Visseizoen vogelvlucht Gang naar arbeidsbureau voor iedereen 'n afgang j[ vis T sport Gebeuren binnen VN: frustrerend en hoopgevend tegelijk Het is moeilijk om na die eerste veertien dagen je indrukken op pa pier te zetten. Alles komt tegelijker tijd en in hoog tempo over je. De stad New York, waar je 's morgens vanuit het raam van je hotelkamer moet zoeken naar een streep lucht om te zien wat voor weer het is. De wereld van de diplomatie, waar mi nisters, ambassaseurs en andere belangrijke mensen Zich per limou sine naar lunches en persconferen ties begeven. De wereld van de Verenigde Naties zelf, waar alles z'n geschiedenis en daarom z'n beper kingen heeft. Een wereld, die tege- Het hoofdkwartier van de Verenigde Naties i uit alle sectoren, waaronder politie en brandweer te ontslaan. Daarnaast zijn talloze projecten ge staakt dan wel ingekrompen. Pro jecten, die ten doel hadden het wel zijn van de burgers te verbeteren. Op datzelfde moment wedijveren beide presidentskandidaten om de gunst van de belastingbetalers, door de ene belastingverlaging na de andere aan te kondigen. New York is een stad, waar je je niet snel op je gemak voelt. Ondanks de vele mogelijkheden die er zijn voor recreatie, in parken en musea, win kelstraten en theaters. De hoge ge bouwen, de enorme druk van het verkeer en toch ook onbewust de bijwoonden en eens wat meer ge woon zouden werken. En inderdaad: je eerste indruk van het diplomatieke wereldje is er één die wat beheerst wordt door eet- en drinkactiviteiten. Een wereld zo te zien van vluchtige contacten bij de borrel, van mensen die elkaar nog kennen van die post in Tokio of van die conferentie in Genève, van vele woorden en behoedzame facades. Als je echter wat doordringt in het diplomatieke gebeuren, dan wordt je tweede indruk wat genuanceer der ook in die wereld lopen men sen rond, die menselijk-vriendelijk zijn en waarmee je een goed ge- .sprek kan a datje je dat afvraagt, ben je tegelij kertijd bezig jezelf te compromitte ren door ook voledig in die wereld op te gaan. De derde dinsdag in september is - toevalligerwijze - traditioneel de openingsdag van de jaarlijkse al gemene vergadering. Zo'n alge mene vergadering, die in principe drie maanden duurt en in die pe riode zo'n 125 agendapunten moet afwerken, is te vergelijken met een machine die heel langzaam en ha perend op gang komt en in de loop van de tijd steeds sneller en sneller gaat draaien totdat het punt bereikt wordt, dat hij over z'n toeren raakt. Hieronder een verhaal dat iemand mij dezer dagen deed. Toen ik het opgeschreven had liet ik het hem lezen. Hij ging ermee akkoord als ik zijn naam maar niet noemde. Hij was 't met mij eens, dat het publice ren nuttig zou zijn. Hij moest zich melden bij het Gewestelijk Arbeidsbureau als werkzoekende in een stad in de buurt, 't Bureau lag ver van het station. Omdat hij nogal haast had nam hij een taxi. "Waar gaan we heen?" vroeg de chauffeur. "Naar het Gewestelijk Arbeidsbureau." De chauffeur keek er even van op. Even stilte, toen: 't Zijn moei lijke tijden, meneer, niemand gaat voor zijn lol naar het G.W." Hier melden 't Was een nieuw groot gebouw te midden van een onvoorstelbare rotzooi: opgebroken wegen, be rgen modder en stinkende plas sen. In de hal van het bureau was het druk. Veel mannen stonden folders te lezen of snuffelden in kaartsystemen en in grote map pen. Eén man stond wat terzijde Intermediair door te bladeren. Waar moest hij zich melden? Ach ter het raam waarop: "Hier mel den" stond, was niemand te zien. 'n Werkster met emmers en dwei len vroeg: "Zoekt U iets. me neer?" "Ja", zei hij. "ik weet niet waar ik mij moet melden." Waar voor?" vroeg ze. Hij pakte zijn kaart. "Hiervoor", zei hij. De werkster las een paar woorden, keek wat verschrikt en zei toen: "U zult wel boven moeten zijn. Vraagt U daar maar bij de kamer tegenover de trap." Boven was het nog drukker dan beneden. Op lange banken langs de muren zaten wel zo'n 30 man nen en een paar vrouwen. Hier en daar stonden groepjes te praten. Hij ging voor een raam staan dat uitkeek op de rommel waar hij juist doorheen gekomen was. !'t Was een rot ervaring. Daar stond hij nou. Met zijn 45 jaar, afgestu deerd, diploma's in zijn zak, zon der werk, ingedeeld bij de meest geminachte groep van de samen leving. Hij hoorde nu ook bij de zo geheten „profiteurs", luie donders, te beroerd om wat aan te pakken, steuntrekkers ten laste van de gemeenschap. Profiteurs! 't Woord alleen al. De stemming op die gang was om te snijden. De meesten op de gang waren nog jong, in elk geval on der de 40. Die gang naar dit bu reau moest voor iedereen, zo be sefte hij nu, een kwelling zijn ge weest. Een afgang, 't Gaf je een gevoel van machteloosheid en nutteloosheid. - Hij dacht zo zijn er 250.000 in Ne derland. Bloemetje 'n Schrale troost. Hij zag nog voor zich 't meelevende, intens treu rige gezicht van zijn vrouw, die morgen. Straks zou hij een bloe metje voor haar meebrengen: „Hier, schat, om de moed erin te houden." Buiten kwam springend en glij dend en struikelend een klas schoolkinderen voorbij. Hij dacht „Ja, werken jullie maar, fijn veel leren, allemaal gelijke kansen en na je school 'n diplo ma, je tas aan de vlaggestok en dan een fijne vakantie. Nou en dan komen jullie maar naast me staan, hier. „Er kwam weer een man naar boven. Iedereen keek even op. 't Was een piekfijn man netje, keurig in de kleren, 'n nieuw diplomatenkoffertje in de hand. Hij deed zijn mooie, zwarte regenjas uit, vouwde hem netjes op en legde hem over zijn arm want kapstokken waren er niet. Toen stapte hij kwiek op deur nummer 70 af en klopte. Even 'n gelach. „Mooi op je beurt wach ten, broer!" zei iemand. „Maar ik word verwacht!" - „Ja, wij ook." Door Piet Wesseling Een juffrouw bracht met een dien wagen koffie rond voor de amb tenaren. „Dat zou er bij mij ook wel in blijven,,' zuchtte er één. „Bij de volgende ronde,', riep 't meisje vrolijk. Eindelijk was mijn vriend aan de beurt. Over het gesprek had hij niets dan lof. De ambtenaar toonde alle be grip. Hij had de ambtenaar ge vraagd of er geen betere afspra ken konden worden gemaakt zo dat er niet zo ellendig lang ge wacht hoefde te worden. Nu bleek dat de afspraken wel klop pen, over het algemeen, maar dat veel werklozen het telkens al eer der proberen om te horen of er toch misschien al iets is. Die vriend van mij is intussen al weer aan het werk. Maar de korte periode van gedwongen werk loosheid zal hij niet licht verge ten. Voor talloze anderen blijft het probleem. De werkloze is een geminacht, vertrapt, met de nek aangekeken mens. Hij is verbit terd. Als er hoe dan ook geen op lossing komt zijn de gevolgen niet te overzien. Gemakkelijke oplossingen zijn er niet. Voordat eindelijk iedereen zal inzien dat er toch heus gren zen zijn aan de groei omdat de natuurlijke hulpbronnen uitge put raken kunnen we nu al dicht bij zien dat de goede tijden voor bij zijn. Alléén sprekers op ver kiezingsbijeenkomsten „gelo ven" dat miljarden guldens aan bieden aan grote ondernemers het kwaad effectief zal kunnen bestrijden. Ik kan 't niet laten om enkele kleine suggesties te doen, suggesties die ik bovendien niet alléén bedacht heb. Iedereen ervaart op 't ogenblik, dat 't uiterst moeilijk is om iemand te vinden die een lek in 't dak kan verhelpen of 'n kapot raam her stellen of 'n deur weer sluitend kan maken. Kleine aannemers hebben 't zo druk, dat ze je zeg gen: meneer, 'n paar weken ge duld, U staat op de lijst! Ze kunnen zich niet veroorloven personeel in dienst te nemen, dat is te duur. Daar moet toch een op lossing voor te vinden zijn. Over heid en ondernemers samen moeten tot een vergelijk komen. Talloze restaurants zijn op zon dag gesloten. Gebrek aan perso neel? Nee, 't personeel is te duur. Ook hier dezelfde situatie. Met het openbaar vervoer is het hetzelfde. Talloze lijnen opheffen is een schijn-bezuiniging, boven dien uiterst hinderlijk. Immers 't gevolg is méér werklozen met W.W-uitkering. Een overeen komst tussen overheid en onder nemers moet ook hier mogelijk zijn. In de dienst-verlenende sector is overal gebrek aan personeel. Waarom geen overeenkomst tus sen overheid en direkties? PrikkelAndrjesscn heeft bew weerd dat de WW-uitkering zeker niet gelijk mag worden aan het minimum-loon. Immers dan zou de prikkel om te werken ver dwijnen. Zo'n opmerking is al leen maar zeer beledigend en kan alleen komen van iemand die enerzijds geen vertrouwen heeft in zijn medemens en anderzijds gewend is achter de harde feiten aan te hollen zonder er ooit greep op te krijgen. Halen deze opmerkingen wat uit? Och: Alle beetjes helpen, zie de kleine mier. En hij deed zijn plasje in de gele rivier. Michiel van de Kasteelen (24), tot voor kort voorzitter van het PPR- aktiecentrum Leiden en lid van het landelijk PPR-partijbestuur, zit gedurende drie maanden in New York. Hij is als vertegenwoordiger van de politieke jongerenorganisaties, zoals die zijn verenigd in het Politiek Jongeren Kontakt, afgevaardigd naar de 31ste zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. In de komende maanden zal hij in deze krant verslag doen van zijn bevindingen. Vandaag zijn eerste bijdrage. lijkertijd frustrerend en hoopge vend is. Geldgebrek Je eerste ervaringen gelden de stad, waarin de Verenigde Naties haar hoofdkwartier heeft New York. Het eiland Manhattan, het hart van de stad, bergt al meteen in zich de tegenstellingen, die de hele stad en het hele land overheersen. "Down town" de grote bedrijven, het fi nanciële centrum van de wereld in Wall Street, de grote wolkenkrab bers die het karakteristieke beeld aan de stad geven. "Up town" de armoede en onrust van Harlem, de grote negerwij k, waar de sociale ongelijkheid op straat geëtaleerd wordt. New York is een stad, die één pro bleem gemeen heeft met een stad als Leiden: het chronisch geldge brek. Een probleem echter dat hier veel drastischer vormen kan aan nemen dan bij ons. Na een tijdlang op de rand van faillissement ge leefd te hebben, is de stad er nu toe overgegaan grote aantallen ambte- vage vrees voor de misdaad, maken dat je je wat onrust' g voelt. "Unea sy", zoals de Amerikanen zeggen. Soms vraag je je wel eens af, of de Verenigde Naties er niet beter aan hadden gedaan een wat rustiger oord uit te zoeken voor hun hoofd kwartier. De Secretaris-Generaal van de Ver enigde Naties, de Oostenrijker dr. Kurt Waldheim, heeft onlangs op een persconferentie, de knuppel' enigszins in het diplomatieke hoenderhok gegooid, door op te merken dat het goed zou zijn als de diplomaten bij de VN eens wat minder recepties, lunches en diners Bovendien is waarschijnlijk de reactie van vele diplomaten, dat er wel degelijk gewerkt wordt op lun ches en recepties. Dat daar nu juist de politiek gemaakt wordt. Niet de vergaderzalen met pers en publieke tribune zijn de plaatsen waar de onderhandelingen plaatsvinden, maar juist daarbuiten in de wan delgangen en in de sociale contac ten. Hoe waar dat tot op zekere hoogte ook moge zijn, toch vraagje je af of de luxueuze levensstijl van de di plomaten niet al te schril afsteekt bij de problemen van armoede en ondervoeding, die zij bezig zijn te bespreken. Op het moment echter. Tijd verdoen Telkenmale wordt in het begin van de assemblee veel tijd verdaan met procedurele zaken, het verkiezen van diverse ambtsdragers en de vele plichtplegingen die - helaas - noodzakelijk worden geacht, zoals het uit den treure feliciteren van el kaar en van voorzitters en wat dies meer zij. Dan sleept zich eveneens in de eerste fase het algemeen debat voort. Sprekers van vrijwel alle (145) lidstaten, meest ministers van buitenlandse zaken, soms ook premiers of presidenten, spreken dan met aanzienlijke omhaal van woorden de algemene vergadering toe. Zelfs de wat hardere aanpak van de huidige voorzitter Amera- singhe van Sri Lanka, kan in deze gang van zaken nauwelijks veran dering brengen. Het wordt mijns inziens tijd, dat de vraag gesteld wordt, of aan al die "verplichte nummers" niet een eind gemaakt kan worden, zodat meer tijd over blijft om werkelijk zaken te doen. Dit is al weer de laatste vis- rubriek van het seizoen '76-'77. Zesentwintig weken lang heeft u op deze plaats iets over de hengelsport kunnen lezen. Aan het slot willen we nog even terug blikken op de afgelopen maanden. Wat de vangsten betreft mag er al gemeen gesproken worden van een goed seizoen. Zowel brasem, voorn als blei is er de afgelopen maanden bij tijden volop gevangen. Alleen de laatste weken zit de klad er een beetje in, maar dat is gebruikelijk zo tegen de wisseling van de sei- Karpers Voor zover ik heb kunnen nagaan is er één categorie sportvissers die dit seizoen wat in mineurstemming zijn: dat zijn de karpervissers. De vangst van karpers is dit seizoen teleurstellend geweest. Van de meeste plaatsen, waar in voor gaande jaren nogal eens meldingen kwamen dat er karpers zijn gevan gen, is dit jaar slechts in uitzonder lijke gevallen goed visnieuws te melden geweest. Naar de oorzaak van een slecht karperseizoen - want dat was het - kan slechts gegist. Omdat het seizoen voor de roofvis pas enkele weken geleden begon nen is, valt daar nog maar weinig over te zeggen. Als de voortekenen niet bedriegen ziet het er naar uit, dat het een goed snoekbaarssei zoen wordt. Op vele plaatsen wordt op het ogenblik snoekbaars gevan gen en de formaten vallen ook in vele gevallen mee. Veel minder is het met de snoek. Maar dat is geen nieuw verschijnsel. De snoekstand bevindt zich al enkele jaren in een diep dal, en de vraag is of dat nog ooit anders zal worden. ELAN VISB0TEN Zeew vis/tourboten met nemen en certificaat v a 1495.- YAMAHA buitenboordmotoren van 2 tot 55 pk v a 675.»- BOOT - CENTRUM B V. Hoge Hgndijk 93 - Zoeterwoude tel 071-126966-f46824. De snoekstand beweegt zich al jaren crp een beangstigend laag peil. En dat zal blijven zolang de sportvissers het nodig vinden om met grqte dode snoeken voor de fotograaf te poseren. het een korpslid van Club 15, die met de eer ging strijken. Brasem Aan de wedstrijd werd ook door Leidse ploegen deelgenomen namelijk door DVS en de HSV "Zuid West". Beide teams kwamen uit in de klasse van de maatse vis. DVS startte bijzon der goed en ging na het eerste ge deelte van de wedstrijd zelfs aan de leiding. In de tweede helft echter was het Club 15, dat zijn slag sloeg. Daardoor eindigde men tenslotte op de tweede plaats. Hans van Loon werd derde in de individuele rang schikking. HSV Zuid West, die voor het eerst meedeed, ging met de Blankenstein Wisselbokaal naar huis. Dat was te danken aan B. Ruis, die een brasem van 52 centi meter ving, en daarmee de grootste vis van het concours op de kant haalde. Tenslotte nog iets over de nieuwe hengelsportliteratuur, die dit sei zoen is verschenen. Het is allemaal wat magertjes geweest dit jaar. Dan zal er in de eerste plaats iets gedaan moeten worden aan de kwa liteit van het water en niet te verge ten de mentaliteit van de sportvis ser. Kijken we in onze eigen omge ving dan vallen er wel een paar po sitieve punten te noteren. Zo kreeg de Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken de beschikking over het visrecht in de Vlietlanden, een gebied, dat zich de komende jaren kan ontwikkelen tot een vissport- gebied bij uitstek. Tenminste als de sportvisser zich weet te beheersen en niet tien, twaalf snoekbaarzen die hij vangt ook mee naar huis neemt. Ik weet dat dat gebeurd is en de bond overweegt voor de Vlietlanden dan ook een vangstli miet vast te stellen. Het viswater in deze omgeving is het laatste jaar gespaard gebleven voor ernstige verontreiniging en daarmee samenhangende vissterf te. Vissterfte heeft zich - voor zover ik weet - slechts op enkele plaatsen op kleine schaal voorgedaan. Vooral de gevolgen van de langdu rige droogte waarvoor in hengel sportkringen werd gevreesd zijn gelukkig uitgebleven. De komende jaren is een verbetering van de kwa liteit van het viswater in de Rijn streek te verwachten, wanneer de waterzuiveringsinstallatie aan het begin^van de Oude Rijn gereed komt. Het boezemwater van Rijn land krijgt dan niet steeds die aan slagen te verwerken van het sterk verontreinigde Rijnwater, dat bij Gouda moet worden ingelaten. Ook de waterzuiveringsinstallaties die elders in het gébied gebouwd wor den kunnen een belangrijke bij drage leveren. We zijn dit seizoen ook opnieuw ge confronteerd met de discussie rond de Chinese graskarpers. De Orga nisatie ter Verbetering van de Bin nenvisserij is met deze vissen eèn experiment begonnen op diverse plaatsen in Nederland. Zoals zijn naam al suggereert is deze Chinese karper een planteneter. Hoewel vi- sproeven hebben uitgewezen dat deze vis ook best ander aas eet, is de belangrijkste opzet van deze proef om te weten te komen, of deze vis soort een bijdrage kan leveren in de strijd tegen de verlanding (het dichtgroeien) van de poldersloten. Vandaar dat men op verschillende afgesloten viswateren graskarper heeft uitgezet. Onder meer is dat gebeurd in de sloten die de ter reinen van de Gasunie omgeven. Omdat deze sloten met hekken zijn omgeven en er verder niemand komt, kan prachtig worden gecon troleerd wat de resultaten zijn. En de eerste aanwijzingen die er zijn wijzen er inderdaad op, dat de. graskarper- mits in voldoende aan tallen uitgezet - poldersloten scho ner kunnen houden dan sloten zonder graskarper. Als positief punt zou dat kunnen betekenen, dat voor het "schonen" van sloten niet langer plantenbestrijdings- middelen behoeven te worden ge bruikt Dat kan weer een gunstige invloed hebben op het dieren- en plantenleven in de polder. Alvorens men echter tot het uitzet ten op grote schaal overgaat zullen er eerst pog vele proeven genomen moeten worden. Want het gaat hier tenslotte om een vissoort, die niet inheems is en waarvan de bijver schijnselen nog niet bekend zijn. In het verleden zijn op dit punt in het buitenland grove fouten gemaakt, die uiteindelijk rampzalige gevol gen bleken te hebben. Zo is het in Amerika bij het graven van een ka naal tussen een merengebied en de zee gebeurt dat de lamprei-aal, die in de meren niet voorkwam, daar nu wel in terecht kwam. De lampreien vonden daar zo'n goede voedselbodem, dat ze zich explosief begonnen te ontwikkelen en de bestaande visstand in de me ren ruïneerden. Dat hoeft natuur lijk niet met de graskarper het geval te zijn, maar het is goed de gevolgen eerst nauwkeurig te onderzoeken. In een later stadium zal ook eens bekeken moeten worden wie er voor de kosten van deze vrij dure vissoort moet opdraaien. Is dat de hengelsport alleen, of draagt ook de waterbeheerder, die belang heeft bij schone sloten, bij in de kosten? Eén ding kan inmiddels wel wor den vastgesteld over de graskarper het is een bijzonder fraaie vis, die snel kan groeien en aan de hengel verrassend goede sport geeft. Col lega's die al eens op de graskarper hebben proefgevist bij de OVB zijn bijzonder enthousiast. Ik ben u ook nog de uitslagen schuldig van de Nederlandse kam pioenschappen die werden gehou den door de overkoepelende orga nisaties de NWS en het CNHV. De N WS-titelstrijd werd gehouden in een vaart in Oostelijk Flevoland tussen Dronten en Lelystad. Er werd bijzonder slecht gevangen die dag. Van de ongeveer 550 deelne mers aan de wedstrijd ving bijna de helft helemaal niets. Opmerkelijk was ook dat een aantal gerenom meerde wedstrijdvissers uit het zuiden van het land niet veel klaarmaakte. Bij de korpsen, die visten op alle maten werd het team van de Verenigde Dordtse Henge laars eerste. Tweede en derde wer den respectievelijk de korpsen van Heijthuijzen en Kerkdriel. In het individuele klassement werd R. Heen uit Utrecht Nederlands kam pioen. Tweede werd de Beverwij- ker D. Alders en derde H. Verdon- schot uit Elsloo. Bij de afdeling „maatse vis" werd kampioen B. Kremers uit Ammerzoden gevolgd door W. A. v. d. Meer uit Delft en J. Breukel uit Brielle. Het nationale concours van het CNHV werd dit jaar vervist in het Noordhollands Kanaal bij Alk maar. Er deden 133 hengelaars mee van 11 Het werd een compleet suc ces voo „Club 15" uit Den Dungen verenigingen. Zowel in de catego rie "alle maten" als "maatvis" legde men beslag op de eerste plaats. Ook in de individuele klassementen was Platgetreden Eén van de teleurstellingen werd in de vissenencyclopedie "Aan de haak" waarvan volgende week het 26ste en laatste deel verschijnt. Zoals ik aan het begin van het sei zoen al constateerde is het een prij zig geval. Zeker nu men kennis heeft kunnen nemen van de in houd. De bewering dat het allemaal anders en nieuw zou worden Is ge nen dele bewaarheid. In tegendeel: het overgrote deel is het bewande len geweest van al platgetreden pa den van de sportvisserij. De uit voering heeft het geheel nog een beetje "eigen gezicht" gegeven, maar f2.95 per deel was echt te duur. En voor de komende maanden: goede vangst. De enige speciaalzaak voor al uw HENGEL SPORTARTIKELEN DE SPORT Haarlemmerskaat 11, tel. 124020

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17