Aardlekschakelaar kan levens redden Produkten voor handige mensen Een briefje in een laadje is nog geen testament Berg wandelingen Open haard Hondehokken ZATERDAG 23 OKTOBER 1976 Over erfrecht bestaan vreemde misverstanden. Volstrekte on juistheden worden kennelijk door menigeen als vaststaande feiten aangenomen. Zo denken veel mensen, dat wanneer de laatste ouder is overleden en de inboedel onder de kinderen wordt verdeeld, de oudste het recht van eerste keus heeft. En anderen weten zeker dat de dochters (in volgorde van leeftijd) voorgaan en dat dan pas de zoons komen of dat de oudste zoon alles voor het zeg gen heeft. Onzin. Alle wettelijke kinderen van de ouders van wie ze erven hebben dezelfde rechten. En niemand mag eerst of krijgt meer. Tenzij natuurlijk vader of moe der een testament heeft ge maakt, waarin een of meer kin deren worden onterfd en ze dus slechts de legitieme (wettelijke) portie krygen. to iar als er geen testament is en de vererving gaat volgens de regels van onze wet, dan zijn alle eigen kinderen in ieder geval gelijk. Toch geen geld Een ander misverstand: Wij hoeven geen testament te ma ken, want van ons valt niets te erven, we hebben toch geen geld. Toch hoeft een testament niet altijd de verdeling van het geld te regelen. Ook de voorkeur die u hebt voor de gang van zaken bij de begrafenis of de crematie kunt u vastleggen in een testa ment. Of de regeling van de voogdij over de kinderen. Op een briefje Een hardnekkig misverstand is voorts, dat wanneer er maar een briefte wordt gemaakt dat er gens in een kastje ligt, dat wel voldoende is. Een testament hoefje dan niet te maken. Zo'n briefte is natuurlijk wel aardig als iedereen zich houdt aan de inhoud. Maar niemand hoeft er rekening mee te hou den. Het is niet rechtsgeldig. Alleen een zogenaamd codicil is wel geldig. Een codicil is een met de hand geschreven verkla ring, die gedagtekend moet zijn en van een handtekening voor zien van degene die iets aan ie mand wil nalaten. In zo'n ver klaring kan bijvoorbeeld staan wie er executeur-testamentair moet zijn, of hoe de begrafenis moet worden geregeld. Ook kan men op deze manier een be paald meubelstuk of een sie raad aan iemand nalaten. Maar geld of meerdere dingen aan iemand vermaken kan niet met een codicil. Dat moet in een tes tament worden vastgelegd. Er in schrappen En dan het verscheuren van een testament of het schrappen erin. Men denkt soms dat zó'n testament dan niet meer geldt. Maar het stuk dat verscheurd wordt is niet het origineel. Dat ligt by de notaris. Degene die het testament heeft gemaakt krijgt slechts een kopie en of je die nu verscheurt of niet, het geen in de originele versie staat blijft van kracht. Een verandering in een testa ment kan alleen bij de notaris. Niet automatisch Schoonzoons en schoondoch ters erven niet automatisch. Ook niet als het eigen kind van de ouder is overleden. In dat geval erven wel de klein kinderen in plaats van hun overleden vader of moeder. Maar de man of vrouw van het overleden kind krijgt niets. Schoondochters en zoons kun nen alleen bij testament tot erf genaam worden benoemd. Ook wordt vaak gedacht dat bij een scheiding van tafel en bed man en vrouw geen erfgenamen meer van elkaar zyn. Fout. Bij zo'n scheidingis het huwelyk niet ontbonden. Man en vrouw blijven eikaars erfge naam. Dit zijn een paar zeer veel voorkomende misverstanden, die soms vervelende gevolgen kunnen hebben. Voor degenen die meer over er fenissen e.d. willen weten zijn er in de boekwinkel vele boek jes voorradig. "De Kleine Gids bij het er frecht" is daar een van. Het is een zeer klein boekje (9 x 18,5 cm) waarin bondig, maar toch niet te beknopt door mr. J. C. F. Pons een aantal wetenswaar digheden over o.a. huwelijkse voorwaarden, successie, kinds deel en erfpacht behandeld worden, soms aan de hand van voorbeelden. Het boekje kost f 7,90. Het is uitgegeven bij Be kking B.V. in Amsterdam. Als de tijd gekomen is, dat u uw' klerenkast induikt om de garder obe na te zien, is het verstandig, ook eens na te gaan of uw huis bestand is tegen de natuurelementen die in herfst en winter danig kunnen op spelen. Vocht, tocht en lekkages zijn dan onplezierige zaken die u beter kunt voorkomen door een tijdige inspec tie en reparatie. De fabrikant is al aardig ingespeeld op het feit dat wij noodgedwongen doe-het-zelvers zijn geworden. Er zijn zoveel handige middeltjes op de markt gekomen om geconsta teerde gebreken te verhelpen dat bij wijze van spreken een kind al de "was" kan doen. Lekkages Zo heeft b.v. Sylglas een aantal af- dichtingsprodukten (aluminium tape, dak-muur tape, stoppasta, enz) die de meest uiteenlopende Jaarlijks vinden zo'n half miljoen overnachtingen plaats in Oosten rijkse berghutten. Verreweg de meeste overnachtingen (87 pro cent) komen voor rekening van bui tenlanders. Tweederde van alle be zoekers aan de berghutten in Tirol zijn jonger dan 40 jaar. Wie wat meer te weten wil komen over de vele mogelijkheden voor jhet maken van bergwandelingen in Oostenrijk, kan bij het Oostenrijkse Verkeersbureau gratis het boekje Bergtochten in Oostenrijk aanvra gen. (Singel 464, telefoon: 020- 255933). Een open haard is eigenlijk geen luxe in een huis met centrale ver warming. Vooral 's winters is het een gezellig centraal punt in de woonkamer, een levend element dat met de beeldbuis kan "Ongelukken met elektrische apparaten öök met de zogenaamde dubbel- geïsoleerde toestellen) gebeuren meer dan je zo denkt", zegt de heer A. Bertram. Hij is de vertegenwoordiger in ons land van de Franse elektro technische fabriek Gardy. "Regelmatig draaien snoeren kapot doordat ze in een draaiende boor vastraken of tijdens het knippen van de heg raakt het aansluitsnoer in de elektrische heggeschaar". In allebei de gevallen kan dan het elektrische gereedschap onder stroom komen te staan en dat kan dode lijk zijn. Roosters met instelbare hoogten maken bovendien een barbecue- fuifje mogelijk. Het aanbrengen van een eenvoudig Lukt het om snel - binnen een se- open haardje levert tegenwoordig konde het apparaat los te laten weinig problemen meer op. Er zijn dan krijgen we wel een flinke slanke modellen in de han del die simpel aan de wand worden opgehangen en rechtstreeks op elk rookkanaal kunnen worden aange sloten. Dat rookkanaal moet- na tuurlijk altijd wel aanwezig zijn om het eenvoudig te houden! r daar blijft het bij. Kramp Maar meestal houden we onze boortol of de heggeschaar met de voüe hand vast. Komt er dan stroom op te staan dan "verkram pen" de spieren en loslaten is er dan meestal niet meer bij. Én helaas is het zo dat het niet alleen de sterkte van de stroom is die levensgevaar lijk is, maar vooral de tijd die het slachtoffer onder spanning staat. Voorkomen Dit soort ongelukken kan voorko men worden als het elektrische ap paraat van een speciale beveiliging is voorzien. Er zijn bijvoorbeeld heggescharen die onmiddellijk uit schakelen als de kabel beschadigd wordt. Maar er zijn heel wat elektri sche handgereedschappen zonder zo'n extra veiligheid. Die apparaten zijn uitstekend te beveiligen met een aardlekschake laar die wordt aangebracht tussen het stopcontact en het aansluits noer van het elektrische gereed schap. "Vooral is zo'n aardlekschakelaar wan belang voor apparaten die er op^ het oog goed uitzien, maar waaraan' door ondeskundigen geknoeid kan zijn", zegt de heer Bertram. Koolstofdeeltjes Nu hoeft er niet altijd aan geknoeid Kortom er zijn tal van mogelykhe- De aardlekschakelaar wordt aangesloten tussen het stopcontact den waardoor er - ook al werd het stroomuerbruiket.de apparaat. Aardlekschakelaars zijn vooral bestemd hand- en tuingereedschapaansluitingen caravans en in tenten. Zie tekeningen. lekkages kunnen verhelpen. Met de weerbestendige en waterdichte re paratieband Standaard Tape waarmee het afdichten van kieren, naden en scheuren probleemloos geschiedt, kan men nu zelfs ook onder water werken. Dat is handig voor een lekke wc-stortbak, een aquarium, een natte goot die dus niet eerst behoeft te worden droog gemaakt. De "Steenvuller" van Alabastine is een nieuw produkt dat eveneens buitenshuis kan worden toegepast. Het is een vulmiddel speciaal voor hout, steen, beton, cement en met selwerk. Behalve het vullen van scheuren en gaten in steen kan men er beschadigingen rond kozijnen, deurposten en vensterbanken mee repareren, er losgelaten mortel mee vervangen en losgelaten stenen te gels en dakpannen mee vastzetten. Tocht Tocht is, vooral wanneer het kou der wordt, een kwalijke zaak. Daar tegen zijn heel wat soorten strips in de handel die het euvel met meer of minder succes bestrijden. Een nieuw, doelmatig en eenvou dig zelf aan te brengen middel is de Thomsit siliconen voegkit. De kit, is in een spuitkoker, verrubbert tot een elastisch materiaal als het aan de buitenlucht wordt blootgesteld. Wanneer u nu een strip van de kit op deur of kozijn aanbrengt, dan wordt die, door raam of deur te slui ten, precies op maat geperst. Dit waarborgt een betere afsluiting dan een gewone strip omdat de kieren nooit overal even groot zijn. Voor het etmaal dat het verrubberings- proces duurt, is er scheidingsfolie beschikbaar. De kit is uiteraard overal waar kieren zijn, te gebrui ken, dus bijvoorbeeld ook bij trap pen, plinten, sanitaire aansluitin gen, enz. Voorkomen Voorkomen is beter dan genezen Deze waarheid geldt zeker voor de toepassing van het zogenaamde ge rekte metaal (voornamelijk een zinklegering) dat, in verschillende, maaswijdten, op rollen van 60 x 200 cm in de handel is. Het beschermt de dakgoot tegen verstopping door bladeren en andere ongerechtighe den, de schoorsteen tegen onge wenst bezoek van vogels, als bui- tenmat de voeten tegen vuil en uit glijden, als afdekking van buiten- roosters tegen het binnendringen van knaagdieren, bladeren, bran dende peuken, enz., enz. Met een speciale maas is het uitstekend bruikbaar als vonkenvanger voor open haarden. (Imp.: Nickel, het Soest). kan misgaan met de isolatie of de aansluiting van elektrisch gereed schap, waardoor de gebruiker on der stroom kan komen te staan Een aardlekschakelaar kan zoals al gezegd die dodelijke ongelukken voorkomen te zijn, want tijdens het draaien v«u« bijvoorbeeld een boormachine 16StKnop beveiligingsapparaat (we ge worden voortdurend deeltjes de koolborstels en koperdeeltjes op het binnenste van het motortje af gezet. En daardoor gaat de toestand van de isolatie van het werktuig steeds meer achteruit. Op een be paald ogenblik kunnen dan de me talen delen van de machine onder stroom komen te staan. Vaak ook wordt de ïsolatieweer- stand verminderd door vocht en stofdeeltjes. Die "zuigt" zo'n appa raat zelf naar binnen via de ventila- Werking Voor leken is de werking van zo'n beveiliger onbegrypelijk Het gaat zo'n beetje zo: ven als voorbeeld het type Phenix van Gardy maar er zijn ook andere te koop) heeft een aansluitsnoer met stekker dat in het stopcontact Net als in een transformator zitten wordt gestoken én een snoer met in de schakelaar spoeltjes en wik- contrastekker waaraan het elek- kelingen. Wanneer alles veilig is trisch gereedschap wordt aangeslo- stromen in enkele van die spoelen *en- gelijke stromen (heen- en retour- leiding). Maar "verdwijnt" er er- Als een knop op de schakelaar gens stroom door wat vaklieden wordt ingedrukt is deze ingescha- r",omon ',in P keld. Met een testknop is te contro- tieopeningen en o'ok bij\vat slordig leren of de aardlekschakelaar goed opbergen kan vocht en stof bin- werkt. Die testknop imiteert dan nendringen. Daardoor ontstaat een fout en de schakelaar slaat uit. aardlek" noemen dan zijn de stroompjes in die wikkelingen niet langer in evenwicht. Er is een heel klein verschil in spanning. Daar door komen binnen het apparaat krachten in werking die binnen een fractie van een sekonde stroomloos' maken. Dat gaat zo razendsnel dat bij een tout de georuiker wel schok krijgt, maar meer ook niet. Extra veiligheid Zo'n aardlekschakelaar moeten we zien als een extra beveiliging voor alle goede elektrische apparaten. 8ij storingen door isolatie mankementen of verkeerd gebruik wordt voorkomen dat dodelijk let sel optreedt. In de winkel kost een dergelijke schakelaar tussen de tot en 160 gul den. De ANWB levert hem aan le den voor 151 gulden.. In Spanje, waar je evenmin als bij ons dieren mee mag nemen in le vensmiddelenwinkels, heeft een zogenaamde hypermarkt een ser vice bedacht die heel wat verder gaat dan de ijzeren-ring-in-de-gevel om de hond aan vast te zetten, die je meestal bij supermarkten ziet. Ze hebben er een paar etages van hon dehokken neergezet, waar de klan ten hun hond in kunnen opbergen als zij de winkel in gaan. De hyper- markt staat in Malaga. Voor twee rechterhanden of, voor wie links is, twee linkerhanden enige ideeën die gemakkelijk tot zelfwerkzaamheid inspireren. Zoals het kinderbed uit Zweden (links). Met een uittreklade pp roL. Iers waardoor de bak met speelgoed licht in- en uitschuifbaar is. Op de andere foto ziet u vier be dden op een zeer klein grond oppervlak. Praktisch voor grote ge zinnen die klein-behuisd zijn, voor logeetjes of voor het vakantiehuisje. Deze vernuftige constructie komt uit Italië. In dat land speelt het grote gezin in een kleine behuizing blijkbaar nog een belangrijke rol. MbmIÊM 1

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 16