011 Ajax? Willem II... ZIAN „oefent" naar 10-2 UVS - EDO Bij Frisol wil Ocana bewijzen dat hij niet 'versleten' is De aanbevolen sanering betaald voetbal, of: LDWS - VEL0 Mercasol-Pioneer Punch L,F.0.-SPORTCLUB LISSE Saterdag 23 oktober 1976 advertentie Prof.Christiaanse: voorzitter van onderzoekcommissie De adviescommissie betaald voet- bal, die door minister Van Doorn 1 van CRM is ingesteld, heeft een rapport samengesteld dat der ge woonte getrouw voortijdig is uitge lekt. Elk rapport is, zoals bekend, ook als vergiet te gebruiken. De vraag is, welke voorwaarden het betaalde voetbal moet vervullen, om in aanmerking te komen voor een subsidie van 25 tot 30 miljoen gulden. Daar doe je wat voor, voor zo'n bedrag. Maar de prijs die betaald moet wor den is huizenhoog, namelijk het te- rubrengen van het aantal betalende clubs van 37 tot 22. Vijftien clubs moeten dus door de resterende 22 clubs worden weggewerkt, een Shakespeareaans koningsdrama „Ook gij, Brutus?", stamelt Willem II, op het moment dat Ajax hem de dolk in de rug steekt of moeten we meer aan Othello denken in de per soon van Feyenoord, die zijn ge liefde Excelsior wurgt op haar bed? Verschrikkelijke taferelen, bloed aan de paal, over het hele toneel verspreid liggen de zieltogende li chamen van hen die jarenlang zo hartstochtelijk werden bemind (Heracles, Volendam, Sparta), maar gelukkig, een blik in de coulissen leert ons dat de nabestaanden niet bijster rouwen. Integendeel, zij zit ten de zilverlingen te tellen, en ko men via de eenvoudigste rekenme- thode tot de conclusie dat ze alle maal ruim een miljoen gulden er ven van de hogere instantie die hen heeft ingeblazen dat zij hun broe ders om zeep moesten helpen. Ik denk ook wel eens dat we met minder betalende clubs zouden toekunnen. Als ik lees dat bij SC Amersfoort-FC Vlaardingen 1000 toeschouwers waren, en dat Willem II-FC Groningen ook niet meer dan 2000 toeschouwers trok. Maar de grote vraag is natuurlijk wel, welke clubs dan het loodje moeten leg gen. Die met de hoogste schulden last? Die met het minste aantal toe schouwers? Die met de poverste resultaten in de competitie, gere kend over de laatste vijf jaar? Is 1000 toeschouwers bij FC Amers foort-FC Vlaardingen weinig, als je weet dat Amersfoort negen maal minder inwoners heeft dan Am sterdam, waar op dezelfde zondag FC Amsterdam-NEC in plaats van de te verwachten 9000 toeschou wers slechts 2000 toeschouwers ktrok? Moet Veendam vérdwijnen, terwijl er 6000 toeschouwers naar Veendam-Vitesse kwamen, op een totale bevolking van 26.000 inwo ners? Dat is 23 procent van de in woners. Als bij Feyenoord-De Graafschap ook 23 procent van de Rotterdamse bevolking was komen opdagen, zouden er 143.000 mensen op de been zijn geweest twee sta dions stampvol plus nog eens het aantal bezoekers bij Feyenoord-De Graafschap Zullen we, zonder te weten hoe de clubs er financieel voor staan, voor de grap eens 15 clubs elimineren? Dan beginnen we natuurlijk in de eerste divisie, dat doet het minste aantal mensen pijn. De eerste club die voor verdwijning in aanmer king komt is SW, al jaren in de onderste regionen, bovendien -een van de vele Rotter-Schiedamse clubs, dus die kunnen we missen als kiespiin. Dat is én. Voor Excelsior geldt in zekere mate hetzelfde, al heeft het enige jaren in de eredivisie gespeeld. Dat is twee. Dan FC Vlaardingen nog, dat min of meer kunstmatig in het leven is geroepen en ook tot de Rotter damse agglomeratie behoort. Dat is drie. Met twee profclubs, die de Rotterdammers de mogelijkheid bieden elke zondag een wedstrijd te zien, moet het maar bekeken zijn. Nog twaalf over. Helmond Sport moet ook maar verdwijnen, dat ligt omringd door FC VVV, FC ,Den Bosch en PSV en Eindhoven, dus de Helmonders moeten maar met de bus naar een van die clubs toe als ze per 'sé betaald voetbal willen zien. Nu nog elf. Laten we, om de gemoederen tot rust te laten ko men, nu eerst even kijken welke clubs in de eerste divisie we voor geen goud willen missen. MW na tuurlijk, vanwege de rijke traditie, en omdat Maastricht een redelijk grote stad is. Verder Vitesse, om dezelfde redenen, Arnhem is im mers nog groter dan Maastricht. Heerenveen moet ook blijven van wege Abe en Jan Lenstra, en als SC Cambuur dan ook blijft, bezit de provincie Friesland twee betalende clubs, een redelijk aantal. Drente, Zeeland en de Noordoostpolder hebben nu geen betalende clubs en hoeven er ook niet eentje bij te krij gen, er resteren dus negen provin cies (tenzij ik niet op de hoogte ben van de laatste ontwikkelingen). Negen gedeeld op 22 betekent dat iedere provincie recht heeft op twee clubs, en dat de bevolkings- njkste provincies er eentje meer mogen: Zuid-Holland, Noord- Holland, Noord-Brabant en Lim burg. ADVERTENTIE Zondag a.s. aanvang 14.00 uur LDWS-terrein Sportpark "De Vliet" Ook Groningen mag zijn twee clubs dus houden: FC Groningen en Veendam. Overijssel mag FC Twente en Go Ahead Eagles hou den maar zal afstand moeten doen van PEC Zwolle en Heracles, en Gelderland, tja, dat is even een pro bleem. NEC moet blijven vanwege Jantje Peters natuurlijk, en Vitesse had ik al beloofd dat het mocht blij ven, maar dat betekent dan wel dat De Graafschap en Wageningen naar de onafhankelijken terug moeten. Utrecht komt er niet slecht af, want deze provincie mag FC Utrecht en FC Amersfoort gewoon houden. Resteren nog de vier gro tere provincies Noord- en Zuid- Holland, Noord-Brabant en Lim burg. Maar laten we eerst even kijken wat we nu nog over hebben. Ik heb met uw hulp nu acht clubs geschrapt, het moeten er 15 worden, de reste rende zeven moeten dus uit de vier volkrijkste provincies komen. We "beginnen met Noord-Brabant. Helmond Sport is al geschrapt, wat houden we nog over? Willem II (weg ermee), PSV (moet natuurlijk blijven), en de twijfelgevallen Eindhoven, NAC en FC Den Bosch. Ik vind dat Eindhoven als vijfde stad des lands dan toch maar twee clubs moet overhouden (PSV en Eindhoven) en dat Den Bosch, dat nog niet half zoveel inwoners heeft De ere divisiebasketballcompetitie is al weer een eind op weg en uw eigen Leidse vereniging Mercasol doet het. zonder enige overdrijving, gewoon niet slecht. En wat nog belangrijker is dan de punten: het publiek heeft iedere wedstrijd genoten. Van de inzet van de Nederlanders, van het spektakel eromheen en van de scores van Vic Bartolome en Gregory Bell (bijna Neerlands topscorer). is de volgende wedstrijd en insiders weten wat dat gaat worden. Die komen zekervoor een zaterdagavond basketball op 23 oktober om 20.00 uur in de Vijf Meihal. Boshuizerkade. Deze advertentie wordt u en Mercasol aangeboden door dames- heren G kindermode vijf-meiplein - leiden als Eindhoven, het loodje moet leg gen. ten bate van NAC-Breda, om dat Breda meer volk, en ook betere resultaten heeft te bieden. Willem II, FC Den Bosch en Helmond Sport verdwijnen dus in Brabant. Nu Limburg. MW mocht blijven, maar ook Rod a JC en FC VW heb ben zich kwalitatief en publikatief als aantrekkelijke voetbalclubs aangediend, dus die mogen ook blijven. Dat zijn er drie, Fortuna SC moet dan uitvallen, niks aan te doen. In Noord-Holland wordt het ook moeilijk. Ik stel voor dat Ajax mag blijven. Niemand tegen? Ik vind ook dat AZ '67 moet blijven, maar dan blijft er nog maar één plaats te verdelen over. FC Am sterdam? Omdat Amsterdam als grootste stad recht heeft op twee clubs, net als Rotterdam? FC Am sterdam en zijn publiek verdient het in feite niet. Haarlem dan, of Telstar? Telstar moet maar afval len, dat beperkt de keus tot FC Am sterdam, Haarlem en Volendam. Volendam heeft AZ '67 al in de 22- competitie, het is in wezen altijd een amateurclub gebleven, laten we Volendam dan, ondanks alles, maar schrappen. En Haarlem handhaven, ten koste van FC Am sterdam, want anders raken we Barry Hughes misschien kwijt. Rest nog Zuid-Holland. Feyenoord en Sparta mogen blijven. En ook FC Den Haag. Dat betekent dat be halve SW, Excelsior en FC Vlaar dingen, die we al geëlimineerd haaaen, ook FC Dorarecht moet verdwijnen, hoezeer dat Cees Bud- dingh' en Dick Passchier ook aan het hart zal gaan. Hoe ziet nu dan de nieuwe competitie in 1977-1978 met de 22 clubs eruit? 1. Feyenoord, 2. Sparta, 3. FC Den Haag, 4. Ajax, 5. Haarlem, 6. AZ '67, 7. PSV, 8. Eindhoven, 9. NAC, 10. MW. ll.RodaJC, 12.FCVW. 13. Vitesse, 14. NEC, 15. FC Utrecht, 16. FC Amersfoort, 17. FC Twente, 18. Go Ahead Eagles, 19. FC Gronin gen, 20. Veendam, 21. Heerenveen, 22. FC Cambuur. ADVERTENTIE Sportcomplex Zondag a.s. "Kikkerpolder" aanvang 14.00 uur Hoofdklasse K.N.V.B VALKENSWAARD - Luis Ocana heeft een veer moeten laten. Een pak veren zelfs. Na zijn matige sei zoen 1976 kon hij geen eisen meer stellen zodat bij de Spaanse ploeg Super-Ser, waar hij twee jaar kop man was en een contractgeld van 350.000 gulden opstreek. Frisol dat een „Belgische" ploeg geworden is biedt hem omgeveer een kwart van dat bedrag met de toezegging dat zijn beloning zal wo- ren verdubbeld, wanneer hij de Ronde van Frankrijk in 1977 wint. Dat deerde de Spanjaard niet. In tegendeel. Hij leek gisteren tijdens de officieuze voorstelling van de ploeg in een bierbrouwerij in Dommelen bij Valkenswaard, zelfs verheugde een stal te hebben ge- WIELRENNEN - Het Australische koppel Clark/Allan heeft de leiding in de zesdaagse van Frankfurt voor de Westduitsers Thurau/Haritz. Clark en Allan hebben 19 punten, de Duitsers acht punten minder. Op één ronde volgen vier koppels, waaronder Sercu/Pijnen, die voor het ingaan van de tweede nacht de vijfde plaats bezetten. ZWEMMEN - Het Amerikaanse zwem-vakblad Swimming World heeft Kornelia Ender (Odl) en John Naber (VS) gekozen tot de zwem mers van het jaar. Zowel Ender als Naber won in Montreal viervouden medailles en één zilveren. Kornelia Ender verwierf dezelfde onder scheiding ook over 1975. BASKETBAL - In de eredivisie basketbal heeft Remington Den Bosch gisteravond de uitwedstrijd bij Buitoni in Haarlem met 91-84 gewonnen. In de dames-eredivisie won Wilskracht met 75-41 van AMVJ. vonden die zo ver van zijn huis (Mont de Marsan in zuid-west Frankrijk) is. Ocana: „In een Spaanse ploeg - en dus verplicht tot het rijden van alle belangrijke Spaanse wedstrijden - had ik geen leven meer. Mijn landgenoten had den in die wedstrijden maar een doel en dat was er voor te zorgen dat ik niet zou winnen. Iedereen reed tegen mij. Louter en alleen uit ja loezie." Ocana wil bij Frisol bewijzen dat hij nog niet versleten is. Oud en versle ten (31 jaar nu) werd hij genoemd in de seizoenen na 1973 toen hij de Ronde van Frankrijk won. Dit jaar startte hij veelbelovend met een derde plaats in Parijs - Nice In de ronde van Spanje werd hij tweede, maar in het belangrijkste stuk, de- Tour de France, kwam hij helemaal niet voor. Slechts één dag reed hij goed en toen kon hij alleen de latere winnaar Van Impe een handje hel pen tijdens de beslissende slag. Ocana: „Dit was geen best jaar. Ik had de Ronde van Spanje gewon nen als ik niet zoveel tegenwerking had gehad. Daarna werd ik ziek, drie weken lang heb ik de fiets zelfs niet kunnen aanraken en ik was nog lang niet in goeddoen op het ogenblik dat de Tour begon. Bo vendien had ik al te veel gereden. Nu, in deze ploeg, wordt alles an ders. Ik kan me helemaal instellen op een grote ronde en ikjnag in het voorseizoen mijn eigen programma samenstellen. Dat ben ik overeen gekomen en geloof me, als ik niet op een vervelend moment ziek word, zal ik bij de start van de Ronde van Frankrijk klaar zijn om te winnen. Niet alleen daar, maar ook in ander wedstrijden". Eigenaardig De samenstelling van zijn pro- ADVERTENTIE Zondag a.s. Aanvang 2 uur. Terrein Boshuizerkade. f AMAEE Ki :-;v «DOD LAMPJE.'/ ff* mier ZAL Y 1' Ocana en Piet Liebregts: dikke vrienden in Valkenswaard LEIDEN - Er valt nog steeds weinig peil te trekken op het verloop van de competitie in de eredivisie basketbal. Met uit zondering van landskampioen Kinzo-Amstelveen heeft nog geen enkel team zich kunnen onttrekken aan de wekelijkse reeks van grillige uitslagen, die de ranglijst steeds weer door el kaar schudden. Amstelveen is door de plotselinge terugkeei van Mark ten Hoeve, haar zesde zogenaamde Nederlandse Amerikaan, voorlopig ook ver zekerd van haar ongeslagen lei derspositie. Mercasol Leiden is één van die ploegen die allerminst zeker is van een vaste plaats op de rang lijst. De Leidse ploeg heeft in korte tijd de twijfelachtige re putatie opgebouwd tegen favo riete ploegen goed voor de dag .te kunnen komen, maar het juist tegen „mindere" teams te laten afweten. Op grond van die reputatie zou den de Leidenaars vanavond tegen eeuwige rivaal Pioneei Punch uit Delft, weer voor een stunt moeten zorgen. Een con clusie die men bij Leiden graag aangrijpt, maar waarbij grote vraagtekens moeten worden geplaatst. Punch deelt met Re mington de tweede plaats in de eredivisie en heeft twee nieuwe Amerikanen, Jesse Campbell en Bill Taylor. De frisse wind Klein verlies zou al fraai resultaat zijn voor Mercasol die mede door de komst van de nieuwe coach Jan Bruin door de ploeg heeft gewaaid begint zijn vruchten af te werpen. In ternational Jimmy Woudstra speelt nog wel met ups en downs, maar over de gehele li nie is Punch een stuk sterker geworden. Sterker zeker dan Leiden, dat het voorlopig nog zonder de langzaam van zijn blessure herstellende Peter Kop moet stellen. Wanneer Gregory Bell, derde op de Ne derlandse topscorerslijst, in eenzelfde glansvorm steekt als afgelopen zaterdag in Gronin gen, en met een zelfde instelling en werklust van Bartholomé c.s. zou een nederlaag met kleine cijfers al een fraai resul taat van Leiden genoemd mo gen worden. Dat het er inde Vijf Meihal (aanvang 20.00 uur) heet aan toe zal gaan staat, gezien de rijke en woelige traditie van de duels tussen Leiden en Punch wel vast. Dezelfde avond kruisen ook de tweede divisieteams LISC en BVO Alphen de degens in de Vijf Meihal (17.30). Het is de eer ste derby tussen de Leidse de butant en het ver teruggevallen Alphen, dat het afgelopen sei zoen lange tijd trots de ranglijst aanvoerde. Alphen bungelt nu puntenloos onderaan de ranglijst, terwijl LISC nog zonder puntenverlies is. Luba moet naar Utrecht voor een duel met het niet ongevaar lijke OSG, dat tot nu toe steeds in de slotfase van haar wedstrij den nederlagen heeft moeten slikken. Het damesteam van Leiden krijgt een lastige tegenstand ster. het onbekende Coppens Eagles, maar het lijkt niet waar schijnlijk dat de ploeg van Wim Petrici haar ongeslagen positie zal moeten opgeven. Bij de re gionale jeugd treft Leiderdorp het Rijswijkse ROS Forcial en Luba reist naar Delft voor een treffen met DAS. Leiden krijgt tegen Cangeroes een kans nog iets van de geschonden reputa tie te redden. De titelhouder, die ruim twee jaar ongeslagen bleef, staat na vier wedstrijden nog steeds met lege handen, een resultaat dat wel heel schamel afsteekt tegen de uitstekende prestaties van debutant lei derdorp en Lugdunum-Luba. gramma gebeurde in overleg met manager Piet Liebregts, die als ploegleider is opgevolgd door de Belg Florent van Vaerenbergh. Liebregts: „Ocana is een eigenaar dige renner, maar ik geloof in hem. Hij zal de Tour waarschijnlijk niet winnen, maar dat hij een vporname rol zal spelen, is wel zeker." De ploeg wordt in het voorjaar overigens gesplitst in een zoge naamde „rondengroep" en „Klas- siekersgroep". Liebregts: De niet specifieke renners vaoor de meer daagse wedstrijden rijden alle klas siekers. Zij gaan in een apart train ingskamp in zuid-Frankrijk als voorbereiding op het nieuwe sei zoen". Tenslotte over de nieuwe Belgische nationaliteit. „Frisol trok niet als ploeg naar België omdat het geen trek meer had in het in Neder land wettelijk verplichte mini mumloon en de sociale lasten, maar alleen", aldus Frisol-directeur Nico de Vries, „Omdat de zakelijke be langen meer op België gericht zul len zijn in het nieuwe jaar." Zweedse kampioen geen partij voor Hagenaars DEN HAAG - De spionnage-arbeid van Sören Carlsson heeft zijn nut gehad. ZIAN/Vitesse won de ope ningswedstrijd van het bekertoer nooi voor landskampioenen giste ravond tegen SKK Sparvagen ge makkelijk (10-2), al blijft het de vraag of de Nederlandse waterpo- lokampioen niet ook zonder de in formatieve arbeid van de Zweedse gastarbeider tot eenzelfde resultaat zou zijn gekomen. De Zweedse kampioen bleek hoofdzakelijk te bestaan uit snel in ademnood gera- .kende zwaargewichten, voor wie zelfs het kleine bassin van De Mor genstond een te grote plas was. In de twee laatste kwartjes brak ZIAN/Vitesse dankzij de trefze kerheid van Jan Evert Veer het verweer volkomen: van 3-2 naar 10-2. In de tweede wedstrijd maakte CSK Moskou het via een moeizaam bevochten overwinning van 7-6 op Rapid Bucuresti aan nemelijk, dat de Russische ploeg in de volgende ronde, die in Moskou wordt gespeeld, van de partij zal zijn. Of ZIAN/Vitesse aanspraak zal maken op de tweede plaats, die overblijft, zal voor een groot deel afhangen van het resultaat van het werk van bondscoach IvoTrumbic. Deze is voor deze gelegenheid door ZIAN/Vitesse coach Hans van der Molen te hulp geroepen. Tnimbic weet vrijwel alles van waterpolo. In ieder geval kent hij de vier interna tionals, die de Roemenen en de Russen elk in het water brengen en hij is ook op de hoogte van de vijfde gegadigde Ethnikos Piraus, omdat hij een tijdlang coach is geweest in Griekenland. Wat dat betreft zal ZIAN/Vitesse niet voor verrassin gen komen te staan. Een andere zaak is, of Trumbic er in geslaagd is de eenheid van ZIAN/Vitesse te versterken. De Haagse ploeg maakte althans in de openingswed strijd de indruk een tweemans affaire te zijn van oud-international Hans Parrel (twee treffers) en de een dag eerder vader geworden, in ternational Jan Evert Veer (vier goals). De rest van het team draait daar als waterdragers omheen. TOKIO - Het laatste gevecht tussen Niki Lauda, wereld kampioen 1975 bij de coureurs en zijn grgotste concurrent Ja mes Hunt (foto), is gisteren be gonnen op het circuit van de Fu- jiberg in Japan. Lauda, die in de strijd om het kampioenschap 1976 nog een minimale voor sprong van drie punten heeft, was tijdens de eerste trainingen op het circuit van 4300 meter een fractie sneller, dan de En gelsman. De Oostenrijker, die dit seizoen de grote prijzen van Brazilië, Zuid Afrika, België, Monaco en Groot Brittanniè won. maakte een beste rondetijd van 1 mi nuut 29.74 seconden. Hunt, winnaar in zes grote prijzen, ge bruikte voor ?ijn beste ronde 1.29.76. Tijdens de trainingen voor deze eerste officiële Grand Prix in Japan, waren overigens nog vier rijders sneller dan Lauda. Mario Andretti was de beste 1.29.29, met een gemid delde van 214.114 km per uur.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11