„Je moet een schot in weten te houden" „Samenwerken, ook met de Rooie Vrouwen 0=,e/cfee° agenda HUISUITZETTING: Burgerlijke stand BEWONERSWAREN AL VERTROKKEN 'Matrogth' in de Waag Duizend bruiden Jagen in een Leiderdorpse polder DONDERDAG 21 OKTOBER 1976DOf Door Hans Meijer LEIDERDORP - Het is een bont stel bij elkaar, de bakker, de melkboer, de oud politieman en de zes andere „gewone jongens" die daar in de polder lopen te bewijzen dat de jacht allang niet meer een zaak is van dure zwarte jasjes, rijbroeken, meutes onbetaalbare jachthonden en lustsloten. Jagen is zéker net zoveel een sport voor de gewone man geworden als voor de elite. Vrouw en kinderen van een van de jagers komt even kijken voor we het natte poldergras intrek ken op zoek naar hazen en een den. „Dat wordt er zeker ook één", aldus een van de groep, wijzend op een negenjarig jon getje achterop zijn moeders fiets, „Die haaft een paar ogen als verrekijkers en als hij een haas ziet wordt hij helemaal gek". Hij wil dan ook mee op jacht maar dat zit er nog niet in. Weidelijk Het is één uur in de middag als we over het eerste hekje klim- men of, zoals de groep die het andere weiland voor zijn reke ning neemt, met de polsstok over het eerste slootje springt. Aan de andere kant van het wei land staan twee posten, waar onder een man die het jacht- recht in deze - Leiderdorpse - polder heeft „Opa Dracht", een 81-jarige oud-politieman met veel ervaring en, nog altijd een scherp oog getuige een treffer van vijftig meter - bijna de maximale draagwijdte van ha gel. Het eerste half uur zit het be paald niet mee, twee koppels eenden vliegen over, maar veel te hoog „Je moetje inhouden", zegt Kees van der Poel, „alleen schieten als je er werkelijk ze ker van bent dat je raak schiet. Anders loop je een goede kans het beest alleen maar aan te schieten met alle gevolgen - als ziekte - van dien. Weidelijk ja gen (een vakterm voor sportief) betekent ook dat je een schot in je geweer moet kunnen houden als je er niet zeker van bent". Snel reageren Het eerste weiland heeft twee hazen en één eend, de enige van de middag, opgeleverd. Min stens een stuk of vijf zijn er on gehinderd vandoor gegaan, we vinden ze die middag ook niet meer terug. Later blijkt dat de haas minstens even veel kans heeft als de jager en waarschijn lijk zelfs wat meer. Achter de drijvende groep steekt een haas zijn kop omhoog. Hij is niet ge zien en kan er ongehinderd vandoor gaan. Bovendien is niet elke jager een geweldig schutter en er wordt nogal eens wat gemist. Aange schoten wordt er niets. „Er zijn erbij die nog geen olifant kun nen raken al zou die vlak voor hen staan. Maar als ze plezier hebben, laat ze dan meegaan". Jagen in de polder is bepaald geen eenvoudige zaak want, in tegenstelling tot bijvoorbeeld het schieten op wat groter wild in de bossen, kan men het dier niet rustig benaderen, richten en tenslotte schieten. Nee, de poldeijacht betekent snel reageren op een wegsprin- tende haas - omdraaien, richten en schieten - of een wegvlie gende eend. Dat maakt het tot een opwin dend gebeuren met gelijke kan sen. Het doet veel eerlijker aan dan de man in het bos die, dankzij een goede karabijn en een telescoopvizier, in staat is om op honderd of honderdvijf tig meter een beest te schieten dat zijn belager nog niet eens gezien heeft. Conditie Intussen blijft het jagen in de polder een flinke conditie te vereisen. Weliswaar rijden we met de auto van weiland naar weiland, maar telkens een wei op en neer lopen, balanceren op plankjes die als brug dienst doen en klimmen over hekjes maakt dat de onervaren man na een Uurtje of twee toch zijn spieren wel gaat voelen. Bo vendien heeft het geregend en het gras - maar vooral ook de klei - zijn nat, zwaar en moeilijk begaanbaar. De jagers zelfs moeten er ook mee oppassen, want zwaar lichamelijk bezig zijn maakt dat men gaat trillen, en daar wordt de trefzekerheid bepaald niet beter van. Aan het eind van de middag zijn er zo'n twintig hazen geschoten, per man twe. Geen waanzinnige Sjouwen door de polder. Men heeft er een flinke conditie voor no dig. grote hoeveelheid afgeschoten wild dus. De negen gaan een kopje koffie drinken, een „bakkie doen". Daar wordt nog wat nagepraat en dan gaan ze naar huis. Vol gende week zijn ze er weer, maar wel in een andere polder - want het wild moet eerst even tdt rust komen. Mevrouw Blom secretaresse VVD-vrouwen OEGSTGEEST - „Eigenlijk stre ven wij naar het overbodig maken van dergelijke organisaties. Ik ver wacht echter niet dat ik dat zal meemaken." Dit stelt het Oegstges- ster raadslid mevrouw T. L. Blom-De Koek van Leeuwen, naar aanleiding van haar benoeming tot landelijk secretaresse van de stich ting organisatie vrouwen in de WD. „Intussen moeten wij trachten te komen tot een verandering van de huidige rolverdeling tussen man en vrouw. Een volledige integratie van de vrouw in de samenleving staat voorop." De organisatie is al in 1953 opge richt en heeft sinsdien niet aan kracht ingeboet. Integendeel. „Door het organiseren van discussie- en voorlichtingsbijeen komsten proberen wij de politieke meningsvorming bij de vrouwen te bevorderen." STRUKTUUR De landelijke organisatei is ver deeld in een groot aantal plaatse lijke afdelingen. Deze houden zich vooral bezig met de problematiek van de vrouw maar ook met alge meen maatschappelijke aangele genheden. Mevrouw Blom: .Afge vaardigden van deze afdelingen hebben zitting in adviesraden en, van daar uit, in het landelijk be stuur." Het landelijk bestuur coördineert de bijeenkomsten, organiseert ma nifestaties en draagt discussieon derwerpen aan. „Bij wijze van opin iepeiling worden er ook vragenlijs ten opgesteld over diverse onder werpen. Tijdens de bijeenkomsten wordt hierover gediscussieerd en de resultaten van de vragenlijsten worden verwerkt in bijvoorbeeld wetsvoorstellen. Onlangs is dit nog voorgekomen inzake de abortus wetgeving." ROOIE VROUWEN Veel verschillen tussen deze orga nisatie en de Rooie Vrouwen ziet mevrouw Blom niet. „We streven beide min of meer naar hetzelfde. Alleen stellen zij zich naar buiten meer op als aktiegroep, ook de stel lingen die zij poneren dragen dit soms uit." Er wordt wel samenge werkt. „Onder meer hebben wij beide zitting in de Nederlandse vrouwenraad en er is zeker sprake van goede kontakten. In de toe komst zal het hoofdzakelijk de taak van de secretaresse zaijn deze con tacten te blijven onderhouden." Het zal evenwel niet beperkt blij ven tot deze groepering. Mevrouw Blom: „We onderhouden kontak ten met velerlei organisaties en in stanties, bijvoorbeeld ook met het NW-Jongerenkontakt. Met hen is er de aktie 'Marie wordt wijzer ge voerd', die zich richtte op de zesde- klassers van de basisscholen. We probeerden daar de leerlingen een stukje bewustwording bij te bren- LEIDEN - Geboren: Maurits, zv A. J. v.d. Bomen J.v.d. Zeeuw; Johannes An- thonius, zv J. M. T. Opdam en G. A. gen. Tenslotte hoef je niet per defi nitie naar een Mavo of Huishoud school." „We hebben daar de leerlingen duidelijk gemaakt dat er ook an dere mogelijkheden van vervolg opleidingen waren." TWEEDE KAMER De WD-fractie in de Tweede Ka mer telt vier vrouwelijke leden op een totaal van tweeentwintig frak- tieleden. Mevrouw Blom: „Een vrij groot aantal in verhouding tot de overige partijen. Het moet niet zo zijn dat er een vrouw in de fraktie komt om het feit dat zij een vrouw is. Ik ben van mening dat zij duide lijk capaciteiten dient te hebben om dat werk te doen. En dat geldt eigenlijk voor alle organisaties." Zelf zou mevrouw Blom geen Ka merlid willen zijn. „Nee absoluut niet. Ik heb een ontzettende be wondering voor deze mensen maar ik geloof niet dat ik dat zou kunnen. Verkozen wordt ik beslist niet want ik sta op een onverkiesbare plaats." LEIDEN - Op last van de Leidse Woning Stichting werd gisteren een woning ontruimd aan de Agaathlaan. De bewoners - een Surinaams gezin - bleken echter al enkele weken geleden met onbekende stemming te zijn vertrokken. De nog aanwezige huisraad werd buiten gezet en de woning werd vervolgens ontsmet. Door een misverstand is de huisraad niet direct weggehaald. Dhardoor hebben ze enkele passanten zich een deel van huis raad toegeëigend. Bovendien werd een gedeelte met benzine overgoten. De Reinigingsdienst heeft tenslotte de nog resterende huisraad verwijderd. LEIDEN- Matrogoth is een Leidse groep van toneelspelers. Gedurende de afgelopen zomer hield deze improvisatiegroep zich veel met straattoneel bezig. De improvisaties zijn geënt op de omgeving, waarin ze plaats vinden Daarbij wordt gebruik gemaakt van simpele muziek, geluiden, dans mi me, attributen en kleding en van creatieve vondsten. Matrogoth speelt voor en met publiek dat vrijblijvend kan kijken. De groep is deze week te vinden in het Waaggebouw, waar zij door middel van improvisaties op het thema licht en duister tot een doorlopende voorstelling hoopt te komen. Vanavond van zeven tot negen uur kan men het resultaat in de Waag gaan zien, evenals morgen van negen tot vijf uur. VOORSCHOTEN - De Voor- scljotense ambtenaar van de burgerlijke standASchippers, zag gistermiddag voor de dui zendste maal een jong paar voor zich staan. Het bruidspaar J. Neuteboom en E. N. Kraaij maakte voor de heer Schippers ■de duizend vol. Voor de duizendste maal gaf hij de beste wensen aan een jong paar. Na afloop van de huwelijksvol trekking kreeg de ambtenaar van de burgerlijke stand het boek "Voorschoten" en het werd hem uitgereikt door gemeente secretaris A. Oosterbaan. Zijn eerste huwelijk sloot de heer Schippers in februari 1968. De keerzijde van zijn werk vindt plaats met evenveel hand tekeningen maar alleen minder feestelijk, want ook de echt scheidingen vinden plaats voor de ambtenaar van de burger lijke stand. Nog steeds Het is nog niet helemaal weg%, dat gevoel - die wil om grote da den te verrichten. U zult zich er dus even doorheen moeten wor stelen, want het dreigt weer he lemaal uit de hand te lopen. Opening Evenals gisteren beginnen we in Zoeterwoude, waar morgena vond de opening van het seizoen van de KPJ plaatsvindt. Dat gebeurt met een H. Mis in het Don Boscohuis door pater P. Pieters Weerm. Aansluitend worden de plannen voor het nieuwe seizoen gepresenteerd, waarna de avond met muziek besloten wordt. Zondag gaat de cabaretgroep van de KPJ naar een creatieve dag van het dis trict in Bodegraven. Bingo Dan is er, het wordt langzamer hand alweer onvermijdelijk, ook een bingo-avond aan te kondigen. Dat is die van de supportersvereniging van de Zoeterwoudse voetbalclub SJZ, die zaterdagavond in het club huis op het sportpark Haas broek wordt gehouden. Dit om de laatste financiële restjes van de pas geschonken lichtinstalla tie bij te passen. Aanvang 20.00 Circel Zoeterwoude, we gaan er nog even mee door, heeft ook een tele fooncirkel. Dagelijks bellen mensen op om zo elkaar even tot steun te zijn. Dat is een initiatief van de Welfare-afdeling van het Rode Kruis. Wie mee wil doen kan zich dagelijks aanmelden bij mevrouw Van Pelt, telefoon 273017 in Leidschendam. Mocht iemand zich als vrijwilligster aan willen melden dan kan dat op hetzelfde nummer. Gaarne Opbrengst Nog eventjes, dan komen andere plaatsen ook aan de beurt. Maar eerst moeten we nog even melding maken van het feit dat de actie voor de Zoeterwoudse missionarissen een bedrag van 20386 gulden heeft opgebracht. Daarvan hebben elf missiona rissen inmiddels elk duizend gulden gekregen. Over de beste ding van de rest van het geld moet nog een beslissing worden genomen. luisterliedjes Zo, dan nu de randgemeenten van Zoeterwoude. Leiden dus.in 't Breehuys, aan de Breestraat, treedt vrijdagavond zanger-gi tarist Kees Verburg op. Hij brengt luisterliedjes ten gehore, vanaf 20.00 tot 24.00 uur. De toegang is gratis en ook de bar- prijzen zijn niet verhoogd. YOGA Wie er meer van wilt weten over yoga, iets wat niets te maken heeft met een yoghurt- frisdrank.kan ook terecht in het Breehuys Dinsdag houdt de Fillipijnse yogi A'c. Maetreya Brc. daar een lezing over Tantra Yoga. De yogi is verbonden aan de stich ting Anada Marga.die de doel stellingen verheffing van de mens door middel van yoga en het opbouwen van een mens waardige samenleving door middel van onzelfzuchtige so ciale dienstverlening in haar vaandel heeft staan. In het Breehuys is er dinsdag vanaf 20.00 uur alles over te be luisteren. PACIFICATIE J. J. Mostard houdt woensdag aanstaande in De Lakenhal een lezing over Willem van Oranje en de pacificatie van Gent. Dit ter gelegenheid van het feit dat de pacificatie vierhonderd jaar geleden plaatsvond. Een en an der, de lezing dus, gebeurt onder auspiciën van de vereniging Oud-Leiden. FANCY FAIR De muziekvereniging Kunst en Genoegen uit Leiden houdt vrijdag (van 14.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 23.00 uur) en za terdag (van 13.00 tot 23.00 uur een fancy fair in het schoolge bouw aan de Oosterstraat. De uitnodiging vermeldt attracties als flipperkasten enveloppen- spel, rommelmarkt, schiettent, rad van avontuur, ballen gooien,en het mysterieuze „ijze ren gordijn". DRUK Dat was het dan. Het lijkt, ge zien de produktie van vandaag en gisteren in deze rubriek, een druk weekend te worden. Rest ons nog te vermelden dat zater dagavond vanaf 18.00 uur op Duinrell in Wassenaar een groot ski-feest wordt gehouden. Zon dag zijn er op datzelfde Duin rell bierdrinkwedstrijden. Apotheken De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt 15 tot 22 okt. waargenomen door Apo theek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 120502; Apotheek Beker, Lüt-| weg 4, Oegstgeest, tel. 155482. Tevens op zaterdag tot 1 uur nam.: Apotheek Voor schoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel 2525. Donderdag v.d. Valkboumanweg 236, Leiderdorp, Bybelstudie en gesprekskring Baptis tengemeente, 8 uur nam. Steenstraat lb. Wereldwinkel, 9.30 uur Martijn, zv J. Betgen en J. J. Heemskerk; Matthieu Xander, zv J. M. Schouten en M. Prinsze; Lydia Mirjam, dv W. v. Duijn en L. Sip; Melanie, dv P. H. Cierce en J. C. C. de Wit; Floortje, dv J. Pieete en A. L. v.d. Hoonaard; Iddo, zv S. K. Chen en M. C. Looijmans; Nicolien, dv N. Drie bergen en P. C. de Best; Bianca Jacoba, dv P. J. v. Gent en J. Brandt; Jurriaan Vincent, zv K. A. Hakkert en H. Blom; Gerrit Jan. zv D. Pronk en C. v. Duijn; Danièlle Johanna, dv J. v. Viegen en A. J. v. Tuijl; Bianca, dv H. Choufoer en N. A. W. de Roode; Tatiana, dv J. C. Pavlovsky en C. Balthazar; Fairouz, dv M. Bellari en K. Benarsa. Overleden: E. M. de Boer (62) g.g.m. C. A. Buijs; G. Boom (81) g.g.m. M. H. Note- boom; L. Hoek (75) e.v. J. Vink; T. J. M. Rombouts (24) m; M. Mark (81) g.g.m F. J. Hakkaart; W. v. Egmond (80) e.v. H. Vink; C. v.d. Plas (84) m; R. Ligtvoet (79) g.g.m. G. A. Schrijvers. Gehuwd: T. L. Dijkstra en H. J. v. Kool wijk; J. A. M. Luijten en G. M. v. Rooden. Hoorzitting Boschgeest VOORSCHOTEN - De bewoners van de Voorschotense wijk Bosch geest, die al geruime tijd actievoe ren tegen de bouw van de Engelse School in de wijk, krijgen binnen afzienbare tijd op een hoorzitting de gelegenheid hun mening te ge ven over het wijk-bestemminsplan. B. en W. van Voorschoten hebben besloten het plan eerst te laten be handelen door de commissie voor openbare werken, waarna een hoorzitting zal worden georgani seerd. LEIMUIDEN - Deze week wordt in 't Spant een middenstandsbeurs gehouden. De winkeliers presente ren in hun stands de nieuwe na jaarscollecties, ook het Ned. Bij belgenootschap toont veel infor matiemateriaal. De beurs is nog geopend t/m vrijdag 22 oktober van 3 uur 's middags tot negen uur 's avonds. 't Breehuys, Breestraat 19, Repelsteel, 7.30-10 uur nam.; keramiekkursus, ge- spreksgroep Praxi, theaterwerkgroep, KH 8-10 uur nam.; koffiebar 8-11 uur nam. Lr Troef, Noordeinde 2a, werkgroep homo- filie, open-café, 9-12 uur nam. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, spreekuur alg. Ned. in- validenbond, 7-8 uur, nam., tel. -po 01717-3309. JT Stadhuis, commissie sociale zorg, maat- !r sch. aangelegenheden, gezondheidszorg L& en cultuur, 8 uur nam. vei Gemeentehuis, Oegstgeest gemeente- de raad, 8 uur nam. vei Leidse Schouwburg, "Wie betaalt het ge- w0 lach?", musical, 8.15 uur nam Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, druk- puntmassage, jazzballet, biologisch tuinieren, fotograferen, schilderen en sc' tekenen, go, 8 uur nam. de Steenschuur 9, Opstandingskerk, in- do formatiebijeenkomst stichting De On- Ee dergrondse Kerk, 8 uur Nam. n0 Sociale raadsvrouw zie Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin- nenstad. Gerecht 10, woe. 17.0A-18.00 uur. Noord, van Hogendorpstraat36, ma. f}} 10.30-11.30 uur. Kooi, Driftstraat 49a, di. U) 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buur- he thuis Morskwartier, Topaaslaan, tel, tie 761198, woensdag 10.00-13.00 uur. Tuin- stadwyk. Herengracht 45, vrijdag ïnnru' 130 uur. Moeders voor Moeders gi Huize St. Maarten gi Opvanghuis voor crisisgevallen van in *T nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. w 132187. Dag en nacht bereikbaar. g: 41 Dierenhulpdienst ai Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor e hulpverlening aan verongelukte hon- P den, katten, vogels e.d. in de gemeenten n Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be- Z reikbaar, tel. 134687. p Onderwij swinkel Sophiastraat 36, tel. 126325. r Geopend maandag t/m vrijdag 12.00-17.30 uur. Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171, (kantooruren). Spreekuren ma., dL en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00 Advocaten spreekuur JOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Advocaten spreekuur Dienstencentrum Weduwen en weduw naars Adviesbureau voor weduwen en we duwnaars, Roomburgerlaan 55, Leiden, telefoon 123235. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werlc- LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54— Giro 57.055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-130500* In dien in gesprek 071-134539. Kwartaalabonnement 37,85 Per post 4^25 Jaarabonnement 139,90 Jaarabonnement p. post 181,50 Losse nummers 0,55 Abonnementsgelden by voor uitbetaling té voldoen. Bij automatische overschry ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2