Drievoudig veto wapenembargo tegen Z.-Afrika Libanon voorzichtig Visserij politiek loopt stuk in de EG Nieuwe nachtmerrie van Ford heet Brown Christen-democraten Italië: behoudend voorstel abortus AANKLACHT OP DE MUUR Beledigingen aan adres Amerika's bondgenoten Resolutie in Veiligheidsraad Referendum wijziging grondwet India gaat niet door MEEVALLER WESTDUITSE REGERINGS COMBINATIE WOENSDAG 20 OKTOBER 1976 WASHINGTON (SP) - Presi dent Ford is nog niet over de nachtmerries heen, die zijn inmiddels afgetreden minis ter van landbouw Earl Butz hem met zijn smerige praatjes over de negers bezorgde of hij is opnieuw in verlegenheid gebracht door een van zijn vertrouwelingen in de top. En weer is het de babbelzieke voorzitter van de verenigde chefs van staven, generaal George S. Brown, die zijn mond voorbij heeft gepraat en in een interview drie van Amerika's beste bondgeno ten op de tenen is gaan staan. Eigengereide opmerkingen over Israël en Iran en vlege lachtige beledigingen aan het adres van Groot-Brittannie, gingen de generaal in dit vraaggesprek even gemakke lijk af als zijn gewraakte be wering van een jaar geleden, dat de Joden teveel invloed hebben in het Congres. Zijn standpunt over een te grote Joodse invloed herhaalde hij in andere woorden toen de Commissie voor de Strijd krachten van de Senaat hem enige tijd later ondervroeg bij de behandeling van zijn her benoeming. Net als toen heeft generaal Brown zijn veront schuldigingen ook nu bij de hand. Op een persconferentie, die was uitgeschreven door minister van defensie Ronald Rusfeld, trachtte hij maandag zijn straatje schoon te vegen met een verzachting van zijn aan vankelijke beweringen. Pre sident Ford heeft geen reden gezien om in te grijpen en vond de escapades van het militaire opperhoofd zelfs geen berisping waard. Het leek voor Brown een schier onmogelijke taak om goed te praten wat hij allemaal ge zegd had in zijn interview met Ranan Lurie, een Israëlische politieke tekenaar en journa list, die al jaren in Amerika woont. Maar het gelukte hem wederom onder dekking van zijn minister, die hem als mili tair hoog aanslaat en van pre sident Ford. Groot-Brittannië kreeg dit te horen over zijn militaire pa raatheid: "Het is aandoenlijk, je zou er om willen huilen. Ze zijn geen wereldmacht meer. Het enige dat ze hebben zijn generaals, admiraals en mili taire kapellen" en "ze doen al les in grootse stijl, mijn god, ze doen het uitstekend als het om het protocol gaat. Maar je wordt er misselijk van als je hun leger ziet". De Engelsen moesten uit Browns mooipraterij geloven dat hij dergelijke dingen had gezegd "uit medeleven en be grip, niet als kritiek of om te spotten". "Wij kennen ook de ridderlijk heid van de Britten. Er be staat geen dapperder volk. Ik heb het grootste respect voor de uiterst professionele strijdkrachten van Hare Ma jesteit", zo heette het maan dag ineens. Iran en met name de Sjah, wer den evenmin gespaard. "Lieve hemel, die plannen, die de Sjah op stapel zet, je vraagt je wel eens af of hij niet soms met i oude Perzische Keizerrijk rondloopt" en als grapje daar achter "Ze noemen het niet voor niets de Perzische Gulf (En als we dat woordje Gulf even niet vertalen met Golf, dan blijkt duidelijk de toespe ling, die de generaal maakte op het machtige Gulf- olieconcern). Maandag legde generaal Brown uit, dat hij gelooft dat de Sjah enorm veel voor zijn land heeft gedaan en nog doet en dat de vorst terecht vindt dat Iran militair sterk moet zijn en dat hij daarom zijn strijd krachten uitbreidt, niet alleen voor de veiligheid van Iran, maar in het belang van de vrije wereld. "Ik heb geen re den om aan te nemen dat de Sjah enige aspiraties heeft die verder gaan dan een kundig leiden van zijn land en het bijdragen aan het evenwicht in dat deel van de wereld". Over Israël en zijn strijdkrach ten had generaal Brown aan interviewer Lurie verteld dat die eerder een belasting voor de Verenigde Staten zijn dan een zegen. Hij verklaarde dit nu als: "Gezien uiteen zuiver militair standpunt", waarbij hij vertelde dat de bevoorra ding van Israël zo nu en dan het aanspreken van de Ame rikaanse reserves had nodig gemaakt, "maar ik ben het nooit oneens geweest met het Amerikaanse beleid tot steun aan Israël en dat ben ik ook nu niet". Het inverview is al in april van dit jaar afgenomen. Lurie, die geregeld als tekenaar voor het gerenommeerde weekblad Generaal Brown: op tenen trappen Newsweek werkt, kon zijn verhaal aan dit blad niet slij ten, omdat het te lang was. Enige maanden later pro beerde Lurie het bij News- day, een New Yorkse krant, maar ook die had geen be langstelling. Afgelopen wee keinde werd het stuk tens lotte in roulatie gebracht via een freelance-nieuwsbureau. Minister Rumsfeld verklaarde op de persconferentie, dat hij geen enkele reden had aan te nemen dat het moment van publiceren van dit zes maan den oude interview verband houdt met de presidentiële verkiezingscampagne. Toen generaal Brown werd ge vraagd wat hij hierover dacht, antwoordde hij: "Ik ben niet in een positie om daar over te oordelen". Hij ging bijna weer in de fout toen hij vervólgde: "Ik denk wel dat het een beetje vreemd is Op dat moment duwde ministr Rumsfeld hem haastig weg en onderbrak de zin van de gene raal met "hij is niet in een po sitie om daar over te oorde len". Ron Nessen, perschef van pre sident Ford, had als enig commentaar "Gezien de ver klaring van generaal Brown en de persconferentie van minister Rumsfeld, be schouwt de president de zaak als afgedaan". Rumsfeld wilde echter wel kwijt: "Ik wil duidelijk stellen dat het achterwege blijven van een berisping niet moet worden gezien als een onder steuning van een duidelijk onelegante wijze van uit drukken". ROME (Reuter) - De Italiaanse christen-democratische partij - met het minderheidskabinet Andreotti aan de regering - gaat het parle ment een zeer behoudend wets voorstel inzake abortus voorleggen waarin die ingreep slechts toeges taan in bü gevallen waar moet wor den gekozen is het leven van een vrouw of dat van haar ongeboren vrucht. Met dat voorstel wil de "Democra- zia Cristiana" tegenwicht bieden aan enkele progressievere voorstel len die in het parlement reeds op commissieniveau worden bespro ken. De christen-democraten willen de strikte verbodsbepalingen op abor tus, krachtens een wet die nog da teert uit het Mussolini-tijdperk, al leen verlichten wanneer het vold ragen van een zwangerschap risi co's heeft voor de lichamelijke ge zondheid van de vrouw. Zelfs dan, vertelde een christen democratische zegsman gisteren, wil de partij abortus nog steeds be schouwen als een formeel- strafbare, maar in de praktijk niet langer vervolgbare handeling. Dat standpunt wordt gedekt door een uitspraak in die zin van het Ita liaanse constitutionele hof. De parlementscommissie van justi tie en gezondheid beraden zich thans over acht verschillende abortus-wetsontwerpen die - de een wat meer, de ander wat minder - soepeler zijn dat wat de christen democraten willen. Het is de bedoe ling dat er op basis van die acht ontwerpen één enkele tekst uit de bus komt, welke volgende maand in het parlement kan worden be handeld. Het abortusvraagstuk is altijd dy namiet geweest in de Italiaanse po litiek en het is niet in de laatste plaats aan het Vaticaan te danken dat de christen-democraten onver zoenlijk "anti" blijven. De discussies over e ortuswet vormden in de lente maanden het directe voorspel tot de val van het vorige kabinet waar door algemene verkiezingen nood zakelijk werden. Op grond van de daarbij in juni ont stane krachtsverhoudingen kun nen de christen-democraten in geen van beide kamers meer een meerderheid tegen abortus op de been brengen. Maar hoewel daaruit zou moeten volgen dat een hervormde wet - wat de concrete vorm ook wordt - het parlementair zou kunnen rooien, wijzen parlementaire 1 op de mogelijkheid v regeringscrisis christen-democraten opnieuw ee massale anti-abortuscampagn mochten willen ontketenen. Aangezien de huidige minder heidsregering alleen kan blijven zitten bij de gratie van de commu nisten en de andere niet- confessionele partijen, is een ver storing van die delicate machtsba lans volgens deze waarnemers niet geheel ondenkbaar bij een nieuw en heftig abortusdispuut. NEW DELHI (AFP/Reuter) - Het voorstel tot wijziging van de In diase grondwet zal niet worden on derworpen aan een referendum. Dit heeft de Indiase minister van Justitie, Hari gisteren gezegd tij dens een ontbijt met de internatio nale pers, gisreren in New Delhi. De oppositie had gevraagd om een re ferendum. Maandag beginnen in het Indiase Lagerhuis de debatten over de wij zigingsvoorstellen op de grondwet van de regering. De voorstellen be helzen amendering van 37 grondwets-artikelen en de toevoe ging van 14 nieuwe artikelen. De minister van Justitie zei dat het volk onmogelijk ja of nee kan zeg gen tegen een dergelijk ingewik keld voorstel. "Wanneer het volk niet akkoord gaat met de grond wetswijzigingen, kan het de rege ring via de verkiezingen naar huis sturen". In maart 1976 zouden er verkiezin gen worden gehouden, maar deze zijn uitgesteld tot maart 1977, of mogelijk nog later. Hari Golkhale zei dat de verkiezingen niet einde loos zouden worden uitgesteld. Hij wees er wel op dat de noodtoestand die sinds 26 juni 1975 van kracht is, hiervoor niet hoeft te worden op geheven. De oppositie heeft aangekondigd de debatten te boycotten uit protest tegen het feit dat ongeveer 30 par lementariërs momenteel in de ge vangenis zitten. Hari Golkhale zei dat al enkele van hen zijn vrijgela ten en dat andere binnenkort zullen volgen. Hij hoopte dat alle parle mentariërs volgende week aan de debatten kunnen deelnemen. De bewindsman zei er de voorkeur aan te geven dat de pers geen censuur zal worden opgelegd. De media zul len volgens hem in alle vrijheid mogen berichten over de zittingen in het parlement. Arrestaties in Soweto JOHANNESBURG (AFP) - Als gevolg van incidenten die zich zondag in Soweto, het zwarte woongebied bij Jo hannesburg, hebben voorge daan zijn meer dan zevenhon derd arrestaties verricht. Dit heeft de Zuidafrikaanse mi nister van politie en justitie, Jimmy Kruger, gisteravond meegedeeld. Op dat moment vonden in Soweto opnieuw incidenten plaats. Verschei dene tientallen jonge negers vernielden een slijterij en na men de benen voordat de poli tie arriveerde. De laatste tijd zijn verkopers van sterke drank herhaalde lijk het doelwit van aanvallen door Afrikaanse jongeren die vinden dat de voorstanders van apartheid de geest van de zwarten met alcohol trachten te vergiftigen. NEW YORK (Reuter) - Groot-Brittannië, Frank rijk en de Verenigde Staten hebben gisteren in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties hun veto uitgesproken over een ontwerpresolutie waarin een verplicht wapenembargo tegen Zuid-Afrika wordt geëist. De stemming over de resolutie was tien tegen drie, Japan en Italië onthielden zich van stem ming. Ter verklaring van hun standpunt zeiden de drie westelijke mogend heden dat de Veiligheidsraad geen drastische maatregelen tegen Zuid-Afrika mag nemen nu werke lijke vooruitgang wordt geboekt bij de diplomatieke pogingen voor door onderhandelingen verkregen regelingen in Namibië en Rhode- sië. Italië en Japan onthielden zich om dezelfde reden. De tien afgevaardigden die voor de resolutie stemden beschuldigden de blanke regering in Pretoria er van, de onderhandelingen te mis bruiken om de huidige toestand te handhaven. Ongeschikt De Britse afgevaardigde, James Murray, zei dat de resolutie, door zeven landen van de derde wereld is ingediend, „ongeschikt is, zowel wat tijdstip als inhoud betreft". De indieners willen het wapenem bargo om daarmee druk op Zuid- Afrika te oefenen en het te dwingen het bestuur over Namibië (zuidwest-Afrika), aan de VN over te dragen. Zr -•* jfts* s AAX*A 1 ^5 SJANGHAI - Deze muurkrant laat rechtsonder) de karikaturen zien van c de weduwe van Mao Tse-toengdie zijn gearresteerd op beschuldiging v Reactie op vredesplan: Murray zei dat Zuid-Afrika de reso lutie van januari, waarin stappen worden geëist die leiden tot onaf hankelijkheid in Namibië door vrije verkiezingen onder V.N.- toezicht naast zich neer had gelegd. Zuid-Afrika moet nu inzien dat Namibië een internationaal pro bleem is geworden en dat een of andere vorm van medewerking van de V.N. voor de onafhankelijkheid van het land noodzakelijk is ge worden. Hij zei dat de Veiligheidsraad niet moet negeren dat er enige vooruit gang is geboekt en dat er belang rijke besprekingen zijn gehouden die de direct betrokken partijen bij elkaar moeten brengen, in het bij zonder de Swapo en de Zuidafri kaanse regering. Engeland is ervan overtuigd dat veel kan worden bereikt met rus tige diplomatie. De resolutie is dus ongeschikt wat tijdstip en inhoud betreft, aldus Murray. Derde maal Het is de derde maal dat de raad een drievoudig veto meemaakt. De zelfde drie landen sprakèn voor het eerst in 1974 hun veto uit om Zuid-Afrika te behoeden voor uit stoting uit de V.N. en zij blokkeer den gezamenlijk in juni 1975 een wapenembargo tegen de republiek. BEIROET/CAIRO (UPI/Reu- ter/AFP) - Na het vredesakkoord van Riad was het gisteren vrij rustig aan de fronten in Libanon. De reac ties van de Libanese politici op het vredesplan liepen uiteen van voor zichtig optimistisch tot uiterst be hoedzaam. Waarnemers zijn van mening dat bij toepassing van het akkoord de Palestijnse guerrilla strijders de grote verliezers zullen zijn. Het vredesplan voor Libanon voor ziet niet in terugtrekking van de Syrische troepen uit Libanon, al dus hebben Arabische diplomaten in Cairo gisteren verklaard. Zij zeiden dat president Sadat van Egypte en PLO-chef Arafat hun eis van terugtrekking hebben laten vallen nadat president Elias Sarkis van Libanon had uitgelegd dat de Syriërs op zijn eigen verzoek had den ingegrepen. Na de recente felle opleving van de strijd tussen linkse en rechtse eenheden in de Libanese hoofdstad Beiroet bleven gisteren meldingen van belangrijke gevech ten in het grootste deel van het land uit. Wel berichtten rechtse radios tations dat de strijd in enkele delen van het zuiden van Libanon door ging tussen rechtse troepen en Pa lestijnse guerrillastrijders. Met name in de stad Maijajoun, 8 km van de grens met Israël, werd nog hevig gevochten nadat maandag linkse eenheden uit legerbarakken in de stad waren verdreven. Actie werd tevens gemeld vanuit het zuidelijke dorp Ajshiveh. Pales tijnse commando's en hun linkse bondgenoten deden daar een aan val op het christelijke dorp en de gevechten duurden de gehele dag voort. De eerste reacties van de strijdende partijen in Libanon op het vredesplan van de zes Arabi sche leiders waren zeer behoed zaam en twijfel klonk door of dit laatste plan nu inderdaadeen einde zal betekenen van de al 18 maanden durende burgeroorlog. Het officiële Palestijnse persbureau Wafa noemde het akkoord "de laatste kans,' om de Libanese oorlog en de interarabische conflicten te beëin digen. Premier Rasjied Karami, een moslim moslim die niet in staat was Libanon te verlaten om de bijeen komst in Riad bij te wonen, zei dat enkele groepen mogelijk reserves hebben ten aanzien van het resul taat, maar dat dit "het beste was dat kon worden gedaan". De rechtse christenen en andere linkse mos lims echter, die ook niet op de kleine tóp vertegenwoordigd wa ren en die opmerkten dat het ak koord hun onderlinge conflict ne geert, waren minder optimistisch. De falangistische leider Pierre Ge- majel, hoofd van de grootste strijdmacht aan rechtse zijde, wees erop dat de Palestijnse comman do's zich aan hun belofte moeten houden zich niet in Libanese zaken te mengen. Dan pas zal de belang rijkste oorzaak van het conflict zijn weggenomen. De leider van de rechtse militie, Basjier Gemajel, zei "enig voorbehoud,' te moeten ma ken omdat het akkoord veel weg heeft van eerdere overeenkomsten die door de christenen en door Sy rië waren afgewezen. 'Wij weigeren alles dat ons terugvoert tot voor 13 april 1975 (het begin van de oorlog) omdat dit betekent dat alle ver woesting en dood voor niets zou zijn geweest", zo vertelde hij ver slaggevers. Het akkoord van Riad voorziet in versterking van de Ara bische vredesmacht in Libanon tot 30.000 man. Deze versterking zal in Libanon aankomen binnen twee weken nadat een bestand van kracht is geworden. Het bestand moet morgenochtend 06.00 uur (onze tijd) ingaan. Na aankomst van de volledige vredesmacht hebben de Palestijnen 45 dagen de tijd het akkoord van Cairo van 1969 volle dig toe te passen. BONN (Reuter) - De. regerings combinatie van de Duitse bonds kanselier Helmut Schmidt, be staande uit SPD/FDP zal in het nieuwe parlement (Bondsdag) over een meerderheid beschikken van tien zetels. Na de verkiezingen van 3 oktober van dit jaar wezen aan vankelijke tellingen uit dat de rege ringscoalitie slechts een meerder heid van acht zetels zou hebben. De officiële eindcijfers, inclusief nieuwe tellingen, zullen morgen formeel worden bekendgemaakt in de Westduitse hoofdstad. De nieuwe Bondsdag die op 14 de cember voor het eerst bijeen zal komen, zal bestaan uit 214 leden van de SPD, 39 leden van de FDP, 190 leden van de CDU en 53 leden van de CSU. De twee christelijke partijen CDU/CSU vormen de op positie in Bonn. Zij boekten bij de parlementsverkiezingen begin deze maand forse stemmenwinst, maar kwamen net iets te kort, om de sociaal-liberale regering van Schmidt uit het zadel te wippen. De meevaller van de huidige rege ringscoalitie betekent dat hun meerderheid niet is geslonken van 46 tot 8 zetels, maar tot 10 zetels. Regering in Spanje wil hervormingen MADRID (Reuter/AFP/DPA) - De Spaanse regering heeft gisteren bij de conservatieve Cortes - het Spaanse parlèment - een ontwerp-wet ingediend waarin voorstellen zijn vervat voor poli tieke hervorming. De 565 leden van de Cortes hebben een maand de tijd de voorgestelde hervormingen goed te keuren of te verwerpen. De regering wil alge mene, rechtstreekse en geheime verkiezingen voor een uit twee Kamers bestaand parlement dat de Cortes die maar uit één Kamer be staat en waarvan de leden voor het grootste deel worden benoemd, moet vervangen. De Spaanse rege ring heeft haar ontwerp niet willen wijzigen ondanks een poging van de raad van de nationale beweging - deze beweging was onder Franco de enige, in Spanje toegestane par tij - sommige voorstellen te verwa teren. Maar de regering heeft wel de mening van de raad aan de Cortes voorgelegd. LUXEMBURG (ANP) - Het ge sprek over de Europese gemeen schappelijke visserijpolitiek en het uitroepen van een Europese 200- mylszone voor de visserij is giste ren, in de Europese ministerraad in Luxemburg, volledig stukgelopen. Ten einde raad heeft mr. Van der Stoel, de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, die de bijeen komst van ministers van Buiten landse Zaken van de EG voorzat, besloten dat er op 29 oktober, in Den Haag, in een extra bijeenkomst van de Europese mi nisters, opnieuw over het Europese visserijprobleem wordt gesproken. Al eerder was besloten dat de mi nisters de dag daarop (30 oktober) in Den Haag bijeen zouden zijn om het rapport-Tindemans (over de Europese Unie) door te lichten. Dat de ministers geen stemming konden bereiken lag ditmaal aan de Ieren. Maandag al had de ministerraad het probleem vluchtig besproken. Toen duidelijk werd dat er grote moeilijkheden zouden gaan ontstaan, belastte mr. Van der Stoel een speciale werk groep met de bestudering van de problemen. Die werkgroep be steedde de gehele nacht aan deze problematiek. Ze legde gisteren een document bij de ministers op tafel, waaruit bleek dat hoe men het ook wendde of keerde, de Ieren aan hun speciale wensen bleven vas thouden. De Ierse eisen laten zich als volgt vertalen: het is uitstekend dat de gemeenschap als geheel de visse- rijgrenzen verlegt tot 200 mijl uit de kust (een zaak waartoe een aantal niet EG-landen al heeft besloten) maar de gemeenschap mag niet gaan onderhandelen met niet EG- landen over wederzijdse visserij rechten, voor en aleer men het bin nen de gemeenschap eens is over het zogeheten interne visserijbe leid. De ministers van Buitenlandse Za ken van de EG hebben gisteren in Luxemburg, samen met de Griekse minister Papaligouras, het schema vastgesteld voor de onderhande lingen over het Griekse EG- lidmaatschap. Bepaald werd dat er eens per kwartaal een bijeenkomst op ministerieel niveau zal zijn. De vertegenwoordigers van de EG- lidstaten en van Griekenland zullen elke maand een keer bijeen komen, tenzij meer bijeenkomsten nood zakelijk blyken. Er zullen werkgroepen worden op gericht als dat nodig mocht blijken om bepaalde problemen gemakke lijker uit d<_ weg te ruimen. Na elke onderhandelingsbijeenkomst zal een rapport worden opgesteld. De Griekse minister, Papaligouras, die door zijn land belast is met de coördinatie van de EG- onderhandelingen drong gisteren in Luxemburg aan op het snel en volledig verschaffen van gegevens, door de EG, die voor zijn land van belang zijn. Dat werd hem toege zegd.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9