkomen dat zij in handen van de Canadese bevrijders vielen. De gebroeders Van Doorne hebben „met verontwaardiging kennis ge nomen van het bericht over het deel van de inhoud van het toneelstuk Sater." De Van Doorne's verwijzen nad rukkelijk naar de uitspraken van de rechtbank in Den Bosch en van de Zuiveringsraad in 1946, waarin hun optreden gedurende de oorlog van alle blaam werd gezuiverd. Nadat zij kennis hebben genomen van de hele inhoud van het stuk zul len de heren Van Doorne beslussen welke stappen zij in deze zullen on dernemen, zo heeft de raad van be stuur van DAF Trucks meegedeeld. den van de gebroeders Van Doorne slechts zijdelings aan de orde komt, zijn onder meer ontleend aan pu- blikaties van de inmiddels overle den Brabantse schrijver Anton Kooien en aan geschriften van prof. mr. W. H. Nagel, voormalig hoogle raar in Leiden in de criminologie, die onder het pseudoniem „J. B. Charles" een aantal boeken heeft gepubliceerd, waaronder „Van het kleine koude Front". Naar aanleiding van de publikatie van Coolen vlak na de oorlog in de Deurse Courant, waarin hij het DAF-concern van collaboratie met de Duitse bezetters beschuldigde, spanden de gebroeders van Doorne in 1946 een proces aan tegen de schrijver wegens laster, smaad en belediging. Alleen de aanklacht inzake beledi ging werd toen toegewezen. Laster en smaad werden niet bewezen geacht. Coolen moest een schade vergoeding van duizend gulden be talen. Later in 1946 kwam de zaak Van Doorne achtereenvolgens in be handeling b(j de Zuiveringsraad voor het Metaalbedrijf (Waarin overigens de heer H. van Doorne zelf zitting had) en bij de Centrale Zuiveringsraad. Beide raden ach ten geen gronden voor vervolging aanwezig. exclusieve meubelen INTERIEURVERZORGING VERDUYN-RIJNSBURG Rapenburg 1b, tel. (01718) - 21955 DEN HAAG - Voormalig premier Edward Heath van Engeland reikte gisteren in het restaurant van De Bijenkorf in Den Haag de eerste exem plaren uit van zijn boek "Sailing, the coarse in my life". Heath, verwoed zeezeiler, winnaar van The Admirals Cup en lid van het Britse ocean racing team, filosofeert in zijn boek over datgene, wat zeilen voor hem interessant maakt. Na afloop van de introductiebijeenkomst signeerde Heath in een verkoop- stand. boeken (ziefoto). De andere man is schipper H.Juta van het zeilende zeeschip De Eendracht. draagbaarheid en comfort VAN EGM0ND BREESTRAAT BONTMODE Brecstraat 173 Leiden. Tel.: 071 - 123337. Ja, het is duidelijk waarom zoveel vrouwen een bril van v.d. Wiel kiezen. Zij weten, dat een bril modieus moet zijn. En u heeft keuze uit de aktuele kollekties van Rodenstock, Silhouette en bijv. Metzier. Voor een bril, die een vrouw méakt. Flatteert. Exclusief. Anders. Daarom: 11 fl Ufipl uw adviseur in modebnllen ■•■■■■1®! en contactlenzen. Nieuwe Rijn 62. Leiden. Tel.: 071-124108. Beter Leven: steeds meer Omdat de opbrengst van de vijfde puzzel een record was, rekent Johan Bodegraven, voorzitter van het Nationaal Fonds „Beter Leven", dat vol gende week zaterdag het eer ste miljoen voor deze aktie binnen is. Op dit moment is de score ƒ831.217,58. In de pot met extra-duizendjes zit nu 17.332,83. Het moment waarop deze extra duizendjes kunnen worden uitgekeerd nadert. Weer een reden om mee te doen aan deze weke lijkse puzzelaktie, De slagzin van puzzel 5 was: DOE MEE" VOOR DE BLIN DENBIBLIOTHEEK. Het to tale aantal letters M in de op lossingen van de puzzels 1, 2, 3,4 en 5 voor de periodeprijzen was 22. Tot de prijswinnaars van puz zel vijf behoren mevrouw M. de Neef-Van Weizen uit Oegstgeest (een kleurentele visie) en mevrouw G. W. kan tebeen uit Leiden (een smyr- nakleed). Andere namen van de puzzelwinnaars en puzzel 6 vindt U op pagina 23.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1